W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to jest tablet – Jak działa i do czego służy?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Jeżeli tablet z jednej strony zachęca Cię czymś do nabycia go, ale z drugiej wciąż stanowi dość zagadkowe urządzenie, to jesteś w dobrym miejscu. W jednym tekście zebrałem najważniejsze informacje. Dowiesz się, czym jest tablet, jak działa, do czego głównie służy i czy można z niego dzwonić.

Co to jest tablet – Jak działa i do czego służy?

Spis treści:

    Co to jest tablet?

    Tablet to przenośny sprzęt, który pod względem rozmiaru jest większy niż smartfon, a mniejszy niż laptop. Wykorzystasz go do różnych celów, choćby przeglądania stron www, oglądania filmów, korzystania z social mediów czy słuchania muzyki.

    W przeciwieństwie do laptopa nie ma podłączonej na stałe klawiatury. Obsługujesz go dotykowo, palcem lub przy użyciu specjalnego rysika.

    Zazwyczaj tablety oferują ekran o przekątnej 7 – 12 cali i wykorzystują system operacyjny Android lub iOS, rzadziej Windows. Łączą w sobie funkcjonalność smartfonów i laptopów. Każdy tego typu sprzęt połączysz z Internetem z uwagi na wbudowany moduł Wi-Fi, niekiedy też LTE.

    Tablet to dobre urządzenie nie tylko dla dorosłych. Rodzice chętnie kupują je swoim pociechom zamiast laptopa. W takim wypadku warto spojrzeć na ranking tabletów dla dzieci.

    Wpływa na to zarówno niższa cena, jak i mniejsze wymiary. Sprzęt wygodnie chwycisz, a w razie potrzeby włożysz do plecaka czy torebki i zabierzesz ze sobą do pracy, na wycieczkę itp.

    Ranking tabletów – zwycięzca

    Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 14,6″ 12/512 GB 5G

    Jak działa tablet?

    Podobnie jak laptop i smartfon wyposaża się go w procesor i pamięć RAM. Im są lepsze, tym płynniej działa urządzenie. Każdy tablet ma swój system operacyjny, na którym opiera się jego praca. Funkcję zasilania pełni wbudowany akumulator, który musisz regularnie ładować. Jak już wspomniałem, ekran obsługujesz dotykowo, zupełnie jak swój telefon.

    Tablety oferują ponadto aparat i pamięć ROM, na której przechowujesz wszystkie potrzebne Ci pliki. Ze względu na różne dostępne złącza, w tym USB, w razie konieczności podłączysz do sprzętu akcesoria, takie jak klawiatura. Masz też możliwość używania np. zewnętrznej karty pamięci.

    Do czego służy tablet?

    Ponieważ to funkcjonalny i przenośny sprzęt, wykorzystasz go do wielu rzeczy.

    Tablet przyda Ci się do oglądania filmów, słuchania piosenek, sprawdzania poczty e-mail, czytania newsów na stronach www czy używania komunikatorów, także tych wideo. Umożliwia też przeglądanie i przechowywanie różnych plików (w tym zdjęć), a nawet pracę z dokumentami tekstowymi czy innymi.

    Tablet to przenośne centrum rozrywki, którego używasz w dowolnym miejscu. Potrzebujesz tylko dostępu do Internetu. Pozwala Ci na granie w różne gry mobilne, a sprzęt z GPS sprawdzi się jako nawigacja samochodowa.

    To jeszcze nie wszystko.

    Na tablecie uruchomisz rozmaite aplikacje, także te służące do pracy. Dlatego chętnie kupują go np. graficy czy architekci. Dla dzieci i młodzieży to dobre urządzenie do nauki i zdalnych lekcji. Są nawet osoby, którym tego typu urządzenie służy jako dodatkowy monitor.

    Trudno więc się dziwić, że wiele osób odpowiada tak na pytanie, czy warto kupić tablet. Połączenie całkiem dużego ekranu z kompaktową budową i szeroką funkcjonalnością potrafi przekonać.

    Zwróć uwagę, że na rynku pojawiają się coraz lepsze tablety. Z powodzeniem konkurują ze smartfonami i laptopami. Zapewniają mobilność, a przy tym dużą funkcjonalność, dlatego cieszą się popularnością. Spotkasz takie w materiale: ranking tabletów.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Czy z tabletu można dzwonić?

    Tak, jeśli masz tablet wyposażony w gniazdo na kartę SIM. Wtedy używasz go tak samo jak swojego smartfona, a więc swobodnie dzwonisz i wysyłasz SMS-y. Do tego dochodzi też korzystanie z Internetu LTE.

    Nawet jeśli masz tablet bez wejścia SIM, sprawdzi się do zachowania kontaktu z otoczeniem. Z uwagi na wbudowany aparat z powodzeniem wykorzystasz go do obsługi wideokomunikatorów. Do dyspozycji masz też wszystkie aplikacje pozwalające na dzwonienie, np. Messenger, Skype czy WhatsApp. Opcji jest wiele.

    Niemniej nie jest to najczęstsze zastosowanie tabletu. Wynika to głównie z jego rozmiaru. Trzymanie urządzenia blisko ucha szybko staje się uciążliwe. Dlatego do dzwonienia samego w sobie częściej wykorzystuje się smartfony.

    Jak jest zbudowany tablet?

    Taki sprzęt jest zbudowany na bazie prostokątnej obudowy, wykonanej przeważnie z tworzywa sztucznego lub metalu (np. aluminium). Do jej wielkości dopasowuje się dotykowy ekran. Wszystkie ważne podzespoły znajdziesz wewnątrz obudowy. Istotne elementy to procesor i pamięć RAM.

    To one mają wpływ na wydajność tabletu. Procesor odpowiada za przetwarzanie komend znajdujących się w pamięci RAM.

    Inne elementy tabletu to głównie:

    • Karta sieciowa.
    • Układ graficzny.
    • Bateria.
    • Pamięć flash (pełni funkcję twardego dysku).
    • Aparat.

    Do tego dochodzą różnorodne moduły, m.in. Bluetooth, GPS czy nawet NFC. Tablety oferują też wbudowane głośniki, a niektóre są wyposażone np. w czytnik linii papilarnych. Na obudowie znajdziesz złącza, w tym USB i gniazdo słuchawkowe. Te wszystkie cechy oraz dodatkowe udogodnienia siłą rzeczy wpływają na ceny tabletów. Warto przemyśleć, co będzie Ci potrzebne, a co niekoniecznie.

    Najistotniejszy element budowy to wyświetlacz.

    Popularne rodzaje matryc to:

    • IPS – zapewniają dobre nasycenie kolorów i szerokie kąty widzenia, ale miewają problemy z czasem reakcji.
    • OLED – świetnie odwzorowują barwy oraz głęboką czerń i zapewniają szybką reakcję, jednak czasami powodują większe zużycie energii.
    • Retina – wynalazek Apple, gwarantują bardzo duże nasycenie kolorów i wierne odwzorowanie detali.

    Skąd wzięły się tablety?

    Początki tych sprzętów sięgają do 1888 roku, kiedy to opatentowano urządzenie przechwytujące odręczne pismo wprowadzane za pomocą rysika. Był to teleautograf. Nieco później, w 1915 roku, pojawiła się inna technologia, rozpoznająca znaki na podstawie ruchów wykonywanych po powierzchni. Pierwsze prawdziwe tablety pojawiły się dopiero w latach 60 ubiegłego wieku.

    Od tego momentu na rynek wprowadzano kolejne sprzęty rozpoznające gesty użytkowników i odręczne pismo. Były bardzo drogie, dlatego nie cieszyły się popularnością. Sporo zmieniło się po 2000 roku. Microsoft wypuścił do sprzedaży tablet PC, a później Apple zaprezentował swój iPad pracujący na systemie iOS.

    Mniej więcej od 2010 roku tego typu sprzęty stawały się coraz częściej kupowane. Teraz chętnie używają ich zarówno dorośli, jak i dzieci. Co prawda mówi się, że moda na tablety już mija, ale zapotrzebowanie na nie niekoniecznie. Obecnie dla większości nie są to jedynie sprytne gadżety, a praktyczne narzędzia do pracy.

    Niemniej warto rozważyć, co jest lepsze: tablet czy laptop? Oba urządzenia często służą do rozrywki, pracy oraz nauki, ale różnią się kilkoma istotnymi cechami.

    Oceń publikację
    [Głosy: 11 Średnia: 4.6]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    2 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Lena
    10 miesięcy temu

    Witam, miałabym takie oto zapytanie. Noszę się z zamiarem kupienia tabletu, z którego mogłabym korzystać na zasadzie tak jak działa smartfon z dostępem do Internetu przy tym żeby spełniał rolę komputera np. stacjonarnego, tak żebym mogła pisać m.in. pisma, podłączyć pamięć USB, etc. Jaki tablet dobrej jakości, jakiej firmy, o odpowiednio dobrych parametrach technicznych mógłby mi Pan polecić? Ile może kosztować taki tablet? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Z pozdrowieniami
    Lena