W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking zamrażarek 2024 – Jaką kupić?

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  1

Ranking zamrażarek pokaże Ci jedynie najlepsze urządzenia do mrożenia produktów spożywczych, które są teraz dostępne na rynku. Dzięki temu dowiesz się, jaka zamrażarka będzie optymalna w Twoim budżecie. W zestawieniu znajdziesz zarówno niezawodne modele szufladowe, jak i skrzyniowe.

Zamrażarka - ranking, opinie, jaką wybrać?

Ranking zamrażarek szufladowych 2024 - TOP 8

Samsung RZ32M753EB1

Wysoka, jednodrzwiowa zamrażarka szufladowa z No Frost. Aż 323 l pojemności użytkowej dadzą Ci swobodę w przechowywaniu zakupów spożywczych czy sezonowych warzyw i owoców. Wszystko zmieścisz, nie musząc upychać zamrażarki po brzegi. O stabilną temperaturę dba zaawansowany system nadmuchu zimnego powietrza. Nieważne, gdzie umieścisz żywność – na każdym poziomie panuje równomierny chłód.

Tylna ścianka jest metalowa, świetnie izoluje i zatrzymuje zimno. To wszystko sprawia, że mrożonki bardzo długo zachowają optymalną świeżość. Nie stracisz swojego jedzenia przez zbyt słabe mrożenie. Pragniesz załadować do zamrażarki większą ilość pożywienia? Skorzystasz wtedy z intensywnego mrożenia. Momentalnie obniża temperaturę, aby jedzenie zachowało witaminy i inne wartości odżywcze.

To najlepsza zamrażarka szufladowa do kuchni. Nie chodzi tylko o to, że zużywa mało prądu jak na swoją pojemność (263 kWh rocznie). Jest także bardzo cicha. Generuje 36 dB, więc praktycznie jej nie usłyszysz. Co jeszcze? Wąska kostkarka wbudowana w drzwi, niemęczące wzroku oświetlenie wewnętrzne LED, niezawodny kompresor inwerterowy, a nawet zdalna obsługa oraz diagnostyka za pomocą aplikacji mobilnej.

Ocena produktu: 9.9/10

Bosch GSN51AWDV

Energooszczędna zamrażarka szufladowa z klasą D (dawniej A+++). Już ta pierwsza cecha czyni z niej iście unikalny okaz! Zakładając, że będzie u Ciebie pracować non stop, utrzymanie jej wyniesie ok. 150 zł na rok, a pewnie i mniej (przez taryfę nocną). Zamrażarka pracuje cicho, a chłodzi szybko i równomiernie. Nie stracisz czasu, sił i nerwów na ręczne odszranianie, bo szronu nie ma (system No Frost).

Ta ekonomiczna zamrażarka wysokiej jakości imponuje pojemnością. Osiąga 290 l. Wystarczająco dużo, aby zmieścić mnóstwo mrożonek różnego typu. Również tych bardzo ciężkich, gdyż wydajność dobowa wynosi imponujące 19,4 kg. Kolejny wyróżnik tego urządzenia mrożącego nowej generacji. Nie musisz się zastanawiać, czy sprzęt poradzi sobie z efektywnym mrożeniem przy znacznym wypełnieniu jego wnętrza.

Zauważ, że to dość niska zamrażarka z 6 szufladami. Mierzy jedynie 161 cm. Nie musisz mieć wzrostu koszykarza, aby łatwo wszystkiego dosięgnąć. Szufladom nie brakuje przy tym przestronności. Efekt również tego, że sprzęt osiąga 70 cm szerokości oraz 78 cm głębokości. Wymaga nieco przestrzeni, ale jeżeli tylko ją masz, nie zastanawiaj się i kup ten model. Dla wielu osób stanowi top zamrażarkę szufladową na prawie 300 l.

Ocena produktu: 9.69/10

Hisense FV354N4BIE

Wolnostojąca zamrażarka szufladowa, którą jednocześnie łatwo obudujesz. Jest bowiem wąska (59,5 cm), a wygląda wprost fenomenalnie! Srebrne wykończenie pięknie wygląda w minimalistycznych kuchniach. Poręczny uchwyt ułatwi Ci z kolei dostęp do artykułów spożywczych. Co ważne, to pojemny sprzęt mrożący żywność (274 l), który nie ciągnie za dużo prądu (klasa E, 246 kWh rocznie). Nie sprawia też problemów z nadmiernym hałasem.

Dzięki wydajnemu systemowi No Frost na jedzeniu nie osiądzie szron, a Ty nie przejmujesz się rozmrażaniem sprzętu. Sprężarka pracuje stabilnie. Nie obawiasz się skoków temperatury, Twoja żywność zachowa naturalny smak oraz konsystencję. Cieszy dobrze zaprojektowane wnętrze. To solidna zamrażarka szufladowa z półkami oraz 5 szufladami. W prosty sposób zagospodarujesz w niej wolne miejsce, wygodnie rozmieszczając produkty.

Zauważ, że to porządna zamrażarka szufladowa z kostkarką. Co ciekawe, ten element nie ma stałego miejsca. Występuje pod postacią wolnostojącego pojemnika. Służy nie tylko do robienia kostek lodu, ale i przechowywania ich. Obrotowe miseczki na wodę bardzo ułatwią Ci robienie lodowych sześcianów. Estetycznymi kostkami wzbogacisz swój napój czy drinka, oddając się relaksowi.

Ocena produktu: 9.66/10

Bosch GSN54AWDV

Dla wielu osób Bosch GSN54AWDV to najlepsza zamrażarka szufladowa. Nie dziwią mnie pozytywne opinie o niej. Model jedyny w swoim rodzaju. Dlaczego? Przede wszystkim to jedna z najpojemniejszych zamrażarek z szufladami. Oferuje aż 328 l rozbitych na 5 szuflad typu Bix Box i 2 dodatkowe poziomy na samej górze. Wbrew pozorom sprzęt mierzy tylko 176 cm, lecz szerokość 70 cm i głębokość 78 cm wymagają trochę miejsca.

Dopasowanie do kuchni ułatwi Ci zmiana kierunku otwierania drzwi. Ważna cecha w tak dużej maszynie do mrożenia żywności. To funkcjonalna zamrażarka szufladowa o dużej pojemności. Zapewni Ci nie tylko No Frost, ale i Supermrożenie. Dzięki temu udogodnieniu momentalnie zamrozisz większe zakupy umieszczone w zamrażarce. Nie wpłyną negatywnie na jedzenie w bliskim otoczeniu, więc nie obniżą niczemu świeżości.

Trzeci od góry poziom skrywa coś ciekawego. Chodzi o kompaktową kostkarkę IceTwister. Napełnij ją i wyprodukuj w jednym cyklu aż do 20 kostek lodu. Porównanie zamrażarek szufladowych bez wątpienia wskazuje na to, że Bosch GSN54AWDV to godny uwagi model premium. Kolejna skuteczna odpowiedź na pytanie, jaką zamrażarkę szufladową kupić, aby skutecznie mrozić masę żywności.

Ocena produktu: 9.59/10

Haier HFE 172 NF

Inwerterowa zamrażarka szufladowa 200 l. Momentalnie niweluje skoki temperatury, świetnie mrożąc pożywienie. Producent udziela aż 15 lat gwarancji na sprężarkę. Czyni z tego modelu niezawodną zamrażarkę szufladową. W jej wnętrzu odnajdziesz 5 klasycznych szuflad i 2 półki z klapami otwieranymi od dołu. Z łatwością posegregujesz większe porcje mięsa, ryby, jak i lody czy jeszcze drobniejsze produkty.

Zwróć uwagę, że to jeden z najsmuklejszych modeli na rynku. Przede wszystkim mówimy o bardzo wąskiej zamrażarce szufladowej do zabudowy. Tak, do klasycznej zabudowy! Unikalna cecha. Szerokość wynosi 54,5 cm. Głębokość jeszcze mniej, bo jedynie 54 cm. Efekt? Łatwo gdzieś wciśniesz to urządzenie mrożące żywność. Ulokujesz je chociażby w spiżarni czy po prostu w ciasnej kuchni, wpisując w linię meblową.

Ranking zamrażarek szufladowych przyjął ten model również za energooszczędną pracę. Wiąże się z pojemnością, ponieważ 200 l siłą rzeczy nie wymaga ogromnych nakładów chłodu. Metalowo wykończone wnętrze potęguje skuteczność. Jeszcze szczelniej zamyka zimno w tej godnej polecenia zamrażarki z szufladami. Zyskujesz gwarancję, że Twoje mrożonki zawsze mają odpowiednią temperaturę przechowywania.

Ocena produktu: 9.44/10

Whirlpool UW8 F2Y XBI F 2

Wysoka zamrażarka szufladowa o pojemności sięgającej prawie 250 l. Jej szerokość (60 cm) i głębokość (63 cm) są dość standardowe, przez co łatwo znajdziesz miejsce na ten świetny sprzęt do mrożenia. Nie zawracasz sobie głowy usuwaniem szronu. Nie pojawia się za sprawą technologii No Frost. Interesuje Cię jedynie ustawienie odpowiedniej temperatury i umieszczenie produktów w szufladach.

Zauważ, że to dobra zamrażarka z 5 szufladami oraz 2 półkami z klapką. Korzystne połączenie. Zyskasz wiele możliwości na wygodne przechowywanie wszystkiego, co chcesz. Oświetlenie LED ułatwi Ci szybkie przeszukiwanie wnętrza urządzenia. Prędko odnajdziesz pudełko z pizzą, rybę na obiad, sezonowe warzywa czy poporcjowane kawałki mięsa na domową ucztę.

Test zamrażarek szufladowych pokazał mi jeszcze jeden istotny atut: wydajność mrożenia. Whirlpool UW8 F2Y XBI F 2 wykazuje zdolność na zamrożenie aż 26 kg ciężaru na dobę! Rzadko spotykany wynik. Nie musisz specjalnie zostawiać dużo luzu czy rezygnować z mrożenia cięższych artykułów. Ta zamrażarka z automatycznym rozmrażaniem sporo wytrzyma.

Ocena produktu: 9.38/10

Beko RFNE270E33WN

Popularna i dobrze oceniana zamrażarka szufladowa No Frost. Zmienisz jej kierunek otwierania drzwi, aby jeszcze łatwiej dopasować do układu kuchni lub innego pomieszczenia. Okazuje się bowiem, że Beko RFNE270E33WN to wymarzona zamrażarka szufladowa do piwnicy czy garażu. Skąd ta pewność? Przez jej odporność na niskie temperatury. Stabilnie pracuje nawet przy -15 stopniach Celsjusza! Taki mróz nie robi na niej wrażenia.

Ta dobrej jakości zamrażarka szufladowa do nieogrzewanego pomieszczenia działa po cichu. Nawet ustawiając ją w pokoju, nie powinna irytować głośnością. Generuje tylko 38 dB. Mieści przy tym 219 l. Dobry wynik jak na kompaktową konstrukcję (152 x 60 x 65 cm). Mała, wytrzymała, cicha i jeszcze do tego energooszczędna. Mimo klasy F nie pobiera za dużo energii elektrycznej, aby wypełnić swoje wnętrze zimnym powietrzem.

To pionowa zamrażarka niskotemperaturowa, której nie brakuje ważnych funkcji. Alarmuje, gdy nie domkniesz jej drzwi. Proste, ale skuteczne zabezpieczenie, aby nie zepsuć całej żywności. Wracasz do domu po wielkich zakupach i masz sporo nowych mrożonek? Wykorzystaj wtedy szybkie mrożenie. Nowo dołożone produkty ekspresowo osiągną korzystną temperaturę. Nie zmienią też za bardzo klimatu dla już dobrze zamrożonych rzeczy.

Ocena produktu: 9.22/10

Indesit UI6 1 S.1

Nie każdy potrzebuje olbrzymiej (a konkretniej bardzo wysokiej) zamrażarki szufladowej. Indesit UI6 1 S.1 mierzy 167 cm, co wielu osobom będzie pasować. Tego typu sprzęt nie zabierze ogromu miejsca w kuchni (a do tego bardzo dobrze się prezentuje). Za ulokowaniem w tym pomieszczeniu przemawia także cicha praca (jedynie 40 dB). Nie wkurzasz się nadmiernym hałasem.

Co ciekawe, ta dobra i tania zamrażarka szufladowa pojemnością i tak wyraźnie przekracza 200 l. Zużywa przy tym stosunkowo mało prądu, choć klasą energetyczną jest F (po zmianach etykiet energetycznych wcale nie taki zły wynik). Do zakupu przekonuje atrakcyjna cena połączona z równomiernym chłodzeniem. Pod tym względem ten model nie odbiega od wielu 2 razy droższych. Tak samo dobrze chroni jedzenie.

Gdzie tkwi haczyk? Skąd taka przystępna cena w stosunku do parametrów i skuteczności? Niestety, ale zabrakło systemu No Frost. Skutkuje to ręcznym rozmrażaniem. Mimo to postanowiłem uwzględnić ten model w moim rankingu zamrażarek z szufladami, bo jest wart uwagi. Rozmrażania nie wykonujesz przecież często, a urządzenie zapewni Ci wiele zalet, nie kosztując dużo.

Ocena produktu: 9.13/10

Ranking zamrażarek skrzyniowych 2024 - TOP 8

Gorenje FH401CW

Najlepsza, bo bardzo pojemna, a wcale nie kosmicznie droga zamrażarka skrzyniowa. Zapewni Ci aż 384 l na mrożonki. To wystarczająco dużo, aby zmieścić potężne kawałki mięsa, nawet jakąś dziczyznę. Mniejsze produkty także wygodnie ulokujesz we wnętrzu tej topowej zamrażarki poziomej. Służą do tego 2 dość głębokie kosze metalowe. Idealne na mniejsze mrożonki, które zawsze łatwo odnajdziesz.

Klasa energetyczna to F, ale nie wiąże się z jakimiś ogromnymi opłatami. W najgorszym wypadku, gdy sprzęt pracuje cały czas przez cały rok, zużyje prądu za nie więcej niż 250 zł. Przy taryfie nocnej wyjdzie jeszcze mniej, a gdy mrozisz mniejszą ilość artykułów, uruchomisz tryb energooszczędny. Sprawia, że to w zasadzie oszczędna zamrażarka szufladowa na prawie 400 l pojemności.

Kolejna duża zaleta to wytrzymałość na minusowe temperatury. Ta polecana zamrażarka ma technologię FreezeProtect -15°C. Tak, radzi sobie nawet przy -15 stopniach Celsjusza! Może stać na dość dużym mrozie i nic się jej nie stanie. Finalnie to bezawaryjna zamrażarka skrzyniowa do spiżarni, piwnicy czy garażu. Nie dziwie się, że zbiera tyle pozytywnych opinii użytkowników.

Ocena produktu: 10/10

MPM MPM-469-SK-14

Bardzo duża zamrażarka skrzyniowa o ekonomicznym działaniu. Jej energooszczędność determinuje rzadko spotykana tu klasa C. Co to dla Ciebie oznacza? Brak ogromnego skoku opłat za prąd… mimo przechowywania masy żywności! Zmieścisz w niej wręcz wszystko, gdyż osiąga szalone 454 l. Cieszysz się pojemną zamrażarką ładowaną od góry, nie wydając fortuny na utrzymanie jej w swoim domostwie.

Kolejny wyróżnik? Proszę bardzo: mówimy również o gastronomicznej, w zasadzie przemysłowej zamrażarce na żywność. Producent zastosował w niej wygodne uchwyty boczne oraz system zamykania na klucz. MPM MPM-469-SK-14 sprawdzi się więc w sklepie czy jakimś lokalu gastronomicznym. Szczególnie pamiętając o imponującej pojemności.

W dodatku to zamrażarka nie tylko do przechowywania całego indyka, kurczaka, gęsi bądź dziczyzny. Na wyposażeniu znajdziesz dobrze wykonane kosze na coś drobniejszego. Nie przygnieciesz lodów czy innych deserów ciężkimi produktami. Kolejne plusy lecą za cichutką pracę oraz wysoką zdolność mrożenia. Świetny sprzęt z zestawienia!

Ocena produktu: 9.69/10

Candy CCHM 400/N

Potężna, świetnie wykonana zamrażarka skrzyniowa. Nie tylko jej pojemność na poziomie 371 l świadczy o tym, że wsadzisz do niej ciężkie oraz duże produkty. Sprzęt wyróżnia się wydajnością mrożenia. Dobowo zamrozi do 25 kg żywności, co jest fenomenalnym wynikiem. Nie straszna jej np. dziczyzna. Trudno znaleźć drugi model, który wytrzymuje tak duże obciążenie.

Mimo szerokich możliwości to cicha zamrażarka skrzyniowa. Generuje 40 dB, czyli niewiele (zwłaszcza jak na poziomą zamrażarkę domową). Nie musisz unikać jej jak ognia, nie wkurzy Cię hałasem. Tak samo jak obsługą klapy. Ma solidne zawiasy, dzięki którym nie trzaska pokrywą. Każda dobra zamrażarka otwierana od góry powinna się tym wyróżniać.

Klasa efektywności energetycznej to F, czyli standard dla większości najlepszych zamrażarek skrzyniowych. A gdy pragniesz coś bardzo szybko zamrozić, aby nie utraciło ani procenta świeżości, wykorzystasz funkcję szybkiego mrożenia. Przydatne udogodnienie. Wracasz z supermarketu, dokładasz sporo nowych rzeczy i nie boisz się, że będą musiały długo czekać na pełne zamrożenie.

Ocena produktu: 9.63/10

Liebherr CFF 2080 Pure

Liebherr CFF 2080 Pure to ultra cicha (tylko 32 dB!), wydajna i pojemna zamrażarka skrzyniowa. Mieści 353 l i radzi sobie z mrożeniem 15 kg żywności na dobę. Efekt? Umieścisz w niej wielkie kawałki mięcha czy cięższe warzywa sezonowe. Sprzęt sprawnie je zamrozi, utrzymując optymalną świeżość przez długi czas. Nie obawiasz się, że stracisz jakiś produkt.

Czuwa nad tym solidny kompresor eliminujący skoki temperatury. To stabilnie pracująca zamrażarka z regulacją temperatury. Jak z rozmrażaniem? Odbywa się dużo rzadziej dzięki systemowi StopFrost. W komorze powstaje zdecydowanie mniej lodu niż w zamrażarkach bez żadnego wspomagacza tego typu. Usuwanie szronu nie będzie więc dla Ciebie zbyt kłopotliwe.

Jakość wykonania również górnolotna. Perfekcyjne spasowanie (a więc i izolacja) sprawia, że to wytrzymała zamrażarka w kształcie skrzyni. Nadaje się do garażu (wytrzymuje mróz). Oświetlenie LED oznacza z kolei komfortowe odszukiwanie produktów. 2 stabilne koszyki na mniejsze mrożonki poprawiają komfort użytkowania. Ta duża zamrażarka skrzyniowa to bardzo kusząca opcja zakupowa.

Ocena produktu: 9.57/10

Beko HSA32530N

Wysokiej klasy niskotemperaturowa zamrażarka skrzyniowa. I nie chodzi w tym stwierdzeniu tylko o to, że szybko i znacznie zbija temperaturę, aby coś zamrozić. To skrzyniowa zamrażarka do garażu czy piwnicy. Bez problemu pracuje w nieogrzewanych pomieszczeniach, nie psując się przez to. Jaka jest jej granica wytrzymałości? Aż -15 stopni Celsjusza.

Jak na polski klimat przydatna sprawa. Nie głowisz się, w którym miejscu w kuchni postawić sprzęt. Umieszczasz go, gdziekolwiek masz miejsce. Jesienią czy zimą nic nie zmieniasz, ciesząc się dodatkową przestrzenią na mrożonki. A przechowasz ich sporo! To polecana zamrażarka skrzyniowa 300 l. Daje więcej miejsca niż modele pionowe z np. 6 szufladami.

Dzienna zdolność zamrażania trzyma wysoki poziom. Osiąga 13,5 kg. Przy pojemności, którą już przywołałem w opinii, stanowi doskonały wynik. W praktyce nie przejmujesz się za bardzo maksymalnym obciążeniem. Najlepsze zamrażarki Beko mają też to do siebie, że cicho pracują. HSA32530N generuje 40 dB, a więc niewiele.

Ocena produktu: 9.42/10

Gorenje FH25EAW

Nowoczesna zamrażarka skrzyniowa o pojemności na poziomie 248 l. Jej kompresor dba o równomierne mrożenie i cichą pracę (40 dB). Twoja żywność dłużej zachowa zdatność do spożycia. Nie jest to może bezszronowa zamrażarka skrzyniowa No Frost, ale za to nie kosztuje fortuny. I tak nie trzeba jej upierdliwie często rozmrażać ręcznie.

Do zamrażarki wsadzisz sporo ciężkich produktów spożywczych. Poradzi sobie z prędkim zamrożeniem ich. Co więcej, sprzęt ustawisz w nieogrzewanym pomieszczeniu. Wytrzymuje do -15 stopni Celsjusza. W ulokowaniu go pomoże Ci jeszcze coś. Otóż producent sprytnie ukrył skraplacz. Co z tego wynika? Między tyłem urządzenia a ścianą nie trzeba zostawiać za dużo miejsca.

Kolejny plus za wydajne oświetlenie LED. Listwy generują jasne światło, bez problemu odszukasz daną mrożonkę. Przy okazji LED-y są trwalsze i bardziej energooszczędne od standardowych żarówek. Ogólnie biorąc, udana konstrukcja za rozsądne pieniądze. Jeżeli nie wiesz, jaką trwałą zamrażarkę skrzyniową 250 l kupić, to masz już odpowiedź.

Ocena produktu: 9.35/10

Kernau KFCF 2003 EW

Ani chwili się nie zastanawiałem, czy warto wyróżnić to urządzenie w rankingu zamrażarek skrzyniowych. Przekonuje kilkoma rzadziej spotykanymi cechami. Przede wszystkim to wytrzymała zamrażarka do nieogrzewanych pomieszczeń gospodarczych. Skutecznie mrozi żywność w otoczeniu niskich temperatur, nawet do -15 stopni Celsjusza.

Spiżarnia, garaż, kotłownia, a może piwnica? Masz szerokie pole manewru co do tego, gdzie umiejscowić tę zamrażarkę skrzyniową 200 l. Z niczym nie wybrzydza! Nie zużywa też za dużo prądu (250 kWh rocznie) oraz nie hałasuje (40 dB). Nawiedzają Cię czasem awarie prądu? To także nie problem. Sprzęt utrzymuje wtedy niską temperaturę do 30 godzin.

Jakby tego było mało, pojawiają się tu zawiasy z balansem pokrywy. Co to znaczy? Zablokujesz klapę w dowolnej pozycji. Nie spadnie Ci nieoczekiwanie na głowę, nie musisz jej podtrzymywać. Kernau ma też to do siebie, że czasem prowadzi akcje na przedłużoną gwarancję. Aktualnie dotyczy to tego modelu. Możesz zyskać aż 5-letni okres ochronny.

Ocena produktu: 9.27/10

MPM MPM-206-SK-06E

Dobra i tania zamrażarka skrzyniowa za około 1000 zł. Mimo atrakcyjnej ceny pozytywnie zaskakuje. Każdego dnia szybko zamrozi na kość zróżnicowane produkty, oferując 198 l pojemności. Równomiernie rozprowadza chłód i szybko redukuje skoki temperatury. W kwestii skuteczności mrożenia nie widzę większych różnic w porównaniu do droższych zamrażarek skrzyniowych.

Pamiętaj jednak, że ten model nie jest już tak ogromny jak najlepsze zamrażarki skrzyniowego typu. Dobra opcja zakupowa, gdy pragniesz mrozić np. pierogi, sezonowe warzywa i owoce, lecz nie w jakiejś przesadnej ilości. Dzięki temu urządzenie nie zajmuje jednak wielkiej przestrzeni: szerokość osiąga 91 cm, a głębokość to tylko 55 cm.

W efekcie stosunkowo łatwo ulokujesz gdzieś ten sprzęt. Atut stanowi również cicha praca (40 dB) oraz rozsądny pobór energii elektrycznej (250 kWh rocznie). Nie zawodzi przy tym wyposażenie wnętrza mrożącej komory. W obsłudze pomoże Ci wyraźne oświetlenie LED. Mniejsze mrożonki wrzucisz z kolei do praktycznego kosza.

Ocena produktu: 9.13/10

Jaką zamrażarkę wybrać?

Nie jest to ani ranking popularności, ani zestawienie zrobione na kolanie.

Poświęciłem wiele czasu (i wciąż poświęcam przy kolejnych aktualizacjach), aby pokazać Ci niezawodne zamrażarki.

Kierowałem się wieloma parametrami i cechami tego sprzętu. Wszystkie z nich szczegółowo opisałem w poradniku o tym, jak wybrać zamrażarkę i na co zwrócić uwagę. Jeżeli jednak nie masz czasu na długą lekturę, to zostań tutaj, też sporo się dowiesz (a najlepiej przeczytaj oba materiały, wtedy staniesz się ekspertem od zakupu zamrażarki!).

Poniżej lista kryteriów wyboru, które pomogły mi ułożyć klasyfikację zamrażarek.

Zacznę od kilku podstaw mających największe znaczenie:

Ranking zamrażarek - jakie cechy mają najlepsze zamrażarki? Infografika

  • Pojemność użytkowna (netto)łatwy sposób na porównanie zamrażarek pod kątem dostępnej przestrzeni. Wiadomo, tę cechę zawsze trzeba dobrać pod swoje potrzeby. Przyznawałem plusy za większą pojemność przy podobnych wymiarach. W modelach szufladowych patrzyłem także na układ półek i szuflad (np. czy niektóre są wyjmowane, ile miejsca dają itp.), jakość prowadnic (np. czy są teleskopowe), a w ladach na dodatkowe miejsca na mniejsze mrożonki (np. druciane kosze do zawieszenia). I pamiętaj, że nawet przy dużej pojemności wypada wiedzieć, jak układać produkty w zamrażarce. Inaczej mogą się zepsuć i to nie z winy zamrażarki.
  • Energooszczędnośćdobra zamrażarka to ekonomicznie pracująca zamrażarka. Niestety, trudno tu o najwyższe klasy energetyczne, choć… często różnice między nimi nie są warte dopłaty. Dokładnie analizowałem takie przypadki, obliczając, jak przekłada się to na opłaty za energię. Przy okazji dowiedz się, ile prądu zużywa zamrażarka i jak to wpływa na rachunki. Pamiętaj, że nie ma już zamrażarek A+++, gdyż zmieniły się klasy oraz etykiety energetyczne. Odpowiednikiem starego A+++ w zamrażarkach jest najczęściej klasa D.
  • Niezawodność – o ile 2 poprzednie cechy są stosunkowo łatwe w ocenie przed zakupem, tak niezawodność już nie. Tylko długie testy zamrażarek pokazują, która najdłużej wytrzyma, nie ulegając po drodze awariom. Termostat, kompresor, skraplacz, parownik, grzałka, wentylatory – wszystkie te części muszą być trwałe. I ranking pokazuje tylko pewne sprzęty, bez wadliwych konstrukcji. Dzięki temu nikt nie będzie się zastanawiał, dlaczego zamrażarka nie mrozi. Będzie mrozić i to bardzo skutecznie, o czym mówi kolejny priorytet.
  • Skuteczność mrożenia – dobra zamrażarka walczy z wahaniami temperatur, gwarantując szybkie i równomierne mrożenie. Nie straszne jej częste dokładanie czegoś do zamrożonych już produktów. Doceniałem specjalne obiegi zimnego powietrza, czujniki, inwerterowe kompresory oraz autorskie rozwiązania wydłużające świeżość żywności. Oczywiście podstawą jest to, aby wiedzieć, jaka powinna być temperatura w zamrażarce. Ale oprócz tego nad resztą powinno już czuwać samo urządzenie, dbając o zachowanie wartości odżywczych i właściwej konsystencji mrożonego pożywienia. Chłód ma szybko dotrzeć do każdego zakamarka i tak właśnie jest w sprzęcie z rankingu.
  • No Frostnie skrobiesz, nie rozmrażasz, nie przejmujesz się lodem wewnątrz zamrażarki. System bezszronowy to świetna sprawa w każdym urządzeniu chłodzącym, a tym bardziej mrożącym. Gwarantuje suche powietrze, więc szron nie ma z czego powstać. Przyznawałem za to dużego plusa.

wysokiej klasy zamrażarka z wieloma półkami, szufladami i dobrą izolacjąfot. Samsung

Następne w kolejności były cechy nieco mniej ważne, lecz warte odnotowania:

  • Dobowa zdolność zamrażania – wiąże się z ogólną efektywnością mrożenia. Określa łączną wagę mrożonych produktów spożywczych. Ma znaczenie, gdy zamierzasz zamrozić dziczyznę, ciężkie warzywa sezonowe czy cokolwiek innego, co prawie maksymalnie wypełni sprzęt lub sporo waży. Ponad standard wybija się wartość przekraczająca 19 kg na dobę. Przyznawałem za nią plusy. Dodatkowa rada: sprawdzając zdolność mrożenia, kieruj się specyfikacjami od producentów. Te z elektromarketów są zazwyczaj błędne w tym parametrze (zawyżają go).
  • Głośność pracy – zazwyczaj nie ma z tym problemów, zamrażarki nie są zbyt głośne. Nie zaszkodzi jednak rzucić okiem, prawda? Największe plusy dostawały urządzenia generujące 40 dB lub mniej.
  • Alternatywy dla No Frost – czyli technologie, które nie eliminują szronu do zera, ale odprowadzają wilgotne powietrze, by gromadziło się mniej lodu w komorze. W efekcie rozmrażanie ręczne Cię nie ominie, ale z drugiej strony będzie dużo rzadsze, co stanowi plus. Przykłady takich technologii: StopFrost i SmartFrost (zamrażarki Liebherr), LowFrost (zamrażarki Electrolux), Frost Out (zamrażarki Whirlpool). Dodam, że mowa głównie o ladach, ponieważ najczęściej nie potrafią zaoferować pełnego NoFrost (w porównaniu do zamrażarek szufladowych).
  • Przyspieszone mrożenie – pomocna funkcja. Po jej włączeniu zamrażarka wykorzystuje rezerwy zimna. W efekcie momentalnie zbija temperaturę, aby jak najszybciej zamrozić umieszczone w niej artykuły spożywcze. Przydaje się, gdy za jednym razem wkładasz więcej produktów, np. po wielkich zakupach w supermarkecie. Albo gdy chcesz zamrozić coś bardziej wrażliwego na temperaturę pokojową, np. lody czy jogurt domowej roboty. Nie stracą wtedy swojej konsystencji. Dobre zamrażarki często oferują szybkie mrożenie, które uznaję za przydatne udogodnienie.
  • Przechowywanie w razie awarii – życzę Ci, aby ten parametr nigdy nie miał dla Ciebie znaczenia, ale… różnie bywa. Awarie prądu czasem się zdarzają, np. przez letnie burze. I co wtedy z mrożonkami? Okazuje się, że nic złego – nawet przez kilka dni! Przypisywałem małe plusiki za długie utrzymywanie niskiej temperatury w razie awarii (np. powyżej 20 – 24 godzin).
  • Alarmy – chociażby niedomkniętych drzwi/klapy, za wysokiej temperatury czy nagłego wzrostu temperatury. Standard, który powinien być w każdej dobrej zamrażarce do domu lub lokalu gastronomicznego.
  • Otwieranie klapy/drzwi – istotne szczególnie w najlepszych zamrażarkach skrzyniowych. Atut stanowi równoważna pokrywa, której nie trzeba trzymać. Samo otwieranie powinno być lekkie, czemu sprzyja eliminowanie podciśnienia we wnętrzu. Patrzyłem na te cechy, aby nikt nie wyklinał na trudno otwieraną zamrażarkę.
  • Substancja antybakteryjna – chociażby w uszczelce, aby walczyć z drobnoustrojami. Pamiętaj bowiem, że na wielu bakteriach niskie temperatury wcale nie robią wrażenia (albo wprowadzają je wyłącznie w stan hibernacji).
  • Sterowanie – mechaniczne lub elektroniczne. Ważne, aby było wygodne, intuicyjne, a wszelkie przyciski, pokrętła czy informacje na wyświetlaczu jasno opisane. Producenci idą też w stronę dotykowych paneli, które muszą być oprócz tego odpowiednio czułe i bezawaryjne.
  • Wewnętrzne oświetlenie – nie powinno męczyć Twojego wzroku, a jednocześnie dobrze oświetlać trzymane w zamrażarce produkty. Prym wiodą diody LED.
  • Praca w niskich temperaturach – wiele osób zadaje pytanie, czy zamrażarka może stać na mrozie, chcąc umieścić ją w nieogrzewanym pomieszczeniu (np. garażu). Otóż… zwykle niestety nie może. Ale są wyjątki! Znalazłem dla Ciebie kilka modeli, które pracują nawet przy -15°C, co ułatwi Ci sprawę. Wtedy zamrażarka nadaje się do garażu, piwnicy, spiżarni itp.
  • Design – mowa o stylistyce i kolorystyce. To już bardziej indywidualna sprawa. Większe znaczenie ma w przypadku polecanych zamrażarek szufladowych, ponieważ bardziej wpływają na odbiór kuchennej aranżacji i jej estetyki (o ile są w kuchni). Niektóre z zamrażarek szufladowych są bardzo eleganckie, oferują stylistykę Inox lub grafitowej stali. Zależało mi na tym, aby dać Ci pewien wybór, nie zapominając przy tym o ważniejszych aspektach, które omówiłem.
  • Specjalna powłoka na obudowie – aspekt mocno związany z designem. Chodzi o powłokę typu TouchFree, która niweluje ślady po odciskach palców. Ma znaczenie w najlepszych (a szczególnie najładniejszych) zamrażarkach szufladowych. Przypisywałem za to malutki plusik. Przypisz większy, gdy po Twoim domostwie latają dzieciaki. To właśnie kochane bąbelki najczęściej zostawiają odciski swoich łapek na wszelakim sprzęcie AGD, prawda?
  • Aplikacja mobilna – współpraca z dedykowaną aplikacją mobilną nie jest może niezbędną funkcją zamrażarki, ale… niesie za sobą pewne unikalne opcje. Oprócz zdalnej kontroli nad sprzętem ciekawie wypada prosta diagnostyka. Jeżeli z zamrażarką stanie się coś dziwnego, to aplikacja powiadomi Cię, o co chodzi.

Wszystko to zestawiałem z ceną. Wbrew pozorom – za zamrażarkę można łatwo przepłacić, a tego nie chcesz, prawda? Mnie zależało, aby te kosztowniejsze modele rzeczywiście były warte większej inwestycji… a te tańsze były po prostu dobre.

kostkarka do lodu i mniejsze półki na drzwiach polecanej zamrażarkifot. Samsung

A na co zwracałem mniejszą uwagę przy tworzeniu rankingu?

  • W ogóle nie patrzyłem na popularność czy wyniki sprzedażowe, bo to mało miarodajne. Czytałem jednak opinie o zamrażarkach, oczywiście takie poparte zakupem. Wiele osób patrzy na taki sprzęt z zupełnie innej perspektywy, np. mrożąc specyficzny rodzaj produktów, a czasem mieszając ich bardzo wiele.
  • Małe znaczenie ma klasa zamrażarki (opisywana gwiazdkami). Dlaczego? Ponieważ nie ma tu w zasadzie różnic. Odpowiednia klasa zamrażarki pozwala mrozić w -18°C, co praktycznie w każdym sprzedawanym aktualnie sprzęcie jest spełniane.
  • Zupełnie nieistotna jest strefa klimatyczna zamrażarki. Trudno, aby dostępne w sklepach modele nie nadawały się do temperatur panujących w naszych domostwach.

Jak widzisz, w moim rankingu zamrażarek nie ma żadnego przypadku. Dzięki temu masz pewność, że widzisz efekt wielogodzinnej pracy opartej na bogatym zestawie najważniejszych parametrów i cech, nie omijającej także wartościowych opinii.

Zamrażarka - Ceny

Ile wydać na dobrą zamrażarkę? To zależy głównie od jej rodzaju, pojemności, klasy energetycznej czy obecności No Frost. Największe znaczenie mają więc Twoje wymagania co do sprzętu.

Mimo to pokusiłem się o pewną analizę.

Rzuć na nią okiem:

  • Zamrażarki szufladowe są zdecydowanie droższe od skrzyniowych. Te topowe (No Frost, energooszczędność, pojemność powyżej 250 – 300 l) czasem przekraczają nawet 3000 zł. Nieco mniej pojemny model, często też głośniejszy o kilka decybeli, dasz radę jednak zakupić za ok. 2000 zł, nie rezygnując np. z No Frost. Bez tego systemu wydasz już do 1500 – 1700 zł.
  • Ceny zamrażarek skrzyniowych są mocno skorelowane z ich pojemnością. Modele na 350 – 500 l czasem przekraczają 2000 zł. Sprzęt pojemny na 200 – 300 l wiąże się z dużo mniejszym wydatkiem, chociażby do 1000 – 1400 zł. Pamiętaj przy tym, że w zamrażarkach skrzyniowych bardzo trudno o No Frost, co także zmniejsza cenę.

Jak widzisz, zamrażarka wolnostojąca może być i bardzo tania, i cholernie droga. To zróżnicowana cenowo kategoria. Dlatego też tak ważne, aby dokonać rozsądnego wyboru.

Ustal swój budżet i dopasuj do niego któryś z polecanych przeze mnie modeli. To najłatwiejsza droga do udanego zakupu.

Najlepsze marki zamrażarek

Jakiej firmy zamrażarkę kupić? Podobna historia jak z cenami: to zależy od kilku czynników, np. rodzaju sprzętu czy pojemności.

Niemniej pokusiłem się o kolejną analizę na bazie doświadczeń, testów i opinii. Tę część, podobnie jak ranking, rozbiłem na 2 części.

Najlepsi producenci zamrażarek szufladowych

  1. Bardzo podobają mi się modele premium Samsung. To pojemne, ciche i energooszczędne zamrażarki szufladowe. Do tego czasem modułowe (z serii Bespoke), choć one akurat nie są super opłacalne. Chyba że szukasz zamrażarki pionowej z białym lub czarnym szkłem lub chcesz wykorzystać modułowość.
  2. Świetne modele produkuje Bosch. Wyróżniają się bardzo wysoką energooszczędnością, oferując masę miejsca na mrożonki. Do tego to jedne z najcichszych i najwydajniejszych zamrażarek. Na ogół niskie, ale za to dość szerokie oraz głębokie. Jeżeli jednak masz miejsce na np. zamrażarkę z szufladami o szerokości 70 cm, to warto.
  3. Szukasz zamrażarki do zabudowy? Wtedy z pomocą przychodzi Haier. Wypuszcza na rynek smukłe modele pod kuchenną zabudowę. Nie brakuje w nich równomierności mrożenia i dobrych parametrów.
  4. Większe modele premium produkuje Hisense. Świetnie wyglądają, a najważniejsze, że równie dobrze działają. To również jedne z oszczędniejszych zamrażarek pionowych.
  5. Poszukujesz kompromisu między rozsądną ceną a wysoką jakością? Zwróć uwagę na Gorenje. To opłacalne zamrażarki bezszronowe o sporej pojemności. Przekonują do zakupu wysokim obciążeniem maksymalnym, a więc zdolnością mrożenia.
  6. Opłacalne potrafią też być zamrażarki Whirlpool. Świetnie wyglądające, jeszcze lepiej wykonane. Całkiem pojemne, a do tego ultra wydajne. Co przez to rozumiem? Potrafią dobowo zamrozić nawet ponad 20 kg, zależnie od modelu. Imponujące osiągi. Coś dla osób, które wypychają po brzegi taki sprzęt.
  7. Ciekawie wypadają w tym wszystkim sprzęty Beko. Chodzi o zamrażarki szufladowe do nieogrzewanych pomieszczeń. Pracują przy -15 stopniach Celsjusza.

To i tak jeszcze nie wszystko! Interesujące zamrażarki pionowe spotkasz w ofertach marek: Amica, Indesit, Sharp, Siemens i MPM.

Z tego grona do rankingu wpadł Indesit za sprawą taniej zamrażarki bez No Frost. Jego największą konkurencją w tej niszy jest głównie Amica. Reszta producentów nie przekonała mnie na tyle, aby uwzględnić ich sprzęty w zestawieniu. Być może w przyszłości ulegnie to zmianie.

Najlepsi producenci zamrażarek skrzyniowych

  1. Gorenje to marka, której zamrażarki poziome jak najbardziej mnie przekonują. Dlaczego? Ponieważ są bardzo opłacalne. Nie wydajesz zbyt dużo na ekstremalnie pojemne, dobrze pracujące modele. Co więcej, zaliczają się do nich nawet urządzenia niskotemperaturowe. Pracują przy -15 stopniach Celsjusza. Szkoda jedynie, że czasem sprzęty Gorenje mają problemy z dostępnością. Jeżeli jednak są w sklepach, to warto na nie postawić.
  2. Zamrażarki skrzyniowe Liebherr to klasa sama w sobie! Jako jedne z nielicznych z tej kategorii walczą na poważnie ze szronem. Chodzi o funkcję StopFrost. To zamrażarki poziomie, których nie trzeba zbyt często rozmrażać. Do tego ciche, pojemne, praktycznie bezawaryjne oraz dobrze wykonane.
  3. Ogromny progres poczyniły zamrażarki ładowane od góry marki MPM. Coraz energooszczędniejsze, a zarazem pojemniejsze. Wrażenie robi przy okazji szeroka oferta tego producenta. Dopasujesz pojemność do swoich potrzeb. Poza tym to urządzenia z wydajnym oświetleniem, prostą obsługą oraz wytrzymałą konstrukcją. Czegóż chcieć więcej?
  4. Candy zwraca uwagę bardzo pojemnymi i praktycznymi urządzeniami do mrożenia. Nie ma tu dużej filozofii: nabywasz niezawodny sprzęt o ogromnej pojemności użytkowej. Z drugiej strony, znajdziesz wśród modeli Candy także nieco mniejsze modele. Mnie przekonują jednak bardziej te największe.
  5. Jaka zamrażarka skrzyniowa do piwnicy czy garażu? Oprócz Gorenje takie modele wypuszcza chociażby Beko. Ich kolejny atut to niezła cena w stosunku do pojemności oraz stabilności działania. Porządne zamrażarki.
  6. Tak samo jak modele Kernau, na które dodatkowo można zdobyć 5-letnią gwarancję. Co ciekawe, one również radzą sobie przy -15 stopniach Celsjusza. Ustawisz tego typu model w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Oprócz powyższych przy każdej aktualizacji rankingu sprawdzam asortyment firm: Whirlpool, Hisense, Philco czy Midea.

Jak widzisz, niektórzy producenci oferują oba rodzaje zamrażarek, a inni mają mocniejszą pozycję tylko w jednym z nich. W każdym razie już wiesz, na których zwrócić uwagę i dlaczego.

Podsumowanie

Dobra zamrażarka sprawdzi się zarówno w domu, sklepie, jak i w lokalu gastronomicznym. Stworzyłem dla Ciebie obszerny ranking z opiniami, aby wybór padł na niezawodny sprzęt do mrożenia. To gwarancja dobrze wydanej kasy i udanego zakupu na długie lata. Teraz już nie musisz pytać na forum o zakup zamrażarki czy czytać innych materiałów oraz opinii.

Skoro już wiesz, jaką zamrażarkę kupić, to zobacz także inne zestawienia na moim portalu. Być może interesuje Cię także dobra lodówka wolnostojąca. Często dobrą parą dla osobnej zamrażarki poza kuchnią jest najlepsza lodówka do zabudowy. Nie mają one tak dużej pojemności na mrożonki. Dużo lepiej wypadają w tym polecane lodówki 70 cm, choć taki sprzęt także możesz uzupełnić zamrażarką.

Oczywiście służę indywidualną pomocą w sekcji komentarzy. To również dobre miejsce na podzielenie się własną opinią o sprzęcie do mrożenia żywności.

Oceń publikację
[Głosy: 17 Średnia: 4.9]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
3 lat temu

Wszystko fajnie opisane ale brakuje mi jednej kategorii. Podblatowe do zabudowy. Jest Pan coś w stanie polecić, zarekomendować? Obecnie poszukuje właśnie takiego czegoś aby w kuchni zamontować front pasujący do kuchni. Pozdrawiam.