W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak skalibrować alkomat?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kalibracja alkomatu – czy można ją wykonać samemu? Kiedy należy to zrobić i ile kosztuje taka usługa? Pytań jest wiele, a odpowiedzi warto poznać. Tylko prawidłowo skalibrowany alkomat dokona wiarygodnych pomiarów, a od nich… czasem zależy czyjeś życie. Nie lekceważ tego aspektu i dowiedz się wszystkiego o kalibracji.

Jak skalibrować alkomat? Czy da się samemu?

Spis treści:

  Co to jest kalibracja alkomatu?

  Kalibracja to inaczej zestrojenie, wyregulowanie oprogramowania alkomatu z jego sensorem. Dzięki temu sprzęt precyzyjnie pokazuje wynik pomiaru i nie ma mowy o pomyłce. Kalibrowanie nie należy do najprostszych procesów, ale jest niezbędne. Trzeba wykonywać je systematycznie.

  Prawdopodobnie nie raz usłyszysz, że to skomplikowana czynność. Wynika to głównie z faktu, że do kalibracji potrzebna jest właściwa wilgotność, temperatura oraz stałe stężenie alkoholu. Ustawienie alkomatu w odpowiedni tryb wymaga wiedzy i użycia specjalistycznych pinów. Urządzenie podłącza się także do wzorcowych sprzętów.

  Powtarzanie kalibracji to konieczność. Nawet najlepszy alkomat tego wymaga. Inaczej utraci wiarygodność dokonywanych pomiarów.

  O tym, jak często trzeba powtarzać ten proces, decyduje kilka czynników. To m.in. rodzaj sensora. Duże znaczenie w tej kwestii ma też to, jak często używasz urządzenia.

  Według rekomendacji kalibrację powinno się wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Informacje na ten temat na pewno znajdziesz w instrukcji. W przypadku tanich sprzętów często wygląda to inaczej. Zdarza się, że proces trzeba powtarzać nawet co kilkadziesiąt użyć.

  Ranking alkomatów – zwycięzca

  Promiler iBlow 10

  Czy można samemu skalibrować alkomat w domu?

  To trudne, a nierzadko wręcz niemożliwe. Do kalibracji potrzebujesz nie tylko wiedzy na temat budowy urządzenia. Musisz też wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie do regulacji sensora oraz wzorzec alkoholowy o stałym stężeniu alkoholu.

  Przyznasz, że to wymagające zadanie. Kalibracja wymaga wykonaniu testu kontrolnego. Jeśli okaże się, że wciąż jest coś nie tak, musisz ponownie skalibrować sprzęt i ustawić go w taki sposób, aby poprawnie pokazywał wynik.

  Jak przyznają fachowcy, w teorii samodzielne przygotowanie alkomatu do użytku nie jest niemożliwe. Niemniej to trudne i czasochłonne zadanie. Poza tym istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

  Wtedy urządzenie to, jak działa alkomat, może wykazywać pewne nieprawidłowości. W efekcie nie będziesz mieć pewności, czy wynik, który widzisz, jest precyzyjny.

  Jak skalibrować alkomat? Jak to wygląda?

  Pierwszy etap to wstępne oględziny alkomatu. Osoba dokonująca kalibracji sprawdza, czy ze sprzętem wszystko jest w porządku. Następnie ustawia go w tryb kalibracji przy użyciu pinów. Podłącza alkomat do urządzeń kalibrujących i wdmuchuje cząsteczki alkoholu znajdujące się w płynie wzorcowym.

  W ten sposób sensor zakodowuje ilość wdychanego alkoholu. Po wyzerowaniu sprzętu serwisant powtarza czynność z wdmuchiwaniem i sprawdza, czy sprzęt działa prawidłowo. Jeżeli wszystko jest w porządku, kalibracja zostaje zakończona.

  Wówczas Twój alkomat zostaje zaplombowany i przekazywany ponownie w Twoje ręce. Po takim procesie masz pewność, że pokazywane wyniki są godne zaufania. Nie masz więc wątpliwości, czy możesz bezpiecznie prowadzić samochód.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy są alkomaty, których nie trzeba kalibrować?

  Na rynku pojawiają się takie urządzenia. W większości to tzw. alkomaty jednorazowe, które mierzą zawartość alkoholu na podstawie wydychanego powietrza lub próbki śliny. Są też sprzęty nieznanych firm, słabej jakości, które rzekomo też nie wymagają kalibracji z uwagi na zastosowany typ sensora. Kiedy się rozkalibrują, trzeba je wyrzucić i kupić nowy alkomat.

  Jasne, kalibracja może wydawać Ci się uciążliwa, bo trzeba wykonywać ją regularnie. Mimo wszystko to lepsze rozwiązanie niż ciągłe korzystanie z alkomatów jednorazowych. Nie wszystkie są precyzyjne, poza tym to mało ekonomiczna opcja. To samo dotyczy „chińskich” urządzeń, których się nie kalibruje.

  Lepiej zainwestować w porządny sprzęt i oddawać w ręce specjalistów co kilka czy kilkanaście miesięcy. Dbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. Korzystaj z profesjonalnego alkomatu, aby kontrolować zawartość alkoholu w organizmie.

  Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

  Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek. Ceny za taką usługę rozpoczynają się mniej więcej od 50 – 60 zł. Czasami zapłacisz nieco więcej, np. 100 – 300 zł.

  Wszystko zależy od tego, jakiego sprzętu używasz. Do tej kwoty musisz ewentualnie doliczyć wysyłkę do wybranego przez siebie serwisu, jeśli znajduje się w innym mieście. Jeżeli oddajesz sprzęt do pobliskiego oddziału, ten dodatkowy wydatek odpada.

  Gdzie się wykonuje kalibrację alkomatu?

  Powinni to zrobić profesjonaliści. Dlatego najlepiej będzie, jeśli kalibrację powierzysz serwisowi, który zajmuje się tym na co dzień. Fachowcy mają do dyspozycji niezbędny sprzęt i wiedzą, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

  Niekiedy takie usługi zapewniają sklepy specjalizujące się w sprzedaży alkomatów. Tego typu serwisy znajdziesz w wielu miastach w całej Polsce. Niewykluczone, że coś takiego działa w pobliżu Ciebie.

  Kiedy trzeba skalibrować alkomat?

  Jest kilka wyznaczników. Producenci radzą, aby wykonywać kalibrację systematycznie co 6 – 12 miesięcy, ewentualnie co 100 – 1500 pomiarów. Wskazówki na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi.

  To oczywiście nie wszystko. Sprzęt daje też określone sygnały sugerujące, że nadszedł czas kalibracji.

  Poznaj je:

  • Pokazywanie na ekranie komunikatu SER lub CAL.
  • Pokazywanie wyniku innego niż 0,00‰, gdy badanie wykonuje osoba, która nie wypiła żadnego alkoholu.
  • Pokazywanie wyniku 0,00‰, gdy badanie wykonuje osoba, która piła alkohol.
  • Pokazywanie takiego samego wyniku po kilku testach wykonywanych w podobnych odstępach czasu (wynik powinien rosnąć lub zmniejszać się, zależnie od sytuacji).
  • Odbiegające od siebie wyniki badań wykonanych jeden po drugim.
  • Brak reakcji.

  Pamiętaj, że kalibracja jest niezbędna również w sytuacji, gdy skorzystasz z urządzenia tuż po wypiciu alkoholu. Jego stężenie bywa na tyle duże, że niekiedy uszkadza sensor lub prowadzi właśnie do rozkalibrowania alkomatu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments