Oryginalne perfumy wyróżniają się unikalnym, trwałym zapachem i bezpiecznym składem. Te podrobione… są ich przeciwnością. Niestety, łatwo naciąć się na marne podróbki. Jak nie dać się nabrać i rzetelnie sprawdzić oryginalność perfum? Przygotowałam dla Ciebie aż 11 sposobów na to! Poznaj je i kup markowy produkt.
Sprawdzenie atomizera
To może Cię zaskoczyć, ale oryginalność perfum rozpoznasz po takich drobiazgach jak atomizer.
Jeśli zapach nie jest podrobiony, we flakonie zauważysz cienką rurkę dotykającą dna. W podróbkach jest grubsza i zazwyczaj niedopasowana do wysokości buteleczki.
Przyjrzyj się uważnie atomizerowi jeszcze raz. Nie widzisz pompki łączącej rurkę z kapturkiem?
To dobry znak! W oryginalnych perfumach element ten jest ukryty.
Pamiętaj, aby sprawdzić też dyszę atomizera. Powinna być dobrej jakości, a po naciśnięciu wydobywa się z niej mgiełka, nie pachnący strumień.
Jeżeli zapach jest autentyczny, samodzielnie dobierasz wielkość wypuszczanej z flakonu chmury perfum. To możliwe, bo atomizer oferuje kilka różnych 'trybów pracy’, od delikatnej po obfitą chmurę.
Ponadto sam otwór, z którego wydobywa się mgiełka, znajdziesz idealnie na środku atomizera. W podróbkach jego umiejscowienie jest przypadkowe.
Sprawdzenie flakonu
Flakon prawdziwych perfum wygląda idealnie, nie dostrzeżesz żadnych mankamentów. Jego materiał wykonania to solidne, przezroczyste szkło.
Design buteleczki oryginalnego zapachu jest dopracowany pod kątem najmniejszych detali. Nie ma mowy o żadnych wadach szkła, wybrzuszeniach, bąbelkach czy wyszczerbieniach.
Dużo najpiękniejszych perfum damskich ma dość wymyślne flakoniki, co utrudnia tworzenie podróbek.
Perfekcyjnie dopasowany ma być też sam atomizer (nie odstaje w żadnym miejscu).
Dla pewności obróć flakon w taki sposób, aby zobaczyć tył etykietki. W oryginalnych perfumach bez problemu odczytasz umieszczone na niej informacje.
Sprawdzenie opakowania
Jak sprawdzić oryginalność perfum bez brania ich do ręki? To proste!
Dużo powie Ci już sam wygląd kartonowego pudełka.
Jakość folii
Jeżeli Twoje perfumy są oryginalne, celofan zabezpieczający kartonik będzie gruby i idealnie złożony. Zauważysz, że ściśle przylega do opakowania.
Niestarannie opakowany zapach to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Zwracaj uwagę, czy celofan nie jest zbyt cienki.
Nie może być też niestarannie zagięty czy sklejony. Wszystko powinno być perfekcyjnie dopracowane.
Gdy pudełko w celofanie porusza się, jeżeli nim potrząśniesz, prawdopodobnie to podrobiony zapach.
Jakość tektury
Celofan to jedno, ale zwróć też uwagę na jakość tektury, z której wykonano pudełeczko.
Jest gruba i solidna?
To dobrze! Tak producenci pakują oryginalne perfumy, kartonik zapewnia butelce ochronę przed uszkodzeniami.
Wiedz również, że spód pudełka autentycznego zapachu jest złożony w specjalny sposób.
Na dole znajdziesz dodatkową warstwę tektury z odpowiednim wycięciem. To utrzymuje buteleczkę na miejscu.
Ponadto tektura ma być biała, a nie szarawa.
Napisy i informacje
Przyjrzyj się napisom na odwrocie opakowania. Jeżeli są bez błędów, a sam tekst odpowiednio ułożony, masz oryginalne perfumy.
Sprawdź miejsce produkcji perfum, skład oraz pojemność. Następnie porównaj te informacje z tymi na stronie producenta.
Wszystko się zgadza? Nie masz powodów do niepokoju.
Zwróć przy tym szczególną uwagę na wielkość flakonu.
Jeżeli na stronie widzisz, że producent sprzedaje dany zapach wyłącznie w butelkach o pojemności 50 i 100 ml, a Ty trzymasz 75-mililitrową, to coś jest nie tak, prawda?
Nie zapomnij, że każdy tekst na pudełku musi być napisany odpowiednią czcionką i ma konkretny kolor. Wszystkie ozdobne elementy są symetryczne, a linie idealnie równe.
Oczywiste jest też to, że na pudełku oryginalnych perfum nie ma literówek.
Sprawdzenie nakrętki
Jak odróżnić perfumy oryginalne od podróbek dzięki nakrętce? Uważnie się jej przyjrzyj, a potem weź do ręki.
Jeśli masz prawdziwe perfumy, nakrętka będzie symetryczna pod każdym względem (chyba że producent celowo wybrał fantazyjny kształt).
Korek dobrze przylega do flakonu, nawet jeśli obrócisz go do góry dnem. Zdejmowanie i nakładanie go nie sprawi Ci żadnego problemu.
Analiza koloru
Każde perfumy mają jakiś kolor. Odcień różni się w zależności od marki i kompozycji zapachowej. Przeważnie zauważysz delikatną zieleń, róż, ciemną żółć, lilię, ewentualnie błękit.
Wiedz, że barwa oryginalnych perfum nigdy nie jest bardzo intensywna, szczególnie w przypadku najlepszych perfum męskich. Jeżeli ciecz w buteleczce wygląda nietypowo i ma wręcz nienaturalny kolor, to podróbka.
Nieoryginalne perfumy nie tylko dziwnie wyglądają. Ich dodatkowa wada to brudzenie ubrań. Barwniki w cieczy powodują ciemne, trudne do usunięcia plamy.
Problemem mogą być też reakcje alergiczne, jeśli zaaplikujesz podrobiony zapach bezpośrednio na skórę.
Weryfikacja kompozycji zapachowej
Każdy producent perfum podaje, jakie składniki wykorzystano w nucie głowy, serca i bazy. Ich dobór jest starannie przemyślany.
Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że Twój ulubiony zapach to efekt długich prac perfumiarzy. Trudno znaleźć perfumy, które da się podrobić w 100 procentach, z precyzją 1:1.
Nuty zapachowe
Oryginalne kompozycje są wielowymiarowe i poszczególne nuty uwalniają się po określonym czasie. Zaraz po popsikaniu się czujesz nutę głowy, która stopniowo przechodzi w nutę serca.
Najtrwalsza warstwa to baza. Wyczujesz ją nawet po kilku czy kilkunastu godzinach od aplikacji, ale nie dotyczy to podróbek.
Podrobione zapachy są płaskie i szybko przestają być intensywne. Bardzo często pachną źle już od samego początku, wpływa na to mocny akcent alkoholu.
Pamiętaj, że autentyczne perfumy zachowują zapach od 6 do 18 miesięcy po otwarciu buteleczki. Jeśli już po kilku tygodniach zawartość flakonu nie jest tak aromatyczna, trafiła Ci się podróbka.
Po rozpyleniu mgiełki na skórę postaraj się zweryfikować, czy rzeczywiście czujesz wszystkie składniki ujęte w konkretnej nucie. To trudne, ale nie niemożliwe.
Dzięki temu zyskasz większą świadomość, co jest w perfumach i jak wszystko się ze sobą łączy.
Ostatni etap to całodniowy test. Kontroluj co pewien czas, czy czujesz kompozycję i jak się zmienia.
Sprawdzenie kodu kreskowego
Kod kreskowy to ważny element na opakowaniu perfum. Określa miejsce oraz czas ich produkcji.
Przykładowo: kod zapachów produkowanych w Niemczech zaczyna się od liczb 400 – 440, we Francji od 30 – 37, a w Stanach i Kanadzie od 00 – 09.
Sprawdzając kod, dowiesz się, czy zapach pochodzi z odpowiedniego kraju. Bierz przy tym pod uwagę, że producent może mieć swoje oddziały w różnych częściach świata.
Wiele osób uważa, że kod kreskowy to jeden z istotniejszych elementów potwierdzających autentyczność perfum, ale nie do końca tak jest.
Można go bez trudu podrobić w programie graficznym, więc jego weryfikacja to dopiero pierwszy krok.
Weryfikacja kodu seryjnego
Najpierw sprawdź kod kreskowy, a później seryjny. Znajdziesz go na spodzie buteleczki, w formie wytłoczenia lub naklejki. Producent umieszcza go również na kartonowym opakowaniu.
Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne po kodzie seryjnym? Zweryfikuj najpierw, czy jest taki sam na butelce i kartoniku.
Następnie skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki w Internecie. Jest ich sporo, a powstały po to, żeby każdy mógł zweryfikować autentyczność kupionych perfum.
Oto 2 wyszukiwarki, z których sama wiele razy korzystałam:
Wpisujesz w wyznaczone pole kod seryjny na opakowaniu, a po chwili wyskakują informacje dotyczące produktu i marki.
Może się zdarzyć, że wyszukiwarka nie znajdzie kodu seryjnego. To jeszcze nie jest powód do niepokoju.
Spotkasz się z tym, jeśli kupisz np. bardzo rzadką edycję zapachu. Co wtedy, jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne?
Zadzwoń na infolinię producenta. Przedstaw swoją sytuację, konsultanci z pewnością Ci pomogą i rozwieją wątpliwości.
Porównanie z testerem
Masz już perfumy albo doskonale znasz zapach, na który polujesz? Wybierz się na krótką wycieczkę do zaufanej perfumerii.
Sięgnij po odpowiedni tester, spryskaj skórę lub pasek do testowania i powąchaj. Jeśli nie czujesz żadnej różnicy, nie ma żadnego problemu.
Weryfikacja sprzedawcy
Pytanie, gdzie kupić perfumy, odgrywa bardzo ważną rolę. Szczególną ostrożność zachowaj na bazarkach i podobnych miejscach, gdzie nie są akceptowane zwroty.
Weryfikacja sprzedawcy to skuteczna metoda, jak sprawdzić oryginalność perfum. Zapachy kupuj najlepiej w renomowanych perfumeriach i dużych sieciach handlowych.
Wybrany przez Ciebie sprzedawca powinien cieszyć się dobrymi opiniami. W razie potrzeby pokaże Ci certyfikat oryginalności.
Nie bój się rozmowy z pracownikami sklepu czy infolinii. Są właśnie po to, żeby rozwiewać wątpliwości na temat autentyczności perfum.
Kupując zapach, nie zapomnij o upewnieniu się, że w razie potrzeby szybko go zwrócisz.
Jeśli robisz zakupy w sklepie online lub na platformach sprzedażowych, najpierw poproś o dokładne zdjęcia flakonu i samego pudełka.
Rzetelny sprzedawca nie wyśmieje Cię i spełni Twoją prośbę. Jeżeli będzie miał coś do ukrycia, znajdź inny sklep.
Analiza ceny
Zapewne nie masz wątpliwości, że oryginalne perfumy kosztują więcej niż podróbki.
Niska cena jednak nie zawsze wiąże się z tym, że zapach został podrobiony.
Różnice cenowe zdarzają się często, to nawet ponad 100 zł za butelkę o tej samej pojemności. Skąd to się bierze?
Wpływa na to m.in. rezygnacja z wysokiej marży. Pamiętaj, że w przypadku sklepu internetowego właściciel nie ponosi kosztów związanych np. z wynajmem lokalu w galerii.
Jeżeli pomyślnie zweryfikujesz sprzedawcę i wszystko się zgadza, zakup perfum nie jest ryzykowny.
Uważaj na tzw. perfumetki, czyli zapachy zamknięte w podłużnych buteleczkach. Wszystkie mają taki sam kształt, bez względu na kompozycję.
Są bardzo tanie, ale jednocześnie podrobione. Zawsze weryfikuj, w jakich pojemnościach sprzedawany jest dany zapach.
Przeczytaj też: Woda toaletowa a woda perfumowana – Co lepsze? Czym się różnią?