W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Woda toaletowa a woda perfumowana – Co lepsze? Czym się różnią?

author avatar
Matylda Stachurska
Komentarze:  0

Woda toaletowa, perfumowana, kolońska i prawdziwe perfumy (parfum) – sporo tego, prawda? Jakie są różnice i co najdłużej pachnie? O tym w poniższym artykule!

Woda toaletowa a woda perfumowana – Co lepsze? Czym się różnią?

Spis treści:

  Czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej?

  Główna różnica między wodą toaletową a perfumowaną to inne stężenie olejków zapachowych. Z tego względu nie są równie intensywne i trwałe.

  • W wodzie toaletowej (EDT) rozpuszczane są składniki zapachowe o stężeniu 5 – 10 procent w 85-procentowym alkoholu etylowym. Rozpylając ją, poczujesz, że jest subtelna i odświeżająca.
  • EDP, czyli woda perfumowana, powstaje poprzez rozpuszczenie olejków o stężeniu 10 – 15 procent w 90-procentowym alkoholu. Dzięki temu zapach jest mocniejszy i dłużej się utrzymuje.

  Wynika z tego, że w wodzie toaletowej jest mniej olejków zapachowych, a więcej alkoholu i wody w porównaniu do tej perfumowanej. Czy jest gorsza? Niekoniecznie.

  Popularne są zarówno wody toaletowe, jak i perfumowane. Wiele osób uważa, że te pierwsze są dobrym wyborem na dzień, a drugie na wieczór i ważne okazje.

  W tym przekonaniu znajdziesz sporo prawdy. EDT to zapachy lżejsze i delikatniejsze. Jeśli spryskasz się wodą toaletową, nie martwisz się, że pachniesz zbyt intensywnie i drażnisz osoby przebywające w pobliżu.

  Wybierz wodę perfumowaną, jeśli chcesz roztaczać ładny i mocny zapach przez wiele godzin. Pamiętaj jednocześnie, aby spryskać się z umiarem, to samo dotyczy też wody toaletowej.

  Ranking perfum damskich – zwycięzca

  Calvin Klein Euphoria Woman

  Co lepsze: woda toaletowa czy perfumowana?

  Zastanawiasz się, co dłużej pachnie: woda toaletowa czy perfumowana? Zapewne już się domyślasz, że w tej kwestii przeważa EDP, czyli woda perfumowana.

  • Woda toaletowa przestaje być wyczuwalna po ok. 6 – 8 godzinach po aplikacji. Na rynku znajdziesz też subtelniejsze zapachy, które ulotnią się już po 3 – 4 godzinach.
  • Gdy zaaplikujesz na ciało wodę perfumowaną, będziesz przyjemnie pachnieć nawet do kilkunastu godzin. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz psikać się kilka razy w ciągu dnia.

  Pamiętaj, że ważna jest nie tylko trwałość zapachu, choć oczywiście odgrywa bardzo istotną rolę. Jeśli wahasz się, co będzie lepsze: woda perfumowana czy toaletowa, weź pod uwagę swoje potrzeby.

  • Gdy priorytetem jest dla Ciebie intensywny, długo utrzymujący się zapach, woda perfumowana to słuszny wybór. Sprawdzi się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, bo przez wiele godzin będzie otulać Cię przyjemnym, ciepłym aromatem.
  • Woda toaletowa zapewni Ci świeżość. Używając jej, masz pewność, że ładnie pachniesz, ale nie drażnisz nikogo przebywającego w pobliżu. Sięgaj po nią bez wahania wiosną i latem, gdy potrzebujesz szybkiego orzeźwienia.

  Dobrym pomysłem jest przetestowanie, jak sprawdza się u Ciebie woda toaletowa, a jak perfumowana. Jednego dnia użyj EDT, a drugiego EDP.

  Wtedy przekonasz się, który zapach jest lepiej dopasowany do Ciebie i Twoich preferencji.

  Przeczytaj też: Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne?

  Woda perfumowana czy toaletowa – jak się nie rozczarować?

  Pewnie nie zastanawiasz się już, co dłużej pachnie: woda toaletowa czy perfumowana? Miej na uwadze, że trwałość zapachu zależy nie tylko od stężenia olejków.

  Każda kompozycja pachnie inaczej na Tobie, a inaczej np. na Twoich znajomych. Nie sugeruj się ich zapewnieniami, że kupione przez nich perfumy są bardzo trwałe.

  Długość utrzymywania się zapachu zależy też od wielu innych czynników, m.in. pH skóry, gospodarki hormonalnej, a nawet diety.

  Znaczenie ma ponadto dobór składników w poszczególnych nutach zapachowych. Najtrwalsza jest baza, więc zwracaj na nią szczególną uwagę podczas poszukiwań idealnego zapachu.

  Chcesz dokonać szybkiego i trafnego zakupu? Skorzystaj z zestawień:

  Czym się różnią perfumy od wody perfumowanej?

  Co prawda słów perfumy i woda perfumowana używa się zamiennie, ale wiedz, że są to dwa różne produkty.

  Perfumy, inaczej parfum, to najtrwalsza i najmocniejsza forma zapachu. Stężenie olejków w ich składzie to 20 – 43 procent.

  Takie zapachy są ekskluzywne i drogie, często sprzedawane w niewielkich flakonach. Prawdziwe perfumy to nierzadko produkty kolekcjonerskie dla prawdziwych koneserów.

  Wystarczy, że użyjesz kilku kropel, aby przyjemnie pachnieć przez długi czas. Na skórze perfumy utrzymują się do kilku dni, a na ubraniach jeszcze dłużej.

  Przeczytaj też: Gdzie kupić perfumy? Lista zaufanych sklepów i drogerii!

  Woda kolońska a woda toaletowa

  Pamiętaj, że to nie woda toaletowa ma najniższe stężenie olejków zapachowych. Pod tym względem niżej plasuje się woda kolońska, czyli EDC.

  Kojarzy się głównie z męskimi kompozycjami, ale na początku XVIII wieku sięgały po nią także kobiety.

  Woda kolońska powstaje dzięki rozpuszczeniu olejków o stężeniu 3 – 5 procent w 70- lub 80-procentowym alkoholu. Zapach nie jest bardzo trwały, ale pasuje na niektóre okazje.

  Sięgnij po wodę kolońską, kiedy wybierasz się na mało formalne spotkanie, np. grilla ze znajomymi. Zapewni Ci uczucie świeżości, ale bez nachalności i efektu przytłoczenia.

  Woda toaletowa lepiej sprawdzi się do pracy, bo utrzyma się nieco dłużej.

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments