W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Telewizor 32 cale Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  30

Telewizory 32-calowe wciąż świetnie się sprzedają. Są małe i tanie, więc często pasują do kuchni, niewielkiej sypialni bądź jako TV dla dziecka lub seniora – ogólnie do niewielkiego pokoju. Postanowiłem dokładnie sprawdzić, które TV 32 cale są teraz najlepsze. Dzięki temu szybko się dowiesz, jaki kupić!

Najlepszy telewizor 32 cale - ranking, opinie, jaki wybrać?

Moje niezależne, aktualizowane zestawienie skrywa w sobie bardzo opłacalne małe telewizory. Nie zabrakło tu telewizorów 32 cale Full HD, Smart TV (w tym z Android TV), z Wi-Fi czy Bluetooth.

Wszystkie mają wbudowany dekoder DVB-T2, czyli są gotowe na najnowsze standardy telewizyjne.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, jaki telewizor LCD LED 32 cale jest najlepszy, koniecznie przejrzyj mój ranking i przeczytaj subiektywne opinie!

Ranking telewizorów 32 cale 2024 - TOP 7

Samsung QE32LS03B to w mojej opinii aktualnie najlepszy telewizor 32 cale z rankingu. Dlaczego? Oferuje jakość Full HD, a przede wszystkim matrycę QLED. Ujrzysz jasny, żywy kolorystycznie obraz z i tak całkiem dobrą czernią. W połączeniu z matowym ekranem to jak najbardziej mały telewizor do mocniej nasłonecznionego pomieszczenia.

Nie ma może Android TV, ale system Tizen da Ci dostęp do wielu źródeł rozrywki (np. Netflix, YouTube, Apple TV). Samsung QE32LS03B wyróżnia się też tym, że może pełnić funkcję… obrazu. Wyświetli dzieła sztuki (usługa Art Store) lub Twoje fotografie nawet w pozycji pionowej. Do tego zapewnia wymienną ramkę (na taką w innym kolorze), aby jeszcze lepiej pasować do pomieszczenia.

Ocena produktu: 9.95/10

Dzięki Full HD ten mały i dobry telewizor 32 cale z Android TV zagwarantuje Ci szczegółowy obraz bez rozmyć. Dysponuje technologią poprawiającą głębię czerni. Nadaje się nie tylko do teleturniejów czy programów informacyjnych, ale też do wieczornych seansów filmowych. To telewizor 32 cale nowej generacji. Zapewnia klimatyczne oświetlenie Ambilight.

Ten niezawodny 32-calowy telewizor na ścianę lub stolik RTV wyposażono w mocne głośniki i funkcję wyostrzającą dialogi. Zawsze dokładnie usłyszysz, co mówi aktor czy telewizyjny prezentem. Kolejny plus za elegancką stylistykę (zwłaszcza pamiętając o efektownym Ambilight). To wszystko przemawia za wysokim miejscem w rankingu telewizorów 32 cale.

Ocena produktu: 9.73/10

Jeden z najtańszych i najlepszych telewizorów 32 cale z DVB-T2. To model z Android TV. Skorzystasz z ogromu aplikacji, serwisów VOD i platform cyfrowej rozrywki. Z takim sprzętem nigdy się nie nudzisz, masz pod ręką multimedialne centrum. Ten telewizor 32 cale LCD LED zapewnia zadowalającą jakość obrazu. Kolory są żywe, ale nie przejaskrawione.

Sprzęt sprawdzi się zarówno do programów informacyjnych, jak i filmów czy oglądania sportu. Producent twierdzi, że to bezramkowy telewizor 32-calowy. Nie do końca prawda, bo ramki nieco widać, ale i tak są cienkie. W dodatku to odpowiedni Smart TV 32 cale do powieszenia na ścianie. Wtedy zajmie jeszcze mniej miejsca, ciesząc oko ładnym obrazem.

Ocena produktu: 9.67/10

LG 32LQ63006LA

Niedrogi, kompaktowy telewizor 32 cale Full HD do mniejszego pokoju. W zupełności wystarcza do naziemnej telewizji, służąc wielu osobom także do oglądania Netflixa. Na ekranie zobaczysz intensywne kolory z głęboką czernią. Co więcej, to dobry telewizor 32 cale dla gracza. W trybie gamingowym lepiej wykorzystuje obecność HDR.

Wi-Fi oraz Bluetooth ułatwiają bezprzewodową komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Dzięki trybowi oszczędzającemu prąd to energooszczędny telewizor 32-calowy z wbudowanym dekoderem. Odbiera wszystkie rodzaje telewizji, dając Ci też dostęp do Internetu. Pracuje na łatwej w obsłudze i bogatej w aplikacje platformie WebOS.

Ocena produktu: 9.58/10

Hitachi 32HAE2350

Telewizor 32 cale do 1000 zł z solidnymi głośnikami. Mocne jak na tak mały TV, do tego zwiększają wyrazistość dialogów. Bez trudu usłyszysz dialogi z ulubionych filmów i seriali. Z tego względu Hitachi 32HAE2350 stanowi dobry wybór dla seniorów. Oprócz tego sprzęt satysfakcjonuje ładnym obrazem z żywymi kolorami. Zapewnia oczywiście DVB-T2 z HEVC.

Jakby tego było mało, ten dobrze oceniany telewizor 32 cale na jednej nodze oferuje system Android TV. Prawdziwe centrum domowej rozrywki w kompaktowym wydaniu. Jeżeli nie wiesz, jaki 32-calowy telewizor z Netflixem i YouTube kupić, masz godną uwagi propozycję. Liczne wejścia HDMI sprawiają przy okazji, że do sprzętu podłączysz np. konsolę do gier.

Ocena produktu: 9.41/10

Toshiba 32WA2063DG

Przystępny cenowo telewizor z 32-calową matrycą. Wyświetla odpowiednio jasny i szczegółowy obraz. Podbija jakość naziemnej telewizji, dzięki czemu spostrzeżesz więcej detali. Nadaje się do oglądania sportu, filmów czy programów informacyjnych. To mały Smart TV z Androidem, co zwiększa jego zastosowanie. Znajdziesz sporo źródeł rozrywki.

Ten godny polecenia telewizor 32 cale z Internetem nie zawodzi w kwestii dźwięku. Oferuje dobre jakościowo głośniki. I zobaczysz, i usłyszysz jeszcze więcej. Dlatego też trafił do mojego rankingu telewizorów 32 cale. Pozytywną opinię o nim dopełnia multituner CI+. Sprzęt z powodzeniem posłuży Ci do telewizji kablowej czy satelitarnej.

Ocena produktu: 9.3/10

Sony Bravia KD-32W800

Polecany 32-calowy telewizor Smart TV. Świetnie się prezentuje i zapewnia dostęp do masy aplikacji oraz serwisów VOD (działa na popularnym Androidzie). Prędko opanujesz sterowanie i nawigację po wszelkich funkcjach. A znalazło się ich tu sporo. Wiele osób zadowala fakt, że to telewizor 32 cale z nagrywaniem na USB, np. za zewnętrzny dysk twardy.

Mimo standardu HD Ready ten dobrej jakości telewizor 32-calowy HDR w praktyce zbliża się do wyższej rozdzielczości. Odpowiada za to lepszy procesor obrazu redukujący szumy. Finalnie jakość obrazu zadowala. Znam również osoby, które wykorzystują ten sprzęt jako telewizor 32 cale do gier. Zapewnia bowiem ostry obraz i dobre kolory.

Ocena produktu: 9.27/10

Najlepsze telewizory 32 cale - Ranking 2024

Telewizor 32 cale Samsung QE32LS03B

Telewizor 32 cale Samsung QE32LS03B

Najlepszy telewizor 32 cale musi mocno się wyróżniać. Samsung QE32LS03B dosyć, że zapewni Ci świetny obraz na matrycy QLED, to jeszcze zaoferuje ciekawe funkcje. Mowa chociażby o trybie wyświetlania znanych obrazów, fotografii bądź dowolnych zdjęć. I to również przy pionowym zawieszeniu na ścianie!


Sprawdź ceny Samsung QE32LS03B

MediaExpert

EURO
MediaMarkt


Matryca QLED z Full HD

Samsung QE32LS03B to mały telewizor z dobrym obrazem Full HD, szczególnie że kolory są odpowiednio nasycone. Nie ma się co dziwić, mówimy o jednym z nielicznych w tej przekątnej telewizorze QLED. Dodatkowa warstwa kropek kwantowych sporo tu zmienia.

Barwy stają się niezwykle żywe. Zyskuje także jasność, a czerń również trzyma zadowalający poziom. W efekcie to nie tylko prosty telewizor 32 cale do pokoju dziecka. Zagwarantuje Ci pewną namiastkę filmowych wrażeń. Spory plus, jeżeli planujesz oglądać głównie serwisy VOD, np. Netflixa.

Wiedz, że kąty widzenia nie zawodzą, co także nie dziwi w przypadku 32-calowego telewizora QLED. Nie musisz siedzieć idealnie na wprost ekranu, aby nadal cieszyć się nasyconymi kolorami z szeroką paletą.

Model do nasłonecznionych pomieszczeń

Ten top telewizor 32 cale przekonuje szerokim zastosowaniem. Zauważ, że już sama matryca QLED zwiększa jasność, o czym wspominałem. A im wyższa jasność, tym mocniej padające na ekran światło nie ma tak dużego znaczenia.

To jednak nie wszystko! Producent zastosował matową powłokę. Nie przejmujesz się refleksami, mogąc ustawić odbiornik, gdzie Ci tylko pasuje.

Wyobraź sobie, że nadal nie kończymy tego aspektu. Znalazłem coś jeszcze. Chodzi o czujnik jasności. Samodzielnie reguluje jasność w stosunku do warunków oświetleniowych. Nic nie musisz ustawiać, a urządzenie staje się przy tym bardziej energooszczędne.

Telewizor niczym… obraz?

Samsung QE32LS03B należy do innowacyjnej serii The Frame. Co to dla Ciebie oznacza? Otóż wykorzystasz go jako obraz. Tak, dosłownie jako obraz. Zwróć uwagę, że już sama ramka przypomina tę otaczającą różne malowidła.

Ponadto chodzi o funkcjonalność. Usługa Art Store da Ci dostęp do bazy dzieł sztuki i zapierających dech w piersi fotografii. Owszem, wymaga płatnej subskrypcji, lecz wiele osób decyduje się na nią i nie narzeka.

W trybie obrazu jakość pozostaje bezstratna. Nadal uświadczysz wysoką jasność regulowaną przez czujnik oraz piękne, bo wyjątkowo żywe kolory.

Wracając do designu, moją uwagę przykuł kolejny wyróżnik. Otóż łatwo wymienisz ramkę na taką w innym kolorze. Jeszcze lepiej dopasujesz sprzęt do wystroju. Istotne, gdy interesuje Cię tryb pracy jako obraz. W kolejnym akapicie znajdziesz następne urozmaicenie tej funkcji.

Różnorodna pozycja montażu

Ten topowy telewizor 32 cale ma tyle ciekawych rozwiązań, że trudno wszystkie streścić. To, co z pewnością wymaga opisu, to sposób ulokowania. Przede wszystkim sprzęt obsługuję sprytną skrzynkę ze wszystkimi złączami (np. cyfrowym czy 2 HDMI).

Co z tego wynika? Z zamontowanego na ścianie Samsung QE32LS03B biegnie jeden niepozorny przewód, właśnie do wspomnianej skrzynki. Uzyskasz bardziej estetyczną prezencję tego urządzenia na swojej ścianie. Nie otoczy go sterta kabli.

Kolejna sprawa to sama pozycja ustawienia odbiornika. Nie ograniczasz się do standardowej, gdyż… dzieła sztuki wyświetlisz także przy pionowej pozycji!

Wolisz postawić telewizor na stoliku? Tak, w tym wypadku również znajdziesz coś ekstra. Okazuje się, że zmienisz kąt nachylenia. Pomyśl, ile dodatkowych opcji dają Ci te funkcjonalności. Zawsze dopasujesz ustawienie telewizora do oczekiwań oraz warunków.

Przyjazny Smart TV i potrzebne funkcje

Samsung QE32LS03B to telewizor 32 cale z Wi-Fi i Bluetooth. W prosty sposób połączysz go z innymi urządzeniami (również przez aplikacją SmartThings), aby bezprzewodowo przesyłać cyfrowe treści.

Jeżeli chodzi o platformę Smart TV, dostajesz do dyspozycji Tizen, czyli autorskie rozwiązanie koreańskiego giganta. Osobiście nie mam nic do zarzucenia temu systemowi. Działa płynnie, oferując wiele źródeł rozrywki (z Netflixem, YouTube czy Apple TV na czele).

Jasne, nie jest tak otwarty i bogaty jak Android TV, ale większości i tak wystarczy. Istotne, że każdy prędko go opanuje, ekspresowo znajdując ulubione serwisy VOD oraz inne rzeczy. Szczególnie że nie zabrakło też przeglądarki internetowej.

Jak widzisz, ten wysokiej jakości telewizor 32 cale musiał wygrać ranking. Zagwarantuje Ci znakomity obraz, innowacyjne technologie dotyczące pracy jako obraz oraz szeroką funkcjonalność z fajnym systemem. Czegóż chcieć tu więcej?

Telewizor 32 cale Philips 32PFS6906

Telewizor 32 cale Philips 32PFS6906

Nowoczesny i funkcjonalny telewizor 32 cale Philips 32PFS6906 zbiera wiele pozytywnych opinii, czemu trudno się dziwić. Stylowy, z Androidem, oświetleniem Ambilight i przede wszystkim z dobrym obrazem. Moja recenzja zdradzi Ci więcej jego ważnych cech!


Sprawdź ceny Philips 32PFS6906

MediaExpert
EURO
MediaMarkt


Obraz pełen detali

Ten dobry telewizor 32 cale zapewni Ci ostry obraz Full HD (1920 x 1080 px). Dzięki temu ujrzysz na ekranie sporo detali, nie musząc wytężać wzroku, aby dostrzec jakiś szczegół.

Technologia Philips Pixel Plus HD dodatkowo podbija kontrast, czyli wzmacnia czerń. Nie jest siwa czy szara jak w wielu telewizorach o małej przekątnej.

A kolory? Ani nie przesycone, ani nie za bardzo pastelowe. W tej cenie nie widzę jakichś większych przekłamań w odwzorowaniu barw. Nie jest to może rasowe kino domowe, ale solidna jakość obrazu wśród małych telewizorów o przekątnej 32 cali.

32-calowy telewizor z Ambilight

To prawdziwy hit, że Philips w swojej nowej generacji małych Smart TV wprowadził popularne oświetlenie Ambilight. Do tej pory znałem je z większych i droższych odbiorników tej marki.

Diody LED wokół krawędzi telewizora współgrają z tym, co dzieje się na ekranie. Rozświetlają przestrzeń za telewizorem, dając też sporo opcji regulacji. Jeszcze lepiej wkręcisz się w oglądany film lub po prostu wykorzystasz odbiornik jako źródło światła w swoim pokoju.

Bardzo fajna opcja. Test telewizorów 32 cale pokazuje, że stanowi rzadkość na tym rynku (w końcu to właśnie Philips słynie z tej funkcjonalności).

Smart TV dla fanów sieciowej rozrywki

Nie zabrakło platformy Smart TV. Mowa o cenionym Androidzie. Dostajesz do wyboru najpopularniejsze źródła internetowej rozrywki, a więc YouTube, Netflixa i mnóstwo innych serwisów, a także aplikacji.

Znajdą się także opcje szybkiego dostępu do wspomnianych usług, a płynność działania platformy powinna Cię zadowolić. Czuwa nad tym czterordzeniowy procesor. Dobry podzespół jak na niewielki model z Android TV.

Jak widzisz, to nie tylko prosty telewizor 32 cale do kuchni czy dla seniora. Pod względem multimedialności ten model dla wielu osób stanowi top telewizor 32-calowy.

Niezbędne tunery

Oprócz tunera analogowego jest masa innych: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2, DVB-T2-HD, DVB-S, DVB-S2, DVB-C.

Zapewnia Ci to inwestycję na lata. Po wejściu nowych standardów telewizor perfekcyjnie odbiera programy telewizyjne. To jedno z kluczowych założeń mojego rankingu telewizorów 32 cale, a Philips świetnie je spełnia!

Dobry dźwięk

Producenci małych odbiorników zazwyczaj nie przykładają się do jakości dźwięku. Tu jest nieco lepiej, bo głośniki mają łącznie 16 W mocy.

Na korzyść działa funkcja poprawiająca wyrazistość dialogów. Udogodnienie pod osoby starsze, a właściwie każdego, kto chce nabyć TV z jak najlepszym dźwiękiem. Bez problemu usłyszysz kwestie mówione w Twoich ulubionych serialach, filmach i programach telewizyjnych.

Wzmacnia to także doznania płynące z wirtualnej rozgrywki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić z tego Smart TV gamingowy telewizor 32 cale. Może nie ma tu 120 Hz, ale pod nieco starsze konsole i do mniejszego pomieszczenia wystarczy.

Telewizor 32 cale Xiaomi Mi LED TV A2 32

Telewizor 32 cale Xiaomi Mi LED TV A2 32

Ranking telewizorów 32 cale byłby do niczego bez sprzętu Xiaomi. Ten producent już jakiś czas temu wziął na celownik tanie i małe telewizory. Najważniejsze, że kolejne serie zapewniają coraz to więcej udogodnień. Udowadnia to Xiaomi Mi LED TV A2 32, o którym mowa w tej recenzji.


Sprawdź ceny Xiaomi Mi LED TV A2 32

MediaExpert
EURO


LCD LED w dobrym wydaniu

Xiaomi Mi LED TV A2 32 zapewnia obraz w standardzie HD Ready, a więc 1366 x 768 px. Brak Full HD, co w tej cenie i tak nie dziwi, nadrabia jednak ładnymi kolorami.

Nie są nadmiernie przesycone ani blade, powinny w zupełności Ci wystarczyć. Piękne krajobrazy z filmów, twarze aktorów z bliska, ujęcia przyrody i zwierząt, widok zielonej murawy – z tym telewizorem wiele razy zachwycisz się daną sceną.

Co więcej, generacja A2 poczyniła postępy co do dźwięku. Producent zwiększył moc głośników do 20 W. Pojawiła się także technologia DTS Virtual:X. W efekcie lepiej zlokalizujesz słuchowo kierunek danego odgłosu z filmu. Produkcja jeszcze bardziej Cię wciągnie!

Rasowe Smart TV i bezprzewodowa łączność

Bardzo dużym plusem tego małego telewizora 32 cale z dobrą jakością obrazu jest platforma z potężnymi zasobami. Chodzi o popularnego Androida.

Zyskasz nie tylko łatwy dostęp do Netflixa czy YouTube, ale i masy innych serwisów. To w końcu otwarty system bez większych ograniczeń.

Bywasz czasem tak leniwy, że nie chce Ci się przeskakiwać na Smart TV po wirtualnej klawiaturze? No cóż, mam tak samo. Dlatego też cenię obecność Asystenta Google. Oznacza możliwość wyszukiwania seriali czy filmów za pomocą głosu.

Wi-Fi w połączeniu z technologią Chromecast gwarantuje proste przerzucanie obrazu z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. W wygodny sposób pochwalisz się znajomym czy rodzinie np. fotkami z wakacji czy jakiejś imprezy.

Pilot Bluetooth

Jestem praktycznym człowiekiem. Prezentując polecane telewizory 32 cale, oceniam ich obraz, system Smart TV czy jakość wykonania.

W tym wypadku zwróciłem baczną uwagę także na pilota. Dlaczego? Ponieważ działa na Bluetooth, a więc w 360°.

Nieważne, w jak dziwnej pozycji korzystasz z niego – zawsze wychwyci Twoje żądanie. Ma świetny zasięg, a do tego wygląda niczym z dużo droższego modelu telewizora. Uwierz mi: wielu posiadaczy wielkich OLED-ów chciałoby mieć taki pilot do TV!

Z tego typu kontrolerów aż chce się korzystać, skacząc między stacjami telewizyjnymi bądź filmami oraz serialami na Netflixie.

Prawie bezramkowa konstrukcja

Xiaomi chwali się bezramkową konstrukcją. No cóż, jakieś ramki jednak widać, ale są bardzo cienkie. Jak na tani i mały telewizor robią świetne wrażenie.

Całość spoczywa na 2 nóżkach, które nie szpecą designu, a przy okazji zapewniają stabilność. Nie tak łatwo przypadkowo strącić czy choćby przesunąć to urządzenie.

A gdy tego zechcesz, ten cienki telewizor 32 cale do małego pokoju powiesisz na ścianie. Nie zajmie wiele miejsca, więc obstawiam, że bez problemu znajdziesz na niego miejsce. Potem już tylko pilot w dłoń i relaks!

Jaki telewizor 32 cale wybrać?

Już w opiniach o polecanych modelach z rankingu zawarłem sporo informacji, czym się właściwie kierować.

Ale to nie wszystko.

Warto pewne informacje zebrać do kupy, jak i wspomnieć o pozostałych aspektach. Dzięki temu dobrze zainwestujesz swoje pieniądze w mały TV i nie rozczarujesz się nowym nabytkiem.

Według jakich cech wybrałem najlepsze 32-calowe telewizory? Co jest w nich najważniejsze?

Ranking telewizorów 32 cale - Jakie są najlepsze telewizory 32 cale? Infografika

  • Stosunek ceny do jakości – zawsze odgrywa w moich zestawieniach dużą rolę, ale tu wyjątkowo. Odrzuciłem kilkanaście telewizorów, ponieważ były nieopłacalne w stosunku do czołówki z rankingu TV 32 cale. Nie czułem też potrzeby rozszerzania zestawienia na ponad 20 miejsc, bo po co? Aktualne propozycje tworzą zróżnicowaną klasyfikację, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Wbudowane tunery – przede wszystkim DVB-T2. To standard, który zapewnia telewizji naziemnej więcej kanałów. I to przy lepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Warto kupić telewizor gotowy na to. Wszystkie polecane w rankingu telewizory 32 cale mają DVB-T2. Nie wyrzucisz więc kasy w błoto.
  • Rozdzielczośćfaworyzowałem Full HD. Z czasem coraz więcej powszechnie dostępnych stacji telewizyjnych będzie nadawać sygnał w tej jakości. Dodając do tego treści płynące z usług internetowych, a także odtwarzanie czegoś z nośników danych, zazwyczaj warto dopłacić za wyższą rozdzielczość.
  • Jakość obrazu – oczywisty priorytet w przypadku telewizorów. Znaczenie mają: kontrast, jasność, odwzorowanie i intensywność barw oraz autorskie technologie obrazu. Rozszerzone możliwości konfiguracji obrazu również były przeze mnie mile widziane. Wszystkie wyróżnione produkty spisują się pod tym względem bardzo dobrze na tle konkurentów. Potwierdziły to testy telewizorów 32 cale.
  • Kąty widzenia – ściśle zależne od rodzaju matrycy, ale nawet w wypadku IPS nie zawsze są one do siebie zbliżone. O ile w poziomie jest zazwyczaj dobrze, tak w pionie już nie zawsze. Był to więc kolejny czynnik, gdyż nie wszyscy będą siedzieć idealnie na wprost ekranu telewizora.
  • Podświetlenie – praca podświetlenia zawsze ma znaczenie. Plusy dawałem za bezpośrednie podświetlenie (czyli Direct LED). Dlaczego? Ponieważ generowane światło jest równomiernie rozłożone, nie widać tak bardzo niedoświetlonych stref (np. w rogach ekranu). Druga sprawa, że nie ma to aż takiego znaczenia jak w przypadku większych przekątnych. I Direct LED, i Edge LED często wypadają podobnie, a na mniejszym wyświetlaczu mniej widać zaciemnione strefy. Niemniej zwracałem na to uwagę, aby było jak najlepiej z równomiernością podświetlenia.
  • Smart TV – po pierwsze to, czy w ogóle jest, a po drugie to, jak działa i co oferuje. W tym segmencie najbardziej cenię webOS (telewizory LG), Android (np. telewizory Xiaomi, Philips, Sony, Toshiba, Hitachi) i Tizen OS (telewizory Samsung). Dzięki tym platformom zyskasz dostęp do popularnych serwisów oraz usług VOD, szybko połapiesz się w nawigacji i nie będziesz się wkurzał przez nadmierne lagi, restarty i inne opóźnienia.
  • Jakość dźwięku – z jednej strony nie wypada liczyć na niezapomniane wrażenia audio, ale z drugiej dialogi, wszelkie kwestie mówione powinny być dobrze słyszalne. Tanie, małe telewizory służą przecież często oglądaniu programów informacyjnych. Jeżeli jeszcze istnieją jakiekolwiek akceptowalne tony niskie (bas), to tym lepiej. A jakieś technologie dźwięku? Dawałem plusa za regulację tonów, wyrównywanie głośności (AVL), gdy film lub serial przerywają głośniejsze od niego reklamy, czy optymalizowanie dialogów (np. Clear Voice).
  • Funkcje – jakość cyfrowego przewodnika po programach (EPG), obraz w obrazie (PIP), nagrywanie USB na dysk zewnętrzny, opcje ułatwiające sterowanie TV i podłączonym (przez HDMI) urządzeniem za pomocą jednego pilota, przeglądarka internetowa, asystenci głosowi, łatwe udostępnianie treści (filmy, muzyka, zdjęcia) ze smartfona w sposób bezprzewodowy (a także przewodowy, ale z lepszą jakością) czy wstrzymywanie, cofanie i wznawianie oglądania (TimeShift). Spora lista funkcji telewizyjnych, multimedialnych i sieciowych, choć te TV wyglądają na tak niepozorne, prawda? Znalazło się w nich wiele udogodnień, za które przypisywałem plusy.
  • Łączność bezprzewodowa – idzie w parze z obecnością platformy Smart TV, bo zyskujesz moduł Wi-Fi. A oprócz niego może też być Bluetooth czy zgodność z DLNA (łatwiejsza współpraca telewizora z urządzeniami mobilnymi przy udostępnianiu cyfrowych treści).
  • Obsługiwane kodeki i formaty plików – im szersza ich lista, tym lepiej, choć ta cecha ma większe znaczenie, gdy często odtwarzasz coś na telewizorze z zewnętrznych urządzeń.

A na co nie zwracałem większej uwagi (i przy okazji na co nie powinieneś się nabrać, kupując telewizor 32 cale)?

  • HDRwpychanie do małego i taniego telewizora trybu HDR jest często bezcelowe. Żeby włączenie go dało realne korzyści (więcej detali, lepsze kolory), trzeba posiadać dużo droższy telewizor. Potwierdzają to liczne testy telewizorów. W tym wypadku to zazwyczaj wabik na klientów. HDR wymaga odpowiednio wysokiej jasności, aby pokazać potencjał. Tutaj jej nie ma i przeczytasz o tym na każdym forum pasjonatów sprzęt tego typu. Z drugiej strony, niektóre modele potrafią nieco podbić jasność za sprawą HDR (zwłaszcza QLED). Kwestia gustu, czy zrobi Ci to różnicę.
  • Upłynnianie ruchu – płynność jest bardzo ważną cechą. Sęk w tym, że 32-calowe telewizory mają 60 Hz odświeżania obrazu i bardzo podstawowe procesory obrazu. Wszystkie właściwie smużą i nie różnią się za bardzo od siebie pod tym względem. Niektóre mają jakieś systemy upłynniania, ale mało skuteczne. Jeżeli smużenie znika, to pojawia się znów nienaturalne przyspieszanie (efekt opery mydlanej). No cóż, nie są to idealne telewizory do grania na konsoli czy oglądania wydarzeń sportowych.
  • Design i wymiary – to, czy wygląd zewnętrzny i gabaryty są ważne w przypadku budżetowego i małego TV, to kwestia dyskusyjna. Niektórzy nie chcą, aby cały był czarny. Innych interesuje wąska podstawa na jednej nodze (np. jak w niektórych monitorach) i smuklejsza obudowa z cienkimi ramkami. Co do koloru obudowy, jest w rankingu pewne urozmaicenie. Jeżeli chodzi o podstawę, to przeważają boczne nóżki. Głębokość konstrukcji szału nie robi, ale to już bardziej ogólna cecha tego segmentu. Ogólnie biorąc, jest dużo ważniejszych cech i parametrów.
  • Złącza – zestaw złączy to ważna kwestia, ale w tym przypadku nie ma wielkiego zróżnicowana. Swoją drogą – czy mając w takim telewizorku 3 HDMI, wszystkie wykorzystasz? Zazwyczaj tak proste i tanie modele nie działają zbyt efektywnie z konsolami, odtwarzaczami blu-ray czy kinami domowymi. Soundbary też rzadko wchodzą w grę, bo te sensowniejsze często przekraczają cenę samego telewizora 32-calowego!
  • Pilot – kwestia indywidualna, jaki model komu się podoba. Jedni lubią małe i minimalistyczne kontrolery, a inni większe z masą przycisków. Nie brałem więc tego za ważny priorytet. A jeżeli mowa o Smart TV, to w zasadzie pilot każdego modelu ma wtedy jakieś przyciski kierujące do często odwiedzanych miejsc (np. główne menu Home, YouTube, Netflix).
  • Zużycie energii – w przypadku tak małych przekątnych pobór prądu jest niewielki. 32-calowe telewizory są energooszczędne w porównaniu do większych wersji. Nie ma też między nimi większych różnic w tym parametrze. Wyjątek mogą stanowić telewizory 32 cale QLED. One bywają bardziej prądożerne.

Nie przewiduję, aby w najbliższym czasie rynek 32-calowych telewizorów przeszedł rewolucję. Dlatego też ustalone priorytety wciąż będą mi towarzyszyły przy aktualizacjach rankingu (bo często je przeprowadzam na PROrankingach).

Jakiej firmy telewizor 32 cale?

Wiele osób patrzy bardzo uważnie na producenta, gdy kupuje telewizor. W niektórych przypadkach ma to sens, ale jeżeli chodzi o tanie i małe telewizory LCD LED już mniej.

Nie ma co tu patrzeć na logo, bardziej opłaca się poznać każdy telewizor pod kątem wymienionych przeze mnie priorytetów.

Pewne wnioski jednak wyciągnąłem, poznaj je, bo są ciekawe:

  • Mocną pozycję stara się odzyskać LG. Ich 32-calowe TV wyróżniają się zazwyczaj dobrym obrazem, szeroką funkcjonalnością, kilkoma technologiami, które robią różnicę, a także cenionym systemem webOS. Niestety, ten producent trochę odpuścił małe telewizory na rzecz pracy nad większymi, choć niedawno powrócił do gry.
  • A Samsung? Po mało opłacalnej serii drogich QLED-ów zdecydował się wreszcie na te bardziej konkurencyjne pod względem cen. W mojej opinii świetny ruch. Małe telewizory 32 cale QLED od Samsung są teraz jednymi z najlepszych!
  • Duże ożywienie na rynku telewizorów, nie tylko 32-calowych, wprowadziło z kolei Xiaomi. Dobre telewizory 32 cale za rozsądne pieniądze. Druga sprawa, że póki co oferują HD Ready, a nie Full HD. Obraz jest ogólnie dobry w ich cenach, a do zakupu przekonuje także Android TV oraz rozbudowana funkcjonalność.
  • Japońskie Sony oferuje kilka porządnych telewizorów z mniejszymi przekątnymi. Problem w tym, że mocno wycenia swój sprzęt. Z drugiej strony wkłada do nich lepsze podzespoły, co pozytywnie wpływa na jakość obrazu. Dlatego też nawet nieco droższe modele HD Ready wypadają bardzo solidnie na tle tej kategorii.
  • Dobrą jakość zapewnia marka Toshiba i wcale nie przesadza z cenami. Mam nadzieję, że w przyszłości wypuści jeszcze więcej fajnych telewizorów z przekątną wynoszącą 32 cale. Coraz bardziej umacnia swoją pozycję na tym rynku.
  • Podobnie do sprzętu Toshiba wypadają niewielkie telewizory Hitachi. Pracują na Android TV, nie zawodzą jakością obrazu i dostaniesz je w przystępnej cenie. W dodatku często są to telewizory na jednej nodze, co rzadko się zdarza w tej przekątnej.
  • 32-calowe TV Philips to kolejna grupa telewizorów 32 cale, które są często polecane i często wybierane. W kwestii jakości obrazu nie odbiegają od poprzednich firm. No i potrafią zaoferować Full HD, a nawet oświetlenie Ambilight!
  • Czarnym koniem w rankingu okazała się kiedyś marka Lin. Produkowała tanie i dobre telewizory dla osób z niewygórowanymi wymaganiami. Aktualnie nie widzę jednak nic ciekawszego z ich oferty. Być może firma ograniczyła produkcję sprzętu kierowanego do Europejczyków.

A co z resztą producentów?

Parę interesujących modeli ma Panasonic, ale ich ceny nie wyglądają zbyt atrakcyjnie w porównaniu do modeli z zestawienia.

Na przeciwległym biegunie postawię sprzęt od marek Manta czy Kiano. Skwituję je krótko: nie warto.

Sytuacja na rynku telewizorów, nawet tych małych i budżetowych, dynamicznie się zmienia. Ranking regularnie aktualizuję, więc zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Pytania i odpowiedzi

W erze OLED-ów i QLED-ów małe, tanie i proste telewizory wciąż mają jak najbardziej rację bytu. Determinuje to sam rynek, bo takie telewizorki bardzo dobrze się sprzedają.

Co ciekawe, właśnie w tym segmencie ludzie najczęściej dobrze wiedzą, czego oczekują od telewizora.

Po co więc kupujemy takie TV? Kiedy okazują się optymalne?

Poznaj moje wnioski:

  • Jeżeli telewizor jest mały (przy 32 calach szerokość obudowy to 73 – 74 cm), to nie trzeba zbyt daleko od niego siedzieć, prawda? Do tego wystarczy niewielki stolik RTV. A to wszystko idealnie pasuje do małych pomieszczeń.
  • Na każdą decyzję zakupową w dużej mierze wpływa budżet. A tego typu TV są po prostu tanie na tle większych przekątnych.
  • Większość modeli z mojego rankingu ma tryb hotelowy. Niesie za sobą kilka dodatkowych funkcji, np. ustawienie maksymalnej możliwej głośności lub zablokowanie wybranych stacji telewizyjnych. Właściciele pensjonatów i hoteli często hurtowo kupują 32-calowe telewizory.
  • Z doświadczenia z wieloma kategoriami wiem, że im niższa cena, tym urządzenie wcale nie musi być tym głównym. Z małymi i tanimi telewizorami tak właśnie jest. Wiele osób kupuje je jako dodatkowy sprzęt, np. do kuchni lub jakiegoś pomieszczenia bardziej roboczego, w którym przyda się odrobina multimedialnej rozrywki.
  • Nie każdy jest wybrednym kinomanem. Niektórzy wcale nie potrzebują wielkich i nowoczesnych telewizorów. Przy niskich wymaganiach wybór często pada na modele z tego segmentu.

Oprócz powyższych jest sporo opinii, że 32-calowy model to dobry telewizor dla seniora. Osobiście wcale nie uważam, żeby seniorzy nie zwracali uwagi na jakość obrazu, choć… tak, moja babcia ma 32-calowy TV! Ale nie dlatego, że nie zależy jej na dobrym obrazie. Mieszka w niewielkim pokoju, do którego idealnie pasował akurat taki odbiornik.

Mimo wszystko wiele osób kupuje albo seniorom, albo dzieciakom kompaktowe i nie za drogie telewizory.

Krótka piłka – lepiej wybrać Full HD. Dlaczego? Bo jest bardziej przyszłościowe w przypadku naziemnej telewizji cyfrowej.

I nie tylko.

Jeśli dany model daje dostęp do platformy Smart TV, to lepiej się sprawdzi, dysponując jakością Full HD.

A odtwarzanie czegoś z nośnika danych przez USB (np. filmu z pendrive’a)? Jeśli materiał zapisano w rozdzielczości 1920 x 1080 px, to telewizor HD Ready nie wykorzysta tego potencjału.

Ale każdy medal ma dwie strony…

32 cale nie robią ogromnej różnicy, jeżeli porównamy HD Ready do Full HD. To stosunkowo mała przekątna, aby zachwycać się najmniejszymi detalami. Do tego dochodzi różnica cenowa – Full HD w dobrym wydaniu jest zazwyczaj droższe o kilkaset złotych.

Podsumowując, radzę Ci w pierwszej kolejności spojrzeć na 32-calowe telewizory Full HD, które umieściłem w rankingu. Ale ostatecznie wybór HD Ready, które nie zawodzi pod względem jasności, kontrastu i kolorów, również może się okazać udaną inwestycją. Dlatego też warto wspomóc się moim zestawieniem.

Mówimy oczywiście o poczciwych ekranach ciekłokrystalicznych LCD LED, ale one też mają swój podział. Chodzi o matryce IPS oraz VA (tak ogólnie, bo są i bardziej szczegółowe podziały).

W największym skrócie: 

  • VA to lepsza czerń dzięki wyższemu kontrastowi, gorsze kąty widzenia i często mniej intensywne barwy.
  • IPS to bardzo dobre kąty widzenia, przeważnie żywe kolory, ale kiepskie odwzorowanie czerni, która wpada w szarość/siwiznę.

Wydaje się więc, że VA jest lepszym wyborem, gdyż jakość czerni stanowi bardzo ważną cechę. Nie jest tak jednak zawsze w przypadku 32-calowych telewizorów.

Dlaczego? Ponieważ budżetowe matryce VA nie zawsze dobrze panują nad kontrastem i podświetleniem. Owszem, czerń będzie bardziej smolista, ale może się zlewać z ciemniejszymi obszarami i ukrywać detale. Sam to kilka razy przerabiałem.

A to nie koniec. Kąty widzenia są tu jednak istotne. Skoro telewizor ma pasować do małego pomieszczenia, to być może nie zawsze będzie idealnie na wprost miejsca, z którego oglądasz telewizję. I wtedy na matrycy VA zobaczysz zaburzenie kontrastowości oraz degradację kolorów.

Kolory są z kolei kwestią gustu. Zauważyłem jednak, że im tańszy telewizor, tym częściej ludzie oceniają barwy przez pryzmat ich intensywności. Nie mają być idealnie odwzorowane, a żywe. W tym wypadku najlepiej wypadają z kolei QLED-y, choć nie ma ich aktualnie dużo do wyboru wśród 32-calowców.

Biorąc to wszystko pod uwagę, w tym wypadku budżetowa matryca IPS jest mniej ryzykownym wyborem niż równie tania matryca VA.

Ale nie zawsze stanowi to regułę, więc tym bardziej przeczytaj moje opinie o polecanych telewizorach 32-calowych, które wyróżniłem. Sam rodzaj zastosowanego panelu to dopiero początek. Wszystko weryfikuje jakość kolorów, praca kontrastu i zasięg jasności.

Lepiej kupić 32-calowy telewizor Smart TV. Dlaczego? Z prostego powodu – wtedy najczęściej oferuje również jakość Full HD. Jestem więc konsekwentny w moich poradach, gdyż 2 pytania wcześniej polecałem bardziej wybór Full HD.

Ale tak pomijając związek z rozdzielczością – Smart TV czy nie?

To zależy od wymagań. Jeżeli z telewizora ma korzystać osoba kompletnie nieznająca lub nielubiąca funkcji i usług sieciowych, to nie będzie potrzebowała Smart TV.

Ale czy takie przypadki są aktualnie częste? I małe dzieciaczki, i seniorzy coraz więcej czasu spędzają np. na YouTube. A nawet najprostszy system w tanim telewizorze daje do niego dostęp.

Znam wiele osób, które zapierały się, że nie chcą Smart TV. Co było potem? Więcej czasu spędzały, korzystając z usług VOD i funkcji sieciowych, niż oglądając zwykłą telewizję.

Ale pamiętaj o kilku sprawach:

  • 32-calowe TV mają słabe platformy sprzętowe (mało wydajny procesor, mało RAM-u). Lubią lagować, czyli łapać opóźnienia podczas używania jakiejś funkcji czy usługi.
  • Same systemy nie są często wybitne. O ile webOS, Tizen OS i Android TV są fajnie zoptymalizowane, tak inne przeważnie nie. Chodzi o jakieś autorskie i mocno uproszczone platformy.
  • Czy jest sens wykupywać abonamenty (np. na Netflixie czy HBO GO), aby oglądać najnowsze produkcje na takim sprzęcie? Wiadomo, że o kinowych wrażeniach nie ma tu za bardzo mowy. Do nałogowego korzystania z usług VOD polecam jednak bardziej zaawansowane (i większe!) modele, choć to zawsze kwestia wymagań.

Nie jest więc łatwo o lepszą responsywność oraz ogromne zasoby, ale i tak Smart TV to bardziej przyszłościowy zakup. Nigdy nie wiadomo, która usługa lub funkcja wciągnie Cię na długie godziny.

Kwota wydawana na 32-calowy telewizory zależy od wymagań, czyli wielu cech takiego małego telewizora, które omówiłem we wcześniejszych odpowiedziach.

Nie ograniczę się jednak do trywialnych rad, bo mam dla Ciebie pewne wskazówki:

  • Jeżeli nie zależy Ci ani na Full HD, ani na Smart TV, a jedynie na jak najbardziej zadowalającym obrazie HD Ready, to nie wydawaj więcej niż 800 – 1000 zł. Druga sprawa, że najtańszych telewizorów 32 cale bez Smart TV jest coraz mniej.
  • Jeżeli Full HD to priorytet, a w dodatku zależy Ci na porządnym Smart TV, to przygotuj chociaż 1000 – 1200 zł.
  • Kupując 32-calowy telewizor, maksymalnym, rozsądnym budżetem powinno być 1700 – 2000 zł. Nie ma sensu wydawać więcej na tak mały telewizor. Mają one swoje ograniczenia i już powyżej 1500 zł robią się często nieopłacalne.

Bo nie miałoby to najmniejszego sensu.

Z jakich powodów?

  • 4K w przypadku telewizora potrzebuje odpowiedniej przekątnej, aby rzeczywiście pokazać wyraźną różnicę. Ba, są opinie, według których poniżej np. 55 cali nie ma większej różnicy między Full HD a 4K. Kwestia dyskusyjna, ale dyskusji nie ma już w przypadku 32-calowych modeli. U nich 4K byłoby zupełnie zbędne.
  • A co z opłacalnością? Różnica między HD Ready a Full HD to często ponad 200 – 300 zł. Ile zatem kosztowałyby telewizory 32 cale 4K? Nikt nie chce wydawać większych kwot na mały telewizor.
  • Jak to zwykle bywa, powstaje jedno pytanie: co w tym 4K zamierzasz oglądać? Trzeba dysponować jakimś źródłem, które obsługuje treści w tej jakości. Mało kto kupuje małe telewizory pod granie na konsoli w 4K czy wykupywanie kosztownych abonamentów usług VOD w 4K. 32-calowe TV to raczej spokojniejsze treści zwykłej telewizji naziemnej, czyli teleturnieje, informacje, programy kulinarne lub seriale obyczajowe.

Producenci z tego wszystkiego zdają sobie sprawę, więc nie tworzą małych telewizorów z tak wysoką rozdzielczością.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaki telewizor 32-calowy kupić, na co zwrócić uwagę, a za co nie przepłacić. Nie musisz o to pytać na forum czy czytać innych blogów.

Jak się okazało, na porządny telewizor 32 cale z Full HD i dobrym Smart TV nie musisz sporo wydawać. Wyłowiłem dla Ciebie bardzo opłacalne odbiorniki. Zadowolą Cię jakością obrazu oraz funkcjonalnością. No i nie potrzebujesz przy nich dobrego dekodera DVB-T2.

W razie dodatkowych pytań, opinii czy sugestii zapraszam do sekcji komentarzy.

Bierzesz też pod uwagę nieco większy odbiornik? Jeżeli tak, to koniecznie zobacz ranking telewizorów 43 cale. Technologicznie wyprzedzają one bardzo wyraźnie modele 32-calowe.

A gdy irytuje Cię słaby sygnał, pomyśl o zakupie anteny pokojowej DVB-T2 do telewizora. W zestawieniu wyróżniłem najmocniejsze modele. Stanowią świetną alternatywę dla zewnętrznych anten.

Oceń publikację
[Głosy: 20 Średnia: 4.4]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
2 lat temu

Witam, chcemy dla starszej osoby kupić telewizor 32″ bez internetu ale już z DVB-T2. Budżet to około 700-800 zł więc to nie takie proste wybrać coś co posłuży trochę dłużej, czy mógłbym prosić Pana o podpowiedź co wziąć? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.

Marcin
2 lat temu

Rozumiem i dziękuję za odpowiedź, pewnie tak będzie trzeba zrobić jak Pan mówi.

Jacek
2 lat temu

Witam, chcę kupić telewizor bez żadnych bajerów, typu full coś tam Smart czy inne. Tylko do oglądania. Czy jest jeszcze coś prostego z dvb- t2do kupienia
?

Elżbieta
2 lat temu

Witam, chcę kupić telewizor 32 cale i nie wiem jaki wybrać Samsung UE32T5302CK czy
Philips 32PFS6855/12 chodzi o jakość i parametry. Oba telewizory w tej samej cenie.
Z góry dziękuję.

Irek
2 lat temu

Chyba też skorzystam z Twojej rady i nabędę JVC polecany 32″. Dziękuję pięknie. Przydatny ten Twój ranking. Zacząłem już się gubić w tych skomplikowanych propozycjach. Na razie mi się nie śpieszy może radzisz jeszcze poczekać, ciągle coś extra dochodzi?

Bernard
2 lat temu

Muszę bardzo podziękować i pogratulować autorowi tego opracowania o TV 32 calowych.
Jeszcze nigdy tak szybko ( dwa dni) nie zdecydowałem się na zakup nowego sprzętu elektronicznego.
Miałem szczęście, że od razu trafiłem na ten artykuł który rzetelnie pkt. po pkt. wyjaśnia, porównuje i rozbiera na czynniki pierwsze wszystkie parametry telewizorów. I jest uaktualniany. Ta że od dziś stałem się posiadaczem JVC LT 32VAF5000. Zobaczymy na jak długo szczęśliwym.

Mieciu
2 lat temu
Reply to  Bernard

Też myślę nad zakupem tego modelu, moje pytanie o wsparcie techniczne czy aktualizacje, bo zdaje się ten model pokazał się na rynku już jakiś czas temu, nawet nie mogę znaleźć daty produkcji pierwszego egzemplarza ale po opiniach widać że ma conajmmiej już rok

Sylwester
2 lat temu

Witam, ten JVC prezentuje się bardzo dobrze od strony funkcjonalności, a powiedz, czy byłaby sens kupna Samsunga 32 Frame 2021?

Sylwester
2 lat temu

Dzięki za odpowiedź, jeszcze tylko mam mam małe wąchania między tym JVC a tym od Xaomi z android, różnica w panelu jest Full HD i HD Ready, czy oba mają matrycę VA nie wiesz tego przypadkiem?

Jacek
2 lat temu

Witam. Mam zamiar dokonać zakupu telewizora LG 32LM6370PLA czy porównując do JVC LT-32VAF5000 będzie jakaś różnica na korzyść tego pierwszego?

Dominik
3 lat temu

A co powiesz na Hitachi HAE 2250 ?
Miałeś może styczność?
Warto?

Norbert
3 lat temu

Cześć, powiedz mi czy telewizor Philips 32PFS6855 będzie lepszy czy gorszy od Philipsa z zestawienia (32PFS5823)?

Norbert
3 lat temu
Reply to  Norbert

Podbijam 😉

Sebe
3 lat temu

Miałeś może styczność z telewizorem Sharp LC-32HI3322E? Potrzebuję 32″ do 800 zł prostego w obsłudze i bez smarta, o przyzwoitym obrazie i niezłych głośnikach, a czytając jego dane techniczne wydaje się przyzwoity.

Bartek
3 lat temu

Czy można się spodziewać rankingu większych telewizorów? Szczególnie interesuje mnie przedział 50” – 55” i zakres cenowy 2000 zł – 3000 zł.

Last edited 3 lat temu by Bartek
MIRO
3 lat temu

Faworyzowałes Full HD a wieszkszośc zestawienia to hd ready
Ja troche z innej beczki , niepotrzebny mi smart tylko jakosc obrazu i wykonannia tv najistotniejsza
czy ten model jest lepszy niz LG z zestawenia ?
https://www.ceneo.pl/66821671

MIRO
3 lat temu

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz ,a wiec LG