W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Silnik inwerterowy w suszarce – Co to znaczy? Czy warto?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Automatyczne suszarki do prania z silnikiem inwerterowym są popularne i wszędzie polecane. Gdzie tkwi ich fenomen? Jakie korzyści niesie ten typ silnika? Szybko się tego dowiesz, czytając poniższy artykuł!

Silnik inwerterowy w suszarce – Co to znaczy? Czy warto?

Spis treści:

  Silnik inwerterowy jako nowoczesne rozwiązanie

  Dawniej podczas zakupu AGD mało kto zwracał uwagę na części wewnętrzne urządzenia. W przypadku np. suszarki ważniejsza była ładowność, czyli ile ubrań pomieści podczas jednego suszenia, niż to, z czego jest zbudowana.

  Teraz coraz częściej zdarza się, że użytkownicy zaczynają bardziej interesować się tym, na co wydają swoje pieniądze. Każdy potrzebuje dobrej jakości sprzętu, który spełni nawet największe wymagania i zapewni długie użytkowanie.

  Modne zaczęły być urządzenia z silnikiem inwerterowym. Jednym z nich jest automatyczna suszarka do ubrań, która zyskuje coraz większą popularność.

  Czym jest i co daje silnik inwerterowy w suszarce? Wszystko Ci wyjaśnię.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Co to jest silnik inwerterowy w suszarce?

  Zapewne wiesz, że to właśnie silnik jest głównym elementem urządzenia. Dzięki niemu przez długi czas korzystasz z funkcjonalności, jaką daje sprzęt, w tym przypadku suszarka bębnowa.

  Dodatkowo silnik odpowiada za zużycie energii, co przekłada się oczywiście na rachunki za prąd. Jest coś jeszcze, o czym trzeba pamiętać, a mianowicie generowanie hałasu. Za to również odpowiedzialny jest silnik.

  Pewnie już domyślasz się, że to właśnie z tymi kwestiami coś wspólnego musi mieć silnik inwerterowy. I choć jego nazwa jest nadal mało znana, to pełni on istotną rolę w urządzeniu.

  W przypadku np. pralek wciąż niekiedy stosuje się silniki szczotkowe, z kolei w suszarkach przeważnie używało się jedynie elementu sterowanego zmienną częstotliwością.

  Silnik inwerterowy może wykonywać swoją pracę za sprawą specjalnego modułu sterującego o nazwie inwerter. Nie występuje w nim żadne tarcie, więc ten element nastawiony jest na długą żywotność. Wykazuje też zwykle lepszą energooszczędność ora kulturę pracy.

  Pamiętaj, że producenci nie używają do suszarek silników szczotkowych, a jedynie indukcyjne oraz inwerterowe. W stosunku do indukcyjnych części inwerterowe nie powodują aż tak dużego hałasu. Przejdźmy więc do listy plusów tego rozwiązania!

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jakie są zalety silnika inwerterowego w suszarce?

  Każde rozwiązanie zawsze ma jakieś korzyści. Nie inaczej jest w przypadku suszarek, które producenci wyposażyli w silnik inwerterowy.

   Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

  1. Mniejszy hałas – silnik inwerterowy zbudowany z magnesów nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy urządzenia. Dzięki temu nie słyszysz uciążliwego stukania i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić nocny cykl suszenia.
  2. Większa energooszczędność – jak działa silnik inwerterowy w suszarce i co to znaczy dla Twojego portfela? Przede wszystkim mniejsze wydatki. Urządzenie za sprawą nowoczesnego silnika jest bardziej oszczędne, pozwalając na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Sprawdź przy okazji, ile prądu zużywa suszarka do ubrań.
  3. Tzw. miękki start – można powiedzieć, że rozpoczęcie cyklu suszenia przekłada się na sposób pracy sprzętu. W początkowej fazie bęben przyspiesza i to bez wstępnej prędkości obrotowej, a Ty dzięki temu nie słyszysz nieprzyjemnego szarpnięcia. Chroni to delikatniejsze tkaniny przed uszkodzeniami mechanicznymi czy mechaceniem się.
  4. Bezawaryjność – stosowanie silników inwerterowych pozwala na długie użytkowanie sprzętu. Niekiedy producenci dają aż 10 lat gwarancji na tę część, ponieważ mają pewność, że przez ten czas nie dojdzie do żadnej awarii napędu.
  5. Dokładniejsze suszenie ubrań – uważa się, że suszarki do ubrań z silnikiem inwerterowym szybciej i dokładniej suszą ubrania. Z tego względu nawet ciężkie jeansy czy grube swetry nie będą mokre po wyjęciu.

  Wiele atutów tego elementu pokrywa się z tym, co daje silnik inwerterowy w pralce. Również w tamtych urządzeniach gwarantuje cichszą i ekonomiczną pracę.

  Czy są jakieś minusy silnika inwerterowego w suszarce?

  Nie dostrzegam jakichś znaczących wad tego rozwiązania. Znajdą się jednak pewne konsekwencje.

  Siłą rzeczy silnik inwerterowy, jako nowocześniejsze i po prostu lepsze rozwiązanie, może zwiększać cenę suszarki bębnowej. To jednak stosunkowo rzadkie. Mój ranking suszarek do prania potwierdza zresztą, że nawet modele poniżej 2000 zł mogą zaoferować Ci silnik inwerterowy.

  Będąc jeszcze bardziej dociekliwym czy wręcz czepialskim, wspomnę o płytszych modelach (co w suszarkach oznacza poniżej 55 – 60 cm głębokości; to wyjściowo większy sprzęt niż np. pralki).

  O co z nimi chodzi?

  Ogólnie biorąc, nieco trudniej o inwerter w suszarkach slim. Duże grono go nie oferuje, lecz po części ma to związek z ceną, bo producenci raczej nie wołają dużo za płytsze urządzenia.

  Kto stosuje silnik inwerterowy w suszarkach?

  W zasadzie każdy liczący się producent na rynku suszarek do prania ma w swojej ofercie modele z inwerterem. Mowa więc m.in o markach: Bosch, Siemens, Electrolux, AEG, LG, Samsung, Whirlpool, Haier, BEKO, Amica czy Candy.

  A jak sprawdzić, czy konkretna suszarka bębnowa oferuje silnik inwerterowy? Najlepiej poznać specyfikację i opis na stronie producenta. Również popularne elektromarkety zwykle podają tę cechę w specyfikacjach.

  Silnik inwerterowy w suszarce – czy warto?

  Silnik inwerterowy w suszarce stanowi przyszłościowy zakup. Warto na niego postawić ze względu na najważniejsze zalety. Suszarka do prania staje się dzięki takiemu silnikowi cichsza, bardziej energooszczędna i żywotniejsza. Niekiedy szybciej i lepiej suszy odzież.

  Urządzenia z silnikiem inwerterowym są wybierane głównie z racji cichej pracy. Okazuje się, że najmniej hałasujące są m.in. suszarki Bosch. Dla przykładu, model WTX87EH0PL generuje jedynie 59 dB hałasu. To malutko jak na suszarkę, a duża w tym zasługa inwertera.

  Pamiętaj, że cicha praca nie wynika jedynie z zastosowania nowoczesnego silnika. Duży wpływ na to ma również odpowiednie wypoziomowanie sprzętu, zawieszenie, izolacja obudowy czy też sposób obracania się bębna.

  Sytuacja wygląda podobnie w przypadku niskiego poboru energii. Na to również wpływa kilka dodatkowych czynników poza samym silnikiem. W ocenieniu energooszczędności pomoże Ci sprawdzenie poszczególnych parametrów na karcie energetycznej. Głównie chodzi o pobór wyrażany w kWh.

  Jeśli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, suszarka z silnikiem inwerterowym może być dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem. Dużym plusem będzie np. miękki start czy bezawaryjność silnika.

  Kiedy mimo wszystko lubisz ekonomiczne rozwiązania, przed zakupem sprawdź dokładnie parametry na etykiecie energetycznej. Sam silnik inwerterowy nie zapewni Ci optymalnego zużycia energii oraz cichej pracy, jeżeli sprzęt nie wyposażono w dodatkowe, mocne strony, w tym nowoczesne technologie.

  Niemniej najczęściej wyraźnie ułatwia osiąganie lepszych parametrów. Dlatego w mojej ocenie warto zainwestować w suszarkę z inwerterem.

  Dowiedz się też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 19 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments