W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić patelnię od spodu, w środku i na zewnątrz?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czyszczenie przypalonej patelni (zwłaszcza od spodu) nie należy do przyjemnych czynności. Po co więc tracić na to czas? Istnieją szybkie sposoby na skuteczne wyczyszczenie patelni. Poznaj je, czytając poniższy poradnik. Zawarłem w nim sporo skutecznych, a domowych metod na oczyszczenie patelni z uporczywych zabrudzeń.

Jak wyczyścić patelnię od spodu, w środku i na zewnątrz?

Spis treści:

  Jak wyczyścić patelnię od spodu?

  Najczęściej przypalenia pojawiają się na spodzie sprzętu kuchennego. Jak wyczyścić patelnię w tym miejscu? Jest kilka prostych sposobów. Bez problemu wykorzystasz to, co na pewno masz pod ręką. Przyda Ci się soda kuchenna, kwasek cytrynowy lub ocet.

  Z produktów, które znajdziesz u siebie, zrobisz domowy preparat czyszczący. Nie zainwestujesz pieniędzy w dodatkowe akcesoria, a tym bardziej w nową patelnię. Wystarczy Ci kilka minut i trochę szorowania.

  Soda oczyszczona

  Czyszczenie patelni sodą to najpopularniejszy sposób. Znajdź w kuchennej szafce potrzebny proszek i wodę, najlepiej utlenioną. Wymieszaj oba składniki (ok. 6 łyżek sody i 1/4 szklanki wody), aby uzyskać konsystencję pasty. Taką mieszankę nałóż na spód patelni. Po ok. 10 minutach zmyj wszystko delikatnie. Uważaj, żeby nie porysować powierzchni.

  Do czyszczenia spodu patelni bez problemu wykorzystasz też zwykłą wodę z kranu. Polecam dodanie kilku kropel płynu do mycia naczyń. Rozpuści zastygły tłuszcz i usprawni czyszczenie. Zarówno najlepsza patelnia tytanowa, jak i dobra patelnia grillowa szybko odzyska dobry stan po takim zabiegu.

  W przypadku solidnych przypaleń pastę zostaw nawet na kilka godzin. Dodatek soli do całej mieszanki pomoże usunąć ciężkie zabrudzenia. Uważaj, żeby nie porysować powierzchni. Pamiętaj też, żeby nie rozcierać sody na powierzchniach aluminiowych.

  Kwasek cytrynowy

  Jak wyczyścić patelnię od spodu, kiedy nie masz akurat sody? Równie dobrze sprawdzi się kwasek cytrynowy. Wymieszaj go z wodą (wystarczy jedna łyżeczka i niewielka ilość płynu) i zagotuj. Patelnię przełóż do większego naczynia i zalej roztworem. Zostaw wszystko na kilka godzin. Kiedy odmoknie, delikatnie umyj patelnię.

  Ocet

  Spód patelni wyczyścisz także octem. Sprawdzi się sam lub w połączeniu z wodą. Działa dobrze np. wtedy, gdy Twoja patelnia na indukcję ma sporo zabrudzeń.

  Odpowiedni roztwór wykonasz z dwóch łyżek octu na szklankę wody. Zamocz w nim gąbkę i szoruj powierzchnię lub zanurz w nim patelnię. Całość delikatnie wyszoruj. Pamiętaj, żeby unikać rozlania octu na emaliowane powierzchnie.

  Parownica

  Delikatne zabrudzenia na spodzie patelni wyczyścisz też zwykłą parownicą do ubrań. Wystarczy, że skierujesz strumień pary na miejsca, które chcesz umyć. Drobne zabrudzenia odejdą bez większego problemu, również gdy to patelnia granitowa.

  Ranking patelni – zwycięzca

  Gerlach Granitex 28 cm

  Czyszczenie zabrudzonej patelni w środku

  Umycie brudnej patelni to niby żadna filozofia. Wystarczy gąbka i płyn do mycia naczyń. Czyszczenie przypalonej patelni w środku to już zupełnie inna bajka. Tak samo w przypadku uciążliwych i starych zabrudzeń.

  Tak jak na spodzie, tak i wewnątrz sprawdzi się soda. Wystarczy, że zrobisz podobną pastę jak ta opisana wyżej. Nałóż ją na zabrudzenia i odstaw na kilkanaście minut. Te trudniejsze będą potrzebowały nawet kilku godzin. Potem całość delikatnie wyszoruj i opłukaj.

  Wcześniej polecam namoczyć patelnię w ciepłej wodzie. Dzięki temu większe zabrudzenia odejdą jeszcze przed nałożeniem pasty z sody. Pamiętaj, żeby nie używać silnych środków chemicznych ani ostrych gąbek.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak zadbać o patelnię na zewnątrz?

  Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić patelnię z zewnątrz, to odpowiedź w zasadzie znajdziesz już wyżej. Te same środki sprawdzą się na spodzie, jak i po bokach sprzętu kuchennego. Soda, ocet i kwasek cytrynowy to niezastąpieni pomocnicy w kuchni.

  Szorując spód patelni, od razu wyczyść też boki. Pamiętaj, żeby upewnić się, czy dany środek nadaje się do konkretnego materiału. Octu nie zaleca się do powierzchni emaliowanych. Soda z kolei odbarwia elementy aluminiowe.

  Ciekawą opcją jest też wykorzystanie tabletki do zmywarki. Rozpuść ją w ciepłej wodzie, a potem mieszanką umyj boki.

  Dlaczego nie powinno się używać przypalonej i brudnej patelni?

  Unikaj używania przypalonej i mocno zabrudzonej patelni, bo to niewygodne i niebezpieczne. Taki sprzęt szybciej i nierównomiernie się nagrzewa, przez co łatwiej przypalisz potrawę. Co więcej, niektóre powierzchnie wydzielają szkodliwe substancje.

  Przypalenia i silne zabrudzenia uszkadzają powłokę patelni, co czasem skutkuje przechodzeniem różnych cząsteczek do potraw. Dotyczy to np. aluminium i uwalniającego się z niego glinu.

  Również sama spalenizna na patelni nieraz wydziela szkodliwe substancje. Przykładem jest tłuszcz. Po przypaleniu wydobywa się akroleina, dlatego lepiej usuń jego pozostałości przed kolejnym użyciem.

  Na koniec pamiętaj, aby dowiedzieć się, jak przechowywać swoje patelnie. To również ważna kwestia.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments