W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Gdzie wsypywać sól do zmywarki? Ile powinno jej być?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Nie wiesz, gdzie znajduje się miejsce na sól w Twojej zmywarce? Zastanawiasz się, ile jej wsypać i czy w ogóle trzeba? W poniższym poradniku wszystkiego szybko się dowiesz!

Gdzie wsypywać sól do zmywarki? Ile powinno jej być?

Spis treści:

  Gdzie należy wsypać sól do zmywarki?

  Kupiłeś wymarzoną zmywarkę i zaczynasz z nią swoją przygodę? Po podłączeniu sprzętu i wyborze odpowiednich detergentów przychodzi czas na ich użycie.

  Jednym ze środków jest dobra sól zmiękczająca do zmywarki, która znacznie wpływa na poprawę pracy samego urządzenia oraz przyczynia się do lepszej jakości zmywania. Pora zatem wspomnieć, gdzie wsypywać sól do zmywarki, aby sprzęt mógł działać prawidłowo.

  Każde miejsce w urządzeniu ma określone zadanie. Zbiornik na sól znajduje się na dnie komory w pobliżu odpływu. Łatwo go rozpoznasz po sporym, okrągłym wieczku. Aby wsypać detergent, należy odkręcić zakrętkę.

  Cały proces wsypywania soli pokazał na swoim kanale YouTube np. Bosch:

  Przy pierwszym uruchomieniu zmywarki środek będzie pusty, z kolei, jeśli robisz to po raz kolejny, we wnętrzu zbiornika powinna znajdować się woda. Jest to całkiem normalne, ponieważ wtedy dochodzi do rozpuszczenia substancji, a z kryształków powstanie solanka.

  Przeczytaj też:

  Ile soli do zmywarki?

  Czy wiesz, ile wsypać soli do zmywarki, aby zapewnić prawidłową ochronę urządzenia i swoich naczyń? Dosypuj ją dotąd, aż ze zbiornika zacznie wypływać woda. Ważne jednak, aby zachować wolną przestrzeń ok. 1 cm poniżej linii otworu.

  Aby ułatwić sobie zadanie i uniknąć rozsypania preparatu na dnie sprzętu, wykorzystaj specjalny lejek dołączony do zmywarki. Zdjęcie poniżej pochodzące ze strony producenta Bosch dokładnie to obrazuje.

  Wsypywanie prawidłowej ilości soli do zmywarki Bosch

  Źródło: https://www.bosch-home.pl/crm/zmywanie-wskazowki-na-pierwsze-100-dni

  Nieco inaczej proces wygląda, kiedy detergent wsypujesz po raz pierwszy. Wówczas najpierw wlej wodę, a dopiero później sól. Nie ma konieczności dodawania większej porcji, ponieważ nadmiar i tak wysypie się na dno komory. W efekcie musisz włączyć wstępne płukanie, aby pozbyć się zbędnych granulek.

  Na ile starcza sól w zmywarce?

  Skoro już wiesz, ile soli do zmywarki należy dodać, to teraz wspomnę o tym, na jak długo wystarczy jedna porcja. Trudno podać dokładny okres, ponieważ wszystko zależy od tego, jak często pracuje Twój sprzęt, oraz od stopnia twardości wody w danym regionie.

  Prawie wszystkie modele wyposażone są w kontrolkę informującą o braku środka. Jeśli nastąpi taka sytuacja, na panelu pojawi się czerwona literka S. Wystarczy wówczas, że uzupełnisz brakującą sól zmiękczającą.

  Oczywiście nie jest to konieczne każdego dnia lub przy kolejnym uruchomianiu sprzętu. Jeden zapas wystarcza zazwyczaj na około 4 tygodnie, w zależności od twardości wody i częstotliwości mycia naczyń.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Po co jest sól w zmywarce?

  Długie użytkowanie sprzętu w dużym stopniu zależy od twardości wody. Z racji tego, że w naszym kraju mamy do czynienia ze sporą twardością, a to wiąże się z powstawaniem kamienia, w zmywarce niezastąpiona jest sól zmiękczająca.

  Niekiedy na szkle widoczne są zacieki lub brzydkie plamki, które powstały podczas mycia. Filtr znajdujący się w zmywarkach nie jest do końca w stanie usunąć minerałów znajdujących się w twardej wodzie. Oczywiście da się go co jakiś czas czyścić, ale wiązałoby się to z demontażem sprzętu, dlatego też tak ważne jest stosowanie soli.

  Preparat rozpuszcza się w wodzie i powstaje z niego solanka, która w trakcie mycia oczyszcza filtry. Gdyby były one zabrudzone przez dłuższy czas, mogłoby dojść do uszkodzeń urządzenia lub jego nieprawidłowej pracy. To miałoby bezpośredni wpływ między innymi na czystość naczyń.

  Podsumowując, sól dodajesz do zmywarki, aby zmniejszyć stopień twardości wody oraz uzyskać krystalicznie czyste naczynia.

  Nawet najlepsza zmywarka do zabudowy 60 cm potrzebuje jej do prawidłowej pracy.

  Sól do zmywarki a marka modelu

  Nie ma znaczenia, czy masz sprzęt marki Bosch, Siemens, Electrolux, AEG, Beko, Amica, czy też Whirlpool, ponieważ sól zmiękczającą trzeba dodawać do każdego urządzenia. Dotyczy to również mini zmywarek.

  Kiedy otworzysz klapę zmywarki, łatwo możesz zaobserwować, jaki produkt rekomenduje producent. Oczywiście nie jest to konieczne, ponieważ równie dobrze możesz kupić inny niż ten zalecany. Ważne jednak, aby był to produkt wysokiej jakości, który zapewni Ci zadowalające rezultaty.

  Oceń publikację
  [Głosy: 21 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mielinka
  5 miesięcy temu

  Witam. Mam zmywarkę Bosh i mam problem z odkręceniem korka z soli. Nie można go poprostu odkręcić. Proszę o pomoc