W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa irygator do zębów? Czym właściwie jest?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Irygator do zębów to znakomity sprzęt, który pomaga w odpowiedniej higienie jamy ustnej. Jeżeli ciekawi Cię, jak w zasadzie działa to urządzenie, to jesteś w dobrym miejscu. Przedstawię Ci kilka technicznych zagadnień, które pozwolą lepiej poznać charakterystykę irygatorów.

co to jest irygator i jak działa

Spis treści:

  Niedoceniane, a szalenie przydatne każdemu człowiekowi – tak najkrócej mogę opisać irygatory do zębów, nazywane też irygatorami stomatologicznymi, wodnymi lub doustnymi.

  Obok szczoteczek, szczególnie tych elektrycznych, stanowią najskuteczniejszą broń z płytką nazębną czy resztkami jedzenia. Dbają przede wszystkim o przestrzenie międzyzębowe, które nie tak łatwo dokładnie wyczyścić. Trudno dostępne zakamarki to dla nich łatwizna.

  Jeżeli zależy Ci na tym, aby nie wstydzić się swoich zębów, uśmiechu i nie chodzić zbyt często do dentysty, to musisz dowiedzieć się kilku rzeczy o irygatorach. Ten artykuł pomoże Ci poznać między innymi ich sposób działania.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Irygator do zębów – Co to jest?

  Ogólnie biorąc, irygator jest poręcznym urządzeniem, dzięki któremu zadbasz o swoje zęby i wzmocnisz, a nawet wyleczysz dziąsła. Jego głównym zadaniem jest masowanie, a co za tym idzie, poprawianie krążenia dziąseł i precyzyjne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą cienkiego i regulowanego strumienia wody.

  Irygator to taka swego rodzaju myjka ciśnieniowa, ale do pielęgnacji jamy ustnej.

  Niektórzy wlewają do niego płyn do płukania czy inne płukanki, choć nie jest to najlepsza opcja, jeżeli chodzi o stosowanie profilaktyczne. Temat ten omówiłem zresztą w artykule: Co wlać do irygatora do zębów – Płyn do płukania czy wodę? Zdecydowanym zwycięzcą okazała się przefiltrowana/przegotowana woda.

  irygator do zębów seysso oxygen travel

  Na pierwszy rzut oka irygator przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów, o ile mowa o modelu akumulatorowym. Być może również przez to sporo osób bierze te dwa urządzenia za konkurencyjne, pytając, które lepiej nabyć. Wspominałem już w innych artykułach na podobne tematy, że sprzęty te idealnie się uzupełniają, a nie walczą między sobą o klientów.

  Dzięki zestawowi składającemu się z obu wspomnianych produktów, jak i dobrej pasty do zębów oraz przefiltrowanej wodzie, zapewnisz sobie i białe oraz zdrowe zęby, i mniejsze ryzyko chorób dziąseł oraz całego uzębienia.

  Dodam, że nie można kojarzyć irygatorów wyłącznie z zastosowaniem leczniczym. W profilaktyce sprawdzają się wyśmienicie, pomagając w utrzymywaniu zdrowego uzębienia i wzmacniając dziąsła.

  Poruszmy w tej części jeszcze kwestię budowy irygatorów, żeby móc za chwilę przejść do sposobu działania.

  Jako że mamy tu kilka typów do wyboru, konstrukcja może być odmienna:

  • Akumulatorowe irygatory składają się z rękojeści, wydłużonej końcówki (a w zasadzie wymiennej dyszy) i ze zbiornika na wodę. Elementem zestawu jest również stacja ładująca, na której taki sprzęt spoczywa, gdy nie jest używany. Wyróżnia się tu także turystyczne irygatory. Często mają zintegrowane, wysuwane zbiorniki na wodę, których nie da się odłączyć. Przenośne irygatory zapewniają sporą mobilność, ale są też nieco cięższe przez wbudowany zbiornik, no i trzeba je ładować.
  • Stacjonarne irygatory zbudowane są inaczej. Rączka jest mniejsza i nie ma zbiornika z wodą. Ten znajduje się w bazie, którą trzeba podłączyć do prądu. Bazę z rękojeścią (na której zamontowana jest dysza) łączy cienki wężyk, przez który przepływa woda. Bardziej fachowo można go więc nazwać przewodem doprowadzającym płyn. Regulacja, w zasadzie skromny panel sterowania (pokrętło od regulacji ciśnienia i kilka przycisków), znajduje się na bazie. Większe gabaryty takiego zestawu sprawiają też, że schowek na dysze często umieszczany jest koło pojemnika z wodą, mając z nim nawet wspólną pokrywkę.
  • Zupełnie odmienną grupą są irygatory przelewowe, zwane potocznie kranowymi. Podłącza się je do kranu. Zdecydowanie mniej funkcjonalne i higieniczne. Wody z kranu nie przefiltrujesz z nałożonym zaworem i przewodem łączącym. Dlatego też o nich nie będzie już mowy w dalszej części artykułu.

  Niektórzy producenci tak idą nam na rękę, że oferują zestawy 2w1. Na czym polegają? Za jednym zamachem zakupisz szczoteczkę elektroniczną i irygator. Oba będą mieć wspólną bazę z dodatkową stacją ładującą dla szczoteczki, gdyż takie kombo występuje tylko w przypadku stacjonarnych irygatorów. A szczoteczka, jak wiadomo, zawsze musi być bezprzewodowa.

  Ranking irygatorów do zębów – zwycięzca

  Waterpik WP-660

  Sposób działania irygatora do zębów

  Irygator do zębów pompuje wodę ze zbiornika i wystrzeliwuje przez dyszę, zamieniając w pulsacyjny strumień pod wybranym ciśnieniem – tak to najprościej można ująć.

  Podczas irygacji użytkownik ma zazwyczaj kontrolę nad tym, kiedy leci woda. Odpowiada za to działanie na przycisk. W obu głównych rodzajach irygatorów włącznik/wyłącznik przepływu wody powinien znajdować się na rękojeści.

  To, jak silna będzie wodna nić lecącą z dyszy, zależy głównie od ciśnienia wyrażanego w barach (im wyższe, tym silniejszy natrysk wodny). Najlepsze irygatory do zębów potrafią dobijać nawet do 7 barów, co daje mocny strumień, który dokładnie wypłucze szczeliny między zębami. Każdy irygator powinien zapewniać regulację ciśnienia, żeby użytkownik dopasował ją do swojego stanu dziąseł czy preferencji.

  W teorii ważną sprawą jest także liczba impulsów na minutę, czyli ogólnie biorąc, wystrzałów wody z dyszy. W praktyce osiąga najczęściej 1400 w ciągu 60 sekund. Odpowiada za nią pompka wodna wewnątrz irygatora.

  Strumień nie zawsze jest ciągły, o czym muszę Ci wspomnieć. Funkcjonalniejsze irygatory dysponują często trybami pracy. Czasem zapewniają więc strumień przerywany, a innym razem wirujący (dzięki turbinom). Ten drugi dobrze sprawdza się przy stymulacji dziąseł. Znam też urządzenia, które przełączają się na tryb silnych wystrzałów pojedynczych.

  W każdym razie, większości wystarczy ciągła nić wodna z szeroką regulacją natężenia, czyli wspomnianego wcześniej ciśnienia.

  Maksymalna pojemność zbiornika na płyn nie zawsze wystarcza na dokończenie irygacji. Czasem trzeba go uzupełniać w trakcie zabiegu, nawet 2 – 3 razy w przypadku akumulatorowych urządzeń. Nie ukrywam, że jest to pewien mankament tych urządzeń, ale wszystko i tak trwa kilka minut.

  Irygator waterpik wp 462e

  Kto powinien zainteresować się irygatorem do zębów?

  Każdy, kto chce zadbać o jak najlepszą higienę jamy ustnej, i to w wygodny sposób. Budowa i sposób działania irygatorów dokładnie pokazują, że jest to idealny sprzęt do usuwania resztek pokarmu, osadu i bakterii, a to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  Dzięki niemu zmniejszysz ryzyko próchnicy, bo strumień wodny rozbija płytkę nazębną, która inaczej przekształciłaby się w kamień nazębny. Nie ukryje się w żadnym zakamarku jamy ustnej, choć zawsze wypada wiedzieć, jak prawidłowo używać irygatora do zębów. Jak z każdym nowym sprzętem, trzeba wyrobić sobie najlepszą technikę zabiegów pielęgnacyjnych. Z podanym przed chwilą artykułem będzie to dla Ciebie proste.

  Stomatolodzy i dentyści polecają irygatory osobom, które noszą aparaty ortopedyczne, korony, protezy, mostki czy implanty, czyli wszelkie uzupełnienia protetyczne i protezy dentystyczne. Ciężko je bowiem wyczyścić samą szczoteczką, nawet taką, którą prezentuje ranking szczoteczek sonicznych do zębów.

  Wiedz, że markowe irygatory stomatologiczne oferują bogaty zestaw dysz różnego typu, nawet takich do języka czy kieszonek dziąsłowych. Wymienne końcówki podstawowego typu to w zasadzie norma. Dzięki nim z jednego urządzenia skorzysta kilka osób.

  Uzębienie człowieka nie zawsze jest idealne. Niektórzy narzekają na swoją diastemę (rzucająca się w oczy szpara pomiędzy zębami), a inni irytują się ciasnymi przestrzeniami między zębami. W drugim przypadku pomoże właśnie irygator, który deklasuje skutecznością zwykłą nić dentystyczną.

  Doskwiera Ci suchość w ustach? Irygator w pewnym stopniu doda wilgoć. To całkiem istotne, bo gdy śliny jest za mało, na zębach zostanie więcej cząstek jedzenia i płytki nazębnej.

  Jakieś przeciwwskazania? Właściwie tylko jedno. Chodzi o nadwrażliwość dziąseł. Strumień ustawiony na niższą wartość ciśnienia może pomóc w masowaniu i wyleczeniu ich, ale zdarzają się i gorsze przypadki. Nadmiernie krwawiące dziąsła potraktowane irygatorem nie będą zadowolone. Wtedy wypada zacząć bardziej od płukania ust specjalistycznym preparatem czy innych zabiegów. Trzeba to jednak skonsultować ze specjalistą, ponieważ każdy przypadek jest inny.

  Podsumowanie

  Teraz już doskonale wiesz, czym jest irygator do zębów i jak działa. Dobrze w ogóle, że tu jesteś, bo oznacza to, że być może rozważasz nabycie takiego sprzętu. Powiem jedno – będzie to bardzo rozsądna decyzja.

  Wiadomo przecież, że dobrze jest dbać o swoje zęby i dziąsła, bo późniejsze wizyty u dentysty mogą nie być już tak przyjemne jak codzienna irygacja we własnym domu. Chyba że chcesz mieć zniszczone szkliwo, ubytki oraz lubisz wyrywanie lub borowanie, ale obstawiam, że nie za bardzo 😉

  Jeżeli boisz się natomiast, że taki sprzęt będzie wymagał skomplikowanej konserwacji i wyjątkowej dbałości o każdy element, to przeczytaj też: Jak odkamienić irygator do zębów? Przekonasz się, że nie jest to nic trudniejszego. Sposób działania też pewnie nie wprawił Cię w zakłopotanie, bo jest niezwykle prosty.

  A w tym wszystkim okazało się, że proste rozwiązania są zwykle najskuteczniejsze. Pompka i woda pod odpowiednim ciśnieniem, dysza, uchwyt, zbiornik na wodę – kilka prostych elementów zamkniętych w kompaktowym urządzeniu, a efekty niebywałe.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments