W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odkamienić irygator do zębów?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odkamienianie i czyszczenie irygatora do zębów to łatwe czynności… o ile wiesz, jak je wykonać. W moim poradniku przedstawię Ci kilka metod konserwacji irygatora, np. czyszczenie go octem lub specjalnym środkiem. Szybko się dowiesz, jak przywrócić wysoką wydajność urządzenia!

jak najłatwiej odkamienić irygator do zębów

Spis treści:

  Dwa sposoby na skuteczne odkamienienie irygatora

  Jak to zwykle bywa z usuwaniem kamienia, masz do dyspozycji kilka sposobów. Uwzględniłem zarówno domową metodę, jak i drogę na skróty.

  Przykładem są urządzenia stacjonarne i akumulatorowe od firmy Waterpik. To zdecydowanie najpopularniejsze irygatory, aczkolwiek poniższe metody są dość uniwersalne, powinny sprawdzić się w przypadku sprzętu innej marki (a zawsze pamiętaj, aby zajrzeć też do instrukcji swojego irygatora).

  Środek do czyszczenia irygatorów

  Najłatwiejszy sposób, ale musisz wydać około 40 – 50 zł. Za tę cenę nabędziesz bowiem proszek do czyszczenia i dezynfekcji irygatorów do zębów (np. Redesept, który zbiera dobre opinie). Dodam, że nadaje się on także do poprawiania stanu innych akcesoriów tego typu. Są to między innymi kubki do płukania, szczoteczki do zębów, uchwyty na szczoteczki i końcówki/dysze itp.

  Jak go stosować? Należy przeczytać instrukcję dołączoną w pudełku, ale oczywiście nie ograniczę się wyłącznie do tak trywialnej porady.

  Poniżej przykładowy schemat działania:

  • Według zaleceń producenta – wsyp miarką z zestawu proszek do zbiornika irygatora.
  • Dolej ciepłej wody.
  • Mieszaj/potrząsaj powstały roztwór i przerwij, gdy wszystkie drobinki proszku dokładnie się rozpuszczą.
  • Włącz na moment irygację, żeby roztwór przepłynął przez cały system wodny urządzenia.
  • Pozostaw roztwór. Na ile? To już zależy od konkretnego preparatu, ale takie informacje są w papirologii lub na pudełku.
  • Po wyznaczonym czasie uruchom irygator i wypompuj preparat ze zbiornika.
  • Wlej czystą wodę (najlepiej przefiltrowaną) do zbiornika i wypompuj ją. Możesz to powtórzyć kilka razy.

  Odkamieniaj swój irygator przynajmniej raz w miesiącu, a z pewnością nie rzadziej niż co trzy miesiące. Tego typu środek wystarcza zwykle na kilkadziesiąt aplikacji.

  Pamiętaj przy okazji o dokonaniu wyboru, co wlać do irygatora – płyn czy wodę? Pod podanym linkiem znajduje się moja analiza tego dylematu.

  Irygator waterpik wp 861 e2

  Domowy sposób – odkamienianie irygatora octem

  Coś dla oszczędnych. Ewentualnie dla osób, które już teraz muszą odkamienić irygator, a nie mają pod ręką proszku do czyszczenia tego typu sprzętu.

  Modele stacjonarne mają zdecydowanie większe zbiorniki na wodę, więc oddzieliłem oba typy na osobne schematy. W obu potrzebny będzie wyłącznie biały ocet i to w małej ilości. Podskocz po niego do Lidla czy innego sklepu.

  Irygatory stacjonarne:

  • Wlej 2 – 4 łyżki białego octu do około 450 – 500 ml ciepłej wody.
  • Wypompuj roztwór przez irygator.
  • Tak jak przy środku do czyszczenia i dezynfekcji, wlej czystą i przefiltrowaną wodę i wypompuj przez pracujący irygator.
  • Powyższy punkt możesz kilka razy powtórzyć, choć tutaj akurat jedna tura w zupełności wystarczy.

  Irygatory bezprzewodowe:

  • Wlej do zbiorniczka jedną łyżkę białego octu i dolej do pełna ciepłej wody.
  • Włącz irygację i wypompuj roztwór.
  • Wlej czystą wodę i wypompuj ją.

  Banalne, prawda? Czy jest jednak takie skuteczne jak użycie dedykowanego preparatu? Pewnie nie, ale zawsze stanowi jakieś wyjście z sytuacji. Jeszcze szybsze, no i bardzo tanie.

  Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o irygatorach? Przeczytaj później: Jak działa irygator do zębów? Czym właściwie jest?

  Ranking irygatorów do zębów – zwycięzca

  Waterpik WP-660

  Jak zapobiegać powstawaniu osadu i kamienia w zbiorniku irygatora?

  To również musisz wiedzieć. Odpowiednie nawyki i czynności pomogą w utrzymywaniu irygatora w dobrym stanie technicznym. Lepiej zapobiegać, prawda?

  Oto wskazówki:

  • Nie zostawiaj wody w zbiorniku – po każdym zabiegu opróżniaj go, gdyż wilgoć sprzyja powstawaniu osadu, kamienia i bakterii.
  • Myj zbiornik na wodę – właściwie chodzi o subtelne przepłukanie i wysuszenie. Wystarczy zaledwie minuta pod bieżącą wodą, chyba że stan zbiornika jest gorszy, ale wtedy trzeba go już odkamienić. Niektóre pojemniki nadają się do mycia w zmywarce, co umożliwia jeszcze lepsze wyczyszczenie ich.
  • Wlewaj przefiltrowaną wodę – bardzo często ludzie o tym zapominają. Woda lecąca z kranu czasem bywa twarda. Ma to duży wpływ na wszelkie urządzenia elektroniczne, które nią napełniasz. Najlepiej wodę przefiltrować. Twój irygator do zębów bardzo się ucieszy z tego fakt.
  • Pewne znaczenie ma nawet styl, w jakim korzystasz z urządzenia. Dowiedz się, jak prawidłowo używać irygatora do zębów. Przełoży się to głównie na skuteczność zabiegu, ale też na samą żywotność sprzętu.

  Irygator waterpik wp 462e

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czyszczenie głównych elementów irygatora

  To jeszcze nie koniec. Wyczyścić możesz również różne elementy z osobna i to domowymi sposobami:

  • W przypadku stacjonarnych urządzeń warto przetrzeć stację ładującą z kurzu za pomocą miękkiej, ewentualnie lekko zwilżonej ściereczki.
  • Bezprzewodowy model możesz z kolei wrzucić na 5 minut do szklanki napełnionej octem (1/3 objętości) i wodą (2/3 objętości). Odłącz przed tym końcówkę. Po upływie czasu opłucz go pod bieżącą wodą.
  • Co z końcówką/dyszą? Zrób z nią dokładnie to samo, co powyżej.
  • Pamiętaj o regularnym wymienianiu końcówek. Te klasyczne wystarczają zwykle na 6 miesięcy.

  Przypominam, że wzorem sprzętu, na którym oparłem wszelkie rady w tym artykule, są urządzenia firmy Waterpik.

  Dlaczego akurat one? Nie, nie zostałem przez nich opłacony, spokojnie. Chodzi o to, że są przede wszystkim wodoszczelne, co ma znaczenie głównie przy radach z ogólnym czyszczeniem poszczególnych elementów.

  Ranking irygatorów do zębów pokazuje zresztą wszelkie zalety czołowych produktów wspomnianej marki. Warto tam zajrzeć, jeżeli właśnie rozglądasz się za nowym irygatorem.

  Podsumowanie

  Jak sam widzisz, konserwacja irygatora do zębów nie jest zbyt złożoną czynnością. Gorąco więc zachęcam Cię do prawidłowego i regularnego odkamieniania oraz czyszczenia go. Przełoży się to na wydajność irygacji, a co za tym idzie, na stan Twoich zębów oraz dziąseł.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments