W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Golarka foliowa czy rotacyjna?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zarówno golarki foliowe, jak i rotacyjne służą do tego samego, ale jednak nieco inaczej działają. Z tego powodu mają odmienny zestaw plusów i minusów. Poznaj je, aby prędko ustalić, co jest dla Ciebie lepsze: golarka foliowa czy rotacyjna?

Golarka foliowa czy rotacyjna - która lepsza i dlaczego?

Spis treści:

  Czym się różni golarka foliowa od rotacyjnej?

  Główna różnica między typami golarek polega na ich budowie. Urządzenie foliowe składa się z 3 lub 4 blaszanych folii. Uważa się, że im większa liczba, tym sprawniej i dokładniej przebiega golenie. Producenci ukrywają pod foliami ostrza, a dokładniej ich rzędy. Z kolei modele rotacyjne składają się z trzech głowic, są nieco węższe.

  Zauważ, że w trakcie golenia mocniejsze maszynki foliowe głośniej pracują. Generują więc większy hałas, co w pewnych sytuacjach jest uciążliwe. Powoduje to ograniczenia podczas pory ścinania zarostu, szczególnie kiedy masz małe dziecko i łatwo je wybudzić ze snu.

  Na tym lista różnic się nie kończy. Poznaj pozostałe:

  1. Usuwanie zarostu maszynką foliową jest dokładniejsze (choć sporo zależy od rodzaju zarostu, co jeszcze omówię). Precyzyjniej pozbędziesz się owłosienia. Ze względu na ruchy koliste, jakie trzeba wykonywać golarką rotacyjną, pojawia się problem ze skuteczną likwidacją włosków, szczególnie w bardziej wymagających i trudniej dostępnych miejscach.
  2. Maszynki foliowe lepiej sprawdzają się przy miękkim i niewymagającym zaroście. Te rotacyjne z kolei bardziej nadają się do niesfornych włosków i twardszej brody. Niemniej najlepsze golarki męskie z obu rodzajów potrafią już łączyć te zalety.
  3. Usuwanie zarostu przy użyciu maszynki foliowej nie wymaga aż tak dużej wprawy jak w przypadku rotacyjnej. Pierwsza z golarek ścina brodę, podążając wyłącznie w jednym kierunku. Sprzęt rotacyjny w pewnym sensie wymusza na użytkowniku wykonywanie kolistych ruchów. Dlatego też praca z takim urządzeniem niekiedy bywa bardziej wymagająca. Szczególnie jeśli brakuje Ci doświadczenia w kwestii usuwania zarostu za pomocą urządzeń elektrycznych.
  4. Sprzęt foliowy dobrze nadaje się nawet do zarysowania konturów zarostu. Zrobisz to precyzyjnie. W przypadku maszynki rotacyjnej będzie to bardzo trudne, a w większości przypadków wręcz niemożliwe. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, musisz dodatkowo sięgnąć po dobry trymer męski, a więc inne urządzenie do stylizacji.

  Podsumowując:

  Główna różnica między golarką rotacyjną a foliową to ogólna budowa, zwłaszcza elementu tnącego. Modele rotacyjne wykorzystują wirujące pierścienie w zazwyczaj 3 elastycznych głowicach. Foliowe korzystają z kilku (3 – 5) warstw cienkiej, metalowej folii z otworami podnoszącymi włoski.

  Co za tym idzie, inaczej wygląda technika golenia się. Obrotowe maszynki do twarzy wymuszają koliste ruchy. Golarkę z foliami kieruje się w linii prostej, np. z dołu do góry.

  Ranking golarek – zwycięzca

  Philips SP9883/36

  Co łączy golarki foliowe i rotacyjne?

  Zarówno golarki foliowe, jak i rotacyjne zazwyczaj pracują akumulatorowo. Co ciekawe, nie różni się zbytnio czas tej pracy. W lepszych modelach z obu grup wynosi najczęściej 50 – 60 minut. Bardzo często oba rodzaje są też wodoodporne, pozwalając przy okazji na stosowanie żelu bądź pianki.

  Mimo że całkowity ciężar bywa już różny, osobiście uważam, że urządzenia z obu grup bardzo dobrze leżą w dłoni. Producenci często stosują antypoślizgowe powłoki.

  Podobnie może wyglądać sygnalizacja pozostałego czasu pracy. W efekcie golarki foliowe oraz rotacyjne korzystają z wyświetlaczy na rękojeści. Zwiększa to komfort użytkowania.

  Warto zauważyć, że nie tak trudno w obu rodzajach o sprzęt ze zintegrowanym trymerem. Za pomocą tego dodatku dopracujesz linię zarostu czy skrócisz baczki. Może nie zastąpi w pełni osobnego trymera, lecz i tak pewnie Ci się przyda.

  Golarka foliowa czy rotacyjna a rodzaj zarostu

  Do miękkich włosków lepiej sprawdzi się golarka foliowa. Co z golarką rotacyjną? Ta z kolei znakomicie radzi sobie z twardym i ciężkim zarostem rosnącym w dodatku w różnych kierunkach. Skutecznie usunie szorstkie owłosienie, pozostawiając gładką skórę.

  Sprzęt foliowy nada się do częstego, a nawet codziennego usuwania zarostu. Przy krótkim owłosieniu nie zmaga się z opornymi kłaczkami, co zdecydowanie lepiej sprawdza się przy goleniu w jednym kierunku.

  Maszynkę foliową często poleca się też mężczyznom ze skórą skłonną do podrażnień. W takim wypadku najlepiej będzie, jeśli wybierzesz model z opcją golenia na mokro. Dlaczego? Ponieważ wtedy bez problemu wspomożesz się pianką albo delikatnym żelem łagodzącym.

  Dodatkowo folia wygładzi naskórek, a Ty uzyskasz w ten sposób perfekcyjne golenie. Maszynka przy tym nie ciągnie mocno pojedynczych włosków, więc nie odczujesz bólu i dyskomfortu.

  Jeśli szukasz urządzenia, które pomoże Ci okiełznać dziko rosnący zarost na twarzy i szyi, to model rotacyjny jest dla Ciebie. I nie ma znaczenia, czy golisz się codziennie, czy co 3 dni. Maszynka i tak doskonale się sprawdzi za każdym razem, kiedy po nią sięgniesz.

  Urządzenie rotacyjne to także dobry wybór w przypadku bardzo gęstego owłosienia. Sprzęt skutecznie usunie go z wybranych partii szyi i twarzy, dlatego nie musisz się obawiać brzydko wystających pojedynczych włosków.

  Jak widzisz, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, co jest lepsze: golarka foliowa czy rotacyjna, musisz najpierw wziąć pod uwagę rodzaj swojego zarostu. To kluczowe, ponieważ nie każda maszynka poradzi sobie z twardym owłosieniem i będzie odpowiednia w przypadku podrażnień skóry.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi golarki foliowej

  1. Doskonały wybór dla wrażliwej skóry – podczas golenia nie odczujesz bólu ani nieprzyjemnego pociągania włosków. Maszynka z foliami zapewnia skuteczne golenie bez podrażnień. Często umożliwia również stosowanie żeli oraz pianek, co jeszcze bardziej zwiększa komfort przy podrażnieniach skórnych.
  2. Precyzyjne i skuteczne golenie krótkich włosków – urządzenie poradzi sobie nawet przy minimalnym zaroście. Z tego względu nadaje się do codziennego golenia. To zasługa blaszanych folii zapewniających sprawne usuwanie owłosienia. Ten typ szczególnie docenią mężczyźni lubiący golić się do wręcz perfekcyjnego zera.
  3. Błyskawiczna likwidacja zarostu – nie musisz kilka razy golić tych samych miejsc, bo maszynka usunie brodę już za jednym pociągnięciem (przynajmniej gdy jest lepszej klasy). Działa z góry na dół, co jeszcze bardziej przyspiesza golenie.
  4. Niewielka waga – zazwyczaj foliowe maszynki do golenia są nieco lżejsze od obrotowych odpowiedników. Zwiększa to komfort usuwania włosków z facjaty, nawet gdy jest ich sporo do skoszenia.

  Przewagi golarki rotacyjnej

  1. Idealny sprzęt do grubego i sztywnego zarostu – rotacyjną golarkę obrotową docenisz szczególnie, kiedy jesteś posiadaczem szorstkiej i wymagającej w goleniu brody. Jeśli Twoje włoski rosną w błyskawicznym tempie, jeszcze bardziej polubisz ten rodzaj sprzętu.
  2. Świetnie radzi sobie z dziko rosnącym owłosieniem – urządzenia rotacyjne poleca się do zarostu rosnącego w kilku kierunkach. Stanowią świetny wybór, jeśli masz dość niesfornych włosków nie tylko na twarzy, ale też szyi. Z golarką rotacyjną szybko zapomnisz o problemie. To w mojej ocenie jeden z największych powodów na tak dla tego rodzaju w starciu golarka foliowa czy rotacyjna.
  3. Dobra dla tych, którzy nie golą się regularnie – nie musisz usuwać zarostu codziennie. Bez problemu spędzisz długi weekend bez golenia, bo maszynka i tak skutecznie usunie nawet nieco dłuższe owłosienie.
  4. Mało hałaśliwe działanie – jasne, znajdą się bardzo wydajne modele z trybem Turbo, ale ogólnie obrotowe golarki rotacyjne są cichsze od foliowych.

  Golarka rotacyjna czy foliowa? Ostateczny werdykt

  Kiedy masz dość podrażnień i borykasz się z problematyczną skórą, wybierz golarkę foliową. To dobra opcja, jeśli na maszynkę nie chcesz wydawać fortuny. Za to golarka rotacyjna skutecznie poradzi sobie z twardym i gęstym zarostem. Bez problemu usunie go nawet wtedy, kiedy rośnie w kilku kierunkach.

  Musisz dobrze się przyjrzeć, z jakiego rodzaju zarostem masz do czynienia, i dopiero później zdecydować, który model będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Każdy ze sprzętów radzi sobie z innym rodzajem owłosienia, działa też w różny sposób.

  Z drugiej strony, oba rodzaje są w mojej ocenie lepsze od tradycyjnych maszynek. Zresztą osobno omówiłem pojedynek golarka elektryczna czy maszynka jednorazowa.

  Zanim zdecydujesz, co wybierzesz, maszynkę do golenia rotacyjną czy foliową, podam Ci kilka praktycznych wskazówek. Pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

  Golarka foliowa spełni Twoje oczekiwania, jeśli:

  • Masz raczej miększy oraz rzadszy zarost, który rośnie w jednym kierunku.
  • Lubisz golić się codziennie przed wyjściem do pracy.
  • Masz skórę skłonną do podrażnień, dlatego wolisz stosować pianki lub żele podczas golenia.
  • Nie przeszkadza Ci większy hałas w trakcie pracy urządzenia.

  Docenisz bardziej golarkę rotacyjną, kiedy:

  • Masz grube i sztywne owłosienie rosnące w różnych kierunkach.
  • Udało Ci się już zdobyć doświadczenie przy usuwaniu zarostu maszynkami elektrycznymi.
  • Nie jesteś zwolennikiem częstego golenia.
  • Wolisz zapłacić więcej za urządzenie, które zapewni Ci długą eksploatację.
  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments