Parownica do ubrań – Ranking, Opinie 2020

Ranking najlepszych parownic do ubrań

Jaka parownica do ubrań jest najlepsza? Jaką kupić, aby szybko i wygodnie odświeżyć odzież, a nawet usunąć z niej zagniecenia? Mój ranking parownic ręcznych i stojących udzieli Ci na to najlepszych odpowiedzi. Zebrałem polecane modele w różnych cenach, aby każdy wybrał coś dla siebie.

Najlepsze parownice do ubrań to pomocny sprzęt do odświeżania różnego rodzaju tkanin. Nic nie przypalisz i raczej się nie zmęczysz, bo są to lekkie urządzenia. Również używanie ich w pionie nie jest irytujące.

W niektórych przypadkach (mowa o stojących i wydajniejszych parownicach) w grę wchodzi całkiem skuteczne usuwanie zagnieceń, przynajmniej z cieńszych części garderoby.

A teraz spójrz na ranking parownic do ubrań. Wybrałem zarówno ręczne, jak i stojące parownice. Po tabelkach natkniesz się na opinie o nich i najważniejsze kryteria oraz priorytety, którymi się kierowałem (to jednocześnie poradnik zakupowy). Będzie też analiza czołowych producentów parownic.

Jaka ręczna parownica do ubrań?

ZdjęcieModelCenyMocWytwarzanie paryPoj. zbiornika na wodęDługość kabla
parownica do ubrań MPM MZP-01MPM MZP-01MediaExpert
EURO

MediaMarkt

1200 W36 g/min250 ml3 m
parownica do ubrań Tefal DT9100E0 Access Steam CareTefal DT9100E0 Access Steam CareMediaExpert
MediaMarkt

Ceneo
1600 W30 g/min200 ml3 m
parownica do ubrań SteamOne S-NomadSteamOne S-NomadMediaExpert
EURO

Electro
1600 W25 g/min140 ml3 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC363/30Philips Steam&Go GC363/30EURO
Ceneo
1300 W24 g/min70 ml3 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362/80Philips Steam&Go GC362/80MediaMarkt
Ceneo
1300 W24 g/min70 ml2,5 m
parownica do ubrań Philips Steam&Go GC332/67Philips Steam&Go GC332/67Ceneo1200 W24 g/min60 ml2 m
parownica do ubrań Ariete 4167Ariete 4167MediaExpert
MediaMarkt
Electro

1200 W20 g/min260 ml2,5 m

Jaka stojąca parownica do ubrań?

ZdjęcieModelCenyMocWytwarzanie paryPoj. zbiornika na wodęDługość kabla
parownica do ubrań SteamOne PRO 2400SteamOne PRO 2400MediaExpert
EURO

Ceneo
2400 W54 g/min2,5 l5 m
parownica do ubrań SteamOne Dualys PlusSteamOne Dualys PlusMediaExpert
Ceneo
2300 W54 g/min1,6 l2,6 m
parownica Philips ComfortTouch Advanced GC576/60Philips ComfortTouch Advanced GC576/60MediaExpert
MediaMarkt

Ceneo
2200 W42 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch Plus GC558/30Philips ComfortTouch Plus GC558/30MediaExpert
Ceneo
2000 W40 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch GC557/30Philips ComfortTouch GC557/30Neonet
Ceneo
2000 W40 g/min1,8 l1,6 m
parownica do ubrań Philips ComfortTouch Advanced GC552/40Philips ComfortTouch Advanced GC552/40MediaExpert
MediaMarkt

Ceneo
1800 W35 g/min1,8 l1,6 m

Parownice do ubrań – Opinie

Poniżej zawarłem subiektywne opinie na temat najlepszych steamerów odzieżowych na rynku.

Najlepsze ręczne parownice do ubrań

Ręczne parownice to przede wszystkim ogromna mobilność. Taki sprzęt łatwo zabierzesz ze sobą w podróż, aby odświeżyć ubrania np. przed ważnym spotkaniem. Sprawdźmy wspólnie, które ręczne steamery są teraz na topie!

1. MPM MZP-01

parownica do ubrań MPM MZP-01

Parownica o rewelacyjnym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Zdecydowanie jedno z najbardziej opłacalnych urządzeń do szybkich poprawek i odświeżania ubrań.

Mimo bardzo niskiej ceny zapewnia niebywałą wydajność jak na ręczną parownicę odzieżową. Osiąga 36 g/min, przez co gorącej pary jest sporo. Radzi sobie z wieloma tkaninami, rękawami, kołnierzykami czy kantami. Użyjesz jej i na płasko, i w pionie.

Dzięki wysokiej efektywności pracy wiele rzeczy skutecznie odświeżysz z niewielkiej odległości, bez przykładania płytki parowej. To istotne w przypadku pielęgnowania sukienek z falbankami czy odzienia z różnymi elementami ozdobnymi.

Miły dodatek stanowią wymienne nakładki. Welurowa szczotka posłuży ci do bezpiecznego wygładzania delikatnych tkanin (np. jedwabiu, kaszmiru, wiskozy). Nakładka z włosiem przyda się z kolei podczas odświeżania odzieży zimowej (np. płaszcza), ogólnie grubszych materiałów.

Znakomity wynik osiąga zbiornik na wodę. 250 ml skutkuje rzadszymi dolewkami. Z drugiej strony waga sprzętu przez to nie zachwyca. Przy dłuższym odświeżaniu i usuwaniu pofalowań oraz zmarszczek z odzieży Twój nadgarstek da Ci znać, że czas na przerwę.

Podsumowując, sam się dziwię, jak producent zaoferował tyle korzyści w tak tanim sprzęcie. Szczególnie że nie jest to wcale awaryjna czy słabo wykonana parownica, a wręcz przeciwnie.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

2. Tefal DT9100E0 Access Steam Care

parownica do ubrań Tefal DT9100E0 Access Steam Care

Zaawansowany technologicznie steamer ręczny z podgrzewaną płytką (zapobiega skraplaniu się pary) i szczotką w zestawie (otwiera włókna grubszych rzeczy, np. kurtek, płaszczy itp.).

Oferuje topowe parametry jak na kompaktową parownicę, np. wytwarzanie pary na poziomie 30 g/min oraz pojemność zbiornika wynoszącą 200 ml. Dzięki temu szybko odświeżysz, a nawet nieco wyczyścisz i wyprasujesz ubrania. No i dolewki wody nie są tak częste.

Producent daje także do dyspozycji zaczep na drzwi (łatwiejsze odświeżanie odzienia w pionie), regulację intensywności wyrzutu pary wodnej i gwarancję bezpieczeństwa dla tkanin, również tych delikatniejszych.

Sprzęt ma działanie antybakteryjne, dezynfekujące. Wytwarzana para zabija zarazki, alergeny i bakterie, które spoczywają we włóknach tkanin. Dosyć, że Twoja odzież stanie się schludna, to jeszcze pozbawiona szkodliwych drobnoustrojów.

Jest jednak pewna rysa na całokształcie. Otóż odpada używanie tego sprzętu na płasko, co można wyczytać dopiero z instrukcji obsługi. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z ręcznej parownicy tylko w pionie, to nic to dla Ciebie nie zmienia.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

3. SteamOne S-Nomad

parownica do ubrań SteamOne S-Nomad

Ciekawie zaprojektowana i odpowiednio mocna, szybko nagrzewająca się parownica ręczna. Jej budowa pozytywnie wpływa na zbiornik na wodę, który jest właściwie buteleczką. Mieści 140 ml cieczy, co w tym rodzaju steamerów jest dobrym wynikiem. Nie czekają Cię tak częste dolewki wody.

Dysza jest stalowa, nierdzewna i odporna na zarysowania, a element grzewczy aluminiowy. Gwarantuje to długą żywotność sprzętu, nie przejmujesz się niespodziewanymi awariami.

Para wydostająca się z otworów pozwoli Ci sprawnie odświeżyć i delikatne, i grubsze materiały. Poprawisz ich stan, usuwając bakterie czy nieprzyjemne zapachy.

Nie martwisz się przy tym o jakość włókien materiału. Sprzęt nie niszczy ubrań, jest dużo bezpieczniejszy od tradycyjnych prasowaczy. Również dla użytkownika, szczególnie że mało waży i wygodnie się nim manewruje przy odświeżanym odzieniu.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

4. Philips Steam&Go GC363/30

parownica do ubrań Philips Steam&Go GC363/30

Stabilnie pracująca parownica, która wytwarza stały strumień pary. Jej płytka parowa jest podgrzewana i zagwarantuje Ci płynne, wręcz przyjemne przesuwanie po tkaninach różnego typu.

Opcjonalna szczotka z zestawu da Ci z kolei możliwość odświeżania trudniejszych materiałów. Na wyposażeniu znajdziesz także termoodporną torbę. Ułatwia przechowywanie, jak i podróżowanie z tym sprzętem.

Sama wydajność w stosunku do ceny stoi na zadowalającym poziomie. Parownica jest przy tym leciutka, a dobrze wykonana. Z pewnością sama się nie rozpadnie. O awarie elektroniki również trudno, gdyż Philips przyłożył się do jakości wewnętrznych części tego steamera.

Do odświeżania nie potrzebujesz deski, a uczynisz to zarówno w pionie, jak i poziomie. Ryzyko kapania wody, dzięki dobrze wykonanej i podgrzewanej płytce, jest bardzo niskie. Nie poplamisz przypadkowo swojego odzienia podczas pielęgnowania go parą wodną.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

5. Philips Steam&Go GC362/80

parownica do ubrań Philips Steam&Go GC362/80

Bardzo sprawnie odświeża różne tkaniny. Jak to bywa z najlepszymi parownicami ręcznymi Philips, działa zarówno w pionie, jak i poziomie, dając Ci w tym swobodę.

Odłączany zbiornik jest łatwy w napełnianiu, ale też stosunkowo niewielki (70 ml). Z drugiej strony wpływa na bardzo niską wagę sprzętu, przez co prowadzenie płytki parowej po tkaninie nie jest męczące, a płynne i łatwe.

Producent dorzuca szczotkę, która przyda się w przypadku sztywniejszych bądź grubszych ciuchów. Jej włosie otwiera włókna, przez co para ma łatwiejszą drogę do rozluźniania ich oraz usuwania bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Co do samej płytki parowej, zwie się SmartFlow i jest podgrzewana. Polepsza efekty odświeżania, nie niszczy materiału i zapobiega kapaniu wody z otworów parowych.

Świetny gadżet do szybkiego ogarniania lekko pogniecionych lub brzydko pachnących rzeczy.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

6. Philips Steam&Go GC332/67

parownica do ubrań Philips Steam&Go GC332/67

Idealna parownica do delikatnych ubrań z falbankami, zwiewnych sukienek, a także odświeżania wielu innych części garderoby.

Radzi sobie zarówno w pionie, jak i poziomie (na dowolnej powierzchni, niekoniecznie na dużej desce do prasowania). Podgrzewana płytka zapobiega plamieniu odzienia kroplami wody. Elektryczna pompka czuwa natomiast nad stałym strumieniem pary, który nie słabnie.

Zbiornik na wodę nie jest ogromny (60 ml), ale na szczęście odłączany, więc uzupełnianie go pójdzie Ci szybko. Również dzięki temu bez problemu zmieścisz tą parownicę w szufladzie czy na półce.

Z taką parownicą usuwanie nieprzyjemnych zapachów (np. spalin, papierosów, jedzenia, potu) jest banalne. Szczególnie że jest lekka, poręczna i ma nakładaną szczotkę, aby lepiej penetrować parą grubsze materiały.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

7. Ariete 4167

parownica do ubrań Ariete 4167

Zadziwiająco pojemna i bardzo tania parownica do ubrań. Radzi sobie z eleganckimi spodniami, jedwabnymi bluzkami, koszulami i masą innych rzeczy, przywracając im świeżość.

Nie jest może tak wydajna jak ścisła czołówka, ale to propozycja dla osób z niewielkim budżetem.

Tak jak reszta stawki, para wydobywająca się z głowicy zabije roztocza, alergeny i inne zarazki. Skuteczny sposób na odkażenie części garderoby.

Mimo atrakcyjnej ceny znajdziesz w zestawie szczotkę oraz wygładzającą końcówkę, co zwiększa możliwości tego sprzętu. Nie zawodzi też długość kabla (2,5 m) oraz ogólna jakość wykonania.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Najlepsze stojące parownice do ubrań

Stojące steamery zajmują więcej miejsca, ale zapewniają dużo lepszą wydajność. Para szybciej odświeży i rozprasuje materiały wymagające ogarnięcia. Zobacz, jakie parownice tego typu są aktualnie godne uwagi.

1. SteamOne PRO 2400

parownica do ubrań SteamOne PRO 2400

Prawdziwy kombajn do parowego prasowania i odświeżania! Odpowiednio mocna, trwała i pojemna parownica odzieżowa.

Wydajność na najwyższym poziomie w tej kategorii. Sprzęt pozwoli Ci w okamgnieniu odświeżyć całą szafę, usuwając wiele zagnieceń. Idealna alternatywa dla żelazka oraz dobra propozycja do komercyjnego zastosowania (spokojnie wytrzyma wzmożoną eksploatację).

Nawet jeśli w danej chwili nie wymagasz mocnego strumienia parowego (bo np. odświeżasz coś wyjątkowo delikatnego), to skorzystasz z regulacji mocy (4 poziomy do wyboru). Nie naruszysz struktury tkanin, a jednocześnie przywrócisz wyjściowy fason swojemu strojowi.

Zintegrowany wieszak solidnie wykonano. W dodatku jest na nim zapięcie do spodni i spódniczek, aby odświeżanie i wygładzanie ich było komfortowe.

O kamień nie musisz się bać. Producent zastosował system, który zapobiega zbieraniu się osadu w parownicy.

Całość dopełnia lekka, poręczna, ale świetnie wykonana głowica z dyszą parową (chromowana). Kosztowny, ale najwyższej klasy steamer odzieżowy, który gorąco Ci polecam.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

2. SteamOne Dualys Plus

parownica do ubrań SteamOne Dualys Plus

Wydajna, dobrze wykonana i banalna w użyciu parownica. Bezpieczna zarówno dla użytkownika, jak i jego odzieży.

Dzięki wydajnemu wytwarzaniu pary ma szerokie zastosowanie. Odświeżysz nią nie tylko odzież, ale i tapicerkę. Bez większych problemów rozprasujesz sporą część materiałów. Możliwe jest nawet modelowanie kapeluszy, usuwanie tapet czy zmiękczanie wykładzin.

Para o takim natężeniu jeszcze bardziej wzmacnia swoje dezynfekujące właściwości. Zyskujesz pewność, że z danej tkaniny znikną bakterie, również te chorobotwórcze. A że nic nie stoi na przeszkodzie, aby odświeżyć tym sprzętem pluszaki dziecka czy ubranka dziecięce, ma to tym większe znaczenie.

Sytuację poprawia także płynna regulacja mocy. Wokół pokrętła są nawet nazwy materiałów (jedwab, wełna, bawełna, len). Po co? Aby nie było zagadek z dobraniem intensywności parowego zabiegu w stosunku do delikatności materiału. Jeszcze łatwiejsza obsługa.

SteamOne, jak to ma w zwyczaju, zastosował system walczący z kamieniem. Nie osadza się wewnątrz parownicy, czyli w zbiorniku, rurach czy kanalikach. To zakup na długie lata.

A głowica z technologią Ergonomic mocno ogranicza powstawanie kropli. Po odświeżaniu nie powinno być żadnych mokrych plam na odzieży. Wytwornica pary ma również kształt sprzyjający obróbce krawędzi materiału.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

3. Philips ComfortTouch Advanced GC576/60

parownica Philips ComfortTouch Advanced GC576/60

Funkcjonalna parownica dostosowana do każdego materiału. Oznacza to, że nic nie przypali, nawet gdy mocno dociśniesz płytkę parową do tkaniny. Zapewnia przy okazji 5 ustawień pod różne odzienie. Umożliwia wygodne odświeżanie w pionie.

Co ciekawe, technologia AirStretch delikatnie naciąga tkaninę, aby zapewnić Ci jeszcze lepsze rezultaty wygładzania jej. I to przy użytkowaniu steamera jedną ręką.

Nasadka parowa została wyposażona w szczotkę. Sprzyja lepszemu wnikaniu pary we włókna odświeżanej dzianiny.

Sprzęt daje opcję łatwego odkamieniania całego systemu parowego, przez co posłuży bezawaryjnie wiele lat. A Ty nie musisz poświęcać masy czasu na usuwanie osadu. Trwa to krótko i polega na spuszczeniu wody z drobinami, która gromadzi się w specjalnym zbiorniku.

Ogólnie biorąc, jak na parownicę daje bardzo dobre efekty, a w dodatku elegancko się prezentuje i zapewnia przydatne technologie oraz funkcje.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

4 i 5. Philips ComfortTouch Plus GC558/30 i GC557/30

parownica do ubrań Philips ComfortTouch Plus GC558/30

Dwie bardzo podobne parownice stacjonarne Philips. Droższa i nowsza wersja różni się od tańszej tym, że ma w zestawie nasadki zapachowe oraz rękawicę ochronną.

Pierwsze udogodnienie zapewni Twojej odzieży przyjemną woń, a drugie umożliwi wygodniejsze i bezpieczniejsze prasowanie oraz odświeżanie.

Obie oferują natomiast łatwe płukanie (praktycznie bezwysiłkowe odkamienianie), solidny wieszak i wydajny strumień pary, który odświeży ciuchy różnego rodzaju.

Jak to zwykle bywa ze stacjonarnymi parownicami Philips, deska została zintegrowana. Nosi nazwę Style Board i jest odpowiednio długa. Zapewni Ci sporą powierzchnię do odświeżania w poziomie.

Nie ma tu także mowy o przypaleniu czegoś. Bez obaw dociśniesz płytkę parową do materiału. Tkanina jeszcze szybciej nabierze nienagannej gładkości.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

6. Philips ComfortTouch Advanced GC552/40

parownica do ubrań Philips ComfortTouch Advanced GC552/40

Odbiega od czołówki wydajnością i kilkoma innymi parametrami, ale i tak działa efektywniej niż najlepsze modele ręczne.

Jeżeli preferujesz stacjonarny steamer, ale chcesz wydać jak najmniej, to zamów właśnie ten sprzęt.

Nadal radzi sobie z najpopularniejszymi materiałami, a także firankami czy pościelą, usuwając z nich bakterie, nieprzyjemne zapachy i wygładzając łatwiejsze do usunięcia pofalowania.

Nasadka ma szczotkę, co dodatkowo usprawnia przenikanie pary przez materiał, a w efekcie rozluźnianie jego włókien.

Na wyposażeniu masz rozkładaną deskę do prasowania, która ułatwi prasowanie na płasko. Wąż parowy jest silikonowy, a głowica, z której wydobywa się para, lekka i poręczna. Korzystanie z tego sprzętu nie zabierze Ci zbyt wiele czasu czy sił.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Jak wybrałem najlepsze
parownice do ubrań?

Najlepsze parownice do ubrań zawarte w dwóch tabelkach, a także opinie o nich to nie wszystko, co dla Ciebie przygotowałem. Należy Ci się dokładne wyjaśnienie moich wyborów.

Przy selekcji polecanych steamerów do ubrań kierowałem się wieloma cechami tego sprzętu. Każdy model musiał oferować szereg zalet oraz odpowiednie parametry, aby znaleźć się w rankingu.

Poniżej zawarłem priorytety, które odegrały najważniejszą rolę przy wyłanianiu czołowych produktów i przydzielaniu im miejsc w klasyfikacji. Bo nie jest to zestawienie oparte na popularności czy wyssane z palca.

Moc i wytwarzanie pary, czyli efektywność pracy

Najważniejsza sprawa w każdym prasowaczu parowym. Kupujesz ten sprzęt po to, aby jak najszybciej i jak najlepiej radził sobie z zagnieceniami na odzieniu, przy okazji nie wymagając deski do prasowania.

Parametr mocy odpowiada przede wszystkim za szybkość nagrzewania się urządzenia. Zwykle nie trwa to dłużej niż minutę. Starałem się wybierać jak najmocniejsze parownice. Te ręczne powinny mieć przynajmniej 1000 W, nawet w bardzo niskich cenach, a stojące powyżej 1500 W.

Moc wpływa także na wydajność wytwarzania pary, choć liczą się tu przy okazji cechy konstrukcyjne i technologiczne, które za kilka chwil szerzej opiszę. Bardziej profesjonalne steamery stojące mają chociażby podwójny aluminiowy podgrzewacz. To ważne udoskonalenie, gdyż mimo wszystko zasada działania parownicy do ubrań jest przecież prosta.

 • Patrząc na tabelkę, ręczne parownice powinny oferować przynajmniej 17-20 g/min, a najlepiej 24 g/min i wyżej.
 • Stojące, z racji wyższych cen, ale i większych możliwości, nie powinny schodzić poniżej 35 g/min. Taka wydajność oznacza większe zastosowanie w przypadku różnych tekstyliów.
 • Jeśli kupujesz ten sprzęt do komercyjnego zastosowania, to celuj powyżej 40, a nawet 50 g/min, chociaż… nie są to i tak jakieś imponujące wartości. Musisz wiedzieć, że najsprawniej parownicom pójdzie z cienką odzieżą. Z tą grubszą jest już trudniej. Zaznaczyłem to także w poradniku o tym, czy warto kupić parownicę do ubrań.

W każdym razie, im wydajniejsze wytwarzanie pary na stałym poziomie, tym szybciej ogarniesz swoje ubrania. Para głębiej wniknie we włókna materiału, w efekcie zmiękczając i rozprostowując je.

Przy okazji zneutralizuje brzydkie zapachy i zabije drobnoustroje powodujące infekcje czy zmiany skórne (skuteczne odkażanie). Większa higiena oraz bezpieczeństwo. Potraktowane tak ubranie będzie więc elegancko się prezentować i lepiej pachnieć. Niezła alternatywa dla prania, prawda?

eleganckie garnitury w szafie

Konstrukcja a wydajność wygładzania

Oczywiście nie ograniczyłem się do patrzenia na cyferki ze specyfikacji, bo to może zrobić każdy. Efektywność steamerów odzieżowych spoczywa w różnych technologiach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które nie uszły mojej uwadze.

Wiedz, że nie chodzi tu wyłącznie o usuwanie zagnieceń z ciuchów. Najlepsze parownice potrafią ciągłym strumieniem pary eliminować zmechacenia, pyłki, kurz, kosmyki włosów, a nawet zwierzęcą sierść. Kompleksowe odświeżanie swojej garderoby, co jest istotne w przypadku ubrań, które nie powinny być zbyt często prane.

I w ten sposób wyróżniłem produkty o wyjątkowych właściwościach. Czasem są one różne w przypadku obu rodzajów, więc prześledźmy wspólnie najważniejsze:

 • W przypadku polecanych parownic ręcznych spodobała mi się technologia SmartFlow. Zoptymalizowany przepływ pary podgrzewa płytkę parową. Po co? Aby nie narazić tkanin na zniszczenie i nie powodować wilgotnych plam na tkaninie (czyli minimalizować kondensację pary wodnej). Idzie z tym w parze powłoka na nasadce, która dzięki niej ma lepszy poślizg przy prasowaniu parowym.
 • Ważnym elementem jest elektryczna pompka. To właśnie ona odpowiada za ciągły i odpowiednio intensywny strumień pary. Czasem tanie steamery mają dobre parametry, ale przez słabe komponenty nie potrafią utrzymać wytwarzania pary na zadowalającym poziomie.
 • Spojrzałem na miejsce, skąd wydobywa się gorąca para. Końcówka z otworami parowymi musi być odpowiednio wyprofilowana, aby trudno dostępne miejsca nie stanowiły wzywania dla steamera odzieżowego. Para wodna musi dotrzeć w różne zakamarki, co jest ważne przy odświeżaniu koszul (mankiety, kołnierze, kieszonki, rękawy), ale też spodni (i ich kantów). Newralgicznymi miejscami są obszary pomiędzy guzikami. Dbałem o to, aby polecane parownice podołały takim zadaniom, choć wiadomo: nie mają tak korzystnie zaprojektowanej stopy jak tradycyjny prasowacz. Wypomniałem im to przy okazji pojedynku parownica czy żelazko.
 • Stacjonarne parownice, które dla Ciebie wybrałem, często mają świetne termostaty. Skutkują stabilną wydajnością pracy.
 • Często mówi się także o braku konieczności stosowania deski, ale… stojące parownice czasem mają ją wbudowaną w swój stelaż. Dla wielu osób jest to praktyczne rozwiązanie, ułatwiające wygładzanie zagnieceń na całej powierzchni ubrania. Przykładem takiego rozwiązania jest deska StyleBoard na wyposażeniu niektórych stacjonarnych prasowaczy parowych firmy Philips.

Jak widzisz, brałem pod uwagę topowe technologie i bardzo przemyślane rozwiązania. Jeżeli idą w parze z wysoką mocą i wytwarzaniem pary, to masz już przed sobą idealny sprzęt do szybkiego odświeżania ubrań, ale z potencjałem na usuwanie nieco bardziej uporczywych zagnieceń.

Błyskawiczne przeprasowanie, bezdotykowe odprasowanie lub gruntowne odświeżanie materiału o większej powierzchni – najlepsze parownice z rankingu są bardzo uniwersalne, co potwierdzają również opinie o nich. No i to wszystko bez ryzyka spalenia lub lustrowania tkanin.

Ale to nie koniec! Przejdźmy do kolejnego istotnego czynnika. Następne w kolejności jest zastosowanie w przypadku przeróżnych rodzajów ubioru czy materiałów.

Szerokie zastosowanie

Dobrze, gdy taki domowy gadżet do bezpiecznego prasowania nadaje się do wielu różnych tkanin, prawda?

I właśnie z takiego założenia wyszedłem. Nieważna jest tu nawet cena, bo w każdym segmencie cenowym i rodzaju parownic dbałem o to, aby polecany model miał szerokie zastosowanie.

Efekt? W moim zestawieniu znajdziesz parownice, które wygładzają i dezynfekują mnóstwo rzeczy!

damskie ubrania wiszące na wieszakach

 • Na pierwszy plan wychodzą te części garderoby, które nie lubią być często prane, np. jeansowe lub eleganckie spodnie, sukienki wykonane z delikatnych i przewiewnych materiałów, garnitury, marynarki, garsonki, stylowe kostiumy, płaszcze, kurtki, żakiety, swetry, wszelakie grube materiały, głównie odzież zimowa. Zagwarantujesz im świeżość bez ryzyka skurczenia się materiału czy innych niepożądanych efektów.
 • Parownicy nie straszne są newralgiczne miejsca, zresztą we wcześniejszym punkcie wspominałem o mankietach, kołnierzykach, miejscach między guzikami. Obejmuje to również np. loga umieszczane na odzieży czy inne elementy ozdobne. Nie musisz się gimnastykować, aby za pomocą dobrego steamera odzieżowego wygładzić obszary tego typu. Znam nawet przypadki modelowania kapeluszy za pomocą tego parowego urządzenia!
 • Idziemy dalej. Falbanki, cekiny, plisy, jedwabne bluzki, kaszmir, szyfon, tiul, wełna, wiskoza, atłas – to kolejne opcje, z którymi radzi sobie niejedna z polecanych parownic. W niektórych przypadkach pomagają wymienne nakładki (np. welurowa do delikatnych), a w innym po prostu odpowiednia wydajność (aby móc skutecznie odświeżać z niewielkiej odległości, bez jeżdżenia płytką parową po materiale).
 • Skoro mowa o dokładnym usuwaniu roztoczy, bakterii i innych alergenów, to w ten sposób szybko odświeżysz ubranka dziecka, jak i jego pluszowe zabawki, co jest kolejnym zastosowaniem.
 • Mało? No to na chwilę porzućmy same ubrania. Najlepsze parownice są często przystosowane do odświeżania sof, kanap, tapicerowanych mebli, poduszek, pościeli, ręczników. Te bardziej profesjonalne z typu stojącego potrafią ogarnąć… usuwanie tapet i zmiękczanie wykładzin!

Jak widzisz, dobra parownica ma o wiele szersze zastosowanie niż żelazko, choć oczywiście mniejszy potencjał przy rozprasowywaniu zagnieceń.

Ale jak potrafiłem poznać i ocenić zastosowanie każdego modelu? Oto kilka wskazówek, które jednocześnie stanowiły kolejne podstawy do oceny i sklasyfikowania produktów:

 • Fundamentem były cechy opisane przy punkcie dotyczącym wydajności i rozwiązań konstrukcyjnych oraz technologicznych. Dalej jedną z najważniejszych cech jest sama specyfika strumienia parowego. Musi być stabilny i odpowiednio intensywny, aby “otworzyć” włókna tkanin.
 • Niebagatelne znaczenie ma płytka parowa, o której także już wspominałem. Powinna gwarantować bezpieczeństwo przy dociskaniu jej do powierzchni materiału, nie ma mowy o ryzyku przypalenia czegoś. Urządzenia do parowego prasowania i tak same w sobie są bezpieczne dla tkanin.
 • Bardzo fajną cechą jest elektroniczna regulacja wytwarzania pary, czyli parowego strumienia. Swego rodzaju dozowanie pary. Dzięki temu dopasujesz temperaturę do wrażliwości, jak i grubości danego materiału. Pielęgnacja odzienia będzie bardziej zoptymalizowana pod jego typ. Niższy poziom ustawisz przy odświeżaniu czegoś jedwabnego lub kantów przy eleganckich spodniach, a wyższy załączysz przed zabraniem się np. za odzież wierzchnią lub tapicerowane meble. Taka regulacja występuje albo pod postacią przycisku, albo pokrętła. Im więcej możliwości ustawień, tym lepiej.
 • Cenię funkcję uderzenia pary. Parowy wyrzut podkręca moc i dosłownie strzela intensywniejszym strumieniem. Sprawdza się w skrajnych przypadkach, więc przy głębokich zagnieceniach, pofalowaniach i gęstszych włóknach.
 • Ostatnim krokiem był rzut oka na to, czy w zestawie znajduje się specjalna szczotka. Takie końcówki z włosiem zawsze są przydatne. Idealnie nadają się do grubszych rzeczy, jak i bardzo zakurzonych części garderoby, które długo zalegały Ci w szafie. Szybciej odzyskają wtedy świeżość. Przy okazji skuteczniej wyeliminujesz kurz, włosy, sierść oraz inne zanieczyszczenia z powierzchni ubrania. Zaznaczyłem to nawet jako przewagę steamerów w pojedynku stacja parowa czy parownica do ubrań.

To wszystko pozwoliło mi ocenić każdą z parownic pod kątem zastosowania, co może mieć dla Ciebie duże znaczenie. Nigdy nie wiadomo, co zechcesz odświeżyć za pomocą gorącej pary.

Przy okazji spojrzałem na niektóre opinie o najlepszych parownicach. Wiele osób prasuje i odświeża w ten sposób specyficzne części garderoby, co też w pewnym stopniu ułatwiło mi analizę.

Pojemność zbiornika na wodę

W tym przypadku musiałem zupełnie inaczej podejść do parownic ręcznych i stojących. Pod tym względem widać między nimi dużą różnicę.

 • Ręczne steamery mają wbudowane zbiorniki, a raczej zbiorniczki, które rzadko przekraczają 200 ml pojemności. To sprzęt bardziej mobilny, łatwy przy przenoszeniu. Taki steamer nie może być zbyt ciężki, aby manewrowanie szło komfortowo, a nadgarstki Cię nie bolały. Są to więc parownice idealne do szybkich i łatwych poprawek, choć niektórzy producenci twierdzą, że 200 ml wystarczy na ogarnięcie do 3 sztuk odzieży. Sporo zależy jednak od stopnia pogniecenia materiału, a także samej wielkości oraz grubości tkaniny.
 • Parownice stojące są bardziej stacjonarne. Służą do prasowania hurtowego, czyli większej ilości odzieży. Pomaga w tym składany wieszak, a zbiorniki na wodę mają najczęściej powyżej 1,5 l. Nie wymagają więc tak częstych dolewek. Doceniłem to także, opisując starcie ręczna czy stojąca parownica.

Priorytety miały różną wagę. W przypadku kompaktowych parownic ręcznych przymknąłem oko na mniej pojemne zbiorniki, bo tak naprawdę nie mogą być ogromne i drastycznie zwiększać wagi końcówki parowej. Powinno się je łatwo umieszczać w walizce, gdy szykuje Ci się jakiś wyjazd.

W modelach stojących z wężem parowym i wieszakiem zbiornik znajduje się w bazie, która wyglądem często przypomina odkurzacz. W tym przypadku zbiorniki powinny być jak najpojemniejsze, szczególnie gdy robisz sobie maratony odświeżania dużej ilości ciuchów.

Po raz kolejny byłem dociekliwy, aby przedstawić Ci wartościowy ranking parownic. Nie ograniczyłem się jedynie do przeglądu pojemności, bo zbiorników na wodę dotyczy jeszcze kilka cech.

W jakiś sposób tę wodę musisz wlewać, co jest ważniejsze w przypadku ręcznych parownic (częstsze dolewki). Otwór wlewowy powinien być dobrze zaprojektowany, odpowiednio szeroki i szczelny.

Sporo osób preferuje odłączane zbiorniki na wodę, twierdząc, że ich napełnianie jest wtedy łatwiejsze. Kwestia gustu, choć również to brałem pod uwagę przy tworzeniu zestawienia steamerów do odzieży.

Dodatkową cechą, właściwie ciekawą funkcjonalnością, są rozwiązania zapachowe, że tak je sobie nazwę. O co chodzi? O możliwość nadania ubraniom przyjemnego zapachu. Tak działa np. nasadka zapachowa MyEssence w parownicach Philips. Kilka kropelek aromatu wystarczy, aby ubrania pięknie pachniały. Ciekawy dodatek.

Niezawodność

Wszystkie powyższe cechy parownic do ubrań są bardzo ważne, ale nic Ci po nich, jeżeli urządzenie szybko się zepsuje lub ciągle będzie wymagało odkamieniania. Dobry steamer powinien posłużyć znacznie dłużej niż jeden sezon, prawda?

Każdy sprzęt, który korzysta z wody, jest przecież narażony na kamień, osad lub awarię pompki, dysz czy innych elementów. Nie mogłem więc ominąć zagadnienia trwałości sprzętu. Nawet bez wielomiesięcznych testów spokojnie da się wiele rzeczy sprawdzić i miarodajnie ocenić. I tak właśnie uczyniłem.

W tym punkcie pojawiają się cechy zarówno wspólne, jak i ściśle uzależnione od rodzaju parownicy:

 • Producenci dużą uwagę poświęcają walce z kamieniem. Na czym polega? Głównie na systemach odkamieniania, systemach antywapiennych i funkcji samoczyszczenia (np. Easy Rinse, czyli łatwe płukanie), choć to w zasadzie różne nazwy podobnych rozwiązań. Przeciwdziałają gromadzeniu się kamienia w kanalikach parowych lub znacząco ułatwiają odkamienianie parownicy do ubrań. Ważna cecha, dzięki niej parownica jest mniej podatna na osad, lepiej radzi sobie z twardą wodą i nie wymaga drogich środków odkamieniających.
 • Stopy parowe, czyli obszar z otworami, z których wydobywa się para wodna, czasem mają specjalne powłoki chroniące je przed korozją. A inne są po prostu wykonane ze stali nierdzewnej.
 • Dużo dodatkowych cech krąży wokół najlepszych parownic stojących. Jest tam siłą rzeczy więcej elementów konstrukcyjnych. Element grzewczy bardziej profesjonalnych steamerów stacjonarnych często jest wykonany z mosiądzu lub aluminium. I równie często wykorzystuje zewnętrzny bufor, aby sprawnie pobierać wodę ze zbiornika.
 • Istotny jest stelaż/teleskopowa rura, a także składany wieszak. Tutaj również liczy się wysokiej jakości materiał wykonania.
 • Parownice stojące w porównaniu do ręcznych posiadają jeszcze jeden ważny element, a mianowicie węża parowego. Z doświadczenia wiem, że w przypadku różnych urządzeń takie węże mogą się najszybciej zniszczyć. W przypadku polecanych przeze mnie parownic nie ma na to raczej szans. Potrójna ochrona termiczna to tylko jedna z cech, bo w grę wchodzą także rozwiązania dbające o Twoje zdrowie, np. brak PCW. W efekcie węże czołowych modeli są odpowiednio wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Jak widzisz, sporo tego, więc nie musisz się bać o trwałość parownicy. Od razu jednak dodam, że nawet najlepsza jakość wykonania nie zastąpi rozsądku użytkownika.

Przed zabraniem się za parowe odświeżania ubrań przeczytaj instrukcję obsługi. Są modele, które wymagają np. stosowania wody destylowanej. Warto poznać wszelkie wskazówki odnośnie prawidłowego korzystania ze sprzętu.

W grę wchodzi nie tylko bezawaryjna praca steamera, ale też Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli już o tym wspomniałem, to przejdźmy do kolejnego priorytetu.

Zabezpieczenia

Woda, prąd, wysokie temperatury, czyli mieszanka, która zdecydowanie wymaga odpowiednich zabezpieczeń. A na nie spory wpływ mają rozwiązania związane z wydajnością oraz niezawodnością pracy, ale nie tylko.

Tworząc ranking parownic, zainteresowałem się przydatnymi zabezpieczeniami:

 • Systemy typu anti-drip wspomagają stabilne działanie strumienia pary i jednocześnie zapobiegają chlapaniu gorącej wody. Ochrona dla Ciebie, ciuchów i często podłogi. Woda nie kapie z głowicy parowej, więc problemu nie ma.
 • Jednym z ważniejszych zabezpieczeń jest ochrona przed poparzeniem. Parownica musi być szczelna, ale sytuację zdecydowanie poprawia termiczna rękawica ochronna w zestawie. Skutecznie zabezpiecza przed wysoką temperaturą pary wydobywającej się z głowicy, gdy naciągasz tkaninę drugą ręką.
 • Zapewne znasz najbanalniejszą wymówkę na świecie, żeby wrócić do domu, czyli włączone żelazko. O dobrej parownicy tak nie powiesz. Niektóre modele automatycznie przełączają się w tryb czuwania, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Inne dodatkowo informują Cię o tym za pomocą migającej diody (najczęściej na czerwono), swego rodzaju wskaźnika.
 • Parownica generując gorącą parę, sama niejednokrotnie mocno się nagrzewa. I co wtedy z nią zrobić, gdzie odłożyć? To bywa problematyczne w przypadku ręcznych modeli. Ale i na to producenci znaleźli sposób. Chodzi o niewielkie podstawki, właściwie bazy, aby móc bezpiecznie odstawić parownicę. W takiej pozycji jej głowica nie będzie miała z niczym styczności.
 • Całość dopełniają bardziej techniczne zabezpieczenia związane z samą elektroniką. Skoki napięć, przegrzania itp., czyli to, co grozi praktycznie każdemu urządzeniu wykorzystującemu energię elektryczną. Im więcej zabezpieczeń przed takimi sytuacjami, tym lepiej.

Przy tym priorytecie nie patrzyłem w zasadzie na cenę sprzętu. Nawet tanie steamery parowe do ubrań muszą być bezpieczne w użytkowaniu.

Komfort parowego prasowania

Nie bez powodu tak późno o tym wspominam, choć wydaje się, że wygoda użytkowania powinna być bardzo wysoko wśród kryteriów wyboru. Owszem, ale sęk w tym, że parownice praktycznie zawsze są wygodne. Po to przecież powstały, deklasując w tym aspekcie tradycyjne żelazka.

Nawet budżetowe modele ręczne i stojące gwarantują łatwość manewrowania. Ocena tego punktu była więc łatwa, ale… i tak mam kilka spostrzeżeń:

 • Już po tabelkach z najlepszymi parownicami do odzieży widać, że ująłem długość kabla. Taki sprzęt nie może być bezprzewodowy. Ograniczenie stanowi odległość od najbliższego gniazdka elektrycznego, ale odpowiednio długi przewód zniweluje ten kłopot.
 • W przypadku parownic stojących liczy się także długość węża parowego, aczkolwiek zakładając, że ubranie powiesisz na dołączonym wieszaku, nie ma to większego znaczenia, bo i tak dosięgniesz.
 • Konstrukcja parownicy powinna być ergonomiczna, czyli poręczna i przy okazji nie za ciężka. Z tym założeniem nie ma właściwie problemu na rynku steamerów odzieżowych.
 • Niektóre ręczne modele w zestawie oferują zaczep na drzwi, aby prasowanie stało się wygodniejsze w każdych warunkach. Opcja prasowania w pionie i poziomie również praktyczna oraz przydatna.
 • Wracając do modeli bardziej stacjonarnych, znaczenie mają kółka jednostki centralnej. Najlepiej, gdy obracają się wokół własnej osi (360°) i są pokryte gumą (nie porysują Ci podłogi).
 • Nawet przycisk wyzwalający parę z głowicy musi być odpowiedni, tzn. nie stawiać ani zbyt małego, ani zbyt dużego oporu (z naciskiem na to drugie). Producenci najważniejsze przyciski czasem zapewniają wraz z podświetleniem, a niektórzy idą tak do przodu, że serwują dotykowe panele wielofunkcyjne.

O ile sprzęt stojący nie nadaje się właściwie do podróżowania, tak ręczny steamer wręcz przeciwnie. Od razu więc wspomnę o miłym dodatku, za który przypisywałem plusik. Chodzi o pokrowiec, etui czy specjalną torbę. Taki element ułatwia przenoszenie, a często jest nawet termoodporny. Od razu po prasowaniu i bez żadnych obaw wrzucisz do niego parownicę.

Przy okazji dowiedz się, jak prasować parownicą do ubrań. I komfort obsługi, i skuteczność w pewnej mierze zależą także od prawidłowego korzystania ze steamera.

Stosunek ceny do jakości

Nie zapomniałem spojrzeć na ceny wyróżnionego sprzętu. Wszystkie powyższe priorytety zestawiałem z ceną, oceniając opłacalność zakupu.

Przy okazji chciałem zaserwować nieco tańsze propozycje, co udało się szczególnie w przypadku ręcznych parownic. Rynek stacjonarnych jest już bardziej przewidywalny. Tam im drożej, tym zazwyczaj lepiej.

W każdym razie, teraz już wiesz, jak powstał ranking parownic do ubrań. Przy okazji obiecuję regularne aktualizacje, żeby każdy zawsze miał przed sobą świeże zestawienie.

Jakiej firmy parownica do ubrań?

Pytanie, który producent parownic do ubrań jest najlepszy, również pada dość często. Pokusiłem się więc o dodatkową analizę.

Często odradzam patrzenie na markę sprzętu, ale akurat w tej kategorii ma to pewne znaczenie.

Wydajne i znakomicie wykonane parownice obu rodzajów tworzy SteamOne. Nie są może tanie, ale za taką jakość warto zapłacić.

Bardzo mocną pozycję na tym rynku ma także Philips. Dlaczego?

 • Po pierwsze produkuje solidne steamery parowe. Niezłe parametry i skuteczność usuwania zagnieceń, dobre wyposażenie, wiele nowoczesnych technologii. Muszę przyznać, że parownice do ubrań Philips są przeważnie świetnymi produktami.
 • Po drugie szeroka oferta tego producenta. Znajdziesz modele ręczne, ale również solidne parownice stojące. Długa lista dobrych produktów.

Warto docenić firmy, które starają się wypuszczać jak najwydajniejszy sprzęt, a wcale dużo za niego nie liczą. Tak jest np. z firmą MPM.

Dodam jednak, że na rynku kompaktowych steamerów pojawiają się czasem ciekawe produkty mniej znanych firm. To zazwyczaj producenci wielu innych urządzeń drobnego AGD do domu, którzy również na rynku parownic chcą powalczyć o klientów.

Podstawą do dobrego wyboru steamera są więc obie tabelki, a przede wszystkim moje subiektywne opinie. Razem z nimi dokonasz rozsądnej decyzji zakupowej.

Podsumowanie rankingu parownic do ubrań

Sugerując się moim rankingiem parownic do ubrań, zapewnisz sobie dobry sprzęt do szybkiego i wygodnego usuwania zagnieceń z eleganckiej odzieży oraz dezynfekowania jej.

Oczywiście wyrzut pary nie jest tu powalający, taki sprzęt nie równa się zazwyczaj z tradycyjnym żelazkiem, lecz może go wspomóc. Ale kto wie, może w Twojej szafie są głównie cienkie i łatwiejsze do prasowania rzeczy (np. delikatne odzienie, odzież letnia)? Wtedy wydajna parownica będzie częściej używana niż klasyczny prasowacz.

Przedstawiłem Ci sporo polecanych steamerów, dokładnie uzasadniając wybór. W grę wchodzą także przyszłe aktualizacje tego materiału, bo zawsze o to dbam.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy, z chęcią Ci pomogę.

Nie opuszczaj jeszcze PROrankingów! Spójrz na inne rankingi mojego autorstwa:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 3   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pszeniczniak
Pszeniczniak
27 dni temu

dzięki za tę listę, wybrałam ariete, od kilku dni się nią cieszę.

Anna
Anna
3 miesięcy temu

Szalenie dokładny artykuł.Stojąc przed wyborem, którą parownice kupić najlepszym krokiem jest przeczytanie tego rankingu.