W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Suszarka z pompą ciepła czy bez?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy pompa ciepła w suszarce bębnowej do ubrań jest warta dodatkowej inwestycji? Jakie daje przewagi w porównaniu do modeli bez niej? Prędko się tego dowiesz, czytając poniższy poradnik. Dokładnie opisałem w nim to, co jest lepsze: suszarka z pompą ciepła czy bez.

Suszarka z pompą ciepła czy bez? Co lepsze?

Spis treści:

  Jak działa pompa ciepła w suszarce?

  Pompa ciepła w suszarce do prania wykorzystuje zamknięty obieg. Jej działanie polega na tym, że nie wypuszcza na zewnątrz powietrza, a ponownie go używa do suszenia ubrań. W efekcie zatrzymuje ciepło w swoim bębnie, nie musząc korzystać wyłącznie z tradycyjnej grzałki.

  Patrząc na ranking suszarek do prania, a także najlepsze suszarki slim, zauważysz, że pompa ciepła to już właściwie standard, a nie jakiś super dodatek. Nie dziwię się temu. Taki mechanizm działania skutkuje zadziwiającą liczbą korzyści.

  Prześledźmy je wspólnie!

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Przewagi suszarki z pompą ciepła

  • Lepsza energooszczędność – skoro nad suszeniem odzieży czuwa głównie pompa, a nie grzałka, suszarka z pompą ciepła pobiera zdecydowanie mniej prądu. Jej pompa wykorzystuje recykling (odzyskiwanie) energii elektrycznej, co pozytywnie wpływa na ekonomiczną pracę. Finalnie wydasz zdecydowanie mniej na utrzymanie tego sprzętu. Przy okazji warto wiedzieć, ile prądu zużywa suszarka do ubrań.
  • Większa ochrona tkanin – wiele osób zadaje sobie pytanie, czy suszarka niszczy ubrania. Zawsze sporo zależy w tym od użytkownika. Pomijając czynnik ludzki, suszarka z pompą ciepła lepiej zadba o materiał. Dlaczego? Ponieważ w porównaniu do samej grzałki może efektywnie pracować również w niższych temperaturach (np. ok. 50 stopni Celsjusza). Ryzyko skurczenia części garderoby jest dużo niższe.
  • Szersze zastosowanie – ma ścisły związek z poprzednią zaletą. Skoro suszenie odbywa się w niższych temperaturach, do bębna bez obaw włożysz również nieco delikatniejsze odzienie. Dlatego też suszarki z pompą ciepła oferują zwykle dużo więcej zróżnicowanych programów suszenia.
  • Przyjaźniejsza zabudowa (lub obudowa) – jak już wiesz, suszarka automatyczna z pompą ciepła nie oddaje ciepła na zewnątrz, bo zatrzymuje je wewnątrz. Jeżeli jest przy okazji kondensacyjna (czyli już prawie zawsze), to odprowadza jedynie wodę (do kanalizacji lub pojemnika). Efekt? Brak ryzyka uszkodzenia mebli wokół. Do tego brak problemu z wyższą temperaturą czy wilgotnością w pomieszczeniu. Da Ci to większe możliwości co do swobodnej zabudowy i ogólnego ulokowania urządzenia, gdzie Ci tylko pasuje (nawet w szafie czy garderobie).
  • Szerszy wybór – patrząc na wcześniejsze atuty pompy ciepła w suszarce, wydają się być bardzo ważne, prawda? Trudno się dziwić, że producenci (np. Bosch, Electrolux, LG, Siemens, Samsung, Beko) odchodzą od modeli bez pompy, bo są po prostu mniej popularne. Stawiając na to udogodnienie, zyskasz dużo szerszy wybór dobrych sprzętów do automatycznego suszenia ubrań.
  • Coraz częstsze automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła – wymiennik ciepła stanowi nieodzowny element nowoczesnych suszarek z pompą. Trzeba go jednak czyścić. Na szczęście niektórzy producenci (głównie LG oraz Bosch i Siemens) stawiają na automatyczne czyszczenie wymiennika. Zawsze to jedna czynność konserwacyjna mniej.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi suszarki bez pompy ciepła

  • Niższa awaryjność – ta przewaga wynika z tego, że suszarki bez pompy ciepła siłą rzeczy zawierają w sobie nieco mniej elementów. Nie jest to jednak wielka przewaga. Pompy ciepła są na rynku już od wielu lat. Producenci doskonale wiedzą, jak tworzyć skuteczne i niezawodne modele z tym udogodnieniem.
  • Niższa cena – suszarka bębnowa bez pompy ciepła jest ogólnie tańsza w produkcji. Co za tym idzie, stanowi zwykle niższy wydatek jednorazowy (choć różnica nie wynosi tu tysięcy złotych, a raczej kilkaset). Miej jednak z tyłu głowy, że na przestrzeni lat zużyje zdecydowanie więcej prądu. To, ile kosztuje suszarka do prania, to przecież nie wszystko. Koszt eksploatacyjny także stanowi ważną sprawę, mam rację?
  • Zazwyczaj nieco szybszy cykl suszenia – szybszy dlatego, że korzystający z wyższej temperatury. Oparcie suszenia wyłącznie na grzałce działa bowiem w dość łopatologiczny sposób. Generuje gorące powietrze, pobierając sporo energii. W efekcie pozytywnie wpływa na czas usuwania wilgoci z ubrań. To, ile trwa suszenie prania w suszarce (również takiej z pompą), ogólnie nie zabiera jednak ogromu czasu.

  Suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła?

  Wiele osób pyta także, czy lepsza jest suszarka kondensacyjna, czy ta z pompą ciepła. A ja z kolei zapytam: co stoi na przeszkodzie, aby połączyć w urządzeniu obie te cechy? Tak, najlepsza opcja to suszarka kondensacyjna z pompą ciepła.

  Jedno nie wyklucza drugiego, a wręcz przeciwnie: świetnie się ze sobą zgrywa!

  Wiedząc, co to znaczy suszarka kondensacyjna, również zauważysz korzyści tego rozwiązania. Przede wszystkim taki sprzęt nie wymaga podłączenia do systemu wentylacji. Pracuje przy tym jeszcze skuteczniej.

  Widać tu zresztą pewną analogię: tak jak suszarki z pompą wyparły te bez pompy, tak suszarki kondensacyjne odesłały do lamusa starszy rodzaj wywiewowy (nazywany też ewakuacyjnym).

  Mało tego, jeszcze lepiej uczynisz, stawiając przy okazji na silnik inwerterowy w suszarce. Taki układ dodatkowo poprawi energooszczędność, dbając także o cichszą pracę.

  Co ważne, suszarka kondensacyjna z pompą ciepła i inwerterem wcale nie oznacza kosmicznej ceny. Tego typu urządzenia coraz bardziej stają się standardem na rynku, co niezmiernie mnie cieszy.

  Jak widzisz, nawet obracając się wokół głównych cech oraz udogodnień, trochę tego jest. Jeżeli masz chęci i czas, przeczytaj poradnik o tym, na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do prania. Zyskując ekspercką wiedzę, dokonasz rozsądniejszej decyzji zakupowej.

  Suszarka z pompą ciepła czy bez? Ostateczny werdykt

  Zdecydowanie bardziej polecam Ci suszarkę z pompą ciepła. Sam zresztą podjąłem taką decyzję i nie żałuję. Moja suszarka do ubrań z pompą ciepła zużywa stosunkowo mało prądu, nie niszczy odzienia, nie wpływa negatywnie na otoczenie i oferuje sporo programów.

  Tego samego nie można powiedzieć o jakimkolwiek modelu bez pompy.

  Największą przewagą tych urządzeń jest za to szybszy proces suszenia. Cóż jednak z tego, skoro pożera dużo więcej prądu, wydziela gorące powietrze także na zewnątrz oraz suszy tylko w wyższych temperaturach, narażając ubranie na zmianę rozmiaru?

  Przyznaj, że nic sensownego nie przemawia za wyborem suszarki bez pompy ciepła. Dla mnie sprawa jest więc jasna, a teraz już wiesz, jakie konkretne korzyści przemawiają za obecnością pompy w suszarce.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments