W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak włączyć smartwatch? Co i jak ustawić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Włączenie i pierwsza konfiguracja smartwatcha mogą czasem sprawić pewne trudności. Jeżeli nie masz ochoty na zagadki i stratę czasu, to zajrzyj poniżej. Dokładnie opisałem to, jak włączyć smartwatch oraz co i jak ustawić, aby od początku dobrze się sprawował. Dzięki temu prędko okiełznasz to niepozorne, choć zaawansowane technologicznie urządzenie.

Jak włączyć smartwatch? Szybkie uruchomienie smart zegarka

Spis treści:

  Jak uruchomić smartwatch?

  Nie obawiaj się, że to głupie pytanie. Bywa to mało oczywiste, zwłaszcza dla kogoś, kto wcześniej nie używał takiego sprzętu. Chcąc włączyć smartwatch, musisz wcisnąć określony przycisk. Czasami zamiast tego wykonujesz konkretną czynność na ekranie, np. przez kilka sekund przytrzymujesz jego dolną część.

  Sposób uruchamiania smartwatcha zależy od konkretnego modelu. W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi, tam znajdziesz wyjaśnienie. Koniecznie upewnij się przy tym, że Twój inteligentny zegarek jest naładowany. Bez tego nie uda Ci się go włączyć.

  Ranking smartwatchy – zwycięzca

  Garmin Fenix 7X Solar Czarny

  Jak włączyć smartwatch z kartą SIM?

  Jeśli masz nowoczesny inteligentny zegarek z miejscem na kartę SIM, zainstaluj ją przed uruchomieniem urządzenia. Najczęściej musisz podważyć klapkę, która jest dobrze oznaczona, a następnie włożyć kartę. Później wciśnij przycisk lub określoną część ekranu. Smartwatch powinien automatycznie wykryć włożoną kartę SIM i poprosić Cię o wpisanie kodu PIN.

  Kiedy wprowadzisz prawidłowy ciąg cyfr, sprzęt się uruchomi. Swobodnie przejdziesz więc do jego konfiguracji i przygotowania do codziennego użytku.


  Zobacz zestawienia elektronicznych urządzeń ubieralnych:


  Jak ustawić smartwatch?

  Konfigurację smartwatcha najlepiej zacznij od sparowania z telefonem. Wtedy unikniesz potrzeby ręcznego ustawiania daty i godziny. Co prawda to mało skomplikowane, ale po co tracić cenny czas? Po połączeniu smartwatcha ze smartfonem te podstawowe informacje automatycznie się zsynchronizują.

  Kolejny krok to łączność z Wi-Fi, jeśli masz na tyle nowoczesny sprzęt wyposażony w ten moduł. Dzięki temu ewentualną nowszą wersję oprogramowania ściągniesz bezpośrednio na smartwatch. Ponadto użyjesz wybranych aplikacji, nawet gdy stracisz łączność z telefonem. Konfiguracja polega na przejściu do ustawień, znalezieniu opcji Wi-Fi i nawiązaniu połączenia z konkretną siecią.

  Czas na przyjemniejszą, chociaż dla niektórych problematyczną część ustawiania inteligentnego zegarka. Mowa o personalizacji menu i motywu. Aby wszystko dopasować do swoich potrzeb, w telefonie otwórz aplikację przypisaną do obsługi smartwatcha. Znajdziesz w niej wiele rzeczy, które dostosujesz samodzielnie, w tym wygląd tarczy czy dobór widgetów.

  Pozostałe etapy konfiguracji to głównie:

  • Ustawienie opcji sportowych – musisz wprowadzić dane dotyczące płci, wieku, wagi i wzrostu. Dzięki temu zegarek precyzyjniej zmierzy m.in. liczbę spalonych kalorii.
  • Ustawienie funkcji smart – część skonfiguruje się automatycznie przy sparowaniu z telefonem, ale nie wszystkie. Przykłady to płatności i powiadomienia ze smartfona.
  • Sparowanie z dodatkami – np. specjalnym paskiem na klatkę piersiową do mierzenia pulsu bądź bezprzewodowymi słuchawkami.

  Jak włączyć Bluetooth w smartwatchu?

  Bez tego nie sparujesz go z telefonem. Przeważnie Bluetooth uruchamia się od razu wraz z włączeniem sprzętu, ale warto wiedzieć, jak zrobić to ręcznie. Wejdź w menu swojego inteligentnego zegarka i znajdź zakładkę Bluetooth. Jeśli moduł jest nieaktywny, włącz go poprzez stuknięcie palcem w ekran.

  Pamiętaj, aby podczas parowania urządzeń trzymać je blisko siebie. To ułatwi nawiązanie połączenia już przy pierwszej próbie. Dotyczy to szczególnie budżetowych zegarków (jak np. tani smartwatch do 200 zł). Miewają one czasem pewne problemy ze stabilnością połączenia.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak zainstalować aplikacje na smartwatch?

  Najpierw połącz sprzęt z Internetem. Następnie wejdź w Sklep Play i zaloguj się na swoje konto Google (jeśli masz smartwatch Apple, wejdź w AppStore). Wyszukaj aplikację, która Cię interesuje, i stuknij opcję Zainstaluj. Zegarek najpierw ją pobierze, a potem dokona instalacji. Czas tej czynności zależy od szybkości sieci, ale też rozmiaru oprogramowania.

  Chcesz zainstalować te same aplikacje, które masz w smartfonie? Nie musisz wszystkich wyszukiwać ręcznie. Wejdź w Sklep Play i przejdź do sekcji Aplikacje na telefonie. Wtedy na ekranie zobaczysz listę wszystkich pozycji zainstalowanych na swoim smartfonie.

  W przypadku sprzętów Apple wygląda to jeszcze łatwiej. Smartwatche tej marki dają możliwość automatycznego pobierania aplikacji zainstalowanych na iPhonie.

  Usuwanie aplikacji też nie sprawi Ci problemu. W wielu sprzętach zrobisz to bezpośrednio w zegarku. Wystarczy, że wejdziesz w menu aplikacji, włączysz tryb edycji i usuniesz konkretne pozycje. Drugi sposób to wykorzystanie oprogramowania przeznaczonego do obsługi zegarka, które masz zainstalowane na telefonie.

  Przeczytaj też:

  Jak odblokować smartwatch?

  Jeśli po prostu chcesz wybudzić smartwatch po uśpieniu (a więc wygaśnięciu), stuknij go palcem. Inne sposoby to naciśnięcie dowolnego przycisku bądź obrócenie nadgarstka, żeby ekran znalazł się pionowo.

  Masz ustawioną blokadę ekranu? W takim razie stuknij smartwatch i wprowadź ustawiony przez siebie kod PIN lub narysuj ustalony wzór. Żeby wyłączyć tę opcję, wejdź w Ustawienia, a później zakładkę Personalizacja i wybierz Blokada ekranu. Smartwatch poprosi Cię o wpisanie kodu PIN lub narysowanie wzoru, wtedy możesz już wyłączyć zabezpieczenie.

  Wiedz, że kiedy zapomnisz wzoru lub kodu odblokowania, pozostanie Ci przywrócenie ustawień fabrycznych. To oznacza, że jednocześnie usuniesz wszystkie pobrane aplikacje i własne personalizacje.

  Jak wyłączyć smartwatch?

  Co prawda w dużej mierze zależy to od konkretnego modelu zegarka, ale zazwyczaj musisz wcisnąć jeden z bocznych przycisków i dłużej go przytrzymać. Wtedy na ekranie pojawi się opcja Wyłącz. Stuknij w nią i poczekaj, aż sprzęt się wyłączy.

  Inna metoda to wejście w Ustawienia, a następnie kartę System. Znajdź opcję Wyłącz i potwierdź swój wybór. W tym miejscu znajdziesz też inną komendę: Uruchom ponownie. Skorzystaj z niej, jeśli chcesz zrestartować swój zegarek.

  Smartwatch się nie włącza – co zrobić?

  Nie panikuj, takie sytuacje się zdarzają. Najczęstszy powód to rozładowana bateria. Nawet jeśli to nowy smartwatch, nie masz gwarancji, że jest naładowany. Dlatego przed pierwszym uruchomieniem zaleca się podłączenie sprzętu do ładowarki i zostawienie na kilkanaście minut, aby się podładował.

  To prawdopodobnie rozwiąże Twój problem z uruchomieniem inteligentnego zegarka. Jeśli tak się nie stało, sprawdź, czy używasz oryginalnej ładowarki i kabla. To ważne, gdyż wszelkiego rodzaju zamienniki często nie zdają egzaminu.

  Upewnij się również, że w żadnej części zegarka nie ma już ochronnej folii ani innych zabezpieczeń. Warto dodatkowo sprawdzić czystość wtyków zarówno sprzętu, jak i samej ładowarki. W razie potrzeby przetrzyj je delikatnie miękką, lekko wilgotną ściereczką. Przyjrzyj się też uważnie, czy styki są proste, ponieważ w przypadku wygięcia ładowanie smartwatcha nie będzie możliwe.

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments