Mały Odkurzacz Ręczny Ranking 2022 | Opinie

Który dobry odkurzacz ręczny jest na tyle mocny, aby wyczyścić meble, kanapę czy wciągnąć zwierzęcą sierść? Ile wydać na taki sprzęt i co jest w nim w ogóle istotne? Na te oraz inne pytania odpowie Ci niezależny ranking z opiniami oraz poradami!

Najlepszy mały odkurzacz ręczny - ranking, opinie, jaki dobry?

W moim subiektywnym i aktualizowanym zestawieniu zebrałem najmocniejsze małe odkurzacze ręczne. Sam miałem już wiele takich modeli, co pozwoliło mi stworzyć miarodajny ranking oraz cenne porady zakupowe.

Pamiętaj, że na moim portalu znajdziesz także nieco większe urządzenia, które przekształcisz w model ręczny. Chodzi o najlepsze odkurzacze pionowe.

Jeżeli jednak pragniesz nabyć jak najmniejsze i jak najtańsze, ale skuteczne urządzenie do szybkich poprawek, zbierania kurzu z mebli lub sierści z kanapy, spójrz poniżej!

Ranking odkurzaczy ręcznych 2022 – TOP 10

Miejsce 1

Jimmy JV35

Polecany odkurzacz ręczny z dobrą siłą ssania (aż 14000 Pa). Wyposażono go w spory pojemnik na kurz, który opróżnisz jednym ruchem dłoni. Zwróć uwagę na nowoczesny silnik, który nie generuje dużego hałasu. Sprzęt oferuje 6-stopniową, cyklonową filtrację. Pozbywa się więc alergenów i bakterii.

To najlepszy odkurzacz ręczny. Dzięki niemu skutecznie usuniesz z domu zanieczyszczenia, w tym roztocza. Wszystko za sprawą sterylizacji UV i działania wysokiej temperatury (60 stopni Celsjusza). Ten sieciowy odkurzacz ręczny wygodnie utrzymasz w dłoni. Manewrowanie nim nie jest zbyt męczące.

Miejsce 2

Hoover Ultra Vortex MBC500UV 011

Praktyczny odkurzacz ręczny z kablem oferujący 3 tryby pracy. Bezpiecznie wyczyścisz nim każdą powierzchnię i tkaninę. Wbudowana lampa UV-C skutecznie eliminuje roztocza i inne drobnoustroje. Dobry wybór dla alergików.

Przewodowy odkurzacz ręczny wyposażono w obrotową szczotkę zwiększającą efektywność pracy. Sprzęt zapewni Ci wygodne sprzątanie, ponieważ jest lekki. Pewnie go chwycisz i starannie odkurzysz wszystkie zakamarki. Opróżnianie zbiornika nie sprawi Ci problemów.

Miejsce 3

SilverCrest SAST 18 A1

Podręczny odkurzacz ręczny na akumulator z Lidla. Do wyboru masz dwa poziomy prędkości, a w razie potrzeby skorzystasz z podświetlenia LED. W zestawie znajdziesz stację do ładowania, którą łatwo zamontujesz na ścianie. Wewnątrz obudowy zauważysz filtr HEPA.

Sprzęt dobrze uzupełnia ranking odkurzaczy ręcznych. W komplecie otrzymujesz kilka użytecznych akcesoriów, m.in. małą szczotkę i dyszę do fug. Co ważne, to odkurzacz ręczny do odkurzania na sucho i mokro. Wykorzystasz go w różnych sytuacjach.

Miejsce 4

Shark WV251EU

Urządzenie cechuje poręczność i niski poziom hałasu. Ten akumulatorowy odkurzacz ręczny ładujesz w stacji wyposażonej w schowek na akcesoria. Wygodnie przechowujesz w nim dodatki z zestawu, czyli końcówkę szczelinową i do sierści.

Wskaźnik naładowania ułatwia kontrolowanie, kiedy trzeba podłączyć sprzęt do stacji ładującej. Docenisz odkurzacz za kompaktowe wymiary i możliwość dotarcia do każdego zakamarka. Obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia.

Miejsce 5

Bosch BHN20L

Sprzęt zapewnia długi czas pracy, nawet do 45 minut. Nie wahasz się, czy zdążysz odkurzyć wszystkie zabrudzone miejsca. To częsty wybór osób, które zastanawiają się, jaki odkurzacz ręczny zagwarantuje skuteczne sprzątanie. To urządzenie z cyklonowym przepływem powietrza.

Ten mały odkurzacz ręczny zbiera zanieczyszczenia do pojemnika, który bez trudu opróżnisz. W środku znajdziesz też zmywalny filtr. Producent dodał do zestawu ssawkę szczelinową do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Niewielki, a uniwersalny sprzęt.

Miejsce 6

Bissell Pet Hair Eraser Hand Vacuum 1987N

Najlepszy odkurzacz ręczny do sierści na rynku. Za jego pomocą skutecznie usuniesz też kurz, okruszki i inne zanieczyszczenia. Sprzęt wyposażono w 2-stopniowy system filtracji. Dotrzesz nim do wszystkich zakamarków, bo otrzymujesz dodatkowo ssawkę szczelinową i nakładkę do tapicerki.

To bardzo dobrej jakości odkurzacz ręczny z filtrem HEPA. Wykorzystasz go do wyczyszczenia kanapy, dywanów i innych powierzchni. Wygodnie go chwycisz ze względu na odpowiednio wyprofilowaną rączkę.

Miejsce 7

CONCEPT VP4380

Mocny odkurzacz ręczny z turboszczotką. Za jego pomocą bez problemu pozbędziesz się brudu, w tym kłębów sierści zwierząt. Producent dołączył do sprzętu też inne końcówki: długą i krótką ssawkę szczelinową, a także ssawkę ze szczoteczką.

Urządzenie oferuje dwa tryby pracy i dużą siłę ssania. To dobry odkurzacz ręczny do sprzątania w samochodzie i różnych zakamarkach w domu. Docenisz go za lekkość i podświetlenie LED. Sprzęt zasila akumulator zapewniający długi czas pracy.

Miejsce 8

DEDRA DED7070

Niewielki sprzęt z pojemnym zbiornikiem na brud. Opróżnianie go nie zajmie Ci dużo czasu. To tani odkurzacz ręczny, który zaskoczy Cię praktycznością. Razem z nim otrzymujesz ssawkę szczelinową i dwie szczotki, okrągłą oraz płaską.

Nylonową obudowę wzmocniono włóknem szklanym, więc nie martwisz się o uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt zasila akumulator, dlatego nie przejmujesz się kablem, który czasami ogranicza swobodę ruchów.

Miejsce 9

Einhell 2347120 TE-VC 18 Li solo

Akumulatorowe urządzenie, bez którego ranking odkurzaczy ręcznych nie byłby rzetelny. Sprawdza się podczas sprzątania w samochodzie, bo szybko dotrzesz nim do zakamarków. Sprzęt nadaje się też rzecz jasna do odkurzania w domu.

Opróżnianie zbiornika na kurz uznasz za prostą czynność, nie pobrudzisz przy tym rąk, więc zachowasz pełną higienę. To odkurzacz ręczny z końcówkami, które nie zawsze są w komplecie. Do dyspozycji masz ssawkę szczelinową, dyszę do tapicerki i twardych podłóg, a nawet rurę przedłużającą.

Miejsce 10

Clatronic AKS832

Zasilany akumulatorowo odkurzacz ręczny do kurzu, który działa też w trybie zasilania 12 V. Wewnątrz znajdziesz zmywalny filtr i spory pojemnik na brud. Dołączone akcesoria to m.in. nasadka szczotkowa oraz dwie końcówki szczelinowe. Ułatwią Ci oczyszczanie ciasnych zakamarków i tapicerowanych mebli.

To dobry odkurzacz ręczny, ponieważ przystosowano go do pracy na sucho i na mokro. Dołączone do zestawu dodatki wygodnie przechowujesz w podstawce. Jeśli zechcesz, łatwo zawiesisz ją na ścianie.

Jaki mały odkurzacz ręczny wybrać?

Jeżeli nadal rozmyślasz, jaki odkurzacz ręczny spełni Twoje oczekiwania, na pewno zainteresuje Cię ta część.

Przygotowałem zbiór najważniejszych porad na temat takich sprzętów.

Zapoznaj się z nimi, a nie będziesz mieć już wątpliwości, który mały odkurzacz okaże się właściwym wyborem.

Zasilanie

Jedna z podstawowych kwestii, jaką musisz wziąć pod uwagę. Odkurzacze ręczne zwykle kojarzą się z zasilaniem akumulatorowym, ale do wyboru masz też modele sieciowe.

Akumulatorowy odkurzacz ręczny zagwarantuje Ci swobodę ruchów. Brak kabla pozwala na wygodne odkurzanie nie tylko w domu, ale i np. w samochodzie.

Jednocześnie musisz pamiętać o tym, żeby regularnie ładować akumulator. Bywa to uciążliwe, zwłaszcza gdy czas pracy sprzętu wynosi tylko kilkanaście minut.

Kiedy zdecydujesz się na akumulatorowy sprzęt, nie zapomnij o sprawdzeniu czasu ładowania. Bywa różny, czasami są to tylko 2 godziny, a w niektórych modelach nawet 12 godzin.

Odkurzacz z sieciowym zasilaniem pracuje tak długo, jak potrzebujesz. Nie zastanawiasz się, kiedy rozładuje się akumulator i starannie odkurzasz wszystkie zabrudzone miejsca.

Z drugiej strony, krótki kabel nie pozwoli Ci na dotarcie do wszystkich zakamarków. Ciągłe przepinanie wtyczki z jednego gniazdka do drugiego po pewnym czasie zacznie Cię irytować.

Ciekawym rozwiązaniem są sprzęty z podwójnym zasilaniem. Po rozładowaniu akumulatora nie kończysz sprzątania, tylko podłączasz odkurzacz ręczny do sieci, np. 12 V.

Moc

Teoretycznie im wyższa moc, tym efektywniej działa odkurzacz. Teoretycznie, bo na skuteczność odkurzania wpływa też kilka innych rzeczy, choćby szczelność obudowy.

Mimo to nie ignoruj całkiem mocy. Według mnie dobrze sprawdzają się już ok. 80-watowe sprzęty, ale na rynku znajdziesz też takie ok. 700-watowe.

Mocny odkurzacz ręczny bez trudu poradzi sobie z usuwaniem sierści czy innego, uporczywego brudu. Pamiętaj przy tym, że duża moc przyczynia się do szybszego rozładowania akumulatora. Wynika to ze zwiększonego zużycia energii.

Tryby pracy

Niektóre małe odkurzacze pracują tylko w jednym trybie, ale są też takie oferujące przynajmniej dwa. Najczęściej to mniejsza i większa moc ssania, którą dostosowujesz do stopnia zabrudzenia zakamarka.

Wiedz, że część odkurzaczy ręcznych pozwala na odkurzanie nie tylko na sucho, ale i na mokro. Są praktyczne, bo łatwo usuniesz kurz, a także rozlany napój czy błoto.

Ponadto z nowoczesnym odkurzaczem skutecznie pozbędziesz się wszystkich alergenów. Jak to działa? Na rynku są sprzęty ze specjalną lampą. Neutralizuje ona roztocza i inne alergeny dzięki wysokiej temperaturze oraz falom UV.

Zbiornik na kurz

Ręczne odkurzacze są wyposażone w zbiornik, do którego trafia kurz i pozostałe zanieczyszczenia. Zwróć szczególną uwagę na jego pojemność.

Im mniejszy odkurzacz, tym mniej pojemny jest zbiornik. Czasem to tylko 0,1 l, więc niewiele. Sprzęty o większych wymiarach oferują nawet 0,6-litrowy pojemnik.

Duży zbiornik ma tę zaletę, że nie wymaga częstego opróżniania podczas jednego cyklu odkurzania.

Samo opróżnianie też jest ważne. Upewnij się, czy nie sprawi Ci to trudności i jest higieniczne.

Bywa, że konstrukcja odkurzacza nie jest do końca przemyślana. Przez to podczas wysypywania kurzu z pojemnika Twoje dłonie mają z nim kontakt. Mało przyjemne, prawda?

Akcesoria

Niemal każdy odkurzacz ręczny pozwala Ci na korzystanie z dodatkowych akcesoriów. Podstawą jest dysza szczelinowa do sprzątania w trudno dostępnych miejscach.

Zdarza się, że do dyspozycji masz nie jedną, ale dwie lub trzy szczelinówki różniące się wielkością. Inny popularny dodatek to turboszczotka, za pomocą której bez problemu pozbędziesz się włosów czy sierści zwierząt.

Są producenci, którzy dołączają też nieco mniej typowe, ale użyteczne akcesoria. To np. szczotka do tapicerki, płaska szczotka czy rura przedłużająca.

Zapewne zastanawiasz się, jak przechowywać dodatki, żeby ich nie zgubić. Zwykle to nie problem, zwłaszcza w przypadku małych odkurzaczy akumulatorowych. W stacji do ładowania znajdziesz praktyczny schowek na akcesoria.

Poręczność

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz ręczny chwytasz w dłoń i odkurzasz. Wiedz, że nie każdy sprzęt będzie równie komfortowy w użyciu i poręczny.

To zależy od rozmiaru i wagi.

W sklepach spotkasz odkurzacze ręczne ważące mniej niż 1 kg, ale też znacznie cięższe. Waga niektórych przekracza 2,5 kg, co czasem utrudnia sprzątanie.

Zwróć uwagę, czy swobodnie utrzymasz sprzęt przez dłuższy czas w dłoni, bez odczuwania bólu nadgarstka. Sprawdź również, czy uchwyt został odpowiednio wyprofilowany.

Konstrukcja

Sprzęty ręczne służą głównie do odkurzania w trudno dostępnych miejscach. Nawet jeśli będziesz mocno się starać, nie unikniesz obijania obudową o ściany czy meble.

Obudowa odkurzacza ręcznego powinna być solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wtedy nie zastanawiasz się, czy urządzenie na pewno długo Ci posłuży.

Równie ważne jest to, co znajdziesz wewnątrz sprzętu. Poza pojemnikiem na brud istotną rolę odgrywa filtr.

Najpopularniejszy jest HEPA, który skutecznie wyłapuje niewielkie cząsteczki zanieczyszczeń i zatrzymuje je w środku. Dobre rozwiązanie zwłaszcza dla alergików.

Jeśli filtr jest zmywalny, nie musisz regularnie go wymieniać na nowy. Wystarczy, że nie zapomnisz o jego systematycznym czyszczeniu.

Wiedz, że niektóre odkurzacze ręczne dodatkowo wykorzystują cyklonowy przepływ powietrza działający w podobny sposób. Zapewnia to wirowy ruch zanieczyszczeń wokół filtra. Brud nie wydostaje się na zewnątrz, a Ty nie narzekasz na zbyt małą moc ssania.

Mały odkurzacz ręczny – Zastosowanie

Przeglądając ranking odkurzaczy ręcznych, szybko zauważysz, że dostępne na rynku urządzenia są różnorodne.

Do czego wykorzystasz swój sprzęt, kiedy już go kupisz? Nie zastąpi Ci zwykłego, znacznie większego odkurzacza.

Mimo to model ręczny nie jest zbędnym wydatkiem. Przyda Ci się w wielu sytuacjach.

Trudno dostępne miejsca w domu

Zastanów się, jak dużo trudności sprawia Ci dokładne wyczyszczenie zakamarków w domu przy użyciu tradycyjnego odkurzacza.

Pod tym względem lepiej sprawdza się niewielki sprzęt ręczny. Z nim starannie odkurzysz przestrzeń pod i między meblami, dotyczy to zwłaszcza kanapy. Pozwoli Ci również na wysprzątanie schodów i ich najbliższej okolicy, półek czy wnętrza szuflad.

To możliwe, bo odkurzacz ręczny jest mały. W zestawie dostajesz wymienne końcówki, które dodatkowo ułatwiają dotarcie do każdego, nawet bardzo ciasnego zakamarka.

Samochód

Za sprawą ręcznego urządzenia wygodnie wysprzątasz też samochód. Brud pod siedzeniami i między nimi, w bagażniku czy pod szybą przestanie być problemem.

Niewielki rozmiar odkurzacza pozwala Ci na wyczyszczenie całego wnętrza auta, bez ograniczeń. Łatwo zrobisz to zarówno za pomocą sprzętu akumulatorowego, jak i podpiętego do gniazda zapalniczki.

Szybko pozbędziesz się zalegającego w samochodzie piasku, kamyczków, liści i gałązek czy sierści zwierząt. Łatwo znajdziesz też zgubione drobne. Pamiętaj o nich podczas opróżniania zbiornika.

Dywany, chodniki, ale i twarde podłogi

Ręczny odkurzacz poradzi sobie usuwaniem zabrudzeń z dywanów i chodników, zwłaszcza gdy są to np. pojedyncze okruszki.

Jeżeli w zestawie znajdziesz też dużą szczotkę, problemem przestanie być odkurzanie twardych podłóg. Precyzyjnie usuniesz z nich zanieczyszczenia i to bez ryzyka zarysowania powierzchni.

Co ważne, odkurzanie nie wymaga nadmiernego pochylania się. Niektórzy producenci poza szczotkami dołączają do zestawu również przedłużającą rurę.

Tapicerowane meble

Pokryte tapicerką meble wyglądają estetycznie, ale pozbywanie się z nich kurzu bywa męczące. Odkurzacz ręczny ze specjalną szczotką dobrze sobie z tym radzi.

Precyzyjnie zasysa zanieczyszczenia osiadające na materiale. Ponieważ szczotka jest mała, wyczyścisz starannie każdy zakamarek.

Ręczny odkurzacz przyda się do wyczyszczenia kanapy bądź sofy, poduszek, zagłówka łóżka i podobnych powierzchni.

Klawiatura

Używasz często klawiatury komputerowej? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że do środka przedostaje się wiele zanieczyszczeń.

To przede wszystkim kurz i okruszki jedzenia. Oczywiście sposobów na wyczyszczenie klawiatury jest sporo, ale nie wszystkie są równie skuteczne.

Ręczny odkurzacz często okazuje się pomocny w usuwaniu zanieczyszczeń spod klawiszy. Potrzebujesz do tego jedynie odpowiedniej, niewielkiej szczotki.

Nierzadko znajdziesz ją w komplecie ze sprzętem.

Zbieranie okruszków i innych drobnych zabrudzeń

Dzięki małemu odkurzaczowi wysprzątasz miejsca, w których zostały okruszki po jedzeniu. Wyjmowanie tradycyjnego sprzętu po to, żeby się ich pozbyć, nie jest dobrym ani wygodnym rozwiązaniem.

Za pomocą ręcznego urządzenia w kilka chwil pozbywasz się resztek jedzenia z blatu, spod stołu czy z łóżka, jeśli jadasz w nim śniadania.

W ten sam sposób usuwasz też inne zanieczyszczenia, które pojawiają się w mgnieniu oka. To np. listki i płatki kwiatów przy ciągle otwartych drzwiach balkonowych bądź suche błoto na wycieraczce.

Usuwanie piasku pod namiotem

Niektórzy nie rozstają się z odkurzaczem ręcznym nawet na czas urlopu. Lubisz wypoczywać pod namiotem lub w przyczepie kempingowej? Szybko docenisz takie urządzenie.

Łatwo pozbędziesz się naniesionego do wnętrza namiotu piasku. Przyznasz, że nie jest mile widziany, zwłaszcza w śpiworach.

Jeśli zdecydujesz się na ręczny odkurzacz akumulatorowy, użyjesz go w dowolnym miejscu, także bez dostępu do energii elektrycznej.

Zbieranie wody i innych płynów

Odkurzacz ręczny przystosowany do pracy na sucho i mokro pozwoli Ci na wygodne zbieranie różnych płynów. Może to być woda, rozlany napój, błoto z roztopionego śniegu itp.

Zapomnisz o wycieraniu mokrych plam zwykłą ścierką, co nie tylko zajmuje sporo czasu, ale jest też mało komfortowe.

Odkurzacz ręczny znacząco to ułatwia. Zakładasz odpowiednią końcówkę, włączasz sprzęt i zbliżasz go do rozlanego płynu. Nie ma znaczenia, czy mokra jest podłoga, stół, czy inna powierzchnia.

Usuwanie sierści

Wielu właścicieli zwierząt przyznaje, że ręczny odkurzacz pomaga w walce z zalegającą w domu sierścią. Dotyczy to w szczególności sprzętów z turboszczotką.

Ta specjalna końcówka ma w środku wałek obrotowy, napędza go powietrze. Kiedy się obraca, szybko zasysa sierść, a także włosy.

Z kompaktowym odkurzaczem ręcznym z turboszczotką bez wysiłku wyczyścisz różne powierzchnie, w tym tapicerkę mebli czy wykładzinę.

Odkurzacz ręczny – Ceny

Te informacje również Ci się przydadzą.

Ceny odkurzaczy ręcznych mocno się różnią. Wynika to głównie z możliwości ich wykorzystania i zastosowanych technologii.

Zauważ, że na rynku dostępne są sprzęty za 150 zł, 300 zł, a nawet za ponad 500 zł.

Czy kupowanie drogiego odkurzacza ręcznego ma sens?

Częste pytanie, zwłaszcza że tańszy sprzęt też ułatwi sprzątanie w zakamarkach.

Miej na uwadze, że odkurzacze, które kosztują mniej, oferują niższą moc. Zwykle nie wyróżniają się też pojemnym zbiornikiem na brud i bogatym zestawem akcesoriów.

To urządzenia o prostej budowie. Te akumulatorowe najczęściej nie zachwycają długim czasem pracy, więc musisz przyzwyczaić się do częstego podłączania ładowarki.

Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, zwróć uwagę na odkurzacze ręczne w cenie 300 – 400 zł. Oferują większą moc, bardziej pojemny zbiornik, ale też ciekawe rozwiązania.

W tym budżecie spotkasz urządzenia np. z podświetleniem LED ułatwiającym dokładne sprzątanie w ciemnych zakamarkach. Jeszcze bardziej przydaje się turboszczotka z wałkiem zamiast wąskiej ssawki. Potęguje skuteczność odkurzania.

Co cechuje jeszcze droższe sprzęty, za 500 zł i więcej?

Przeważnie ich charakterystyczną cechą jest wzmocniona obudowa. Rozpoznasz je też po podwójnym zasilaniu (sieciowo-akumulatorowym) i cyklonowej technologii.

Najdroższe odkurzacze ręczne często zaskakują nietypowymi funkcjami. Przykładem jest wbudowana lampa UV neutralizująca roztocza i inne alergeny.

Jak widzisz, warto dobrze zastanowić się nad budżetem na zakup odkurzacza.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaki odkurzacz ręczny skutecznie pomoże Ci wysprzątać meble, zebrać sierść zwierzaka lub coś, co niefortunnie rozsypało się (lub rozlało) na podłodze. Wiele z nich to jednocześnie najlepsze odkurzacze samochodowe. Nie musisz pytać o tego typu sprzęt na forum lub czytać innych blogów.

Odkurzacze ręczne, szczególnie te bez kabla, są lekkie, ale odpowiednio wydajne, aby wciągać różne zabrudzenia. Plus stanowi także łatwość przechowywania.

Dlatego też uważam, że warto mieć pod ręką (dosłownie) taki sprzęt. Jak się okazało, wiele topowych modeli nie kosztuje dużo, co jeszcze bardziej zachęca do zakupu.

Jeżeli masz do mnie jakieś dodatkowe pytanie lub pragniesz podzielić się własną opinią o ręcznym odkurzaczu, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments