Parownica do ubrań – Ranking, Opinie 2021

Jaka parownica do ubrań jest najlepsza? Jaką kupić, aby szybko i wygodnie odświeżyć odzież, a nawet usunąć z niej zagniecenia? Mój ranking parownic ręcznych i stojących udzieli Ci na to najlepszych odpowiedzi. Zebrałem polecane modele w różnych cenach, aby każdy wybrał coś dla siebie.

Ranking najlepszych parownic do ubrań

Najlepsze parownice do ubrań to pomocny sprzęt do odświeżania różnego rodzaju tkanin. Nic nie przypalisz i raczej się nie zmęczysz, bo są to lekkie urządzenia.

W niektórych przypadkach w grę wchodzi całkiem skuteczne usuwanie zagnieceń, przynajmniej z cieńszych części garderoby.

Nie musisz czytać innych artykułów czy pytać na forum – mój ranking parownic do ubrań z opiniami i poradnikiem zakupowym zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby kupić dobry sprzęt!

Jaka ręczna parownica do ubrań? (Ranking)

ZdjęcieModelCenyMocWytwarzanie paryPoj. zbiornika na wodęDługość kabla
parownica do ubrań MPM MZP-011. MPM MZP-01MediaExpert
MediaMarkt
Neonet

1200 W36 g/min250 ml3 m
parownica do ubrań Tefal DT9100E0 Access Steam Care2. Tefal DT9100E0 Access Steam CareMediaExpert
MediaMarkt

Ceneo
1600 W30 g/min200 ml3 m
parownica do ubrań SteamOne S-Nomad3. SteamOne S-NomadMediaExpert
EURO

Electro
1600 W25 g/min140 ml3 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC363/304. Philips Steam&Go GC363/30EURO
Ceneo
1300 W24 g/min70 ml3 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362/805. Philips Steam&Go GC362/80MediaExpert
MediaMarkt
Electro
1300 W24 g/min70 ml2,5 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC332/676. Philips Steam&Go GC332/67Ceneo1200 W24 g/min60 ml2 m
parownica do ubrań Ariete 41677. Ariete 4167MediaExpert
MediaMarkt
Neonet

1200 W20 g/min260 ml2,5 m

Jaka stojąca parownica do ubrań? (Ranking)

ZdjęcieModelCenyMocWytwarzanie paryPoj. zbiornika na wodęDługość kabla
parownica Philips ComfortTouch Advanced GC576/601. Philips ComfortTouch Advanced GC576/60Philips
MediaExpert

MediaMarkt
2200 W42 g/min1,8 l1,6 m
Dobra parownica stojąca SteamOne Minilys Plus2. SteamOne Minilys PlusEURO
1900 W40 g/min1 lb/d
parownica do ubrań Philips ComfortTouch Plus GC558/303. Philips ComfortTouch Plus GC558/30Philips
MediaExpert

2000 W40 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch GC557/304. Philips ComfortTouch GC557/30Philips
EURO
Neonet
2000 W40 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch Advanced GC552/405. Philips ComfortTouch Advanced GC552/40Philips
MediaExpert

MediaMarkt
1800 W35 g/min1,8 l1,6 m

Najlepsze ręczne parownice do ubrań (Opinie)

Ręczne parownice to przede wszystkim ogromna mobilność. Taki sprzęt łatwo zabierzesz ze sobą w podróż, aby odświeżyć ubrania np. przed ważnym spotkaniem. Sprawdźmy wspólnie, które ręczne steamery są teraz na najlepsze!

Miejsce 1: MPM MZP-01

parownica do ubrań MPM MZP-01

Kup MPM MZP-01:
MediaExpert
MediaMarkt
Neonet

MPM MZP-01 to parownica o rewelacyjnym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Zdecydowanie jedno z najbardziej opłacalnych urządzeń do szybkich poprawek i odświeżania ubrań, jak również materacy, kanap, pluszaków dziecka itp.

Mimo bardzo niskiej ceny zapewnia niebywałą wydajność jak na ręczną parownicę odzieżową. Osiąga 36 g/min, przez co gorącej pary jest sporo. Radzi sobie z wieloma tkaninami, rękawami, kołnierzykami czy kantami. Użyjesz jej i na płasko, i w pionie. Masz pełną swobodę.

Dzięki wysokiej efektywności pracy wiele rzeczy skutecznie odświeżysz z niewielkiej odległości, bez przykładania płytki parowej. To istotne w przypadku pielęgnowania sukienek z falbankami czy odzienia z różnymi elementami ozdobnymi.

Miły dodatek stanowią wymienne nakładki. Welurowa szczotka posłuży Ci do bezpiecznego wygładzania delikatnych tkanin (np. jedwabiu, kaszmiru, wiskozy, tiulu). Nakładka z włosiem przyda się z kolei podczas odświeżania odzieży zimowej (np. płaszcza), ogólnie grubszych materiałów.

Znakomity wynik osiąga zbiornik na wodę. 250 ml skutkuje rzadszymi dolewkami. Z drugiej strony waga sprzętu przez to nie zachwyca. Przy dłuższym odświeżaniu i usuwaniu pofalowań oraz zmarszczek z odzieży Twój nadgarstek da Ci znać, że czas na przerwę.

Podsumowując, sam się dziwię, jak producent zaoferował tyle korzyści w tak tanim sprzęcie. Szczególnie że nie jest to wcale awaryjna czy słabo wykonana parownica, a wręcz przeciwnie.

Miejsce 2: Tefal DT9100E0 Access Steam Care

parownica do ubrań Tefal DT9100E0 Access Steam Care

Kup Tefal DT9100E0 Access Steam Care:
MediaExpert
MediaMarkt

Ceneo

Tefal DT9100E0 Access Steam Care to zaawansowany technologicznie steamer ręczny z podgrzewaną płytką (zapobiega skraplaniu się pary) i szczotką w zestawie (otwiera włókna grubszych rzeczy, np. kurtek, płaszczy itp.).

Oferuje topowe parametry jak na kompaktową parownicę, np. wytwarzanie pary na poziomie 30 g/min oraz pojemność zbiornika wynoszącą 200 ml. Dzięki temu szybko odświeżysz, a nawet nieco wyczyścisz i wyprasujesz ubrania. No i dolewki wody nie są tak częste, nie tracisz na to czasu.

W zestawie znajdziesz zaczep na drzwi (łatwiejsze odświeżanie odzienia w pionie), regulację intensywności wyrzutu pary wodnej i gwarancję bezpieczeństwa dla tkanin, również tych delikatniejszych.

Sprzęt ma działanie antybakteryjne, dezynfekujące. Wytwarzana para zabija zarazki, alergeny i bakterie, które spoczywają we włóknach tkanin. Dosyć, że Twoja odzież stanie się schludna, to jeszcze pozbawiona szkodliwych drobnoustrojów.

Jest jednak pewna rysa na całokształcie. Otóż odpada używanie tego sprzętu na płasko, co można wyczytać dopiero z instrukcji obsługi. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z ręcznej parownicy tylko w pionie, to nic to dla Ciebie nie zmienia.

Miejsce 3: SteamOne S-Nomad

parownica do ubrań SteamOne S-Nomad

Kup SteamOne S-Nomad:
MediaExpert
EURO

Electro

SteamOne S-Nomad to mała, ale mocna i szybko nagrzewająca się parownica ręczna. Jej budowa pozytywnie wpływa na zbiornik na wodę, który jest właściwie buteleczką. Mieści 140 ml cieczy, co w tym rodzaju steamerów stanowi dobry wynik. Nie czekają Cię tak częste dolewki wody.

Dysza jest stalowa, nierdzewna i odporna na zarysowania, a element grzewczy aluminiowy. Gwarantuje to długą żywotność sprzętu, nie przejmujesz się niespodziewanymi awariami.

Para wydostająca się z otworów pozwoli Ci sprawnie odświeżyć i delikatne, i grubsze materiały. Poprawisz ich stan, usuwając bakterie czy nieprzyjemne zapachy.

Nie martwisz się przy tym o jakość włókien materiału. Sprzęt nie niszczy ubrań, jest dużo bezpieczniejszy od tradycyjnych prasowaczy. Również dla użytkownika, szczególnie że mało waży i wygodnie się nim manewruje przy odświeżanym odzieniu.

Miejsce 4: Philips Steam&Go GC363/30

parownica do ubrań Philips Steam&Go GC363/30

Kup Philips Steam&Go GC363/30:
EURO
Ceneo

Philips Steam&Go GC363/30 to stabilnie pracująca parownica, która wytwarza stały strumień pary. Jej płytka parowa jest podgrzewana i zagwarantuje Ci płynne, wręcz przyjemne przesuwanie po tkaninach różnego typu.

Opcjonalna szczotka z zestawu da Ci z kolei możliwość odświeżania trudniejszych materiałów. Na wyposażeniu znajdziesz także termoodporną torbę. Ułatwia przechowywanie, jak i podróżowanie z tym sprzętem.

Sama wydajność w stosunku do ceny stoi na zadowalającym poziomie. Parownica jest przy tym leciutka, a dobrze wykonana. Z pewnością sama się nie rozpadnie. O awarie elektroniki również trudno, gdyż Philips przyłożył się do jakości wewnętrznych części tego steamera.

Do odświeżania nie potrzebujesz deski, a uczynisz to zarówno w pionie, jak i poziomie. Ryzyko kapania wody, dzięki dobrze wykonanej i podgrzewanej płytce, jest bardzo niskie. Nie poplamisz przypadkowo swojego odzienia podczas pielęgnowania go parą wodną.

Miejsce 5: Philips Steam&Go GC362/80

parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362/80

Kup Philips Steam&Go GC362/80:
MediaExpert
MediaMarkt
Electro

Philips Steam&Go GC362/80 szybko odświeża różne tkaniny. Jak to bywa z najlepszymi parownicami ręcznymi Philips, działa zarówno w pionie, jak i poziomie, dając Ci w tym swobodę.

Odłączany zbiornik jest łatwy w napełnianiu, ale też stosunkowo niewielki (70 ml). Z drugiej strony wpływa na bardzo niską wagę sprzętu, przez co prowadzenie płytki parowej po tkaninie nie jest męczące, a płynne i łatwe. Prawie w ogóle nie stracisz sił na odświeżanie swojego ubrania bądź tapicerowanych mebli.

Producent dorzuca do zestawu szczotkę, która przyda się w przypadku sztywniejszych bądź grubszych ciuchów. Jej włosie otwiera włókna, przez co para ma łatwiejszą drogę do rozluźniania ich oraz usuwania bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Co do samej płytki parowej, zwie się SmartFlow i jest podgrzewana. Polepsza efekty odświeżania, nie niszczy materiału i zapobiega kapaniu wody z otworów parowych. Nie martwisz się o przypadkowe poplamienie materiału bądź posadzki.

Świetny gadżet do szybkiego ogarniania lekko pogniecionych, zakurzonych lub brzydko pachnących rzeczy.

Miejsce 6: Philips Steam&Go GC332/67

parownica do ubrań Philips Steam&Go GC332/67

Kup Philips Steam&Go GC332/67:
Ceneo

Philips Steam&Go GC332/67 to dobra parownica do delikatnych ubrań z falbankami, zwiewnych sukienek, a także odświeżania wielu innych części garderoby.

Radzi sobie zarówno w pionie, jak i poziomie (na dowolnej powierzchni, niekoniecznie na dużej desce do prasowania). Podgrzewana płytka zapobiega plamieniu odzienia kroplami wody. Elektryczna pompka czuwa natomiast nad stałym strumieniem pary, który nie słabnie.

Zbiornik na wodę nie jest ogromny (60 ml), ale na szczęście odłączany, więc uzupełnianie go pójdzie Ci szybko. Również dzięki temu bez problemu zmieścisz tą parownicę w szufladzie czy na półce.

Z taką parownicą usuwanie nieprzyjemnych zapachów (np. spalin, papierosów, jedzenia, potu) jest banalne. Szczególnie że jest lekka, poręczna i ma nakładaną szczotkę, aby lepiej penetrować parą grubsze materiały.

Miejsce 7: Ariete 4167

parownica do ubrań Ariete 4167

Kup Ariete 4167:
MediaExpert
MediaMarkt
Neonet

Ariete 4167 to zadziwiająco pojemna i bardzo tania parownica do ubrań. Radzi sobie z eleganckimi spodniami, jedwabnymi bluzkami, koszulami i masą innych rzeczy, przywracając im świeżość.

Nie jest może tak wydajna jak ścisła czołówka rankingu, ale to propozycja dla osób z niewielkim budżetem.

Para wydobywająca się z głowicy zabije roztocza, alergeny i inne zarazki. Skuteczny sposób na odkażenie części garderoby.

Mimo atrakcyjnej ceny znajdziesz w zestawie szczotkę oraz wygładzającą końcówkę, co zwiększa możliwości tego sprzętu. Nie zawodzi też długość kabla (2,5 m) oraz ogólna jakość wykonania.

Najlepsze stojące parownice do ubrań (Opinie)

Stojące steamery zajmują więcej miejsca, ale zapewniają dużo lepszą wydajność. Para szybciej odświeży i rozprasuje materiały różnego typu. Zobacz, jakie parownice tego typu są aktualnie godne uwagi.

Miejsce 1: Philips ComfortTouch Advanced GC576/60

parownica Philips ComfortTouch Advanced GC576/60

Kup Philips ComfortTouch Advanced GC576/60:
Philips
MediaExpert

MediaMarkt

Philips ComfortTouch Advanced GC576/60 to funkcjonalna parownica dostosowana do każdego materiału. Oznacza to, że nic nie przypali, nawet gdy mocno dociśniesz płytkę parową do tkaniny. Zapewnia przy okazji 5 ustawień pod różne odzienie. Umożliwia wygodne odświeżanie w pionie.

Co ciekawe, technologia AirStretch delikatnie naciąga tkaninę, aby zapewnić Ci jeszcze lepsze rezultaty wygładzania jej. I to przy użytkowaniu steamera jedną ręką.

Nasadka parowa została wyposażona w szczotkę. Sprzyja lepszemu wnikaniu pary we włókna odświeżanej dzianiny. Przydaje się przy grubszych tkaninach, jak i tapicerowanych meblach.

Sprzęt daje opcję łatwego odkamieniania systemu parowego, przez co posłuży bezawaryjnie wiele lat. Nie musisz poświęcać masy czasu na usuwanie osadu. Cały proces polega na spuszczeniu wody z drobinami, która gromadzi się w specjalnym zbiorniku. Proste, praktycznie bezwysiłkowe.

Ogólnie biorąc, Philips ComfortTouch Advanced GC576/60 daje bardzo dobre efekty, a w dodatku elegancko się prezentuje i zapewnia przydatne technologie oraz funkcje.

Miejsce 2: SteamOne Minilys Plus

Dobra parownica stojąca SteamOne Minilys Plus

Kup SteamOne Minilys Plus:
EURO

SteamOne Minilys Plus to dobra parownica do ubrań o kompaktowych gabarytach. Mimo że należy do bardziej stacjonarnych parownic, nie zajmie dużo miejsca w Twoim domu. Bez problemu przechowasz ją w mniejszym mieszkaniu, oszczędzając wolną przestrzeń.

Najważniejsze, że mniejsze wymiary nie odbiły się na wydajności. 40 g/min to solidny przepływ pary na tle konkurentów, którzy często są kosztowniejsi. Para szybko, skutecznie, ale i delikatnie odświeży oraz zdezynfekuje Twoje odzienie. Nie ma tu ryzyka przypalenie. Nie stracisz swojej odzieży, nawet tej wrażliwszej na wyższe temperatury (np. jedwab, tiul czy wełnę).

Na stelażu znalazł się wielofunkcyjny wieszak, który subtelnie przytrzyma wygładzane i odkażane ciuchy. Nie ma tu więc deski, parownicą operujesz w pionie, dodatkowo oszczędzając miejsce.

Konstrukcja jest trwała i stabilna. Producent nie żałował lepszych materiałów wykonania (mosiądz, aluminium, stal nierdzewna). Nie stracisz też czasu na długie odkamienianie, bo ułatwia je system szybkiego usuwania osadu z drobinami kamienia. Ze słuchawki parowej nie kapią krople wody, więc nie pobrudzisz ani ubrań, ani podłogi.

Pamiętaj jednak, że następstwem kompaktowych rozmiarów tej parownicy jest mniejsza pojemność zbiornika na wodę. Osiąga 1 l. Podczas dłuższych sesji przeprasowywania ubrań może to być malutki minus, ale coś za coś. Ostatecznie SteamOne Minilys Plus bez wątpienia zasłużył na wysokie miejsce w rankingu parownic do ubrań.

Miejsca 3 i 4: Philips ComfortTouch Plus GC558/30 i GC557/30

parownica do ubrań Philips ComfortTouch Plus GC558/30

Kup Philips ComfortTouch Plus GC558/30:
Philips
MediaExpert

Kup Philips ComfortTouch GC557/30:
Philips
EURO
Neonet

Dwie bardzo podobne parownice stacjonarne Philips. Droższa i nowsza wersja różni się od tańszej tym, że ma w zestawie nasadki zapachowe oraz rękawicę ochronną.

Pierwsze udogodnienie zapewni Twojej odzieży przyjemną woń, a drugie umożliwi wygodniejsze i bezpieczniejsze prasowanie oraz odświeżanie.

Obie oferują natomiast łatwe płukanie (nie tracisz czasu na zbyt długie usuwanie kamienia ze sprzętu), solidny wieszak i wydajny strumień pary, który odświeży ciuchy różnego rodzaju.

Jak to zwykle bywa ze stacjonarnymi parownicami Philips, deska została zintegrowana. Nosi nazwę Style Board i jest odpowiednio długa. Zapewni Ci sporą powierzchnię do odświeżania w poziomie.

Nie ma tu także mowy o przypaleniu czegoś. Bez obaw dociśniesz płytkę parową do materiału. Tkanina jeszcze szybciej nabierze nienagannej gładkości.

Miejsce 5: Philips ComfortTouch Advanced GC552/40

parownica do ubrań Philips ComfortTouch Advanced GC552/40

Kup Philips ComfortTouch Advanced GC552/40:
Philips
MediaExpert

MediaMarkt

Philips ComfortTouch Advanced GC552/40 odbiega od czołówki wydajnością i kilkoma innymi parametrami, ale i tak działa efektywniej niż najlepsze modele ręczne.

Jeżeli preferujesz stacjonarny steamer, ale chcesz wydać jak najmniej, to zamów właśnie ten sprzęt.

Nadal radzi sobie z najpopularniejszymi materiałami, a także firankami czy pościelą, usuwając z nich bakterie, nieprzyjemne zapachy i wygładzając łatwiejsze do usunięcia pofalowania.

Nasadka ma szczotkę, co dodatkowo usprawnia przenikanie pary przez materiał, a w efekcie rozluźnianie jego włókien.

Na wyposażeniu masz rozkładaną deskę do prasowania, która ułatwi prasowanie na płasko. Wąż parowy jest silikonowy, a głowica, z której wydobywa się para, lekka i poręczna. Korzystanie z tego sprzętu nie zabierze Ci zbyt wiele czasu czy sił.

Jak wybrałem najlepsze
parownice do ubrań?

Najlepsze parownice do ubrań zawarte w dwóch tabelkach, a także opinie o nich to nie wszystko, co dla Ciebie przygotowałem. Należy Ci się dokładne wyjaśnienie moich wyborów.

Poniżej zawarłem priorytety, które odegrały najważniejszą rolę przy wyłanianiu czołowych produktów i przydzielaniu im miejsc w klasyfikacji. Bo nie jest to zestawienie oparte na popularności czy wyssane z palca.

Jaka moc i wytwarzanie pary w parownicy do ubrań?

Parametr mocy odpowiada przede wszystkim za szybkość nagrzewania się urządzenia. Zwykle nie trwa to dłużej niż minutę. Starałem się wybierać jak najmocniejsze parownice. Te ręczne powinny mieć przynajmniej 1000 W, nawet w bardzo niskich cenach, a stojące powyżej 1500 W.

Moc wpływa także na wydajność wytwarzania pary, choć liczą się tu przy okazji cechy konstrukcyjne i technologiczne, które za kilka chwil szerzej opiszę. Bardziej profesjonalne steamery stojące mają chociażby podwójny aluminiowy podgrzewacz. To ważne udoskonalenie, gdyż mimo wszystko zasada działania parownicy do ubrań jest przecież prosta.

Jaka powinna być wydajność parownicy do ubrań? Infografika

 • Ręczne parownice powinny oferować przynajmniej 20 g/min, a najlepiej 24 g/min i wyżej.
 • Stojące, z racji wyższych cen, ale i większych możliwości, nie powinny schodzić poniżej 35 g/min. Taka wydajność oznacza większe zastosowanie w przypadku różnych tekstyliów.
 • Jeśli kupujesz ten sprzęt do komercyjnego zastosowania, to celuj powyżej 40, a nawet 50 g/min, chociaż… nie są to i tak jakieś imponujące wartości. Musisz wiedzieć, że najsprawniej parownicom pójdzie z cienką odzieżą. Z tą grubszą jest już trudniej. Zaznaczyłem to także w poradniku o tym, czy warto kupić parownicę do ubrań.

W każdym razie, im wydajniejsze wytwarzanie pary na stałym poziomie, tym szybciej ogarniesz swoje ubrania. Para głębiej wniknie we włókna materiału, w efekcie zmiękczając i rozprostowując je.

Przy okazji zneutralizuje brzydkie zapachy i zabije drobnoustroje powodujące infekcje czy zmiany skórne (skuteczne odkażanie). Większa higiena oraz bezpieczeństwo. Potraktowane tak ubranie będzie więc elegancko się prezentować i lepiej pachnieć. Niezła alternatywa dla prania, prawda?

Konstrukcja parownicy odzieżowej a wydajność wygładzania

Oczywiście nie ograniczyłem się do patrzenia na cyferki ze specyfikacji, bo to może zrobić każdy. Efektywność steamerów odzieżowych spoczywa w różnych technologiach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które nie uszły mojej uwadze.

Wiedz, że nie chodzi tu wyłącznie o usuwanie zagnieceń z ciuchów. Najlepsze parownice potrafią ciągłym strumieniem pary eliminować zmechacenia, pyłki, kurz, kosmyki włosów, a nawet zwierzęcą sierść. Kompleksowe odświeżanie swojej garderoby, co jest istotne w przypadku ubrań, które nie powinny być zbyt często prane.

I w ten sposób wyróżniłem produkty o wyjątkowych właściwościach.

Prześledźmy wspólnie najważniejsze cechy:

Co zwiększa wydajność parownicy do ubrań? Infografika

 • W przypadku polecanych parownic ręcznych spodobała mi się technologia SmartFlow. Zoptymalizowany przepływ pary podgrzewa płytkę parową. Po co? Aby nie narazić tkanin na zniszczenie i nie powodować wilgotnych plam na tkaninie (czyli minimalizować kondensację pary wodnej). Idzie z tym w parze powłoka na nasadce, która dzięki niej ma lepszy poślizg przy prasowaniu parowym.
 • Ważnym elementem jest elektryczna pompka. To właśnie ona odpowiada za ciągły i odpowiednio intensywny strumień pary. Czasem tanie steamery mają dobre parametry, ale przez słabe komponenty nie potrafią utrzymać wytwarzania pary na zadowalającym poziomie.
 • Spojrzałem na miejsce, skąd wydobywa się gorąca para. Końcówka z otworami parowymi musi być odpowiednio wyprofilowana, aby trudno dostępne miejsca nie stanowiły wyzwania dla steamera odzieżowego. Para wodna musi dotrzeć w różne zakamarki, co jest ważne przy odświeżaniu koszul (mankiety, kołnierze, kieszonki, rękawy), ale też spodni (i ich kantów). Newralgicznymi miejscami są obszary pomiędzy guzikami. Dbałem o to, aby polecane parownice podołały takim zadaniom, choć wiadomo: nie mają tak korzystnie zaprojektowanej stopy jak tradycyjny prasowacz. Wypomniałem im to przy okazji pojedynku parownica czy żelazko.
 • Stacjonarne parownice, które dla Ciebie wybrałem, często mają świetne termostaty. Skutkują stabilną wydajnością pracy.
 • Często mówi się także o braku konieczności stosowania deski, ale… stojące parownice czasem mają ją wbudowaną w swój stelaż. Dla wielu osób jest to praktyczne rozwiązanie, ułatwiające wygładzanie zagnieceń na całej powierzchni ubrania. Przykładem takiego rozwiązania jest deska StyleBoard na wyposażeniu niektórych stacjonarnych prasowaczy parowych firmy Philips.

Jak widzisz, brałem pod uwagę topowe technologie i bardzo przemyślane rozwiązania. Jeżeli idą w parze z wysoką mocą i wytwarzaniem pary, to masz już przed sobą idealny sprzęt do szybkiego odświeżania ubrań, ale z potencjałem na usuwanie nieco bardziej uporczywych zagnieceń.

Błyskawiczne przeprasowanie, bezdotykowe odprasowanie lub gruntowne odświeżanie materiału o większej powierzchni – najlepsze parownice z rankingu są bardzo uniwersalne, co potwierdzają również opinie o nich. No i to wszystko bez ryzyka spalenia lub lustrowania tkanin.

Ale to nie koniec! Przejdźmy do kolejnego istotnego czynnika. Następne w kolejności jest zastosowanie w przypadku przeróżnych rodzajów ubioru czy materiałów.

Zastosowanie parownic do ubrań

Dobrze, gdy taki domowy gadżet do bezpiecznego prasowania nadaje się do wielu różnych tkanin, prawda?

Efekt? W moim zestawieniu znajdziesz parownice, które wygładzają i dezynfekują mnóstwo rzeczy!

Zastosowanie dobrej parownicy do ubrań - Infografika

 • Na pierwszy plan wychodzą te części garderoby, które nie lubią być często prane, np. jeansowe lub eleganckie spodnie, sukienki wykonane z delikatnych i przewiewnych materiałów, garnitury, marynarki, garsonki, stylowe kostiumy, płaszcze, kurtki, żakiety, swetry, wszelakie grube materiały, głównie odzież zimowa. Zagwarantujesz im świeżość bez ryzyka skurczenia się materiału czy innych niepożądanych efektów.
 • Parownicy nie straszne są newralgiczne miejsca, zresztą we wcześniejszym punkcie wspominałem o mankietach, kołnierzykach, miejscach między guzikami. Obejmuje to również np. loga umieszczane na odzieży czy inne elementy ozdobne. Nie musisz się gimnastykować, aby za pomocą dobrego steamera odzieżowego wygładzić obszary tego typu. Znam nawet przypadki modelowania kapeluszy za pomocą tego parowego urządzenia!
 • Idziemy dalej. Falbanki, cekiny, plisy, jedwabne bluzki, kaszmir, szyfon, tiul, wełna, wiskoza, atłas – to kolejne opcje, z którymi radzi sobie niejedna z polecanych parownic. W niektórych przypadkach pomagają wymienne nakładki (np. welurowa do delikatnych), a w innym po prostu odpowiednia wydajność (aby móc skutecznie odświeżać z niewielkiej odległości, bez jeżdżenia płytką parową po materiale).
 • Skoro mowa o dokładnym usuwaniu roztoczy, bakterii i innych alergenów, to w ten sposób szybko odświeżysz ubranka dziecka, jak i jego pluszowe zabawki, co jest kolejnym zastosowaniem.
 • Mało? No to na chwilę porzućmy same ubrania. Najlepsze parownice są często przystosowane do odświeżania sof, kanap, tapicerowanych mebli, poduszek, pościeli, ręczników. Te bardziej profesjonalne z typu stojącego potrafią ogarnąć… usuwanie tapet i zmiękczanie wykładzin!

Jak widzisz, dobra parownica ma o wiele szersze zastosowanie niż żelazko, choć oczywiście mniejszy potencjał przy rozprasowywaniu zagnieceń.

Ale jak potrafiłem poznać i ocenić zastosowanie każdego modelu? Oto kilka wskazówek, które jednocześnie stanowiły kolejne podstawy do oceny i sklasyfikowania produktów:

 • Fundamentem były cechy opisane przy punkcie dotyczącym wydajności i rozwiązań konstrukcyjnych oraz technologicznych. Dalej jedną z najważniejszych cech jest sama specyfika strumienia parowego. Musi być stabilny i odpowiednio intensywny, aby “otworzyć” włókna tkanin.
 • Niebagatelne znaczenie ma płytka parowa, o której także już wspominałem. Powinna gwarantować bezpieczeństwo przy dociskaniu jej do powierzchni materiału, nie ma mowy o ryzyku przypalenia czegoś. Urządzenia do parowego prasowania i tak same w sobie są bezpieczne dla tkanin.
 • Bardzo fajną cechą jest elektroniczna regulacja wytwarzania pary, czyli parowego strumienia. Swego rodzaju dozowanie pary. Dzięki temu dopasujesz temperaturę do wrażliwości, jak i grubości danego materiału. Niższy poziom ustawisz przy odświeżaniu czegoś jedwabnego lub kantów przy eleganckich spodniach, a wyższy załączysz przed zabraniem się np. za odzież wierzchnią lub tapicerowane meble.
 • Cenię funkcję uderzenia pary. Parowy wyrzut podkręca moc i dosłownie strzela intensywniejszym strumieniem. Sprawdza się w skrajnych przypadkach, więc przy głębokich zagnieceniach, pofalowaniach i gęstszych włóknach.
 • Ostatnim krokiem był rzut oka na to, czy w zestawie znajduje się specjalna szczotka. Takie końcówki z włosiem zawsze są przydatne. Idealnie nadają się do grubszych rzeczy, jak i bardzo zakurzonych części garderoby, które długo zalegały Ci w szafie. Skuteczniej wyeliminujesz kurz, włosy, sierść oraz inne zanieczyszczenia z powierzchni ubrania. Zaznaczyłem to nawet jako przewagę steamerów w pojedynku stacja parowa czy parownica do ubrań.

To wszystko pozwoliło mi ocenić każdą z parownic pod kątem zastosowania, co może mieć dla Ciebie duże znaczenie. Nigdy nie wiadomo, co zechcesz odświeżyć za pomocą gorącej pary.

Pojemność zbiornika na wodę parownicy do ubrań

W tym przypadku musiałem zupełnie inaczej podejść do parownic ręcznych i stojących. Pod tym względem widać między nimi dużą różnicę.

 • Ręczne steamery mają wbudowane zbiorniki, a raczej zbiorniczki, które rzadko przekraczają 200 ml pojemności. To sprzęt bardziej mobilny, łatwy przy przenoszeniu. Taki steamer nie może być zbyt ciężki, aby manewrowanie szło komfortowo, a nadgarstki Cię nie bolały. Są to więc parownice idealne do szybkich i łatwych poprawek, choć niektórzy producenci twierdzą, że 200 ml wystarczy na ogarnięcie do 3 sztuk odzieży. Sporo zależy jednak od stopnia pogniecenia materiału, a także samej wielkości oraz grubości tkaniny.
 • Parownice stojące są bardziej stacjonarne. Służą do prasowania większej ilości odzieży. Pomaga w tym składany wieszak, a zbiorniki na wodę mają najczęściej powyżej 1,5 l. Nie wymagają więc tak częstych dolewek. Doceniłem to także, opisując starcie ręczna czy stojąca parownica.

Priorytety miały różną wagę. W przypadku kompaktowych parownic ręcznych przymknąłem oko na mniej pojemne zbiorniki, bo tak naprawdę nie mogą być ogromne i drastycznie zwiększać wagi końcówki parowej. Powinno się je łatwo umieszczać w walizce, gdy szykuje Ci się jakiś wyjazd.

W modelach stojących z wężem parowym i wieszakiem zbiornik znajduje się w bazie, która wyglądem często przypomina odkurzacz. W tym przypadku zbiorniki powinny być jak najpojemniejsze, szczególnie gdy robisz sobie maratony odświeżania dużej ilości ciuchów.

Po raz kolejny byłem dociekliwy, aby przedstawić Ci wartościowy ranking parownic. Nie ograniczyłem się jedynie do przeglądu pojemności, bo zbiorników na wodę dotyczy jeszcze kilka cech.

W jakiś sposób tę wodę musisz wlewać, co jest ważniejsze w przypadku ręcznych parownic (częstsze dolewki). Otwór wlewowy powinien być dobrze zaprojektowany, odpowiednio szeroki i szczelny.

Sporo osób preferuje odłączane zbiorniki na wodę, twierdząc, że ich napełnianie jest wtedy łatwiejsze. Kwestia gustu, choć również to brałem pod uwagę przy tworzeniu zestawienia steamerów do odzieży.

Dodatkową cechą, właściwie ciekawą funkcjonalnością, są rozwiązania zapachowe, że tak je sobie nazwę. O co chodzi? O możliwość nadania ubraniom przyjemnego zapachu. Tak działa np. nasadka zapachowa MyEssence w parownicach Philips. Kilka kropelek aromatu wystarczy, aby ubrania pięknie pachniały. Ciekawy dodatek.

Niezawodność parownic do ubrań

Wszystkie powyższe cechy parownic do ubrań są bardzo ważne, ale nic Ci po nich, jeżeli urządzenie szybko się zepsuje lub ciągle będzie wymagało odkamieniania. Dobry steamer powinien posłużyć znacznie dłużej niż jeden sezon, prawda?

Każdy sprzęt, który korzysta z wody, jest narażony na kamień, osad lub awarię pompki, dysz czy innych elementów. Nie mogłem więc ominąć zagadnienia trwałości sprzętu. Nawet bez wielomiesięcznych testów spokojnie da się wiele rzeczy sprawdzić i miarodajnie ocenić. I tak właśnie uczyniłem.

W tym punkcie pojawiają się cechy zarówno wspólne, jak i ściśle uzależnione od rodzaju parownicy:

Co zwiększa trwałość i żywotność parownicy do ubrań? Infografika

 • Producenci dużą uwagę poświęcają walce z kamieniem. Na czym polega? Głównie na systemach odkamieniania, systemach antywapiennych i funkcji samoczyszczenia (np. Easy Rinse, czyli łatwe płukanie), choć to w zasadzie różne nazwy podobnych rozwiązań. Przeciwdziałają gromadzeniu się kamienia w kanalikach parowych lub znacząco ułatwiają odkamienianie parownicy do ubrań. Ważna cecha, dzięki niej parownica jest mniej podatna na osad, lepiej radzi sobie z twardą wodą i nie wymaga drogich środków odkamieniających.
 • Stopy parowe, czyli obszar z otworami, z których wydobywa się para wodna, czasem mają specjalne powłoki chroniące je przed korozją. A inne są po prostu wykonane ze stali nierdzewnej.
 • Dużo dodatkowych cech krąży wokół najlepszych parownic stojących. Jest tam siłą rzeczy więcej elementów konstrukcyjnych. Element grzewczy bardziej profesjonalnych steamerów stacjonarnych często jest wykonany z mosiądzu lub aluminium. I równie często wykorzystuje zewnętrzny bufor, aby sprawnie pobierać wodę ze zbiornika.
 • Istotny jest stelaż/teleskopowa rura, a także składany wieszak. Tutaj również liczy się wysokiej jakości materiał wykonania.

Zabezpieczenia w parownicach do ubrań

Woda, prąd, wysokie temperatury, czyli mieszanka, która zdecydowanie wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

Tworząc ranking parownic, zainteresowałem się przydatnymi zabezpieczeniami:

 • Systemy typu anti-drip wspomagają stabilne działanie strumienia pary i jednocześnie zapobiegają chlapaniu gorącej wody. Ochrona dla Ciebie, ciuchów i często podłogi. Woda nie kapie z głowicy parowej, więc problemu nie ma.
 • Jednym z ważniejszych zabezpieczeń jest ochrona przed poparzeniem. Parownica musi być szczelna, ale sytuację zdecydowanie poprawia termiczna rękawica ochronna w zestawie. Skutecznie zabezpiecza przed wysoką temperaturą pary wydobywającej się z głowicy, gdy naciągasz tkaninę drugą ręką.
 • Niektóre modele automatycznie przełączają się w tryb czuwania, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Inne dodatkowo informują Cię o tym za pomocą migającej diody (najczęściej na czerwono).
 • Parownica generując gorącą parę, sama niejednokrotnie mocno się nagrzewa. I co wtedy z nią zrobić, gdzie odłożyć? To bywa problematyczne w przypadku ręcznych modeli. Ale i na to producenci znaleźli sposób. Chodzi o niewielkie podstawki, właściwie bazy, aby móc bezpiecznie odstawić parownicę. W takiej pozycji jej głowica nie będzie miała z niczym styczności.

Przy tym priorytecie nie patrzyłem w zasadzie na cenę sprzętu. Nawet tanie steamery parowe do ubrań muszą być bezpieczne w użytkowaniu.

Komfort parowego prasowania steamerem do ubrań

Nawet budżetowe modele ręczne i stojące gwarantują łatwość manewrowania. Ocena tego punktu była więc łatwa, ale… i tak mam kilka spostrzeżeń:

 • Znaczenie ma długość kabla. Taki sprzęt nie może być bezprzewodowy. Ograniczenie stanowi odległość od najbliższego gniazdka elektrycznego, ale odpowiednio długi przewód zniweluje ten kłopot.
 • Konstrukcja parownicy powinna być ergonomiczna, czyli poręczna i przy okazji nie za ciężka. Z tym założeniem nie ma właściwie problemu na rynku steamerów odzieżowych.
 • Niektóre ręczne modele w zestawie oferują zaczep na drzwi, aby prasowanie stało się wygodniejsze w każdych warunkach. Opcja prasowania w pionie i poziomie również praktyczna oraz przydatna.
 • Wracając do modeli bardziej stacjonarnych, znaczenie mają kółka jednostki centralnej. Najlepiej, gdy obracają się wokół własnej osi (360°) i są pokryte gumą (nie porysują Ci podłogi).

Przy okazji dowiedz się, jak prasować parownicą do ubrań. I komfort obsługi, i skuteczność w pewnej mierze zależą także od prawidłowego korzystania ze steamera.

Stosunek ceny do jakości parownicy do ubrań

Nie zapomniałem spojrzeć na ceny wyróżnionego sprzętu. Wszystkie powyższe priorytety zestawiałem z ceną, oceniając opłacalność zakupu.

Przy okazji chciałem zaserwować nieco tańsze propozycje, co udało się szczególnie w przypadku ręcznych parownic. Rynek stacjonarnych jest już bardziej przewidywalny. Tam im drożej, tym zazwyczaj lepiej.

W każdym razie, teraz już wiesz, jak powstał ranking parownic do ubrań. Przy okazji obiecuję regularne aktualizacje, żeby każdy zawsze miał przed sobą świeże zestawienie.

Jakiej firmy parownica do ubrań?

Pytanie, który producent parownic do ubrań jest najlepszy, również pada dość często. Pokusiłem się więc o dodatkową analizę.

Często odradzam patrzenie na markę sprzętu, ale akurat w tej kategorii ma to pewne znaczenie.

Wydajne i znakomicie wykonane parownice obu rodzajów tworzy SteamOne. Nie są może tanie, ale za taką jakość warto zapłacić.

Bardzo mocną pozycję na tym rynku ma także Philips. Dlaczego?

 • Po pierwsze produkuje solidne steamery parowe. Niezłe parametry i skuteczność usuwania zagnieceń, dobre wyposażenie, wiele nowoczesnych technologii. Muszę przyznać, że parownice do ubrań Philips są przeważnie świetnymi produktami.
 • Po drugie szeroka oferta tego producenta. Znajdziesz modele ręczne, ale również solidne parownice stojące. Długa lista dobrych produktów.

Warto docenić firmy, które starają się wypuszczać jak najwydajniejszy sprzęt, a wcale dużo za niego nie liczą. Tak jest np. z firmą MPM.

Dodam jednak, że na rynku kompaktowych steamerów pojawiają się czasem ciekawe produkty mniej znanych firm. To zazwyczaj producenci wielu innych urządzeń drobnego AGD do domu, którzy również na rynku parownic chcą powalczyć o klientów.

Podstawą do dobrego wyboru steamera są więc obie tabelki, a przede wszystkim moje subiektywne opinie. Razem z nimi dokonasz rozsądnej decyzji zakupowej.

Podsumowanie rankingu parownic do ubrań

Sugerując się moim rankingiem parownic do ubrań, zapewnisz sobie dobry sprzęt do dezynfekcji oraz szybkiego i wygodnego usuwania zagnieceń z eleganckiej odzieży.

Oczywiście wyrzut pary nie jest tu powalający, taki sprzęt nie równa się zazwyczaj z tradycyjnym żelazkiem, lecz może go wspomóc. Ale kto wie, może w Twojej szafie są głównie cienkie i łatwiejsze do prasowania rzeczy (np. delikatne odzienie, odzież letnia)? Wtedy wydajna parownica będzie częściej używana niż klasyczny prasowacz.

Przedstawiłem Ci sporo polecanych steamerów, dokładnie uzasadniając wybór. W grę wchodzą także przyszłe aktualizacje tego materiału, bo zawsze o to dbam.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy, z chęcią Ci pomogę.

Nie opuszczaj jeszcze PROrankingów! Spójrz na inne rankingi mojego autorstwa:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 3   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Natlka
Natlka
5 dni temu

wybrała ariete. dzięki.

Bea
Bea
1 miesiąc temu

Bardzo dziękuję za ten ranking! Ogromnie mi pomógł z wyborem parownicy. Pozdrawiam

Pszeniczniak
Pszeniczniak
5 miesięcy temu

dzięki za tę listę, wybrałam ariete, od kilku dni się nią cieszę.

Kowalik
Kowalik
4 miesięcy temu
Reply to  Pszeniczniak

o, bardzo polecam. jest fajna i tania 🙂

Mika
Mika
2 miesięcy temu
Reply to  Pszeniczniak

radzi sobie ze wszystkim? zasłonki i firanki również?

Tosia
Tosia
1 miesiąc temu
Reply to  Mika

też jestem ciekawa, mam ją nawet w koszyku, bo jest tania i chyba się skuszę.

Anna
Anna
7 miesięcy temu

Szalenie dokładny artykuł.Stojąc przed wyborem, którą parownice kupić najlepszym krokiem jest przeczytanie tego rankingu.