W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy suszarka niszczy ubrania? Czy mogą się skurczyć?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy suszenie ubrań w bębnowej suszarce elektrycznej może je zniszczyć lub skurczyć? O czym pamiętać, aby na pewno tak się nie stało? To ważne pytania, szczególnie przed zakupem takiego sprzętu. W poniższym poradniku znajdziesz na nie odpowiedzi!

czy elektryczna suszarka do prania może zniszczyć ubrania?

Spis treści:

  Każdemu zależy, aby posiadane ubrania jak najdłużej wyglądały niczym tuż po zakupie. Osoby, które pragną dodatkowo szybko je suszyć i wyeliminować zagniecenia, często myślą o zakupie czegoś, co zawiera mój ranking suszarek do prania.

  Czy odzienie włożone do jej bębna zawsze jest bezpieczne? Czy nie zmieni rozmiaru lub nie zniszczy się w jakiś inny sposób? Przeanalizujmy to!

  Kiedy ubranie suszone w suszarce może się zniszczyć?

  W wielu innych poradnikach przeczytasz zapewne, że suszarki kondensacyjne z pompą ciepła nie są w stanie naruszyć włókien tkaniny. Nigdy, przenigdy!

  Niestety, ale nie jest to do końca prawda.

  W niektórych okolicznościach suszarka może uszkodzić odzienie.

  Znam 2 takie sytuacje – pierwsza jest winą użytkownika suszarki, ale druga już samego sprzętu.

  Oto one:

  1. Suszenie nieodpowiednich rzeczy (lub na nieodpowiednim programie) – nie wszystkie tekstylia i ubrania nadają się do suszenia w suszarce. Jak się dowiedzieć, kiedy tak jest? Z metki. Odpowiada za to symbol kwadratu z wpisanym okręgiem. Jeżeli jest przekreślony, to istnieje ryzyko np. skurczenia. Mimo tego wiele osób i tak suszy takie odzienie w suszarce do prania i… często nic się z nimi nie dzieje! Pompa ciepła czuwa bowiem nad efektywnym procesem suszenia przy stosunkowo niskich temperaturach. Warto jednak spojrzeć na metkę i dobrze przemyśleć, czy można zaryzykować na niskich temperaturach. No i dobrać odpowiedni program suszenia. Sprawę dodatkowo komplikują nadruki na odzieży, bo są bardziej podatne na uszkodzenia (pękają i kruszą się).
  2. Zbyt długie suszenie – większość materiałów bardzo nie lubi zbyt długiego suszenia. A kiedy tak się dzieje? Gdy urządzenie nie jest zbyt nowoczesne, tzn. nie ma lepszych czujników wilgotności. Wtedy nie potrafi dokładnie ustalić najlepszego momentu na zakończenie cyklu, przez co dochodzi do przesuszenia. Na szczęście rynek suszarek bardzo się rozwinął w ostatnich latach. Większość modeli monitoruje czasu suszenia.

  Dodam, że zawsze duże znaczenie ma to, jak dbasz o swój sprzęt. Suszarki mają wiele zalet, ale żeby prawidłowo pracowały, wymagają regularnej konserwacji.

  Wracając do tematu, poznajmy teraz pewne funkcje i technologie. Znacznie minimalizują ryzyko jakichkolwiek zniszczeń i deformacji odzieży suszonej w automatycznym sprzęcie bębnowym.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Jakie funkcje i technologie dbają o jakość suszonej odzieży?

  Jak już wspominałem, aktualnie suszarki kondensacyjne to niezwykle nowoczesny sprzęt. Producenci muszą o nas ostro walczyć, przez co wprowadzają kolejne udogodnienia.

  Wiele z dodatkowych funkcji, technologii czy cech konstrukcyjnych dotyczy dbania o suszone odzienie.

  Które z nich warto poznać? Oto moja analiza:

  • Pompa ciepła – co najbardziej zadba o ochronę tkanin? Odpowiednio niskie temperatury, ale przy zachowaniu doskonałej efektywności suszenia. A takie połączenie gwarantuje obecność pompy ciepła, o której wspominałem w poprzedniej części tego artykułu. Czuwa nad swego rodzaju recyklingiem energii i powietrza, przez co nie musi go tak podgrzewać. Niesie to za sobą same korzyści! Dlatego też to jedna z pierwszych wskazówek zakupowych z poradnika o tym, jak wybrać suszarkę do prania i na co zwrócić uwagę.
  • Czujniki wilgotności – też była już o nich mowa, ale teraz nieco dokładniej je opiszę. Na bieżąco mierzą zarówno temperaturę, jak i pozostałą wilgoć. Ochronią Twoje odzienie przed zbyt wysokimi temperaturami oraz przesuszeniem. Rozwiązanie zapewniające i bezpieczeństwo tkanin, i ekonomiczne suszenie (oszczędność prądu oraz czasu). Przykłady: AutoDry (Bosch), OptimalDry (Samsung), ProSense (AEG), SmartSense (Electrolux), Czujnik suszenia (LG).
  • Systemy równomiernego suszenia – dzięki nim podmuchy ciepłego powietrza w bębnie dochodzą do tkanin ze wszystkich stron. Odzież szybciej będzie sucha, a cyrkulacja zoptymalizowana. To swego rodzaju delikatne suszenie. Wyciągniesz z suszarki miękkie i pachnące ubrania, do tego bez zagnieceń. Przykłady: SensitiveDrying (Bosch), CycloneCare (Electrolux).
  • Specjalne ruchy bębna – dodatkowo pielęgnują odzież. Idealnie dopełniają czujniki wilgotności, a gdy jest jeszcze jakiś system równomiernego suszenia, to już w ogóle bomba! Wszystkie te udogodnienia są ze sobą powiązane, a im ich więcej w suszarce, tym większa pewność, że ubraniom nic złego się nie stanie. Przykłady: AbsoluteCare (AEG), DelicateCare (Electrolux).
  • Dedykowane programy suszenia – dostosowane do danego rodzaju odzieży. W nowoczesnych suszarkach lista dostępnych opcji jest zazwyczaj bardzo długa. Program kierowany do konkretnych materiałów dodatkowo zadba o ich jakość i świeżość.
  • Specjalne zbieraki w bębnie – w niektórych modelach pojawiają się miękkie i wyprofilowane zbieraki. Delikatnie mieszają ciuchy, aby w żadnym stopniu ich nie uszkodzić. Nie ma z ich strony szans na przetarcie, rozciągnięcie czy zmechacenie materiału, nie mówiąc o podarciu czegoś.
  • Kosz na wełnę – znakomita opcja na suszenie niedużych i wełnianych rzeczy. Umieszczasz je w specjalnym koszu i zawieszasz w suszarce. Producenci zapewniają, że nie ma wtedy mowy o filcowaniu i skurczeniu, ale należy pamiętać, aby korzystać z tego tylko przy dedykowanym programie do wełny.
  • Silnik inwerterowy – jego główną domeną jest cicha i energooszczędna praca, ale w niektórych modelach wpływa także na długość cyklu suszenia, skracając cały proces. Uważam, że zawsze dobrze mieć silnik inwerterowy w suszarce.

  Jak widzisz, jest wiele udogodnień, dzięki którym Twoje ubrania nie zniszczą się w takcie suszenia, a wręcz przeciwnie – będą w jeszcze lepszym stanie niż przed suszeniem! To jedna z cech, która stanowi atut przy rozważaniach, czy warto kupić suszarkę do prania.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Podsumowanie

  Czy suszarka niszczy ubrania? Jedynie w skrajnych przypadkach – nieprawidłowe użytkowanie sprzętu, brak konserwacji lub bardzo słaby model. Ogólnie biorąc, ryzyko jest więc niewielkie, szczególnie patrząc na te wszystkie dodatkowe funkcje i technologie, które Ci przedstawiłem w moim artykule.

  Zobacz też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 13 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments