W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Najlepsza kierownica do gier Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 lutego 2024
Komentarze:  43

Ranking kierownic do gier pokaże Ci sprzęt, dzięki któremu poczujesz się jak prawdziwy rajdowiec. Zestawienie oparłem na własnych doświadczeniach i testach. Szybko się dowiesz, jaką kierownicę do gier kupić. Zarówno pod PC, jak i konsole PlayStation oraz Xbox.

Kierownica do gier - ranking, opinie, jaką wybrać do pc, xboxa, playstation?

Moje zestawienie pokazuje wyłącznie najlepsze, często wręcz profesjonalne kierownice do gier. Nie mają problemów z opóźnieniami czy kompatybilnością. Zapewnią Ci znakomite wrażenia z rozgrywki.

W rankingu znajdziesz gamingowe kierownice na każdą platformę: nie tylko do PC, ale też do PS4, PS5, Xbox One czy Series X. Zapewniają 900 lub 1080 stopni obrotu, a większość z nich ma metalowe pedały ze sprzęgłem.

Uprzedzając pewne wątpliwości: tak, moje zestawienie zawiera produkty 2 marek, dlatego że… tylko one się tu liczą. Nie ufaj zestawieniom, które zachwalają jakieś twory za 2 – 3 stówy, bo nie da się w tej cenie wyprodukować dobrej kiery bez opóźnień, przykro mi.

Ja podszedłem do sprawy fair, stąd nieco droższe, ale za to pewne propozycje od firm, które liderują w tej kategorii. Żadna z nich nie zapłaciła mi za pozytywną opinię. Ranking pozostaje niezależny. A teraz poznaj te cuda!

Ranking kierownic do gier 2024 - TOP 10

Najlepsza kierownica do gier, która podoła jako element stanowiska do simracingu. Ten profesjonalny sprzęt obito alcantarą, czyli miękkim, wytrzymałym materiałem. Obręcz ma 30 cm średnicy, świetnie symuluje prawdziwą kierownicę z wyścigowych samochodów. Zestaw 3 pedałów zapewni Ci też sprzęgło dla jak największego realizmu ścigania się.

To topowa kierownica do symulatorów. Spodoba Ci się aż 1080 stopni kąta obrotu. Każdy parametr, np. opór danego mechanizmu, łatwo wyregulujesz w oprogramowaniu. Pod przyciski na kierownicy przypiszesz najważniejsze funkcje czy skróty z gry. Skuteczna odpowiedź na to, jaką kierownicę kupić do PC lub PS4 bądź PS5.

Ocena produktu: 9.99/10

Luksusowa kierownica do gier wyścigowych. Odczytuje aż 65 tysięcy odchyleń obręczy. Efekt? Najwyższa precyzja w grach. To Ty w 100 procentach decydujesz, jak zachowuje się wirtualny samochodów. Sprzęt nie ograniczy Twoich umiejętności, a doda Ci skrzydeł. Zyskasz pełną kontrolę, zwłaszcza że to polecana kierownica 1080 stopni. Musiała znaleźć się w rankingu.

Mimo bardzo płynnego sprzężenia zwrotnego ta porządna kiera pracuje cicho (ma podwójne pasy klinowe oraz bezszczotkowy silnik). Zbiera pozytywne opinie u graczy F1, WRC czy ETS 2. Pasuje do PC oraz konsol Sony, dając Ci wiele opcji regulacji. Dotyczą nie tylko oprogramowania, ale i ułożenia pedałów (ich nachylenia, wysokości oraz rozstawu).

Ocena produktu: 9.72/10

Najlepsza kierownica do gier do Xboxa. Dlaczego? Gwarantuje nadzwyczajną precyzję i płynność pracy. Odczytuje dziesiątki tysięcy ustawień obręczy i nie zalicza żadnych opóźnień. To kierownica 900 stopni, która ma również pedał sprzęgła. Niektórzy wykorzystują ten sprzęt nawet w profesjonalnych stanowiskach do simracingu.

Wysokiej jakości paski klinowe sprawiają, że to cicha kierownica gamingowa. Nie obudzisz połowy domu, grając późnym wieczorem lub w nocy. Obręcz pokryta skórą naturalną potwierdza prestiżową jakość wykonania i gwarantuje komfort rozgrywki. W przechowywaniu urządzenia pomaga system dokładnego demontażu (także koła kierownicy).

Ocena produktu: 9.69/10

Nowoczesna kierownica do gier z Force Feedback. Występuje w 2 wersjach. Obie współpracują z PC, jedna dodatkowo z konsolami PlayStation, a druga z konsolami Xbox. To, co wyróżnia ten model, to interaktywna deska rozdzielcza. Pokaże Ci np. aktualne obroty silnika czy ostatni czas okrążenia. Umożliwia także szybką zmianę ustawień, chociażby kąta obrotu.

T248 korzysta z opatentowanej technologii H.E.A.R.T. Odczytuje mnóstwo pozycji z osi kierownicy. Dla Ciebie oznacza to najwyższy poziom precyzji. W dodatku ta niezawodna kierownica do gier ze sprzęgłem oferuje różne tryby Force Feedback. Możesz się zdać na grę lub dodatkowo podnieść poziom wibracji. Kilka trybów pracy oferuje też hamulec.

Ocena produktu: 9.58/10

Jedna z najlepszych kierownic do PS4 oraz PS5. Kompatybilna także z PC. Za sprawą nowej technologii Trueforce potęguje doznania płynące z Force Feedback. Znakomicie symuluje zachowanie wirtualnego auta, np. wpadnięcie w poślizg, zderzenie z jakimś obiektem czy oderwanie kół od nawierzchni. Skutecznie zwiększa wrażenia z gry.

Z tak rozbudowanym sprzętem jesteś w stanie osiągać jeszcze lepsze wyniki, dosłownie zostawiając rywali w tyle. Idziesz w stronę jak największej immersji? Wtedy skorzystasz ze sprzęgła, które znalazło się w zestawie pedałów. Jak najlepszy start, np. w F1, ułatwiają diody LED pokazujące obroty. Nieco bajerancki, aczkolwiek czasem przydatny dodatek.

Ocena produktu: 9.44/10

Godna polecenia kierownica do Xboxa lub komputera. Analizuje fizykę danej gry (jak i dźwięki z niej), aby zapewnić Ci momentalne reakcje i realistyczne efekty Force Feedback, czyli systemu przenoszenia wibracji. Ta dobrej jakości kierownica z pedałami zapewnia także sprzęgło. Sprawdza się u wymagających, zaawansowanych skillowo graczy.

Skórzane obicie obręczy znakomicie leży w dłoniach. To bardzo wygodna kierownica przystosowana do długich maratonów grania. 900-stopniowy obrót przydaje się z kolei w symulatorach typu ETS 2 (zresztą nie tylko w nich). Uniwersalny sprzęt, który zasłużył na miejsce w rankingu kierownic do gier.

Ocena produktu: 9.33/10

Kierownica komputerowa z bogatym zestawem pedałów. Chcąc zwiększyć realizm rozgrywki, użyjesz sprzęgła. Co więcej, na kierownicy zauważysz wiele przycisków i kilka dodatków. Pasek z diodami LED pokazuje obroty silnika wirtualnego samochodu. Pod pokrętło przypiszesz natomiast dowolną funkcję z gry.

Duży plus za precyzyjny sensor Halla. Co Ci daje? Ogromną precyzję podczas zmieniania pozycji obręczy. Twoja reakcja zostanie odczytana w ułamku sekundy, do tego nie ma żadnych martwych stref. Logitech G29 to dobra kierownica gamingowa dla każdego, kto pragnie szybko uzyskiwać jeszcze lepsze czasy okrążeń.

Ocena produktu: 9.24/10

Jedna z najlepszych kierownic do gier dla posiadaczy konsol Xbox. Znakomicie sprawdza się w serii gier Forza Horizon. Skorzystasz z płynnego Force Feedback, a także 900 stopni obrotu. Sensor Halla odczytuje mnóstwo odchyleń obręczy, dzięki czemu precyzja działania zachwyca. Z takim urządzeniem szybko uzyskasz jeszcze lepsze wyniki w grach wyścigowych.

Zestaw pedałów także nie zawodzi, a hamulec ma czułą progresję nacisku o szerokim zakresie. To również dobrze oceniana kierownica do gier ze sprzęgłem. Osobno dokupisz z kolei shifter, sprawiając, że będzie to model z pedałami, ale i biegami. Bez niego masz do dyspozycji wygodne manetki, którymi zmienisz biegi.

Ocena produktu: 9.11/10

W mojej opinii najtańsza-najlepsza kierownica Thrustmaster. Zapewnia kąt obrotu wynoszący aż 1080 stopni oraz metalowe pedały T3PA ze sprzęgłem. Już te 2 cechy sprawiają, że masz do czynienia z wytrzymałą gamingową kierownicą, która stawia na realizm. Sprawdza się w każdej grze wyścigowej: od prostych wyścigów typu arcade po symulatory.

Ta polecana kierownica do PC lub PlayStation ma zaawansowany Force Feedback. Poczujesz każde zderzenie czy nierówność na drodze. W oprogramowaniu dostosujesz opór oraz inne parametry, aby używanie sprzętu było dla Ciebie wygodne. Bez trudu dopasujesz wiele efektów pod własne preferencje.

Ocena produktu: 9.03/10

Trwała kierownica do gier, która już dawno nie jest produkowana. Dlaczego trafiła do rankingu? Bo nadal spotkasz zadbane egzemplarze na portalach aukcyjnych. Ta przystępna cenowo kierownica oferuje 900 stopni obrotu i sekwencyjną dźwignię zmiany biegów. To połączenie rzadko się zdarza w nowszych i markowych kierownicach (a właściwie w ogóle).

Sprzęt zapewnia realistyczny efekt Force Feedback z szeroką regulacją. Sprawdza się zarówno w symulatorach typu ETS 2, jak i wyścigach F1 czy WRC. Pasuje do komputerów oraz konsol Sony (z PS4 działa za sprawą osobnego, lecz taniego adaptera). Logitech Driving Force GT to nadal ciekawa propozycja z tego rynku, którą polecam. Nie najcichsza, lecz solidna i dokłada.

Ocena produktu: 8.99/10

Najlepsze kierownice do gier - Ranking 2024

Kierownice do gier Thrustmaster T300 (Ferrari Alcantara i RS GT)

Kierownica do gier Thrustmaster Ferrari Alcantara T300


Sprawdź ceny Thrustmaster Ferrari Alcantara T300

MediaExpert
EURO

Sprawdź ceny Thrustmaster T300 RS GT (4160681)

MediaExpert
EURO


Thrustmaster Ferrari Alcantara T300 to profesjonalna kierownica gamingowa 1080 stopni. Współpracuje z konsolami od Sony i PeCetem. Podczepiłem tu także wersję T300 GT RS. Ma inną obręcz, wykonaną z bardziej standardowych materiałów i z mniejszą średnicą (o 2 cm). Mimo to T300 RS GT technologicznie stoi na bardzo wysokim poziomie.

Zestaw do gier wyścigowych Ferrari Alcantara składa się z kierownicy 599XX EVO 30 Wheel Add-On Alcantara Edition o średnicy wynoszącej aż 30 cm i pedałów T3PA, wśród których znajduje się sprzęgło. W efekcie to top kierownica z trzema pedałami.

Co z samą precyzją tego wyścigowego setupu? Kąt obrotu rozpoczyna się od 270 stopni, a kończy na wręcz rekordowych 1080 stopniach. Dzięki temu dostosujesz kierownicę zarówno do spokojnego symulatora rozwożenia towaru, jak i szalonej gry wyścigowej czy driftu.

Znakomite efekty daje technologia H.E.A.R.T z 16-bitową dokładnością i wykrywaniem ponad 65 tysięcy odchyleń kierownicy (liczba wartości na jej osi). Skutkuje niesamowitą dokładnością i kontrolą w grze. Nie znajdziesz póki co precyzyjniejszych kierownic komputerowych.

Sprzężenie zwrotne płynne i nie ma przy nim opóźnień czy martwej strefy. Nie wkurzą Cię tego typu efekty. Cały mechanizm jest bezszczotkowy i nie występuje w nim efekt tarcia. W efekcie to cicha kierownica komputerowa do gamingu. Nadaje się do wieczornych sesji z ulubioną gierką.

Jak sama nazwa wskazuje, obręcz kierownicy wykonano z ręcznie szytej alcantary, czyli materiału często wykorzystywanego do tapicerki meblowej czy samochodowej. Materiał wyjątkowo miękki, ale jednocześnie wytrzymały i łatwy w czyszczeniu.

Pedały metalowe i regulowane (nachylenie, wysokość, rozstaw). Bez problemu dopasujesz je pod siebie, mogąc uzyskać różne efekty. System mocowania? Bardzo uniwersalny. Pasuje praktycznie do każdego biurka czy stolika.

Efekt Halla wywoływany technologią H.E.A.R.T wykrywa najdelikatniejszą zmianę pozycji kierownicy, co daje Ci pełną kontrolę i najwyższą precyzję w każdej grze. Wyobraź to sobie: zwykła oś, 30-centymetrowa kierownica i ponad 65 tysięcy możliwych odchyleń. Robi wrażenie, prawda?

Technologia sprzężenia zwrotnego to bajka. Do tego wszystkiego dochodzą podwójne pasy klinowe, odpowiednio mocny silnik, ale bez jakiegokolwiek tarcia. Poczujesz więc każdą nierówność wirtualnej nawierzchni czy występujące podczas wyścigów przeciążenia.

Nadsterowność, poślizgi i wszelkie inne zjawiska na torze wyścigowym – nic tej kierownicy z rankingu nie umknie! Znakomicie nadaje się do symulatorów, jak i gier, w których chodzi głównie o driftowanie.

Seria Thrustmaster T300 to skarb dla maniaków gier wyścigowych, w tym simracingu. Właśnie takiej grupie gorąco je polecam. Stanowią dobrą odpowiedź na pytanie, jaką kierownicę do PC lub PS4/PS5 kupić.

Kierownica do gier Thrustmaster TX RW Leather Edition (4460133)

Kierownica do gier Thrustmaster TX RW Leather Edition (4460133)


Sprawdź ceny Thrustmaster TX RW Leather Edition (4460133)

MediaExpert
EURO


Kierownica do gier Thrustmaster TX RW Leather Edition współpracuje z komputerami i konsolami Xbox. Największy plus stanowi technologia H.E.A.R.T HallEffect AccuRate Technology z wyjątkową precyzją pozycji kątowej.

Wszelkie wrażenia z użytkowania poprawia serwomotor połączony z algorytmem FOC (Field Oriented Control). Brzmi tajemniczo? Chodzi o jak największą dokładność reakcji kierownicy w grze na Twoje manewry. Najważniejsze założenie, które TX RW znakomicie spełnia.

Wystarczy, że leciutko skręcisz, a kierownica od razu to zarejestruje. Żadnych lagów, momentalna reakcja. Dzięki temu kierownica nie ograniczy Twojego skilla w grze, a wręcz przeciwnie: pozwoli Ci uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki.

Force Feedback wyróżnia się wyjątkową płynnością. Przenosi moc silnika za pomocą dwóch pasów klinowych. Zapewnia to i płynność, i świetną kulturę pracy. Maksymalny kąt obrotu wynosi z kolei 900 stopni i w zupełności wystarcza.

Co do jakości wykonania, Twoje dłonie będą trzymały obręcz, którą obito skórą naturalną. Jest bardzo przyjemna w dotyku, wytrzymała i nie nagrzewa się zbyt mocno. Nie sprawi Ci dyskomfortu nawet po wielu godzinach ścigania się.

Masz do dyspozycji system mocowania Thrustmaster Quick Release. Co z tego wynika? Umożliwia szybką i prostą wymianę koła kierownicy. Przyda się, gdy zechcesz jak najdokładniej rozmontować i prędko schować cały zestaw.

Thrustmaster TX RW Leather Edition to bez wątpienia jedna z najlepszych kierownic do gier. Kosztuje swoje, ale zapewnia najwyższą jakość wykonania i topowe technologie. Od razu je docenisz w różnych grach wyścigowych.

Kierownica do gier Thrustmaster T248

Kierownica do gier Thrustmaster T248


Sprawdź ceny Thrustmaster T248 (wersja PC + PS4/5)

MediaExpert
EURO

Sprawdź ceny Thrustmaster T248 (wersja PC + Xbox)

MediaExpert
EURO


Thrustmaster T248 to znakomita kierownica do gier samochodowych, która występuje w 2 wersjach. W efekcie wykazuje kompatybilność z PC, konsolami od Sony oraz ze stajni Microsoft. Nie sprawia problemów w grach, które odczytują ją, jak należy (czyli nie jako pad, co zdarza się tanim modelom).

Cecha wyróżniająca ten sprzęt to zdecydowanie interaktywny wyświetlacz, a w zasadzie deska rozdzielcza. Oferuje 20 różnych ekranów i umożliwia szybką regulację (np. kąta obrotu, który kończy się na 900 stopniach). Na ekranie ujrzysz dane z gry, np. czas okrążenia czy obroty silnika wirtualnej bryki.

To wysokiej jakości kierownica do gier z wibracjami. Force Feedback ustawisz w zależności od preferencji. Uzyskasz zarówno 100-procentowe odwzorowanie z gry, jak i dodatkowo podbijesz intensywność wibracji.

Jak przystało na model z rankingu, nie zawiedziesz się na precyzji. Nie ma tu efektu tarcia. Kierownica działa płynnie, odczytując tysiące różnych odchyleń z jej obręczy. Przy okazji nie hałasuje nadmiernie.

Zarówno łopatki, jak i pedały (zestaw ze sprzęgłem) są magnetyczne. Gwarantują najszybszą reakcję na nacisk i płynnie działają. Pozytywne opinie wzbudza również skórzane obicie tej solidnej kierownicy dla graczy. Świetnie leży w dłoniach i emanuje prestiżem.

T248 współpracuje z osobnymi shifterami. Dokupując ten dodatek, uzyskasz profesjonalną kierownicę z pedałami i biegami dla zaawansowanych.

Kierownice do gier Logitech G923 (pod PC/Xbox lub PC/PS)

Kierownica do gier Logitech G923 PS4/PC (941-000149)


Sprawdź ceny Logitech G923 PS4/PS5/PC (941-000149)

MediaExpert
EURO
MediaMarkt

Sprawdź ceny Logitech G923 Xbox One/PC (941-000158)

MediaExpert
EURO
MediaMarkt


Tym razem Logitech nie dzielił swojej nowej serii na odmienne oznaczenia. W obu wypadkach użył nazwy G923, dopisując jedynie platformy, do których nadają się te kierownice. Obie są kompatybilne z PC oraz konsolami Xbox (Series S, Series X) lub PlayStation (PS4 i PS5).

Ewolucji uległ mechanizm sprzężenia zwrotnego, który potęguje doznania z wyścigów komputerowych. Chodzi o technologię Trueforce. Odczytuje fizykę gry i dźwięk w czasie rzeczywistym (bagatela – 4000 razy na sekundę!). Po co? Aby realistycznie przenosić to, co dzieje się w grze, na sposób działania Force Feedback.

Dokładnie poczujesz nawierzchnię, zachowanie silnika wirtualnej bryki (pracujące tłoki), trakcję opon, zmianę biegów itd. O to chodzi w najlepszych kierownicach gamingowych!

A to nie wszystko. Sprzęgło jest programowalne i dwusprzęgłowe. Pomaga w zachowaniu optymalnej trakcji. Dobre rozwiązanie np. na starcie wyścigu w F1. Łatwiej wyprzedzisz rywali. Świetnie działa także progresywny hamulec, ma znakomitą czułość i precyzję pracy.

Na kierownicy znajduje się masa przycisków czy 24-punktowy selektor. Nie zabrakło diod LED, które pokazują aktualne obroty. Wygodna kontrola nad najlepszym momentem zmiany biegu, co też pozytywnie wpływa na wyniki w grach.

Całość dopełnia zaawansowane oprogramowanie. Wyregulujesz w nim masę parametrów wpływających na czułość czy opór poszczególnych elementów zestawu.

Jakość wykonania? Bardzo dobra. Skórzana osłona obręczy, metalowe i polerowane pedały, szczotkowany metal – całość w niektórych aspektach stanowi półkę premium.

Mały minus za to, że Logitech G923 odgrzewa stare rozwiązania mechaniczne. Chodzi o zębatki, a nie pasek jak np. w topowych kierownicach konkurencji. Koła zębate zawsze skutkują pewnym… klekotem. Obniża to nieco kulturę pracy.

Mimo to nowe udogodnienia dają radę. Bez wątpienia G923 jest bardzo ciekawą propozycją na rynku kierownic. Osobiście polecam Ci tę serię.

Kierownice do gier Logitech G29 i G920

Kierownica do gier Logitech G29 Racing Wheel (941-000112)


Sprawdź ceny Logitech G29 Racing Wheel (941-000112)

EURO
MediaMarkt

Sprawdź ceny Logitech Driving Force G920 (941-000123)

MediaExpert
EURO
MediaMarkt


Kierownica do gier Logitech G29 współpracuje z PC i PS3/PS4/PS5, a G920 z PC i Xboxem.

Do dyspozycji dostajesz kąt obrotu wynoszący maksymalnie 900 stopni, 3-elementowy zestaw pedałów, sensor Halla, który zwiększa precyzję pracy, stalowe łopatki do zmiany biegów, koła zębate zapobiegające zacięciom, a także hamulec z progresją nacisku.

Na górze kierownicy widoczny jest też pionowy pasek. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy urządzenie znajduje się w pozycji neutralnej.

Ogólne wrażenia z użytkowania są pozytywne, co potwierdza mój test kierownic do gier. Force Feedback, zastosowane mechanizmy, moc i dynamika silnika, praca pedałów – to wszystko stoi na dobrym poziomie.

Zauważ, że ta solidna kierownica do grania z rankingu nie ma drążka lub gałki do zmieniania biegów. Nie uznaję jednak tego za większą wadę, bo za około 200 zł dokupisz 6-biegową przekładnię biegów Logitech Driving Force Shifter. Bez niej biegi zmienisz łopatkami.

A dlaczego postawiłem wyżej G29? Wersja pod konsolę Sony ma 24-punktowe pokrętło, ale to nie wszystko. Nad klaksonem umieszczono małe diody LED, które pokazują aktualne obroty. Krok w stronę lepszej immersji, a to się na tym rynku ceni.

Podsumowując, obie propozycje to idealne alternatywy dla jeszcze droższych kierownic. Są bardzo uniwersalne i spodobają się graczom o różnych wymaganiach czy doświadczeniu. Przy okazji Logitech G920 stanowi odpowiedź na pytanie, jaką kierownicę kupić do Xboxa One.

Kierownica do gier Thrustmaster T150RS PRO (4160696)

Kierownica do gier Thrustmaster T150RS PRO (4160696)


Sprawdź ceny Thrustmaster T150RS PRO (4160696)

MediaExpert
EURO


Thrustmaster T150RS PRO (4160696) nie ma może tak zaawansowanych algorytmów i imponującego Force Feedback jak czołowe modele tej firmy, ale to nadal solidny sprzęt. Większość entuzjastów gier wyścigowych na PC lub PS4 powinna być zadowolona. W mojej opinii prześledzę, z jakich powodów ta kierownica jest tak dobra.

W zestawie z kierownicą znajdziesz pedały T3PA. Osobno można też zakupić skrzynię biegów Thrustmaster. Bez niej zostają solidnie wykonane manetki.

Wracając do pedałów, są metalowe i swobodnie personalizowane. O co chodzi? W każdej chwili zmienisz im opór, kąt nachylenia, wysokość i odstęp. Zwiększysz tym samym komfort grania. To jak najbardziej funkcjonalna kierownica z regulacją o szerokim zakresie.

Oprogramowanie daje szerokie możliwości w dostosowaniu działania kierownicy do swoich preferencji. A jest co ustawiać i z czego korzystać! Ten model gwarantuje wysoką precyzję dzięki odczytowi optycznemu z 12-bitową rozdzielczością. Zapewnia 4096 wartości odchylenia z osi kierownicy.

Nie ma tu mowy o jakimś martwym polu czy innych problemach znanych z najtańszych kierownic do gier. Force Feedback da Ci masę frajdy. Zwiększa realizm ścigania się w F1, WRC, NFS czy innych grach samochodowych.

Sama kierownica ma średnicę wynoszącą 28 cm. Nie ma co liczyć na wykończenie skórą naturalną, ale miejsca ogumowane zapewniają wygodę podczas dłuższych wyścigów. Wrażenie robi też bardzo pewny i solidny sposób mocowania kierownicy do biurka.

No i kąt skrętu, który wynosi aż 1080 stopni. Niesie za sobą szerokie możliwości w dostosowaniu ruchów kierownicy w stosunku do wirtualnego pojazdu. W rasowych symulatorach jazdy może mieć to duże znaczenie.

Kierownica do gier Logitech Driving Force GT

Kierownica do gier Logitech Driving Force GT


Sprawdź ceny Logitech Driving Force GT

(tylko używane)


Jeżeli dysponujesz kwotą do 500 – 600 zł, to czasem lepszą opcją jest używana kierownica o dobrej renomie. Od lat idealnie wpisuje się w to legendarny Logitech Driving Force GT. Allegro, OLX – na tego typu portalach wciąż jest sporo ogłoszeń z omawianym modelem.

To tania kierownica do gier z dźwignią zmiany biegów. Już ta cecha od razu ją wyróżnia. Biegi zmienisz sekwencyjnie, czyli góra – dół. Pedały to z kolei gaz i hamulec. Kąt obrotu kierownicy wynosi aż 900 stopni, co docenią przede wszystkim fani symulatorów typu ETS 2.

Co do moich testów tej kierownicy do gier, uzyskałem dwa ciekawe wyniki – w WRC odwzorowanie ruchów kierownicy 1:1 działało do około 180 stopni. W Euro Truck Simulator 2 nie było natomiast problemów z osiągnięciem prawie maksimum możliwego obrotu, co umożliwiało bardzo realistyczną rozgrywkę.

Jest oczywiście Force Feedback. W latach świetności tego modelu był uznawany za znakomity. Wciąż jest w miarę dobry, nadaje się do gier typu WRC czy F1. Wyregulujesz mu opór lub w ogóle wyłączysz, jeżeli sprzężenie zwrotne nie jest Ci potrzebne do zabawy.

Dalej imponuje mi jakość wykonania tego sprzętu. Obręcz kierownicy jest przyjemna w dotyku, choć średnica mogłaby być nieco większa. Wszelkie elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy.

Pedał odpowiadający za dodawanie gazu chodzi bardzo lekko, a hamulec już nieco ciężej. To celowe zagranie ze strony producenta. Zastosowane potencjometry pozwalają na precyzyjne hamowanie czy dodawanie gazu z odpowiednim dawkowaniem.

Logitech Driving Force GT po ponad 10 latach na rynku wciąż jest kuszącą propozycją, której warto szukać w stanie używanym, ale w pełni sprawnym. W tej cenie to dużo lepsza opcja od innych modeli, które jako nówki kosztują podobnie.

Trudno znaleźć na tym rynku produkt, który tak dobrze łączyłby przystępną cenę z funkcjonalnością, wysoką jakością wykonania czy precyzją pracy. Dodam jeszcze, że Logitech Driving Force GT działa na Windowsie 10. Jest nawet kompatybilny z PS4 (za pośrednictwem adaptera za kilka dych).

Kierownica do gier - Ceny

Czym różni się tania kierownica do gier od drogiej?

Wiele osób podchodzi do tego zbyt powierzchownie, patrząc jedynie na kąt obrotu. W symulatorach to ważny parametr, ale tylko jeden z wielu.

Co jest więc najważniejsze?

Tanie kierownice, czyli w mojej opinii tak do 500 zł, niosą za sobą masę upierdliwych cech:

  • Są budżetowo wykonane, czyli z niskiej jakości plastiku. Często coś trzeszczy, szybko ulega uszkodzeniu, jest źle spasowane. System mocowania jest nieudolny, cała kierownica za bardzo lata, a powinna gwarantować stabilność. Silniki takich modeli lubią się także nadmiernie grzać.
  • O ile na jakość wykonania można czasem machnąć ręką, tak na inne sprawy już nie. O co mi chodzi? Chociażby o martwą strefę. Wykonujesz pewien ruch, a kierownica nie jest w stanie tego zarejestrować. Przykładowo: skręcając o 20 stopni, kierownica zaczyna reagować dopiero po 10 stopniach. I takie sytuacje w tanich modelach są częste.
  • Absolutnie najtańsze buble „gryzą” się z niektórymi grami. W ustawieniach kontrolera widnieją bowiem jako… zwykły pad! Czym to skutkuje? Ano tym, że nie będziesz dozował dodawania gazu czy hamowania. Gra odczyta to jako wciśnięcie lub jego brak, po środku nic nie będzie. Pedał działa więc jak zwykły przycisk.
  • Force Feedback jest bardzo słaby lub w ogóle go nie ma. Całość działa na zasadzie prymitywnych wibracji, którym brakuje płynności i szerokiego zakresu. Tutaj również może się przydarzyć martwa strefa w postaci opóźnień.
  • Takie kierownice nie dają też wielu fajnych opcji regulacji, np. oporu przy skręcaniu obręczą lub wciskaniu pedałów.

A droższe kierownice?

Wraz ze wzrostem ceny jest coraz to lepiej:

  • Gumowe elementy na obręczy zastępuje skóra naturalna, a nawet alcantara. Pedały i łopatki do zmiany biegów często są metalowe. Całość wyróżnia się trwałością i emanuje prestiżem. To wszystko wpływa na komfort rozgrywki i żywotność kierownicy.
  • Martwa strefa? Jaka martwa strefa?! Najlepsze kierownice do gier odczytują tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy odchyleń z osi obręczy. Skutkuje to najwyższą precyzją i szybkością reakcji.
  • Nie ma problemów z kompatybilnością z grami, chyba że sama gra jest do bani. Niektóre tytuły, głównie te czołowe (np. Gran Turismo, Forza Horizon, F1 itp.), są specjalnie robione pod topowe modele kierownic. Znakomicie z nimi współgrają, dając czasem nowe funkcje.
  • Force Feedback jest miodny. Poczujesz dzięki niemu najmniejszą nierówność na drodze, a nawet oderwanie kół od podłoża (i to z wyczuciem wysokości). Takie elementy jak helikalne zębatki czy podwójne pasy klinowe robią swoje.
  • Oprogramowania, mimo że często prosto wyglądające, dają masę opcji regulacji. A i poza softem niejednokrotnie da się dodatkowo wyregulować kąt nachylenia pedałów, ich wysokość czy odstęp. Wszystko ustawisz pod siebie, czerpiąc z tego masę satysfakcji.

Teraz widzisz różnicę? Dlatego też mój ranking celuje w modele bardziej droższe niż tańsze, głównie powyżej 1000 zł. Bo co komu po kierownicy, która zaraz się rozleci, ma martwą strefę czy jest czytana przez gry jako pad? Kasa w błoto.

Czy kierownica gamingowa poprawia wyniki w grach?

Czasem tak – i wiem to z własnego doświadczenia. Ale to zależy już głównie od rodzaju gier, w które grasz. Wiadomo, że chodzi o wyścigi, lecz te bywają zróżnicowane.

W wyścigach typu arcade, czyli np. takim Need for Speed, różnica nie musi być odczuwalna. Ale w rasowych symulatorach, np. Gran Turismo bądź F1 kierownica zrobi swoje. Oczywiście, jeżeli jest naprawdę dobra. Wtedy zapewni precyzję manewrowania wirtualnym autem, której nie zapewni żaden pad.

Sukces w robieniu licencji na czas czy wyścigach multiplayer czasem zależy od ułamków sekundy. Porządna kierownica ułatwi Ci zadanie, choć często trzeba się do niej najpierw przyzwyczaić.

I tak zdecydowanie największe znaczenie ma Twój skill i tempo poczynanych postępów, tego nie podważam. Ale nie ukrywam też, że kontroler w postaci jednej z najlepszych kierownic pozwoli osiągać lepsze wyniki niż na padzie.

A symulatory, ale takie spokojne, czyli np. polegające na jeździe ciężarówką? W ich przypadku chodzi bardziej o immersję i komfort manewrowania pojazdem. Grając w ETS 2 i wykorzystując maksymalny kąt obrotu, miałem masę frajdy. Po części szybkość niektórych manewrów była lepsza, więc można powiedzieć, że wyniki również.

Który producent kierownic do gier jest najlepszy?

Wszelki postęp technologicznych w tej branży widoczny jest lepiej w przypadku topowych produktów firmy Thrustmaster. Zamiast zębatek mają paski klinowe, więc działają ciszej, a często też płynniej.

Logitech, jeżeli już coś raz na jakiś czas wypuszcza, to w wielu elementach są to odgrzewane kotlety (np. przez cały czas stosowane zębatki). Rzekome udogodnienia nie zawsze są tak bardzo widoczne.

Co jednak ze swego rodzaju rankingiem niezawodności kierownic do gier?

Zdania są tu bardzo podzielone. Trudno jednoznacznie ocenić to, której firmy kierownice do gier są bardziej bezawaryjne: Thrustmaster czy Logitech. Sporo zależy od konkretnego modelu, a czasem w ogóle od danego egzemplarza.

Osobiście nie miałem problemów zarówno z kierownicami Thrustmaster, jak i Logitech. A uwierz, że niektóre z nich bardzo katowałem długimi maratonami grania.

Nie można też zapomnieć o kierownicach Fanatec, które na naszym rynku nie są szerzej dostępne, ale często imponują jakością.

Wszelkie budżetowe twory od firm typu Trust, Tracer, Manta, Apollo, Esperanza, Speedlink, Genesis czy Hama po prostu przemilczę.

Jakie są więc wnioski? Przeczytaj uważnie część rankingową. Zajrzyj przy okazji do poradnika: Kierownica do gier – Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę? A kierowanie się producentem finalnie sprowadza się do starcia Logitech vs Thrustmaster.

Jeżeli mam koniecznie wskazać lidera, to będzie to Thrustmaster ze swoją szeroką i zróżnicowaną ofertą nowoczesnych kierownic do gier.

Powód? Lepsze rozwiązania technologiczne i większa kultura pracy. Dla mnie wrażenia z jazdy są lepsze, przynajmniej patrząc na ich czołowe kierownice do gier. Te topowe od Logitecha może i czasem wypadają taniej, lecz nie bez powodu.

Podsumowanie i pytania czytelników

Teraz już wiesz, jaka kierownica do gier jest najlepsza pod PlayStation, Xboxa bądź PC. Nie musisz o to pytać na forum bądź czytać innych poradników.

Zdaję sobie sprawę, że mój ranking prezentuje głównie droższe modele. Cóż jednak zrobić, skoro najtańsze kierownice gamingowe najczęściej wykluczają rozrywkę, serwując jedynie nerwy? To po prostu rynek kosztownego sprzętu, w którym panuje głównie jedna marka.

Jeżeli jednak odłożysz konkretniejszą kwotę i kupisz coś z mojego zestawienia, okaże się to dobrym wyborem na długie lata. Poczujesz się jak na prawdziwym torze, osiągniesz lepsze wyniki i gwarantując sobie mnóstwo frajdy. A o to w tym sprzęcie chodzi, prawda?

W razie dodatkowych pytań lub chęci wyrażenia własnej opinii skorzystaj z sekcji komentarzy.

Szukasz jednak czegoś prostszego, tańszego i nie tylko do wyścigów? Zobacz wtedy, jaki pad do PC jest najlepszy. Nie zapewni takich wrażeń jak kierownica, ale nada się do innych gatunków gier, np. sportowych czy bijatyk. W strzelankach sprawdzi się natomiast najlepsza myszka gamingowa z rankingu.

Pamiętaj, że grając w gry, istotną rolę odgrywa nie tylko kontroler, ale i mebel, na którym siedzisz. Musi zapewnić Ci komfort i promować prawidłową pozycję siedzenia, zwłaszcza gdy dużo grasz. Zobacz więc polecane fotele gamingowe, które stanowią idealną parę do profesjonalnej kierownicy.

Tak samo jak najlepsze słuchawki gamingowe z rankingu. Zapewnią Ci niezłe 'boom’ podczas śmigania wirtualnymi furami. Jeszcze bardziej podniesiesz immersję, czując się jak prawdziwy rajdowiec!

Oceń publikację
[Głosy: 8 Średnia: 4.6]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
43 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kris
2 lat temu

Używam Logitech 923 pod xbox. Kierownica jest b. fajna i realistyczna, ale … co z short shifterem? ostatnio miałem okazję przejechać się Fiestą rally 3 z sekwencyjna skrzynią i teraz marzy mi się maksymalne odwzorowanie takiego układu. Jakie kierownice, jakie shiftery i ręczne? Jak zestaw będzie najlepszy?

David
2 lat temu

Witam,

Dziękuję za bardzo interesujący i ciekawy artykuł. Przeczytałem go kilka razy:) Również dołączę się do dyskusji i odrazu zapytam się o kierownice Logitech G27. Masz więcej informacji na temat tej kierownicy?. Pytam się bo jest sporo tego na rynku wtórnym w dość ciekawych cenach. Osobiście jestem użytkownikiem PC-MacBook Pro (czy będzie problem z podłączeniem kierownicy?) i głównie gram w gry typu rally.

Drugie pytanie dotyczy kierownicy Thurmaster TMX PRO kontra T150, która według Ciebie jest lepsza i dlaczego?

A trzecie pytanie, jak byś według kolejności uplasował te kierownice:

-Thurmaster TMX Pro
-Thurmaster T 150
-Logitech G29
-Logitech 920

Z góry dziękuję za odpowiedz.

David
2 lat temu

Powiedzmy że budżet nie ma znaczenia w tym zestawieniu, wypatrzyłem te 3 pozycje tzn TMX Pro , T 150 i G29 w podobnych cenach na rynku wtórnym i chciałbym Cię poprosić o uplasowanie tych pozycji od 1 do 3 i czy w tym zestawieniu jest miejsce na G27 czy np będzie ostatni bo cena również jest najniższa.

David
2 lat temu

W tym kierunku się wybierałem 🙂 To w takim razie Thrustmaster TMX czy T150?

Marek
3 lat temu

Witam,

A jak wygląda teraz (2020) temat kompatybilności Logitech Driving Force GT z konsolą PS4? Artykuł przekonał mnie do tego modelu, aczkolwiek wyszukując informacje w internecie natrafiłem na szereg tekstów „LDF GT i PS4 nie kompatybilne”. Czy mogę prosić o wyjaśnienie sytuacji? Z góry dziękuję

Norbert
3 lat temu

Cześć, podepnę się pod temat. Jakie konkretnie adaptery będą tutaj współpracowały (marka, model), może porzucisz coś z własnego doświadczenia? Dodatkowo w temacie już wycofanych kierownic, co możesz powiedzieć na temat Logitech G27 podłączonym do PS4 za pośrednictwem adaptera. Znajdzie się kilka zestawów z shifterem na rynku używek, za młodego interesował mnie ten model. Z góry dzięki za odpowiedz.

Maciej
3 lat temu

Dzień dobry, co lepiej aktualnie kupić bo ciężko znaleźć porównania: thrustmaster tmx pro czy Logitech g920? Z góry dzięki za odpowiedz

Peter troll
3 lat temu

Już trochę godzin pograłem początki ciężkie ale teraz to sama przyjemność z grania z czystym sercem mogę polecić thrustmaster tx leather edition jest super a to wszystko mogę zawdzięczać Łukaszowi dzięki niemu wszytko ze dobrze doradził Jeszcze raz wielkie 5 teraz tylko zbierać na biegi i ręczny 😂😂 I będę w 100 procentach spełniony 😂

Peter troll
3 lat temu

No wreszcie dostałem kierownice w środę przyszła Thrustmaster tx Leather edition na dzień dzisiejszy koło 5 godzin grania w asseto corsa i fh 4 Fm 7 jestem mega zadowolony z niej moim zdaniem nawet do pięt nie sięga jeśli chodzi o logitech g920 jest super wielkie dzięki za pomoc teraz tylko trzeba grać dłużej po dłuższym czasie dam znać jak się sprawuje narazie 11/10 Super forum i wielkie dzięki dla Łukasza za pomoc przy doborze chłopak zna sie

Bruno
3 lat temu

Ja z tańszych bym mógł polecić Q-Smart Suzuka SW6060. Gram dużo w ETS’a i w zupełności może wystarczyć sprzęt za 300zł. Ta wspomniana przeze mnie jest teraz w promocji na Media Expert za 280zł

Peter troll
3 lat temu

Tak więc zdecydowałem się na tx teraz tylko czekać kiedy przyjdzie cena 350 euro myśle ze jest ok😂 dzięki tobie i twojemu forum zdecydowałem się na zakup jesteś i forum jest dość konkretne wielkie dzięki za pomoc przy wyborze jak będę miał ja u siebie i trochę pogram to napisze swoją opinie na te. Temat bo gry czekaja asseto corsa forza horizon 4 forza 7

Peter troll
3 lat temu

Co będzie lepsze pod xboxa one x thrustmaster tmx pro czy tx leather edition??? I go jest mniej awaryjne dzięki za pomoc 👍

Peter troll
3 lat temu

Super dzięki a jak wyglada z niezawodnością ?? Tx bo miałem logitech g920 i w przeciągu 6 miesięcy dwa razy wymieniałem pierwszy raz problem z shifterem na początku było ok potem miałem tylko biegi 2×5
2×6 hagaga przyszła nowa na gwarancji wymieniona i z przed około tyg traciła kalibrację pod czas grania musiałem odłączyć i podłączyć usb znowu było ok wszytko i po chwili znowu ten sam problem i stwierdziłem dosyć logitech otrzymałem zwrot pieniędzy i teraz będę brał thrustmaster ale dzięki tobie wezmę model tx leather edition tylko tyle ile forum w necie tyle opinii nie mam zaś ochoty wysyłać spowrotem bo coś nie tak 😂😂 bym był bardzo zadowolony jak byś powiedział jak wyglada awaryjność dzięki wielkie i super forum 😂😂😉

Emilia
3 lat temu

Witam, widze posiadasz fachową wiedze, doradz prosze kierownice dla 6-latka, ktora nie zalamie nas finansowo, nie chodzi mi o najtańszą. Jestesmy bladzi w temacie a kierownica potrzebna na szybko. Dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

Adrian
3 lat temu

Witam. Jako, że szykuję się do zakupu xbox’a nowego pod koniec roku to i musiałaby być kierownica. Do Xboxa One miałem Logitecha G920 i bawiłem się bardzo dobrze,ale nie zdążyłem zakupić shiftera bo sprzedałem zestaw. Pytanie brzmi. Czy warto będzie dołożyć i czy będę widział zmiany pomiędzy G920 a tym Thrumasterem LEather Edition?

Adrian
3 lat temu

Dzięki, a czy jest jeszcze jakaś różnicą między Leather Edition a zwykłą oprócz wizualnych?

Kamil
3 lat temu

Hej, dzięki za artykuł. A czym różni się t150 ta czerwona od tej niebieskiej, pytam po interesuje mnie zakup pod PC. Która jest bardziej kompatybilna?

Marek
3 lat temu

Witam, czy kierownica Thrustmaster Ferrari Alcantara T300 i Thrustmaster T300rs to to samo tylko różnią się znaczkiem Ferrari i alcantarą? I drugie pytanie czym różni się Thrustmaster t300 RS od RS GT?

Krzysztof
4 lat temu

Jeżeli mogę zapytać o zdanie dotyczące Thrustmaster TMX – jak ona by się w rankingu plasowała? Czy warto się nią interesować.
Szukam pierwszej kierownicy dla siebie ale z myślą o pozostawieniu jej na stałe – nie planuję sprzedaży. Ok. 900 zł za TMX jest prawie akceptowalne, a jak zacisnę zęby to może i na TX by starczyło.

Kuban
2 lat temu

Cześć. Czyli lepiej kupić Logitech G920 niż Thrustmaster TMX FFB lub TMX PRO? I drugie pytanie: jeśli tak to czy warto dołożyć do 923 czy to praktycznie to samo co 920?

Kuban
2 lat temu

A Thrustmaster TMX PRO nie jest czasem sporo nowocześniejsze konstrukcyjnie? Na pasku już a nie nadal na zębatkach jak Logitech?

Kuban
2 lat temu

Rozumiem, że G920/G923 może być dobra i pewnie taka jest ale przez psem Thrustmastery są cichsze i ponoć płynniejsze, FF chyba porównywalne… poza tym polecałeś T150 a to w zasadzie to samo co TMX tylko na PS a nie X’a stąd dziwi mnie, że wyżej stawiasz Logitecha… poza tym jak mało kto ale mówię, że napiszę bo sam ranking ciekawy.

Grzegorz
4 lat temu

Witam Zdaję sobie sprawę, że dla zdobycia najlepszych wrażeń z kierowania, jest wybranie profesjonalnej kierownicy. I rozumiem, że wtedy wydatek rzędu 1,5 tys zł jest nieodzowny. Usiłuję zatem pogodzić się z myślą, że mój zakup na prezent dla 10-latka nie będzie profesjonalny i w związku z powyższym będzie mógł mi on powiedzieć; „wujek, co za szajs mi kupiłeś!”. Z drugiej strony – biorąc pod uwagę dziecięcą zmienność, oraz dotychczasowy brak kontaktu z takim urządzeniem, uznałem że wybiorę podejście amatorskie i dokonam zakupu kierownicy do 500 zł. Lata temu kupiłem najtańszego logitecha, bez wibracji, force feedbacka, z 180* kątem obrotu i na NFS bawiłem się prze długi czas świetnie. Niestety obecnie ta firma do xbox oferuje od 900 stów w górę. A to jest powyżej moich możliwości. Zatem do wyboru pozostają mi; – Truthmaster 458 spieder lub – Q-smart rally gt900 Czy… mając na uwadze powyższe, recenzent tekstu jest w stanie… Czytaj więcej »

Grzegorz
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedź i radę.
Przyznam, iż był to pierwszy wybór a potem doczytałem, że q-smart ma możliwość wyboru między 270 a 900 stopni, wibracje i programowalne przyciski i… byłem w kropce. Zraziło mnie jednak do tej firmy, że nie mogę znaleźć strony producenta. Jakby ktoś to skręcał w garażu :/
Co do Thrustmastera obawiałem się, że prócz sygnowania marka ferrari, nie dostaję nic konkretnego w zamian. Mam jednak nadzieję, że w związku jednak z powyższym firma nie pozwoli sobie na wypuszczenie byle gniota.
Zdaję sobie sprawę, że to jest zabawka delikatniejsza od tych z górnej półki i walenie w nią pięścią (bo się nie udało okrążenie), nie przedłuży jej żywotności 😀 Będę musiał uprzedzić jubilata, żeby obchodził się z nią w miarę delikatnie. Na ile to możliwe podczas rywalizacji…:D
Pozdrawiam