Oczyszczacz powietrza – Czy warto kupić? Co daje?

Oczyszczacz powietrza – hit czy kit? Czy rzeczywiście pomaga i skutecznie usuwa alergeny oraz inne drobnoustroje? Jakie ma zalety i wady? Wszystko to omówię dla Ciebie w poniższym poradniku. Prędko zdecydujesz, czy warto kupić oczyszczacz powietrza!

Oczyszczacz powietrza - Czy warto kupić? Co daje?

Spis treści:

  Oczyszczacz powietrza – Co daje?

  Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest pozbycie się z pomieszczenia wszelkich wirusów, kurzu oraz drobnoustrojów czyhających na każdy organizm i szkodzących ludzkiemu zdrowiu.

  Oczyszczacz ma na celu stworzenie warunków zapewniających lepsze oddychanie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w powietrzu zaczynają gromadzić się ogromne ilości smogu. Po otworzeniu okna lub drzwi zanieczyszczenia szybko przedostają się do środka, pogarszając jakość oddychania.

  Dobry oczyszczacz powietrza gwarantuje zatem swobodne funkcjonowanie w zamkniętej przestrzeni, pozbawionej wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów.

  Jeśli masz wątpliwości, czy oczyszczacz powietrza pomaga i czy sprawdzi się w Twoim domu, zachęcam Cię do przeczytania dalszej części artykułu.

  Zalety oczyszczaczy powietrza

  1. Pomaga w walce z alergią wziewną. Usuwa roztocza, kurz oraz pozostałe zanieczyszczenia.
  2. Oczyszczacz powietrza poprawia jakość oddychania, co wpływa bezpośrednio na lepszy sen.
  3. Urządzenie pomaga w walce z dymem papierosowym.
  4. Bardziej dotlenia organizm, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie w ciągu dnia.
  5. Oczyszczone powietrze wzmacnia odporność oraz zmniejsza ryzyko chorób wirusowych. Łagodzi bóle gardła, kaszel oraz katar.
  6. Oczyszczacze powietrza usprawniają pracę układu krążeniowo-oddechowego.
  7. Zmniejsza ryzyko migrenowych bólów głowy, które powoduje brak dostatecznej ilości tlenu.
  8. Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem poprawiają poziom nawilżenia naskórka.
  9. Sprzęt niweluje osadzanie się kurzu i roztoczy na meblach oraz dywanie, zmniejsza konieczność częstego sprzątania. Więcej na ten temat napisałem w artykule o tym, czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz.
  10. Oprócz funkcji zdrowotnych oczyszczacz nie zużywa za wiele prądu, do tego jest prosty w obsłudze i łatwy do utrzymania w czystości.
  11. Wiele modeli wyposażono w jonizację powietrza, która ułatwia stworzenie przyjaznego mikroklimatu w domu. 
  12. Likwiduje brzydkie zapachy, nawet te, które powstają podczas smażenia lub gotowania.

  Oczyszczacz powietrza podczas pochłaniania zapachu i kurzu

  Wady oczyszczaczy powietrza

  1. Urządzenie wymaga regularnego czyszczenia oraz wymiany filtrów.
  2. Filtry oczyszczaczy powietrza nie zawsze są tak wydajne i żywotne, jak zapewniają producenci.
  3. Urządzenia wyposażone w nawilżacz mogą powodować osadzanie się niewielkiej mgiełki na posadzce, co bywa kłopotliwe w przypadku drewnianych podłóg. Często także pojawia się problem z białym nalotem, który zauważysz na ciemnych meblach.
  4. Niektóre modele nie odznaczają się cichą pracą, w efekcie przeszkadzają domownikom.
  5. Urządzenie 2w1 z nawilżaczem ultradźwiękowym przeszkadza zwierzętom, zwłaszcza kotom i psom (słyszą nieustannie jego pracę).
  6. Oczyszczacze powietrza nie są może wielkie, ale siłą rzeczy musisz przemyśleć, gdzie ulokować takie urządzenie. Im mniejsze lokum, tym większy z tym problem.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

  Takie pytanie pojawia się u wielu osób szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy powietrze wypełnia smog, a w domach zaczyna się sezon grzewczy, co zdecydowanie pogarsza jakość oddychania. Wydaje się wówczas, że funkcja nawilżania przyda się w tym okresie, jak mało która.

  Niestety, ale nie do końca tak jest. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się dwa urządzenia osobno.

  Pewnie zastanawiasz się, czym jest to spowodowane?

  Otóż połączenie kilku funkcji w jednym sprzęcie często nie daje oczekiwanych rezultatów. Skuteczność działania w takim przypadku zdecydowanie ulega zmniejszeniu, o czym zapominają powiedzieć swoim konsumentom producenci.

  Sprzęty wyposażone w nawilżacz powietrza są też dwa razy większe niż tradycyjne modele, ponieważ do ich wnętrza trzeba wprowadzić dwa mechanizmy – każdy o innym działaniu.

  Co z tego wynika?

  Przede wszystkim mniej miejsca dla filtrów, przez co wydajność całego urządzenia jest zdecydowanie mniejsza. Dlatego, zadając sobie pytanie, czy oczyszczacze powietrza są skuteczne, musisz najpierw przeanalizować parametry poszczególnych modeli i dopiero później udzielić sensownej odpowiedzi.

  Aby połączyć ze sobą dwa urządzenia, trzeba również stworzyć do tego odpowiednie warunki, czyli zastosować bardziej skomplikowaną budowę. Oznacza to, że późniejsza eksploatacja oraz utrzymanie w czystości nie należą do najłatwiejszych.

  Wiąże się to także z wydatkami na specjalne maty ewaporacyjne oraz filtry węglowe, które nie należą do najtańszych. Wysoka cena dotyczy także całego urządzenia. Oczyszczacz połączony z nawilżaczem powietrza często kosztuje dużo więcej niż dwa sprzęty osobno.

  Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy nie wiesz, czy oczyszczacz z jonizatorem, czy bez, będzie lepszym rozwiązaniem. Funkcja jonizacji powietrza nierzadko jest na tak niskim poziomie, że zakup modelu 2w1 jest w ogóle nieopłacalny.

  Podsumowując, lepiej osobno zakupić nawilżacz powietrza. Porównałem zresztą oba te urządzenia, więc jeśli chcesz poznać ich różnice, podobieństwa i inne przydatne informacje, sprawdź: Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?

  Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

  Wiele przeprowadzonych do tej pory badań potwierdziło, że świeże i odpowiednio oczyszczone powietrze poprawia nie tylko samopoczucie i dodaje energii, ale także niweluje ryzyko niektórych chorób. Dlatego też oczyszczacze powietrza są zdrowe.

  Dobra energia zapewnia lepsze funkcjonowanie oraz radzenie sobie z wieloma problemami. Zanieczyszczenia, jakie wdychasz do organizmu każdego dnia, powodują choroby płuc, udary mózgu oraz nieprawidłową pracę serca.

  Teraz nie masz już wątpliwości, czy oczyszczacz powietrza ma sens. Oczywiście sprzęt jest bardzo przydatny i przede wszystkim polecany przez specjalistów, jednak jak się domyślasz, zawsze jest jakieś ‘ale’.

  Chodzi przede wszystkim o prawidłowe używanie urządzenia. Na nic nada się najlepszej jakości model, jeśli nie będziesz o niego prawidłowo dbać. Nawet najbardziej profesjonalne filtry nie pomogą Twojemu zdrowiu, kiedy na ich powłoce zbiorą się sterty kurzu.

  Oczyszczacz powietrza pochłaniający kurz

  Kolejna zasada dotyczy ustawień, musisz dobrać je do swoich potrzeb. Nie przesadzaj z parametrami, jeśli nie borykasz się z wysoce zanieczyszczonym powietrzem w domu. Podobnie jest z jego nawilżaniem. Ustawiając poziom na bardzo wysoki, zamiast lepszej jakości oddychania nabawisz się jedynie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

  Oprócz tego dbaj o regularną wymianę oraz czyszczenie filtrów. Dopiero po tym odpowiesz sobie na pytanie, czy oczyszczacz powietrza szkodzi, czy też gwarantuje Ci lepsze warunki ułatwiające oddychanie.

  Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

  Pamiętaj, że oczyszczacze powietrza nie wydzielają same z siebie pięknych aromatów, które przenikają w każdy kąt mieszkania. Mało tego! Jeśli przebywasz w normalnych warunkach pozbawionych nieprzyjemnych zapachów, nie odczujesz żadnej zmiany od razu po zakupie oczyszczacza.

  Producenci, chcąc zachęcić do zakupu swoich produktów, często stosują pewne sztuczki marketingowe, które nijak mają się do rzeczywistości. Jedną z nich jest zapewnienie o idealnie świeżym i pachnącym pomieszczeniu po jego oczyszczeniu za pomocą specjalnego urządzenia.

  Wszystko wygląda inaczej, kiedy na co dzień masz do czynienia z dymem papierosowym lub smażysz kotlety czy też inne dania o specyficznym aromacie.

  Każdy sprzęt zawierający filtr węglowy bardzo dobrze poradzi sobie z nieprzyjemną wonią. Oczywiście nie stanie się to bezpośrednio po włączeniu urządzenia. Najczęściej musisz poczekać około godziny lub nieco dłużej, aby poczuć wyraźną poprawę. Dobrej jakości modele potrafią intensywnie i wydajnie pracować nawet przy zamkniętych oknach.

  Oczyszczacz podczas oczyszczania powietrza w domu

  Takie lub podobne sytuacje są doskonałym przykładem, kiedy masz sporo wątpliwości i zastanawiasz się, czy oczyszczacz powietrza jest potrzebny.

  Usuwanie zapachów powstających w trakcie gotowania, dymu papierosowego czy też woni powstającej podczas takich czynności, jak sprzątanie z użyciem intensywnych detergentów, są najczęściej wymieniane, jeśli chodzi o pozytywne działanie oczyszczaczy.

  Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

  Oczyszczacz powietrza – czy warto w niego inwestować, kiedy jest się alergikiem? Chciałoby się powiedzieć ‘tak’, zwłaszcza że przekonują do tego specjaliści i lekarze. Mimo to z użytkowaniem tego typu urządzeń należy zachować pewną ostrożność i przede wszystkim umiar. Dotyczy to głównie modeli wyposażonych w jonizatory.

  Takie urządzenia wydzielają sporą ilość ozonu, która nie jest dobrym rozwiązaniem nawet w przypadku zdrowych osób.

  Ozon usuwa wszelkie bakterie organiczne, a nie likwiduje kurzu i roztoczy. Pierwiastek ten ma ogromne właściwości biobójcze i utleniające, dlatego musi być przez wszystkich ostrożnie stosowany.

  U osób chorujących na astmę oczyszczacz z jonizatorem wywoła ataki. Z kolei u alergików świąd i pieczenie oczu, suchość w gardle oraz podrażnienie śluzówek w nosie. Może powodować również duszności, kaszel i problemy z oddychaniem. Z tego względu stosowanie sprzętów, które w swoim działaniu wykorzystują ozon, jest zabronione w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach.

  Rozważmy zatem kolejną kwestię, której obawy dotyczą szczególnie osób z alergią. Czy oczyszczacz wysusza powietrze? Odpowiedź jest prosta i krótka – NIE.

  Filtr HEPA, w jaki najczęściej wyposażone są tego rodzaju sprzęty, nie ma właściwości higroskopijnych, czyli nie może pochłonąć do środka wilgoci. Oczyszczacz wyłapuje jedynie bakterie i wirusy, a nie parę wodną.

  Coraz częściej się mówi, że oprócz zanieczyszczeń powietrza i ogromnych ilości chemii w żywności, przyczyną niektórych alergii oraz małej odporności jest przebywanie w za bardzo sterylnych warunkach. Takie zdanie nierzadko podzielają także alergolodzy oraz inni specjaliści.

  Z tego względu nie przesadzaj z działaniem oczyszczacza powietrza i używaj go jedynie wtedy, kiedy nastanie taka konieczność. Nigdy też nie zwiększaj parametrów urządzenia, jeśli nie masz kłopotów z oddychaniem, złym samopoczuciem i niedostatecznym nawilżeniem powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz.

  Ostateczny werdykt – Czy warto kupić oczyszczacz?

  Warto, jeśli będziesz przestrzegać zasad jego użytkowania. Jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoje plusy oraz minusy. Oczyszczacz doskonale radzi sobie z pochłanianiem zapachów i likwidacją roztoczy. Sprawdzi się zwłaszcza zimą, kiedy wzrasta ilość smogu. Urządzenie poprawi też jakość Twojego snu i dotleni organizm.

  Wiele również zyskasz, jeśli regularnie będziesz wymieniać i czyścić filtry. Nie zapomnij przy tym o dopasowaniu właściwych parametrów do swoich potrzeb i zdrowia.

  Oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim przypadku, szczególnie jeśli:

  • Na co dzień przebywasz w małych i na ogół zamkniętych pomieszczeniach.
  • Wyraźnie odczuwasz zanieczyszczone powietrze, np. dymem papierosowym.
  • Często eksperymentujesz w kuchni, przez co w domostwie unoszą się opary oraz zapachy przyrządzanego jedzenia.
  • Masz kłopoty z krążeniem oraz borykasz się z chorobami serca.
  • Wiesz, jak obchodzić się na co dzień ze sprzętami przeznaczonymi do poprawy jakości powietrza i pamiętasz o regularnej konserwacji.
  • Mieszkasz w regionie z powietrzem o dużej zawartości smogu.
  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments