W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa zamrażarka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Zamrażarka to sprzęt pracujący cały czas, ponieważ musi utrzymywać odpowiednio niską temperaturę mrożonych produktów. Inaczej utraciłyby one swoją świeżość. Powstaje więc ważne pytanie – ile prądu zużywa zamrażarka szufladowa, a ile zamrażarka skrzyniowa? Poniższa analiza wszystko Ci powie. Wyliczę od razu roczny koszt utrzymania takiego sprzętu w gospodarstwie domowym.

Ile prądu pobiera zamrażarki i jaki jest koszt

Spis treści:

  Pobór prądu zamrażarki najlepiej odnieść do jej rodzaju, a nawet wieku, bo nie wszyscy z nas mają nowoczesne urządzenia mrożące. W polskich domostwach wciąż spoczywa sporo starych zamrażarek, o których też wspomnę.

  Przeanalizuję więc zużycie i koszt prądu zamrażarek szufladowych, podblatowych, skrzyniowych i tych leciwych. Najważniejsze dane miałem zresztą pod ręką, bo na bieżąco aktualizuję ranking zamrażarek.

  Po części z wyliczeniami wytłumaczę też, od czego zależy zużycie prądu tych urządzeń. Zapraszam do lektury!

  Pobór prądu pełnogabarytowej zamrażarki szufladowej

  Mowa o zamrażarkach, które wyglądem przypominają chłodziarki-zamrażarki. Stanowią zróżnicowany typ tego sprzętu.

  Ogólnie biorąc, zamrażarki szufladowe – w zależności od pojemności i klasy energetycznej – zużywają od 230 do 320 kWh rocznie. Biorąc średni koszt 1 kWh, czyli 0,77 zł, kosztuje to od 177 do 246 zł rocznie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Ranking zamrażarek szufladowych – zwycięzca

  Bosch GSN54AWDV

  Pobór prądu podblatowej zamrażarki szufladowej

  Są to małe zamrażarki, zwykle w okolicach 100 l pojemności.

  Zamrażarki podblatowe – zależenie od dokładnej pojemności i klasy energetycznej – zużywają od 140 do 200 kWh. Kosztuje to od 108 do 154 zł na rok.

  Pobór prądu zamrażarki skrzyniowej

  Zamrażarki skrzyniowe, zwane potocznie ladami, są najpojemniejsze i chyba najbardziej zróżnicowane pod kątem zużycia energii elektrycznej.

  Dosyć, że klasa energetyczna jest bardziej zróżnicowana (choć łatwiej też o tę najwyższą), to jeszcze pojemność bywa przeróżna. Znajdą się lady i 500-litrowe, i takie, które ledwo co przekraczają 200 litrów.

  Mimo takiego zróżnicowania da się wyciągnąć pewne wnioski. Często pojawia się zakres zużycia energii na poziomie 200 – 300 kWh. Rachunki każdego roku wzrosną w takim przypadku o 154 – 231 zł.

  Jeżeli jednak kupisz bardzo pojemną zamrażarkę, która nie ma jednej z wyższych klas energooszczędności, to może zużywać rocznie nawet 370 kWh (koszt 284 zł).

  Pobór prądu starej zamrażarki

  A ile prądu zużywają stare zamrażarki, które wciąż są obecne w wielu gospodarstwach domowych? To trudne pytanie, bo zależy od konkretnego sprzętu. Najlepiej dowiedzieć się, ile kWh zużywa na rok i pomnożyć to przez 0,77 zł.

  Sęk w tym, że pytając o starą zamrażarkę, najczęściej chodzi o sprzęt typu skrzyniowego, i to bardzo pojemny. Z moich obserwacji wynika (bo sam do nie tak dawna miałem w domu bardzo starą zamrażarkę), że takie urządzenia pod względem zużycia energii kosztują co najmniej 600 – 800 zł rocznie! W niektórych przypadkach może być dużo gorzej.

  Teraz już doskonale wiesz, ile prądu zużywają zamrażarki różnego typu i jak to samemu obliczyć. To jednak nie koniec tego artykułu. Już za chwilę wytłumaczę, od czego zależy zużycie energii przez sprzęt mrożący. Będą tam również czynniki zależne od Ciebie, więc warto się tego dowiedzieć.

  Co wpływa na zużycie prądu zamrażarki?

  • Rodzaj urządzenia – powyższe analizy pokazały, że bardzo dużo zależy od rodzaju zamrażarki. Dwa główne typy są inaczej skonstruowane, przez co w inny sposób generują cyrkulację zimnego powietrza we wnętrzu. Ogólnie biorąc, lepszy stosunek zużycia energii do klasy energetycznej i pojemności wykazują lady. Dodatkowo jest w ich przypadku łatwiej o wyższą klasę energetyczną w korzystniejszej cenie. Są więc bardziej ekonomiczne, za co przyznałem im dużego plusa w pojedynku zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa.
  • Klasa energetyczna – oczywista sprawa, bo w dużym stopniu determinuje roczne zużycie energii. Ale jak już wiesz, wiąże się też z rodzajem urządzenia.
  • Pojemność – im większa zamrażarka, tym większą przestrzeń musi skutecznie ochłodzić. Potrzebuje przez to więcej energii elektrycznej. Dobrze jest nabyć model odpowiednio dostosowany do potrzeb pod kątem pojemności. Inaczej albo wszystkiego nie zmieścisz, albo sprzęt będzie zużywał za dużo prądu w stosunku do zapełnienia.
  • Temperatura mrożenia – im niższa, tym więcej energii zużywa zamrażarka. Ale i tak nie zwiększaj jej ze względu na ekonomię! Dlaczego? Ponieważ niższe wartości bardziej chronią żywność przed rozwojem bakterii.
  • Temperatura otoczenia – to, że zamrażarka mrozi produkty do niskich temperatur, nie oznacza, że jest na nie odporna od zewnątrz. Każdy sprzęt ma zakres temperatury, w którym prawidłowo pracuje. Gdy jest za zimno lub za gorąco, może dojść do awarii lub spadku wydajności mrożenia. W drugim przypadku zużycie prądu pójdzie w górę.
  • Szczelność – jeżeli zamrażarka jest nieszczelna, to zużyje więcej energii. Kiedy tak się dzieje? Gdy uszczelka jest uszkodzona lub klapa niedomknięta. Przy okazji nie otwieraj zamrażarki na zbyt długo. Proces wkładania/wyjmowania artykułów spożywczych powinien być jak najkrótszy.
  • Stan urządzenia – chodzi o sprawność poszczególnych części, np. termostatu, wentylatorów itd. Jeżeli któryś z komponentów ma usterkę, to będzie negatywnie wpływał na zużycie energii. Zresztą to najmniejszy problem, bo równie dobrze może dojść do spadku wydajności mrożenia. A wtedy mrożonki stracą świeżość.
  • Częstotliwość użytkowania – nie wszyscy używają zamrażarki przez cały rok. Niektórzy potrzebują jej do zamrożenia sezonowych warzyw i owoców, a inni przed jakąś okolicznością, na której będzie sporo jedzenia (albo i po niej, gdy to, co zostało, trzeba zamrozić). Jeżeli sporadycznie używasz swojej zamrażarki, to w ogóle się nie przejmuj zużyciem prądu, bo nie narazi Cię na większy wydatek.

  Powyższe czynniki to jeszcze nie wszystko. Warto poruszyć również dodatkowy aspekt, który wpływa na same rachunki za prąd:

  • Koszt kilowatogodzinyśrednia cena za 1 kWh wynosi 0,77 zł. No cóż, w poprzednich latach bywało taniej. W każdym razie zamrażarka to sprzęt, który działa przez całą dobę. W przypadku korzystania z taryfy nocnej utrzymanie takiego sprzętu stanie się tańsze.

  Podsumowanie

  Podsumowując, zamrażarki szufladowe pobierają rocznie 230 – 320 kWh (177 – 246 zł), zamrażarki podblatowe 140 – 200 kWh (108 – 154 zł), a skrzyniowe 200 – 300 kWh (154 – 231 zł), choć w ich przypadku występują też bardzo pojemne modele, które przekraczają nawet 350 kWh na rok.

  Teraz już doskonale wiesz, ile prądu zużywa zamrażarka. Wiele osób kojarzy ten sprzęt z prądożernością, ale nowoczesne modele wcale nie narażają użytkowników na drastyczny wzrost rachunków za energię elektryczną.

  Niemniej i tak warto nabyć urządzenie, które może się pochwalić lepszą klasą energetyczną, chyba że dopłata zwróci się za wiele, wiele lat. Po przeczytaniu tego artykułu bez problemu ocenisz opłacalność takiej inwestycji. Nie zapomnij też sprawdzi, jak wybrać zamrażarkę i na co zwrócić uwagę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 26 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mateusz
  1 rok temu

  Witam moja zamrazarka ma moc- 110W mam pytanie czy te waty sa w przeliczeniu na dzien czy tylko gdy agregat zalacza sie czyli 15minut/godzine , bardzo starego typu zamrazarka 23lata pracuje non stop Argos zd210 (w internetach znajdzie sie zdj tabl. Znamionowej,nic poza tym), chcial bym dowiedziec sie ile place na rok moja cena pradu to 80gr