Ranking odkurzaczy pionowych 2020

jaki odkurzacz pionowy stojący kupić

Ranking odkurzaczy pionowych przedstawia modele, które mimo bezprzewodowej pracy, bo takie w większości uwzględniłem, dobrze odkurzają. Sprawdź więc najlepsze odkurzacze stojące, ich dokładne opisy oraz najniższe ceny.

Co znajdziesz w moim rankingu odkurzaczy pionowych?

 • Tabelkę z najlepszymi propozycjami zakupowymi. Regularnie ją aktualizuję, żeby każdy miał przed sobą świeży materiał, a nie jakiś staroć sprzed kilku lat.
 • Od razu pod tabelką są pytania i odpowiedzi. Dzięki nim w kilka minut uzyskasz wiedzę, dzięki której dobrze wydasz swoje pieniądze. Zawarłem tam unikalne wskazówki zakupowe.
 • Opinie o odkurzaczach pionowych. Subiektywne, poparte własnymi doświadczeniami i testami, wyjawiające wszystkie najważniejsze informacje.
 • Priorytety, którymi się kierowałem, aby wybrać jak najlepszy sprzęt. Od razu się dowiesz, co jest ważne w tym sprzęcie.
 • Ranking dopełniają: krótka analiza najlepszych producentów, odnośniki do osobnych poradników z tej kategorii, a także sekcja komentarzy, w której szybko odpowiem na Twoje pytanie.

Najlepsze odkurzacze pionowe

ZdjęcieModelCenyCzas pracyCzas ładowaniaPojemnikPoziom hałasuWaga
Odkurzacz pionowy Dyson V11 AbsoluteDyson V11 AbsoluteEURO
MediaExpert

MediaMarkt

do 60 minut4,5 godziny0,76 l84 dB2,97 kg
Odkurzacz pionowy Philips XC8149/01Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01Philips
EURO

MediaMarkt
do 80 minut5 godzin0,6 l84 dB2,7 kg
odkurzacz pionowy dyson cyclone v10 absoluteDyson Cyclone V10 Absolute

EURO
MediaExpert

MediaMarkt

do 60 minut3,5 godziny0,76 l83 dB2,68 kg
odkurzacz pionowy Philips SpeedPro Max XC8049/01Philips SpeedPro Max XC8049/01EURO
MediaMarkt

Neonet
do 70 minut5 godzin0,6 l84 dB2,7 kg
Odkurzacz pionowy dyson v8 absoluteDyson V8 AbsoluteEURO
MediaExpert

MediaMarkt

do 40 minut5 godzin0,54 l82 dB2,61 kg
Odkurzacz pionowy Xiaomi Roidmi F8 CleanerXiaomi Roidmi F8 CleanerCeneo
Allegro
do 55 minut2,5 godziny0,4 l75 dB2,5 kg
odkurzacz pionowy Dibea V008 PRODibea V008 PROwdomu24 (kod rabatowy PRV008PRO)do 30 minut5 godzin0,55 l75 dB1,35 kg
Odkurzacz pionowy Dibea F20 MAXDibea F20 MAXwdomu24 (kod rabatowy: PRF20MAX)do 45 minut3 godziny0,55 l75 dB2,5 kg
Odkurzacz pionowy Dibea D18Dibea D18wdomu24 (kod rabatowy: PRD18)do 45 minut5 godzin0,55 l75 dB1,5 kg
odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Handheld Vacuum CleanerXiaomi Mi Handheld Vacuum CleanerEURO
MediaExpert

Electro
do 30 minut3,5 godziny0,5 l75 dB1,5 kg
odkurzacz pionowy electrolux ergorapido eer7allrgyElectrolux Ergorapido EER7ALLRGYEURO
MediaExpert

MediaMarkt

do 45 minut4 godziny0,5 l79 dB3,52 kg

Pytania i odpowiedzi

Kliknij w interesujące Cię pytanie i przeczytaj odpowiedź! Jeżeli masz dodatkowe pytania, to skorzystaj z sekcji komentarzy na samym dole.

W czym odkurzacz pionowy jest lepszy od tradycyjnego?

Zakładając, że mowa o modelu akumulatorowym (a takie zdecydowanie przeważają w moim rankingu), nie ogranicza Cię długość kabla. To fantastyczna sprawa, bo nie przejmujesz się odległością od gniazdka. Wyjdziesz z takim odkurzaczem na taras, szybciutko przejdziesz do innego pokoju lub odkurzysz samochód.

Odkurzaczem pionowym lekko się manewruje. To urządzenia poręczne i na ogół bardzo lekkie. Gładko suną po twardych podłogach i dywanach. Subtelny ruch nadgarstka wystarczy, aby głowica skręciła, gdzie tylko chcesz.

Najlepsze odkurzacze pionowe są jednocześnie odkurzaczami cyklonowymi i oczywiście bezworkowymi. Stopień zapełnienia pojemnika na śmieci nie wpływa na efektywność odkurzania. Technologia cyklonowa jest świetnym sposobem na filtrację powietrza. W dobrych odkurzaczach wypada to wprost znakomicie, bo nawet jakość powietrza w domu staje się lepsza.

Kolejna przewaga? Proszę bardzo! Chodzi o hybrydowość, czyli łatwy sposób na zamienienie modelu pionowego w ręczny. Odkurzysz więc różne meble, klawiaturę czy samochód. Nawet tańsze propozycje najczęściej mają konstrukcję 2w1.

W czym odkurzacz pionowy jest gorszy od tradycyjnego?

Przede wszystkim pod względem efektywności odkurzania, a to przecież najważniejsza cecha. Stosunkowo łatwo kupisz tradycyjny sprzęt o wysokiej mocy. Odkurzacze pionowe, przynajmniej te bezprzewodowe, nie mają tak łatwo.

Zajmuję się tym tematem od dłuższego czasu, jestem po wielu testach i uwierz, że na początku wyglądało to marnie. Nawet drogie modele ledwo co wciągały kłębki kurzu z posadzki. Na szczęście sytuacja się zmieniła. Aktualnie znajdziesz kilka bardzo fajnych modeli do 1000 zł, które poradzą sobie na większym metrażu i na dywanach. Nie omieszkałem ich umieścić w moim rankingu.

Mimo wszystko odkurzacze standardowe mają dużo lepszy stosunek ceny do wydajności odkurzania, o czym trzeba pamiętać.

Coś jeszcze? O ile nie ogranicza Cię przewód zasilający, tak robi to długość czasu pracy na jednym ładowaniu. Najwydajniejsze tryby czasem zżerają akumulator w mniej niż 10 minut! Dużo zależy jednak od konkretnego modelu, a z doświadczenia wiem, że czasem nawet tryb Eko wystarcza.

Akumulator ma też tę wadę, że po określonej liczbie cykli ładowania może po prostu paść. A wtedy trzeba będzie go wymienić… o ile to możliwe, bo bywa różnie.

Czym się różni drogi odkurzacz pionowy od taniego?

Sytuacja wygląda tak, że znajdziesz zarówno odkurzacze stojące za kilkaset złotych, jak i za kilka tysięcy. Powstaje więc podstawowe pytanie – dlaczego ceny są tak zróżnicowane i co wyróżnia te droższe odkurzacze w porównaniu do budżetowych?

 • Pierwszym czynnikiem jest podstawowe zadanie, czyli skuteczność odkurzania. Droższe modele szybciej oraz dokładniej wciągają kurz i śmieci. I często równie dobrze radzą sobie na dywanach. Wpływ na to ma generowane ciśnienie, potencjał silnika oraz akumulatora, a także szczotka.
 • Przy okazji wykazują lepszy stosunek czasu pracy do czasu ładowania oraz generowanego ciśnienia. Odkurzają więc dłużej i efektywniej.
 • Jeżeli mówimy o sprzęcie akumulatorowym, to olbrzymie znaczenie ma żywotność akumulatora. I tutaj wiele tanich odkurzaczy pionowych daje ciała. Bo ich akumulatory szybciej będą do wymiany (o ile akumulator da się wymienić, bo nie zawsze tak jest…). A i przed końcem żywota zaczną pracować słabiej (mniejszy czas pracy oraz skuteczność odkurzania).
 • Gdzie jeszcze tkwi różnica? W jakości wykonania, ogólnej trwałości konstrukcji, zestawie dołączonych końcówek i akcesoriów, systemie filtracji oraz pojemności zbiornika na zabrudzenia. Wraz ze wzrostem ceny najczęściej te cechy stają się korzystniejsze.

Nie jest jednak do końca tak, że zawsze trzeba wywalać kupę kasy na taki sprzęt. Mój ranking odkurzaczy pionowych potwierdził, że poniżej 1000 zł znajdą się urządzenia godne zakupu. Z drugiej strony nie wszystkie kosztowne modele, które znajdziesz na tym rynku, są opłacalne i znacząco przebijają tańsze. Łatwo przepłacić, dlatego też przeczytanie całego zestawienia z opiniami znacząco ułatwi Ci wybór.

Jak dopasować odkurzacz stojący do swoich wymagań?

Na początku warto te wymagania sobie ustalić. Aby poszło Ci łatwiej, wymienię 3 główne czynniki, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, kupując taki sprzęt:

 1. Odkurzane powierzchnie (stosunek dywanów do podłóg twardych; rodzaj dywanów, jeżeli są).
 2. To, co zwykle spoczywa na posadzce (czy są to zwykłe śmieci oraz kurz, czy może sierść zwierzaka).
 3. Metraż.

W oparciu o te informacje jesteś w stanie wstępnie dopasować budżet, a co za tym idzie, klasę odkurzacza pionowego, który się u Ciebie sprawdzi.

Najgorzej mają osoby posiadające dywany z długim włosiem. A jeżeli siedzi w nich jeszcze sierść psa lub kota… musisz wydać bardzo dużo kasy. Oczywiście zakładając, że Twój nowy odkurzacz stojący ma być tym podstawowym sprzętem do odkurzania.

Ogólnie biorąc, im więcej dywanów oraz im większy metraż, tym szala bardziej się przechyla ku wydatkowi powyżej 1000 zł.

Patrząc na to z innej perspektywy, gdy odkurzasz wyłącznie twarde podłogi, nie wydawaj więcej niż tysiak.

Aktualnie mam odkurzacz pionowy Dibea V008 PRO, który zresztą jest w moim rankingu. Nie jest to rewolucyjny model, a raczej budżetowy. Mimo tego spokojnie wystarcza mi do odkurzania dwóch średniej wielkości pokojów z dużymi, standardowymi dywanami.

Warto więc podejść do tego rozsądnie, bo nie zamierzam mówić, że każdy koniecznie musi kupować flagowe Dysony. Owszem, to świetny sprzęt, ale wielu osobom wystarczy coś kilka razy tańszego.

Przemyślany zakup to gwarancja dobrej inwestycji, a w razie wątpliwości pomogę indywidualnie w sekcji komentarzy.

Jaką moc powinien mieć dobry odkurzacz pionowy?

Zacznijmy od tego, że potencjał sprzętu akumulatorowego nie jest wyrażany w watach, czyli podstawowej jednostce mocy. Producenci posługują się ciśnieniem wyrażanym w Pascalach [Pa].

No dobra, to ile tych Pascali powinno być? Mnie zadowalają wartości powyżej 15000 Pa, choć najlepszy sprzęt czasem przekracza 25000 Pa, co jest znakomitym wynikiem.

Niestety, producenci rzadko podają tę wartość. W dodatku sama moc ssąca, że tak ją uproszczę, nie jest jedyną ważną cechą wpływającą na efektywność odkurzania.

Ważna jest szczotka, która zbiera śmieci. Te z twardszym włosiem i właściwości antystatycznymi nie powinny mieć problemu z wyłuskiwaniem włosów oraz sierści z dywanów.

Niektórzy producenci, np. Dyson, mają też swoje unikalne patenty, aby elektroszczotki osiągały najwyższą skuteczność. Warto przeczytać o takich rozwiązaniach, a opinie o nich zawarłem w moim rankingu odkurzaczy pionowych.

Ciekawym rozwiązaniem są także 2 szczotki w zestawie, np. z włosiem i gumowa. Pierwsza będzie lepsza do dywanów, a druga do podłóg twardych. Jeszcze innym rozwiązaniem są szczotki w formie miękkich wałków, ale wtedy odkurzacz powinien mieć wyższe ciśnienie robocze (wałki na ogół nie penetrują tak dobrze dywanów, choć fenomenalnie suną po różnych powierzchniach).

Polecane odkurzacze pionowe – Opinie

Niektóre propozycje zakupowe, oczywiście te najbardziej kosztowne, powinny zastąpić markowe odkurzacze klasyczne i dać Ci dodatkową mobilność oraz wygodę użytkowania. Zobacz więc najlepsze produkty z tej kategorii. Z pewnością któryś z przedstawionych odkurzaczy stojących przekona Cię do zakupu.

Dyson Cyclone V11 Absolute – Opinia, recenzja

Odkurzacz pionowy Dyson V11 Absolute

Dyson Cyclone V11 Absolute to prawdziwa perełka na rynku odkurzaczy pionowych, którą od razu po premierze musiałem uwzględnić w rankingu odkurzaczy akumulatorowych. Model ten przejawia sporo cech znanych z poprzednich generacji, a także zawiera wiele udoskonaleń, i to znaczących. Wszystkie z nich zaraz dla Ciebie omówię, bo cena jest jednak bardzo wysoka.

Nie boje się powiedzieć, że Dyson Cyclone V11 Absolute to inteligentny odkurzacz pionowy. Dlaczego? Ponieważ został wyposażony w innowacyjny System Dynamic Load Sensor, automatycznie zmieniając prędkość silnika. Działa to tak, że odkurzacz dostosowuje się do odkurzanej powierzchni, optymalizując swoją pracę i oszczędzając energię, gdy może to uczynić.

A ma przy tym szerokie możliwości. Cyfrowy silnik zapewnia 125 ooo obr./min., co stanowi topową wydajność. Nie straszne mu są dłuższe dywany z masą sierści.

W tym momencie wspomnę o elektroszczotce High Torque. Została wręcz idealnie zaprojektowana. Nylonowe włosie penetruje dywany, wydobywając głęboko osadzone zabrudzenia, a antystatyczne włókna węglowe przyciągają je, by momentalnie wciągnąć wprost do pojemnika. Efektywność zdumiewa, a taka elektroszczotka nadaje się do każdych powierzchni.

Lecz i tak masz wybór, bo nie zabrakło cenionej elektroszczotki Soft Roller. Przyda Ci się, jeżeli odkurzasz wartościowe i bardziej wrażliwe powierzchnie, np. podłogę dębową. Mimo niepozornego wyglądu, bo to właściwie miękki wałek, ta końcówka precyzyjnie odkurza twarde powierzchnie.

Będąc jeszcze przy wyposażeniu, rura jest odłączana, więc w mgnieniu oka przekształcisz V11 w odkurzacz typowo ręczny. Zastosowanie zwiększają: szczotka z wysuwanym włosiem (w zasadzie wielofunkcyjna), końcówka szczelinowa, podłużna mini końcówka z włosiem, mini elektroszczotka (czyli też ma swój napęd jak te główne, co jest plusem), a także szczotka do uporczywego brudu, która swoim włosiem głęboko penetruje różne powierzchnie.

Moja opinia o wyposażeniu? To jest po prostu mistrzostwo! Bardzo szeroki zestaw, każda końcówka czasem się przydaje i wszystkie są efektywne. Ogromna zaleta.

Dyson V11 na jednostce centralnej ma nowocześnie wyglądający wyświetlacz. Ustawisz na nim tryb, bo są 3: automatyczny, więc łączący wysoką wydajność z rozsądnym czasem pracy, Boost, czyli ekstremalnie wydajny, ale dość krótki, a także Eco mode, czyli odkurzanie nawet przez 60 minut, ale przy mniejszej mocy. Śmiem jednak twierdzić, że nawet najniższy tryb w wielu przypadkach okaże się wystarczający. To zasługa świetnego silnika i innowacyjnych elektroszczotek.

Wyświetlacz ma również inne funkcje: pokazuje pozostały czas odkurzania i przypomina o konieczności konserwacji (czyszczenie filtrów). Praktyczne i szalenie przydatne rozwiązanie.

Wspomnę o akumulatorze. Nie ma się co bać, że szybko padnie czy straci swoje właściwości. Dyson po raz kolejny przebił granice wydajności w stosunku do czasu pracy. Jest jeszcze lepiej niż w poprzedniej generacji.

I tylko troszkę zwiększyła się waga. Odkurzacz pozostaje więc stosunkowo lekki (2,97 kg). Bardzo łatwo się nim manewruje i wjeżdża w różne zakamarki.

Dodając do tego łatwy do opróżniania pojemnik na śmieci o pojemności wynoszącej aż 0,76 l, masz przed sobą kompletny odkurzacz akumulatorowy. Nic mu nie brakuje, to sprzęt z najwyższej półki.

Cena wysoka, ale patrząc na wszystkie udogodnienia i wydajność, jest jednak zrozumiała. Gorąco polecam tę inwestycję, bo najprawdopodobniej w pełni zastąpi Ci odkurzacz tradycyjny, zapewniając sporo dodatkowych korzyści, które opisałem.

Zalety +

 • Innowacyjny system optymalizacji efektywności pracy w stosunku do odkurzanej powierzchni
 • Elektroszczotka High Torque, która jest bardzo uniwersalna i przede wszystkim skuteczna
 • Niespotykana na tym rynku wydajność i precyzja odkurzania wszelkich powierzchni
 • Nawet podstawowy tryb jest bardzo wydajny
 • Dokładając korzyści płynące z mobilności, bezprzewodowego działania, ten model rzeczywiście może zastąpić tradycyjny odkurzacz przewodowy – i zrobi to znakomicie!
 • Najwyższa jakość wykonania i niezawodność
 • Łatwa obsługa
 • Bardzo bogaty zestaw elektroszczotek i końcówek
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny
 • Rekordowa wręcz pojemność zbiornika na kurz, a także łatwe opróżnianie go

Wady

 • Cena jest bardzo wysoka
 • W tej cenie chciałoby się też rewolucji z poziomem generowanego hałasu, który nie jest niższy niż w poprzedniej serii firmy Dyson

Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01

Odkurzacz pionowy Philips XC8149/01

Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01 stanowi unikalną propozycję na rynku odkurzaczy pionowych. Dlaczego? Ponieważ oferuje rekordowy czas pracy (i na ECO, i na Turbo), a także możliwość jednoczesnego odkurzania i mycia podłogi. Tak, mówimy o myjącym odkurzaczu pionowym.

Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01 zadziwia siłą ssącą, która radzi sobie na trybie Turbo z głęboko osadzą w dywanach sierścią. To najlepsza rekomendacja dla potencjału odkurzania za pomocą tego sprzętu. Dodając do tego rekordowe 28 minut pracy na najwyższych obrotach, odkurzanie pójdzie Ci szybciutko, a o tradycyjnym modelu na kablu szybko zapomnisz.

Co do mycia podłóg, wielu osobom ta funkcja przypadnie do gustu. To łatwy sposób na odświeżenie posadzki i jednoczesne odkurzanie.

Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01 zadziwił mnie również bardzo bogatym wyposażeniem, mocnymi diodami LED, które podświetlają najmniejsze drobiny na podłodze, wysoką jakością wykonania czy nowoczesnym wyświetlaczem.

Nie będę się zresztą rozpisywał. Tak się składa, że na moim portalu znajdziesz obszerny test Philipsa SpeedPro Max Aqua XC8149/01. Zajrzyj do niego, jeżeli zainteresował Cię ten model.

Zalety +

 • Znakomita wydajność i precyzja odkurzania wszelkich powierzchni
 • Już podstawowy tryb (ECO) jest wydajny, radząc sobie na dywanach z krótkim włosiem
 • Innowacja w postaci nasadki Aqua służącej do jednoczesnego mycia i odkurzania podłóg twardych
 • Dokładając korzyści płynące z mobilności, bezprzewodowego działania, ten model rzeczywiście może zastąpić tradycyjny odkurzacz przewodowy (a z racji mycia nawet mopa!)
 • Iście rekordowy czas pracy: aż do 28 minut na najwydajniejszym trybie (a na najniższym do 80 minut)
 • Najwyższa jakość wykonania i niezawodność
 • Łatwa obsługa
 • Bogate wyposażenie
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny

Wady

 • Wysoka cena
 • Nie ma rewolucji z poziomem głośności, szczególnie tryb Turbo generuje spory hałas

Dyson Cyclone V10 Absolute – Opinia, recenzja

odkurzacz pionowy dyson cyclone v10 absolute

Dyson Cyclone V10 swego czasu wniósł sporo nowego do swojej serii. Pojemność pojemnika na kurz poszła w górę w porównaniu do poprzednich generacji i osiąga aż 0,76 l. Zmieniło się też trochę jego umiejscowienie. Zastosowano tutaj nowy silnik i baterię, a także przeprojektowano trochę elementów, co za kilka chwil zresztą omówię.

Sprzęt ładuje się maksymalnie 3,5 godziny, co jest na tym rynku znakomitym wynikiem. Do ładowania służy specjalna stacja z możliwością montażu na ścianie. Sprzątać możesz do 60 minut na podstawowym trybie, 23 minuty dla bardziej wymagających dywanów i 8 minut na absolutnie najwyższych ustawieniach, choć uważam, że załączenie trybu Max nie będzie Ci potrzebne.

Dlaczego? Cyfrowy silnik Dyson V10 to prawdziwa bestia. Ma przeprojektowany (względem starszych wersji) wirnik, zapewniający optymalny przepływ powietrza. Jego wał jest trzy razy twardszy od stali, a prędkość pracy dochodzi aż do… 125 000 obr./min.

To wszystko oznacza w praktyce tyle, że precyzja i szybkość odkurzania dorównuje markowym odkurzaczom przewodowym, co nie jest łatwe w przypadku urządzenia zasilanego akumulatorowo.

Jest to jednak mocny początek zalet. Unikalna konstrukcja, 14 cyklonów czy hermetyczna uszczelka – między innymi te elementy odpowiadają za zatrzymywanie 99,97% kurzu o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Koniec z zanieczyszczonym powietrzem, które wydobywa się z odkurzacza podczas jego pracy. Twoja rodzina będzie pod tym względem bezpieczna.

Dyson chwali się, że w przypadku jego urządzenia powietrze jest jeszcze czystsze niż przed rozpoczęciem odkurzania. Ufam tego, gyż filtr jest większy niż w modelu V8. Został umiejscowiony bardziej z tyłu konstrukcji, a wcześniej był w zasadzie filtrem rdzeniowym. Możesz go nawet wyprać, choć lepiej go nie zgubić, bo bez niego V10 się nie uruchomi.

Jeżeli masz zwierzaki, które gubią sporo sierści, to odpada kolejny problem. Siła ssąca tego modelu bez problemu usuwa sierść, a także większe zabrudzenia z dywanów. Nie mogę się w tym aspekcie w zasadzie do niczego przyczepić. Jest perfekcyjnie.

O pojemności na kurz wspominałem, ale dodam, że opróżnianie zbiornika jest proste i dużo korzystniejsze dla niż w wielu konkurencyjnych modelach. Musisz odmontować rurę przedłużającą (robi się to jednym kliknięciem) i pociągnąć za odpowiednią dźwignię bezpośrednio nad koszem. Zachowasz przy tej czynności pełną higienę. Często trzeba bowiem własnoręcznie opróżnić odłączony i otwarty pojemnik, a tutaj takiej konieczności nie ma.

A co ze szczotkami i końcówkami? Na bogato. Jedną z podstaw jest elektroszczotka Direct Drive do wszystkich rodzajów podłóg. Odznacza się optymalną wielkością i nylonowym włosiem, dzięki czemu świetnie radzi sobie również na grubszych dywanach.

Kolejną elektroszczotką jest Soft Roller wyłącznie do podłóg twardych. Następnie znajdziesz w zestawie mini elektroszczotkę, która wbrew pozorom ma duże zastosowanie. Najlepiej odkurza się nią niewielkie obszary, np. legowisko psa, tapicerkę czy schody, choć trzeba pamiętać, że jej głowica nie jest ruchoma.

Końcówki szczelinowa i combi idealnie nadadzą się do trudniej dostępnych miejsc. Zestaw uzupełnia malutka i miękka szczotka do subtelnego zbierania kurzu, np. z klawiatury. Właśnie w tym momencie przypomniałem sobie, że moją klawę trzeba w końcu odkurzyć… Czekaj, zaraz wracam.

Ok, już. Jeżeli uważnie czytasz moją opinię i opis tego produktu, to przy punkcie z odłączeniem rury pewnie coś wpadło Ci do głowy. Skoro rurę można łatwo odmontować, to może V10 Absolute pracuje też jako typowy odkurzacz ręczny? Owszem, ma taką funkcję. Chwytem pistoletowym łatwo odświeżysz wnętrze swojego auta.

Dałem taki przykład, bo sam używam ręcznych modeli głównie do czyszczenia foteli samochodu, no i do klawiatury. Na mniejszym zasięgu bez długiej rury odświeżysz sporo innych miejsc czy rzeczy.

Obsługa sprzętu jest banalna. Jeżeli odkurzasz częściej obszarowo, to plusik poleci do przełącznika spustowego. Sprzęt pracuje tylko wtedy, gdy naciskasz przycisk, więc przechodzenie do innej części domostwa nie będzie zużywało niepotrzebnie energii odkurzacza.

To oczywiście jedna z wielu technik obsługi V10 Absolute. Bez problemu załączysz blokadę, żeby w ogóle nie musieć trzymać przycisku. Diody LED odpowiadają za informacje o stanie akumulatora. Jest też wskaźnik blokady czy zabrudzonego filtra.

Podsumowując, Dyson V10 Absolute to wybitny odkurzacz pionowy, z którym uzyskanie pełnej czystości podłóg będzie właściwie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Nawet z najprostszą końcówką i na podstawowym trybie działa bardzo sprawnie, co już jest pewnym fenomenem. Na drugim trybie zostawia już daleko w tyle większość konkurentów, również z serii V8, nie wspominając o urządzeniach innych firm.

Dodając do tego unikalną konstrukcję, zwiększoną pojemność na kurz, wydajną baterię, najwyższą jakość wykonania, niezawodność czy wieczny filtr, jest on fenomenalnym odkurzaczem pionowym!

Zalety +

 • Niespotykana na tym rynku wydajność i precyzja odkurzania wszelkich powierzchni
 • Nawet podstawowy tryb jest bardzo wydajny
 • Dokładając korzyści płynące z mobilności, bezprzewodowego działania, ten model rzeczywiście może zastąpić tradycyjny odkurzacz przewodowy – i zrobi to znakomicie!
 • Najwyższa jakość wykonania i niezawodność
 • Łatwa obsługa
 • Bogaty zestaw elektroszczotek i końcówek
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny
 • Rekordowa wręcz pojemność zbiornika na kurz, a także łatwe opróżnianie go

Wady

 • Cena jest bardzo wysoka
 • W tej cenie chciałoby się też rewolucji z poziomem generowanego hałasu, który nie jest niższy niż w poprzedniej serii firmy Dyson

Philips SpeedPro Max XC8049/01 – Opinia, recenzja

odkurzacz pionowy Philips SpeedPro Max XC8049/01

Tym modelem Philips rozbił trochę bank, bo wreszcie przesunął granicę swoich odkurzaczy pionowych, dosięgając najwyższej ligi. Philips SpeedPro Max XC8049/01 to bardzo nowoczesny i świetnie zaprojektowany sprzęt, który zbiera masę pochlebnych opinii. Moja również taka będzie, a za chwilę przedstawię Ci stosowne argumenty, które przemawiają za zakupem właśnie tego urządzenia odkurzającego.

Wszystkie najważniejsze plusy tego modelu to zasługa głównie 2 elementów – potężnego akumulatora i wydajnego silnika. Co to daje? Przede wszystkim mocny ciąg powietrza. Sprzęt z ogromną sprawnością zasysa kurz, okruszki i inne śmieci z posadzki. Nie ma problemów z odkurzaniem dywanów.

Philips zagrał trochę na nosie innym producentom. Dlaczego? Ponieważ tryb Turbo tego modelu działa przez 28 minut (a nie przez 8 czy 10 minut jak u wielu konkurentów). I to przy niezwykle efektywnym przepływie powietrza. Nawet odkurzając mocno zasyfiony obszar, nie obawiasz się, że akumulator zaraz padnie. A skoro maksymalne obroty wystarczają na prawie pół godziny pracy, to te niższe dają nawet 70 minut ciągłego odkurzania! Niesamowity rezultat jak na bezprzewodowy odkurzacz stojący.

Można się obawiać, że przez nowoczesny akumulator i silnik odkurzacz więcej waży. Nic z tych rzeczy! 2,7 kg to wciąż niewiele. Nasadka odkurzająca działa sprawnie, wiernie skręca, gdzie chcesz, wystarczą subtelne ruchy nadgarstka. Gładko sunie po podłogach twardych i dywanach. Przód nasadki to z kolei diody LED. Lubię to rozwiązanie – nawet za dnia lepiej widać śmieci na podłodze dzięki takiemu podświetleniu. Mnie się to przydaje. W ogóle cała konstrukcja jest elastyczna i zapewnia duży komfort użytkowania.

Wyposażenie się zgadza: szczelinówka, szczotka, połączenie obu poprzednich, a nawet niewielki wąż – Philips chwali się, że takie akcesoria tworzą zestaw samochodowy. I rzeczywiście w banalny sposób odkurzysz swoją brykę, jak i tapicerowane meble, półki i mnóstwo innych miejsc, mebli oraz obiektów. Odkurzacz jest rzecz jasna hybrydowy, zmienisz go szybko w poręczny sprzęt.

Coś jeszcze? Bardzo dobra filtracja (3-stopniowy nadmuch cykloniczny), odpowiedni pojemny zbiornik oraz inteligentny wyświetlacz cyfrowy (pokazuje np. stan naładowania czy konieczność wymiany filtra, a także zapewnia regulację siły ssącej).

Mimo wysokiej ceny Philips SpeedPro Max XC8049/01 jest godny zakupu. Bez wątpienia odkurzacz pionowy klasy premium, który ma w pełni zastąpić tradycyjny sprzęt odkurzający.

Zalety +

 • Znakomita wydajność i precyzja odkurzania wszelkich powierzchni
 • Nawet podstawowy tryb jest odpowiednio wydajny
 • Dokładając korzyści płynące z mobilności, bezprzewodowego działania, ten model rzeczywiście może zastąpić tradycyjny odkurzacz przewodowy
 • Iście rekordowy czas pracy: aż do 28 minut na najwydajniejszym trybie (a na najniższym do 70 minut)
 • Najwyższa jakość wykonania i niezawodność
 • Łatwa obsługa
 • Bogate wyposażenie
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny

Wady

 • Wysoka cena
 • Nie ma rewolucji z poziomem głośności, szczególnie tryb Turbo generuje spory hałas

Dyson V8 Absolute – Opinia, recenzja

Odkurzacz pionowy dyson v8 absolute

Dyson V8 Absolute jest starszym bratem V10 (wersji V9 nie ma). A cena? Wciąż wysoka, ale jednak wyraźnie niższa niż ta za V10. Zapewne zapytasz: dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniem. Sama tabelka sporo mówi. Niższa pojemność na brud i kurz, krótszy czas pracy, a dłuższy ładowania – podstawowe parametry tłumaczą taki obrót sprawy. Nie są to zresztą jakieś subtelne różnice. Na moje oko całkiem znaczące.

To jednak nie wszystko. V8 jest nieco inaczej zbudowany. Orientacja cyklonu czy pojemnika jest pionowa i podwieszona. W V10 te elementy są poziomo na linii z silnikiem. Na szczęście mechanizm wysypywania śmieci do kosza jest tak samo sprawny i prosty w obsłudze.

Jest również znakomity system filtracji powietrza, który podczas odkurzania zapewnia zdrowsze powietrze niż przed rozpoczęciem sprzątania.

Jeżeli jesteśmy już przy podobieństwach, to stację dokującą zamontujesz na ścianie, zestaw końcówek i elektroszczotek jest taki sam, a urządzenie szybko przekształcisz w odkurzacz ręczny.

Boli jednak niższa wydajność, gdyż silnik jest o około 20% słabszy niż V10. Widać to wyraźnie w przypadku trybów pracy urządzenia. V10 oferował 3 poziomy mocy, a tutaj są 2 – podstawowy i Max. Sprawa wygląda jednak tak, że Max w Dysonie V8 Absolute bardziej przypomina drugi poziom prędkości odkurzania w nowszym modelu.

Sam komfort odkurzania jest na fenomenalnym poziomie, gdyż jak już wspominałem, zestaw końcówek jest taki sam. Soft Roller to prawdziwe dzieło wśród elektroszczotek do podłóg twardych, które nie ma możliwości zarysowania ich, ale jednocześnie precyzyjnie zbiera wszelkie śmieci. Osoby, które mają w swoim domostwie np. podłogi dębowe, często zwracają na to uwagę. Wygląda niepozornie – jak kolorowy wałek z miękkim włóknem, ale wbudowany w rolce silniczek jest bardzo wydajny i dokładnie kieruje kurz w stronę strumienia powietrza.

Pochlebne opinie ta końcówka zbiera od posiadaczy zwierząt domowych, gdyż sierść nie owija się wokół niej. Zgarnianie kudełków pozostawionych przez czworonożnych przyjaciół jest proste i szybkie.

Boli jedynie ta pojemność zbiornika na kurz. Znam osoby, które mają kilka zwierzaków z długą sierścią, która wnika dość głęboko w dywany i inne wykładziny. Czasem dojdzie więc do konieczności opróżnienia pojemnika przed ostatecznym końcem odkurzania.

Direct Drive, jak już wiesz, ogarnia wszystkie rodzaje podłóg. Dodam jedynie, że głowica czyszcząca jest ruchoma i bez problemu wjeżdża pod meble, łóżka, sofy czy inne miejsca, które zwykle trudno dokładnie odkurzyć.

Jak to wszystko radzi sobie w praktycznym użytkowaniu? Wspominałem już o mniej wydajnym silniku niż u V10, ale nie ma powodów do paniki. To wciąż znakomity odkurzacz pionowy, który deklasuje tańsze modele.

Ba, pewnie większość osób w ogóle nie zauważy różnicy w porównaniu do tradycyjnego sprzętu. Nie trzeba tu jeździć w kółko na tym samym obszarze, żeby finalnie wciągnąć okruszki jedzenia, kłębki sierści czy inne zabrudzenia oraz paprochy. Wszelkie testy z ziarnami, piaskiem czy cukrem (oczywiście też na dywanach) nie pozostawiają wątpliwości, że precyzja będzie dla większości optymalna.

Głowice 2 elektroszczotek obracają się bardzo sprawnie i komfortowo dla użytkownika. Lekki ruch nadgarstka i element stykający się z podłożem zmienia swój kąt względem rury. Dokładając do tego opcję niemal poziomego wjeżdżania pod meble, wyczyścisz każdy zakamarek swojego domostwa, co z odkurzaczem tradycyjnym nie jest możliwe – przynajmniej nie w takim stopniu.

Zauważ też, że podłoga/parkiet w mieszkaniach czy domach nie zawsze jest w idealnym stanie. Czasem pojawiają się jakieś szczeliny, drobne pęknięcia czy inne skazy. Dyson V8 nie ma problemu z wciąganiem z nich kurzu, brudu, sierści czy małych kamyczków. Zabrudzenia znikają z nich natychmiastowo, a dzięki miękkiej tkaninie jednej elektroszczotki powierzchnia jest polerowana.

Przyznasz, że jest to też dość istotna cecha, o której często właściwie nie myślimy podczas zakupu urządzenia do odkurzania, prawda? Cóż bowiem z tego, że wszystko zostanie dokładnie wysprzątane, jak na drewnie pojawią się rysy? Kilka razy zdarzyło mi się to przy korzystaniu z tradycyjnych odkurzaczy o słabo zaprojektowanych ssawkach, szczotkach czy innych końcówkach.

Wróćmy też do tego nieszczęsnego czasu pracy, który na rynku tych urządzeń szału nie robi. Maksimum w tym modelu to 40 minut, choć odkurzanie głębokich dywanów elektroszczotką Direct Drive mocniej zajedzie akumulator. Przy ogarnianiu tego typu powierzchni trzeba będzie zmieścić się w około 20-24 minutach.

Odkurzanie wykładzin z krótkim włosem nie różni się zresztą bardziej pod tym względem i powinno zmieścić się w 25 minutach. Biorąc pod uwagę precyzję pracy, wciąż wysoką moc ssącą i komfort użytkowania, raczej nie będzie z tym problemu, więc nie ma co panikować, że czas pracy jest zbyt krótki, bo uwzględniając możliwości cyklonów i cyfrowego silnika, jest dobrze.

Dyson ma też to do siebie, że z pewnością nie przekłamuje w żadnych parametrach. Potwierdza to czas ładowania, który, jak wiesz z tabelki na początku rankingu, wynosi 5 godzin. Jest to jednak absolutnie maksymalna wartość, gdyż w praktyce często są to 4 godziny z hakiem.

Podsumowując, płacisz za to, co dostajesz. Pionowy, bezrowkowy i akumulatorowy Dyson V8 Absolute pracuje bardzo sprawnie i spokojnie osiąga poziom modeli przewodowych, również takich z większą mocą ssącą. Jest przy tym bardzo prosty w obsłudze, zwłaszcza jedną ręką.

Precyzja, szerokie zastosowanie, niesamowita wygoda odkurzania – wszystko się tu zgadza. Sprzęt godny polecenia.

Zalety +

 • Bardzo wysoka wydajność i precyzja odkurzania wszelkich powierzchni
 • Może godnie zastąpić tradycyjny odkurzacz przewodowy
 • Najwyższa jakość wykonania i niezawodność
 • Łatwa obsługa
 • Bogaty zestaw elektroszczotek i końcówek
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny

Wady

 • Cena może być dla niektórych zaporowa
 • Pojemnik powinien mieć większą pojemność

Xiaomi Roidmi F8 Cleaner – Opinia, recenzja

Odkurzacz pionowy Xiaomi Roidmi F8 Cleaner

Dobry odkurzacz stojący prosto z Chin? No cóż, większość z nich pochodzi z Chin. Ale tym razem mowa o tworze chińskiej marki, jakże popularnej w Polsce. Chodzi oczywiście o Xiaomi. Ich odkurzacz akumulatorowy Xiaomi Roidmi F8 Cleaner na papierze, przynajmniej względem stosunkowo niskiej jak na ten rynek ceny, prezentuje się wręcz wyśmienicie. Ale czy na pewno jest taki cudowny?

Zacznijmy od tego, że odkurzanie tym modelem należy do niesamowicie przyjemnych. Jest to zasługa kompaktowej konstrukcji. Xiaomi waży zaledwie 2,5 kg. Ale coś za coś. Już po zdjęciu widać, że jest to także zasługa dość małego pojemnika na paprochy i kurz. 0,4 l szału nie robi i będzie wymagało częstego opróżniania.

Ale najważniejszym pytaniem jest to, jak ten odkurzacz stojący właściwie odkurza? Czy daje radę? Jak na ten rodzaj sprzętu i cenę, to zdecydowanie tak. Cyfrowy silnik generuje 100000 obrotów na minutę. Inne ważne parametry to moc znamionowa 415 W czy ciśnienie 18 500 Pa. System pracy cyklonowej skrupulatnie dba o usuwanie drobnoustrojów i niewypuszczanie ich z powrotem na zewnątrz.

W efekcie Xiaomi nieźle radzi sobie z podłogami twardymi, i to bez wrzucania trybu Turbo. Będzie on jednak potrzebny w przypadku bardziej wymagających wykładzin i dywanów. A sierść zwierzaka? Żaden problem, bo nie ma raczej szans, aby odkurzacz się nimi zapchał.

Do mniejszych, a nawet średniej wielkości mieszkań ten model jak najbardziej się nada, a jego cena jest całkiem atrakcyjna.

Nie zastąpi jednak w pełni tradycyjnego modelu. Nie ma aż tak dużej mocy, choć znajdą się jego szczęśliwi posiadacze, którzy twierdzą inaczej. Z drobinkami brudu, które dość głęboko siedzą w wykładzinie, nie poradzi sobie tak szybko jak klasyczny sprzęt. Producent zapewnia, że nie trzeba kilkukrotnie odkurzać tego samego miejsca, ale to ściema. Czasem wypada bardziej energicznie jeździć szczotką na tym samym obszarze.

Co do poziomu generowanego hałasu, jest całkiem nieźle. Odkurzacz dobrze go tłumi i maksymalnie hałasuje na poziomie 75 dB. Czas pracy też nie zawodzi, dochodząc do 55 minut, o ile nie podkręcisz trybu odkurzania. A ładowanie? 2,5 godziny, czyli także całkiem fajna wartość, wręcz znakomita, o ile zastosowany akumulator nie zacznie tracić z czasem swoich walorów.

Bardzo wysoko trzeba ocenić funkcjonalność, choć na pierwszy rzut oka ten model wygląda raczej na uproszczony. Wcale tak nie jest. Oświetlenie LED na głowicy potrafi dzięki czujnikom świecić mocniej w zaciemnionych zakamarkach. Dedykowana aplikacja mobilna daje dostęp do wielu informacji, np. stopnia zapełnienia pojemnika czy stanu filtra HEPA.

W zestawie jest też sporo przydatnych i dobrze wykonanych szczotek oraz końcówek. Masz oczywiście możliwość przekształcenia tego Xiaomi w model ręczny, aby szybko ogarnąć chociażby samochód. Nie ma z tym większych problemów.

Jeżeli mam coś wytknąć, oprócz wiadomych ograniczeń związanych z tą kategorią, to wskażę biały kolor. O ile sprzęt jest dobrze wykonany, elementy są prawidłowo spasowane, tak biel łapie po prostu brud. Wszelkie zabrudzenia są bardziej widoczne na obudowie. Aha, opróżnianie pojemnika nie należy do niesamowicie wygodnych. Nie ma porównaniu do systemu, który opracował Dyson.

Tak podsumowując: czy warto kupić Xiaomi Roidmi F8 Cleaner? Jak na swoją cenę odkurza całkiem sprawnie, ale nie z taką skutecznością jak klasyczny sprzęt. A wciąż jest od niego dużo droższy. Z drugiej strony zapewnia wygodę użytkowania i sporo bajerów, z których większość okaże się dla Ciebie przydatnych. Lepszy interes niż wiele konkurencyjnych modeli z tego rynku, często droższych.

Jeżeli ktoś z Was uparł się na odkurzacz stojący, ale nie chce wydawać kosmicznych kwot, to Xiaomi jest odpowiedzią. Łapie więcej pozytywów niż negatywów i, jak to przystało na chińskiego giganta, oferuje dobry stosunek ceny do jakości. Do twardych podłóg będzie odpowiedni. Z wykładzinami nieco dłużej się pomęczy, ale też w końcu da radę. Podobnie z sierścią zwierzaków.

Zalety +

 • Na tle wyłącznie akumulatorowych odkurzaczy pionowych precyzja pracy wypada dobrze
 • Wysoka jakość wykonania, a do tego niewielka waga
 • Łatwa i wygodna obsługa
 • Wysoka funkcjonalność, jak np. oświetlenie na głowicy odkurzającej czy dedykowana aplikacja mobilna
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny
 • Bogaty zestaw końcówek do odkurzania
 • Króciutki czas ładowania
 • Całkiem korzystny stosunek ceny do jakości – jak na rynek odkurzaczy pionowych i akumulatorowych

Wady

 • Moim zdaniem nie zastąpi w pełni odkurzacza z zasilaniem sieciowym
 • Biały kolor zbiera zabrudzenia
 • Mało pojemny zbiornik na kurz

Dibea F20 MAX, V008 PRO i D18

Odkurzacz pionowy Dibea F20 MAX

Odkurzacze pionowe od firmy Dibea są tanie jak na ten rynek, a całkiem dobre. Wszystkie 3 dokładnie sprawdzałem, i to stawiając przed nimi trudne zadania, dlatego też wiem, co mówię. 2 z nich różnią się właściwie tylko ciśnieniem, a także obecnością turboszczotki do tapicerki. Najdroższy model jest już zupełnie inny.

Nie będę się tu powtarzał, bo wspomniany test Dibea F20 MAX, V008 PRO i D18 odpowie Ci na wszystkie pytania dotyczące tych niedrogich odkurzaczy akumulatorowych. Sprawdziłem je bardzo dokładnie i pod wieloma kątami. Dzięki temu dowiesz się, czy któryś odpowiada Twoim wymaganiom.

Tak w skrócie, wszystkie 3 przejawiają bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Mimo atrakcyjnej ceny nie zabrakło bogatego wyposażenia, kilku trybów pracy, konstrukcji 2w1, pojemnych zbiorników czy wygodnej obsługi. No i są w miarę ciche, nawet na najwydajniejszym trybie.

Fajna alternatywa dla osób, które nie mają wielkiego metrażu do odkurzania.

Zalety +

 • Na tle wyłącznie akumulatorowych odkurzaczy pionowych precyzja pracy wypada dobrze
 • Wysoka jakość wykonania, a do tego niewielka waga
 • Łatwa i wygodna obsługa
 • Fajna funkcjonalność, np. oświetlenie na głowicy odkurzającej
 • Możliwość przekształcenia w odkurzacz ręczny
 • Bogaty zestaw końcówek do odkurzania, szczególnie w F20 MAX
 • Korzystny stosunek ceny do jakości – to jedne z najlepszych-najtańszych opcji na tym rynku

Wady

 • Nie mają zbyt dobrych systemów filtracji, przez co nie polecam ich alergikom
 • Zbiorniki na śmieci mają tendencję do szybkiego zapychania się (nie wpływa to na efektywność pracy, ale utrudnia opróżnianie)
 • Nie każdemu będą w stanie w pełni zastąpić odkurzacz tradycyjny
 • Mogłyby pracować nieco dłużej bez konieczności ładowania, choć kupienie wersji z dodatkowym akumulatorem w zestawie po części rozwiązuje ten problem

Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner – Opinia, recenzja

odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner

Wyróżniłem w klasyfikacji odkurzacz Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner głównie z jednego powodu, a mianowicie jego niskiej ceny. To tani, lecz solidnie wykonany model. A jak jest z komfortem użytkowania i efektywnością wciągania zabrudzeń? Właśnie te cechy przeanalizuję w poniższej opinii.

Jak na niską cenę moc ssąca zadowala, choć Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner najlepiej sprawdzi się na podłogach twardych (drewno, płytki ceramiczne itp.). Ma bowiem miękki wałek, który nie penetruje tak dobrze wykładzin jak szczotka z włosiem. Mimo tego cyklonowa konstrukcja daje radę, dobrze separuje cząstki kurzu i utrzymuje moc odkurzacza.

Do dyspozycji dostajesz tryb MAX, który 4-krotnie zwiększą siłę ssącą. Sęk w tym, że czas pracy spada wtedy z 30 minut do… zaledwie 6. Załączanie podkręconej mocy nie jest więc zbyt opłacalne, chyba że do krótkotrwałego odkurzania mocniej zabrudzonego miejsca.

Sprzęt jest leciutki, waży zaledwie 1,5 kg, a wspomniany wałek wręcz pływa po posadzce. Odkurzanie jest tu bardziej przyjemnym doświadczeniem niż męczącym obowiązkiem domowym, poważnie. Jest o niebo lepiej niż w przypadku zwykłego odkurzacza na kablu.

Producent przyłożył się do wyposażenia: szczelinówka, dodatkowa szczotka elektryczna (usuwa roztocza z materaców i tkanin różnego typu), a także szczotka z miękkim włosiem (dobra do czyszczenia klawiatury, regału z książkami itp.). Przekształcając sprzęt w model typowo ręczny, zwiększysz jego zastosowanie.

Z innych plusów pojemny zbiornik, nie za długi proces ładowania oraz dobrze stłumiony hałas, który nie będzie Cię irytował.

Jeżeli więc szukasz taniego odkurzacza pionowego do odkurzania parkietu, paneli czy płytek (lecz nie na jakimś wielkim metrażu), to ten sprzęt będzie odpowiedni.

Zalety +

 • Przyzwoita skuteczność odkurzania podłóg twardych
 • Łatwa obsługa
 • Dobre wyposażenie
 • Możliwość przekształcenia w odkurzacz ręczny
 • Niska cena jak na odkurzacz pionowy

Wady

 • Nie zastąpi w pełni odkurzacza z zasilaniem sieciowym
 • Nie nadaje się raczej na dywany, chyba że małe i z krótkim włosiem
 • Krótki czas pracy (ale jednocześnie stosunkowo krótki czas ładowania)
 • Biały kolor zbiera zabrudzenia

Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY – Opinia, recenzja

odkurzacz pionowy electrolux ergorapido eer7allrgy

Sprzęt Electroluxa, a konkretniej Ergorapido EER7ALLRGY, to kolejna propozycja dla osób, które nie chcą przy odkurzaniu nadwyrężać swoich pleców. Zauważ, że jego konstrukcja bardziej różni się od poprzednich. Nie ma tu wąskiej rury. Na całej długości odkurzacz jest bardziej zabudowany, co odbija się na jego całkowitej wadze – niestety na minus. Samo manewrowanie jest jednak w miarę komfortowe.

Mankamentem jest pojemnik na kurz. Umiejscowiony został tuż nad ssawką podłogową, a jego pojemność osiąga 0,5 l, więc mogło być ciut lepiej w tej cenie.

Jak to wszystko odkurza? Poziom zdecydowanie gorszy niż odkurzacz klasyczny ze średniej półki, ale pamiętaj o akumulatorowym działaniu. Na twarde i łatwe w czyszczeniu powierzchnie się nada, ale przy wykładzinach pojawią się problemy.

Do wyboru dostajesz 2 prędkości pracy. Uwzględniając najkorzystniejsze warunki (twarda podłoga, najniższa moc ssąca i wyłączenie funkcji czyszczenia szczotki z włosów i innych kłębków), poodkurzasz przez maksymalnie 45 minut. Na drugim poziomie już przez 16 minut, a wciąż jest on dużo słabszy niż w tradycyjnym sprzęcie.

Cykl ładowania od zera do pełna trwa maksymalnie 4 godziny. Malutki plusik przypiszę natomiast stosunkowo cichej pracy, gdyż akurat ten parametr wygląda całkiem nieźle.

Standardowa ssawka ma bajer w postaci podświetlenia, ale to nie wszystko. Dołączona w zestawie turboszczotka BedPro oferuje światło UV, które dokładnie demaskuje wszelki kurz na czyszczonych powierzchniach. Szkoda tylko, że jest to turboszczotka, więc działa w oparciu o ciąg powietrza, który jest mniej skuteczny niż energia elektryczna w elektroszczotkach.

Żeby troszkę ocieplić Twój stosunek do tego modelu, wspomnę o hybrydowej budowie (możliwość szybkiej zmiany w sprzęt ręczny), solidnym systemie filtracji powietrza (choć dwustopniowym) czy samostojącej konstrukcji, dzięki której postawisz odkurzacz gdziekolwiek i np. otworzysz drzwi innemu domownikowi lub odebrać telefon. Zwróć też uwagę na cenę. Wciąż dość wysoka, ale jak na ten rynek nie jest tragicznie.

Zalety +

 • Łatwa obsługa
 • Kilka bajerów, czyli elektroszczotka z podświetleniem i turboszczotka ze światłem UV
 • Możliwość przekształcenia urządzenia w odkurzacz ręczny

Wady

 • Nie zastąpi w pełni odkurzacza z zasilaniem sieciowym
 • Krótki czas pracy
 • Słabe wyposażenie
 • Jest dość ciężki jak na akumulatorowy odkurzacz stojący

Najlepsi producenci odkurzaczy pionowych

Dyson jest niedoścignionym liderem w tej branży. Sama liczba patentów, która związana jest z jego odkurzaczami, robi wrażenie. Zaskakujący jest fakt, jak dużą precyzję i moc skrywają w sobie te akumulatorowe urządzenia do odkurzania. Przebijają przy tym kolejne granice związane z czasem ładowania i działania.

Nie tylko sama jakość produktów jest godna pochwały. Uwielbiam firmy, które swoją ofertę poszerzają bardzo rozsądnie i po prostu uczciwie wobec nas, klientów. Różnice pomiędzy ostatnimi seriami są bardzo duże. To budzi zaufanie i daje niejako pewność, że kolejny model znów podniesie poprzeczkę oraz ustanowi nowe standardy na rynku.

Nie zawsze jest tak z Philipsem, który ma sporo różnych odkurzaczy, lecz nie wszystkie z nich wyróżniają się świetnymi parametrami. Mimo tego dobrze, że wypuszcza następne serie, bo wzbogaca grono najlepszych odkurzaczy pionowych. Niektóre jego modele są funkcjonalne, dobrze zaprojektowane i odpowiednio mocne.

Philips XC8147/01 power cyclone 10

Kolejny mocny gracz to Xiaomi, które zawsze budzi duże zainteresowanie. Przyjęło się, że ich produkty są tanie i dobre. I rzeczywiście często mają dobry stosunek ceny do jakości. Przy każdej aktualizacji rankingu odkurzaczy pionowych sprawdzam, czy aby nie wypuścili czegoś nowego.

Podobnie jest z marką Dibea. Odkurzacze z Chin, ale wypadają korzystnie. W mojej ocenie mocno niedoceniony sprzęt na naszym rynku, a w praktyce bardzo opłacalny.

Dibea V008 pro odkurzanie parkietu

A czy ktoś mnie rozczarował? No cóż, nie mogę się przekonać do modeli Bosch. Nie są może złe, ale powinny być tańsze, odbiegają potencjałem od wielu podobnych cenowo modeli. Z Electroluxem też mogłoby być lepiej. Obie te firmy robią piękne reklamy odkurzaczy pionowych, które pojawiają się w telewizji, dzięki czemu zawsze swój sprzęt sprzedadzą, ale w rzeczywistości przeważnie można w tej samej cenie kupić coś skuteczniejszego.

Jak wybrałem najlepsze
odkurzacze pionowe?

Przede wszystkim w oparciu o własne testy i doświadczenia. Są jednak parametry i cechy takiego sprzętu, które mają większe znaczenie od innych.

Właśnie dlatego postanowiłem je dla Ciebie omówić. Mam bowiem ułożoną własną hierarchię priorytetów dotyczących odkurzaczy pionowych. Przejdźmy do nich!

Zacznijmy od podstaw, które odgrywają największą rolę:

 • Skuteczność odkurzania – jak ją ocenić przed zakupem? Liczy się przepływ powietrza, generowane ciśnienie, jak i szczotka (lub ogólnie: mechanizm czyszczący w nasadce) oraz technologia cyklonowa. Te cechy oceniałem według własnych doświadczeń i testów, ponieważ producenci nie zawsze podają ciśnienie robocze. Duży plus leciał, gdy przekraczało 15-20 tysięcy Pa. Taka wartość oznacza mocny ciąg powietrza, który bez problemu odkurzy podłogi twarde, jak i dywany (również pokryte sierścią zwierząt). W tym drugim przypadku bardzo ważna jest nasadka – włosie na szczotce, właściwości antystatyczne, własny silniczek (czyli elektroszczotka) to cechy zwiększające skuteczność odkurzania wykładzin. Doceniałem, tworząc mój ranking.
 • Czas pracy – dobry odkurzacz pionowy powinien móc trochę poodkurzać, prawda? Niestety tryby typu MAX czy Turbo mocno zajeżdżają akumulator… ale nie zawsze, ponieważ znalazłem dla Ciebie modele mogące popracować na nich dłużej niż 5-15 minut. Patrzyłem także na czas pracy na niższych stopniach siły ssącej. Im większy masz metraż, tym jest to ważniejsze. Większe plusy dawałem odkurzaczom, które pracują powyżej 30 minut – najlepiej łącząc standardowy tryb z tym bardziej podkręconym.
 • Wygoda odkurzania – czyli całkowita waga odkurzacza, konstrukcja uchwytu (aby był ergonomiczny) czy zwrotność nasadki odkurzającej. Ten sprzęt musi być komfortowy w użytkowaniu i na szczęście na ogół jest – również w przypadku przekształcenia w odkurzacz ręczny, ponieważ wszystkie najlepsze modele to oferują.

Powyższe punkty wywołały pewien dodatkowy efekt – prym wiodą odkurzacze z wąską rurą i jednostką centralną (silnik, pojemnik itd.) na górze. Są wydajniejsze, lżejsze, łatwiej się nimi wjeżdża pod łóżko czy meble. Widać zresztą, że niektórzy producenci przerzucili się na ten typ konstrukcji, co potwierdza jej wyższość. To ważny wniosek, o którym należy pamiętać przy wyborze odkurzacza pionowego.

Dibea F20 MAX odkurza parkiet koło łóżka

Co z resztą cech? Jest ich jeszcze trochę. Mniej ważne od wcześniejszych, ale jak najbardziej wypada je omówić:

 • Wyposażenie – istotna sprawa, bo odkurzacze pionowe są hybrydowe. Oprócz głównej szczotki/nasadki podstawą jest szczelinówka (do pajęczyn czy ciasnych zakamarków), mini elektroszczotka (ja używam jej do tapicerki meblowej oraz przy odkurzaniu auta), mini szczotka z wysuwanym (lub nie) włosiem (fajny i uniwersalny dodatek do odkurzania wielu rzeczy). Czasem znajdą się i bardziej wymyślne dodatki, np. mini wąż lub regulowany wysięgnik, ale mnie wystarczają wcześniejsze akcesoria – byleby dobrze zaprojektowane, co również oceniałem przy układaniu rankingu.
 • Głośność pracy – cudów w tym nie ma. Odkurzacze pionowe wcale nie są takie ciche, jak to próbują nam wmówić producenci na reklamach. Owszem, technologia cyklonowa i silniki cyfrowe ładnie tłumią hałas (jest bardziej jednolity, a nie terkoczący), ale dalej bywa dość głośno. Im mniej generowanych decybeli, tym większego plusa przyznawałem.
 • Pojemnik na śmiecijak najpojemniejszy, higienicznie i łatwo opróżniany oraz bez tendencji do zapychania się. Niektóre są bowiem długie i wąskie – grubsze kłęby potrafią zablokować ruch wirowy wywoływany cyklonami, co nie jest korzystne. To taka cecha, która wydaje się być łatwa w ocenie przed zakupem, lecz dopiero praktyczne testy wyjawiają o niej wszystko.
 • System filtracji – cyklonowe odkurzacze pionowe same w sobie dobrze filtrują wypuszczane powietrze. Oddzielają je bowiem od zanieczyszczeń. Mimo tego filtry (np. gąbkowe) powinny sprawnie zatrzymywać brud i być gotowe na mycie pod wodą. Posłużą wtedy dłużej.
 • Czas ładowania – nie tak ważny jak czas pracy, ale zawsze lepiej, gdy urządzenie ładuje się do 3 godzin, a nie przez 5 godzin. Właśnie tę pierwszą wartość bardziej doceniałem, przyznając dodatkowe plusy.
 • Funkcja mycia podłóg – coraz więcej osób interesuje się pionowymi odkurzaczami myjącymi. Robią oba zadania jednocześnie. Nie jest to może tak efektywne jak zwykły mop, ale daje radę przy odświeżaniu posadzki.
 • Diody LED – umieszczone na głowicy odkurzającej. Kiedyś myślałem, że to zwykły bajer… dopóki nie przetestowałem odkurzania pionowego z tym rozwiązaniem. Podświetlenie LED nawet w słoneczny dzień pozwala dostrzec więcej spoczywającego na podłodze kurzu, okruszków i innych drobin brudu.

Philips XC8147/01 diody LED oświetlające śmieci

Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu5

Powyższe priorytety pozwoliły mi wyłonić czołowe propozycje zakupowe. Ale to nie koniec, bo nie sztuka jest przepłacić. Co jeszcze miało znaczenie?

 • Stosunek ceny do możliwości – w budżecie między 800 a 2000 zł jest masa nieopłacalnych odkurzaczy pionowych. Ja wybrałem te jak najbardziej godne zakupu i dające Ci pewność, że kasa została rozsądnie wydana. Przy okazji zadbałem, aby klasyfikacja każdego usatysfakcjonowała pod względem cen – nie sztuka uwzględnić tylko najdroższe urządzenia za ponad 2000 zł, prawda? W moim rankingu znajdziesz również atrakcyjne cenowo odkurzacze stojące.

A co miało małe znaczenie (lub w ogóle) przy ustalaniu składu i miejsc w rankingu?

 • Popularność – w telewizji leci sporo reklam odkurzaczy pionowych, ale większość z nich nie jest wcale opłacalna i taka znakomita. Popularność, wyniki sprzedażowe – w ogóle na to nie patrzyłem. Kierowałem się własną wiedzą, testami i rozsądnie ułożonymi priorytetami, które dla Ciebie omówiłem. Bezwartościowe zestawienia na bazie popularności zostawiam sklepom oraz porównywarkom cenowym, bo sam wolę tworzyć rzetelne i dopracowane materiały.
 • Funkcja mycianie działa zbyt efektywnie w przypadku tego sprzętu. Wolę osobne urządzenia myjące, ponieważ odkurzacz pionowy 2w1 (a w zasadzie 3w1, pamiętając o ręcznym trybie) zazwyczaj się nie sprawdza.
 • Design i kolorystyka – jedynie biały kolor mnie irytuje, bo bardziej widać na nim zabrudzenia. Jest to jednak szczegół, gdyż design i kolorystyka nie są tu ważne. To w końcu wciąż odkurzacz, a nie ozdoba, prawda? Byleby był trwały i rozsądnie zaprojektowany.

dibea F20 MAX przycisk do regulacji mocy

Na koniec mam dla Ciebie dodatkowe poradniki dotyczące odkurzaczy stojących, jak i propozycje przejrzenia innych rankingów. Zawarłem także moje Social Media, czyli profil i grupę na Facebooku. Dołącz tam, aby uzyskać dodatkową pomoc przy wyborze Twojego wymarzonego sprzętu!

Przed zakupem odkurzacza pionowego:

Odkurzanie i walka z kurzem:

Nie odchodź jeszcze z PROrankingów! Spójrz na inne rankingi:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 6   Average: 5/5]

Dodaj komentarz