Czy smartband działa bez telefonu?

Używając smartbanda, odkryjesz wiele ciekawych funkcji. Sęk w tym, że wiele z nich działa w parze ze sparowanym telefonem. Czy smartband potrafi więc cokolwiek bez niego? Czy takie korzystanie z opaski sportowej ma w ogóle sens? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Czy smartband działa bez telefonu?

Spis treści:

  Czy smartband potrzebuje telefonu?

  Nie, jeśli nie zależy Ci na wszystkich funkcjach urządzenia. Myślę, że taka odpowiedź nie jest do końca wyczerpująca ani też oczywista. Bo przecież smartbandy działają za pomocą łączności Bluetooth, dzięki której współpracują z telefonami.

  Oczywiście mogą radzić sobie bez nich, ale z bardzo ograniczonymi możliwościami. Jeśli zdecydujesz się nie sparować smartbanda z telefonem, to mimo wszystko sprawdzisz aktualną godzinę oraz datę. W wielu modelach ustawisz również budzik lub stoper i zmierzysz ilość kroków.

  To, czy opaska sportowa działa bez telefonu, wynika z czegoś jeszcze. Inteligentne urządzenie wyposażone jest w specjalne czujniki, które pracują niezależnie od połączenia ze smartfonem.

  Najczęściej to pulsometr, akcelerometr czy też żyroskop. Oznacza to, że smartband dokona np. pomiaru pulsu. Niemniej do dokładnego przeanalizowania swoich wyników oraz wszystkich statystyk potrzebujesz łączności ze smartfonem.

  Bez tego nie otrzymasz również powiadomień z telefonu dotyczących SMS-ów, e-maili oraz połączeń przychodzących. Nie wyświetlą się też informacje o najnowszych postach i innych akcjach na portalach społecznościowych.

  Jednym słowem smartband działa bez telefonu, ale z bardzo ograniczonymi funkcjami. Sprawdź, które z nich mimo wszystko będą cały czas dostępne.

  Jakie funkcje oferuje smartband bez telefonu?

  Musisz wiedzieć, że wiele zależy od możliwości smartbanda. Zdarza się, że dostępne funkcje różnią się od siebie w zależności od konkretnego modelu.

  Bez sparowania ze sobą obu urządzeń najczęściej będzie działać:

  1. Zegar wraz z aktualną datą – nadal sprawdzisz godzinę oraz dzień tygodnia, ale… zazwyczaj najpierw musisz choć raz połączyć sprzęt ze smartfonem, aby w ogóle ustawić godzinę w smartbandzie. Później połączenie z telefonem nie jest potrzebne.
  2. Krokomierz – dowiesz się o liczbie zrobionych kroków, ale nie przeanalizujesz dokładnie wszystkich wyników ani nie zapiszesz ich w telefonie.
  3. Pulsometr – kiedy tylko chcesz, sprawdzisz pomiar tętna.
  4. Pomiar ciśnienia – przeprowadzisz go w dowolnym momencie, co jest ważne np. dla osób z chorobami serca.
  5. Licznik spalonych kalorii – informację o kaloriach uzyskasz bez względu na łączność smartbanda z telefonem.
  6. Monitor snu – urządzenie dokona pomiaru długości odpoczynku, ale uzyskanych danych nie przeniesie do smartfona.
  7. Budzik – konkretną godzinę ustawiasz w opasce, więc nie potrzebujesz do tego telefonu.
  8. Stoper i minutnik – łączność z telefonem jest zbędna, żeby sprawdzić czas biegu lub idealnie ugotować jajko na miękko.
  9. Pomiar stresu – dowiesz się o wyniku, ale nie zapiszesz tych danych w smartfonie.
  10. Moduł GPS – tę opcję gwarantują tylko niektóre opaski, głównie najlepsze smartbandy. Pomimo braku łączności smartbanda z telefonem skorzystasz z nawigacji w trakcie treningu.

  Coraz częściej zdarza się, że GPS w inteligentnych opaskach działa niezależnie od tego, czy smartband połączysz ze smartwatchem, czy też nie. Oczywiście do dyspozycji masz jedynie podstawowe funkcje. Producenci decydują się na takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa użytkowników.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Czy smartband bez telefonu ma sens?

  I tak, i nie. Zależy, jakie masz oczekiwania w stosunku do urządzenia oraz jego funkcji. Pomimo braku łączności nadal korzystasz z możliwości, jakie oferuje inteligentna opaska.

  W dowolnym momencie mierzysz puls, sprawdzasz ilość spalonych kalorii, a nawet pracę serca. W wielu przypadkach smartband monitoruje również sen oraz poziom stresu w organizmie. Sparowania nie potrzebujesz, żeby ustawić budzik lub sprawdzić długość pokonanego dystansu podczas treningu.

  Niemniej nie zapominaj, że takie urządzenie jak inteligentna opaska stworzono do ścisłej współpracy ze smartfonami. Wszystko odbywa się za pomocą łączności Bluetooth i sparowanie trwa dosłownie chwilę. Wystarczy poznać kilka kroków, jak połączyć smartband z telefonem.

  Dlatego niech Cię nie zmyli, że połączenie sprzętów jest czymś zbędnym. Oczywiście dokonasz bez tego wielu pomiarów, ale wyników nie zobaczysz na wyświetlaczu smartfona. To z kolei oznacza, że nie poddasz ich dokładnej analizie, nie sprawdzisz też statystyk. Pamiętaj, że te ostatnie są kluczowe przy regularnych treningach. Dlatego brak takich informacji często zniechęca do dalszego działania.

  Jeśli nie połączysz smartbanda z telefonem, nie skorzystasz ze wszystkich możliwości, jakie daje takie rozwiązanie. Dotyczy to między innymi modułu GPS oraz nanoszenia wybranych tras na mapy.

  Nie rezygnuj zatem z całego potencjału, jaki oferują inteligentne opaski. Dzięki temu w pełni wykorzystasz wszystkie funkcje, które sprawdzą się nie tylko podczas treningu, ale także w ciągu dnia.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments