W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić piekarnik z mikrofalą do zabudowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy warto kupić piekarnik z mikrofalą do zabudowy? W czym taki sprzęt ustępuje osobnemu piekarnikowi i mikrofalówce? A może jest coś, w czym wypada lepiej? Na te oraz inne pytania odpowie Ci poniższa publikacja. Opisałem w niej wszystkie zalety i wady piekarników 2w1 do zabudowy. W efekcie prędko dowiesz się, czy to sprzęt dla Ciebie!

Czy warto kupić piekarnik z mikrofalą do zabudowy?

Spis treści:

  Zalety piekarników z mikrofalą

  Zacznijmy od dobrych stron piekarników 2w1. Większość z atutów jest wręcz unikalnych dla urządzeń do pieczenia i podgrzewania.

  Oszczędność miejsca

  Wymiary takich piekarników to zazwyczaj 59,5 cm szerokości, 45,5 cm wysokości i do 57 cm głębokości. Jak widzisz, to wyraźnie niższe urządzenia niż pełnogabarytowe piekarniki do zabudowy (które osiągają prawie 60 cm wysokości, co pokazuje analiza wymiarów piekarnika).

  W dodatku odpada Ci zabudowa mikrofali. W efekcie zaoszczędzisz sporo miejsca w kuchni. Za sprawą mniejszego urządzenia 2w1 wstawisz np. więcej szafek na naczynia.

  Możesz także zaoszczędzić wiele przestrzeni na blacie, gdy mikrofala miała być wcześniej wolnostojąca. Już jej nie potrzebujesz.

  Tryb kombinowany

  Chodzi o tryb, który łączy konwencjonalne pieczenie z mikrofalami. Oznacza to dużo krótszą obróbkę termiczną. Dosyć, że szybciej podasz obiad, to jeszcze zostanie w nim więcej witamin i minerałów.

  Wiedz bowiem, że im krócej żywność przebywa w piekarniku, tym lepiej wpływa to na jego skład. Mikrofale zawsze mocno przyspieszają cały proces (nie degradując składu pożywienia).

  Ponadto niektóre modele (np. te, które pokaże Ci ranking piekarników z mikrofalą do zabudowy) łączą mikrofale z innymi trybami. Mowa chociażby o grillowaniu lub rozmrażaniu. Te zadania także pójdą Ci szybciej niż zwykle, mogąc dać jeszcze lepsze efekty.

  Szybki nagrzew

  Piekarniki 2w1 ekspresowo się nagrzewają. Nie brakuje im mocy, a po drugie dysponują mniejszymi komorami. Siłą rzeczy prędzej osiągają pożądaną temperaturę.

  A ta spokojnie może przekraczać 250 stopni Celsjusza. Nie widzę większych ustępstw w tym parametrze. Podobnie jak tryb kombinowany, oznacza to dla Ciebie oszczędność czasu.

  Ekonomia pracy

  Patrząc na samą moc grzałki i generatora mikrofal, nie widać różnic. Pamiętaj jednak o wcześniej wymienionych atutach piekarników z mikrofalą. Skutkują wyższą energooszczędnością.

  Za mniejszą komorą idzie szybsze nagrzewanie, więc niższe zużycie prądu. Tryb kombinowany również obniża całkowity czas przygotowywania potraw. Finalnie zapłacisz za to mniej w rachunkach.

  Wysoka funkcjonalność

  Myślisz, że mniejsze piekarniki z mikrofalą są mniej funkcjonalne? Nic z tych rzeczy! Wiesz już, że idą nawet dalej za sprawą trybu kombinowanego. To jednak nie wszystko.

  Nie brakuje w nich: wielu trybów grzania, pieczenia na 2 poziomach jednocześnie, timera, dotykowego sterowania, kolorowych wyświetlaczy, a nawet zdalnego sterowania w aplikacji mobilnej.

  Lepsze piekarniki z funkcją mikrofali oferują ponadto tryby automatyczne, czasem powyżej 15 opcji. Pomogą Ci dobrać idealną temperaturę do rodzaju produktu i jego wagi. Niczego nie przypalisz, nie musząc być kulinarnym mistrzem.

  Miękkie domykanie drzwi, blokada przed dziećmi, dmuchawa chłodząca, wskaźnika ciepła resztkowego i chłodny front to kolejna grupa udogodnień. One zadbają głównie o Twoje bezpieczeństwo oraz ogólny komfort użytkowania.

  Elegancki design

  Czy warto kupić piekarnik z mikrofalą? Czasem wystarczy tylko na niego spojrzeć! To już nowocześnie wyglądające urządzenia. Wspominałem Ci o dotykowych elementach sterujących i wyświetlaczach. Urozmaicają design.

  Robi to również często spotykane w tej kategorii szkło na froncie. Dobrze komponuje się zarówno z czernią, jak i bielą – bo z wyborem koloru także nie ma problemu. Znajdziesz zróżnicowane sprzęty 2w1.

  Oszczędność na zakupie (choć to zależy)

  Długo się wahałem, czy uwzględnić tę cechę w zaletach. Finalnie zdecydowałem, że tak. Dasz radę znaleźć solidny piekarnik z mikrofalą do 2000 – 2500 zł. W tej cenie trudno nabyć 2 osobne urządzenia, które mają sens.

  Już ceny samych mikrofalówek do zabudowy potrafią przekraczać 1500 zł (pomijając mało pojemne modele). Na piekarnik wypada zazwyczaj wydać chociaż 1500 – 2000 zł.

  Z drugiej strony, topowe modele 2w1 bywają bardzo drogie, np. na ponad 3500 zł. Niemniej w wielu przypadkach zaoszczędzisz na takim zakupie – lub wyjdziesz na zero w porównaniu do duetu osobno.

  Ranking piekarników z mikrofalą – zwycięzca

  Bosch CMG633BB1

  Wady piekarników z mikrofalą

  Nie ukrywajmy, specyficzna konstrukcja piekarników z mikrofalą skutkuje też pewnymi mankamentami. Poznaj je, aby ocenić, czy warto kupić taki sprzęt.

  Mniejsza pojemność

  Niższa konstrukcja nie bierze się z powietrza. Idzie za tym mniejsza pojemność. O ile? Jakieś 20 – 25 l pojemności (w zależności od porównywanych modeli). Modele 2w1 mają bowiem zwykle 40 – 50 l.

  Musisz ocenić, jak ważna jest to dla Ciebie różnica. Pomyśl, jak często pieczesz coś na 3 poziomach jednocześnie. To wtedy mniejsza pojemność piekarników z mikrofalą najbardziej boli.

  Wiedz przy okazji, że nie jest też tak, że nie zmieścisz całego kurczaka w piekarniku typu kombi. Jak najbardziej to zrobisz. Podobnie umieścisz w nim duże i podłużne naczynie żaroodporne.

  W kwestii działania jako mikrofala tego typu modele wypadają nawet dużo lepiej. Osobne mikrofalówki do zabudowy często oferują 2 razy mniejszą pojemność od hybryd.

  Finalnie nie uważam pojemności piekarników z funkcją mikrofali za ogromny minus. To raczej niuans, gdyż w wielu wypadkach nie robi to użytkownikom różnicy. Kwestia tego, co i jak zamierzasz pichcić.

  Tylko jedno zadanie w tym samym czasie

  Mimo że w razie konieczności włączysz tryb kombinowany, w tym samym czasie nie upieczesz ciasta i nie podgrzejesz obiadu. Musisz zdecydować, co najpierw zrobisz. Bywa to kłopotliwe, gdy np. jeden domownik chce coś szybko podgrzać, a w komorze znajduje się już pieczeń.

  Ponadto bezpośrednio po pieczeniu w wysokiej temperaturze nie włożysz do komory jedzenia w plastikowym pojemniku. Musisz chwilę odczekać. Inaczej tworzywo sztuczne się nadtopi.

  Rzadkość prowadnic teleskopowych

  Niestety, ale prowadnice teleskopowe w piekarnikach z mikrofalą praktycznie nie występują. Producenci stosują w hybrydowych sprzętach drabinki (zazwyczaj 3 poziomy). Nie wysuwają się tak płynnie, nie są też tak bezpieczne.

  Rzadkość systemów samoczyszczenia

  W tym wypadku piekarniki 2w1 także wypadają blado na tle pełnogabarytowych modeli. Pyroliza lub kataliza praktycznie odpadają. Niektórzy producenci stosują jedynie czyszczenie parowe.

  Pamiętaj jednak, że komory piekarników z funkcją mikrofali są mniejsze. Co za tym idzie, ręczne wyczyszczenie takiego wnętrza nie pochłania za dużo czasu.

  No i musisz zadbać o konserwację jednego urządzenia, a nie dwóch, prawda? Dlatego też to finalnie niewielka wada. Niemniej wypadało mi o niej wspomnieć.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Piekarnik z mikrofalą – Czy warto? Ostateczny werdykt

  Warto kupić piekarnik z mikrofalą. Zwłaszcza gdy chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni. Piekarniki 2w1 są wielofunkcyjne, szybkie, oszczędne i eleganckie. A największa wada? Niemożność jednoczesnego pieczenia i podgrzewania mikrofalami innej potrawy. Do tego musisz mieć już 2 osobne sprzęty.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments