Golarka elektryczna Ranking 2021 | Opinie, Test

Ranking elektrycznych maszynek do golenia pokaże Ci sprzęt, którym szybko uzyskasz gładką twarz bez podrażnień. Poprawisz swój wygląd i nie stracisz zbyt dużo czasu na precyzyjne golenie. Zestawienie jest aktualizowane i oparte na własnych testach.

Maszynka do golenia elektryczna - ranking, opinie, jaką wybrać?

Nie lubię się golić. Nigdy nie lubiłem. Zajmuje mi to cenny czas, który mógłbym przeznaczyć na coś innego.

Sytuacji nie poprawia fakt, że mam twardy zarost i nie golę się codziennie. Dlatego też przez długie lata zmieniałem golarki elektryczne, aby trafić w końcu na taką, która szybko ogoli moją facjatę i nie wywoła podrażnień.

Zdobytą wiedzę oraz doświadczenia postanowiłem przekuć w unikalny ranking golarek męskich. Gdybym sam trafił kiedyś na tego typu materiał, pewnie zaoszczędziłbym sporo kasy, kupując raz, a dobrze.

Ty masz tę okazję, więc zobacz, jakie maszynki do golenia są najlepsze!

Ranking golarek foliowych

Elektryczne golarki foliowe skutecznie minimalizują podrażnienia. Z drugiej strony, sporo opinii głosi, że trzeba się nimi często golić, bo nie ścinają tak dobrze zarostu jak maszynki rotacyjne.

No cóż, najlepsze golarki foliowe często temu przeczą, oferując najwyższą wydajność. Przynajmniej te, które dla Ciebie wybrałem. Przeczytaj recenzje, aby kupić dobry sprzęt do golenia facjaty!

1. Panasonic MultiFlex 5D ES-LV9Q-S803

Polecana golarka foliowa Panasonic MultiFlex 5D ES-LV9Q-S803


Kliknij i kup Panasonic MultiFlex 5D ES-LV9Q-S803

MediaExpert
Electro


Panasonic MultiFlex 5D ES-LV9Q-S803 to najlepsza elektryczna maszynka do golenia z foliami. W mojej ocenie wypada lepiej od flagowych serii Brauna. Dlaczego? Przez zadziwiającą wydajność.

Bez problemu zgolisz nią gęstszy zarost, rosnący przez kilka dobrych dni. Nie musisz golić się codziennie czy co 2 dni. Usuwanie włosków z szyi bądź podbródka jest szybkie i komfortowe. Folie świetnie dopasowują się do twarzy, dokładnie goląc trudniejsze obszary (np. okolice szczęki). Szybko uzyskasz gładką twarz.

Ta polecana golarka męska swój sukces zawdzięcza głównie mechanizmowi tnącemu. To aż 5 elementów, w tym ostrze grzebieniowe i folie różnego rodzaju. Japońscy inżynierowie świetnie to opracowali: włoski są podnoszone, chwytane i ścinanie tuż przy skórze. Nie powtarzasz ruchów, nie męczysz się z goleniem,

Jednocześnie nie ma praktycznie szans na podrażnienia, które byłyby wyraźnie widoczne. Dotyczy to nawet wrażliwej skóry. Po wyzerowaniu zarostu Twoja twarz zawsze będzie w dobrej formie (chyba że ostro popiłeś dzień wcześniej).

Nie zabrakło silnika liniowego. Co Ci to daje? Stałą moc tnącą (niezależnie od poziomu naładowania). Sprzęt sprawnie ciacha włoski nie tylko tuż po ładowaniu, ale i przy końcu cyklu pracy.

Co więcej, czujnik golenia reguluje moc: im bujniejsza broda, tym maszynka intensywniej pracuje. Przy krótkim zaroście redukuje moc, aby nie robić nawet najmniejszych zadrapań na skórze. Przydatna funkcja.

Maszynka zapewni Ci również wysuwany trymer i stację automatycznego czyszczenia. Masz pewność, że na foliach nie zostaną włoski. Ten dodatek wydłuża żywotność i tak bardzo trwałych ostrzy łukowych. To zakup na długie lata, nie stracisz kasy na częste wymiany mechanizmu tnącego (lub całej golarki).

Jedyne, co wypomnę, to 45 minut pracy. Standardem jest raczej 50 lub 60 minut, ale pamiętajmy o nadzwyczajnej wydajności i 5 elementach tnących. Jakoś to trzeba napędzić, więc nie uznaję 3 kwadransów golenia za duży minus.

Podsumowując, warto wydać wyższą kwotę na ten sprzęt. To prawdziwa bestia wśród sprzętu usuwającego zarost! 

2. Braun Series 7 MBS7

Polecana golarka foliowa Braun Series 7 MBS7


Kliknij i kup Braun Series 7 MBS7

MediaExpert
EURO

OleOle
Neonet


Seria 7 golarek foliowych Braun jest już legendarna. Osobiście nie widzę sensu w płaceniu więcej za serię 8 czy 9, skoro starsza od nich generacja tak sprawnie pozbywa się zarostu różnej gęstości.

Głowica maszynki Braun Series 7 MBS7 porusza się w zakresie 360 stopni, przechwytując niesforne włoski. Silniczek zapewnia bardzo szybkie obroty pracy, dzięki czemu ostrza w dobrym tempie zerują twardy zarost.

Owszem, goląc np. bujnie zarośniętą szyję, przejedziesz po niej głowicą kilka razy, lecz i tak dostrzegam różnicę w porównaniu do poprzednich generacji i wielu innych golarek.

Nie zmarnujesz czasu na zbyt długie golenie, a przy okazji nie sprawisz sobie podrażnień. Urządzenie jest łagodne dla skóry. Ścina włoski tuż przy niej, ale nie zostawia na skórze mocno zaczerwienionych obszarów. Pomaga czujnik golenia, dostosowując częstotliwość cięcia do bujności zarostu.

Golarka jest do tego lekka, świetnie leży w dłoni i ma trymer do baczków czy modelowania wąsów. Użyjesz jej rzecz jasna także na mokro, nie bojąc się o jakieś awarie. Zresztą… to niesamowicie wytrzymały sprzęt. Po rejestracji produktu na stronie producenta uzyskasz 5 lat gwarancji. Potwierdza to wysoką jakość sprzętu.

3. Braun Series 5 MBS5

Polecana golarka foliowa Braun Series 5 MBS5


Kliknij i kup Braun Series 5 MBS5

Neonet
MediaMarkt


Elektryczna maszynka do golenia Braun Series 5 MBS5 nie pozostawia na skórze widocznych zacięć. Jej system golący świetnie dopasowuje się do rysów każdej twarzy, dzięki czemu sprawnie ogolisz policzki czy okolice szyi. Ostrza są elastyczne i bez większych komplikacji golą na gładko.

Skórę (jak i maszynkę) w każdej chwili nawilżysz, gdyż urządzenie jest wodoodporne. Jak przystało na polecaną golarkę foliową Braun, nawet przy nieco dłuższym zaroście nie ciągnie włosków, a płynnie je wyłapuje i wycina. Unikniesz dyskomfortu i bólu podczas golenia co kilka dni.

Korpus jest ergonomiczny, ma elementy antypoślizgowe, co skutkuje pewnym chwytem. Do tego sprzęt niewiele waży, więc żaden samiec alfa nie zmęczy się goleniem. Szczególnie że będzie ono krótkie, pamiętając o wysokiej skuteczności ścinania szczecinki z twarzy.

Ta akumulatorowa golarka pracuje maksymalnie przez 50 minut (po 60 minutach ładowania). Oferuje przy tym 5-minutowe ładowanie, które wystarczy na jedną sesję golenia. Dobra opcja dla zabieganych facetów, którzy często zapominają naładować swój sprzęt do golenia.

4. Panasonic ES-LL21-K503SH

Polecana golarka foliowa Panasonic ES-LL21-K503SH


Kliknij i kup Panasonic ES-LL21-K503SH

MediaExpert
Electro

Avans


Panasonic ES-LL21-K503SH to lekka, niepozorna maszynka foliowa, który łączy w sobie wysoką wydajność z atrakcyjną ceną. Jej system tnący składa się ze stalowych, wygiętych ostrzy wewnętrznych. Ścinają włoski blisko ich cebulek, nie zostawią na Twojej twarzy podrażnień, świetnie ślizgając się po skórze.

Duży plus za silnik liniowy, który dobrze znam z urządzeń Panasonic. Zapobiega utracie mocy. Golarka przez cały cykl pracy (od ładowania do ładowania) pracuje tak samo. Stan naładowania akumulatora Li-ion nie ma tu znaczenia. Nie zauważysz spadków skuteczności golenia.

Kolejnym atutem jest czujnik zarostu. Jeżeli masz ledwo widoczny meszek, to cięcie będzie łagodniejsze (brak ryzyka zadrapań). Gdy pragniesz zgolić bujniejszy zarost, golarka podkręci moc, aby golenie było skuteczniejsze. Dzięki temu dobrze radzi sobie z nieco dłuższym zarostem.

Wszystko ułatwiają zewnętrzne folie dopasowujące się do profilu twarzy. Usuwanie włosków z policzków, podbródka czy szyi nie jest wyzwaniem. Miły dodatek stanowi wysuwany trymer do pielęgnacji baków. Dodam jeszcze, że w grę wchodzi także golenie na mokro, co kompletuje listę pozytywów o tym elektryczny sprzęcie do golenia.

5. Remington F3000 Series F3 Style

Polecana golarka foliowa Remington F3000 Series F3 Style


Kliknij i kup Remington F3000 Series F3 Style

EURO
OleOle

Neonet
MediaMarkt


Remington F3000 Series F3 Style to kompaktowa i tania golarka z dwoma niezależnie pracującymi foliami. Dobrze pielęgnuje twarz, dopasowując się do konturów (folie są ruchome). Nie zrobi na Twojej skórze skaleczeń.

Jak na tak niską cenę jej wydajność zadowala. Goląc się codziennie (a przy miękkim, mało wymagającym zaroście co 2 dni), spokojnie Ci wystarczy.

To może nie warto płacić kilka razy więcej za inne golarki, skoro skuteczność tego Remingtona daje radę? No cóż, wydajność to nie wszystko (choć i tak jest niższa od urządzeń z wyższych lokat). Nie przewiduję, aby ten model był tak długowieczny jak droższe propozycje z zestawienia.

Druga sprawa, że opiniowana maszynka foliowa goli wyłącznie na sucho. Owszem, umyjesz ją pod wodą, ma teoretycznie wodoodporną obudowę, lecz przed użyciem musi wyschnąć. Golenie pod prysznicem odpada. Przynajmniej łatwo utrzymasz czystość sprzętu.

Różnice tkwią też w czasie pracy oraz ładowania. 240 minut pod kablem wystarcza na 40 minut ciachania zarostu. Mimo tych mankamentów to dobry sprzęt w atrakcyjnej cenie. Jeżeli pragniesz kupić foliową maszynkę elektryczną, ale nie chcesz dużo wydawać, to masz swojego faworyta.

Ranking golarek rotacyjnych

Wydajne maszynki obrotowe to coś dla facetów, którzy nie golą się codziennie i mają twardy zarost. Dlatego właśnie sam zazwyczaj wybierałem ten rodzaj golarek (szczególnie jak miałem mniej kasy na maszynkę elektryczną).

Teraz przedstawię Ci moje subiektywne recenzje polecanych golarek rotacyjnych.

1. Philips S9000 Prestige SP9862/14

Polecana golarka rotacyjna Philips S9000 Prestige SP9862/14


Kliknij i kup Philips S9000 Prestige SP9862/14

MediaExpert
EURO
OleOle
Philips


Philips S9000 Prestige SP9862/14 to precyzyjna, funkcjonalna golarka do twardego i bujnego zarostu. Ma fenomenalny system ostrzy. Dosyć, że wykonują 150 000 ruchów na minutę, to są jeszcze pokryte nanocząsteczkami.

Efekt? Szybko ogolisz twarz, nie musząc ciągle naciągać skóry czy długo jeździć głowicą po tym samym obszarze. Opinie głoszą, że sprzęt radzi sobie z 7-dniowym zarostem. Dużo zależy od twardości włosków, ale golenie się co 3-4 dni nie będzie problemem. Maszynka nie szarpie zarostu, a więc nie boisz się o dyskomfort i podrażnienia skóry.

Komfort użytkowania zachwyca. Głowica jeszcze lepiej dopasowuje się do konturów twarzy w porównaniu do wcześniejszych generacji. Oferuje także gładszy poślizg (metaliczne pigmenty na pierścieniach; tarcie jest minimalne). Nacisk na skórę nie musi być duży. Golenie się tym sprzętem to przyjemność, a nie obowiązek.

Ścinanie zarostu o różnej długości usprawnia inteligentny czujnik. Przykładowo: gdy szczecina na Twojej twarzy jest gęstsza, to golarka podkręca moc cięcia. Jeżeli jest to ledwie widoczny meszek, to nie przesadza i oszczędza energię.

A energii starcza na 60 minut golenia. Ładowanie trwa do 180 minut, choć nie zabrakło funkcji szybkiego ładowania (18 minut) na jedno golenie.

Jak przystało na cholernie wysoką cenę, z wyposażeniem na bogato. Ładowarka indukcyjna (w formie niewielkiej maty, na której kładziesz maszynkę), szczoteczka do twarzy, a nawet trymer do stylizacji zarostu czy podcinania baczków.

To najlepsza golarka rotacyjna, jaką znam. Kosztuje bardzo dużo, lecz stanowi bezkompromisowy wybór. Zapewni Ci najszybsze golenie bez podrażnień. Do tego ostrza formalnie trzeba wymienić po 2 latach, lecz z moich obserwacji wynika, że trudno je stępić i wytrzymują jeszcze dłużej.

2. Philips Series 7000 S7960/17

Polecana golarka rotacyjna Philips Series 7000 S7960/17


Kliknij i kup Philips Series 7000 S7960/17

MediaMarkt
Ceneo


Philips Series 7000 S7960/17, czyli golarka pierścieniowa, dzięki której zaoszczędzisz czas na goleniu, prędko uzyskując gładką buźkę bez czerwonych obszarów na skórze.

Przeprojektowane ostrza dobrze unoszą i momentalnie ścinają włoski. Czujnik zarostu poprawia sposób działania tej elektrycznej maszynki. Częstotliwość cięcia wzrasta w stosunku do gęstości zarostu. Przydatne, gdy golisz się np. co 3 dni (lub jeszcze rzadziej).

Mikrogranulki na wielokierunkowych, elastycznych głowicach usprawniają poślizg po skórze. Nieważne, czy golisz się na sucho, mokro bądź z użyciem pianki do golenia – manewrowanie maszynką jest komfortowe. Nasadka gładko sunie po twarzy, nie zostawiając na niej zadrapań. Zapomnij o bolesnym wyrywaniu włosków.

Czas pracy po 60 minutach ładowania dochodzi do 50 minut. Jest jednak funkcja szybkiego ładowania – po 5 minutach na kablu maszynka da Ci możliwość ogolenia się. Przydatne, bo każdemu facetowi, również mnie, czasem zdarza się zapomnieć naładować golarki.

Wiem, że ten sprzęt nie jest tani, ale musiałem go wyróżnić w zestawieniu. Konstrukcja głowic i wykonanie ostrzy różni się od serii 6000. Wypada jeszcze lepiej: nie przeznaczysz na golenie zbyt dużo czasu i nie będziesz się wkurzał widocznymi podrażnieniami.

A dodatkowym plusem jest lepszy trymer w zestawie – łatwo utrzymasz kilkudniowy zarost, gdy tego zapragniesz. Dodatkowa opcja na modelowanie swojego zarostu.

3. Philips Series 6000 S6630/11

Polecana golarka rotacyjna Philips Series 6000 S6630/11


Kliknij i kup Philips Series 6000 S6630/11

Ceneo


Philips Series 6000 S6630/11 to porządnie wykonana golarka bezprzewodowa, z którą poprawisz swoją prezencję. Jej 5-kierunkowa głowica świetnie wychwytuje włoski różnej długości, ścinając je tuż przy skórze. Nie spędzisz w łazience zbyt wiele czasu, szybko ciesząc się widokiem gładkiej twarzy bez zadrapań.

Jak to często bywa z wyższymi seriami golarek elektrycznych Philips, producent zastosował specjalną powłokę. Minimalizuje tarcie, więc poślizg po twarzy jest wyborny. Golenie się tym sprzętem wypada komfortowo. Nie musisz dłużej skupiać się na tych samych obszarach, więc oszczędzasz czas i nerwy.

Jeżeli chodzi o dodatkowy tryb pracy, to nie ma tu turbo, a wręcz przeciwnie: ochrona twarzy. Maszynka zmniejsza obroty, aby zredukować ryzyko podrażnień. Druga sprawa, że nie zauważyłem, aby wyjściowo je powodowała. Idealnie nadaje się do wrażliwej skóry, jest również bezuczuleniowa.

O stanie naładowania informuje 3-stopniowy wskaźnik, a czas pracy dochodzi do 60 minut. Świetny wynik, szczególnie że ładowanie trwa tyle samo.

Ostrza bardzo wytrzymałe, trudno Ci będzie je stępić, choć Philips sugeruje wymianę co 2 lata. W zestawie otrzymujesz trymer do podcinania baczków oraz solidne etui podróżne.

4. Philips Series 5000 S5530/06

Polecana golarka rotacyjna Philips Series 5000 S5530/06


Kliknij i kup Philips Series 5000 S5530/06

Ceneo


Philips Series 5000 S5530/06, czyli wodoodporna golarka elektryczna, która świetnie ślizga się po skórze, usuwając twardy zarost. Wiem o niej wszystko, bo miałem ją długi czas.

Sprzęt oferuje dobrą skuteczność ścinania włosków. Goliłem się nią średnio co 3 dni. Wąsy czy zarost z policzków bądź brody ścina momentalnie. Trochę więcej czasu zajmuje jej ogolenie szyi oraz okolic żuchwy. Nie zostawiała na mojej skórze większych podrażnień.

Ta polecana maszynka elektryczna do golenia pracuje maksymalnie 50 minut. Druga sprawa, że zawsze od razu włączałem tryb Turbo+. Z wieloma Philipsami tak już jest, że lepiej traktować ten formalnie dodatkowy tryb jako podstawowy. Chyba że golisz się codziennie lub masz miękki zarost.

Głowica świetnie przylega do twarzy, radzi sobie z niesfornymi włoskami rosnącymi w różnych kierunkach. Urządzenie jest świetnie wykonane, nie waży zbyt dużo i wygodnie leży w dłoni. Oczyszczanie ostrza i głowicy po goleniu także na plus – nie stracisz na to dużo czasu.

Ostrza mają niesamowitą trwałość, do czego zresztą przyzwyczaiły mnie golarki tego producenta. Urządzenie nie traci swojej skuteczności, przez wiele lat będzie u Ciebie bezawaryjnie pracować, szybko zerując zarost.

5. Xiaomi Mi Electric Shaver S500 (NUN4131GL)

Polecana golarka rotacyjna Xiaomi Mi Electric Shaver S500 (NUN4131GL)


Kliknij i kup Xiaomi Mi Electric Shaver S500 (NUN4131GL)

Neonet
Ceneo


Xiaomi Mi Electric Shaver S500 to mała, lekka i tania golarka elektryczna do zerowania zarostu o różnej twardości. Mimo bardzo atrakcyjnej ceny użyjesz jej na mokro, a więc nawet pod prysznicem.

Mechanizm tnący jest standardowy. To 3 głowice, które dopasują się do rysów Twojej twarzy. Wydajność ścinania włosków zadowala, choć sugeruję golić się co 2 dni i na mocniejszej prędkości (są 2 do ustawienia). Wtedy unikniesz bardziej wyczuwalnego ciągnięcia zarostu przy ruchach obrotowych.

Co ciekawe, głowica ma z wierzchu pokaźną siatkę z masą szczelin. Co z tego wynika? Skuteczniejsze przechwytywanie krnąbrnych włosków. Od razu trafią pod ostrze – bez nadmiernego dociskania głowicy do skóry twarzy.

Miłym zaskoczeniem jest także wyświetlacz pokazujący procentowy stan naładowania akumulatora. Wiele kosztowniejszych modeli ma prostsze wskaźniki.

To świetna maszynka do częstszego golenia się, choć z kilkudniowym zarostem na upartego również sobie poradzi. W tej cenie nie znajdziesz lepszej opcji zakupowej. Ba, Xiaomi Mi Electric Shaver S500 przebija sporo droższych konstrukcji, które nie załapały się do mojego rankingu golarek elektrycznych.

Jak testuję elektryczne maszynki do golenia?

My, faceci, lubimy brać dużo rzeczy na chłopski rozum. Z testowaniem i ocenianiem golarek też tak jest.

I bardzo dobrze!

Elektryczna maszynka do golenia musi być skuteczna i praktyczna. Trzymałem się tego, tworząc moje zestawienie.

Poniżej opisałem to, w jaki sposób wybrałem dla Ciebie najlepsze golarki elektryczne.

Skuteczność golenia i brak podrażnień

Dobra golarka to wydajna golarka, która nie zostawia na skórze zacięć. Jako że mam twardy zarost, bez problemu dostrzegałem różnicę w klasie między danymi urządzeniami.

Oto korzyści, które daje skuteczna maszynka do golenia (wszystko w oparciu o golenie bujniejszego, kilkudniowego zarostu):

Korzyści z zakupu dobrej i wydajnej golarki męskiej - Infografika

 • Nie powtarzasz ruchów – a przynajmniej nie za często. Chodzi o to, aby maksymalnie kilkoma pociągnięciami głowicy golącej po skórze pozbyć się włosków z danego obszaru twarzy. Im mniej jeżdżenia po tym samym miejscu buźki, tym mniej czasu tracisz. No i zmniejsza się przy okazji ryzyko podrażnień. Same plusy.
 • Nie czujesz szarpania zarostu – i bólu, który temu towarzyszy. Szarpanie włosków oznacza, że maszynka źle je przechwytuje, brakuje jej wydajności bądź ma źle zaprojektowane ostrza (ewentualnie jej użytkownik jest głupi – ma już brodę niczym młody Gandalf i chce ją wyzerować golarką). Mniejsza tendencja do ciągnięcia zarostu pozwoli Ci golić się rzadziej – bez ryzyka dyskomfortu.
 • Nie naciągasz zbyt często skóry – największe problemy są zwykle z podbródkiem, żuchwą i szyją. Krnąbrne włoski rosnące w różnych kierunkach nie są tak chętne do bycia wyciętymi. Porządna maszynka do golenia znacznie je skróci już za pierwszym przejazdem. Nie będziesz zmuszony do częstego naciągania skóry, aby dokładnie wyzerować zarost. Zapobiega to jednocześnie wyraźniejszym zadrapaniom.
 • Dobrze ogolisz się na mokro – ścinając nawilżony zarost, poziom trudności często idzie w górę. Mokre włoski stają się cięższe i przylepiają się do skóry twarzy. Skuteczna golarka elektryczna musi je sprawnie podnosić, przechwytywać i likwidować tuż przy skórze. Tak samo, gdy użyjesz żelu bądź pianki do golenia.
 • Uzyskasz gładki poślizg po skórze twarzy – szybkie golenie na gładko jest także efektem mechanizmu tnącego, który bez problemu dopasuje się do rysów Twojej twarzy (dokładnie przylega do skóry). Wpływa to na wszystkie powyższe korzyści. Elementy zewnętrzne systemu golącego nie powinny też stawiać zbyt dużego oporu podczas golenia.

No dobrze – wymienione właśnie sytuacje bardzo łatwo ocenić, ale po zakupie i użyciu golarki. Wtedy każdy staje się mądrzejszy.

Jak jednak wyczuć skuteczność maszynki przed zakupem?

Są pewne przesłanki, które z czasem lepiej zacząłem rozumieć. Pozwoliło mi to kupować produkty spełniające moje oczekiwania.

Zobacz porady zakupowe:

Cechy dobrej i wydajnej golarki męskiej - Infografika

 • Materiał ostrzy – prym wiedzie stal nierdzewna (może być powlekana tytanem). Dodatkowo warto sprawdzić informację o tym, co ile lat trzeba wymienić głowicę golącą. Czasem jest to rok, innym razem 2 lata. Im dłuższa żywotność, tym większa pewność, że ostrza są solidne, a więc odporne na korodowanie czy tępienie się (same się ostrzą).
 • Ruchoma głowica – w golarkach rotacyjnych standardem są 3 wielokierunkowe pierścienie z nożykami. Elementy tnące golarek foliowych również powinny być ruchome (w jak największym zakresie). Wtedy dobrze dopasują się do konturów twarzy, starannie i równomiernie goląc podbródek, policzki, okolice nosa czy szyję.
 • Czujnik gęstości zarostu – podkręca intensywność golenia, gdy ostrza trafiają na bujniejszy (lub twardszy) zarost. Golenie na zero idzie szybciej.
 • Silnik liniowy – stosuje go np. Panasonic. Maszynka do golenia z silnikiem liniowym utrzymuje taką samą wydajność. Stan naładowania akumulatora nie ma znaczenia.
 • Obroty silnika – im wyższe, tym lepiej, bo ostrza wykonają więcej ruchów tnących. Szybsze działanie minimalizuje ryzyko szarpania zarostu i oszczędza Twój czas. Niektóre maszynki rotacyjne osiągają aż 150000 ruchów na minutę! Wysoka wydajność generuje mikrowibracje (drgania soniczne), które pomagają w przechwytywaniu włosków (nie musisz mocno dociskać głowicy do skóry).
 • Liczba i kształt otworów na włoski – golarki foliowe są tu do siebie zbliżone: mają wiele dziurek na foliach wychwytujących włoski. Golarki głowicowe to większe zróżnicowanie: dobrze gdy sprzęt ma zarówno wąskie otwory w kształcie litery S, jak i dziurki o różnej średnicy. Za jednym pociągnięciem zgoli więcej zarostu.
 • Rolki lub powłoki minimalizujące tarcie – rolki występują w maszynkach foliowych, a powłoki otaczają pierścienie głowic obrotowych. Te drugie mogą być wykonane z metalicznych pigmentów lub mikrogranulek. Efektem jest gładki poślizg po skórze, więc łatwiejsze, a zarazem staranne golenie.
 • Dodatkowe tryby golenia – w kwestii wydajności najważniejszy jest tryb typu Turbo. Skraca czas pracy po naładowaniu, ale zwiększa skuteczność cięcia o kilkadziesiąt procent. Szybciej pozbędziesz się z nim kilkudniowego zarostu. Znam również maszynki z trybem ochrony twarzy. Działają odwrotnie do Turbo: redukują obroty, aby delikatnie usuwać włoski. Mając wrażliwą skórę, taki tryb będzie przydatny.

Wszystkie te cechy dokładnie analizowałem, ustalając to, jaka golarka elektryczna jest najlepsza.

Nie zdziwił mnie fakt, że wraz ze wzrostem ceny golarki stają się coraz to lepsze.

Mam więc dla Ciebie kilka ogólnych wniosków:

 • Jeżeli masz twardy zarost i golisz się co 3 dni (lub jeszcze rzadziej), to celuj w jak najwyższą lokatę z mojego rankingu. Wydanie nawet powyżej 1000 zł ma sens, ponieważ wtedy uzyskasz największą wydajność, a więc komfort golenia.
 • Z drugiej strony, jeżeli golisz się praktycznie codziennie i masz stosunkowo miękki zarost, to spójrz na najtańsze golarki z klasyfikacji.
 • Alternatywę stanowią modele pomiędzy najdroższymi liderami a tanimi alternatywami. Zwykle kosztuję od 300 do 600 zł. Większość z nich wystarczała mi do golenia się co 3 dni, ale nie ukrywam: z modelami premium oszczędzałem więcej czasu, szybciej goląc się na gładko. No i nie bałem się o podrażnienia oraz ciągnięcie włosków.

Pozostałe cechy elektrycznych maszynek go golenia

Testując golarki, analizowałem także inne cechy. Nie są tak ważne jak wydajność, ale i tak warto je poznać.

Kto wie, może jakaś funkcja, parametr lub cecha stanie się dla Ciebie ważnym priorytetem?

Jak nie przeczytasz, to się nie dowiesz, więc przejdźmy do sedna:

Najważniejsze udogodnienia elektrycznych golarek męskich - Infografika

 • Zasilanie – tu akurat nie masz większego wyboru. Każda szanująca się maszynka do golenia powinna być bezprzewodowa, a więc zasilana akumulatorowo. Zyskasz swobodę, mogąc nawet tańczyć po całej chacie i golić się jednocześnie (choć nie polecam takich prób).
 • Golenie na mokro – wiąże się z zasilaniem. Jak? Wodoodporność, ze względów bezpieczeństwa, wyklucza możliwość golenia podczas ładowania maszynki. Dlatego każda lepsza golarka jest akumulatorowa, a nie akumulatorowo-sieciowa. W każdym razie, golenie się na mokro, np. pod prysznicem, jest przydatną sprawą.
 • Czas pracy po naładowaniu – nieco dłużej, bo do 60 minut, pracują zazwyczaj golarki rotacyjne. Modele foliowe to już częściej zakres od 40 do 50 minut.
 • Czas ładowaniazwykle 60 minut, ale z 2 wyjątkami: bardzo tanich oraz najwydajniejszych golarek. W obu tych grupach można czasem zauważyć kilkugodzinne ładowanie. Dlaczego? Budżetowe modele mają słabsze akumulatory, a wydajne golarki, aby pracować odpowiednio długo, muszą mieć pojemniejsze baterie, które dłużej się ładują.
 • Funkcja szybkiego ładowania – przykładowo: 5 minut pod kablem wystarcza na pojedyncze ogolenie się.
 • Wskaźnik stanu naładowania – osobiście wystarcza mi 3-stopniowy wskaźnik naładowania, choć procentowy stan naładowania na wyświetlaczu daje lepszą kontrolę nad pozostałym czasem golenia.
 • Waga – golarki obrotowe są cięższe, mogą ważyć nawet 500 g. Foliowe rzadko przekraczają 200 g. Mniejsza waga oznacza łatwiejsze manewrowanie, choć używanie golarki i tak nie jest zbyt męczące, prawda?
 • Ergonomiczny i antypoślizgowy korpus – maszynka do golenia jest wtedy poręczna i nie wyślizgnie Ci się z dłoni.
 • Dodatkowe wyposażenie – przede wszystkim etui podróżne, pędzelek do czyszczenia nasadki golącej oraz trymer do skracania baczków. Ten ostatni element może być rozbudowany i służyć do podcinania oraz modelowania brody. Nie tylko ogolisz się na zero, ale i utrzymasz meszek bądź kilkudniowy zarost.

Moje porównanie golarek męskich uwzględniało powyższe cechy. Oprócz nich maszynka do golenia powinna być bezawaryjna, wręcz niezawodna, ale to już najlepiej wykazują wieloletnie testy.

Niektórych urządzeń z zestawienia używałem dłuższy czas, więc wiem, co polecam i co posłuży Ci wiele lat, nie psując się od razu po upływie gwarancji.

Jakiej firmy maszynkę do golenia kupić?

Najlepsi producenci golarek elektrycznych do golenia zarostu - Infografika

Przegląd i porównywarka golarek elektrycznych pokazują, że na tym rynku liczy się głównie kilku producentów. Oferują najwyższą wydajność oraz jakość swoich maszynek do golenia.

O kim mowa?

Na rynku golarek obrotowych rządzi Philips. Od lat rozszerza tę kategorię o kolejne serie trwałych i precyzyjnych golarek do twardego oraz gęstego zarostu. Tanie z pewnością nie są, ale nikt nie może ich dogonić pod względem wydajności.

Większa rywalizacja o klienta panuje wśród maszynek foliowych. Osobiście bardzo cenię modele Panasonic. To bezuczuleniowe maszynki do golenia z foliami tnącymi, które nie zostawiają zacięć i podrażnień. Wydajności również im nie brakuje. Oferują silniki liniowe, więc nie uświadczysz spadków mocy.

Dobre golarki foliowe do wrażliwej skóry produkuje także Braun. Mocno się ceni, ale w jego ofercie bez problemu znajdziesz najwyższej jakości sprzęt do higieny i pielęgnacji.

A bardziej budżetowe urządzenia do golenia się? Wyróżnię chociażby marki Remington oraz Xiaomi, choć w kwestii polecenia czegoś od nich mowa bardziej o jednostkowych przypadkach. Ale i tak chwała im za to, że dali mi możliwość uwzględnienia tańszych opcji zakupowych, które nadają się do sprawnego usuwania zarostu.

Podsumowanie

Zapomnij o brzytwie, jednorazówce czy żyletce. Najlepsze elektryczne maszynki do golenia najlepiej zadbają o zarośniętą twarz. W okamgnieniu uzyskasz estetyczny wygląd bez zacięć i innych skaleczeń.

W końcu nie każdy facet pragnie stylizować brodę i wąsy. Duża część, w tym obecnie ja, woli golić się na gładko, najlepiej przeznaczając na to jak najmniej czasu. I nie przejmując się zbyt częstym ładowaniem golarki czy powstawaniem podrażnień po goleniu.

Wyróżnione przeze mnie modele spełniają wszystkie te założenia, więc wybierz coś dla siebie.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub własną opinię o jakiejś golarce, to zapraszam do sekcji komentarzy.

A jeśli jednak rozważasz zostawienie sobie zarostu, to pomyśl o sprzęcie do modelowania. Jest nim trymer do brody.


Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

Oceń publikację
[Głosy: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
2 miesięcy temu

Dzięki – tego właśnie szukałem. Czyli Panasonic S803 – to mój wybór. Dlaczego twierdzisz, że 45 minut pracy to mało? Czy ktoś goli się dłużej niż 15 minut? Chodzi o to, aby nie ładować po każdym goleniu, tak?