W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Głośność odkurzacza – Kiedy odkurzacz jest cichy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wiele osób, być może również Ty, przed zakupem odkurzacza pragnie ustalić, ile powinien mieć decybeli. Odczucia względem natężenia hałasu zawsze są subiektywne. Mimo to na podstawie liczby decybeli dość dokładnie ustalisz, czy dany sprzęt będzie w Twojej ocenie cichy, a przynajmniej niehałaśliwy. Aby zdobyć niezbędną wiedzę, poznaj moją analizę. Prędko się dowiesz, kiedy odkurzacz jest cichy, a kiedy na pewno nie.

Spis treści:

  Liczba decybeli a realna głośność odkurzacza

  Samo poznanie liczby decybeli tak naprawdę niewiele Ci powie, gdy nie wiesz, jak zinterpretować konkretne wartości.

  Na początku poznaj więc kilka przedziałów głośności z praktycznymi przykładami:

  Poziomy decybeli i głośności a odpowiadające im sytuacje (przykłady) - Infografika

  Skoro masz już punkt odniesienia, oceńmy wspólnie wyniki głośności często spotykane na rynku odkurzaczy:

  • Powyżej 70 dB masz do czynienia z głośnym odkurzaczem, a powyżej 80 dB z bardzo hałaśliwym.
  • Generowany hałas na poziomie ok. 65 dB większość osób uzna za znośny.
  • 60 dB sprawia, że odkurzacz staje się w zdecydowanej większości opinii bardzo cichy.
  • Poniżej 60 dB masz do czynienia z super cichym sprzętem odkurzającym. Najcichsze odkurzacze workowe osiągają 57 – 58 dB. Roboty odkurzające potrafią zejść nawet poniżej 55 dB! To niemal bezgłośna praca. Tak cichy i mocny odkurzacz to prawdziwy skarb.

  Wszystkie powyższe wartości powinny dotyczyć najwyższego poziomu siły ssącej.

  Jak wiesz, prawie że każdy odkurzacz ma jakąś regulację mocy. Kosztem wydajności zawsze dodatkowo zredukujesz głośność odkurzania. Istotne, aby to jednak te najwydajniejsze tryby nie hałasowały nadmiernie.

  Ranking cichych odkurzaczy – zwycięzca

  Kto powinien wybrać cichy odkurzacz?

  • Przede wszystkim młodzi rodzice. Bobasy dużo śpią, a obudzenie dziecka pracą odkurzacza dołoży Ci obowiązek uspokojenia malucha.
  • Osoby, które w swoim domu mieszkają z seniorem. Starsi ludzie najczęściej wymagają przede wszystkim ciszy i spokoju.
  • Posiadacze zwierząt, które boją się głośnych sprzętów domowych. Zdecydowana większość zwierzaków nie przepada za odkurzaczami. Cichy model nie będzie ich tak stresował.
  • Osoby, które często odkurzają, bo np. mają pupila zrzucającego masę sierści. Częściej zdarza się wtedy odkurzać późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Dodatkowo bardzo głośny sprzęt zniechęci Cię do używania go, przez co później do wysprzątania będzie jeszcze więcej zabrudzeń.
  • Każdy, kto odkurza o mniej standardowych porach (bardzo wcześnie rano, późnym wieczorem lub w nocy). Nie ma co wkurzać reszty domowników lub sąsiadów.
  • Osoby żyjące z kimś pracującym na nocne zmiany. Wtedy prędzej czy później zdarzy się, że odkurzanie będzie mogło zakłócić sen domownikowi odsypiającemu nocną zmianę.
  • Osoby żyjące z kimś pracującym zdalnie. Ta forma pracy staje się coraz powszechniejsza. Sam jestem dobrym przykładem, a hałasujący wokół mnie odkurzacz mocno by mnie wkurzył.
  • Osoby żyjące z kimś w małym mieszkaniu. Im mniejsze lokum, tym hałas bardziej dochodzi do wszystkich pomieszczeń.
  • Osoby mające w domu otwarte pomieszczenia, np. kuchnię połączoną z salonem. Gdy jeden domownik ogląda telewizję, a drugi odkurza coś rozsypanego w kuchni, to mniej hałaśliwy odkurzacz nikomu nie będzie przeszkadzał w relaksie.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jakie rodzaje odkurzaczy są najcichsze?

  Przede wszystkim niektóre odkurzacze automatyczne. Pokazuje to ranking robotów sprzątających. Ten typ sprzyja dobremu tłumieniu hałasu. Najlepsze odkurzacze workowe też czasem potrafią być ciche. Niby tradycyjny rodzaj, a jednak wyprzedza kilka nowocześniejszych. Przynajmniej w tym aspekcie.

  Wszystkie inne odmiany niestety zwykle przekraczają 70 dB na najwyższych ustawieniach. Dotyczy to nawet mniejszych modeli ręcznych czy samochodowych. Tak samo pionowych (zarówno bez kabla, jak i przewodowych).

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments