W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czyszczenie kawiarki – Jak i czym wyczyścić kawiarkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Tylko regularne i prawidłowe czyszczenie kawiarki da Ci pewność, że parzysz kawę w higienicznych warunkach. Odpowiednia konserwacja wydłuża także żywotność sprzętu. Czytając poniższy poradnik, prędko się dowiesz, jak szybko i skutecznie wyczyścić swoją kawiarkę.

Czyszczenie kawiarki – Jak i czym wyczyścić kawiarkę?

Spis treści:

  Jak wyczyścić kawiarkę – praktyczne wskazówki

  Kawiarkę myj każdorazowo po użyciu. Niech stanie się to Twoim nawykiem, a zyskasz pewność, że sprzęt długo Ci posłuży. Jeżeli nie zadbasz o czystość, nie tylko ryzykujesz awarią. Wpłynie to negatywnie również na smak parzonej kawy.

  Musisz również pamiętać, aby do mycia nie używać płynu do naczyń. Zwykle taką informację znajdziesz w instrukcji dołączonej do kawiarki. To ważne. Istnieje ryzyko, że detergent wejdzie w reakcję z materiałem wykonania urządzenia.

  Zdarza się również, że płyn do naczyń niszczy ochronną powłokę.

  Mimo że nie używasz detergentu, możesz sobie pomóc miękką gąbką. Sprawdzi się też delikatna ściereczka. Kawiarkę czyścisz przy użyciu ciepłej wody.

  Bez obaw, na pewno doczyścisz swój sprzęt. W końcu myjesz go po każdym użyciu, więc nie zbiera się w nim dużo zanieczyszczeń. Najważniejsze, żeby udało Ci się wypłukać pozostałości po zaparzonej kawie.

  Przekonaj się, jak w kilku punktach wygląda czyszczenie kawiarki.

  Oto praktyczna instrukcja, jak wyczyścić kawiarkę:

  1. Po zaparzeniu kawy odstaw sprzęt, aby ostygnął.
  2. Kiedy kawiarka będzie chłodna, rozkręć ją.
  3. Ze zbiorniczka na dole wylej resztki wody. Pozbądź się też drobinek kawy, jeśli się do niego przedostały.
  4. Wysyp fusy z sitka.
  5. Zdejmij uszczelkę i wylej resztki kawy z górnego zbiorniczka.
  6. Umyj dokładnie każdy element. Używaj do tego wyłącznie wody.
  7. Starannie wypłucz ziarenka kawy i resztki naparu.
  8. Pozostaw czyste elementy kawiarki do wyschnięcia. Rozłóż je np. na suszarce na naczynia.
  9. W razie potrzeby wytrzyj części miękką ściereczką.

  Jak widzisz, nie są to skomplikowane czynności. Nawet najlepsza kawiarka wymaga regularnej konserwacji, więc dobrze zachować sobie powyższą instrukcję.

  Ranking kawiarek na indukcję – zwycięzca

  Bialetti Musa 10 TZ

  Czy kawiarkę można myć w zmywarce?

  Nie wkładaj swojej kawiarki do zmywarki. Ręczne mycie nie zajmie Ci dużo czasu. Unikniesz w ten sposób trwałego uszkodzenia sprzętu. W zmywarce stosujesz różne detergenty, które przyczynią się do zniszczenia urządzenia i utraty estetycznego wyglądu.

  Nie ma znaczenia, z czego wykonano Twoją kawiarkę. Włożenie jej do zmywarki skutkuje uszkodzeniami. Po pierwsze detergenty naruszają jej warstwę ochronną. To źle wpływa na smak parzonej kawy.

  Po drugie umyty w zmywarce sprzęt stanie się matowy. Przyznasz, że taka kawiarka nie prezentuje się dobrze. Dodatkowo nie zachęca do użycia, więc prawdopodobnie zaczniesz szukać pomysłów, jak się jej pozbyć.

  Poza kontaktem z mocnymi detergentami dochodzi woda podgrzewana do wysokiej temperatury. Takie połączenie nie jest dobre dla Twojego urządzenia. Wbrew pozorom nie zaoszczędzisz cennego czasu.

  Wprost przeciwnie. Zniszczysz kawiarkę, a więc stracisz możliwość szybkiego parzenia smacznej kawy. Konieczne będzie ponowne wyjście na zakupy lub zamówienie nowego sprzętu online. Strata nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak wyczyścić kawiarkę aluminiową?

  Wiedz, że aluminium to wrażliwy materiał. Dlatego wykonaną z niego kawiarkę myj delikatnie, samą wodą. Wypłucz w niej wszystkie części. W razie potrzeby sięgnij po miękką ściereczkę lub gąbkę. Nie używaj ostrych myjek, bo uszkodzisz sprzęt.

  Kawiarkę aluminiową starannie rozkręć i rozłóż na części. Wszystkie umyj starannie, a później zostaw do wyschnięcia.

  Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój płyn do naczyń jest łagodny, nie używaj go. Również krótki, jednorazowy kontakt zwykle przyczynia się do zniszczenia aluminium.

  Jeżeli masz wątpliwości, jak wyczyścić swoją kawiarkę, zajrzyj do instrukcji. Producent na pewno poświęcił w niej sporo miejsca na tę kwestię.


  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Jak wyczyścić kawiarkę stalową?

  Stal nie jest tak delikatna jak aluminium. Jeżeli producent nie twierdzi inaczej, w razie konieczności użyj odrobiny płynu do naczyń. Niemniej staraj się tego unikać. Najbezpieczniejsze wyjście to mycie w ciepłej wodzie.

  Stalowej kawiarki nie wyczyścisz w zmywarce. Jeśli już sięgasz po detergent do naczyń, używaj go w bardzo ograniczonych ilościach. Wystarczy dosłownie odrobina, aby starannie umyć wszystkie elementy.

  Pamiętaj, aby każdą część kawiarki starannie wypłukać. Później musisz je dobrze osuszyć. Nie skręcaj elementów, gdy są wilgotne.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak wyczyścić przypaloną kawiarkę?

  To zależy, z czego ją wykonano. Gdy masz sprzęt stalowy, zyskujesz większe pole do popisu. Spróbuj usunąć przypalenia za pomocą naturalnych środków z kuchni. Mowa tu np. o kwasku cytrynowym.

  Jeśli przypalenia widzisz w środku, na dolnym zbiorniczku, wsyp do niego wspomniany kwasek. Dodaj wodę i skręć kawiarkę, tak jak do parzenia naparu. Przepuszczenie takiej mieszanki powinno pomóc.

  Co innego, gdy przypalenia są na zewnątrz zbiorniczka. Spróbuj usunąć je gąbką z płynem do naczyń, ale szanse na sukces nie są duże.

  Są śmiałkowie, którzy zewnętrzne przypalenia usuwają za pomocą mleczka do czyszczenia. Pamiętaj, że taka metoda jest bardzo niebezpieczna dla aluminium. W przypadku stali czasami się sprawdza. Niemniej mocne szorowanie i kontakt z tak silnym detergentem nierzadko pozbawiają kawiarkę estetycznego wyglądu.

  Niektórzy kawosze zamiast mleczka stawiają na polerowanie. To sposób wymagający cierpliwości, umiejętności i właściwego sprzętu. Podłącz do wiertarki stalową szczotkę i usuń przypalenia. Później wygładź powierzchnię przy użyciu drobnego papieru ściernego i ewentualnie pasty ze ścierniwem.

  Zachowaj ostrożność, aby nie zniszczyć sprzętu i nie skaleczyć dłoni. To metoda bardziej ekstremalna, dlatego uważaj.

  Jak widzisz, doczyszczenie przypalonej kawiarki nie należy do prostych zadań. Staraj się więc temu zapobiec i stawiaj ją na małym ogniu, gdy dolny zbiorniczek jest napełniony wodą.

  Jak odkamienić kawiarkę?

  Do dolnego zbiornika wlej wodę i dodaj ocet. Zachowaj proporcje 2:1. Złóż kawiarkę, ale nie wsypuj kawy do sitka. Zagotuj wodę i poczekaj, aż przepłynie do górnej części. Odczekaj ok. 20 minut, wylej mieszankę, a później napełnij dół wodą (już bez octu). Ponownie ją zagotuj, wylej i powtórz czynność jeszcze 1 – 2 razy.

  Nie masz w domu octu? Zastąp go kwaskiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną. Takie domowe środki najczęściej wystarczą, aby usunąć kamień. Są bezpieczne, bo ten sposób odkamieniania często umieszczają producenci w instrukcji obsługi kawiarki.

  Oczywiście jeśli chcesz, sięgnij po profesjonalne preparaty ze sklepu. Niemniej zwróć uwagę, że większość marek stawia na eko środki, które w składzie mają m.in. kwasek. Z tego względu ich kupowanie nie zawsze ma sens.

  Zapamiętaj, że odkamienianie kawiarki musi być systematyczne. Rób to co kilka lub kilkanaście tygodni, zależnie od tego, jakiej wody używasz. Staraj się z tym nie zwlekać do momentu pojawienia się mocnego, kamiennego osadu. Wtedy trudniej będzie Ci go usunąć.

  Przeczytaj też: Jak zrobić kawę w kawiarce? Jak używać kawiarki?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments