W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka odległość od telewizora 32 cale jest najlepsza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

32 cale są w zasadzie najmniejszą sensowną przekątną dla telewizora. Małe TV kupuje się przeważnie do niewielkich pomieszczeń, więc powstaje istotne pytanie: Jaka odległość od telewizora 32 cale jest najlepsza? Odpowiem Ci na nie tuż poniżej.

Jaka odległość od telewizora 32 cale jest najlepsza?

Spis treści:

  Najlepsza odległość od telewizora 32 cale

  Odległość od telewizora 32 cale powinna wynosić 1,1 – 1,4 cm (często idealną wartość stanowi 1,2 m odległości). Dlaczego? Ponieważ podany dystans spełnia zalecenia inżynierów filmowych i telewizyjnych, aby ekran wypełniał co najmniej 30 stopni pola widzenia.

  Pamiętaj jednak, że dokładny dystans zależy też od: rozdzielczości telewizora, ostrości Twojego wzroku, indywidualnych preferencji i sposobu patrzenia (a dokładniej zajętej pozycji przed telewizorem).

  Dlatego też poruszę te aspekty w dalszej części artykułu. Warto je poznać, jeżeli właśnie planujesz ulokowanie 32-calowego odbiornika.

  Ranking telewizorów 32 cale – zwycięzca

  Samsung QE32LS03B

  Odległość od telewizora 32 cale a rozdzielczość

  Jak pokazuje ranking najlepszych telewizorów 32 cale, w tej kategorii sporo jest modeli HD Ready (1366 x 768 px), choć te topowe oferują Full HD (1920 x 1080 px). Zależy to głównie od tego, ile kosztuje telewizor 32 cale.

  Co ma rozdzielczość do odległości od ekranu?

  Im mniejsza rozdzielczość, tym mniej wyraźny obraz, gdy patrzysz na niego z niewielkiej odległości. Wysoka rozdzielczość daje z kolei większą swobodę w doborze odległości. Oferuje bowiem duże zagęszczenie pikseli. Niedoskonałości dotyczące pewnych detali obrazu są mniej widoczne z bliska.

  Sęk w tym, że małe telewizory 32 cale nie zapewniają Ultra HD 4K. Mimo to musisz wziąć pod uwagę różnicę między HD Ready a Full HD.

  Ogólnie biorąc, korzystając z 32-calowego telewizora Full HD, w miarę możliwości sprawdź swój komfort oglądania treści już przy dystansie 1,1 m. W przypadku sprzętu HD Ready polecam bardziej 1,2 – 1,4 m.

  Pamiętaj przy tym, że znaczenie mają źródła, które oglądasz (bo maksymalna rozdzielczość telewizora to jedno, ale nie każde źródło je wykorzysta). Standardy telewizji naziemnej idą z duchem czasu, ale póki co wyższe rozdzielczości zobaczysz na YouTube czy Netflixie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Odległość od telewizora 32 cale a ostrość wzroku

  Podane w pierwszym akapicie odległości dotyczą osób o wzorowym wzroku. Jeżeli Twój taki nie jest, musisz to wziąć pod uwagę. Wtedy rozpocznij próby nawet poniżej 1 m odległości.

  Odległość od telewizora 32 cale a indywidualne preferencje

  Trudno mi tu podać jakieś złote rady, ponieważ nie znam preferowanego przez Ciebie sposobu oglądania filmów czy telewizji. Niektórzy lubią siedzieć jak najbliżej ekranu, a innym nie sprawia kłopotu teoretycznie za duży dystans.

  Znajdzie się jednak pewna bardziej uniwersalna porada.

  Pamiętasz powód, dla którego 1,1 – 1,4 m to najlepszy zakres odległości od 32 cali? Tak, zalecenia inżynierów oparte na wypełnianiu przez ekran 30 stopni pola widzenia.

  Sęk w tym, że wiele osób lubi bardziej kinowe doznania. Żeby się do nich przybliżyć… trzeba się przybliżyć do ekranu.

  Wtedy zasada się zmienia: przekątna ma wypełniać nie 30, a 40 stopni pola widzenia. Najlepszą odległość stanowi w tym przypadku 0,9 – 1 m.

  To ogólnie mniej uniwersalne zalecenie, ale nie szkodzi go wypróbować, prawda? Być może uzyskasz dzięki temu większą satysfakcję z użytkowania małego TV.

  Przeczytaj też: Telewizor 32 cale – Ile to cm? Jakie ma wymiary?

  Odległość od telewizora 32 cale a pozycja przed nim

  Ważna sprawa: wszystkie powyższe porady dotyczą czołowego sposobu patrzenia na telewizor.

  Oznacza to, że telewizor znajduje się przed Tobą i na wysokości Twoich oczu.

  Nie każda konfiguracja pokoju czy salonu pozwala na to. W dodatku sporo osób wiesza telewizor na ścianie, a wtedy bywa tak, że znajduje się wyżej niż Twoje oczy, gdy spoglądasz na niego np. z kanapy.

  Co wtedy?

  No cóż, tutaj największe znaczenie mają Twoje preferencje i komfort oglądania. Możesz oczywiście zacząć od 1,1 – 1,4 m, ale nie trzymaj się tego kurczowo.

  Tu nie chodzi o mierzenie metrem odległości od TV, a o Twoją wygodę. Traktuj podane wartości nie jako wyrocznię, a jako pewną pomoc w początkowym oszacowaniu dystansu.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania, skorzystaj z sekcji komentarzy. Zachęcam także do podzielenia się własnymi doświadczeniami co do optymalnego ulokowania 32-calowego telewizora.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments