W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralko-suszarka nie suszy – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Gdy Twoja pralko-suszarka za nic nie chce usunąć wilgoci z odzienia, musisz się z tym uporać: najpierw zlokalizować przyczynę, a później ostatecznie usunąć usterkę. Aby to uczynić, potrzebujesz wiedzy. Z mojego poradnika dokładnie dowiesz się, dlaczego pralko-suszarka nie suszy ubrań. Nie zabraknie oczywiście rozwiązań tego problemu.

Pralko-suszarka nie suszy – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Awaria lub zanieczyszczenie sondy Lambda

  Niektóre pralko-suszarki wyposażone są w tzw. sondę Lambda. Znajduje się obok filtra i przypomina metalowy pręt.

  W przypadku uszkodzenia lub zanieczyszczenia tego elementu urządzenie będzie miało problemy z prawidłowym suszeniem. Zdarza się także, że pralko-suszarka zakończy wcześniej swoją pracę, przez co z bębna wyjmiesz mokrą odzież.

  • Rozwiązanie: W celu sprawdzenia sondy Lambda otwórz pokrywę zabezpieczającą filtr. Metalowy pręt przetrzyj papierem ściernym lub szmatką namoczoną w occie spirytusowym. Na koniec element dokładnie osusz i zamknij klapę. Uruchom ponownie urządzenie. Jeśli awarię spowodowała sonda, pralko-suszarka powinna zacząć działać poprawnie.

  Ranking pralko-suszarek – zwycięzca

  HAIER I-Pro 7 HWD120-B14979

  Uszkodzony czujnik temperatury

  Element ten odpowiada za temperaturę, jaka panuje wewnątrz urządzenia. W przypadku jego awarii pralko-suszarka nie będzie prawidłowo odbierała Twoich poleceń. Efektem tego będzie nierozpoczęcie procesu suszenia lub jego przerwanie w niespodziewanym momencie.

  • Rozwiązanie: Aby sprawdzić poprawność czujnika temperatury, najpierw go wyczyść, a później przetestuj multimetrem. W tym celu konieczne jest odłączenie sprzętu od zasilania. Następnie zlokalizuj czujnik, najczęściej znajduje się z przodu kanału powietrznego. Jeśli czujnik temperatury jest zepsuty, wymień go. Odłącz kable i wyjmij starą część, włóż na jej miejsce nową. Zamontuj z powrotem przewody.

  Zanieczyszczony filtr

  Przy dużym zabrudzeniu filtra kłaczków pralko-suszarka może odmówić posłuszeństwa. Niektóre modele wyposażone są nawet w lampkę, która zacznie migać po zlokalizowaniu dużej ilości zanieczyszczeń. Zalegający brud powoduje większe zużycie prądu oraz wydłuża całą pracę urządzenia.

  • Rozwiązanie: Zatkany filtr kłaczków zmusi pralko-suszarkę do pracy w trybie awaryjnym. Dlatego sprawdź, czy nie miga specjalna lampka informująca o potrzebie czyszczenia. Jeśli tak, wyjmij z urządzenia filtr i dokładnie go wyczyść, przemywając ciepłą wodą.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, aby nigdy nie korzystać z urządzenia bez specjalnego filtra. W innym wypadku kłaczki przedostaną się do elementu grzejnego i mogą spowodować nawet pożar. Staraj się przeczyścić filtr każdorazowo po wysuszeniu ubrań.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Zabrudzony wymiennik ciepła

  Jeśli zauważysz, że pralko-suszarka nie wykonuje prawidłowo swojej pracy i dodatkowo wewnątrz znajduje się para, to najprawdopodobniej wina leży po stronie wymiennika ciepła. Aby rozwiązać problem, konieczne jest wyczyszczenie tego elementu.

  • Rozwiązanie: Początkowo odłącz sprzęt od zasilania. Ubierz grube rękawice robocze, żeby nie dotykać bezpośrednio dłońmi gorącego elementu. Otwórz niewielką klapkę znajdującą się na froncie obudowy. Zwolnij blokady i wyjmij osłonę. Użyj suchej szczoteczki lub miękkiej ściereczki i wyczyść zabrudzony wymiennik ciepła. Pamiętaj, aby nigdy nie robić tego przy użyciu wody. Całą czynność wykonuj bardzo ostrożnie. W innym przypadku możesz wygiąć i uszkodzić część. Dokładnie wytrzyj również osłonę wewnętrzną, następnie zamontuj wymiennik na swoje miejsce. Zablokuj zabezpieczenia i zamknij pokrywę.

  Uszkodzony termostat

  Termostat odpowiada za uruchomienie i wyłączenie się pralko-suszarki. Kiedy dojdzie do awarii, wysuszenie wsadu będzie niemożliwe. Z tego względu koniecznie sprawdź, czy element działa na pewno prawidłowo.

  • Rozwiązanie: Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę na temat AGD, możesz samodzielnie oszacować ciągłość termostatu za pomocą multimetru. W przypadku niezgodności uszkodzony termostat należy wymienić. Awarię najlepiej zgłosić do serwisu, który przyśle odpowiedniego fachowca. Jest to bardzo ważne, kiedy urządzenie nadal ma gwarancję.

  Masz dość awarii swojej pralko-suszarki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi zestawieniami:


  Awaria grzałki

  Jeśli pralko-suszarka nie suszy, być może masz do czynienia z uszkodzoną grzałką. I w tym przypadku nie ma znaczenia, czy jesteś posiadaczem pralko-suszarki Bosch, Samsung, Beko, Electrolux czy LG. Takie sytuacje mogą zdarzyć się niezależnie od modelu. Zepsuta grzałka nie będzie w stanie odpowiednio pracować, przez co Twoje ubrania pozostaną mokre.

  • Rozwiązanie: Wymień uszkodzoną grzałkę. W tym celu rozkręć blat. Kolejno odczep panel i odkręć zawiasy. Podważ delikatnie sprężynę znajdującą się pod fartuchem pralko-suszarki i pchnij tak, aby ta część znalazła się w bębnie. Zdemontuj pokrywę filtra oraz odkręć śrubę znajdującą się przy filtrze pompy odpływowej. W celu przedostania się do grzałki konieczne jest najpierw zdjęcie cokołu i przedniej blachy. Aby niczego później nie pomylić, zrób zdjęcie poszczególnych części i przewodów. Wypnij uszkodzoną grzałkę i przykręć nową, po czym podłącz odpowiednie kable. Wyjmij fartuch, zamontuj cokół oraz pozostałe części. Swoją pracę zakończ na montażu blatu.

  Zapchany filtr skraplacza

  W pralko-suszarkach bez pompy ciepła mieści się filtr skraplacza. Zabrudzony element znacznie wydłuża czas suszenia, dlatego tak ważne jest jego regularne czyszczenie.

  • Rozwiązanie: Wyjmij zanieczyszczony element znajdujący się pod dolną pokrywą. Aby to zrobić, najpierw zwolnij wszystkie blokady. W niektórych modelach wystarczy jedynie nacisnąć czerwony przycisk. Filtr skraplacza dokładnie umyj pod bieżącą wodą, a najlepiej pod prysznicem. Wysokie ciśnienie sprawi, że zalegające zabrudzenia szybko się wypłuczą. Poczekaj, aż wszystko dokładnie wyschnie i ponownie zamontuj filtr na swoje miejsce.

  Zerwany pasek napędowy

  Specjalny pasek napędowy gwarantuje prawidłowe obracanie się bębna. Zerwany jest łatwy do zauważenia, ponieważ w tym przypadku bęben nie będzie się w ogóle poruszał.

  • Rozwiązanie: Załóż poprawnie pasek. W tym celu odłącz sprzęt od zasilania. Następnie zdejmij pokrywę pralko-suszarki. Za pomocą odpowiednich narzędzi naciągnij zerwany element i umieść go ponownie na swoim miejscu. Zamontuj górną obudowę i ponownie uruchom urządzenie.

  Uszkodzony element grzewczy

  Element służy do podgrzewania powietrza, które następnie wypełnia wnętrze bębna. To jedna z podstaw tego, jak działa pralko-suszarka. Kiedy dojdzie do jego uszkodzenia, sprzęt nie zapewnia ubraniom dostatecznie wysokiej temperatury, przez co proces suszenia znacznie się wydłuża.

  • Rozwiązanie: Odłącz sprzęt od prądu i sprawdź stan spirali grzałki oraz przejście. Użyj do tego omomierza i multimetra. Odepnij wszystkie przewody i przyłóż dwie sondy testera do zacisków grzejnika. Skontrolujesz w ten sposób ciągłość. Kiedy nie uda Ci się otrzymać odpowiedniej wartości, oznacza to, że element grzejny należy wymienić. Nie rób tego samodzielnie, jeśli nie wiesz, jak to zrobić. Bezpieczniej będzie poradzić się specjalisty.

  Awaria łożyska

  Jeśli pralko-suszarka sama decyduje o zakończeniu procesu suszenia, to być może winowajcą jest uszkodzone łożysko bębna. Element ten bezpośrednio podpiera jego tylną część. Dlatego jeśli dojdzie do zabrudzenia łożyska, to połączenie elektryczne nie wykryje wilgoci. Skutkuje to przerwaniem suszenia i wyjęciem z bębna mokrej odzieży.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj tylną obudowę pralko-suszarki. Wyjmij łożysko (jeśli Twoja pralko-suszarka daje w ogóle taką możliwość) i dokładnie je wyczyść na sucho. Jeśli zauważysz, że część jest mocno uszkodzona, należy wymienić ją na nową.

  Za duży wsad

  Umieszczenie za dużego wsadu powoduje duże obciążenie nie tylko bębna, ale również całego urządzenia. Wnętrze wówczas bardzo wolno się obraca, przez co wysuszona zostanie jedynie część mokrych ubrań. Urządzenie musi wykonywać przynajmniej ok. 800 obrotów na minutę, aby dokładnie wysuszyć odzież.

  • Rozwiązanie: Wyjmij z bębna połowę rzeczy i uruchom ponownie pralko-suszarkę. Na przyszłość zapoznaj się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta dotyczącymi ładowności urządzenia. Różne programy specjalne suszenia mogą obsługiwać odmienny załadunek maksymalny.
  • Dodatkowa porada: Przeczytaj artykuł o tym, co i jak suszyć w pralko-suszarce. Prędko poznasz ogólne listy odzieży możliwej do wysuszenia w ten sposób oraz wiele dodatkowych wskazówek.

  Źle dobrany program

  Miej na uwadze, że niektóre materiały wymagają dłuższego suszenia. Przykładem jest chociażby wiskoza. Nieodpowiedni wybór programu sprawi, że pranie zwyczajnie się nie dosuszy.

  • Rozwiązanie: Zanim uruchomisz urządzenie, wybierz jak najbardziej uniwersalny program, który sprawdzi się w przypadku różnorodnych tkanin. Dobrym rozwiązaniem jest również dokładne posortowanie ubrań w zależności od materiału wykonania. Robiąc to, nie musisz się zastanawiać, czy pralko-suszarka niszczy ubrania.

  Podsumowanie

  Dlaczego pralko-suszarka nie suszy? Często przez mocno zabrudzone części, a mianowicie filtr kłaczków, filtr skraplacza czy wymiennik ciepła. Może to także oznaczać awarię sondy Lambda, czujnika temperatury, termostatu, grzałki, paska napędowego czy łożysk.

  Ze zdecydowaną większością tych usterek można poradzić sobie samodzielnie, aczkolwiek mając do tego odpowiednią wiedzę techniczną. W innym wypadku pomoże Ci wezwany fachowiec.

  Pamiętaj także o dokładnym poznaniu swojego sprzętu. Często efekty suszenia nie są satysfakcjonujące przez złe ustawienia, np. wybrany program.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dariusz
  2 lat temu

  rozebrałem obudowę wentylatora suszarki co tam było nie uwierzylibyście