Irygator do zębów Ranking 2023 | Opinie
Ranking irygatorów do zębów okaże się wartościowy dla osób dbających o higienę. Te urządzenia zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej i dokładnie czyszczą przestrzenie międzyzębowe. Jeśli chcesz zadbać o swoje zęby i dziąsła, koniecznie przeczytaj opinie o topowych irygatorach!
Poniższe zestawienie uwzględnia najlepsze irygatory stacjonarne oraz bezprzewodowe. Znajdziesz sprzęt w różnych cenach, ale wszystkie modele łączy jedno: dokładnie czyszczą przestrzenie między zębami, bo mają wysokie ciśnienie.
Dlatego też są uznawane za profesjonalne irygatory dentystyczne. Z takim sprzętem szybko i skutecznie wyczyścisz wszelkie zakamarki jamy ustnej!
Ranking irygatorów do zębów 2023 – TOP 11
Waterpik CC-01EU
Waterpik CC-01EU, czyli najlepszy irygator do zębów. Przebija kolejne granice wydajności. Na najwyższym poziomie (jest ich łącznie 10) przekracza 7 barów ciśnienia. Precyzyjnie i szybko pozbędziesz się widocznych reszek jedzenia i niewidocznych gołym okiem bakterii. Skutecznie zminimalizujesz ryzyko pojawienia się próchnicy oraz chorób dziąseł i przyzębia. Twoje zęby staną się zdrowsze.
Wyposażenie zachwyca. Jeżeli chodzi o irygator, zyskasz pięć końcówek: 2 dysze klasyczne, ortodontyczną, poddziąsłową oraz tę do pielęgnacji implantów, koron i mostów. Pełen zestaw dostosowany do różnych potrzeb. Testując polecane irygatory, trudno znaleźć tak bogate wyposażenie.
Sprzęt ma w zestawie od razu szczoteczkę soniczną z dwoma wymiennymi końcówkami i trzeba trybami pracy (w tym do wybielania zębów oraz masażu dziąseł). Kupując taki zestaw, w zasadzie nic więcej nie potrzebujesz, aby jak najlepiej zadbać o swoje uzębienie!
Ocena produktu: 9.84/10
Waterpik WP-861 E2
Wszechstronny zestaw 2w1. Oprócz irygatora dostajesz szczoteczkę. I nie jest tylko po to, żeby była; dobrze spełnia swoje zadanie. Jest to więc korzystny zakup 2w1 dla osób, które używały do tej pory zwykłej szczoteczki manualnej, ale chcą nabyć uniwersalny zestaw.
Strumień wody jest mocny i dokładnie czyści newralgiczne miejsca jamy ustnej. Ciśnienie wody ma aż 10 stopni regulacji, co daje Ci pełną swobodę w doborze optymalnej wartości, a to równie ważne. Na rękojeści znajdziesz wygodny w obsłudze przycisk. Odpowiada za włączanie i wyłączanie podawania wody. Ciecz leci, gdy tego chcesz, co pozwala ją zaoszczędzić.
Nie zawodzą końcówki w zestawie. Znajdziesz dwie standardowe dysze do codziennej pielęgnacji. Oprócz nich producent dodaje dyszę ortodontyczną, poddziąsłową i największą, która przeznaczona jest do pielęgnacji koron, mostów i implantów. Są też dwie wymienne końcówki do szczoteczki. Prawdziwy pewniak z rankingu irygatorów do zębów.
Ocena produktu: 9.73/10
Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional
Profesjonalny irygator stacjonarny dla wymagających. Dokładność usuwania płytki nazębnej czy resztek pokarmu stoi na bardzo wysokim poziomie. Zakres ciśnienia 0,69 – 6,9 bara działa w 10-stopniowej skali. Walka z paradontozą będzie z tym urządzeniem skuteczna. Na poprawę stanu zębów i dziąseł nie czeka się długo, używając tak wydajnego sprzętu.
Wartość częstotliwości impulsów wody wynosi 1400 impulsów na minutę. Strumień jest silny, równomierny i zoptymalizowany do wypłukiwania resztek z zakamarków jamy ustnej. Do dyspozycji masz dwa tryby pracy. Standardowy do codziennej pielęgnacji (Floss), a także dodatkowy do masowania i stymulacji dziąseł (Massage/Hydro-Pulse).
Pojemnik na wodę osiąga 650 ml. Maksymalnie uzupełniony wystarcza na 90 sekund irygacji. Bardzo dobry wynik. Nie będziesz zbyt często uzupełniał wody w trakcie zabiegu irygacji. Kolejny plus za aż 7 dysz w zestawie. To polecany irygator dentystyczny do aparatów ortodontycznych.
Ocena produktu: 9.62/10
Oclean W10
Tani, dobry i mocny irygator wysokiej jakości. Oferuje wysokie ciśnienie jak na tak mobilny sprzęt. Prędko wypłuczesz nim zalegające resztki jedzenia i bakterie. Nadaje się do wszelakich aparatów korekcyjnych. Zwłaszcza że znajdziesz aż 4 końcówki w zestawie: standardową, do aparatów, do kieszonek przyzębnych oraz do języka.
Producent na bogato podszedł także do trybów pracy. Masz ich 5 do wyboru: podstawowy, intensywny, delikatny, pulsacyjny i punktowy. Bez trudu dopasujesz styl pracy irygatora do swoich potrzeb oraz stanu uzębienia i dziąseł. To godny polecenia irygator stomatologiczny.
Oclean W10 jest przy tym przemyślany konstrukcyjnie. Dobrze leży w dłoni, ma odłączany zbiornik na wodę (łatwo go wyczyścisz z osadu) i pracuje nawet do 30 dni po pełnym naładowaniu. Jeżeli szukasz niedrogiego irygatora przenośnego, koniecznie zwróć uwagę na ten dobrze oceniany sprzęt.
Ocena produktu: 9.53/10
Panasonic EW1611
Estetycznie wyglądający irygator stacjonarny. Przemawia za nim bardzo dobry stosunek ceny do jakości i możliwości irygacji. Chodzi przede wszystkim o maksymalne ciśnienie. Dochodzi do 6,5 bara, co jest bardzo dobrym rezultatem. Masz łącznie 10 stopni regulacji, więc bez problemu dopasujesz intensywność strumienia do swoich preferencji.
Producent chwali się, że strumień jest wzmocniony technologią ultradźwiękową. A to z kolei zwiększa precyzję usuwania bakterii chorobotwórczych z miejsc trudno dostępnych. Najważniejsze, że irygator trzyma ustawione ciśnienie, a do tego gwarantuje aż 1900 impulsów na minutę. Szybko oczyszcza przestrzenie między zębami.
Pojemność zbiornika na wodę osiąga 600 ml. W połączeniu z ciśnieniem i specyfiką działania tego modelu wystarcza na prawie 2 minuty użytku (bez potrzeby dolewania wody). Panasonic EW1611 to zdecydowanie niezawodny irygator ultradźwiękowy do jamy ustnej.
Ocena produktu: 9.44/10
Waterpik WP-560
Bezprzewodowy irygator do zębów z wbudowanym akumulatorem. Zakres ciśnienia wody mieści się w 3 wartościach – 3,1 (low), 4,1 (medium) i 5,2 (high) bara. Częstotliwość wynosi natomiast do 1250 impulsów na minutę. W efekcie szybko pozbędziesz się płytki nazębnej i zarazków podczas porannej oraz wieczornej higieny jamy ustnej.
W zestawie znajdziesz 4 dodatkowe dysze – dwie klasyczne, jedną ortodontyczną do oczyszczania elementów stałego aparatu ortodontycznego, a także jedną do pielęgnacji implantów i mostów. Wbudowany zbiorniczek na wodę o pojemności 210 ml wystarcza na 45 sekund irygacji. Dobry wynik w teście irygatorów.
Producent zafundował w tym modelu system szybkiego ładowania magnetycznego. Dzięki temu rozwiązaniu akumulator osiąga 100 procent naładowania po czterech godzinach, co jest świetnym rezultatem. Waterpik WP-560 to czołówka, jeżeli chodzi o najlepsze irygatory przenośne na akumulator.
Ocena produktu: 9.3/10
Waterpik WP-100 E2 Ultra
Jeden z najczęściej kupowanych irygatorów do zębów. To sprzęt stacjonarny, zasilany sieciowo. Musisz go ulokować dość blisko umywalki lub wanny. Zakres ciśnienia rozpoczyna się od 0,7 bara i kończy na 6,2 bara. Cały potencjał wydajności rozłożono na 10 stopni. Dopasujesz intensywność do stanu zębów i dziąseł, nie podrażnisz ich.
Skuteczne usuwanie głęboko schowanych bakterii miejscowym czyszczeniem nie będzie żadnym problemem. Znacząco poprawisz stan dziąseł i zębów. Dodam, że pulsacja wody osiąga 1400 impulsów na minutę, co polepsza skuteczność wypłukiwania osadu i bakterii.
To bardzo dobry irygator dentystyczny do aparatów ortodontycznych. Ma do nich specjalną końcówkę i aż 6 innych (2 podstawowe, do implantów, koron lub mostów, irygacji poddziąsłowej, czyszczenia języka i manualnego doczyszczania). Wydajny, dobrze wyposażony irygator za rozsądne pieniądze.
Ocena produktu: 9.23/10
Seysso Oxygen Travel
Jeden z najbardziej opłacalnych i najlepszych irygatorów bezprzewodowych. Jego standardowy tryb pracy zapewnia maksymalną wartość ciśnienia wody (do 6,2 bara) i służy do codziennej higieny jamy ustnej. Za jego pomocą szybko wypłuczesz resztki pożywienia, rozbijając też płytkę nazębną z różnych zakamarków.
Tryb Soft oferuje z kolei minimalny pułap ciśnienia wodnej nici i dedykowany jest dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Sprawdza się także przy pielęgnacji kieszonek dziąsłowych. Ostatni tryb, czyli Pulse, potęguje pulsację, gdyż zapewnia zmienne ciśnienie – dobra opcja do masowania dziąseł i poprawy ich ukrwienia.
Powyższe cechy wskazują na to, że ten niepozorny sprzęt w niektórych aspektach dorównuje markowym irygatorom zasilanym sieciowo. Akumulator wystarcza na 70 minut ciągłej pracy, co w praktyce oznacza nawet kilka tygodni irygacji bez konieczności podpięcia urządzenia do sieci.
Ocena produktu: 9.1/10
Panasonic EW1411
Panasonic EW1411 działa bezprzewodowo i skutecznie wypłukuje pokarm oraz bakterie, które gromadzą się w kieszonkach dziąsłowych czy między zębami. Generowany strumień wody zawiera małe bąbelki powietrza i jest odpowiednio silny, żeby pomóc Ci w optymalnej higienie jamy ustnej.
Ten wodny irygator dobrej jakości ma 3 poziomy ciśnienia (maksymalnie 5,9 bara), ale 4 tryby pracy. 2 z nich oferują funkcję Air In. Wzbogacają strumień o bąbelki powietrza, które lepiej działają na dziąsła. Ciśnienie jest przy tym niższe, więc to jeszcze jeden znak, żeby używać ich do masowania dziąseł lub kieszonek dziąsłowych.
Irygator jest solidnie wykonany i poręczny. W zestawie zawiera dodatkową dyszę. Jego zbiornik o pojemności 130 ml wystarcza na 35 sekund, czyli nie ma różnicy w porównaniu do głównych konkurentów zasilanych akumulatorowo. Zasłużone miejsce w rankingu irygatorów do zębów.
Ocena produktu: 9/10
Vitammy Aquarius
Niedrogi irygator bezprzewodowy o dobrych parametrach. Jego maksymalne ciśnienie dobija do 6,2 bara. Z takim urządzeniem szybko pozbędziesz się płytki bakteryjnej i resztek jedzenia tkwiących między zębami. Konstrukcja dyszy nadaje się do mostów, koron i aparatów ortodontycznych.
Ten dobry irygator z wysokim ciśnieniem jest ponadto wygodny w obsłudze. Obrotową końcówkę ustawisz w dowolnej pozycji. Dzięki temu lepiej dostosujesz proces irygacji pod swój chwyt, poprawiając komfort użytkowania.
3 tryby pracy (delikatny, normalny i pulsacyjny) oznaczają lepsze dostosowanie do stanu uzębienia i dziąseł. Mimo atrakcyjnej ceny w zestawie znajdziesz także dodatkową dyszę, więc zawsze coś zaoszczędzisz na pierwszej wymianie końcówki.
Ocena produktu: 8.9/10
Panasonic EW-DJ40
Przenośny irygator turystyczny z zasilaniem bateryjnym. Bardzo łatwo napełnisz jego zbiornik, jak i zabierzesz sprzęt w podróż. Panasonic EW-DJ40 jest kompaktowy, a do tego nie ma w zestawie bazy ładującej, ponieważ jej nie potrzebuje.
Ciśnienie wody opiera się na dwóch stopniach intensywności. Wynosi 3,9 lub 5,9 bara. EW-DJ40 generuje 1500 impulsów na minutę. Takie parametry skutkują szybkim wypłukiwaniem osadu z przestrzeni międzyzębowych.
Sprytnie skonstruowany zbiornik na wodę ma pojemność na poziomie 165 ml i wystarcza na 40 sekund irygacji. Nie ma natomiast miłej niespodzianki w postaci wymiennych końcówek. Jest zaledwie jedna sztuka. Mimo to ten tani, podróżny irygator zasłużył na miejsce w rankingu. Kup go, jeżeli często podróżujesz.
Ocena produktu: 8.74/10
Irygator do zębów – Co jest ważne?
Ranking i opinie o irygatorach dentystycznych to nie wszystko. Nie jest to bowiem zestawienie tworzone w oparciu na popularności.
Teraz wyjaśnię Ci kryteria, które pozwoliły wyłonić mi czołowe irygatory dentystyczne.
Temat kluczowych parametrów jeszcze szerzej omówiłem w poradniku: Jaki irygator do zębów wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poniżej zawarłem z kolei zwięzłe streszczenie najważniejszych parametrów i cech. Pomogły mi stworzyć wartościowy ranking irygatorów.
Poznaj najważniejsze priorytety:

- Wydajność – wpływa na nią ciśnienie, któremu najbardziej się przypatrywałem. Doceniałem wartości przekraczające 5 – 6 barów. Taka wydajność zagwarantuje Ci silny strumień wody czyszczący przestrzenie międzyzębowe. Równie ważna jest regulacja ciśnienia – im więcej poziomów możliwych do ustawienia, tym lepiej. Dopasujesz natężenie strumienia do swoich potrzeb (np. aby stymulować dziąsła, poprawiając ich ukrwienie). Czasem pomagają w tym dedykowane tryby (np. strumień pulsacyjny czy wirujący). Potencjał wydajności dopełnia jeszcze częstotliwość impulsów, lecz zarówno ten parametr, jak i dostępne tryby są mniej ważne od wartości ciśnienia i jej zakresu.
- Dysze – czyli końcówki, które dostajesz wraz z irygatorem. Ważna sprawa, gdy nosisz aparat ortodontyczny lub pragniesz nabyć uniwersalny irygator dentystyczny. Największe plusy przyznawałem za dodatkowe końcówki niestandardowe, np.: do oczyszczania powierzchni przy zamkach aparatów ortodontycznych, do mostków, koron, implantów, a nawet do kieszonek przyzębia, imitacji szczotkowania lub czyszczenia języka.
- Pojemność zbiornika na wodę – wartość ściśle zależna od rodzaju irygatora. Najlepsze irygatory bezprzewodowe przekraczają czasem 200 ml pojemności. Polecane irygatory stacjonarne oferują nawet powyżej 600 ml, co zapewnia nieprzerwany proces kilkuminutowego usuwania płytki nazębnej i resztek pokarmu. Przy okazji oceniałem łatwość dolewania wody do pojemnika – szczególnie gdy nie był zbyt pojemny. Dolewki muszą być szybkie i wygodne.
Po przeanalizowaniu tych 3 cech byłem już na dobrej drodze do ułożenia wartościowego i unikalnego rankingu irygatorów do zębów.
Ale to jeszcze nie wszystko. Powyższe aspekty uzupełniłem kilkoma innymi parametrami i cechami.
Oto one:
- Wygoda użytkowania – zależy głównie od korpusu. Rączka powinna być ergonomiczna, odpowiednio wyprofilowana. Przydają się elementy antypoślizgowe. W bezprzewodowych irygatorach liczy się całkowita waga. W tych stacjonarnych duże znaczenie ma długość wężyka doprowadzającego wodę do końcówki oraz długość kabla zasilającego.
- Trwałość i niezawodność – w irygatorach nie stosuje się raczej niesamowitych podzespołów elektronicznych, ale nie znaczy to, że taki sprzęt nie ma wytrzymać chociażby kilku lat. Wręcz przeciwnie – powinien długo Ci służyć. Oprócz jakości elektroniki ważne jest wykonanie, np. korpusu czy wężyków w przypadku modeli stacjonarnych. Niejednokrotnie tylko kilkuletnie testy irygatorów wyjawiają informacje o ich niezawodności. Mimo to uważam, ze wyłoniłem dla Ciebie pewne, dobrze wykonane i bezawaryjnie pracujące urządzenia.
- Czas pracy i ładowania – dotyczy wyłącznie bezprzewodowych irygatorów. Najkorzystniej, gdy irygator na jednym cyklu pracuje np. powyżej godziny, a ładuje się chociażby do 4 godzin. A skoro już jesteśmy przy ładowaniu, to sama baza powinna zapewniać mobilnemu irygatorowi stabilność. Przyda się także ładowanie indukcyjne/magnetyczne, gdyż nie wymaga fizycznego podpięcia sprzęt, a jedynie umieszczenia go w bazie.
Irygator do zębów – Ceny
Dobry irygator do zębów wcale nie musi być bardzo drogi, choć sporo zależy od jego rodzaju, co pokazuje porównanie irygatorów do zębów.
Poznaj moją analizę cen w tej kategorii:
- Irygator do zębów do 200 zł ma jak najbardziej sens, lecz mowa tu o modelach bezprzewodowych, jak i typowo turystycznych.
- Zdecydowanie więcej możliwości da Ci budżet wynoszący ok. 300 zł. Za tę kwotę nabędziesz precyzyjny model przenośny, a nawet solidny z rodzaju stacjonarnego.
- Do 450 – 500 zł wybierasz spośród najlepszych irygatorów do zębów. Chodzi zarówno o urządzenia bezprzewodowe, jak i zasilane sieciowo. Ta kwota w zupełności wystarczy, aby nie iść na żadne kompromisy.
- Jeszcze większy budżet, np. do 600 – 700 zł, zarezerwuj tylko wtedy, gdy szukasz zestawu dentystycznego 2w1, a więc irygatora oraz szczoteczki sonicznej.
Rzecz jasna rozkład cen opieram na moim rankingu. Znajdą się bowiem na tym rynku mniej, jak i bardziej opłacalne modele. Jeżeli pragniesz dobrze zainwestować kasę, to zasugeruj się moimi propozycjami z zestawienia.
Jakiej firmy irygator do zębów?
Zdecydowanym liderem jest Waterpik. Praktycznie każdy ich sprzęt ma wysokie ciśnienie, dobrą jakość wykonania czy łatwe sterowanie oraz ogólną obsługę.
To jednak nie wszystko, za co cenię tę markę.
W zestawach najlepszych irygatorach do zębów Waterpik znajdziesz wiele różnych końcówek. Chodzi o dysze do aparatów ortodontycznych, koron, mostów, implantów itp. Nie zawodzą także tryby pracy oraz szeroki zakres regulacji ciśnienia.
Moją drugą ulubioną firmą z tej kategorii jest Panasonic. Często dokłada ciekawsze funkcje i tryby czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Do tego bezprzewodowe irygatory do zębów Panasonic trzymają stałe ciśnienie. Wraz ze spadkiem poziomu naładowania wcale nie spada ich intensywność pracy.
Kto jeszcze się tu liczy? Chociażby Seysso, które słynie z precyzyjnych irygatorów. W niższych segmentach cenowych dobre opinie zbierają produkty Vitammy. Spore odświeżenie w tej kategorii zapewniło z kolei Oclean, czyli marka powiązana z Xiaomi. Produkuje tanie, a mocne irygatory przenośne.
Podsumowanie
Stawiając na jeden z irygatorów z mojej klasyfikacji, zyskujesz pewność dobrej inwestycji. Takie urządzenie pomoże Ci w jak najlepszej higienie jamy ustnej. Już nie musisz pytać o dobry irygator na forum czy czytać innych blogów. Moje aktualizowane zestawienie przedstawiło Ci topowe sprzęt.
Aby kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej, spójrz także na najlepsze szczoteczki soniczne do zębów. Od lat używam tego sprzętu i każdemu polecam, a moja klasyfikacja pokazuje topowe modele. Niektóre z nich przedstawia przy okazji nieco ogólniejszy ranking szczoteczek elektrycznych.
Łukasz Proszek
Właściciel i redaktor naczelny PROrankingów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuję się testami sprzętów, tworząc przy okazji rankingi oraz poradniki (nie tylko zakupowe). Jestem pasjonatem urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza RTV, AGD, mobile czy gadżetów dla kierowców. Interesuję się także sportem, gamingiem oraz muzyką, co również ma powiązanie z różnymi urządzeniami. Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie, z chęcią pomogę w sekcji komentarzy.