W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak przechowywać patelnie?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Patelnie to jedne z szerszych naczyń kuchennych, więc dobrze przemyśleć, jak je przechowywać. Istnieje sporo ciekawych sposobów na to, nawet magnetyczne płyty. Poznaj je wszystkie, czytając poniższy poradnik. Wraz z nim przechowywanie patelni w kuchni, nawet tej małej, stanie się prostsze. No i bezpieczne dla samych naczyń, gdyż to również kluczowa sprawa w przechowywaniu patelni.

Jak przechowywać patelnie?

Spis treści:

  Co jest ważne w przechowywaniu patelni?

  Najważniejsze jest zabezpieczenie patelni przed zarysowaniem powierzchni. Takie ryzyko pojawia się, kiedy układasz je jedna na drugiej. Żeby temu zapobiec, stosuj specjalne podkładki wykonane z filcu. Wtedy niczego przypadkowo nie zniszczysz.

  Patelnie, z których korzystasz najczęściej, umieść w łatwo dostępnym miejscu. Nie będziesz wówczas narzekać, że przyrządzanie posiłków stało się mniej komfortowe. Unikniesz również potrzeby wyjmowania całej zawartości szafki czy szuflady. Ułożenie powinno być dobrze przemyślane, wtedy zapewnisz sobie należytą wygodę.

  Nawet najlepsza patelnia tytanowa lub trwała patelnia granitowa może nie przetrwać upadku. A że takie naczynia nie są tanie, dobrze przemyśl ich umiejscowienie.

  Mam dla Ciebie kilka dodatkowych porad w kwestii przechowywania patelni.

  Poznaj je:

  1. Dopilnuj, aby nie stykały się bezpośrednio ze sobą w żadnym miejscu. Nie zniszczysz wtedy ich powierzchni.
  2. Pokrywki możesz umieścić na patelniach. Gdy nie masz miejsca na takie rozwiązanie, znajdź dla nich osobne miejsce, np. w szufladzie.
  3. Jeżeli zdecydujesz się na zawieszenie patelni, znajdź dostatecznie mocne haczyki. Muszą wytrzymać pod ciężarem Twojego wyposażenia. Chyba nikt nie chce, aby np. dobra patelnia na indukcję uszkodziła się i straciła swoje właściwości, mam rację?
  4. Uporządkuj swoje patelnie we właściwej kolejności. Najpopularniejszy sposób polega na ich ułożeniu od największej do najmniejszej. Oczywiście wszystkie powinny być przy tym oddzielone przekładkami.
  5. Powyższy sposób nie dotyczy woka. Taką patelnię ustaw najlepiej osobno, aby nie obijała się w żaden sposób o inne.
  6. Wybierając miejsce przechowywania, uwzględnij nie tylko swój komfort, ale też dostępną przestrzeń.
  7. Pamiętaj, aby miejsce na patelnie było czyste. Czyszczenie patelni nie zawsze jest takie proste, więc lepiej zapobiegać gromadzeniu się zabrudzeń na tym naczyniu.

  Ranking patelni – zwycięzca

  Gerlach Granitex 28 cm

  Przechowywanie patelni jedna na drugiej w szafce

  Jedna z najbardziej popularnych metod, szczególnie w małych pomieszczeniach. Nie ma w niej nic złego, o ile zabezpieczysz patelnie przed stykaniem się ze sobą.

  To bardzo istotne. Jeśli będą ciągle miały ze sobą kontakt, szybko zniszczy się ich wierzchnia warstwa. Musisz tego unikać szczególnie w przypadku modeli z powłoką teflonową. Gdy ulegnie uszkodzeniu, podczas przyrządzania jedzenia zacznie wydzielać niebezpieczne dla zdrowia substancje.

  Jak już zostało wspomniane, ochronisz przed tym patelnie, stosując filcowe przekładki. Zwykle dostajesz ich kilka w komplecie. Mogą być tej samej lub różnej wielkości. Układasz jedną patelnię, do środka wkładasz podkładkę, następnie drugą patelnię, drugą podkładkę i tak dalej.

  Z określonych powodów nie masz jak kupić takiego akcesorium? Nic nie szkodzi. Filcowe przekładki zastąpisz np. okręgami wyciętymi z grubszej tektury. Nieźle sprawdzają się też listki ręcznika papierowego.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak przechowywać patelnie – głęboka szuflada

  W wielu kuchniach do przechowywania wyposażenia wykorzystuje się głębokie szuflady. Wiedz, że to dobre miejsce na patelnie. Na dnie umieść filcową przekładkę lub miękką matę i na niej wszystko poustawiaj.

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tutaj poukładać patelnie jedna na drugiej, rozdzielone podkładkami czy ręcznikiem papierowym.

  Zachowaj ostrożność podczas ich wyjmowania. Staraj się ich o nic nie obijać, gdyż w ten sposób także łatwo o zniszczenie powierzchni.

  Przechowywanie patelni na wieszaku

  Przyznasz, że to bardzo wygodne wyjście. Patelnie są na wyciągnięcie ręki, nie musisz grzebać w szafce lub szufladzie. Dopilnuj tylko, aby wieszaki były mocne, a do tego solidnie przymocowane.

  Tu nie musisz stosować przekładek, więc problem z głowy. Staraj się tylko tak rozmieszczać patelnie, żeby nie stykały się ze sobą bezpośrednio i nie obijały.

  Niemniej koniecznie dopilnuj, aby wszystkie były czyste. Unikniesz zabrudzenia ścian. W dodatku zapewnisz sobie lepszy efekt estetyczny. W końcu patelnie umieszczone na widoku chcąc nie chcąc stają się kolejną kuchenną ozdobą.

  Przechowywanie patelni przy użyciu płyty magnetycznej

  Sposób podobny do poprzedniego, ale bardziej oryginalny. Umieść na ścianie sporą płytę magnetyczną. Wtedy nie potrzebujesz już żadnych haczyków.

  Patelnie będą trzymać się na ścianie same. Twoja kuchnia zyska ciekawszy wygląd. Przy okazji będziesz mieć więcej miejsca do dyspozycji w szafkach.

  Jak przechowywać patelnie – stojak

  W sklepach znajdziesz także specjalne stojaki. Niektóre pomieszczą same patelnie, te bardziej rozbudowane również pokrywki. Wiele fajnych modeli znajdziesz na Allegro. Rozsądnie dobrany stojak spokojnie pomieści i bardziej specyficzne naczynia, np. patelnie grillowe.

  To ogólnie dobry pomysł, jeżeli nie masz wystarczająco dużo miejsca w szafie ani szufladzie. Stawiasz stojak na blacie w dogodnym miejscu, a później na nim patelnie. Nie musisz dokładać podkładek. Takie akcesoria są już odpowiednio zbudowane i zapobiegają zniszczeniu powłoki.

  Bez problemu uda Ci się znaleźć stojak dopasowany do liczby patelni. Coraz więcej producentów ma go w swojej ofercie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments