W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Oczyszczacz powietrza – Czy warto kupić? Co daje?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Oczyszczacz powietrza – hit czy kit? Czy rzeczywiście pomaga i skutecznie usuwa alergeny oraz inne drobnoustroje? Jakie ma zalety i wady? Wszystko to omówię dla Ciebie w poniższym poradniku. Prędko zdecydujesz, czy warto kupić oczyszczacz powietrza!

Oczyszczacz powietrza - Czy warto kupić? Co daje?

Spis treści:

  Oczyszczacz powietrza – Co daje?

  Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest pozbycie się z pomieszczenia wszelkich wirusów, bakterii, kurzu, pyłków oraz drobnoustrojów czyhających na każdy organizm i szkodzących ludzkiemu zdrowiu. Oczyszczacz redukuje też nieprzyjemne zapachy.

  Oczyszczacz ma na celu stworzenie warunków zapewniających lepsze oddychanie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w powietrzu zaczynają gromadzić się ogromne ilości smogu. Po otworzeniu okna lub drzwi zanieczyszczenia szybko przedostają się do środka, pogarszając jakość oddychania.

  Dobry oczyszczacz powietrza gwarantuje zatem swobodne funkcjonowanie w zamkniętej przestrzeni, pozbawionej wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów.

  Pamiętaj, że tego typu sprzęty są najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza. Wyobraź sobie, że niektóre wyłapują cząsteczki 100 razy mniejsze, niż mogą usunąć filtry HEPA. Mają bowiem oprócz nich jeszcze skuteczniejsze filtry i mechanizmy.

  Jeśli masz wątpliwości, czy oczyszczacz powietrza pomaga i czy sprawdzi się w Twoim domu, zachęcam Cię do przeczytania dalszej części artykułu.

  Ranking oczyszczaczy powietrza – zwycięzca

  Philips AC3858/51

  Zalety oczyszczaczy powietrza

  1. Pomaga w walce z alergią wziewną. Usuwa roztocza, kurz, pyły zawieszone, pyłki roślin, zarodniki grzybów oraz pozostałe zanieczyszczenia. Wystarczy jedynie wiedzieć, jaki oczyszczacz dla alergików jest najlepszy.
  2. Oczyszczacz powietrza poprawia jakość oddychania, co wpływa bezpośrednio na lepszy sen. Najprawdopodobniej szybciej zaśniesz, a dłużej pośpisz.
  3. Urządzenie pomaga w walce z dymem papierosowym. Wystarczy wiedzieć, jak wybrać oczyszczacz powietrza, aby nabyć skuteczny model.
  4. Bardziej dotlenia organizm, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Zyskasz więcej energii oraz lepsza samopoczucie.
  5. Oczyszczone powietrze wzmacnia odporność oraz zmniejsza ryzyko chorób wirusowych. Łagodzi bóle gardła, kaszel oraz katar.
  6. Oczyszczacze powietrza usprawniają pracę układu krążeniowo-oddechowego. Lepsza jakość powietrza przekłada się bowiem na niższe ciśnienie krwi.
  7. Zmniejsza ryzyko migrenowych bólów głowy, które powoduje brak dostatecznej ilości tlenu.
  8. Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem poprawiają poziom wilgotności.
  9. Sprzęt niweluje osadzanie się kurzu i roztoczy na meblach, dywanie, firankach, zasłonach czy materacach. W efekcie zmniejsza konieczność częstego sprzątania. Więcej na ten temat napisałem w artykule o tym, czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz.
  10. Oczyszczacze skutecznie walczą z formaldehydem. To trujący gaz, podobny do smogu (w zasadzie jest jego częścią). Sęk w tym, że wydobywa się np. z nowych mebli. Ogólnie biorąc, łatwo o niego w domu, ale porządny oczyszczacz sobie z nim poradzi.
  11. Oprócz funkcji zdrowotnych oczyszczacz nie zużywa za wiele prądu (moc osiąga zwykle zaledwie 30 – 70 W), do tego jest prosty w obsłudze i łatwy do utrzymania w czystości. To zachęca do zakupu.
  12. Nowocześniejsze sprzęty same regulują parametry pracy za sprawą trybu automatycznego. Wtedy nic nie musisz właściwie ustawiać. Oczyszczacz na bieżąco bada jakość powietrza, dostosowując do niego swoją wydajność.
  13. Wiele modeli wyposażono w jonizację powietrza, która ułatwia stworzenie przyjaznego mikroklimatu w domu. 
  14. Likwiduje brzydkie zapachy, nawet te, które powstają podczas smażenia lub gotowania. Zasługa obecności filtra z węglem aktywnym, który wyłapuje nieprzyjemną woń.

  Oczyszczacz powietrza podczas pochłaniania zapachu i kurzu

  Wady oczyszczaczy powietrza

  1. Niestety, ale solidny oczyszczacz powietrza stanowi spory wydatek. Ceny lepszych urządzeń przekraczają zazwyczaj 2000 zł.
  2. Siłą rzeczy oczyszczacz powietrza skutecznie pracuje tylko w danym pomieszczeniu. Nie jest tak, że kupisz jeden sprzęt, oczekując wydajnej pracy w wielu pokojach.
  3. Urządzenie wymaga regularnego czyszczenia oraz wymiany filtrów. A owe filtry nie muszą być wcale takie tanie (niektóre kosztują kilkaset złotych, wymagając wymiany np. raz w roku). Nie jest to więc do końca jednorazowy wydatek.
  4. Filtry oczyszczaczy powietrza nie zawsze są tak wydajne i żywotne, jak zapewniają producenci.
  5. Urządzenia wyposażone w nawilżacz mogą powodować osadzanie się niewielkiej mgiełki na posadzce, co bywa kłopotliwe w przypadku drewnianych podłóg. Często także pojawia się problem z białym nalotem, który zauważysz na ciemnych meblach.
  6. Niektóre modele nie odznaczają się cichą pracą, w efekcie przeszkadzają domownikom.
  7. Urządzenie 2w1 z nawilżaczem ultradźwiękowym przeszkadza zwierzętom, zwłaszcza kotom i psom (słyszą nieustannie jego pracę).
  8. Oczyszczacze powietrza nie są może wielkie, ale siłą rzeczy musisz przemyśleć, gdzie ulokować takie urządzenie. Im mniejsze pomieszczenie, tym większy z tym problem.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

  Takie pytanie pojawia się u wielu osób szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy powietrze wypełnia smog, a w domach zaczyna się sezon grzewczy, co zdecydowanie pogarsza jakość oddychania. Wydaje się wówczas, że funkcja nawilżania przyda się w tym okresie, jak mało która.

  Niestety, ale nie do końca tak jest. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się dwa urządzenia osobno.

  Pewnie zastanawiasz się, czym jest to spowodowane?

  Połączenie kilku funkcji w jednym sprzęcie często nie daje oczekiwanych rezultatów. Skuteczność działania w takim przypadku zdecydowanie ulega zmniejszeniu, o czym zapominają powiedzieć swoim konsumentom producenci.

  Sprzęty wyposażone w nawilżacz powietrza są też dwa razy większe niż tradycyjne modele, ponieważ do ich wnętrza trzeba wprowadzić dwa mechanizmy – każdy o innym działaniu.

  Co z tego wynika?

  Przede wszystkim mniej miejsca dla filtrów, przez co wydajność całego urządzenia jest zdecydowanie mniejsza. Dlatego, zadając sobie pytanie, czy oczyszczacze powietrza są skuteczne, musisz najpierw przeanalizować parametry poszczególnych modeli i dopiero później udzielić sensownej odpowiedzi.

  Aby połączyć ze sobą dwa urządzenia, trzeba również stworzyć do tego odpowiednie warunki, czyli zastosować bardziej skomplikowaną budowę. Oznacza to, że późniejsza eksploatacja oraz utrzymanie w czystości nie należą do najłatwiejszych.

  Wiąże się to także z wydatkami na specjalne maty ewaporacyjne oraz filtry węglowe, które nie należą do najtańszych. Wysoka cena dotyczy także całego urządzenia. Oczyszczacz połączony z nawilżaczem powietrza często kosztuje dużo więcej niż dwa sprzęty osobno.

  Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy nie wiesz, czy oczyszczacz z jonizatorem, czy bez, będzie lepszym rozwiązaniem. Funkcja jonizacji powietrza nierzadko jest na tak niskim poziomie, że zakup modelu 2w1 jest w ogóle nieopłacalny.

  Podsumowując, lepiej osobno zakupić nawilżacz powietrza. Porównałem zresztą oba te urządzenia, więc jeśli chcesz poznać ich różnice, podobieństwa i inne przydatne informacje, sprawdź: Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?

  Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

  Wiele przeprowadzonych do tej pory badań potwierdziło, że świeże i odpowiednio oczyszczone powietrze poprawia nie tylko samopoczucie i dodaje energii, ale także niweluje ryzyko niektórych chorób. Dlatego też oczyszczacze powietrza są zdrowe.

  Dobra energia zapewnia lepsze funkcjonowanie oraz radzenie sobie z wieloma problemami. Zanieczyszczenia, jakie wdychasz do organizmu każdego dnia, powodują choroby płuc, udary mózgu oraz nieprawidłową pracę serca.

  Teraz nie masz już wątpliwości, czy oczyszczacz powietrza ma sens. Oczywiście sprzęt jest bardzo przydatny i przede wszystkim polecany przez specjalistów, jednak jak się domyślasz, zawsze jest jakieś ‘ale’.

  Chodzi przede wszystkim o prawidłowe używanie urządzenia. Na nic nada się najlepszej jakości model, jeśli nie będziesz o niego prawidłowo dbać. Nawet najbardziej profesjonalne filtry nie pomogą Twojemu zdrowiu, kiedy na ich powłoce zbiorą się sterty kurzu.

  Oczyszczacz powietrza pochłaniający kurz

  Kolejna zasada dotyczy ustawień, musisz dobrać je do swoich potrzeb. Nie przesadzaj z parametrami, jeśli nie borykasz się z wysoce zanieczyszczonym powietrzem w domu.

  Podobnie jest z jego nawilżaniem. Ustawiając poziom na bardzo wysoki, zamiast lepszej jakości oddychania nabawisz się jedynie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

  Oprócz tego dbaj o regularną wymianę oraz czyszczenie filtrów. Dopiero po tym odpowiesz sobie na pytanie, czy oczyszczacz powietrza szkodzi, czy też gwarantuje Ci lepsze warunki ułatwiające oddychanie.


  Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

  Pamiętaj, że oczyszczacze powietrza nie wydzielają same z siebie pięknych aromatów, które przenikają w każdy kąt mieszkania. Mało tego! Jeśli przebywasz w normalnych warunkach pozbawionych nieprzyjemnych zapachów, nie odczujesz żadnej zmiany od razu po zakupie oczyszczacza.

  Producenci, chcąc zachęcić do zakupu swoich produktów, często stosują pewne sztuczki marketingowe, które nijak mają się do rzeczywistości. Jedną z nich jest zapewnienie o idealnie świeżym i pachnącym pomieszczeniu po jego oczyszczeniu za pomocą specjalnego urządzenia.

  Wszystko wygląda inaczej, kiedy na co dzień masz do czynienia z dymem papierosowym lub smażysz kotlety czy też inne dania o specyficznym aromacie.

  Każdy oczyszczacz zawierający filtr węglowy bardzo dobrze poradzi sobie z nieprzyjemną wonią. Oczywiście nie stanie się to bezpośrednio po włączeniu urządzenia. Najczęściej musisz poczekać około godziny lub nieco dłużej, aby poczuć wyraźną poprawę.

  Dobrej jakości modele potrafią intensywnie i wydajnie pracować nawet przy zamkniętych oknach.

  Oczyszczacz podczas oczyszczania powietrza w domu

  Takie lub podobne sytuacje są doskonałym przykładem, kiedy masz sporo wątpliwości i zastanawiasz się, czy oczyszczacz powietrza jest potrzebny.

  Usuwanie zapachów powstających w trakcie gotowania, dymu papierosowego czy też woni powstającej podczas takich czynności, jak sprzątanie z użyciem intensywnych detergentów, są najczęściej wymieniane, jeśli chodzi o pozytywne działanie oczyszczaczy.

  Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

  Oczyszczacz powietrza – czy warto w niego inwestować, kiedy jest się alergikiem? W większości wypadków jak najbardziej. Oczyszczacz usunie z powietrza wiele alergenów oraz zarazków, sprawiając ulgę alergikom.

  Taki sprzęt odpowiada chociażby za likwidowanie białka uczulającego na sierść zwierząt. Kluczowe są również pyłki roślin, z którymi oczyszczacze nie mają większych problemów. Prędko je pochałaniają.

  Mimo to z użytkowaniem tego typu urządzeń należy zachować pewną ostrożność i przede wszystkim umiar. Dotyczy to głównie modeli wyposażonych w jonizatory.

  Takie urządzenia wydzielają sporą ilość ozonu, która nie jest dobrym rozwiązaniem nawet w przypadku zdrowych osób.

  Ozon usuwa wszelkie bakterie organiczne, a nie likwiduje kurzu i roztoczy. Pierwiastek ten ma ogromne właściwości biobójcze i utleniające, dlatego musi być przez wszystkich ostrożnie stosowany.

  U osób chorujących na astmę oczyszczacz z jonizatorem potrafi wywołać ataki. Z kolei u alergików świąd i pieczenie oczu, suchość w gardle oraz podrażnienie śluzówek w nosie.

  Może powodować również duszności, kaszel i problemy z oddychaniem. Z tego względu stosowanie sprzętów, które w swoim działaniu wykorzystują ozon, nie zawsze jest korzystne w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach.

  Czy oczyszczacz wysusza powietrze?

  Odpowiedź jest prosta i krótka – NIE. Filtr HEPA, w jaki najczęściej wyposażone są tego rodzaju sprzęty, nie ma właściwości higroskopijnych, czyli nie może pochłonąć do środka wilgoci. Oczyszczacz wyłapuje jedynie bakterie i wirusy, a nie parę wodną.

  Coraz częściej się mówi, że oprócz zanieczyszczeń powietrza i ogromnych ilości chemii w żywności, przyczyną niektórych alergii oraz małej odporności jest przebywanie w za bardzo sterylnych warunkach. Takie zdanie nierzadko podzielają także alergolodzy oraz inni specjaliści.

  Z tego względu nie przesadzaj z działaniem oczyszczacza powietrza i używaj go jedynie wtedy, kiedy nastanie taka konieczność. Nigdy też nie zwiększaj parametrów urządzenia, jeśli nie masz kłopotów z oddychaniem, złym samopoczuciem i niedostatecznym nawilżeniem powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz.

  Ostateczny werdykt – Czy warto kupić oczyszczacz?

  Oczyszczacz doskonale radzi sobie z pochłanianiem zapachów i likwidacją roztoczy. Sprawdzi się zwłaszcza zimą, kiedy wzrasta ilość smogu. Urządzenie poprawi też jakość Twojego snu i dotleni organizm. Dla tych powodów warto kupić oczyszczacz.

  Wiele również zyskasz, jeśli regularnie będziesz wymieniać i czyścić filtry. Nie zapomnij przy tym o dopasowaniu właściwych parametrów do swoich potrzeb i zdrowia. Tylko rozsądne, prawidłowe użytkowanie zapewni Ci najlepsze efekty.

  Oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim przypadku, szczególnie jeśli:

  • Na co dzień przebywasz w małych i na ogół zamkniętych pomieszczeniach.
  • Cierpisz na alergię i chcesz złagodzić jej skutki.
  • Mieszkasz w większym mieście lub w regionie, w którym smog i spaliny dają się we znaki.
  • Pragniesz szybciej zasypiać, a po wypoczynku mieć więcej energii do działania.
  • Wyraźnie odczuwasz zanieczyszczone powietrze, np. dymem papierosowym.
  • Pragniesz zapewnić swojemu dziecku lepsze warunki do życia, gwarantując mu czyste powietrze w pokoju….
  • …albo dopiero spodziewasz się dziecka. Tak, oczyszczacz (a raczej po prostu czyste powietrze bez pyłów typu PM2.5 oraz PM10) pozytywnie wpływa na kobiety w ciąży.
  • Często eksperymentujesz w kuchni, przez co w domostwie unoszą się opary oraz zapachy przyrządzanego jedzenia.
  • Masz kłopoty z krążeniem oraz borykasz się z chorobami serca.
  • Wiesz, jak obchodzić się na co dzień ze sprzętami przeznaczonymi do poprawy jakości powietrza i pamiętasz o regularnej konserwacji.
  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments