W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaką moc powinna mieć gofrownica? Ile watów?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Moc gofrownicy to najważniejszy parametr, ponieważ wpływa na jej ogólne możliwości (i zastosowanie). Musisz dokładnie wiedzieć, jak dobrać moc gofrownicy do swoich oczekiwań. Najlepiej pomoże Ci w tym poniższy poradnik. Dzięki niemu podejmiesz świadomą i rozsądną decyzję!

Jaką moc powinna mieć gofrownica? Ile watów?

Spis treści:

  Jaka moc gofrownicy?

  Jeżeli chcesz bez trudu przygotować dobrze wypieczone i chrupiące gofry, postaw na sprzęt o mocy przynajmniej 800 W. Wiele osób uważa, że najlepiej sprawdzają się gofrownice 1000-watowe i mocniejsze.

  Raczej nie kupuj słabszego urządzenia, nawet jeśli kusi bardzo atrakcyjną ceną. Moc wynosząca mniej niż 750 W nie zapewni Ci dobrych efektów. Na pewno nie wypieczesz ciasta na złoty kolor. Prawdopodobnie będziesz narzekać na surowy środek, niezależnie od tego, jak długo przetrzymasz gofry na płytach.

  Ranking gofrownic – zwycięzca

  Dezal 301.7 LW Inox

  Jakie znaczenie ma moc gofrownicy?

  Od tego parametru zależy efektywność działania urządzenia. Moc wpływa na łatwość w przygotowaniu chrupiących, dobrze wypieczonych gofrów. Wiedz, że decyduje również o szybkości nagrzewania sprzętu i osiąganej przez niego temperaturze.

  Im mocniejszy sprzęt, tym mniej czasu zajmie Ci przyrządzanie przekąski. Wynika to zarówno z szybkiego nagrzania gofrownicy, jak i samego wypiekania ciasta.

  Kupując słabe urządzenie, ryzykujesz niezadowoleniem z dokonanego wyboru. Już samo osiąganie zadanej temperatury będzie trwało bardzo długo, a co dopiero samo robienie gofrów. Zwykle niezależnie od tego, jak mocno będziesz przedłużać czas wypiekania ciasta, nie osiągniesz oczekiwanego rezultatu.

  Gofry ze sprzętu o niedostatecznie dużej mocy wychodzą gumowate, bez ładnego koloru, a nawet nierównomiernie wypieczone. W przypadku takiej gofrownicy często przechodzisz ze skrajności w skrajność. Ciasto jest albo surowe w środku, albo wręcz spalone na wierzchu (a czasami zauważasz jedno i drugie).

  Co ciekawe, wybór przesadnie mocnego urządzenia to też kiepski pomysł. Zwłaszcza jeśli gofry robisz sporadycznie i tylko dla kilku osób, a nie na potrzeby masowej produkcji. Obsługa profesjonalnej gofrownicy o bardzo dużej mocy sprawi Ci kłopot. Nieumiejętne ustawienie temperatury i zły dobór czasu pieczenia spowodują, że wyjmiesz spalone ciasto zamiast smacznej przekąski.

  Moc gofrownicy do domu

  Jeśli potrzebujesz sprawnej, domowej gofrownicy, moc na poziomie 750-1000 W okaże się wystarczająca. W przypadku bardziej wymagających osób dobrym wyborem są sprzęty do 1500 W.

  Robienie dobrych gofrów w takim sprzęcie uznasz za wyjątkowo proste. Zapomnisz o narzekaniu na długi czas nagrzewania czy wypiekania ciasta. Jednocześnie nie boisz się, że wyjmiesz gumowate i niedopieczone gofry, których nie da się zjeść.

  Pamiętaj przy tym, że im większe płyty, tym wyższa powinna być moc gofrownicy. Jeśli marzą Ci się gofry w kształcie serc układających się w kwiatki, wybierz lepszy pod względem tego parametru sprzęt.

  Mocną gofrownicę wykorzystasz do różnego rodzaju gofrów, nawet belgijskich czy wytrawnych. Z łatwością przyrządzisz w niej też inne dania, np. makaronową zapiekankę czy szybkie ciasteczka. To, co można zrobić w gofrownicy, potrafi zaskoczyć!

  Moc gofrownicy do restauracji

  W lokalu gastronomicznym potrzebny jest mocniejszy sprzęt. Dlatego w restauracjach spotkasz urządzenia o mocy przynajmniej 1500 W. To dolna granica.

  Wartość tego parametru nierzadko wynosi więcej, bo nawet 2000 W. W tym tkwi sekret idealnie wypieczonej, chrupiącej przekąski. Oczywiście nie zapominaj o tym, że ciasto musi być przygotowane we właściwy sposób, z dbałością o proporcje i konsystencję.

  Zauważ, że gofrownica do restauracji poza dużą mocą często oferuje też przydatne funkcje. To np. minutnik informujący o konieczności wyjęcia gofrów ze środka.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Moc gofrownicy do kawiarni, cukierni i budki

  Sytuacja wygląda tu podobnie jak w restauracji. Dobra gofrownica do kawiarni, budki czy cukierni oferuje moc na poziomie 1500 – 2000 W.

  To ważne, bo tylko mocny sprzęt zagwarantuje szybkie nagrzewanie i wypiekanie ciasta. Chyba nie lubisz długo czekać na zamówioną przekąskę, prawda?

  W wymienionych miejscach niekiedy spotkasz specjalne, przemysłowe gofrownice podwójne. Ich moc to 2 x 1500 W lub 2 x 2000 W. Dają możliwość przyrządzenia czterech dużych gofrów naraz, dzięki czemu klienci nie zdążą się zniecierpliwić. Oczywiście sprzęty te pobierają więcej prądu, ale dla wielu lokali są dużym ułatwieniem.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak ustawiać moc w gofrownicy?

  Zwykle używasz do tego pokrętła, ewentualnie suwaka. Zauważysz przy nim oznaczenia 'min’ i 'max’, a czasami konkretne wartości. Obsługa gofrownicy nie powinna sprawić Ci żadnego problemu.

  Niektórzy producenci stosują inne symbole. To np. 'low’ i 'high’ albo 'light’ i 'dark’ (co odnosi się do koloru gofrów).

  Jeśli masz wrażenie, że Twoja przekąska nie wychodzi idealnie, zastosuj metodę prób i błędów. Wypróbuj kilka różnych ustawień mocy, aby znaleźć to właściwe. Sporo przydatnych informacji o ustawianej mocy znajdziesz także w dołączonej instrukcji.

  Na koniec pamiętaj, że moc może i jest najważniejszym parametrem tego sprzętu, ale nie jedynym. Jeśli chcesz jak najlepiej wybrać, dowiedz się, jaką gofrownicę kupić i na co zwrócić uwagę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 12 Średnia: 3.9]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments