W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki kabel do indukcji 400 V i 230 V?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór kabla do indukcji ma ogromne znaczenie, o ile chcesz, aby pasowała do instalacji i prawidłowo działała. Obstawiam, że tak, dlatego dowiedz się, jaki kabel do indukcji najlepiej się nada. Poruszyłem kwestię zarówno podłączenia pod siłę (400 V), jak i pod 1 fazę (230 V).

Jaki kabel do indukcji? Jaki przekrój? [400 V, 230 V]

Spis treści:

  Jaki kabel do indukcji wybrać?

  Zależy to m.in. od rodzaju Twojej kuchenki. Inny przewód kupisz do indukcji 230 V (jednofazowej), a inny do 400 V, czyli trójfazowej. Ten pierwszy powinien mieć przekrój przynajmniej 3x4mm2. Z kolei dla sprzętu 400 V minimum wynosi 5×2,5mm2. Pamiętaj przy tym, że nie tylko to się liczy.

  Najczęściej kabel do indukcji powstaje z miedzi. Wynika to z lepszego przewodzenia prądu. Do tego zapewnia mniejszą podatność na przegrzewanie. Pod tym względem miedź przeważa nad aluminium.

  Dlaczego to takie ważne?

  Aluminiowy przewód będzie się mocniej nagrzewał. Stwarza to ryzyko stopienia się izolacji, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego warstwa izolacyjna powinna wytrzymać temperaturę powyżej 200 st. C. Inaczej nawet najlepsza płyta indukcyjna może nie sprawować się dobrze.

  Nie zapominaj o sprawdzeniu certyfikatów. Zazwyczaj będzie to CE, UL bądź ETL. Masz wtedy pewność, że przewód spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Tym samym nie denerwujesz się, że niespodziewanie dojdzie do zwarcia.

  Ostatnią, choć równie istotną kwestię, stanowi długość kabla do indukcji. Musisz tu wziąć pod uwagę, jak daleko od kuchenki znajduje się gniazdko. Na tej podstawie dobierasz właściwy przewód. Zwróć uwagę, że dłuższe kable czasami wymagają większego przekroju.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Jaki przekrój kabla do indukcji?

  Co do zasady minimum dla kabla do indukcji 230 V wynosi 3x4mm2. Z kolei dla 400 V będzie to 5×2,5mm2.

  Takie zalecenia dają producenci i należy ich przestrzegać.

  Zdarzają się sytuacje, że w przypadku płyty indukcyjnej 230 V zastosowanie znajdują przewody o mniejszym przekroju, np. 2,5 mm2. Na takie rozwiązanie niekiedy decydują się osoby, które \mają już zainstalowany taki kabel i wolą uniknąć remontu kuchni.

  Czy to bezpieczne? Co do zasady tak, ale pod warunkiem, że moc urządzenia oraz maksymalne obciążenie nie przekraczają konkretnych limitów. W tym zakresie po pomoc musisz zgłosić się do fachowca, czyli elektryka.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jaki przewód do indukcji – najczęstsze błędy podczas dokonywania wyboru

  Jeden z najczęściej popełnianych błędów stanowi zakup przewodu o zbyt małym przekroju. Wówczas prawidłowe podłączenie kuchenki indukcyjnej nie jest możliwe. Musisz więc zwracać szczególną uwagę na tę kwestię, nie zapominając oczywiście o pozostałych, które opisuję.

  Kolejny błąd to wybór przesadnie długiego kabla. Nie popełniaj go, bo może to się źle skończyć. Nie zwijaj nadmiaru przewodu w ciasny kłębek. Istnieje wtedy ryzyko jego przegrzania i zwarcia. Lepiej starannie wymierz wszystko, aby kabel był ułożony luźno.

  Jednocześnie uważaj, żeby nie kupić zbyt krótkiego przewodu. Nie użyjesz go, gdyż w przypadku indukcji nie zaleca się sięgania po przedłużacz.

  Co więcej, zadbaj o prawidłowy montaż indukcji krok po kroku, od początku do końca. Mam tu na myśli już samo umiejscowienie płyty. Inaczej popełnisz błąd, który często przyczynia się do spadku wydajności. Chodzi o umieszczenie przewodu za blisko grzejnika lub innego źródła ciepła.

  Wysoka temperatura uniemożliwia indukcji prawidłową pracę. I tak jak wspomniałem, izolacja kabla jest narażona na stopienie, a wtedy łatwo o zwarcie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments