Zmywarka do zabudowy 60 cm – Ranking 2021

Jaka zmywarka do zabudowy 60 cm jest najlepsza? Co jest ważne w sprzęcie AGD do zmywania naczyń? Poświęciłem wiele godzin, aby to ustalić i przekazać Ci niezależne opinie oraz porady zakupowe. Dzięki temu dobrze wydasz swoje pieniądze!

Zmywarka do zabudowy 60 cm - Ranking, Opinie, Poradnik zakupowy

Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm obejmuje wyłącznie sprzęt spełniający kilka ważnych założeń:

 • Jak najlepsze zmywanie i suszenie naczyń, trwałe, metalowe dno oraz komora, ukryty panel z intuicyjnym sterowaniem, jak najcichsza praca, przydatne programy zmywania – to były moje główne wymogi.

W efekcie stworzyłem unikalne zestawienie poparte nie tylko własną wiedzą, wielogodzinną analizą i testami, ale także opiniami serwisantów.

Co więcej, cały materiał regularnie aktualizuję i nie ma tu mowy o sponsorowanych miejscach. Nie sprzedaję nikomu moich rankingów.

Po tabelce i opiniach czeka Cię jeszcze jedno: kompletny poradnik z unikalnymi wskazówkami, jak wybrać zmywarkę do zabudowy o szerokości 60 cm. Jestem pewien, że niektóre informacje Cię zaskoczą.

Nic więcej nie potrzebujesz, aby rozsądnie kupić nową zmywarkę, więc przejdźmy do konkretów!

Jaka zmywarka
do zabudowy 60 cm? (Ranking)

W klasyfikacji panuje różnorodność cenowa, aby każdy znalazł coś dla siebie. Zawarłem od razu odnośniki do najlepszych cen, jak i kilka parametrów ze specyfikacji, choć jeszcze więcej powiedzą Ci opinie pod tabelką.

Zobacz aktualny ranking zmywarek do zabudowy 60 cm:

ZdjęciePolecane zmywarkiNajlepsze cenyWykonanie dnaRuchomy frontHałasPojemnośćKlasa energ.Roczne zużycie energiiRoczne zużycie wodyLiczba programów
Zmywarka do zabudowy 60 cm AEG FSK83717P1. AEG FSK83717PMediaExpert
Ceneo
Stal nierdzewnaTak42 dB15 kompletówA+++241 kWh3080 l7
Zmywarka do zabudowy 60 cm Bosch SMV68UX04E2. Bosch SMV68UX04ECeneo
Stal nierdzewnaNie42 dB13 kompletówA++262 kWh1876 l8
Zmywarka do zabudowy 60 cm Bosch SMV4ECX14E3. Bosch SMV4ECX14EEURO
Stal nierdzewnaNie44 dB13 kompletówA+++234 kWh2660 l6
Zmywarka do zabudowy 60 cm Siemens SN657X03ME4. Siemens SN657X03MEEUROStal nierdzewnaNie44 dB14 kompletówA+++237 kWh2660 l7
Zmywarka do zabudowy 60 cm BEKO DIN59530AD5. BEKO DIN59530ADEURO
MediaMarkt
Stal nierdzewnaTak40 dB15 kompletówA+++241 kWh2772 l9
Zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EEG67310L6. Electrolux EEG67310LMediaExpert
EURO

MediaMarkt
Stal nierdzewnaTak42 dB13 kompletówA+++234 kWh2940 l8
Zmywarka do zabudowy 60 cm Whirlpool WCIO 3T321 PS E7. Whirlpool WCIO 3T321 PS EMediaExpert
Electro

Stal nierdzewnaTak41 dB14 kompletówA++266 kWh2660 l10
Zmywarka do zabudowy 60 cm Siemens SN636X03NE8. Siemens SN636X03NEEURO
Stal nierdzewnaNie44 dB14 kompletówA++266 kWh2660 l6
Zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EES47320L9. Electrolux EES47320LMediaExpert
MediaMarkt

Neonet
Stal nierdzewnaTak44 dB13 kompletówA+++234 kWh2772 l8
dobra zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EEM48321L10. Electrolux EEM48321LMediaExpert
EURO
Electro

Stal nierdzewnaTak44 dB14 kompletówA+++237 kWh2940 l8

Wybierz z moimi zestawieniami pozostały sprzęt AGD do kuchni:

Węższe urządzenia do zmywania:

Najlepsze zmywarki do zabudowy 60 cm (Opinie)

Czas na niezależne opinie o zmywarkach do zabudowy 60 cm. Nie ma tu sponsorowanych treści czy marketingowej papki, a same konkrety. Przedstawię Ci praktyczne korzyści, jakie dają zmywarki z klasyfikacji.

Poznaj polecane urządzenia do zmywania naczyń, aby wybrać dla siebie najlepszą opcję!

Miejsce 1: AEG FSK83717P

Zmywarka do zabudowy 60 cm AEG FSK83717P

Ta zmywarka ma wszystko, czego można oczekiwać od sprzętu tej klasy. Kilka ramion natryskowych dba o perfekcyjne usuwanie zabrudzeń z naczyń. Nie ma mowy, aby sprzęt nie domywał. Wyjmiesz lśniące talerze, miski, garnki oraz sztućce.

We wnętrzu zmieścisz aż 15 kompletów naczyń, choć grzebienie trzymające je są przez to dość blisko siebie. Wyjmowanie kuchennych przyborów jest jednak wygodne dzięki płynnie wysuwającym się prowadnicom.

Nawet szuflada na samej górze nie chybocze się przy maksymalnym wysuwie. Co więcej, jest podwójna: pojemnik znajduje się na stelażu. Efekt? Wyjmiesz go, aby jeszcze szybciej i wygodniej schować sztućce.

Ten sprzęt daje Ci swobodę podczas zabudowy. Oferuje zawiasy ślizgowe, a więc ruchomy front. Nie wymaga podcinania cokołu i pasuje do mebli kuchennych IKEA.

Programów jest 7. Po każdym drzwi zmywarki automatycznie się uchylają. Szklanki, kieliszki i reszta naczyń nie złapią przykrego zapachu. Czas do końca cyklu zmywania wyświetlany jest na podłodze.

Sensory załadunku i zabrudzenia dbają o jak najmniejsze zużycie energii i wody, co kompletuje najważniejsze zalety tego znakomitego sprzętu do zmywania.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 2: Bosch SMV68UX04E

Zmywarka do zabudowy 60 cm Bosch SMV68UX04E

Bardzo cicha zmywarka, która potrafi oszczędzać wodę. Jak? Wykorzystuje tę pozostałą z płukania w kolejnym cyklu. Nie robi tego jednak zawsze, a tylko wtedy, gdy sensor uzna, że woda jest wystarczająco czysta. Jeżeli tak, to sprzęt ją przechowuje w specjalnym pojemniku, a Ty płacisz niższe rachunki.

Urządzenie równomiernie rozprowadza wodę w komorze i domywa naczynia (również te większe i o nieregularnym kształcie). Nad szufladą na sztućce znalazł się z kolei zraszacz. Efekt suszenia wzmacnia dodatkowa opcja Suszenie Extra. Usuwa wilgoć nawet z plastikowych naczyń.

Lista programów obejmuje łącznie 8 zróżnicowanych pozycji. Sprzęt zapewni Ci dokładne informacje o każdym cyklu: wybrany program, pozostały czas pracy oraz aktualną fazę cyklu zmywania. Jak to robi? Projekcją rzucaną na podłogę (wyświetlacz podłogowy). Jeszcze lepsze rozwiązanie niż prosta dioda/światło.

Sprzęt mieści 13 kompletów naczyń. Dzięki systemowi koszy dopasujesz wnętrze zmywarki do potrzeb, mieszcząc to, co chcesz. W praktyce wcale nie widać tu większej różnicy w porównaniu do teoretycznie pojemniejszych zmywarek.

Na końcu pochwalę sensorowe sterowanie. Odpowiednio czułe na dotyk i banalne w obsłudze. Nie musisz długo przeglądać instrukcji, aby bez zagadek ustawiać różne programy i korzystać z dodatkowych funkcji (np. skracania czasu cyklu). Zasłużone miejsce w rankingu.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 3: Bosch SMV4ECX14E

Zmywarka do zabudowy 60 cm Bosch SMV4ECX14E

Dobra zmywarka do zabudowy 60 cm, która łączy praktyczne cechy z innowacjami technologicznymi. Najważniejsze, że sprawnie zmywa i suszy. Korzysta z wydajnego ramienia myjącego oraz automatyki uchylania drzwi. Nie czekasz zbyt długo na nieskazitelnie czyste naczynia.

A jest na nie sporo miejsca. W obu koszach są składane przegrody i półki na filiżanki. Dolny kosz przesuwa się po rolkach. Załadunek jest wygodny, a miejsca pod dostatkiem. Nie zabrakło praktycznej szuflady na sztućce.

Lista programów obejmuje 6 pozycji (w tym ciche oraz przyspieszone zmywanie) i jest wsparta dodatkowymi funkcjami. Skrócisz czas cyklu, zaprogramujesz start czy ustawisz mycie połowy załadunku. O stanie pracy informuje czerwona dioda rzucana na podłogę.

Wiele dobrodziejstw kryje się w aplikacji mobilnej Home Connect. Licznik tabletek (gdyż jest tu świetnie działający Asystent Dozowania), podpowiedzi dotyczące optymalnego programu, prosta diagnostyka, zdalna obsługa i kontrola nad cyklem pracy, szybki dostęp do obsługi klienta – sporo dodatkowych udogodnień.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 4: Siemens SN657X03ME

Zmywarka do zabudowy 60 cm Siemens SN657X03ME

W pełni zintegrowana zmywarka do zabudowa. Imponuje i wykonaniem, i technologiami oraz funkcjami. Zmywa dokładnie, nawet przy maksymalnym załadunku na poziomie 14 kompletów naczyń. Nie potrzebuje do tego zbyt dużo wody czy prądu, zaoszczędzisz na rachunkach.

Wyróżnia ją jeden z topowych mechanizmów suszenia: Zeolite (Turbosuszenie). Pochłania wilgoć, zamieniając ją w gorące powietrze bezpieczne dla szkła i delikatniejszych części zastawy. Szybko radzi sobie nawet z osuszaniem naczyń z tworzyw sztucznych.

7 programów (w tym 2 przyspieszone, lecz zadziwiająco skuteczne) jest wspomaganych przez dodatkowe funkcje. Przykładowo skrócisz czas cyklu (VarioSpeedPlus), uruchomisz antybakteryjne zmywanie (zapewnia sterylność, usuwając do 99,99 procent wszystkich bakterii i zarazków) lub skorzystasz ze strefy intensywnej (dolny kosz).

We wnętrzu ujrzysz 2 pojemne kosze i szufladę na sztućce. Nie brakuje regulacji wysokości i składanych oraz dzielonych elementów. Wszystko łatwo wysuwane, odpowiednio trwałe i dające Ci swobodę podczas załadunku (przy wyjmowaniu naczyń zresztą też).

Sterowanie opiera się na jasno opisanym programatorze. Zmywarka podczas pracy emituje niebieskie światło na podłogę, dając znak, że cykl jeszcze trwa. To świetny wybór, jeżeli zależy Ci na energooszczędności, topowym wykonaniu, bezpiecznym myciu szkła, szybkim i efektywnym suszeniu oraz użytecznych programach i funkcjach.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 5: BEKO DIN59530AD

Zmywarka do zabudowy 60 cm BEKO DIN59530AD

Jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek do zabudowy 60 cm. Pracuje rekordowo cicho (40 dB). I oczywiście skutecznie, jak przystało na polecaną zmywarkę. Duża w tym zasługa ramienia myjącego i systemu dysz. Woda dociera do każdego zakątka komory.

Efekt wzmacnia asystent dozowania z dyspenserem. Raz na 20 kilka cykli uzupełniasz stan nabłyszczacza i płynu lub żelu. Detergenty są wykorzystywane w 100 procentach, sprawiając, że wyjmiesz nienagannie czyste naczynia.

Do dyspozycji masz 8 programów + 1 dodatkowy, który wgrasz przez Wi-Fi. Programy korzystają z 6 dostępnych temperatur i 5 poziomów mycia naczyń, przez co są odpowiednio zróżnicowane.

Z funkcji dodatkowych: mycie połowy załadunku, blach piekarnika (w zestawie są uchwyty na blachy), opóźniony start, skracanie czasu cyklu czy system zmiękczający wodę, gdy jest za twarda. Nie zabrakło oświetlenia wewnętrznego, jasno opisanego panelu dotykowego i świetlnego wskaźnika pracy na podłodze.

Co jeszcze? Kosze są modułowe, szybko dopasujesz je do mytych naczyń. Nie ma problemu z szerokimi talerzami czy wyższymi garnkami. W zestawie dostajesz szufladę na sztućce, ale i kosz na nie, więc masz wybór. Zawiasy ślizgowe przesuwają panel meblowy, nie kombinujesz z przerabianiem cokołu. Zakup tej zmywarki to świetna inwestycja!

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 6: Electrolux EEG67310L

Zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EEG67310L

Ta zmywarka da Ci wiele korzyści, z których słynie sprzęt tej firmy: skuteczne zmywanie, suszenie naturalnym obiegiem powietrza (uchylanie drzwi pod koniec cyklu), użyteczne programy, ruchomy front (nie musisz podcinać cokołu) czy kropkę rzucaną na podłogę (informuje o stanie pracy).

Jak przystało na tę cenę, urządzenie pracuje cicho. Nie będzie Cię denerwować hałasem. Z energooszczędnością również jest dobrze, gdyż dba o to klasa A+++. Nawet często zmywając naczynia, Twoje rachunki drastycznie nie wzrosną.

Do wyróżnienia tego sprzętu w rankingu przekonało mnie jeszcze coś: system ochrony szkła. W obu koszach jest sporo uchwytów SoftGrips i wsporników SoftSpikes. Perfekcyjnie utrzymują kieliszki do wina, szampana, jak i szklanki różnego typu (również te bardzo wysokie).

A że wymiennik ciepła działa sprawnie (bez gwałtownych zmian temperatury wody), Twoje delikatne szkło nie pęknie ani się nie rozbije we wnętrzu zmywarki. Do tego stabilizatory są sprytnie rozmieszczone po bokach, wcale nie zabierają dużo miejsca w komorze zmywającej.

W porównaniu do poprzednich generacji zmywarek Electrolux jeszcze lepiej wypada sensorowe sterowanie. Opiera się m.in. na suwaku, którym ustalasz, czy zależy Ci bardziej na czasie, czy na oszczędzaniu energii (a może czymś pośrodku). Nie musisz długo studiować instrukcji, aby wiedzieć, co do czego służy.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 7: Whirlpool WCIO 3T321 PS E

Zmywarka do zabudowy 60 cm Whirlpool WCIO 3T321 PS E

Zmywarka, która nie potrzebuje mycia wstępnego, aby radzić sobie z mocno upaćkanymi naczyniami. Korzysta z technologii 6-ty Zmysł, która optymalizuje każdy cykl. Finalnie uruchomiony program nie zużyje zbyt dużo energii oraz wody, dobrze domywając Twoje talerze, miski, garnki, sztućce itd.

Suszenie opiera się głównie na naturalnym przepływie powietrza, a więc uchylanych drzwiach. Na liście programów nie zabrakło cyklów: szybkiego, intensywnego czy dostoswanego do mycia szkła. Jest także wyjątkowo cichy program, choć raczej nie będzie Ci potrzebny. Ta zmywarka generuje zaledwie 41 dB.

Modułowe kosze i składane uchwyty oraz stojaki dają Ci możliwość zaaranżowania wnętrza zmywarki. Górny kosz łatwo możesz wyjąć z komory. Całość wyróżnia się odpowiednią pojemnością (14 kompletów) i trwałością. Jest także ergonomiczna szuflada na sztućce.

Proces zmywania również bez problemu dostosujesz. Zmywarka daje wybór, który kosz ma być zmywany. Oszczędność czasu, wody i energii. Na montaż nikt nie powinien narzekać, ponieważ sprzęt pasuje do niskich cokołów (przesuwane zawiasy).

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 8: Siemens SN636X03NE

Zmywarka do zabudowy 60 cm Siemens SN636X03NE

Zmywarka, za którą przemawiają bardzo dobre wykonanie (nawet ukrytego panelu, który jest stalowy) i sporo praktycznych rozwiązań. Skuteczność zmywania podnosi strefa intensywna w dolnym koszu (wyższe ciśnienie wody), a suszenia dodatkowa opcja Suszenie Extra.

Natrysk wody dociera do każdego zakamarka naczyń, podobnie zresztą jak środki czyszczące. Usprawnia to Asystent Dozowania. Równomiernie rozprowadza detergent, aby Twoje naczynia były czyste i lśniące.

W dopasowaniu przestrzeni wewnątrz stalowej komory pomagają dźwignia do 3-stopniowej regulacji górnego kosza i składane przegrody. Do dyspozycji dostajesz także szufladę na sztućce. Producent obiecuje zmieszczenie w niej malutkich filiżanek espresso, choć… nie zawsze się to udaje.

Programów jest 6 i są bardzo konkretne oraz rozsądnie zróżnicowane. Zabrakło jakiegoś przyspieszonego cyklu, lecz i tak skuteczność ekspresowych programów bywa mierna. Nie zabrakło za to VarioSpeed Plus, czyli skracania cyklu zmywania i suszenia, gdy naprawdę Ci się spieszy.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 9: Electrolux EES47320L

Zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EES47320L

W swojej cenie to prawdziwy hit. Satelitarne ramię myjące sprawia, że woda dociera do każdego zakamarka nawet ciasno ułożonych naczyń. Suszenie opiera się na naturalnym przepływie powietrza. Pod koniec cyklu drzwi same się uchylają (na 10 cm), aby Twoje naczynia szybciej stały się suche i bez zacieków.

Sprzęt pracuje cicho (44 dB) i ekonomicznie (A+++). Nie przejmujesz się zbyt donośnym dźwiękiem zmywania ani nieoczekiwanym wzrostem rachunków za media. Dobre połączenia dla kilkuosobowych rodzin, szczególnie gdy kuchnia jest otwarta, a zmywanie częste.

Lista 8 programów obejmuje najczęściej wykorzystywane cykle, w tym ten szybki do lekko zabrudzonych naczyń (trwa 30 minut). W urządzeniu zmieścisz 13 kompletów. Nie zabrakło uchwytów na filiżanki czy swobodnej regulacji górnego kosza. Dopasujesz układ przestrzeni na naczynia do swoich potrzeb. Nie ma natomiast szuflady na sztućce (zamiast niej masz koszyk).

Mało zalet? Otóż ta zmywarka nie wymaga podcinania cokołu. Oferuje zawiasy ślizgowe, pasując do mebli IKEA. Do tego rzuca na podłogę diodę, która informuje o aktualnej fazie cyklu zmywania. I to wszystko w atrakcyjnej cenie. Wystarczająco dużo powodów, aby wyróżnić ten sprzęt w klasyfikacji, prawda?

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Miejsce 10: Electrolux EEM748210L

Zmywarka do zabudowy 60 cm Electrolux EEM748210L

W kilku aspektach bardzo podobna do poprzedniej zmywarki. Zmywa tak samo cicho i skutecznie (wykrywa stopień zabrudzenia). Ma zawiasy ślizgowe, będzie pasować do wielu aneksów kuchennych i rzuca wskaźnik pracy na podłogę. Dno jest rzecz jasna metalowe.

Cena jeszcze atrakcyjniejsza, lecz ma to swoje uzasadnienie. A++ zamiast A+++, mniej nowoczesne sterowanie oraz krótsza lista programów. Pojemność poszła za to w górę (14 kompletów naczyń).

I jest jeszcze coś – szuflada MaxiFlex. Dosyć, że położysz w niej sporo kuchennych przyborów, to jeszcze dostosujesz jej układ. Przykładowo: włożysz masę mniejszych elementów zastawy (łyżeczki, sztućce, noże, widelce), jak i podzielisz przestrzeń, aby obok sztućców umieścić łopatkę do nakładania, trzepaczkę, drewnianą łyżkę i coś jeszcze.

To zasługa ruchomych przegródek. Dzięki nim bez problemu ulokujesz przeróżne narzędzia kuchenne, również te o mniej korzystnych (w kwestii umieszczenia w zmywarce) gabarytach i kształcie.

Jeżeli to rozwiązanie bardziej Ci się przyda od ciut lepszej energooszczędności czy nowocześniejszego sterowania, to wybierz właśnie tę zmywarkę do zabudowy.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Jak wybrałem najlepsze zmywarki do zabudowy 60 cm?

Z pewnością nie kierowałem się etykietami energetycznymi (a tym bardziej popularnością czy porównywarkami zmywarek do zabudowy). Ba, patrzenie na cyferki ze specyfikacji to prosta droga, aby źle wybrać.

Tworzeniu klasyfikacji towarzyszyło skrupulatne ustalenie priorytetów. Teraz wszystkie z nich dla Ciebie omówię. Szybko się dowiesz, na co zwrócić uwagę, kupując zmywarkę do zabudowy 60 cm.

Skuteczność zmywania

Na pierwszy plan wychodzi ramię natryskowe. Najczęściej jest rotacyjne/satelitarne, ma kilka dysz i oferuje technikę naprzemiennego mycia. To swego rodzaju śmigło myjące.

Spójrz, jakie cechy są ważne w przypadku ramienia myjącego:

 • Niwelowanie martwych strefwoda ma docierać wszędzie, do każdego zakamarka komory zmywarki, a więc bez martwych (w tym przypadku… suchych) stref. Inaczej brud pozostanie na naczyniach, szczególnie tych ustawionych w narożnikach.
 • Ciśnienie wody – woda mysi wydobywać się z dysz i zraszaczy pod odpowiednim ciśnieniem, aby szybko zmyć resztki jedzenia i inne nieczystości z naczyń oraz przyborów kuchennych.

Podstawy skuteczności zmywania - Infografika

Zobacz od razu kilka ciekawych konstrukcji dotyczących ramienia myjącego:

Sprytne rozwiązania, prawda? Najważniejsze, że realnie podnoszą skuteczność zmywania naczyń.

Ale to nie koniec, jeżeli chodzi o ten aspekt.

Co podnosi efektywność zmywania:

 • Sensory/czujniki analizujące załadunek i poziom zabrudzenia – zwiększają skuteczność cyklu zmywania i oszczędzają energię oraz wodę. Domena najlepszych zmywarek do zabudowy 60 cm. Bez problemu wykrywają poziom zmętnienia wody, aby wiedzieć, jak brudne są Twoje naczynia i na jakich ustawieniach je wyczyścić.
 • Asystent dozowania – sprawia, że środki czyszczące są wykorzystywane w 100 procentach. Detergent zostanie równomiernie rozprowadzony, aby naczynia kuchenne stały się nieskazitelnie czyste i lśniące.
 • Strefa intensywna – dotyczy zwykle dolnego kosza. Wodny strumień jest intensywniejszy, a więc lepiej domywa naczynia, spłukując osad. Korzystne przy zmywaniu talerzy, patelni czy garnków z tłustszymi plamami.
 • Silnik bezszczotkowy – zapewnia urządzeniu zmywającemu płynność pracy. Przy okazji redukuje generowany hałas (odgłosy tarcia), więc ma w zasadzie same plusy.
 • Odpowiednio wysoka moc – nie ma tu może wielkich różnic między czołowymi zmywarkami, ale to istotna cecha. Całkowita moc rozkłada się np. na pompę myjącą, pompę spustową i element grzejny. Gdyby była zbyt niska, to ucierpiałaby na tym płynność pracy zmywarki, a więc intensywność natrysku w komorze.

Co może obniżyć efektywność zmywania:

 • Zbyt duża ładowność – mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Zmywarki do zabudowy 60 cm mają komory o niemal identycznej pojemności. Co decyduje, że jeden model mieści 13 kompletów naczyń, a drugi nawet 16? Ciaśniej ulokowane stojaki i grzebienie na naczynia. A im bliżej siebie się znajdują, tym spryskiwanie ich wodą może być mniej skuteczne. 16 kompletów to z pewnością zbyt dużo, a i przy 15 warto rzucić okiem na budowę koszy.
 • Nieodpowiednia twardość wody – raz, że warto ją monitorować w swoim gospodarstwie domowym; dwa, że należy ustawić jej wartość przed pierwszym użyciem zmywarki; trzy, że niektóre modele mają systemy zmiękczające lub regulujące twardość wody (bo gdy jest za miękka, to też niedobrze: szkło będzie bardziej narażone na uszkodzenia i korozję).

Cechy wpływające na skuteczność zmywania zmywarek - Infografika

Wszystkie zmywarki z rankingu nie zawodzą pod względem skuteczności zmywania naczyń kuchennych. Sprawnie usuwają z nich zaschnięte pozostałości pożywienia i wszelki osad. Wiele z nich znakomicie wykorzystuje kapsułki do zmywania i inne detergenty oraz oferuje dodatkowe udogodnienia, które omówiłem w tej części poradnika.

Przejdźmy zatem do kolejnego punktu. Szczególnie że ma po części wpływ na efektywność domywania naczyń.

Programy i funkcje zmywania

Z programów największą rolę odgrywają 2:

 • Eco – trwa najdłużej, ale zużywa najmniej energii. To w oparciu o ten program podawane są dane odnośnie energooszczędności na etykietach energetycznych. Efektywność tej opcji pozwala zazwyczaj skutecznie myć średnio zabrudzone naczynia.
 • Auto – wykorzystuje sensory/czujniki załadunku oraz poziomu zabrudzenia, aby ustalić temperaturę i czas zmywania. Wygodny i efektywny program, lecz bardziej prądożerny od poprzedniego.

Oprócz tego spotkasz się z wieloma innymi programami:

 • Program do garnków nastawiony jest na wysoką temperaturę; nadaje się do mocno upaćkanych naczyń o wysokiej wytrzymałości. Jego przeciwnością jest opcja do mycia szkła (lub po prostu program delikatny). Niska temperatura oraz niższe ciśnienie wody chronią kieliszki, szklanki, ale też np. porcelanę i inne kruche naczynia. Taki cykl nada połysk szklanym naczyniom, redukując smugi i zacieki.
 • Cykl intensywny w kilku aspektach przypomina ten do garnków. Nie trwa zbyt długo i korzysta raczej z wyższych temperatur oraz ciśnienia, aby domyć średnio zabrudzone naczynia. Program cichy/nocny skupia się z kolei na jak najniższym generowaniu hałasu.
 • Programy przyspieszone są bardzo zróżnicowane. W zależności od zmywarki odmienna jest temperatura zmywania. Duże znaczenie ma intensywność natrysku. W wielu tańszych modelach szybkie opcje zmywania podołają lekko zabrudzonym, a czasem jedynie zakurzonym naczyniom, co stanowi bardziej odświeżanie niż gruntowne zmywanie.
 • Wspomnę jeszcze o 2 przydatnych opcjach. Program samoczyszczenia dba o zachowanie sterylności i higieny w komorze oraz systemie wodnym zmywarki. Pomaga w konserwacji, usuwając osad i tłuszcz. Mycie wstępnie płucze oraz namacza naczynia bez korzystania z tabletek czyszczących (sam natrysk zimnej wody). Niejako zastępuje ręczne przemywanie naczyń przed włożeniem do koszy.

Tworząc mój ranking zmywarek do zabudowy 60 cm, przyglądałem się przede wszystkim skuteczności programów Eco i Auto. Reszta opcji powinna być odpowiednio zróżnicowana oraz użyteczna.

Spojrzałem także na liczbę obsługiwanych temperatur. Niektóre zmywarki mają aż 6 poziomów, co jest korzystne, gdyż lepiej różnicuje programy zmywania.

A co z funkcjami zmywania? Mam kilka ulubionych, które Tobie też powinny się przydać:

 • Połowa załadunku – a w jeszcze lepszej wersji wybór kosza, który ma być zmywany. Nie wypełniając całej zmywarki, oszczędzisz czas, energię i wodę.
 • Skracanie czasu cyklu – znane głównie ze zmywarek Bosch/Siemens, lecz inni producenci też je stosują. Jednym przyciskiem skrócisz czas o kilkadziesiąt procent (czasem nawet trzykrotnie). Ceną za to jest wyższe zużycie energii.
 • Opóźnienie startu – cykl rozpocznie się o wybranej godzinie.
 • Dodatkowe płukanie – usuwa pozostałości detergentów i wzmacnia połysk mytych naczyń.
 • Mycie blach piekarnika – jak i podłużnych tac. Rzadko spotykana funkcja, z którą w parze idą specjalne uchwyty. Zmywarka radzi sobie z tłustymi plamami i zaschniętymi resztkami z blach.
 • Antybakteryjne zmywanie – czasem dużo w tej funkcji marketingu. Przybiera nazwy typu higiena, dezynfekcja, wyparzanie itp. Usuwa bakterie i zarazki, choć trudno sprawdzić skuteczność tego procesu. Mniej użyteczne od poprzednich funkcjonalności, ale ostatecznie postanowiłem o tym wspomnieć.

Przydatne i ważne funkcje zmywania w zmywarkach - Infografika

W listę funkcji dodatkowych związanych ze zmywaniem wlicza się też strefa intensywna, ale o niej Ci już opowiadałem przy skuteczności zmywania.

Wymienione funkcjonalności uznaję za przydatne. Im więcej dana zmywarka ich oferuje, tym lepiej, bo raz na jakiś czas pewnie Ci się przydadzą. Przyznawałem więc za to plusy, wybierając polecane zmywarki do zabudowy 60 cm.

Skuteczność suszenia

Po wizycie w zmywarce naczynia powinny być czyste, lśniące, ale też suche.

Na co w tym przypadku zwrócić uwagę? Zobacz:

 • Zeolity – z tej technologii słyną zmywarki do zabudowy Bosch i Siemens. Zeolity przyspieszają proces suszenia. Jak? Zamieniają wilgoć w gorące powietrze. Skuteczne rozwiązanie, które radzi sobie z naczyniami trudniejszymi do osuszania (np. wykonanymi z tworzyw sztucznych lub o nieregularnych kształtach).
 • Kondensacja – wykorzystuje gorące powietrze (a właściwie parę) pozostałą po procesie zmywania.
 • Naturalny przepływ powietrzaautomatyczne uchylenie drzwiczek (na ok. 10 cm) tworzy cyrkulację powietrza, które suszy naczynia. Problemem są tu jednak czasem denka kubków czy szklanek, w których pozostaje ciecz. Niektórzy boją się puchnięcia blatu (np. drewnianego czy z laminatu), lecz osobiście nie zauważyłem, aby działo się z nim coś złego. Wielu moich znajomych również to potwierdza.
 • Wydłużone suszenie – prosta sprawa: zmywarka zwiększa czas suszenia, przez co wrasta pewność co do wyjęcia z niej suchych naczyń bez smug i zacieków. Wiąże się to rzecz jasna z dodatkowym poborem energii elektrycznej.

Co wspomaga suszenie w zmywarkach - Infografika

Za obecność którejś z powyższych opcji przyznawałem plusy w klasyfikacji (przede wszystkim za 3 pierwsze). Zawsze to korzyść w porównaniu do suszenia statycznego, które opiera się na generowaniu gorącego powietrza przez element grzejny.

Wnętrze zmywarki

Najpowszechniejszym układem są 2 kosze oraz szuflada na sztućce.

Co jest tu ważne? Przygotowałem dla Ciebie kolejne wskazówki zakupowe:

 • Kosze – regulacja wysokości (najlepiej 3-stopniowa), składane przegródki, półki i drabinki, modułowa konstrukcja – takie elementy ułatwią Ci załadunek i zaaranżowanie przestrzeni w stosunku do aktualnych potrzeb. Zmieścisz i mniejsze części zastawy, i większe naczynia, np. garnki, rondle, patelnie, miski, półmisek, wok, a nawet brytfannę.
 • Szuflada na sztućce – jest lepszym rozwiązaniem od koszyka, gdyż ma najczęściej własną dyszę zraszającą (a czasem ramię myjące). Widelce, noże, łyżki szybko staną się czyste. Jakieś udogodnienia? Podoba mi się pojemnik na stelażu. Wyjmiesz go, aby wygodniej schować sztućce do szuflad. Składane przegródki dają z kolei możliwość mycia nieco większych przyborów (np. trzepaczki, drewnianej łyżki, łyżki do sałat, łopatki do nakładania czy małych filiżanek espresso).
 • Ochrona szkła – a więc stabilizatory na szklanki, kieliszki (do wina, szampana), a nawet słoiki. Producenci stosują tu gumowane elementy pod postacią wsporników, uchwytów bądź chwytaków. Twoje delikatne naczynia wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne będą bezpieczne podczas zmywania. Staną się po nim błyszczące, a nie popękane czy ubite.
 • Wysuw – powinien być jak największy, aby łatwo rozładować zawartość zmywarki. Co więcej, kosze i szuflady nie powinny się chybotać przy maksymalnym wysuwie.
 • Prowadnice/rolki – zapewniające płynność i łatwość wysuwania oraz wsuwania elementów komory zmywającej. Pozytywnie oceniałem przede wszystkim wysokiej jakości łożyska kulkowe lub prowadnice teleskopowe.

Wiem, że ocena takich elementów jest subiektywna i dużo okazuje się dopiero po zakupie. Mimo tego uważam, że wybrałem zmywarki, które w tym nie zawodzą i przypadną Ci go gustu. Większość z nich daje możliwość manewrowania układem wewnątrz. Łatwo ulokujesz przeróżne naczynia, przybory oraz akcesoria kuchenne.

Głośność zmywania

Generowany hałas był ważnym priorytetem podczas przyznawania lokat w zestawieniu. Jeżeli zabudowujesz zmywarkę w otwartej kuchni, to tym bardziej zwróć uwagę na ten parametr. Tak samo podczas wyboru zmywarki do małego mieszkania, np. kawalerki.

Magiczną granicą są 44 dB. To dość dobry rezultat i sporo zmywarek generuje hałas na tym poziomie. Każdy decybel mniej to plus, a każdy decybel więcej to minus.

Głośność zmywania zmywarek - Infografika

A jak niektórzy producenci osiągają 41, a nawet 40 dB? Podstawą są bezszczotkowy (inwerterowy) silnik i pompa. Duże znaczenie ma izolacja, np. stosowanie wygłuszających mat czy wełny mineralnej. Niejednokrotnie najcichsze zmywarki do zabudowy ważą więc więcej.

Pamiętaj przy tym, że na głośność zmywania wpływają… same naczynia. Szklane, kryształowe i ceramiczne są w tym korzystniejsze niż metalowe i plastikowe.

Ruchomy front

Ruchomy front korzystający z zawiasów ślizgowych przesuwa panel meblowy przy otwieraniu zmywarki. Co z tego wynika? Nie musisz podcinać niskiego cokołu. Nie dojdzie do kolizji z nim i nic się nie zablokuje.

Korzyść ruchomego frontu w zmywarkach - Infografika

W linii ze zmywarką umieścisz więc pojemniejsze szafki. W wielu przypadkach nie będzie też problemu z meblami kuchennymi IKEA, które – lekko mówiąc – nie są zbyt dobrze dostosowane do większości sprzedawanych zmywarek do zabudowy. Nie mają bowiem cofniętego cokołu, a do tego jest on niski, co utrudnia licowanie zmywarki z umeblowaniem.

Oczywiście są dostępne jakieś adaptery – pomagają w zabudowie, ale zawsze lepiej, gdy sprzęt ma solidną suwnicę. Aranżacja kuchennej przestrzeni stanie się łatwiejsza, więc przyznawałem za tę cechę plusa.

Ekonomia zmywania

Etykiety energetyczne znów nie mówią wszystkiego. Roczne zużycie energii dotyczy nie trybu Auto, a Eco. Do tego jest wyliczane w oparciu o 280 cykli.

Dlatego też realna eksploatacja zmywarki zazwyczaj rodzi większe różnice między klasą A+++ a A++, niż może się wydawać. Energooszczędność jest więc ważna, szczególnie że cena prądu w dół raczej nie pójdzie…

A co z zużyciem wody? Są zmywarki wyróżniające się zadziwiająco niskim zapotrzebowaniem na wodę. Polega to na pewnej sztuczce. Sprzęt ma specjalny pojemnik przechowujący wodę z płukania, która jest używana podczas kolejnego cyklu. Sęk w tym, że to sensor zmętnienia decyduje, czy ją użyć. Mimo tego doceniałem to rozwiązanie, gdyż niewątpliwie trochę wody zaoszczędzi.

Wyświetlacz podłogowy

Jak zmywarka do zabudowy, to najlepiej ukryty panel sterowania z programatorem i wyświetlaczem, prawda?

Jak więc monitorować aktualną fazę cyklu czy czas pozostały do końca zmywania?

Producenci stosują światło emitowane na podłodze, a w najlepszej wersji wyświetlacz podłogowy, który pokazuje dokładne dane. Wygodniejsze rozwiązanie niż sam sygnał dźwiękowy. Przyznawałem za to plusy, porównując zmywarki do zabudowy 60 cm.

Niezawodność

Bezawaryjna praca to wręcz kluczowa cecha każdego sprzętu kuchennego AGD. Szczególnie gdy jest to urządzenie przepływowe, jak to w przypadku zmywarki.

Chciałbym zrobić ranking niezawodności zmywarek do zabudowy 60 cm, ale nie jest to takie łatwe. Potrzeba wieloletnich testów każdego modelu, aby miarodajnie ocenić jego wytrzymałość i żywotność.

Mimo tego uważam, że wybrałem dla Ciebie solidne urządzenia o wysokiej jakości wykonania. Już sam fakt, że uwzględniłem wyłącznie modele z metalowym dnem, działa na plus.

Do tego wiele urządzeń oferuje 10-letnie gwarancje ochrony przed przerdzewieniem, dobre systemy filtracji i dożywotnie gwarancje braku ryzyka zalania mieszkania. W razie awarii zmywarka odcina dopływ wody. To atuty przy wzmożonym użytku, a więc w przypadku kilkuosobowych rodzin, nie wspominając o lokalach gastronomicznych.

Z drugiej strony w zmywarkach pojawia się coraz więcej elektroniki, więc i tak doradzam Ci rozważenie wzięcia przedłużonej gwarancji.

Ile wydać na dobrą zmywarkę do zabudowy 60 cm?

Wbrew pozorom na zakupie zmywarki nie można za bardzo zaoszczędzić. Patrząc na moje porady zakupowe, widać, ile jest ważnych cech.

Im droższa zmywarka do zabudowy, tym mniej kompromisów. Będzie dobrze domywać naczynia, nie za głośno pracować oraz lepiej oszczędzać energię. Przy okazji zaoferuje Ci skuteczniejsze metody suszenia, przydatne funkcjonalności, użyteczne programy i nowocześniejsze sterowanie.

Dlatego uważam, że warto celować w zakres od 1500 zł do nawet 3000 zł. Poniżej dolnej granicy zmywarki stają się wyraźnie słabsze. Czasem zawodzą pod kątem jednej czy dwóch ważnych cech, a innym razem wręcz na całej linii.

Z drugiej strony nie jest powiedziane, że wyższa cena oznacza dłuższą żywotność. To ogólny problem dzisiejszego dużego AGD do zabudowy. Dokładając koszt przedłużonej gwarancji, solidna zmywarka do zabudowy może okazać się droższa od wielu innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Sytuacji nie poprawia fakt, że kilku producentów porzuciło stosowanie metalowego dna komory w niższych segmentach cenowych (co zaraz im wypomnę w części z analizą producentów).

Mimo masy różnych zmywarek moja klasyfikacja siłą rzeczy prezentuje raczej te droższe niż tańsze. Nie jest to celowy zabieg. Zawsze szukam dla moich czytelników niedrogich alternatyw, ale rynek tych urządzeń niejako wymusił na mnie wyższy pułap cenowy.

Jakiej firmy zmywarka do zabudowy 60 cm?

Nie jest łatwo wskazać tu lidera, jak i ułożyć producentów zmywarek w hierarchiczny sposób.

Ale oczywiście mam swoje subiektywne opinie. Zapraszam do przeglądu najlepszych producentów zmywarek do zabudowy 60 cm.

Zmywarki do zabudowy AEG i Electrolux

Firmy z tej samej grupy. AEG rządzi w droższych zmywarkach, a Electrolux w tańszych.

Dlaczego doceniam ich produkty?

Nie ma raczej problemów z uzyskaniem metalowego dna i ruchomego frontu. To wszystko przy wysokiej skuteczności zmywania oraz kulturze pracy.

Imponuje mi także jakość wykonania. Sprawdzałem wiele modeli z tej grupy i kosze wyglądają solidnie, nie chyboczą się przy maksymalnym wysuwie. Widać dbałość o każdy detal.

Dokładając do tego trafione pomysły z układem wnętrza zmywarek, sprzęt AEG i Electrolux stanowi najczęściej udaną inwestycją.

Zmywarki do zabudowy Bosch i Siemens

Również pochodzą z tej samej grupy. Sprzęt Siemens stał się właściwie synonimem jednych z najtrwalszych zmywarek. Są często polecane przez serwisantów AGD. Bosch także nie odstaje pod tym względem.

Podoba mi się sterowanie w zmywarkach Bosch/Siemens, które jest jednym z najwygodniejszych na tym rynku.

Ale nie wszystko jest takie piękne:

Problemy dotyczą braku ruchomych frontów i stosowania plastiku (a konkretniej polinoxu) w tańszych (teoretycznie…) modelach tych firm.

Tłumaczone jest to niższym poziomem głośności, łatwiejszym serwisowaniem i innymi bajeczkami, w które nie wierzę.

TAK dla zmywarek Bosch/Siemens z metalowym dnem, o ile są opłacalne na tle reszty stawki, lecz zdecydowane NIE dla ich urządzeń z plastikowym dnem.

Zmywarki do zabudowy BEKO

BEKO jest zazwyczaj kojarzone z niedrogim i opłacalnym sprzętem AGD. Tutaj nie jest wcale bezbronne w wyższych segmentach cenowych.

Powiem więcej: bardziej podobają mi się droższe niż tańsze zmywarki BEKO. Niczego im w zasadzie nie brakuje na tle konkurentów. Świetnie rozprowadzają wodę w komorze, wybawiając od ręcznego szorowania zapaćkanych naczyń.

Zmywarki do zabudowy Whirlpool

Samo hasło 6-ty Zmysł działa na wielu klientów jak wabik. Ale rzeczywiście ta technologia, odpowiadająca tu za automatykę i skuteczność zmywania, działa świetnie.

Wyraźnie widać, że bardziej prestiżowe zmywarki tej firmy nie chcą odstawać od reszty pod kątem najważniejszych cech.

Pozostali producenci

Moje wybory za Tobą, choć oczywiście nie skreślam urządzeń innych firm. W ofercie takich producentów jak Amica, Samsung czy Sharp da się znaleźć dobre zmywarki do zabudowy 60 cm.

Póki co żadna nie przekonała mnie na tyle, aby w swojej cenie przegonić jakieś urządzenie z mojej klasyfikacji. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – Podsumowanie

Przedstawiłem Ci najlepsze zmywarki do zabudowy 60 cm, subiektywne opinie o nich oraz unikalny poradnik zakupowy.

Teraz nabędziesz sprzęt, który wyręczy Cię od uciążliwego obowiązku ręcznego mycia naczyń. Nie przerazi Cię już zlew pełen upapranych garów do umycia. Nawet po domowej uczcie zmywanie stanie się bezwysiłkowe.

A co po zakupie? Pamiętaj, aby zajrzeć do instrukcji obsługi. Dowiesz się z niej, jak ustawić twardość wody (z poziomu samego urządzenia). Zmywarka będzie optymalnie dozowała nabłyszczacz i sól. Nie zacznie rdzewieć i zawsze domyje brudne naczynia.

Ranking będę oczywiście regularnie aktualizował. Jeżeli masz do mnie dodatkowe pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy!

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 3   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
17 dni temu

Mam pytanie warto szukać w podłączenie do ciepłej wody?

Przemek
Przemek
2 miesięcy temu

Dzień dobry. Bardzo ciekawy ranking. Szukam zmywarki dla 5 osobowej rodziny. Zmywarka czasami chodzi 2 razy dziennie. Do tej pory mieliśmy hotpoint ariston lft 321 hx/ha. Z drobnymi problemami służyła nam 12 lat. Co Pan może polecić ? Atut to cicha praca i skuteczne mycie

Mariisz
Mariisz
2 miesięcy temu

Witam, chciałbym się zapytać czym różnią się te zmywarki?
1)Electrolux EEG67310L
2)Electrolux EEG69300L
Chcialem kupić te pierwszą ale nie była dostępna w media a większość sprzętu miałem wybrane już w euro rtv