W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zrobić kawę w kawiarce? Jak używać kawiarki?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Parzenie kawy w kawiarce powinno być szybkie i proste. Również z tego powodu kupuje się w końcu tego typu sprzęt. Jeszcze nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zajrzyj do poniższego poradnika. Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces robienia kawy w kawiarce. W efekcie prędko się tego nauczysz!

Jak zrobić kawę w kawiarce? Jak używać kawiarki?

Spis treści:

  Jak zaparzyć kawę w kawiarce – Ogólna instrukcja

  Myślisz, że parzenie kawy w kawiarce to coś skomplikowanego? Bez obaw, na pewno sobie z tym poradzisz!

  Cały proces sprowadza się do kilku ważnych kroków:

  1. Wlej wodę do dolnej części kawiarki. Ma sięgać do krawędzi zaworka bezpieczeństwa.
  2. Do sitka wsyp zmielone ziarna kawy. Pamiętaj, aby ich nie ubijać, co najwyżej delikatnie wygładź warstwę.
  3. Włóż sitko z kawą do dolnego zbiornika, przetrzyj ranty. Dzięki temu zapobiegniesz uszkodzeniu uszczelki.
  4. Przykręć górną część kawiarki do dolnej. Ustaw sprzęt na palniku kuchenki lub włącz podgrzewanie wody (zależnie od modelu).
  5. Poczekaj kilka minut, aż do górnej części zacznie przelewać się gotowa kawa.
  6. Rozlej napój do filiżanek.

  Ranking kawiarek na indukcję – zwycięzca

  Bialetti Musa 10 TZ

  Jak zrobić kawę w kawiarce – Praktyczne wskazówki

  Powyżej masz ogólną instrukcję, jak parzyć kawę w kawiarce. Niemniej są pewne szczegóły, które często wpływają na końcowy efekt, czyli smak kawy.

  Według doświadczonych użytkowników tych sprzętów są cztery podstawowe czynniki decydujące o tym, czy napój będzie dobry.

  Należą do nich:

  Brzmi trochę tajemniczo? Już wyjaśniam wszystkie wątpliwe kwestie.

  1. Sporo osób wlewa do kawiarki zimną wodę. Niemniej staraj się tego unikać. Pamiętaj, że im niższa jest jej temperatura, tym więcej czasu potrzebujesz, żeby doprowadzić ją do wrzenia. To zwiększa ryzyko nadmiernego nagrzania się całej kawiarki, co negatywnie wpływa na smak napoju.
  2. Do dolnej części urządzenia wlewaj raczej gorącą wodę. Zadbaj również o to, aby była świeża i czysta, najlepiej też przefiltrowana. Nie powinna być zbyt twarda, inaczej ziarna nie oddadzą w pełni swojego aromatu.
  3. Zwróć uwagę na ilość wlewanej wody. Ma sięgać poniżej zaworu. W niektórych urządzeniach zauważysz wyraźnie zaznaczoną linię, której nie należy przekraczać. To ważne, dzięki temu zaworek zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia.
  4. Podczas przykręcania górnej części kawiarki najlepiej sięgnij po ściereczkę. To dla Twojego bezpieczeństwa. W ten sposób zapobiegniesz poparzeniu dłoni przy dotknięciu dolnej części sprzętu (w której jest gorąca woda).
  5. Po postawieniu na kuchence lub włączeniu podgrzewania (zależnie od modelu) uważnie obserwuj kawiarkę. Kontroluj proces parzenia kawy, inaczej napój wyjdzie zbyt gorzki i niesmaczny. Dla ułatwienia zostaw otwarte wieczko. Wtedy zauważysz, kiedy woda pod wpływem ciśnienia zacznie przelewać się do górnej części.
  6. Zamknij wieczko, kiedy kawa będzie napływać do zbiorniczka. Odczekaj 0,5 – 2 minuty.
  7. Zdejmij z ognia bądź wyłącz kawiarkę w dobrym momencie. Pierwsza szkoła mówi, żeby zrobić to, gdy kawa zajmie połowę dostępnej przestrzeni między dnem zbiorniczka a dzióbkiem. Wówczas po zdjęciu sprzętu napar spokojnie skończy wypływać. Druga możliwość to zdjęcie kawiarki, gdy napój będzie tuż pod dzióbkiem. Wtedy szybko zanurz w zimnej wodzie dolny zbiornik. Przerwiesz proces parzenia i zapobiegniesz rozwinięciu goryczki.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy ubijać kawę w kawiarce?

  Nie rób tego. Jeżeli mocno zbijesz zmielone ziarna, woda nie będzie mogła swobodnie przez nie przepływać. To utrudni proces parzenia kawy. Spowoduje też, że gotowy napój będzie gorzki.

  Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowe uzupełnienie sitka kawą odgrywa ważną rolę. Powinna być rozprowadzona równomiernie, aby parzenie przebiegało bez problemów. Dla ułatwienia wsypuj zmielone ziarna stopniowo. Podziel je na kilka części i po wsypaniu każdej lekko potrząśnij sitkiem.

  Gdy będzie już pełne, za pomocą igły, wykałaczki lub specjalnego przyrządu (dystrybutora) pozbądź się grudek. Rozłożysz równomiernie kawowe drobinki, a to poprawi smak napoju.


  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Jak się robi kawę w kawiarce – Czy rodzaj sprzętu ma znaczenie?

  Co do zasady obsługa kawiarki wygląda zwykle niemal tak samo. Nie ma znaczenia, czy masz model na kuchenkę gazową, kawiarkę na indukcję czy na prąd. W każdym na dole wlewasz wodę, a do sitka wsypujesz ziarna. Różnice znajdziesz w drobnostkach.

  Jeżeli ustawiasz kawiarkę na palniku kuchenki, wyreguluj dobrze moc palnika. Dotyczy to zarówno gazu, jak i indukcji. Moc powinna być średnia. Jeżeli to palnik gazowy, kontroluj płomień. Trzymaj się zasady, że nie powinien wychodzić poza brzeg kawiarki.

  Gdy masz dobrą kawiarkę elektryczną, sprawa jest ułatwiona. Przygotowany do zaparzenia napoju sprzęt odstawiasz na podstawkę. Następnie włączasz grzanie i czekasz, aż woda się zagotuje.

  Jak używać kawiarki – rodzaj kawy i inne detale

  Prawdziwi kawosze stawiają na świeżo zmielone ziarna. Oczywiście tu poza samą kawiarką musisz mieć też dobry młynek do kawy. Kawa zmielona tuż przed zaparzeniem według wielu osób jest bardziej aromatyczna. Niemniej nic nie stoi Ci na przeszkodzie, aby sięgnąć po taką już zmieloną.

  Nie musisz wtedy korzystać z dodatkowego urządzenia (ani go kupować, kiedy nie masz młynka w domu).

  Kawy wsypuj tyle, żeby sięgała poziomem do górnej krawędzi pojemnika. Staraj się nie przedobrzyć w jedną ani drugą stronę. W razie potrzeby odsyp trochę zmielonych ziaren z powrotem. Bardziej szczegółowo opisałem ten aspekt w poradniku o tym, ile kawy wsypać do kawiarki.

  Przy tym wszystkim pamiętaj o czyszczeniu kawiarki. Brak regularnej konserwacji znacząco obniża higienę oraz jakość parzonego naparu.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak długo parzyć kawę w kawiarce?

  Bariści i doświadczone osoby radzą, aby parzyć kawę do momentu charakterystycznego bulgotania wody. Kiedy usłyszysz ten dźwięk, zdejmij kawiarkę z ognia lub wyłącz ją. Zapobiegniesz wtedy przeparzeniu napoju. Unikniesz tym samym nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku.

  Standardowo parzenie kawy w kawiarce nie trwa dłużej niż 5 minut. Oczywiście całkowity czas zależy m.in. od początkowej temperatury wody i Twojej wprawy. Na początku pewnie będziesz potrzebować chwili, aby prawidłowo napełnić sitko kawą i skręcić wszystkie części.

  Później dojdziesz już do wprawy. Im częściej będziesz tak parzyć kawę, tym sprawniej będzie Ci to wychodzić.

  Jak zrobić cappuccino w kawiarce?

  Kawiarka najczęściej kojarzy się z mocnym, czarnym naparem. Niemniej sprawdzi się dobrze także w przypadku miłośników kaw mlecznych. Zaparz napój jak zawsze i przelej do filiżanki. Następnie dodaj spienione mleko. Dla smaku posyp piankę cynamonem lub kakao. Cappuccino gotowe.

  Zastanawiasz się, jak spienić mleko? Najłatwiej użyć do tego najlepszego automatycznego spieniacza. Jeśli go nie masz, zastosuj jedną z domowych metod. To np. potrząsanie słoikiem, spienianie blenderem czy też trzepaczką. Sprawdź, który sposób pozwala na uzyskanie najlepszej pianki.

  Podobnie przyrządzisz inne kawy mleczne, np. latte macchiato. Najpierw wlej do wysokiej szklanki spienione mleko. Poczekaj chwilę i dodaj espresso z kawiarki. Wlewaj je powoli, po ściance (musi mieć wyższą temperaturę niż mleko). Wtedy warstwy ładnie się rozdzielą.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments