Zmywarka do zabudowy 45 cm Ranking 2021

Ranking zmywarek 45 cm do zabudowy wskaże Ci urządzenia dobrze zmywające naczynia, energooszczędne i niezawodne. Szybko dopasujesz sprzęt do swojej kuchni, nie rezygnując z ciekawych funkcji i czołowych parametrów.

zmywarka do zabudowy 45 - ranking, opinie, poradnik

Rozważasz też szerszą zmywarkę? Zobacz przy okazji:

Jaka zmywarka do
zabudowy 45 cm? (Ranking)

Najlepsze zmywarki do zabudowy 45 cm 2021Najniższe
ceny
Opinie
1. Siemens SR63EX28MEEURO
OleOle
Przeczytaj opinię
2. Bosch SPV4EMX21EEUROPrzeczytaj opinię
3. Bosch SPV4EMX16EEURO
OleOle
Przeczytaj opinię
4. Electrolux ESL 4655 ROMediaExpert
Przeczytaj opinię
5. Samsung DW50R4070BBEURO
OleOle

Neonet
Przeczytaj opinię
6. TEKA DFI 74910MediaExpert
Electro
Przeczytaj opinię
7. Amica DIM437ACBSMediaExpert
Neonet
Przeczytaj opinię
8. BEKO DIS26120MediaMarkt
Ceneo
Przeczytaj opinię

Wybierz z moimi zestawieniami pozostały sprzęt AGD do kuchni:

Najlepsze zmywarki do zabudowy 45 cm (Opinie)

Tabelka z rankingiem to jedno, ale zapewne chcesz bliżej poznać wyselekcjonowane urządzenia. Pomoże w tym przegląd polecanych zmywarek do zabudowy 45 cm.

Krótka analiza złożona z moich subiektywnych opinii pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję zakupową.

Miejsce 1: Siemens SR63EX28ME

jedna z najlepszych zmywarek 40 do zabudowy Siemens SR63EX28ME

Kliknij i kup Siemens SR63EX28ME

EURO
OleOle

Siemens SR63EX28ME to w pełni zintegrowana zmywarka 45 do zabudowy, która stanowi czołówkę pod względem jakości wykonania. Stalowa komora z dnem, oba kosze, szuflada na sztućce, panel sterowania – każdy z tych elementów jest trwały i praktyczny. Taki sprzęt to zakup na długie lata bezawaryjnej pracy.

Jak przystało na kolejną generację sprzętu do zmywania Siemens, jest coś dla osób lubiących nowinki technologiczne. Chodzi o zdalną obsługę dzięki aplikacji Home Connect. Nie musisz być w domu, aby uruchomić zmywanie, a nawet je skrócić. Mobilna aplikacja pomaga również w wyborze optymalnego programu i oferuje licznik tabletek (puszcza powiadomienie, gdy trzeba je uzupełnić).

Obsługa staje się jeszcze łatwiejsza z programem Auto. Korzysta z czujników, które mierzą poziom zanieczyszczenia wody. Dobiera według tego temperaturę wody oraz czas cyklu. W efekcie zmywanie nie trwa zbyt długo, a Ty oprócz czasu oszczędzasz również na rachunkach za prąd oraz wodę.

Suszenie opiera się na automatyczny i delikatnym uchylaniu drzwi po zakończonym programie. Naczynia suszą się więc w naturalny sposób.

Siemens SR63EX28ME to wręcz niezawodna, znakomicie wykonana i bardzo funkcjonalna zmywarka 45 cm. Bez wątpienia czołówka na tym rynku, choć swoje kosztuje.

Siemens SR63EX28ME – główne dane techniczne:
Pojemność10 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas44 dB
Klasa energetycznaA++
Zużycie wody na cykl9,5 l
Roczne zużycie wody2660 l
Zużycie energii na cykl0,67 kWh
Roczne zużycie energii211 kWh
Liczba programów6

 

Miejsca 2 i 3: Bosch SPV4EMX21E i SPV4EMX16E

solidna zmywarka 45 do zabudowy Bosch SPV4EMX21E

Kliknij i kup Bosch SPV4EMX21E

EURO

Kliknij i kup Bosch SPV4EMX16E

EURO
OleOle

Bosch SPV4EMX21E i SPV4EMX16E to bardzo podobne zmywarki 45 do zabudowy z klasą energetyczną A++. Czym się różnią? Model z wyższym numerkiem w nazwie ma wyświetlacz podłogowy zamiast prostszej diody. Daje też nieco większe możliwości aranżacji w górnym koszu poprzez 2 składane stojaki.

Reszta cech jest już wspólna i stanowi praktycznie same zalety. Sprzęt korzysta z dobrodziejstw aplikacji Home Connect. Zapewni Ci zdalną obsługę z poziomu smartfona, jak i licznik tabletek. A to nie wszystko! W aplikacji możesz nawet zmniejszyć generowany hałas, choć już wyjściowo urządzenie pracuje cicho.

Świetne efekty zmywania daje czujnik badający poziom zabrudzenia naczyń. Dostosowuje parametry cyklu, aby Twoje naczynia jak najszybciej stały się lśniące i idealnie czyste. Oszczędza to energię, wodę, a przy okazji nie masz zagadek, jak ustawić parametry programu. Zmywarka robi to za Ciebie.

Usuwanie nieczystości ze sztućców ułatwia górna szuflada na nie, a o bezpieczeństwo szkła (głównie kieliszków) dbają specjalne uchwyty.

Jak to zwykle bywa ze zmywarkami Bosch, suszenie polega na otwieraniu drzwiczek po cyklu. Dodatkowa cecha, która oszczędza energię, gdyż wykorzystuje jedynie naturalny sposób suszenia powietrzem.

Oba te modele Bosch stanowią skuteczną odpowiedź na to, jaka zmywarka do zabudowy 45 jest godna zakupu.

Bosch SPV4EMX21E i SPV4EMX16E – główne dane techniczne:
Pojemność10 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas45 dB
Klasa energetycznaA++
Zużycie wody na cykl9,5 l
Roczne zużycie wody2660 l
Zużycie energii na cykl0,74 kWh i 0,67 kWh
Roczne zużycie energii211 kWh
Liczba programów6

 

Miejsce 4: Electrolux ESL 4655 RO

polecana zmywarka do zabudowy 45 cm Electrolux ESL 4655 RO

Kliknij i kup Electrolux ESL 4655 RO

MediaExpert

Electrolux ESL 4655 RO to zdecydowanie jedna z najlepszych zmywarek 45 do zabudowy. Potwierdzają to zarówno jej parametry, programy, jak i technologie. Wszystkiego, co warto wiedzieć o tym sprzęcie, dowiesz się z poniższej recenzji.

Electrolux ESL 4655 RO oferuje zawiasy ślizgowe, a więc ma ruchomy front. Dzięki temu pasuje do przeróżnych mebli kuchennych, również IKEA. Podczas otwierania drzwi nie dojdzie do kolizji z cokołem. Nie przejmujesz się przeróbkami mebli.

System zmywania spoczywa na wielu poziomach natrysku. Woda wypuszczana pod odpowiednim ciśnieniem dociera w każdy zakamarek komory, jak i garnków, misek, talerzy, sztućców oraz naczyń o niestandardowych kształtach. Resztki żywności i osad szybko z nich znikają.

Programów jest 7 i są świetnie zróżnicowane. Jest np. opcja dbająca o bezpieczeństwo szkła, program oferujący różne ciśnienie w obu koszach czy cykl intensywny do najbardziej upaćkanych naczyń. Co więcej, czas pozostały do końca cyklu widzisz na podłodze (wyświetlacz podłogowy/projekcja).

Electrolux ESL 4655 RO zużywa bardzo mało energii, nie stracisz pieniędzy na utrzymanie jej. Z poborem wody też jest dobrze, choć pamiętajmy o ładowności: 9 kompletów naczyń. Skutkuje to jednak jeszcze lepszym zmywaniem. Naczynia nie są tak ciasno ulokowane jak w pojemniejszych zmywarkach 45 cm, szczególnie że na sztućce jest koszyk wkładany do komory.

Co z suszeniem? Wykorzystuje naturalną cyrkulację powietrza, drzwiczki otwierają się automatycznie po cyklu. Kompletuje to długą listę zalet tej polecanej zmywarki do zabudowy 45 cm.

Electrolux ESL 4655 RO – główne dane techniczne:
Pojemność9 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas44 dB
Klasa energetycznaA+++
Zużycie wody na cykl9,9 l
Roczne zużycie wody2775 l
Zużycie energii na cykl0,61 kWh
Roczne zużycie energii176 kWh
Liczba programów7

 

Miejsce 5: Samsung DW50R4070BB

zmywarka 45 cm do zabudowy Samsung DW50R4070BB

Kliknij i kup Samsung DW50R4070BB

EURO
OleOle

Neonet

Samsung DW50R4070BB to idealna zmywarka 45 cm do zabudowy w linii z białymi meblami. Praktycznie w ogóle nie będzie się od nich różnić. Mimo niepozornego designu skrywa w sobie spore możliwości.

60-minutowy program poradzi sobie z lekko zabrudzonym wsadem. Jest także program eko, intensywny do najbardziej zapaćkanych naczyń, delikatny np. do szkła, a przede wszystkim automatyczny.

Na tym ostatnim zmywarka automatycznie wykrywa stopień zabrudzenia, dobierając optymalny czas zmywania. Raz będzie to 110 minut, a innym razem 150 minut. Zawsze masz pewność, że sprzęt w najkrótszym możliwym czasie upora się z brudem spoczywającym na Twojej zastawie. Załączysz także higieniczne płukanie nastawione na zabijanie bakterii.

Optymistycznie wygląda wnętrze. Trzeci kosz umieszczony na górze zmieści kuchenne akcesoria i przybory, a przede wszystkim sztućce. Jedno z pięter zmywarki wyregulujesz: obniżysz lub podwyższysz, aby lepiej zagospodarować przestrzeń (i np. zmieścić większy garnek).

Po zakończonym cyklu drzwiczki same się otwierają, zapewniając naturalne suszenie. Dokładając do tego klasę A++, cichą pracę i rozsądną cenę, masz przed sobą znakomity sprzęt kuchenny do bezwysiłkowego czyszczenia naczyń.

Samsung DW50R4070BB – główne dane techniczne:
Pojemność10 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas44 dB
Klasa energetycznaA++
Zużycie wody na cykl9,5 l
Roczne zużycie wody2660 l
Zużycie energii na cykl0,74 kWh
Roczne zużycie energii211 kWh
Liczba programów6

 

Miejsce 6: TEKA DFI 74910

czarna zmywarka 45 cm do zabudowy TEKA DFI 74910

Kliknij i kup TEKA DFI 74910

MediaExpert
Electro

TEKA DFI 74910 to czarna zmywarka 45 do zabudowy. W atrakcyjnej cenie zaoferuje Ci masę korzyści, co udowodnię w mojej opinii.

Na pierwszy plan wychodzi swoboda w montażu. TEKA DFI 74910 ma zawiasy ślizgowe: zamontujesz nawet 80-centymetrowy front meblowy bez konieczności podcinania cokołu. Zmywarka jest także przystosowana do pionowej instalacji, aby umieścić ją nieco wyżej. Dzięki temu unikniesz bólu pleców przez częste schylanie się po umyte naczynia.

Skuteczność zmywania znacząco poprawiają zastosowane technologie, a konkretniej czujniki. Jeden dostosowuje się do użytego detergentu, a drugi monitoruje stopień zabrudzenia zastawy stołowej. Efekt? Nie za długie, a bardzo precyzyjne zmywanie! Twoje naczynia uzyskają nieskazitelną czystość, a to przecież najważniejsze, prawda?

Programów zmywania jest aż 9, a poziomów temperatury wody 6. W tej cenie to rzadkość. Bez problemu dostosujesz cykl pracy do swoich potrzeb, nie tracąc czasu, energii oraz wody (szczególnie że jest także mycie połowy załadunku). Po skończonym programie drzwiczki same się uchylają, wpuszczając powietrze suszące naczynia.

TEKA DFI 74910 to bardzo dobra, nie za droga, ale też niedoceniana na naszym rynku zmywarka. Jej kolor jest niestandardowy, choć nie podnosi wcale ceny. Jeżeli pasuje do Twojej kuchennej aranżacji, to nie zastanawiaj się i zamów ją już teraz.

TEKA DFI 74910 – główne dane techniczne:
Pojemność11 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas45 dB
Klasa energetycznaA++
Zużycie wody na cykl8,7 l
Roczne zużycie wody2436 l
Zużycie energii na cykl0,78 kWh
Roczne zużycie energii225 kWh
Liczba programów9

 

Miejsce 7: Amica DIM437ACBS

zmywarka 45 cm do zabudowy Amica DIM437ACBS

Kliknij i kup Amica DIM437ACBS

MediaExpert
Neonet

Przy zmywarce Amica DIM437ACBS nie musisz się bać o zmywanie czegoś delikatnego. Bezszczotkowy silnik obsługuje różne poziomy ciśnienia wody.

W jednym koszu umieścisz np. porcelanową filiżankę, kieliszki do wina (są na nie specjalne silikonowe uchwyty) czy coś kryształowego, a w drugim masywniejszy garnek, tłustą patelnię, grube słoiki czy głębsze talerze. Naczynia z obu stref zostaną dokładnie umyte przy optymalnych warunkach dla ich bezpieczeństwa.

Ta wąska zmywarka do zabudowy ma także kilka przydatnych programów. Jest opcja autoczyszczenia urządzenia, krótkie programy zmywania (bardziej do zakurzonych lub leciutko zabrudzonych kieliszków i szklanek) oraz automatyczne programy do gruntownego zmywania.

Sprzęt sam potrafi dostosować intensywność mycia do poziomu zabrudzenia. Całość dopełnia sygnalizacja pracy w postaci światła rzucanego na podłogę, system łatwego aranżowania przestrzeni w zmywarce, świetny system filtracji, komora ze stali nierdzewnej oraz suszenie na zasadzie kondensacji.

Amica DIM437ACBS – główne dane techniczne:
Pojemność10 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas45 dB
Klasa energetycznaA++
Zużycie wody na cykl8 l
Roczne zużycie wody2240 l
Zużycie energii na cykl0,74 kWh
Roczne zużycie energii211 kWh
Liczba programów8

 

Miejsce 8: BEKO DIS26120

zmywarka 45 cm do zabudowy BEKO DIS26120

Kliknij i kup BEKO DIS26120

MediaMarkt
Ceneo

BEKO DIS26120 mimo niskiej ceny to bardzo dobrze wykonana zmywarka do zabudowy 45 cm. Oferuje dno ze stali nierdzewnej oraz cichy i energooszczędny silnik inwerterowy.

Urządzenie ma rozsądnie zagospodarowaną przestrzeń w środku, choć… tak naprawdę to Ty ją zagospodarujesz! Dlaczego? Drabinki są składane, więc umieścisz naczynia o niestandardowym kształcie. Jeszcze bardziej pomaga w tym regulacja wysokości kosza.

Jest także szuflada na sztućce. BEKO dobrze to wykombinowało, bo dzięki temu ta mała i wąska zmywarka mieści 11 kompletów naczyń.

Co jeszcze? 6 programów, a do tego ciekawe funkcje. Jedna chroni delikatne cienkie szkło czy porcelanę. Druga zapewnia 3 razy szybsze zmywanie, a jeszcze inna pozwala uruchomić sprzęt przy dowolnym rozłożeniu naczyń przy programie zmywania połowy wsadu. Nie zabrakło sprawnego suszenia umytych naczyń.

Tania zmywarka do zabudowy 45 cm nie musi być wcale mało funkcjonalna i wykonana byle jak. Ten model BEKO to potwierdza. Prezentuje się świetnie i ma sporo pozytywnych opinii.

BEKO DIS26120 – główne dane techniczne:
Pojemność11 kompletów
Wykonanie dnaStal nierdzewna
Generowany hałas46 dB
Klasa energetycznaA++
Zużycie wody na cykl8,7 l
Roczne zużycie wody2436 l
Zużycie energii na cykl0,78 kWh
Roczne zużycie energii225 kWh
Liczba programów6

Jak wybrałem zmywarki do zabudowy 45 cm?

Wiadomo, jak jest z priorytetami przy wyborze sprzętu AGD – dla każdego mogą być inne. I jak tu wybrać i ustawić w klasyfikacji czołowe produkty? Przez kompleksową analizę wspartą własną wiedzą oraz doświadczeniami!

Potraktuj poniższą część jako pełnoprawny przewodnik zakupowy. Dowiesz się, jakie były moje priorytety, ale przede wszystkim: na co zwrócić uwagę, kupując jak najlepszą zmywarkę do zabudowy 45 cm.

Polecam przygotować sobie notatnik, aby spisać najważniejsze wnioski, które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Skuteczność pracy zmywarek do zabudowy 45 cm

Po co kupujemy zmywarkę? Żeby wyręczyła nas ze żmudnego obowiązku domowego. Ja na widok zlewu pełnego brudnych garów zaciskam zęby, a czasem rzucam kilka przekleństw pod nosem, jeżeli do mycia jest brudny wok, tłusta patelnia czy wielki garnek.

Zautomatyzowane zmywanie jest tu wybawieniem… o ile zmywarka rzeczywiście domywa naczynia z resztek pokarmu. A przy okazji nie zostawia smug oraz zacieków, eliminując też nadmiar wilgoci.

I jak przed zakupem oraz bez długotrwałych testów oraz porównań zmywarek 45 cm wiedzieć, który model dobrze zmywa, płucze i suszy? Da się to ogarnąć!

 • Na pierwszy plan wychodzi system zraszania naczyń. W mojej ocenie optymalne jest podwójne ramię natryskowe rozprowadzające wodę z naprzemiennym myciem. I najlepsze zmywarki do zabudowy 45 cm reprezentują to rozwiązanie. Takie ramię musi równomiernie spryskiwać naczynia (jest obrotowe/satelitarne), aby woda dotarła do każdego wgłębienia, usuwając zabrudzenia.
 • W topowych modelach często spotykałem się ze strefami mycia, które jak najbardziej uznaję za dobre rozwiązanie. Polegają na regulowaniu ciśnienia wody w poszczególnych koszach (niezależne poziomy natrysku dysz). Pomagają w dobrym zagospodarowaniu przestrzeni w urządzeniu – niższe ciśnienie ogarnie szkło, a wyższe, które generuje silniejszy strumień wody, np. garnki, patelnie itp. To drugie często przybiera nazwę strefy intensywnego zmywania.
 • Trzecią ważną sprawą są czujniki analizujące poziom zabrudzenia (zmętnienia wody) oraz sensory załadunku. Dzięki nim sprzęt dobiera najlepsze parametry cyklu. Ta funkcja wpływa nie tylko na efektywność usuwania zabrudzeń, ale i oszczędza czas, a co za tym idzie, energię oraz wodę.
 • Nad tym wszystkim powinien czuwać bezszczotkowy silnik. Ma wiele zalet, a jedną z nich jest zapewnianie płynnej pracy urządzeniu.

Powyższe cechy miały dla mnie dużo większe znaczenie niż parametry ze specyfikacji. Dzięki temu wybrałem dla Ciebie zmywarki do zabudowy 45 cm, które idealnie wykonują swoje nadrzędne zadanie.

Od razu jednak zaznaczę, że niektóre z kolejnych punktów również dotyczą po części skuteczności zmywania, więc koniecznie je poznaj.

Programy oraz funkcje zmywarek do zabudowy 45 cm

Im więcej programów, tym teoretycznie lepiej, lecz warto przeanalizować dostępne opcje. Zrobiłem to, aby miarodajnie ocenić każdą z wąskich zmywarek.

Oto czołowe programy do wyboru:

 • Garnki/Intensywny 70°C – po prostu załaduj zmywarkę zabrudzonymi garnkami i wyjmij je czyściutkie. Temperatura jest tu na tyle wysoka, aby sprawnie rozpuścić brud po gotowaniu w dużych garnkach i nie tylko. To program do zadań specjalnych, gdy naczynia są wyjątkowo upaprane (ale też stosunkowo trwałe, więc cienkie szkło odpada).
 • Auto 45-65°C – najbardziej uniwersalne programy automatyczne. Idealnie wykorzystują czujniki zabrudzeń i załadunku, aby skracać czas zmywania, nie obniżając skuteczności. Znakomicie współgrają z niezależnymi strefami zmywania.
 • Eco 50°C (rzadziej 45°C) – optymalna opcja, gdy zależy Ci najbardziej na oszczędzaniu energii oraz wody, czyli ekonomicznym zmywaniu. Nadaje się do średnio zabrudzonych naczyń stołowych oraz sztućców. Minusem stanowi długi czas trwania. Paradoksalnie wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na energię. Co ważne, etykiety energetyczne dotyczą właśnie opcji eko.
 • Cichy 50°Czmywarka pracuje najciszej, jak się da. Swego rodzaju tryb nocny. Ważna pozycja dla osób, które mają otwarte kuchnie (np. na salon) lub aneksy kuchenne blisko sypialni, pokoiku dziecka bądź pomieszczenia bardziej rekreacyjnego.
 • Przyśpieszony/Krótki 60°C – uniwersalny program, który nie musi być zbyt energooszczędny czy cichy. W zamian zapewnia najkrótszy możliwy cykl. Co ważne, w dobrych zmywarkach do zabudowy 45 cm nie wybrzydza za bardzo co do stopnia zabrudzenia czy rodzaju naczyń… o ile działa na 60°C. Niektóre zmywarki mają np. 20-minutowe programy w 35°C. I one lecą z wydajnością zmywania, nadając się wyłącznie do lekko zabrudzonych naczyń (a czasem jedynie do takich pokrytych kurzem).
 • Szkło/Delikatny 40°C – delikatnie czyści szkło (również kryształowe), więc kieliszki, szklanki itp. Nie zapomina o dokładnym wysuszeniu i nadaniu im połysku. Osiąga to wszystko dzięki regulacji temperatury wody oraz środka czyszczącego, a także wydłużonemu procesowi suszenia. Brak tego programu nie oznacza niemożności zmywania szkła w urządzeniu. Są przecież zmywarki bez tej opcji, ale i tak zapewniające ochronę szkła. Druga sprawa, że zmywanie może czasem skutkować smugami i zaciekami na nim. Dedykowany program unika tego, serwując Ci lśniące i suchutkie szkło.
 • Godzinny (rzadziej 90-minutowy) 65°C – dla mnie mniej istotny od poprzednich programów. Jest to bowiem kolejna uniwersalna opcja automatycznego zmywania. Radzi sobie z różnymi naczyniami oraz sztućcami, na których znajdują się lekko przyschnięte plamy po jedzeniu i resztki potraw o umiarkowanej wielkości.
 • Mycie wstępne – złotą zasadą jest przemywanie naczyń przed umieszczeniem w zmywarce. Przynajmniej gdy są na nich większe resztki jedzenia lub bardzo tłuste plamy. Ale nowoczesne zmywarki również z tym sobie radzą. Pomaga program namaczania/płukania mocno zabrudzonych naczyń. Wykorzystuje zimną wodę i poprzedza zmywanie zasadnicze. Do tego trwa krótko.
 • Czyszczenie zmywarki – formalnie nie wlicza się w liczbę programów, bo nie służy do zmywania. Dba o higienę, sterylność we wnętrzu urządzenia. Bardzo wysokie temperatury zabijają bakterie i rozpuszczają brud w postaci tłuszczu czy osadu. Wystarczy zatem monitorować stan czystości w komorze zmywającej i wybrać opcję autoczyszczenia. Proste, prawda?

To jeszcze nie wszystko! Oprócz programów wiele zmywarek do zabudowy 45 cm zapewnia dodatkowe funkcje.

Najważniejsze z nich to:

 • Skracanie czasu zmywania – przydatne, gdy na szybko musisz przygotować kilka czystych kompletów naczyń, np. z powodu nieoczekiwanej wizyty gości. O ile krótszy staje się cykl? Zależy od zmywarki, niektóre skracają go nawet o ponad 60%! Niestety, kosztem dużo wyższego zużycia energii. Przykłady funkcji: VarioSpeed, VarioSpeed Plus (Bosch, Siemens), Fast+ (BEKO), TimeSaver (Electrolux), Skróć czas (Amica).
 • Antybakteryjne czyszczenie – zwiększa efektywność usuwania drobnoustrojów z naczyń, pojemników oraz akcesoriów. Temperatura idzie w górę w trakcie płukania nabłyszczającego. Przykłady funkcji: Higiena Plus (Bosch, Siemens), Funkcja dezynfekcji (Samsung).
 • Lepsze suszenie – dobra zmywarka do zabudowy 45 cm sama w sobie powinna idealnie suszyć naczynia (o czym jeszcze wspomnę). Mimo wszystko niektóre z naczyń bywają w tym bardziej kłopotliwe. I wtedy przyda się osobna funkcja wydajniejszego suszenia. Działa w prosty sposób, gdyż wydłuża fazę suszenia, ewentualnie uruchamia dodatkowe wentylatory. Przykłady funkcji: Suszenie Extra (Bosch, Siemens), Extra Suszenie (BEKO, Amica), TurboDrying (Amica).
 • Dodatkowe płukanie – kiedy się przydaje? Na krótkich programach, bo w ich przypadku istnieje czasem pewne ryzyko wystąpienia pozostałości detergentu na wyjętych ze zmywarki naczyniach. Załączenie dodatkowego płukania da Ci pewność, że środki myjące zostały dokładnie spłukane.
 • Opóźnienie startu – popularna funkcja znana z wielu kategorii dużego i małego AGD. Zaprogramujesz czas rozpoczęcia zmywania. Nie musisz być w domu, aby urządzenie rozpoczęło pracę. Maksymalny czas opóźnienia startu wynosi zazwyczaj 24 godziny, co każdemu powinno wystarczyć.

Wszystkie zmywarki, które dla Ciebie wybrałem, oferują jakieś ciekawe funkcje. Niektóre z nich nawet kilka z powyższej listy. W efekcie masz przed sobą zestawienie złożone z praktycznego, a zarazem funkcjonalnego sprzętu.

Kupując coś z czołówki klasyfikacji, w ogóle nie musisz się przejmować programami. Topowe modele mają kompletne listy, które z pewnością Cię zadowolą.

czysta i lśniąca zastawa

Systemy suszenia w zmywarkach do zabudowy 45 cm

Siłą zmywarek jest to, że wyjmujemy z nich lśniące, nieskazitelnie czyste, ale też suche naczynia. Jeżeli zamierzasz wkładać do urządzenia kubki, karafkę czy rzeczy z wieloma szczelinami (lub głębokie), to istotna jest efektywność suszenia.

Najprostszym rozwiązaniem jest funkcja wydłużonego suszenia. Dobrze, gdy dana zmywarka do zabudowy 45 cm oferuje jak najwydajniejsze suszenie bez załączania dodatkowej funkcji. I są tu pewne rozwiązania idące o poziom wyżej od standardu.

Poznaj je:

 • Topowa jest technologia Zeolith, nazywana także turbosuszeniem. Pojawia się w czołowych zmywarkach do zabudowy 45 cm Bosch/Siemens. Wykorzystuje wilgoć (absorbowaną przez zeolity), aby przekształcić ją w gorące powietrze. Przepływ powietrza nie jest w stanie niczego uszkodzić, ale jednocześnie jest odpowiednio silny. Bardzo szybko radzi sobie nie tylko z tradycyjną zastawą, ale również z naczyniami wykonanymi z tworzyw sztucznych (a one są trudniejsze w osuszeniu).
 • W niektórych urządzeniach dostępna jest technologia, która wykorzystuje powietrze nagrzane po zmywaniu. Dość sprytne rozwiązanie, które oszczędza energię.
 • Kolejną opcją jest suszenie za pomocą… naturalnego przepływu powietrza! Cyrkulacja opiera się na wypuszczeniu pary z wnętrza zmywarki i wpuszczeniu do niej powietrza z zewnątrz. W jaki sposób? Przez automatyczne uchylenie drzwiczek zmywarki w ostatniej fazie cyklu. Cały proces wspomaga wiatrak w górnej części urządzenia. Efekty suszenia naczyń są niejednokrotnie lepsze od tradycyjnych rozwiązań, a nie pobierają dodatkowej dawki energii elektrycznej. Nie zauważyłem także, aby cierpiał na tym blat (nawet drewniany).

Ogólnie biorąc, opłaca się zainwestować w zmywarkę z czymś lepszym niż suszenie statyczne. Dlaczego? Bo polega ono jedynie na zwiększaniu temperatury w komorze z naczyniami. Woda paruje, lecz nie zawsze jest to szalenie skuteczne.

Z tego, co zauważyłem przy kolejnych aktualizacjach, najczęściej pojawia się uchylanie drzwi po zakończonym cyklu. Nawet nowe generacje zmywarek 45 do zabudowy Bosch i Siemens stawiają już na to.

Ochrona delikatnych naczyń w zmywarce 45 do zabudowy

W jaki sposób – poza testem zmywarki do zabudowy 45 cm – sprawdzić, czy sprzęt zapewnia ochronę delikatniejszym naczyniom? Wspominałem już o podziale na strefy, w której jedna jest spryskiwana subtelniejszym strumieniem wody. Ale to nie wszystko, bo są tu jeszcze ważniejsze rozwiązania.

Oto one:

 • Największe znaczenie ma wymiennik ciepła. Podgrzewa wodę do płukania. Jego celem jest wyeliminowanie gwałtownych zmian temperatury. Właśnie to zjawisko odpowiada za uszkadzanie kruchych i podatnych na pęknięcia materiałów. Jeżeli temperatura wody w trakcie zmywania oraz płukania nie będzie wykazywać gwałtownych skoków, to nic złego nie powinno się stać.
 • Teraz druga cecha, a mianowicie twardość wody. Gdy jest zbyt twarda, to źle, bo może zakłócić pracę urządzeń domowych. Wiedz jednak, że zbyt miękka woda również nie jest dobra, ponieważ niszczy szkło! Niektóre z topowych zmywarek 45 cm, które dla Ciebie wybrałem, potrafią regulować jej twardość. Dzięki temu Twoje cenne naczynia będą bezpieczne podczas zmywania – niezależnie od twardości wody w okolicy, w której mieszkasz.
 • Trzecia cecha dotyczy już wnętrza i konstrukcji zmywarki. Odnosi się do specjalnych uchwytów oraz wsporników, czyli stabilizatorów na szklane butelki, a także kieliszki o różnych kształtach do wina lub szampana. Układanie ich będzie wygodne, a pozycja naczyń w trakcie cyklu bardzo stabilna (nie będą się chybotać i obijać lub ocierać o siebie, nie wspominając o upadku i stłuczeniu szkła).

Łącząc w sobie te cechy, a przynajmniej oferując 2 z nich, zmywarka troszczy się o delikatne naczynia, głównie szklane lub porcelanowe. Nic nie pęknie, nie przybędzie też rys na szkle. Wyselekcjonowane przeze mnie urządzenia zapewniają takie udogodnienia, więc nie musisz się bać o swoje delikatniejsze elementy zastawy.

Aranżacja miejsca w wąskiej zmywarce 45 cm

Na początku patrzyłem na samą pojemność, czyli liczbę kompletów naczyń, które mieszczą się w zmywarce. Przez komplet naczyń rozumie się zastawę dla jednej osoby, a mianowicie: 3 talerze (duży, głęboki, deserowy), nóż, widelec, 2 łyżki (dużą i małą), szklankę, kieliszek na wino oraz filiżankę. Zestaw godny prawdziwej uczty, prawda?

Pojemność to jednak nie wszystko. Większe znaczenie ma przestronność. Gdy zmywarka daje szerokie opcje regulacji wewnątrz, to bez problemu zmieścisz większe garnki czy naczynia o niestandardowym kształcie.

Doceniałem m.in.:

 • System regulacji położenia górnego kosza – dzięki niemu dopasujesz wnętrze zmywarki do aktualnych potrzeb. Im więcej dostępnych poziomów i im większy zakres regulacji wysokości, tym lepiej. Taki mechanizm powinien płynnie działać, np. poprzez zastosowanie prowadnic wysokiej jakości, składanych i trwałych wsporników czy w pełni modułowej konstrukcji.
 • Dźwignia ruchomych elementów – kolejne proste, a jakże genialne rozwiązanie. Natychmiast zmienisz ustawienie koszy, np. aby umieścić we wnętrzu garnek na płasko, brytfannę, patelnię, wok, większy półmisek czy kilka wysokich szklanek. W wielu przypadkach skutkuje to większym bezpieczeństwem naczyń, jak i przyspiesza proces ich mycia oraz suszenia.
 • Wygodne w obsłudze przegrody w koszach – rozsądnie zaprojektowane, dobrze wykonane i komfortowe podczas składania. Tak samo podchodziłem do wszelkich drabinek, które pojawiają się zazwyczaj na dnie kosza i nie rysują naczyń (bywają bowiem plastikowe).
 • Specjalne miejsce na sztućce – najlepiej pod postacią łatwo dostępnej szuflady z przegródkami, a nie głębszego koszyka. Szuflada jest wygodniejsza w obsłudze i oszczędza więcej miejsca. W niektórych zmywarkach da się ją nawet całkowicie zdemontować, aby zrobić miejsce większym naczyniom.
 • Stabilizatory na szklane naczynia – wspominałem o nich w części o ochronie szkła. W kwestii rozsądnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz również się przydają. Oprócz nich doceniałem odpowiednio bezpieczne półki na filiżanki oraz regulowane półeczki na kubki.

Jak widzisz, chodziło mi o wyłonienie zmywarek do zabudowy 45 cm, które pozwalają na swobodną aranżację przestrzeni wewnątrz. Praktyczne rozwiązania, jak największa liczba dostępnych kombinacji i układów rozmieszczenia koszy, łatwo dostępne miejsce na sztućce – właśnie to miało tu znaczenie, a nie same cyferki dotyczące całkowitej pojemności.

naczynia umyte w zmywarce do zabudowy 45

Wytrzymałość i zabezpieczenia zmywarki do zabudowy 45 cm

Plusy rozdawałem za rozszerzone gwarancje oraz wysoką jakość wykonania.

Ważne jest dno wykonane ze stali szlachetnej. Skoro woda, to i ryzyko korozji, prawda? Stal nierdzewna rozwiązuje ten problem, a przy okazji jest bardziej higieniczna od plastiku (mniej podatna na osiadanie bakterii czy trzymanie nieprzyjemnych zapachów). Kilku producentów daje dodatkowo 10-letnią gwarancję ochrony przed korodowaniem wnętrza zmywarki.

Kolejną kwestią są zabezpieczenia, głównie przed zalaniem mieszkania (choć są też takie przed przepełnieniem). To ważne dla osób, które korzystają z funkcji opóźnionego startu – czyli nie ma ich często w domu, gdy zmywarka pracuje.

Znów znajdą się producenci, którzy dają rozszerzoną gwarancję… ale tym razem dożywotnią! Doceniałem to i przypisywałem plusy.

Ogólnie biorąc, liczą się systemy typu AquaStop. Automatycznie odcinają dopływ wody w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Pozostałe priorytety przy selekcji zmywarek do zabudowy 45 cm

Poznaj je, aby definitywnie zamknąć temat rozsądnego wyboru zmywarki do zabudowy 45 cm:

 • Ukryty panel sterowania – zupełnie nie podobają mi się zmywarki z odkrytym panelem, szczególnie gdy są do zabudowy. Postawiłem więc na modele ze zintegrowanym panelem sterowania. W mojej opinii wyglądają estetycznie i pasują do minimalistycznych kuchni. Liczne opinie internautów o wąskich zmywarkach podzielają to zdanie. Tym bardziej przekonało mnie to do uwzględnienia całkowicie obudowanych urządzeń do zmywania naczyń.
 • Wyświetlanie stanu pracy na podłodze – skoro mamy tu zmywarki do zabudowy z ukrytymi panelami, to jakoś muszą dawać znać o swoim stanie pracy. I robią to! Najlepszą opcją jest wyświetlanie na podłodze dokładnej fazy cyklu oraz czasu pozostałego do końca (tzn. wyświetlacz podłogowy). W uproszczonej wersji są to kropki o różnych kolorach (zależnie od modelu czy producenta) z prostym systemem sygnalizacji (świecenie, miganie, zmiana koloru itp.).
 • Asystent dozowania – skutkuje specjalnym pojemnikiem, w którym umieszcza się tabletki do zmywania. Czuwa nad procesem rozpuszczania środka czyszczącego. Efekt? Zwiększona efektywność zmywania i brak problemów przy płukaniu (nadmiar substancji myjącej zwiększa ryzyko pojawienia się jej na naczyniach wyjętych z komory). Automatyczna dystrybucja środka czyszczącego to bardzo praktyczne udogodnienie, które doceniałem.
 • Sprawny system filtracji – często złożony z kilku filtrów (np. głównego, gruboziarnistego oraz mikrofiltru), które pełnią różne role. Dzięki nim nic się nie zatka we wnętrzu zmywarki większymi resztkami jedzenia, bo zostaną wcześniej rozdrobione lub odłożone do usunięcia ręcznego (np. kawałki kości, choć rozsądniej jest je usunąć z naczyń przed włożeniem do zmywarki, prawda?).
 • Energooszczędność – chodzi tym razem o samą klasę energetyczną. Za A+++ dopisywałem plusiki. Już na wstępie skutkuje to mniejszym zapotrzebowaniem na prąd oraz wodę. W tabelce na początku podałem też dla ułatwienia zużycie energii oraz wody na cykl oraz roczne, jeżeli bardzo mocno zależy Ci na jak najniższych rachunkach.
 • Poziom hałasu – udało mi się wyselekcjonować ciche zmywarki do zabudowy 45 cm. Mają w końcu bezszczotkowe silniki, więc odgłos tarcia nie będzie Cię irytował. Mimo wszystko poniżej 50 dB nawet niewielka różnica na papierze może mieć spore znaczenie w praktyce. Plusy leciały do jak najcichszych wąskich zmywarek.
 • Design – w większym stopniu niż na wygląd patrzyłem na komfort zabudowy na niewielkim metrażu, w ciasnej kuchni. Zmywarki do zabudowy są często ukrywane w ciągu szafek kuchennych i znajdują się pod blatem. Są jednak w klasyfikacji modele z ciekawszymi frontami, zresztą sam zdecydowałem się na tę opcję. Chodzi o klapę obudowaną frontem meblowym. Warunkiem jest idealne dopasowanie do mebli kuchennych. Dzięki różnorodności w tym aspekcie każdy znajdzie w klasyfikacji coś dla siebie.
 • Wskaźniki – chodzi o czytelne wskaźniki braku soli oraz nabłyszczacza. Trzeba w końcu wiedzieć, kiedy uzupełnić ich stan. Bez wskaźników pilnowanie stanu środków eksploatacyjnych jest mało przyjemnym, a wręcz upierdliwym obowiązkiem.
 • Oświetlenie wnętrza – czasem bywa przydatne, aby szybciej i wygodniej umieścić zastawę w zmywarce. Na tle reszty priorytetów drobnostka, choć niektóre opinie pokazują, że wiele osób zwraca na to uwagę.
 • Aplikacja mobilna – np. Home Connect w zmywarkach 45 cm Bosch oraz Siemens. Da Ci możliwość zdalnej kontroli nad pracą urządzenia. Nie musisz być w domu, aby ją uruchomić, skrócić czas zmywania czy sprawdzić pozostałą liczbę tabletek.

Jak widzisz, ustalanie priorytetów było żmudną pracą. Ale dzięki temu w zestawieniu panuje porządek – masz przed sobą najlepsze zmywarki do zabudowy 45 cm, które reprezentują wiele topowych rozwiązań.

Czy zmywarka do zabudowy 45 cm wystarczy dużej rodzinie?

To zależy od tego, jak duża jest rodzina, czyli ile naczyń zazwyczaj czeka na zmywanie. W mojej opinii zmywarka 45 cm podoła w przypadku rodzin 2+2. Opinie wielu użytkowników również często to potwierdzają.

Taki sprzęt z jednej strony świetnie sobie radzi w mniej ustawnych kuchniach, a z drugiej nadal pomieści sporo kompletów naczyń. Owszem, różnica w stosunku do szerszych zmywarek jest wyraźna, ale w praktyce niejednokrotnie okazuje się, że wąski sprzęt jest wystarczająco przestronny.

W punkcie o miejscu w zmywarce wymieniłem sporo udogodnień związanych z aranżacją przestrzeni wewnątrz. Czołowe zmywarki do zabudowy 45 cm z zestawienia wiele z nich reprezentują, co ułatwi Ci układanie naczyń różnego typu w takim urządzeniu.

Wiedz bowiem, że elementy zastawy to jedno, ale do zmywarki wkłada się również naczynia, które służyły do gotowania. Często są to więc duże garnki, jak i patelnie o sporej średnicy. Mimo tego wąskie zmywarki są w stanie to wszystko pomieścić, i to w wielu możliwych układach.

A że oprócz tego szybko zmywają, to tym lepiej – jeżeli nie stołuje się u Ciebie cała armia, to najpewniej wąska zmywarka Ci wystarczy. Dlatego też polecam je rodzinom, a nie tylko parom czy osobom mieszkającym w pojedynkę.

Jakiej firmy zmywarka do zabudowy 45 cm?

W przypadku dużego AGD do zabudowy zawsze padają pytania o producenta. Wielokrotnie kupujących bardziej interesuje polecenie samej marki, a nie konkretnych cech sprzętu. Jestem jednak zwolennikiem dobierania urządzenia pod swoje preferencje.

Mimo tego, jak to zwykle bywa w moich klasyfikacjach, zawarłem punkt o czołowych producentach. Stanowi subiektywną i niezależną opinię.

W mojej ocenie w ścisłej czołówce znajdują się marki z jednej grupy, a konkretniej Bosch i Siemens (grupa BSH). Nie są jednak identyczne, co widać już na pierwszy rzut oka, porównując kilka najlepszych zmywarek do zabudowy 45 cm.

Dlaczego właśnie tych producentów wyróżniłem? Produkują solidnie wykonany sprzęt, nie ma tu większych obaw o nieoczekiwane awarie. W ich zmywarkach nie brakuje nowoczesnych technologii i masy udogodnień.

Dzięki nim są to urządzenia kompletne, w przypadku których trudno się do czegoś przyczepić. Dosyć, że świetnie zmywają i suszą naczynia, to przy okazji zapewniają wiele przydatnych programów, funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych. No i bardzo rzadko się psują, co świadczy o niezawodności stosowanych konstrukcji.

Z drugiej strony są to zazwyczaj urządzenia kosztowne, bo tańsze modele tych marek nie mają już tylu innowacji. Trzeba też uważać na wykonanie dna: aby zawsze było ze stali nierdzewnej, a nie polinoxu (czyli po prostu… plastiku).

I w tym momencie pojawia się 2 innych producentów, którzy rywalizują ze sobą w wielu kategoriach małego i dużego AGD. Chodzi o naszą rodzimą Amicę oraz BEKO. Produkty tych firm przejawiają bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Również bywają funkcjonalne i solidnie wykonane.

Co ciekawe, bardzo rozsądnie wycenione urządzenia potrafi zaoferować Samsung. Nie ma może ich wiele na tym rynku, ale są godne uwagi.

Warto także zwrócić uwagę na oferty takich firm jak Electrolux oraz TEKA.

Wniosek jest prosty, przynajmniej jeżeli w pierwszej kolejności pytasz o producenta: przy wyższym budżecie Bosch lub Siemens, ewentualnie Electrolux, a gdy chcesz wydać jak najmniej, to Samsung, Amica lub BEKO. Szukając czarnej zmywarki 45 do zabudowy, celuj z kolei w produkty TEKA.

Podsumowanie

Teraz wybór najlepszej zmywarki do zabudowy 45 cm nie będzie dla Ciebie stanowił problemu. Przedstawiłem Ci ranking, opinie, a także obszerne wyjaśnienie moich wyborów (co stanowi jednocześnie poradnik zakupowy).

Mała i ciasna kuchnia wcale nie przekreśla możliwości umieszczenia sprzętu do zabudowy. Wąska zmywarka zmieści się w niejednej wnęce lub w ciągu kuchennych szafek. A jak się okazało – taki sprzęt z powodzeniem zapewni Ci masę udogodnień. W szybkim tempie gruntownie odświeży nie tylko tradycyjne części zastawy, ale i większe garnki, patelnie oraz naczynia o nieregularnych kształtach.

I zmywanie masz już z głowy, a kulinarne arcydzieła zawsze podasz swoim gościom na czystych i lśniących naczyniach 😉

Materiał, który masz za sobą, będę regularnie aktualizował. Nie dotyczy to jedynie tabelki na początku, ale też opinii oraz części poradnikowej. Dzięki temu masz pewność, że czytasz jak najbardziej aktualny ranking zmywarek do zabudowy 45 cm.

Spodobało Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 16   Average: 4.5/5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
8 dni temu

Witam. Fajna stronka i przede wszystkim rzetelne i ciekawe opisy. Przymierzam się do kupienia pierwszej zmywarki i ten artykuł na pewno pomoże mi w wyborze modelu. A jak zajdę do sklepu do będę wiedział co i jak?!

Maro
7 miesięcy temu

SR656X01TE wymaga uchwytu do otwierania, a SPV66TX01E otwiera automat?

Franca
7 miesięcy temu
Reply to  Maro

Electrolux ma pralki które masz otwieranie automatyczne. Niektóre otwierane od góry możesz otworzyć nawet biodrem .

Przemek
11 miesięcy temu

Cześć,

Bardzo fajny artykuł. Czy istnieje szansa na stworzenie rankingu zmywarek do zabudowy o szerokości 60 cm? 🙂