Jaką szczoteczkę soniczną dla dzieci wybrać?
Zdarza się, że zestawienie i opinie o szczoteczkach sonicznych dla dzieci to nadal za mało, by wybrać właściwy sprzęt. Ważne są też kryteria, którymi należy się kierować podczas zakupu.
Które z nich to te najważniejsze, a jakich nie należy traktować priorytetowo? Spójrz na mój poradnik, a gwarantuję Ci, że rozwiejesz wszystkie wątpliwości!
Szczoteczka soniczna dopasowana do wieku dziecka
To bardzo ważna kwestia decydująca o wyborze właściwej propozycji. Jeśli ją zbagatelizujesz, dziecko będzie odczuwać dyskomfort w trakcie szorowania zębów i zniechęci się do dalszego korzystania ze sprzętu.
Zawsze dobieraj szczoteczkę dopasowaną nie tylko do potrzeb, ale też wieku malucha. Mowa tu głównie o wielkości i kształcie główki myjącej. Dla najmłodszych najlepszym wyborem będzie szczoteczka z okrągłą, małą końcówką. Starszaki oraz młodzież spokojnie mogą sięgnąć po szczoteczkę z główką wyglądem zbliżoną do tradycyjnych modeli.
Mniejsza końcówka lepiej dopasuje się do maleńkiej buzi i dotrze we wszystkie szczeliny oraz trudno dostępne miejsca. Dzieci, u których wyrosły już zęby stałe, mają większe potrzeby, więc w ich wypadku można sięgać już po standardową główkę. Dokładnie pokryje powierzchnię uzębienia i szybciej poradzi sobie z rozbiciem płytki nazębnej.
Dodatkowo zauważ, że niemowlaki czy też przedszkolaki mają mocno wrażliwe dziąsła i zęby. Potrzebują zatem delikatniejszych włókien, które poradzą sobie z nadwrażliwością, gwarantując jednocześnie precyzyjne czyszczenie.
Zawsze decyduj się na główkę z zaokrąglonymi końcami. Dlaczego? Takie włókna bardzo dobrze usuwają wszystkie zanieczyszczenia, ale nie podrażniają dziąseł.
Wybór szczoteczki sonicznej w dużej mierze ułatwiają informacje podane przez producenta (jeżeli nie na stronie, to muszą być w instrukcji obsługi, którą da się znaleźć w sieci przed zakupem). To z nich dowiesz się, którą przeznaczono dla maluchów w wieku od 0 do 3 lat, a jaką dla dzieci np. powyżej 8. roku życia.
Prędkość drgań sonicznych
Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci sprawdzi się najlepiej? O ile w przypadku dorosłych powinno się wybierać sprzęty z możliwie jak największą częstotliwością drgań, tak tutaj trzeba iść na pewne ustępstwa. Wszystko ze względu na wrażliwość dziąseł i zębów u najmłodszych użytkowników.
Dla maluchów i przedszkolaków wystarczająca będzie wartość do 20000 obrotów na minutę. Starsze dzieci, u których pojawiły się już zęby stałe, wymagają trochę intensywniejszego czyszczenia. Tutaj spokojnie możesz postawić na prędkość osiągającą ok. 40000 drgań.
Wiele zależy też od indywidualnych potrzeb oraz takich kwestii, jak np. nadwrażliwość, która jak wiesz, dotyczy nie tylko niemowląt, ale i starszych osób.
Tryby pracy
Uważa się, że najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci oferuje kilka trybów działania. Do najpopularniejszych i jednocześnie standardowych należą dwa różniące się między sobą intensywnością drgań.
Producenci wyposażają swoje sprzęty także w kilka innych, które optymalizują czyszczenie pod kilkoma względami. Mowa tu głównie o polerowaniu, masowaniu dziąseł, delikatnym czyszczeniu czy niekiedy nawet wybielaniu zębów.
Dostępne tryby różnią się między sobą nie tylko prędkością, ale też czasem szczotkowania. Masaż trwa zwykle dłużej niż standardowe 2 minuty, ale tylko wtedy przynosi ulgę i zmniejsza ból dziąseł np. podczas ząbkowania.
Te oraz inne różnice zauważysz głównie w droższych szczoteczkach sonicznych dla dzieci. W podstawowych urządzeniach to, na co możesz liczyć, to jedynie podstawowe tryby pracy o różnej częstotliwości drgań (czyli z prostą regulacją prędkości działania).
Jeśli zależy Ci na czymś więcej niż standardowe czyszczenie zębów, wybierz sprzęt z takimi programami, które spełnią potrzeby Twojego dziecka.
Wygoda w użytkowaniu
Nie zapominaj, że cały czas mówimy o dziecięcej szczoteczce, dlatego komfort mycia zębów odgrywa tutaj kluczową rolę. Zwracałem na to baczną uwagę, tworząc ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
Po pierwsze uchwyt powinien być na tyle lekki i ergonomiczny, by manewrowanie nie sprawiało problemu nawet najmłodszym maluchom. Co prawda rzadko się zdarza, a może i wcale, żeby było inaczej, ale lepiej nie bagatelizuj tej kwestii.
Zwróć też uwagę na elementy antypoślizgowe. Ułatwią trzymanie szczoteczki i uchronią przed wyślizgiwaniem się jej z malutkiej rączki. Zadbaj, by były jak najmniej podatne na zabrudzenia, np. te po paście do zębów.
Pozostała jeszcze sprawa dotycząca wodoodporności. Takie udogodnienie pozwoli dziecku na samodzielne mycie sprzętu pod bieżącą wodą, a Tobie na większą wygodę. Wodoszczelnej szczoteczki nie trzeba czyścić ręcznie ściereczką, czego nie wyobrażam sobie robić zwłaszcza rankiem.
Oprócz tego dobrze, gdy szczoteczka jest po prostu jak najwytrzymalsza. Moje dziecko już kilka razy rzuciło tym sprzętem, co i Tobie może się przydarzyć.
Timer
Dostępny nawet w tanich propozycjach, a już na pewno w tych dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nie muszę chyba wspominać, że maluchy rzadko kiedy przestrzegają czasu mycia zębów. W ich wypadku czynność trwa niekiedy zdecydowanie krócej niż standardowe 2 minuty.
Stąd wyposażenie w timer stanowi świetną opcję uczącą od początku prawidłowych nawyków. Za pomocą charakterystycznych wibracji sprzęt podpowiada, kiedy dziecko (lub rodzic) ma przejść do następnej partii zębów. Podzielenie szczotkowania na 4 etapy zwiększa precyzję mycia i uczy pociechę samodzielności.
Sposób zasilania
Porównanie szczoteczek sonicznych dla dzieci pokazało, że producenci oferują dwa główne rodzaje zasilania: akumulatorowe i bateryjne. Każdy z nich ma swoje mocne strony i to od Ciebie zależy, na co finalnie się zdecydujesz. W obu przypadkach mówimy za to o bezprzewodowej szczoteczce dziecięcej.
Zwykle szczoteczki na akumulator są droższe. W zestawie otrzymujesz specjalną ładowarkę magnetyczną, dlatego nie wydajesz pieniędzy na osobny zakup. W razie potrzeby podłączasz sprzęt do zasilania i czekasz do pełnego naładowania, czyli jakieś 2 – 3 godziny.
Decydując się na szczoteczkę soniczną z zasilaniem akumulatorowym, zwróć przede wszystkim uwagę na czas działania. Producenci podają go, uwzględniając czyszczenie zębów na trybie standardowym oraz częstotliwość mycia (2 razy w ciągu dnia).
Wynik do 14 dni będzie zadowalający. Niemniej nie oznacza to, że na rynku nie znajdziesz lepszych sprzętów. Producenci w niektórych przypadkach zapewniają nawet o 30-dniowym działaniu!
A co ze szczoteczkami na baterie? Nie wypadają wcale gorzej. Wiadomo, wymagają regularnej wymiany ogniw, ale za to świetnie sprawdzają się na wakacjach lub podczas podróży. Nie szukasz gniazda zasilającego, po prostu wymieniasz baterie i dziecko dalej korzysta ze sprzętu. Takie urządzenia nie kosztują dużo.
Głośność pracy
Niestety nie ma bezgłośnych szczoteczek sonicznych dla dzieci. Każda generuje jakiś hałas, lecz warto rzucić okiem, ile konkretnie wynosi. Wyniki poniżej 60, a zwłaszcza 50 dB są bardzo dobre.
Nie zniechęcaj się też nieco wyższymi rezultatami. Dotyczą maksymalnej intensywności drgań w danym sprzęcie, a nie jest powiedziane, że będzie potrzebna.
Dodatkowe korzyści
Prawdą jest, że szczoteczka soniczna dla dziecka ma zapewniać precyzyjne czyszczenie zębów. Mimo wszystko potrafi zaskoczyć kilkoma udogodnieniami, które zwiększą komfort użytkowania.
Jeśli zależy Ci, aby pociecha chętnie sięgała po sprzęt, sprawdź, czy producent zadbał o czujnik nacisku. Kiedy malec za mocno przyciśnie włókna do szkliwa, szczoteczka niezwłocznie da o tym znać. Zrobi to za pomocą charakterystycznego dźwięku lub po prostu automatycznie zmniejszy intensywność drgań.
W wielu przypadkach możesz też liczyć na wskaźnik poziomu baterii. Odpowiada za to dioda umieszczona na korpusie. Kiedy szczoteczka będzie wymagała podłączenia do zasilania, lampka zaświeci się na czerwono.
Bardziej zaawansowane sprzęty oferują nowocześniejsze wskaźniki, podobne trochę do tych w telefonie czy tablecie. Spoglądając na nie, dokładnie wiesz, kiedy trzeba podpiąć urządzenie pod ładowarkę.
Z popularnych wskaźników wspomnę jeszcze o tym odpowiadającym za wymianę końcówki. Obserwując włosie, po pewnym czasie zauważysz, że zaczyna tracić kolor. To nic innego jak znak, że pora wymienić głowicę szczotkującą.
Kolejny bajer to aplikacja mobilna. Co prawda dostępna wyłącznie w droższych szczoteczkach sonicznych, ale jeśli dziecko stawia duży opór przy myciu zębów, to takie udogodnienie powinno załatwić sprawę.
Aplikacja oprócz tego, że pomaga w kontrolowaniu higieny jamy ustnej, to jeszcze uczy prawidłowych nawyków. To wszystko ze względu na współpracę z czujnikami np. nacisku. Podrzuca powiadomienia w atrakcyjny wizualnie dla dziecka sposób.
A skoro o zwracaniu uwagi dziecka mowa, wiedz, że na rynku są świecące, a nawet grające szczoteczki soniczne o różnych kształtach korpusu. Nie zawsze za tymi funkcjami idzie jednak wysoka skuteczność mycia ząbków. Pamiętaj zatem o wcześniejszych aspektach, które omówiłem w poradniku.
Szczoteczka soniczna dla dzieci – Ceny
Czy dobra szczoteczka soniczna dla dzieci musi być droga? Niekoniecznie, chociaż sporo zależy od Twoich wymagań i oczekiwań względem sprzętu. Znaczenie ma też marka oraz jej renoma na rynku.
Najtaniej wypadają modele dla maluchów do 3. roku życia. Kupisz je powyżej 50 zł, więc nie ma co też za dużo od nich oczekiwać. Chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki.
W takim budżecie otrzymasz zasilanie bateryjne, ale na dostęp do aplikacji nawet nie licz. Do tej grupy należą podstawowe urządzenia przeznaczone do delikatnego mycia mleczaków i pielęgnacji wrażliwych dziąseł.
Dziecięca szczoteczka soniczna powyżej 100 zł to przede wszystkim 2 tryby pracy różniące się między sobą prędkością i intensywnością drgań.
Otrzymujesz tutaj zasilanie akumulatorowe, więc nie zaprzątasz sobie głowy wymianą baterii. Po prostu podłączasz sprzęt pod ładowarkę (otrzymasz ją w zestawie) i za kilka godzin dziecko ponownie korzysta z urządzenia.
Zwykle w komplecie znajdziesz też dodatkową głowicę czyszczącą. Zdarza się, że różni się wielkością od tej pierwszej. Dlaczego tak się dzieje? Producent tym sposobem umożliwia korzystanie ze sprzętu również starszemu dziecku. Zapasową końcówkę możesz przechować i poczekać do czasu pojawienia się u malca stałych zębów.
A co z najdroższymi szczoteczkami? Na ich zakup musisz przeznaczyć od 200 zł wzwyż. Cechuje je niebywała prędkość drgań sonicznych, dlatego będą dobrym wyborem dla młodzieży lub osób z aparatem ortodontycznym.
Ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci pokazał, że propozycje z wyższej półki cenowej pracują nawet do kilku tygodni na jednym naładowaniu. Zaskakują trybami pracy oraz różnorodnością czujników. Działają za pomocą aplikacji mobilnej, co dla najmłodszych użytkowników stanowi niemałą frajdę.
Dokonując zakupu, przeanalizuj przede wszystkim wiek dziecka, rodzaj uzębienia (mleczaki czy zęby stałe), a także potrzeby. Tylko w ten sposób wybierzesz właściwy sprzęt, który spełni Wasze wymagania.
Jakiej firmy szczoteczka soniczna dla dzieci?
Poniżej przedstawiłem marki, które konsumenci obdarzyli największym zaufaniem. Bez dwóch zdań liderem okazał się tutaj Philips ze swoją bogatą ofertą szczoteczek dla dzieci.
Choć kosztują swoje, to w mojej opinii na chwilę obecną nie masz co liczyć na sprzęt z podobnymi możliwościami w niższej cenie.
Szczoteczki soniczne Philips nie zawodzą przede wszystkim wykonaniem. Działają bezawaryjnie przez wiele lat, a ich akumulatory wytrzymują do 30 dni po pełnym naładowaniu.
Innowacyjne rozwiązanie stanowi aplikacja mobilna. Pomaga w rozpoczęciu przygody z prawidłowym myciem zębów i dba, by dziecko przestrzegało zasad higieny jamy ustnej.
Nie jest to oczywiście jedyny godny zaufania producent. Ciekawą ofertę mają też Oclean i Sencor. Uważam, że jakość tych sprzętów idzie w parze z ceną. Nie różnią się mocno od lidera z mojego zestawienia.
Dobrymi opiniami cieszą się ponadto urządzenia od marek: ETA, Teesa oraz INFLY. Użytkownicy chwalą je za dobre wykonanie, wydajność oraz różnorodność trybów pracy. Jestem przekonany, że w ich ofercie wyszukasz sprzęt spełniający potrzeby malucha, jak i starszaka.
Inna polecana szczoteczka soniczna dla dzieci to ta od U-shape. Pomimo atrakcyjnej ceny zachwyca prędkością drgań, silikonową nakładką oraz ciekawym designem. Co jak co, ale ta kwestia dla kilkulatka na pewno nie będzie bez znaczenia.
Kiedy szukasz czegoś na ograniczony budżet, zaufaj takim markom jak SEYSSO, Vitammy czy Meriden. Być może są jeszcze mało znane, ale doceniane za wykonanie. Ich szczoteczki polecam najbardziej dla niemowląt i maluchów do 3. roku życia. Pracują delikatnie, ale dokładnie.
Pamiętaj, że moja klasyfikacja może ulec zmianie za jakiś czas. Regularnie aktualizuję ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci, jak i inne zestawienia, wybierając dla Ciebie jak najlepsze propozycje.