W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czyszczenie maszynki do strzyżenia

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czyszczenie maszynki do strzyżenia ma bardzo duży wpływ na jej skuteczność oraz bezawaryjność. Dowiedz się, jak usunąć brud i włosy ze strzyżarki, aby długo Ci służyła, prędko ścinając czuprynę!

Czyszczenie maszynki do strzyżenia - Poradnik krok po kroku

Spis treści:

  Czyszczenie maszynki do włosów – wskazówki

  Czyszczenie maszynki do strzyżenia nie zajmuje a wiele czasu, a co najważniejsze, nie wymaga od Ciebie specjalistycznej wiedzy. Z tym zadaniem szybko uporasz się samodzielnie, wykonując je bez wychodzenia z domu.

  Zanim przystąpisz do działania, polecam zapoznać się z instrukcją obsługi i wszystkimi zaleceniami producenta. To bardzo ważne, zwłaszcza kiedy Twój sprzęt jest nadal na gwarancji. W przypadku nawet najmniejszego zaniedbania pokrycie kosztów naprawy będzie leżało po Twojej stronie.

  Wiedz, że do czyszczenia maszynki do włosów musisz się również dobrze przygotować pod względem akcesoriów. To dzięki nim pozbędziesz się zalegającego brudu oraz resztek owłosienia.

  Dla ułatwienia poznaj listę produktów, w które warto się zaopatrzyć:

  1. Śrubokręt – pomoże Ci w zdemontowaniu ostrza. Jego rodzaj dopasuj do śrub znajdujących się na obudowie urządzenia.
  2. Pędzelek – ten element producent zawsze dołącza do zestawu. Nie obawiaj się, bo w przypadku zawieruszenia bez problemu dokupisz podobny. Zawsze możesz również wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów.
  3. Płyn do dezynfekcji – tego preparatu używaj po każdym strzyżeniu włosów. To bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa oraz higieny. Preparat do dezynfekcji maszynki kupisz bez problemu w wielu sklepach. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się produkt w butelce ze spryskiwaczem.
  4. Miękka ściereczka lub ręcznik papierowy – przyda Ci się do przetarcia elementów maszynki i jej obudowy.
  5. Olejek do smarowania ostrza – podczas czyszczenia sprzętu nie zapomnij zadbać o jego dodatkową pielęgnację. Ostrze wymaga regularnego naoliwiania, żeby maszynka była wydajniejsza, dokładnie strzygła i nadawała się do długiego użytkowania.

  Ranking maszynek do włosów – zwycięzca

  Philips HC5650/15

  Jak wyczyścić maszynkę do strzyżenia? Instrukcja krok po kroku

  Zanim podam Ci praktyczną instrukcję czyszczenia urządzenia, wspomnę o jeszcze jednej kwestii.

  Przeglądając instrukcję obsługi, zwróć uwagę na rodzaj swojej maszynki. W zależności od modelu producenci zalecają czyszczenie na mokro, sucho lub sposobem mieszanym. W tym ostatnim jedynie wybrane elementy nadają się do mycia pod bieżącą wodą. Inne musisz wyczyścić na sucho za pomocą wspomnianych wyżej akcesoriów.

  Teraz przejdę do konkretów. Poniżej znajdziesz pomocną instrukcję mycia maszynki do strzyżenia.

  1. Za pomocą śrubokręta zdemontuj ostrze urządzenia. Zrób to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić obudowy i samego elementu tnącego.
  2. Teraz przystąp do czyszczenia. Użyj pędzelka, żeby pozbyć się zalegającego wewnątrz brudu. W zakamarkach najczęściej zbiera się kurz, pył, ale przede wszystkim włosy. Niekiedy pędzelek okazuje się mało skuteczny. W takich sytuacjach mocniej dmuchnij, żeby pozbyć się z maszynki wszelkich pozostałości. Jeśli masz taką możliwość, usuń brud, wykorzystując sprężone powietrze.
  3. Oceń stan ostrza. Być może wymaga naostrzenia. Polecam Ci osobny artykuł, jak naostrzyć maszynkę do włosów, gdzie znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.
  4. Zdezynfekuj ostrze i odczekaj chwilę, aż preparat całkowicie odparuje. W ten sposób dobrze je odkazisz i zachowasz sprzęt w czystości.
  5. Podczas czyszczenia nie zapomnij o obudowie. Ją także przemyj ściereczką i wytrzyj do sucha np. ręcznikiem papierowym.
  6. Teraz pora na użycie oliwki. Posmaruj nią delikatnie ostrze maszynki. Nadmiar preparatu wytrzyj ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Całość pozostaw najlepiej na kilka godzin lub całą noc.
  7. Wychodzi na to, że czyszczenie maszynki do strzyżenia masz już za sobą. Teraz Twój sprzęt nadaje się do dalszego korzystania!

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak często czyścić maszynkę do strzyżenia?

  Maszynkę do włosów trzeba czyścić po każdym użyciu. Pamiętaj, że do środka przedostają się resztki ścinanych włosów, które po nagromadzeniu uniemożliwiają poprawne działanie sprzętu.

  Nie zapominaj, że urządzenie narażone jest także na kurz i pył. To z tego względu ważna jest regularna pielęgnacja i dokładne oczyszczenie zarówno ostrza, jak i wewnętrznej części obudowy.

  Czyszczenie maszynki nie zajmuje dużo czasu. Nie jest też męczącym zajęciem, dlatego nie zaniedbuj go. Zwróć uwagę, że wiele dobrych maszynek do samodzielnego strzyżenia włosów nadaje się do mycia pod bieżącą wodą, co jeszcze bardziej ułatwia sprawę.

  Po dokładnym wyczyszczeniu sprzętu pamiętaj o jego dezynfekcji. Zapewnisz wtedy sobie właściwy poziom higieny podczas kolejnego strzyżenia.

  Czym grozi brak czyszczenia maszynki do włosów?

  Nie wiem, jak Ty, ale ja nie wyobrażam sobie strzyżenia za pomocą brudnego i niehigienicznego sprzętu. Jeśli lekceważysz konserwację maszynki, to tym samym wyrażasz zgodę na rozmnażanie się bakterii i wielu innych mikroorganizmów.

  Pozostawienie w środku resztek owłosienia, do którego każdego dnia lepi się kurz, to idealne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów.

  Nie zapominaj, że taką maszynką dotykasz swojej skóry. W każdej chwili możesz zranić się ostrzem. Kontakt krwi z brudnym elementem to ryzyko zakażenia. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja urządzenia.

  Nie ukrywam również, że czysta maszynka o wiele lepiej się prezentuje w łazience. Dla innych to też pewnego rodzaju wskazówka, jak mają Cię postrzegać. Oczywiście nie namawiam do chowania gdzieś głęboko w półce zabrudzonej maszynki. To byłoby bez sensu.

  Zabrudzona i zaniedbana maszynka nie podejmie poprawnej pracy, czyli nie zapewni Ci dokładnego strzyżenia. Jeśli zignorujesz pielęgnację, skrócisz żywotność urządzenia.

  Nie da się ukryć, że zanieczyszczenia często nie tylko zakłócają działanie sprzętu, ale także doprowadzają do awarii. W najgorszym wypadku mogą go trwale uszkodzić. W efekcie maszynka do włosów przestaje strzyc.

  W jaki sposób przechowywać maszynkę do strzyżenia?

  Najczęściej zapewne chowasz sprzęt w łazience i to w takim miejscu, żeby w każdej chwili można było po niego sięgnąć. Wiedz, że nie jest to właściwe rozwiązanie. Maszynkę położoną obok blatu albo na półce pod lustrem da się bardzo łatwo strącić, a tym samym uszkodzić.

  Z tego względu zawsze umieszczaj sprzęt w przeznaczonym do tego pokrowcu lub wkładaj go do swojej kosmetyczki. Staraj się wybierać takie futerały, do których razem z maszynką schowasz przeznaczone do niej akcesoria. To np. ładowarka lub pędzelek do czyszczenia.

  Dodatkowo staraj się nie kłaść urządzenia w wilgotnych miejscach. Dlatego łazienka w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepszym wyborem okaże się zamykana szafka lub szuflada w sypialni.

  Kolejna ważna kwestia dotyczy przewodu zasilającego. Nie owijaj go wokół maszynki, bo zniszczy się i uszkodzi. Kabel zawsze wkładaj luźno do kosmetyczki lub szafki.

  Pamiętaj, że przestrzeganie zasad dotyczących przechowywania sprzętu zapewni Ci dłuższą i bezawaryjną eksploatację oraz wydajniejszą pracę maszynki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments