Ranking parownic do ubrań 2020

Ranking najlepszych parownic do ubrań

Jaka parownica do ubrań jest najlepsza? Jaką kupić, aby szybko i wygodnie usunąć zagniecenia z odzieży? Mój ranking parownic ręcznych i stojących udzieli Ci na to najlepszych odpowiedzi. Zebrałem polecane modele w różnych cenach, aby każdy wybrał dla siebie optymalny sprzęt.

Parownice do ubrań to bardzo ciekawy sprzęt do usuwania zagnieceń, bakterii i nieprzyjemnych zapachów z odzieży i nie tylko. Umożliwiają wygodne prasowanie w pionie oraz poziomie, często nie wymagając deski, co w przypadku żelazka nie jest raczej możliwe.

Przekonuje ich uniwersalność. Te wydajniejsze nadają się nie tylko do domowego użytku, ale też do sklepu odzieżowego, salonu ślubnego czy butiku, szybko wygładzając różnego rodzaju odzienie.

Radzą sobie z koszulami (nie straszne im mankiety i kołnierze), marynarkami (również wełnianymi), spodniami, spódnicami, sukienkami (np. tiulowymi), delikatną odzieżą (np. jedwab, kaszmir), pościelą, ręcznikami, poduszkami, firankami, często swetrami, płaszczami, żakietami i kurtkami, a także falbankami oraz plisami na damskich częściach garderoby. Za pomocą niektórych odświeżysz i zdezynfekujesz nawet sofy, krzesła i inne meble obite tkaniną czy pluszaki swojego dziecka!

Jeżeli Cię zainteresowałem, to spójrz na ranking najlepszych parownic do ubrań. Wybrałem zarówno ręczne, jak i stojące parownice. Po tabelkach natkniesz się na uzasadnienie moich wyborów i wszystkie najważniejsze kryteria oraz priorytety, którymi się kierowałem. Będzie też analiza czołowych producentów parownic. Zapraszam!

Jaka ręczna parownica do ubrań?

ZdjęcieModelCenyMocWytwarzanie paryPoj. zbiornika na wodęDługość kabla
parownica do ubrań Philips StyleTouch Pure GC440/47Philips StyleTouch Pure GC440/47MediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
1500 W30 g/min200 ml2 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC332/67Philips Steam&Go GC332/67MediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
1200 W24 g/min60 ml2 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362/80Philips Steam&Go GC362/80MediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
1300 W24 g/min70 ml2,5 m
parownica do ubrań Ariete 4167Ariete 4167MediaMarkt
MediaExpert
Electro
1200 W20 g/min260 ml2,5 m
parownica do ubrań Tefal Access DT7000Tefal Access DT7000MediaMarkt
MediaExpert
Neonet
1100 W17 g/min150 ml2 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC351/20Philips Steam&Go GC351/20MediaMarkt
Ceneo
1000 W20 g/min70 ml3 m

Jaka stojąca parownica do ubrań?

ZdjęcieModelCenyMocWytwarzanie paryPoj. zbiornika na wodęDługość kabla
parownica do ubrań SteamOne PRO 2400SteamOne PRO 2400EURO
Ceneo
2400 W54 g/min2,5 l5 m
parownica do ubrań SteamOne Dualys PlusSteamOne Dualys PlusCeneo2300 W54 g/min1,6 l2,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch Plus GC558/30Philips ComfortTouch Plus GC558/30MediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
2000 W40 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch GC557/30Philips ComfortTouch GC557/30EURO
Neonet
Ceneo
2000 W40 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch Advanced GC552/40Philips ComfortTouch Advanced GC552/40MediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
1800 W35 g/min1,8 l1,6 m

Parownice do ubrań – Opinie

Poniżej zawarłem subiektywne opinie na temat najlepszych steamerów odzieżowych na rynku.

Najlepsze ręczne parownice do ubrań

 • Philips StyleTouch Pure GC440/47 – zaawansowany technologicznie steamer z podgrzewaną płytką (zapobiega skraplaniu się pary) i szczotką w zestawie (otwiera włókna grubszych rzeczy, np. kurtek, płaszczy itp.). Oferuje topowe parametry, np. wytwarzanie pary na poziomie 30 g/min oraz pojemność zbiornika wynoszącą 200 ml. Dzięki temu szybko usuniesz zagniecenia z ubrań i nie musisz się przy tym przejmować ciągłym brakiem wody w parownicy. Jeżeli nie uznajesz kompromisów, to zamów właśnie ten model.
 • Philips Steam&Go GC332/67 – idealna parownica do delikatnych ubrań z falbankami, zwiewnych sukienek, a także odświeżania wielu innych części garderoby. Ma niewielki zbiornik na wodę, aczkolwiek również dzięki temu mało waży i jest poręczna.
 • Philips Steam&Go GC362/80 – bardzo sprawnie rozprostowuje różne tkaniny. Jak to bywa z najlepszymi parownicami ręcznymi Philips, działa zarówno w pionie, jak i poziomie. Odłączany zbiornik jest łatwy w napełnianiu, ale też niewielki. Idealny gadżet do szybkiego odświeżania lekko pogniecionych rzeczy.
 • Ariete 4167 – zadziwiająco pojemna i bardzo tania parownica do ubrań. Radzi sobie z eleganckimi spodniami, jedwabnymi bluzkami, koszulami i masą innych rzeczy. Nie jest może tak wydajna jak ścisła czołówka, ale to propozycja dla osób z niewielkim budżetem, które do końca nie wiedzą, czy taki gadżet się u nich sprawdzi. Bo po co wtedy ryzykować większą kasę, skoro Ariete w niskiej cenie również może podołać?
 • Tefal Access DT7000 – dobra i tania parownica do ubrań. Praktyczna, trwała, choć mogłaby być wydajniejsza. Ale ma przynajmniej całkiem pojemny zbiornik oraz ergonomiczny kształt. Dobry dodatek do żelazka. Zresztą czasem je zapewne wyręczy.
 • Philips Steam&Go GC351/20 – cena jak na parownicę Philips nie jest wysoka, choć i moc oraz pojemność zbiornika nie powalają. To wciąż solidny sprzęt z bezpieczną płytą parową, ale pod niektórymi względami odbiega od konkurentów.

Najlepsze stojące parownice do ubrań

 • SteamOne PRO 2400 – prawdziwy kombajn do parowego prasowania! Niezwykle mocna, trwała i pojemna parownica odzieżowa. Wydajność na najwyższym poziomie, która pozwoli Ci w okamgnieniu odświeżyć całą szafę, usuwając zagniecenia, nawet te z grubszych rzeczy. Idealna alternatywa dla żelazka oraz dobra propozycja do komercyjnego zastosowania (spokojnie wytrzyma wzmożoną eksploatację).
 • SteamOne Dualys Pluswydajna, dobrze wykonana i banalna w użyciu. Bezpieczna zarówno dla użytkownika, jak i jego odzieży. W swojej cenie jedna z najlepszych opcji zakupowych, choć z drugiej strony trzeba na nią wydać konkretną kwotę. Ale jeżeli nie lubisz prasować żelazkiem, lecz wciąż zależy Ci na sprawnym usuwaniu zagnieceń, to kup ten sprzęt.
 • Philips ComfortTouch Plus GC558/30 i GC557/30 – dwie bardzo podobne parownice stacjonarne Philips. Droższa i nowsza wersja różni się od tańszej tym, że ma w zestawie nasadki zapachowe oraz rękawicę ochronną. Obie oferują natomiast łatwe płukanie, solidny wieszak i wydajny strumień pary, który odświeży ciuchy.
 • Philips ComfortTouch Advanced GC552/40 – odbiega od czołówki wydajnością i kilkoma innymi parametrami, ale i tak działa efektywniej niż najlepsze modele ręczne. Jeżeli preferujesz stacjonarny steamer, ale chcesz wydać jak najmniej, to zamów właśnie ten sprzęt. Nadal radzi sobie z najpopularniejszymi materiałami, a także firankami czy pościelą.

Jak wybrałem najlepsze
parownice do ubrań?

Najlepsze parownice do ubrań w formie dwóch tabelek, a także zwięzłe opinie o nich to nie wszystko, co dla Ciebie przygotowałem. Należy Ci się dokładne wyjaśnienie moich wyborów.

Przy selekcji polecanych steamerów do ubrań kierowałem się wieloma cechami tego sprzętu. Każdy model musiał oferować szereg zalet oraz odpowiednie parametry, aby znaleźć się w rankingu.

Poniżej zawarłem priorytety, które odegrały najważniejszą rolę przy wyłanianiu czołowych produktów i przydzielaniu im miejsc w klasyfikacji. Bo nie jest to zestawienie oparte na popularności czy wyssane z palca.

Moc i wytwarzanie pary, czyli efektywność pracy

Czyli najważniejsze sprawa w każdym prasowaczu parowym. Kupujesz ten sprzęt po to, aby jak najszybciej i jak najlepiej radził sobie z zagnieceniami na odzieniu, przy okazji nie wymagając deski do prasowania.

Parametr mocy odpowiada przede wszystkim za szybkość nagrzewania się urządzenia. Zwykle nie trwa to dłużej niż minutę. Starałem się wybierać jak najmocniejsze parownice. Te ręczne powinny mieć przynajmniej 1000 W, nawet w bardzo niskich cenach, a stojące powyżej 1500 W.

Moc wpływa także na wydajność wytwarzania pary, choć liczą się tu przy okazji cechy konstrukcyjne i technologiczne, które za kilka chwil szerzej opiszę. Bardziej profesjonalne steamery stojące mają chociażby podwójny aluminiowy podgrzewacz. To ważne udoskonalenia, bo mimo wszystko zasada działania parownicy do ubrań jest przecież prosta.

Patrząc na tabelkę, ręczne parownice powinny oferować przynajmniej 17-20 g/min, a najlepiej 24 g/min i wyżej. Stojące, z racji wyższych cen, ale i większych możliwości, nie powinny schodzić poniżej 35 g/min. Jeśli kupujesz ten sprzęt do komercyjnego zastosowania, to celuj powyżej 40, a nawet 50 g/min.

Im wydajniejsze wywarzanie pary na stałym poziomie, tym szybciej ogarniesz swoje ubrania. Para głębiej wniknie we włókna materiału, w efekcie zmiękczając i rozprostowując je.

Przy okazji zneutralizuje brzydkie zapachy i zabije drobnoustroje powodujące infekcje czy zmiany skórne. Większa higiena oraz bezpieczeństwo. Potraktowane tak ubranie będzie więc elegancko się prezentować i lepiej pachnieć. Niezła alternatywa dla prania, prawda?

eleganckie garnitury w szafie

Konstrukcja a wydajność wygładzania

Oczywiście nie ograniczyłem się do patrzenia na cyferki ze specyfikacji, bo to może zrobić każdy. Tak naprawdę efektywność steamerów odzieżowych spoczywa w różnych technologiach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które nie uszły mojej uwadze.

Bo wiedz, że nie chodzi tu wyłącznie o usuwanie zagnieceń z ciuchów. Najlepsze parownice potrafią silnym i ciągłym strumieniem pary eliminować zmechacenia, pyłki, kurz, kosmyki włosów, a nawet zwierzęcą sierść. Kompleksowe odświeżanie swojej garderoby, co jest istotne w przypadku ubrań, które nie powinny być zbyt często prane.

I w ten sposób wyróżniłem produkty o wyjątkowych właściwościach. Czasem są one różne w przypadku obu rodzajów, więc prześledźmy wspólnie najważniejsze:

 • W przypadku polecanych parownic ręcznych spodobała mi się technologia SmartFlow. Zoptymalizowany przepływ pary podgrzewa płytkę parową. Po co? Aby nie narazić tkanin na zniszczenie i nie powodować mokrych plam na tkaninie (czyli minimalizować kondensację pary wodnej). Idzie z tym w parze powłoka na nasadce, która dzięki niej ma lepszy poślizg przy prasowaniu parowym.
 • Ważnym elementem jest elektryczna pompka. To właśnie ona odpowiada za ciągły i odpowiednio intensywny strumień pary. Czasem tanie steamery mają dobre parametry, ale przez słabe komponenty nie potrafią utrzymać wytwarzania pary na zadowalającym poziomie. Uważałem na to, tworząc mój ranking.
 • Spojrzałem na miejsce, skąd wydobywa się gorąca para, bo to również miało dla mnie duże znaczenie. Końcówka z otworami parowymi musi być odpowiednio wyprofilowana, aby trudno dostępne miejsca nie stanowiły wzywania dla steamera odzieżowego. Para wodna musi dotrzeć w różne zakamarki, co jest ważne przy odświeżaniu koszul (mankiety, kołnierze, kieszonki), ale też spodni. Newralgicznymi miejscami są obszary pomiędzy guzikami. Dbałem o to, aby polecane parownice podołały takim zadaniom.
 • Stacjonarne parownice, które dla Ciebie wybrałem, często mają naprawdę świetne termostaty. Skutkują stabilną wydajnością pracy.
 • Często mówi się także o braku konieczności stosowania deski, ale… stojące parownice czasem mają ją wbudowaną w swój stelaż. Dla wielu osób jest to praktyczne rozwiązanie, ułatwiające wygładzanie zagnieceń na całej powierzchni ubrania. Przykładem takiego rozwiązania jest deska StyleBoard na wyposażeniu niektórych stacjonarnych prasowaczy parowych firmy Philips.

Jak widzisz, brałem pod uwagę topowe technologie i bardzo przemyślane rozwiązania. Jeżeli idą w parze z wysoką mocą i wytwarzaniem pary, to masz już przed sobą idealny sprzęt do szybkiego odświeżania ubrań, ale z potencjałem na usuwania naprawdę uporczywych zagnieceń.

Błyskawiczne przeprasowanie, bezdotykowe odprasowanie lub gruntowne odświeżanie materiału o większej powierzchni – najlepsze parownice z rankingu są bardzo uniwersalne, co potwierdzają również opinie o nich. No i to wszystko bez ryzyka spalenia lub lustrowania tkanin.

Ale to nie koniec! Przejdźmy do kolejnego istotnego czynnika. Następne w kolejności jest zastosowanie w przypadku przeróżnych rodzajów ubioru czy materiałów.

Szerokie zastosowanie

Dobrze, gdy taki domowy gadżet do bezpiecznego prasowania nadaje się do wielu różnych tkanin, prawda? I właśnie z takiego założenia wyszedłem. Nieważna jest tu nawet cena, bo w każdym segmencie cenowym i rodzaju parownic dbałem o to, aby polecany model miał szerokie zastosowanie.

Efekt? W ranking znajdziesz parownice, które wygładzają i dezynfekują mnóstwo rzeczy!

damskie ubrania wiszące na wieszakach

Na pierwszy plan wychodzą te części garderoby, które nie lubią być często prane, np. jeansowe lub eleganckie spodnie, sukienki wykonane z delikatnych i przewiewnych materiałów, garnitury, garsonki, stylowe kostiumy, płaszcze, kurtki, żakiety, wszelakie grube materiały. Zagwarantujesz im świeżość bez ryzyka skurczenia się materiału czy innych niepożądanych efektów.

Parownicy nie straszne są newralgiczne miejsca, zresztą we wcześniejszym punkcie wspominałem o mankietach, kołnierzykach, miejscach między guzikami. Obejmuje to również np. loga umieszczane na odzieży. Nie musisz się gimnastykować, aby za pomocą dobrego steamera odzieżowego wygładzić obszary tego typu. Znam nawet przypadki modelowania kapeluszy za pomocą tego parowego urządzenia!

Idziemy dalej. Falbanki, cekiny, plisy, jedwabne bluzki, kaszmir, szyfon, tiul, wełna – to kolejne opcje, z którymi radzi sobie niejedna z polecanych parownic.

Skoro mowa o dokładnym usuwaniu roztoczy, bakterii i innych alergenów, to w ten sposób szybko odświeżysz ubranka dziecka, jak i jego pluszowe zabawki, co jest kolejnym zastosowaniem.

Mało? No to na chwilę porzućmy same ubrania. Najlepsze parownice są często przystosowane do odświeżania sof, kanap, tapicerowanych mebli, poduszek, pościeli, ręczników. Te bardziej profesjonalne z typu stojącego potrafią ogarnąć… usuwanie tapet i zmiękczanie wykładzin!

Jak widzisz, dobra parownica ma o wiele szersze zastosowanie niż żelazko. Ale jak właściwie potrafiłem poznać i ocenić zastosowanie każdego modelu? Oto kilka wskazówek, które jednocześnie stanowiły kolejne podstawy do oceny i sklasyfikowania produktów w rankingu:

 • Fundamentem były cechy opisane przy punkcie dotyczącym wydajności i rozwiązaniań konstrukcyjnych oraz technologicznych. Dalej jedną z najważniejszych cech jest sama specyfika strumienia parowego. Musi być stabilny i odpowiednio intensywny, aby “otworzyć” włókna – szczególnie grubszych tkanin.
 • Niebagatelne znaczenie ma płytka parowa, o której także już wspominałem. Powinna gwarantować bezpieczeństwo przy dociskaniu jej do powierzchni materiału, nie ma mowy o ryzyku przypalenia czegoś.
 • Bardzo fajną cechą jest elektroniczna regulacja wytwarzania pary, czyli parowego strumienia. Dzięki niej dopasujesz temperaturę do wrażliwości, jak i grubości danego materiału. Pielęgnacja odzienia będzie bardziej zoptymalizowana pod jego typ. Niższy poziom ustawisz przy odświeżaniu czegoś jedwabnego lub kantów przy eleganckich spodniach, a wyższy załączysz przed zabraniem się np. za odzież wierzchnią lub tapicerowane meble. Taka regulacja występuje albo pod postacią przycisku, albo pokrętła. Im więcej możliwości ustawień, tym lepiej.
 • Cenię funkcję uderzenia pary. Parowy wyrzut podkręca moc i dosłownie strzela intensywniejszym strumieniem. Sprawdza się w skrajnych przypadkach, więc przy głębokich zagnieceniach i gęstszych włóknach.
 • Ostatnim krokiem był rzut oka na to, czy w zestawie znajduje się specjalna szczotka. Takie końcówki z włosiem zawsze są przydatne, i to nie tylko w przypadku najlepszych parownic do ubrań. Idealnie nadają się do grubszych rzeczy, jak i bardzo zakurzonych części garderoby, które długo zalegały Ci w szafie. Szybciej odzyskają wtedy świeżość. Przy okazji skuteczniej wyeliminujesz kurz, włosy, sierść oraz inne zanieczyszczenia z powierzchni ubrania.

To wszystko pozwoliło mi ocenić każdą z parownic pod kątem zastosowania, co może mieć dla Ciebie duże znaczenie. Nigdy nie wiadomo, co zechcesz odświeżyć za pomocą gorącej pary.

Przy okazji spojrzałem na niektóre opinie o najlepszych parownicach. Wiele osób prasuje i odświeża w ten sposób specyficzne części garderoby, co też w pewnym stopniu ułatwiło mi analizę.

Pojemność zbiornika na wodę

W tym przypadku musiałem zupełnie inaczej podejść do parownic ręcznych i stojących. Pod tym względem widać między nimi dużą różnicę.

 • Ręczne steamery mają wbudowane zbiorniki, a raczej zbiorniczki, które rzadko przekraczają 200 ml pojemności. To sprzęt bardziej mobilny, łatwy przy przenoszeniu. Taki steamer nie może być zbyt ciężki, aby manewrowanie szło komfortowo. Są to więc parownice idealne do szybkich poprawek, choć niektórzy producenci twierdzą, że 200 ml wystarczy na ogarnięcie do 3 sztuk odzieży. Sporo zależy jednak od stopnia pogniecenia materiału, a także samej wielkości oraz grubości tkaniny.
 • Parownice stojące są bardziej stacjonarne. Służą do prasowania właściwie hurtowego, czyli większej ilości odzieży. Pomaga w tym składany wieszak, a zbiorniki na wodę mają najczęściej powyżej 1,5 l. Nie wymagają więc tak częstych dolewek.

Priorytety miały różną wagę. W przypadku kompaktowych parownic ręcznych przymknąłem oko na mniej pojemne zbiorniki, bo tak naprawdę nie mogą być ogromne i drastycznie zwiększać wagi końcówki parowej.

W modelach stojących z wężem parowym i wieszakiem zbiornik znajduje się w bazie, która wyglądem często przypomina odkurzacz. W tym przypadku zbiorniki powinny być jak najpojemniejsze, szczególnie gdy robisz sobie maratony odświeżania dużej ilości ciuchów.

Po raz kolejny byłem dociekliwy, aby przedstawić Ci wartościowy ranking parownic. Nie ograniczyłem się jedynie do przeglądu pojemności, bo zbiorników na wodę dotyczy jeszcze kilka cech.

W jakiś sposób tę wodę musisz wlewać, co jest ważniejsze w przypadku ręcznych parownic (częstsze dolewki). Otwór wlewowy powinien być dobrze zaprojektowany, odpowiednio szeroki i szczelny.

Sporo osób preferuje odłączane zbiorniki na wodę, twierdząc, że ich napełnianie jest wtedy łatwiejsze. Kwestia gustu, choć również to brałem pod uwagę przy tworzeniu zestawienia steamerów do odzieży.

Dodatkową cechą, właściwie ciekawą funkcjonalnością, są rozwiązania zapachowe, że tak je sobie nazwę. O co chodzi? O możliwość nadania ubraniom przyjemnego zapachu. Tak działa np. nasadka zapachowa MyEssence w parownicach Philips. Kilka kropelek aromatu wystarczy, aby ubrania pięknie pachniały. Ciekawy dodatek.

Niezawodność

Wszystkie powyższe cechy parownic do ubrań są bardzo ważne, ale nic Ci po nich, jeżeli urządzenie szybko się zepsuje lub ciągle będzie wymagało jakiegoś odkamieniania.

Każdy sprzęt, który korzysta z wody, jest przecież narażony na kamień, osad lub awarię pompki, dysz czy innych elementów. Nie mogłem więc ominąć zagadnienia trwałości sprzętu. Nawet bez wielomiesięcznych testów spokojnie da się wiele rzeczy sprawdzić i miarodajnie ocenić. I tak właśnie uczyniłem.

W tym punkcie pojawiają się cechy zarówno wspólne, jak i ściśle uzależnione od rodzaju parownicy. Na co zwróciłem największą uwagę, układając ranking? Oto kolejne zalety najlepszych steamerów z klasyfikacji:

 • Producenci dużą uwagę poświęcają walce z kamieniem. Na czym polega? Głównie na systemach odkamieniania, systemach antywapiennych i funkcji samoczyszczenia (np. Easy Rinse, czyli łatwe płukanie), choć to w zasadzie różne nazwy podobnych rozwiązań. Przeciwdziałają gromadzeniu się kamienia w kanalikach parowych. Ważna cecha, bo dzięki niej parownica jest mniej podatna na osad, lepiej radzi sobie z twardą wodą i nie wymaga drogich środków odkamieniających.
 • Stopy parowe, czyli obszar z otworami, z których wydobywa się para wodna, czasem mają specjalne powłoki chroniące je przed korozją. A inne są po prostu wykonane ze stali nierdzewnej.
 • Dużo dodatkowych cech krąży wokół najlepszych parownic stojących. Jest tam siłą rzeczy więcej elementów konstrukcyjnych. Element grzewczy bardziej profesjonalnych steamerów stacjonarnych często jest wykonany z mosiądzu lub aluminium. I równie często wykorzystuje zewnętrzny bufor, aby sprawnie pobierać wodę ze zbiornika.
 • Istotny jest stelaż/teleskopowa rura, a także składany wieszak. Tutaj również liczy się wysokiej jakości materiał wykonania.
 • Parownice stojące w porównaniu do ręcznych posiadają jeszcze jeden ważny element, a mianowicie węża parowego. Z doświadczenia wiem, że w przypadku różnych urządzeń takie węże mogą się najszybciej zniszczyć. W przypadku polecanych przeze mnie parownic nie ma na to raczej szans. Potrójna ochrona termiczna to tylko jedna z cech, bo w grę wchodzą także rozwiązania dbające o Twoje zdrowie, np. brak PCW. W efekcie węże czołowych modeli są odpowiednio wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Jak widzisz, sporo tego, więc nie musisz się bać o trwałość generatora pary. Od razu jednak dodam, że nawet najlepsza jakość wykonania nie zastąpi rozsądku użytkownika.

Przed zabraniem się za parowe odświeżania ubrań przeczytaj instrukcję obsługi. Są modele, które wymagają np. stosowania wody destylowanej. Warto poznać wszelkie wskazówki odnośnie prawidłowego korzystania ze sprzętu.

W grę wchodzi nie tylko bezawaryjna praca steamera, ale też Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli już o tym wspomniałem, to przejdźmy do kolejnego priorytetu przy układaniu rankingu.

Zabezpieczenia

Woda, prąd, wysokie temperatury, czyli mieszanka, która zdecydowanie wymaga odpowiednich zabezpieczeń. A na nie spory wpływ mają rozwiązania związane z wydajnością oraz niezawodnością pracy, ale nie tylko.

Tworząc ranking parownic, zainteresowałem się przydatnymi zabezpieczeniami:

 • Systemy typu anti-drip wspomagają stabilne działanie strumienia pary i jednocześnie zapobiegają chlapaniu gorącej wody. Ochrona dla Ciebie, ciuchów i często podłogi. Woda nie kapie z głowicy parowej, więc problemu nie ma.
 • Jednym z ważniejszych zabezpieczeń jest ochrona przed poparzeniem. Parownica musi być szczelna, ale sytuację zdecydowanie poprawia termiczna rękawica ochronna w zestawie. Nie komplikuje manewrowania steamerem i skutecznie zabezpiecza przed wysoką temperaturą pary wydobywającej się z głowicy.
 • Zapewne znasz najbanalniejszą wymówkę na świecie, żeby wrócić do domu, czyli włączone żelazko. O dobrej parownicy tak nie powiesz. Niektóre modele automatycznie przełączają się w tryb czuwania, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Inne dodatkowo informują Cię o tym za pomocą migającej diody (najczęściej na czerwono), swego rodzaju wskaźnika.
 • Parownica generując gorącą parę, sama niejednokrotnie mocno się nagrzewa. I co wtedy z nią zrobić, gdzie odłożyć? To bywa problematyczne w przypadku ręcznych modeli. Ale i na to producenci znaleźli sposób. Chodzi o niewielkie podstawki, właściwie bazy, aby móc bezpiecznie odstawić parownicę. W takiej pozycji jej głowica nie będzie miała z niczym styczności.
 • Całość dopełniają bardziej techniczne zabezpieczenia związane z samą elektroniką. Skoki napięć, przegrzania itp., czyli to, co grozi praktycznie każdemu urządzeniu wykorzystującemu energię elektryczną. Im więcej zabezpieczeń przed takimi sytuacjami, tym lepiej.

Przy tym priorytecie nie patrzyłem w zasadzie na cenę sprzętu. Nawet tanie steamery parowe do ubrań muszą być bezpieczne w użytkowaniu.

Komfort parowego prasowania

Nie bez powodu tak późno o tym wspominam, choć wydaje się, że wygoda użytkowania powinna być bardzo wysoko wśród kryteriów wyboru. Owszem, ale sęk w tym, że parownice praktycznie zawsze są wygodne. Po to przecież powstały, deklasując w tym aspekcie tradycyjne żelazka.

Nawet budżetowe modele ręczne i stojące gwarantują łatwość manewrowania. Ocena tego punktu była więc łatwa, ale… i tak mam kilka spostrzeżeń:

 • Już po tabelkach z najlepszymi parownicami do odzieży widać, że ująłem długość kabla. Taki sprzęt nie może być bezprzewodowy. Ograniczenie stanowi odległość od najbliższego gniazdka elektrycznego, ale odpowiednio długi przewód zniweluje ten kłopot.
 • W przypadku parownic stojących liczy się także długość węża parowego, aczkolwiek zakładając, że ubranie powiesisz na dołączonym wieszaku, nie ma to większego znaczenia, bo i tak dosięgniesz.
 • Konstrukcja parownicy powinna być ergonomiczna, czyli poręczna i przy okazji nie za ciężka. Z tym założeniem nie ma właściwie problemu na rynku steamerów odzieżowych.
 • Niektóre ręczne modele w zestawie oferują zaczep na drzwi, aby prasowanie stało się wygodniejsze w każdych warunkach. Opcja prasowania w pionie i poziomie również praktyczna oraz przydatna.
 • Wracając do modeli bardziej stacjonarnych, znaczenie mają kółka jednostki centralnej. Najlepiej, gdy obracają się wokół własnej osi (360°) i są pokryte gumą (nie porysują Ci podłogi).
 • Nawet przycisk wyzwalający parę z głowicy musi być odpowiedni, tzn. nie stawiać ani zbyt małego, ani zbyt dużego oporu (z naciskiem na to drugie). Producenci najważniejsze przyciski czasem zapewniają wraz z podświetleniem, a niektórzy idą tak do przodu, że serwują dotykowe panele wielofunkcyjne.

O ile sprzęt stojący nie nadaje się właściwie do podróżowania, tak ręczny steamer wręcz przeciwnie. Od razu więc wspomnę o miłym dodatku, za który przypisywałem plusik. Chodzi o pokrowiec, etui czy nawet specjalną torbę. Taki element ułatwia przenoszenie, a często jest nawet termoodporny. Od razu po prasowaniu i bez żadnych obaw wrzucisz do niego parownicę.

Stosunek ceny do jakości

Jak to zwykle bywa w moich rankingach, nie zapomniałem spojrzeć na ceny wyróżnionego sprzętu. Wszystkie powyższe priorytety zestawiałem z ceną, oceniając opłacalność zakupu.

Przy okazji chciałem zaserwować nieco tańsze propozycje, co udało się szczególnie w przypadku ręcznych parownic. Rynek stacjonarnych jest już bardziej przewidywalny. Tam im drożej, tym zazwyczaj lepiej.

W każdym razie, teraz już wiesz, jak powstał ranking najlepszych parownic do ubrań. Przy okazji obiecuję regularne aktualizacje, żeby każdy zawsze miał przed sobą świeże zestawienie.

Jakiej firmy parownica do ubrań?

Pytanie, który producent parownic do ubrań jest najlepszy, również pada dość często. Pokusiłem się więc o dodatkową analizę.

Często odradzam patrzenie na markę sprzętu, ale akurat w tej kategorii ma to pewne znaczenie. Bardzo mocną pozycję na tym rynku ma bowiem Philips. Dlaczego?

 • Po pierwsze produkuje solidne steamery parowe. Niezłe parametry i skuteczność usuwania zagnieceń, dobre wyposażenie, wiele nowoczesnych technologii (choć często ubranych w piękne słówka i marketing). Muszę przyznać, że parownice do ubrań Philips są przeważnie świetnymi produktami.
 • Po drugie szeroka oferta tego producenta. Znajdziesz zarówno modele ręczne, w przypadku których Philips po prostu wiedzie prym, ale też niezwykle solidne parownice stojące. Długa lista dobrych produktów.

Dodam jednak, że na rynku kompaktowych steamerów pojawiają się czasem ciekawe produkty mniej znanych firm. To zazwyczaj producenci wielu innych urządzeń drobnego AGD do domu, którzy również na rynku parownic chcą powalczyć o klientów.

Jeżeli szukasz bardziej profesjonalnego sprzętu stacjonarnego, np. do swojego sklepu z odzieżą, to koniecznie zainteresuj się parownicami SteamOne. Idealne do komercyjnego zastosowania.

Podsumowanie rankingu parownic do ubrań

Sugerując się moim rankingiem parownic do ubrań, zapewnisz sobie niezwykle przydatny sprzęt do szybkiego i wygodnego usuwania zagnieceń z eleganckiej odzieży.

Przedstawiłem Ci sporo polecanych steamerów, dokładnie uzasadniając wybór. W grę wchodzą także przyszłe aktualizacje tego materiału, bo zawsze o to dbam.

Jeżeli więc masz dość tradycyjnego żelazka, ale wiele Twoich ciuchów ma tendencję do gniecenia się po praniu i suszeniu, kup jedną z parownic i ułatw sobie życie!

Nie opuszczaj jeszcze PROrankingów! Spójrz na inne rankingi mojego autorstwa:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o