W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy smartband działa bez telefonu? Czy ma wtedy sens?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Używając smartbanda, odkryjesz wiele ciekawych funkcji. Sęk w tym, że wiele z nich działa w parze ze sparowanym telefonem. Czy smartband potrafi więc cokolwiek bez niego? Czy takie korzystanie z opaski sportowej ma w ogóle sens? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Czy smartband działa bez telefonu?

Spis treści:

  Czy smartband działa bez telefonu?

  Smartband działa bez telefonu, ponieważ ma własne czujniki mierzące różne aktywności (np. wykonane kroki) oraz parametry życie (np. puls czy saturację krwi). Pokaże Ci je na wyświetlaczu, do czego nie potrzebuje połączenia Bluetooth z telefonem.

  Mimo to sprawa nie jest aż tak prosta, jak może się wydawać. Nie łącząc smartbanda z telefonem, utracisz wiele fajnych funkcjonalności oraz możliwość głębszej analizy wyników.

  Inteligentne opaski mogą radzić sobie bez smartfona, ale z ograniczonymi możliwościami. Jeśli zdecydujesz się nie sparować smartbanda z telefonem, to mimo wszystko sprawdzisz aktualną godzinę oraz datę. W wielu modelach ustawisz również budzik lub stoper i zmierzysz ilość kroków.

  To, czy opaska sportowa działa bez telefonu, wynika z czegoś jeszcze. Inteligentne urządzenie wyposażone jest w specjalne czujniki, które pracują niezależnie od połączenia ze smartfonem.

  Najczęściej to pulsometr, akcelerometr czy też żyroskop. Oznacza to, że smartband dokona np. pomiaru pulsu. Niemniej do dokładnego przeanalizowania swoich wyników oraz wszystkich statystyk potrzebujesz łączności ze smartfonem.

  Bez tego nie otrzymasz również powiadomień z telefonu dotyczących SMS-ów, e-maili oraz połączeń przychodzących. Nie wyświetlą się też informacje o najnowszych postach i innych akcjach na portalach społecznościowych typu Facebook.

  Jednym słowem smartband działa bez telefonu, ale z bardzo ograniczonymi funkcjami. Sprawdź, które z nich mimo wszystko będą cały czas dostępne.

  Zobacz:

  Jakie funkcje oferuje smartband bez telefonu?

  Musisz wiedzieć, że wiele zależy od możliwości konkretnego smartbanda. To całkiem zróżnicowana kategoria ubieralnych gadżetów. Zdarza się, że dostępne funkcje różnią się od siebie w zależności od danego modelu.

  Bez sparowania ze sobą obu urządzeń najczęściej będzie działać:

  1. Zegar – nadal sprawdzisz godzinę, ale… zazwyczaj najpierw musisz choć raz połączyć sprzęt ze smartfonem, aby w ogóle ustawić godzinę w smartbandzie. Później połączenie z telefonem nie jest potrzebne.
  2. Krokomierz – dowiesz się o liczbie zrobionych kroków, ale nie przeanalizujesz dokładnie wszystkich wyników ani nie zapiszesz ich w telefonie (a konkretniej w dedykowanej aplikacji).
  3. Pulsometr – kiedy tylko zechcesz, sprawdzisz pomiar tętna. Rzecz jasna gdy dana opaska sportowa oferuje tę funkcjonalność, lecz zwykle tak jest.
  4. Pulsoksymetr – czyli poziom natlenienia krwi. Ciut rzadszy pomiar niż ten dotyczący pulsu, ale także dość łatwo dostępny w lepszych smartbandach. Oczywiście nie zawsze zastąpi najlepszy pulsoksymetr z certyfikatem, lecz i tak zaoferuje Ci pewnie dość wiarygodne wyniki.
  5. Alarm wibracyjny – uruchamia się, gdy urządzenie wykryje nieprawidłowy puls bądź poziom natlenienia. Wibruje sama opaska, do czego nie potrzebuje telefonu.
  6. Licznik spalonych kalorii – informację o zgubionych kaloriach uzyskasz bez względu na łączność smartbanda z telefonem. Umożliwi Ci to niejako podgląd skuteczności treningu czy danej aktywności fizycznej.
  7. Monitor snu – urządzenie dokona pomiaru długości odpoczynku, ale uzyskanych danych nie przeniesie do smartfona.
  8. Budzik – konkretną godzinę ustawiasz w opasce, więc nie potrzebujesz do tego telefonu.
  9. Stoper i minutnik – łączność z telefonem jest zbędna, żeby sprawdzić czas biegu lub idealnie ugotować jajko na miękko.
  10. Kalendarz – banalne narzędzie, które nie potrzebuje telefonu.
  11. Latarka – wbudowane w smartband udogodnienie. Również działa rzecz jasna niezależnie od połączenia z innym urządzeniem mobilnym.
  12. Pomiar stresu – dowiesz się o wyniku, ale nie zapiszesz tych danych w smartfonie.
  13. Moduł GPS – tę opcję gwarantują tylko niektóre opaski. Pomimo braku łączności smartbanda z telefonem skorzystasz z nawigacji w trakcie treningu.

  Coraz częściej zdarza się, że GPS w inteligentnych opaskach działa niezależnie od tego, czy smartband połączysz ze smartfonem, czy też nie. Oczywiście do dyspozycji masz jedynie podstawowe funkcje. Producenci decydują się na takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa użytkowników.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jakie funkcje traci smartband bez połączenia z telefonem?

  Używając smart opaskę bez telefonu, możesz mocno ograniczyć możliwości, a więc i przydatność urządzenia. Chodzi przede wszystkim o brak łączności z aplikacją, którą często dorzucają producenci smartbandów.

  Jeżeli nie połączysz smartbanda z telefonem, nie będą działać:

  1. Głębsza analiza – chodzi o statystyki, całodobowy monitoring różnych parametrów i opcję zapisywania wyników bądź pomiarów w aplikacji do smartbanda. Bez telefonu sprawdzisz niektóre rzeczy tylko tu i teraz, nie mogąc analizować dłuższego przedziału czasowego.
  2. Powiadomienia – siłą rzeczy nie sprawdzisz przychodzących połączeń, SMS-ów, maili bądź powiadomień z Facebooka oraz innych portali społecznościowych. Po prostu tracisz kontakt ze światem, gdy masz sam smarband bez dostępu do telefonu. Zabierając i łącząc go z opaską, wszystko sprawdzisz z poziomu nadgarstka.
  3. Funkcje typu SOS – nowoczesne opaski potrafią wykrywać niebezpieczne sytuacje, np. dotyczące parametrów życiowych. Wtedy wysyłają lokalizację użytkownika do wcześniej zapisanych kontaktów alarmowych. Czynią to przez łączność Bluetooth ze smartfonem i z jego poziomu.
  4. Streaming muzyki – smartband bezprzewodowo odtwarza muzykę zapisaną na smartfonie. Daje też opcję sterowania playlistą. Bez telefonu utraci dostęp do źródła Twoich ulubionych piosenek.
  5. Płatności bezgotówkowe – odbywają się za pośrednictwem modułu NFC, wymagając dostępu do sieci, a więc i stałego połączenia z telefonem.
  6. Zdalne sterowanie aparatem smartfona – tak, można robić zdjęcia smartfonem, w zasadzie nie dotykając go, gdy został wcześniej połączony ze smartbandem z taką funkcją.

  Jak widzisz, teoretycznie więcej funkcji wciąż działa, niż nie działa, gdy nie zdecydujesz się połączyć opaski z telefonem. Największe znaczenie ma jednak priorytet opisanych udogodnień.

  Musisz je uważnie prześledzić i zdecydować, które są Ci niezbędne, a bez których wciąż uzyskasz satysfakcję z korzystania ze smartbanda.

  Czy smartband bez telefonu ma sens?

  I tak, i nie. Zależy, jakie masz oczekiwania w stosunku do urządzenia oraz jego funkcji. Pomimo braku łączności nadal korzystasz z wielu możliwości, jakie oferuje inteligentna opaska na nadgarstek.

  W dowolnym momencie mierzysz puls, sprawdzasz ilość spalonych kalorii, a nawet natlenienie krwi. W wielu przypadkach smartband monitoruje również sen oraz poziom stresu w organizmie. Sparowania nie potrzebujesz, żeby ustawić budzik lub sprawdzić długość pokonanego dystansu podczas treningu.

  Niemniej nie zapominaj, że takie urządzenie jak inteligentna opaska stworzono do ścisłej współpracy ze smartfonami. Wszystko odbywa się za pomocą łączności Bluetooth i sparowanie trwa dosłownie chwilę. Wystarczy poznać kilka kroków, jak połączyć smartband z telefonem.

  Dlatego niech Cię nie zmyli, że połączenie sprzętów jest czymś zbędnym. Oczywiście dokonasz bez tego wielu pomiarów, ale wyników nie zobaczysz na wyświetlaczu smartfona.

  To z kolei oznacza, że nie poddasz ich dokładnej analizie, nie sprawdzisz też statystyk. Pamiętaj, że te ostatnie są kluczowe przy regularnych treningach. Dlatego brak takich informacji często zniechęca do dalszego działania.

  Jeśli nie połączysz smartbanda z telefonem Android lub iOS, nie skorzystasz ze wszystkich możliwości, jakie daje takie rozwiązanie. Dotyczy to między innymi modułu GPS, płatności NFC oraz nanoszenia wybranych tras na mapy.

  Nie rezygnuj zatem z całego potencjału, jaki oferują inteligentne opaski. Dzięki temu w pełni wykorzystasz wszystkie funkcje, które sprawdzą się nie tylko podczas treningu, ale także w ciągu dnia.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Fred
  9 dni temu

  Czy z czasem jednak zegar w smartbandzie nie straci kontaktu z rzeczywistością? Mam na myśli dłuższą perpektywę. Wiele tygodni, miesięcy, rok i więcej czasu? Za sprawą starszych ludzi w rodzinie spotkałem się z różnymi przedziwnymi rozwiązaniami. Np telefon bez karty SiM używany jako budzik i latarką. I zegar cyfrowy po jakimś czasie potrafi stracić trafność… nawet znacznie.