W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Używanie myjki do okien Karcher lub Vileda musi być skuteczne (czyli bez smug i zacieków) i jak najmniej męczące. Dzięki mojemu poradnikowi jeszcze prędzej wyczyścisz swoje okna myjką akumulatorową. Do tego dowiesz się, jak o nią dbać.

Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?

Spis treści:

  Dlaczego myjka do okien pozostawia zacieki?

  Odkąd na rynku pojawiły się myjki do okien, część osób pożegnała się z uporczywym szorowaniem szyb i ciągle pojawiającymi się na nich plamami.

  Tradycyjne czyszczenie coraz częściej odchodzi w niepamięć, dlatego warto wiedzieć, jak używać tych sprytnych urządzeń do mycia szyb. Niestety, ale wielu użytkowników nadal boryka się z problemem, jakim jest pozostawianie smug przez popularne myjki (nawet Karcher czy Vileda).

  W tym wypadku nie ma znaczenia marka, konkretny model czy też jego cena. Nawet najlepsza myjka do okien może zostawiać smugi, jeżeli nie wiesz, jak za jej pomocą czyścić szklane powierzchnie.

  Główny problem stanowi nie tylko brak wprawy w nowoczesnym myciu szyb, ale przede wszystkim nieprzestrzeganie kluczowych zasad.

  Poznaj najczęstsze błędy, jakie popełnia się podczas mycia okien, i sprawdź, jak prawidłowo korzystać z myjki automatycznej.

  Ranking myjek do okien – zwycięzca

  Karcher WV6 + KV4 1.633-570.0

  Myjka do okien – instrukcja użycia krok po kroku

  Chyba za bardzo się nie pomylę, jeśli powiem, że mycie okien od zawsze kojarzyło się z wielogodzinną i męczącą pracą. Na szczęście wyciąganie ze schowka specjalnego płynu, wiadra z gorącą wodą oraz ręcznika papierowego coraz częściej odchodzą w zapomnienie.

  Aby cieszyć się czystymi i pozbawionymi smug szklanymi powierzchniami, musisz wiedzieć, jak myć okna myjką. Poniżej zamieściłem krótką, ale przede wszystkim rzeczową instrukcję. Po zapoznaniu się z nią Twoje okna będą błyszczeć w pełnym wymiarze.

  Oto instrukcja jak myć okna myjką:

  1. Napełnij specjalny zbiornik płynem. Sprawdź na etykiecie, czy Twój preparat wymaga rozcieńczenia z wodą, po czym jego odpowiednią ilość umieść w zbiorniku.
  2. Zacznij od umycia ram. Możesz je wyczyścić gotowym preparatem lub wodą z płynem do mycia naczyń.
  3. Kiedy masz do czynienia z naprawdę dużymi i zaschniętymi zabrudzeniami, najpierw umyj szybę ciepłą wodą. Użyj do tego miękkiej ściereczki. Zbierz jedynie największe zabrudzenia.
  4. Później wykorzystując spryskiwacz, spryskaj dokładnie całą szklaną powierzchnię.
  5. Za pomocą pada rozetrzyj płyn. Staraj się nim dotrzeć do nawet najmniejszych zakątków.
  6. Teraz pora na uruchomienie myjki. Do czyszczenia niewielkich szyb odpowiednio sprawdzi się mniejsza końcówka. Kiedy masz do czynienia z dużymi powierzchniami, bardziej przydatna okaże się szeroka ssawka. W przypadku mycia okien na wysokości wykorzystaj drążek teleskopowy.
  7. Energicznym ruchem ściągnij wodę z góry do dołu. Pamiętaj, aby nie zatrzymywać się w połowie okna i nie przyciskać na siłę urządzenia do szyby, bo doprowadzisz do powstania smug. Jednocześnie co jakiś czas przetrzyj gumę końcówki ręcznikiem papierowym. W innym przypadku na oknach zaczną gromadzić się brzydkie plamy.
  8. W zakamarkach i przy listwach bardzo dobrze sprawdzi się myjka z regulowaną odległością mycia. Jeśli Twój sprzęt nie ma takiej funkcji, wykorzystaj ręcznik papierowy.
  9. Po zakończeniu mycia opróżnij myjkę z brudnej wody i dokładnie umyj zbiornik. Z kolei pad wykonany z mikrofibry wypłucz w ciepłej wodzie i pozostaw do wyschnięcia.

  Instrukcje niektórych czynności lepiej zobaczyć niż przeczytać, o czym doskonale wiem. Dlatego też znalazłem dla Ciebie krótki filmik instruktażowy od marki Karcher. Dobrze pokazuje pewne podstawy, które Ci przedstawiłem.

  Porady dotyczące użytkowania myjki do okien

  Aby Twoje okna były wyjątkowo czyste i lśniące, koniecznie zapoznaj się z kilkoma zasadami. Większość z nich dotyczy oczywiście samego urządzenia, ale niektóre nawiązują do potrzebnej wiedzy.

  Przekonaj się, co w trakcie czyszczenia okien wykonujesz prawidłowo, a na co musisz poświęcać więcej uwagi.

  Pora mycia okien

  Aby uniknąć powstawania smug oraz zacieków, musisz znać wszystkie sekrety, jak myć okna myjką akumulatorową. Podstawową kwestią jest pora, o jakiej wykonujesz tę czynność. Nie ma znaczenia tutaj konkretna godzina, ale raczej intensywność promieni słonecznych.

  Tak samo wiosną, jak i zimą okien nie należy pucować w słoneczny dzień. Silne światło naturalne powoduje, że nanoszony preparat szybko wysycha, przez co powstają smugi.

  Lepszą porą od południa będzie poranek lub popołudnie. Wtedy słońce nie świeci aż tak mocno, co pozwoli Ci na komfortowe umycie szklanych powierzchni bez zbędnych zacieków.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Zacznij od umycia ram

  Często popełnianym błędem jest zaczynanie mycia okien od szyb i kończenie na ramie. Taka kolejność powoduje, że znajdujący się na ramach brud przenosi się na czyste już szyby.

  Kolejna rzecz wynika z użycia wody lub detergentu do wyczyszczenia ram. Nadmiar cieczy spływa na szybę, przez co musisz znowu ją przetrzeć.

  Jak widzisz, kompleksowe mycie bez smug nie polega tylko na wiedzy, jak używać myjki do okien, ale również od poznania ogólnych zasad czyszczenia.

  Przeczytaj też:

  Odpowiedni preparat do mycia okien

  Nawet najlepszej jakości myjka nie zastąpi odpowiedniego płynu do mycia okien. Często w ramach niewiedzy lub oszczędności stosuje się preparat do naczyń. To duży błąd, wynikający po pierwsze z jego właściwości pieniących.

  Kolejna kwestia to wymagania producenta. Co prawda zdarza się, że zachęca on do wybrania konkretnie jego produktu, ale w przypadku myjek rodzaj środka rzeczywiście ma ogromne znaczenie.

  Z tego względu nie dolewaj nigdy do urządzenia płynu, który nie jest do tego przeznaczony. Jego skład może powodować powstawanie smug. Te z kolei będą trudne do usunięcia nawet wysokiej jakości sprzętem.

  Tu również mam dla Ciebie pewne ułatwienie. W osobnym poradniku omówiłem to, jaki płyn do myjek do okien Karcher czy Vileda warto wybrać. Jest kilka środków, które zdecydowanie bardziej wyróżniają się swoimi właściwościami.

  Stosuj spryskiwacz

  Nowoczesne urządzenia do mycia szklanych powierzchni mają w zestawie specjalny spryskiwacz. To komfortowe rozwiązanie, które podczas pracy nie wymaga zaopatrywania się w dodatkową butelkę.

  Oczywiście możesz również zastosować osobny atomizer, do którego wlejesz płyn. Ważne jest to, aby preparatu nie nanosić na ściereczkę, tylko zaaplikować go bezpośrednio na całej powierzchni szyby.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Wykorzystaj pad

  Masz urządzenie popularnego producenta, ale nie za bardzo wiesz, jak używać Karchera do okien? Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko powstawania smug, do rozprowadzania płynu na szybie użyj pada z nakładką z mikrofibry.

  Miękka ściereczka pomoże Ci w szybki i wygodny sposób rozetrzeć preparat po całej powierzchni, tak aby za chwilę jego nadmiar ściągnąć gumową nasadką.

  Nie używaj tradycyjnych kuchennych ściereczek, które pozostawiają tzw. meszki. Na skutek ich późniejszego usuwania pojawią się smugi i zacieki.

  Zainwestuj w dodatkowe końcówki

  Mycie okien na wysokości lub w zakamarkach jest nie tylko trudne, ale jednocześnie powoduje często gromadzenie się brzydkich plam. Problem nasila się, kiedy stosujesz wyłącznie jedną końcówkę lub w trakcie pracy okazuje się, że nie dosięgasz do górnych części szyby.

  Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w dodatkowe końcówki oraz drążek teleskopowy. Sporą ilość akcesoriów oferuje np. myjka do okien Vileda.

  Nie wiesz, jak używać takich elementów? Najlepiej jest przeczytać szczegółową instrukcję obsługi, ale zazwyczaj wszystkie końcówki wykorzystasz intuicyjnie.

  Do prac na wysokości użyj wyciąganego drążka, z kolei do trudno dostępnych miejsc stosuj wąskie końcówki. W dużym stopniu pozwoli Ci to na zminimalizowanie ryzyka powstawania brzydkich smug.

  Jak wyczyścić myjkę do szyb?

  Lśniące okna to nie tylko inwestycja w dobrej jakości sprzęt i wiedza, jak prawidłowo się nim posługiwać. Duże znaczenie ma również konserwacja myjki.

  Regularne czyszczenie to przede wszystkim gwarancja długiego użytkowania urządzenia, lśniących okien bez smug oraz czystości wszystkich istotnych części sprzętu.

  Poznaj zasady prawidłowej konserwacji myjki do okien!

  1. Po każdym myciu z pojemnika usuń zabrudzoną wodę. Zbiornik umyj dokładnie ciepłą wodą. Niektórzy producenci pozwalają również na czyszczenie go w zmywarce. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź w instrukcji, czy masz na nie zgodę.
  2. Wyłączoną myjkę przecieraj mokrą ściereczką. Nigdy nie namaczaj jej całej w wodzie ani nie myj chemicznymi środkami. Wpłynie to nie tylko na uszkodzenie obudowy, ale przede wszystkim na działanie myjki do okien. Urządzenie możesz za to rozłożyć na kilka części i wtedy wyczyścić niektóre pod bieżącą wodą.
  3. Myjkę do okien trzymaj w bezpiecznym i suchym pomieszczeniu. Ustawiaj ją zawsze pionowo.
  4. Urządzenie będzie bardziej wydajne, kiedy raz na jakiś czas je całkowicie rozładujesz i naładujesz do pełnego poziomu.
  5. Do zbiornika wlewaj jedynie zalecany przez producenta płyn. Zapewni Ci to prawidłowe działanie sprzętu oraz wyjątkową czystość okien.

  Jeżeli chodzi o punkt 2, Karcher i w tym przypadku ma na swoim kanale krótki, ale treściwy materiał instruktażowy.

  Ładowanie myjki akumulatorowej

  Duże znaczenie podczas użytkowania myjki ma jej prawidłowe ładowanie. Pozwoli ono na zwiększenie efektywności oraz wydajności sprzętu.

  Producenci zalecają, aby raz na kilka tygodni całkowicie rozładować myjkę i podłączyć ją pod ładowarkę. Nie należy wówczas dotykać urządzenia ani się nim bawić.

  Ze względu na mało pojemny akumulator myjka umożliwia jedynie czyszczenie okien przez niewielką ilość czasu. Z drugiej strony jest ona na tyle wystarczająca, aby na jednym ładowaniu umyć wszystkie okna, jakie znajdują się nawet w dużym domu.

  Weź pod uwagę fakt, że wszystkich szyb nie myjesz przecież jednym ciągiem. Z tego wynika, że urządzenie nie jest cały czas włączone.

  Średni czas pracy akumulatora najczęściej wynosi ok. 30 minut. Czołowi producenci oferują wysokiej klasy modele, które na jednym naładowaniu zapewnią aż 100 minut ciągłej pracy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 3.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments