W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile trwa suszenie prania w suszarce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czas suszenia to istotna cecha każdej elektrycznej suszarki bębnowej. Taki sprzęt kupuje się, aby jak najszybciej wyjąć z bębna miękkie, pachnące, wygładzone i suchutkie ubrania. W poniższym artykule dokładnie wyjaśnię, ile trwa zazwyczaj cykl suszenia i od czego zależy.

sprawdzamy, ile czasu trwa suszenie prania w suszarce

Spis treści:

  Cykl suszenia w bębnowej suszarce z pewnością nie powinien zajmować połowy dnia. Z jednej strony używanie takiego sprzętu nie wymaga stania nad nim w trakcie pracy, ale z drugiej w końcu ubrania trzeba wyjąć, poskładać i schować do szafy.

  Ile więc to najczęściej trwa? Przejdźmy do konkretów!

  Średni czas suszenia prania w suszarce elektrycznej

  Czas suszenia prania w suszarce zazwyczaj mieści się w przedziale od 160 do 190 minut, czyli ok. 3 godzin. Są jednak skrajne przypadki: niektóre modele potrafią zejść poniżej 160 minut, a inne suszyć odzienie przez ponad 240 minut. Znaczna różnica, prawda?

  A na czym w ogóle opieram te liczby? Na dokładnej analizie wielu urządzeń. Daleko nie musiałem zresztą szukać, aby szybko dojść do wniosków. Mój ranking suszarek do prania pokazuje urządzenia, które zwykle wpisują się w podany przedział czasowy. Zajrzyj tam później, aby przekonać się, jak długo suszą topowe modele. Na portalu znajdziesz też ranking suszarek slim.

  To jednak nie koniec tego artykułu, ponieważ musisz się jeszcze dowiedzieć kilku istotnych rzeczy.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Jak producenci wyliczają czas suszenia?

  W oparciu o standardowy program dla bawełny przy pełnym załadunku. W poprzednim punkcie również oparłem wyniki o tę podstawową opcję suszenia.

  Dodam jednak, że producenci suszarek na kartach swoich produktów często podają też czas suszenia przy częściowym załadunku (np. połowa wykorzystanej ładowności).

  Przeczytaj później: Ile waży suszarka do ubrań?

  Od czego zależy czas suszenia prania w suszarce?

  • Przede wszystkim od załadunku. Im więcej ubrań, tym dłuższy cykl, co jest oczywiste.
  • Istotny jest wybrany przez Ciebie program, ponieważ suszarki mają ich zazwyczaj wiele i to przeróżnych. Siłą rzeczy znaczenie ma sama temperatura suszenia, bo często jest inna dla poszczególnych programów specjalnych. Cykl szybkiego odświeżania lub usuwania zagnieceń na ciuchach będzie dużo krótszy od suszenia mocno wilgotnych ubrań lub ręczników. Sytuacja jest więc o tyle korzystna, że podane przeze mnie wyniki dotyczą jednego z bardziej wymagających programów i przy pełnym załadunku.
  • A to nie koniec dobrych informacji! Czas suszenia podawany na karcie produktu nie uwzględnia technologii, które często go skracają. Większość suszarek pracuje sprawniej niż na papierze. Nowoczesne sensory i czujniki wilgotności od razu wyłapują moment, w którym ubrania są suche. Nie może dojść do nadmiernego wysuszenia tkanin i producenci o to dbają.
  • Skoro wspomniałem o czujnikach wilgotności, to duże znaczenie ma tu wilgotność ubrań. To, jak mokre są ciuchy po wyjęciu z bębna pralki, mocno wpływa na późniejszy cykl suszenia. Osoby, które preferują ustawianie maksymalnych obrotów wirowania, oszczędzą trochę czasu.
  • Jeżeli czas suszenia nieoczekiwanie się wydłuża, to może być to znak, że czas zabrać się za konserwację swojej suszarki. Przez zapchane filtry (np. kłaczków) cykl będzie trwał dłużej, bo ciuchy po wyjęciu z bębna wciąż mogą być wilgotne. Znaczenie ma więc dbanie o sprzęt.
  • Czas suszenia często ma związek z energooszczędnością. Być może Cię zaskoczę, ale to właśnie bardziej energooszczędne suszarki mają tendencję do dłuższego cyklu. Rzadziej wchodzą na wyższe obroty pracy, w efekcie zużywając mniej prądu – mimo że suszą dłużej. Przy okazji dowiedz się, ile prądu zużywa suszarka do ubrań.
  • Patrząc na wszystkie powyższe punkty, wniosek jest taki, że dużo zależy od samej klasy suszarki. Liczą się jej technologie, sensory, programy, jak i strategia producenta – np. małe zapotrzebowanie na prąd przy sporej ładowności kosztem długich cykli suszenia (lub odwrotnie).

  Jak najbardziej opłaca się zainwestować w sprzęt, który suszy dobrze, a krótko. Korzyścią nie jest jedynie oszczędność czasu oraz energii. W grę wchodzi dbałość o tkaniny.

  Pamiętaj przy tym, że czas suszenia jest tylko jednym z wielu parametrów, który trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Konkluzja

  Patrząc na to, jak pojemne bębny mają suszarki tego typu, ich średni czas suszenia jest w mojej ocenie bardzo korzystny. Taki sprzęt to duża wygodna.

  W każdym razie nie ma co się bać, że taki sprzęt będzie pracował przez większość dnia. Omawiane urządzenia stają się coraz nowocześniejsze i wydajniejsze, dzięki czemu długość cyklu pracy staje się coraz lepsza pod względem oszczędności czasu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments