Generator pary – Ranking 2020

Ranking generatorów pary z opiniami i poradnikiem jak wybrać

Żelazko z generatorem pary to znakomity sprzęt, który ułatwia prasowanie. Nic nie przypali (o ile ma stosowną technologię, jak np. OptimalTEMP), łatwo się nim manewruje, można prasować nawet z pewnej odległości, nie dotykając tkaniny. Sęk w tym, aby dobrze wybrać. Mój na bieżąco aktualizowany ranking generatorów pary ułatwi Ci to!

Najlepsze stacje parowe z żelazkami oferują tak wysokie ciśnienie gęstej pary wodnej, że momentalnie rozprasowują zagniecenia. Z takim pomocnikiem Twoje ciuchy nabiorą nienagannej gładkości. Do tego poświęcisz temu dużo mniej czasu i sił, nie mówiąc o wyższym komforcie oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Jako że polecane generatory pary często swoje kosztują, musisz dobrze wybrać. Ułatwi Ci to ten materiał. Co w nim znajdziesz?

 • Tabelkę z najlepszymi generatorami pary. Umieściłem w niej najważniejsze parametry, które porównasz, jak i odnośniki do najniższych cech.
 • Zwięzłe, konkretne opinie o wyróżnionych produktach. Z wieloma z nich miałem styczność, niektóre długo testowałem, przez co doskonale wiem, o czym piszę i co polecam.
 • Kryteria wyboru, które jednocześnie stanowią unikalny poradnik zakupowy. Dowiesz się, co jest w tym sprzęcie najważniejsze.

W porównaniu z innymi rankingami mój materiał jest niezależny, na bieżąco aktualizowany, a przede wszystkim stworzony w oparciu o własne testy generatorów pary i zdobytą w ten sposób wiedzę.

Dzięki temu dobrze zainwestujesz swoje pieniądze, kupując stację parową, która rzeczywiście ułatwi Ci życie. Zapraszam!

Jaki generator pary kupić?

Zaczynamy od rankingu w formie tabelki. Zawarłem tu aktualnie najlepsze stacje parowe wraz z porównaniem parametrów i najkorzystniejszymi cenami. Jeżeli dany parametr jest dla Ciebie niezrozumiały – spokojnie! W części poradnikowej wszystko omówię tak, że sam staniesz się ekspertem od generatorów pary!

A tymczasem zapoznaj się z wyróżnionymi produktami.

ZdjęcieModelCenyNatężenie przepływu paryCiśnienie pary (maks.)Moc (maks.)Uderzenie paryWaga żelazkaDodatkowe trybyPrasowanie w pionieCzujnik ruchuPojemność zbiornika na wodęDługość węża i przewodu
Generator pary Philips PerfectCare PSG9040/801. Philips PerfectCare PSG9040/80MediaExpert
EURO
Do 180 g/min9 barów3100 WDo 750 g0,97 kgNie potrzebuje - automatycznie rozpoznaje tkaninyTakTak1,8 l1,8/1,8 m
generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/802. Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80Philips
MediaMarkt
Do 170 g/min8 barów2700 WDo 650 g0,8 kgECO, MAXTakTak1,8 l1,9/2 m
generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9620E03. Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0MediaExpert
EURO

MediaMarkt
Do 180 g/min8 barów2600 WDo 650 g1,3 kgEco, Delicate, MaxTakTak1,9 l1,7/1,8 m
generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/304. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30EURO
Neonet
Ceneo
Do 155 g/min7,5 bara2700 WDo 520 g0,8 kgECO, MAXTakTak1,8 l1,7/1,8 m
Generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV95815. Tefal Pro Express Ultimate GV9581EURO
Do 180 g/min8 bara2600 WDo 600 g0,8 kgEco, Delicate, MaxTakNie1,9 l1,7/1,8 m
generator pary Philips PerfectCare PSG7024/206. Philips PerfectCare PSG7024/20EURO
Do 120 g/min7,5 bara2100 WDo 480 g0,8 kgBrakTakNie1,8 l1,65/1,7 m
Generator pary Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/807. Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80MediaExpert
Electro
Do 120 g/min6,7 bara2100 WDo 450 g0,8 kgECOTakNie2,5 l1,7/1,8 m
generator pary Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/308. Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30EURO
MediaMarkt

Ceneo
Do 120 g/min6,5 bara2400 WDo 450 g1,3 kgMAXTakNie1,5 l1,6/1,65 m
generator pary Tefal Pro Express GV7810 AntiCalc9. Tefal Pro Express GV7810 AntiCalcNeonet
Ceneo
Do 120 g/min6,6 bara2400 WDo 430 g1,3 kgDelicate, MaxTakNie1,6 l1,7/1,8 m
generator pary Braun CareStyle Compact IS 2043BL10. Braun CareStyle Compact IS 2043BLMediaMarkt
Neonet
Do 110 g/min5 barów2200 WDo 300 gb/dECOTakNie1,3 l1,7/1,8 m

Najlepsze generatory pary – Opinie

Własne testy stacji parowych bardzo mi pomogły w wyborze topowych produktów z tej kategorii. Zapraszam zatem do opinii o nich. Szybko się dowiesz, dlaczego właśnie te modele są w czołówce.

1. Philips PerfectCare PSG9040/80

Generator pary Philips PerfectCare PSG9040/80

Niesamowity generator pary. Zapewnia wręcz rekordowe ciśnienie, dzięki któremu strumień parowy jest stały i odpowiednio mocny. Bez problemu wyprasujesz odzież jesienną, nie wspominając o cieńszych materiałach.

Największym atutem jest jednak co innego. Stopa żelazka została wyposażona w… kamerkę. W jakim celu? Aby razem ze sztuczną inteligencją sprzęt analizował rodzaj tkanin! W efekcie strumień parowy jest perfekcyjnie dostosowany do tego, co prasujesz.

Wygładzasz jedwab bądź kaszmir? Pary będzie tyle, aby skutecznie odświeżyć i rozprostować tkaninę, ale jej nie uszkodzić. Prasujesz płaszcz lub jeansy? Strumień parowy stanie się momentalnie mocniejszy, aby usunąć pogniecenia. Nic nie regulujesz, niczym się nie przejmujesz, a stacja robi swoje.

Na tym plusy się nie kończą. Część z żelazkiem jest trochę cięższa od wielu innych generatorów Philipsa, ale i tak nie przekracza 1 kg. Manewrowanie wytwornicą nie zmęczy Cię, a przynajmniej nie w takim stopniu jak cięższe stacje.

Twoje ubranie ma wyjątkowo uciążliwe zagniecenie? Skorzystasz z uderzenia pary, które w tym modelu osiąga aż do 750 g/min. Pojemnik na wodę jest spory (1,8 l), odkamienianie właściwie automatyczne (nie wymaga dużo czasu i sił), czujnik ruchu obecny (wypuszcza parę, gdy poruszasz żelazkiem), a jakość wykonania topowa.

Za to wszystko Philips woła jednak pokaźną kwotę. Z drugiej strony ma do tego prawo, bo stworzył fenomenalny sprzęt, który w wielu cechach deklasuje wszystkich konkurentów.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

2. Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80

generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80

Od razu się zakochałem w tej stacji parowej! Jest niezwykle wydajna. Bardzo sprawnie usuwała zagniecenia z moich koszuli, jeansów, sukienek żony czy zasłon oraz firanek. Już tryb ECO wystarczał, abym szybko wygładzał prasowane tkaniny.

Używając tego sprzętu, nie musisz regulować temperatury, niczym się nie przejmujesz (100% bezpieczeństwa dla tkanin, niczego nie przypalisz). Gwarantuje idealny poślizg i łatwo się nim manewruje (niska waga żelazka to ogromny atut topowych generatorów Philips), nawet w okolicach guzików, suwaków, zamków czy kieszeni.

Z uporczywymi pofalowaniami i zagnieceniami poradzi sobie jeszcze szybciej tryb MAX, jak i bardzo mocne uderzenie pary, które przydaje się także podczas prasowania w pionie. Dodatkowy tryb automatycznego wypuszczania pary reaguje na ruch żelazka (nie musisz naciskać przycisku, aby wypuszczać parę).

Na pochwałę zasługuje system odkamieniania. Wystarczy, że spuścisz wodę z cząsteczkami kamienia ze specjalnego zbiornika, gdy generator poinformuje Cię o takiej konieczności.

Świetna stacja parowa, którą gorąco polecam. Jeżeli chcesz jeszcze bliżej poznać to nietuzinkowe urządzenie, to odwiedź mój obszerny test Philipsa GC9685/80, w którym dokładnie sprawdziłem jego możliwości.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

3. Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0

generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0

Dobrze wykonany generator z bardzo wydajnym wyrzutem pary. Szybko odświeżysz i wygładzisz górę ciuchów, również tych grubszych bądź sztywniejszych.

Sprzęt wyposażono w inteligentny czujnik, który wykrywa ruch, wypuszczając strumień pary. To duża wygoda, nie musisz wtedy naciskać przycisku, aby prasować.

Samo żelazko nie należy może do najlżejszych z tej kategorii, ale łatwo się nim manewruje, wygładzając zagięcia na wielu różnych tkaninach.

Producent zastosował łatwy system odkamieniania. Woda z kamieniem gromadzi się w specjalnej szufladce Calc Collector, którą raz na jakiś czas trzeba opróżnić. Ważne, że odbywa się to w łatwy sposób.

Nie zabrakło oczywiście sprawnego prasowania w pionie, więc ogarniesz zasłony, firany, jak i wiszącą odzież. Tej klasy stacja parowa nada się do wielu zadań, perfekcyjnie usuwają pofalowania i zagniecenia z różnych materiałów.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

4. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Oferuje wiele technologii i funkcji, które pojawiają się w jeszcze droższych generatorach pary Philips. Ustępuje im za to pod względem natężenia przepływu pary i maksymalnego ciśnienia.

Ale nie są to duże różnice! W dalszym ciągu szybko i komfortowo wyprasujesz mnóstwo różnych tkanin. Nawet tych grubszych, jak np. jeansy, żakiet, płaszcz czy inną odzież wierzchnią. Dodatkowo pomoże w tym bardzo wydajny tryb MAX, jak i silny wyrzut pary.

Żelazko jest leciutkie, łatwo się nim manewruje, a ryzyko przypalenia czegoś nie istnieje. Stopa żelazka ma znakomity poślizg. Zarówno niewielka waga rączki, jak i świetnie zaprojektowana stopa stanowią gwarancję wygodnego, wręcz przyjemnego prasowania swojego odzienia.

Korzystając z funkcji Auto, para sama się wydostaje z otworów parowych – wystarczy, że poruszysz żelazkiem.

System odkamieniania banalny w obsłudze, nie trzeba się mocować z generatorem czy używać jakichś preparatów. Raz na jakiś czas opróżnisz zbiorniczek, w którym gromadzi się kamień, i problem z głowy!

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

5. Tefal Pro Express Ultimate GV9581

Generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9581

Przekonał mnie przede wszystkim potencjałem dotyczącym efektywności wygładzania ubrań. Zapewnia do 180 g/min, co jest rezultatem godnym nawet dużo droższych generatorów pary.

Nie musisz długo przejeżdżać stopą generatora, aby wyrównać powierzchnię różnych tkanin, także tych grubszych. Podczas prasowania ubrań wierzchnich bądź z niewielkiej odległości wspomoże Cię uderzenie pary. Wynik na poziomie 600 g/min również jest godny kosztowniejszych modeli.

Do wyboru dostajesz kilka trybów pracy: oszczędzający energię, maksymalny oraz pod wygładzanie delikatnych materiałów. Zabrakło natomiast czujnika ruchu.

Obsługa sprzętu jest łatwa, choć część z żelazkiem waży 1,3 kg. To wspólna cecha wielu stacji parowych Tefal. Nie ma tragedii, choć konkurenci (a konkretniej Philips) tworzą lżejsze wytwornice do swoich generatorów.

Pozytywną opinię wzmacnia natomiast program odkamieniania. Długo się więc nie zastanawiałem – ten sprzęt zdecydowanie zasługuje na obecność w moim zestawieniu.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

6. Philips PerfectCare PSG7024/20

generator pary Philips PerfectCare PSG7024/20

Dobry generator pary z żelazkiem, który nie wymaga regulacji temperatury (technologia OptimalTEMP, znana z jeszcze kosztowniejszych modeli Philips). Daje Ci to gwarancję, że wyprasujesz i delikatne materiały (np. jedwab), i te grubsze (np. jeansy) bez ryzyka przypalenia.

Zabrakło natomiast czujnika ruchu czy trybów ECO oraz MAX, które wyróżniają droższe stacje parowe Philipsa lub kilku jego konkurentów.

Ale sama wydajność jak najbardziej daje radę, szczególnie za sprawą ciągłego wyrzutu pary o wysokiej intensywności oraz bardzo wysokiemu ciśnieniu pary.

Koszule, sukienki, spodnie materiałowe, jak i jeansowe, niektóre grubsze rzeczy – łatwo i szybko wyprasujesz masę popularnych rodzajów ubioru, sprawiając, że odzyskają swój fason i prawidłową formę.

Pojemny i odłączany zbiornik gwarantuje długie prasowanie bez konieczności dolewania wody. Dużą zaletą jest system odkamieniania, który polega na spuszczeniu brudnej wody z cząsteczkami kamienia, gdy stacja parowa się o to upomni. W tej cenie prawdziwy hicior!

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

7. Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80

Generator pary Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80

Ciekawy generator pary, który w swojej cenie oferuje odpowiednio wysokie natężenie pary. Ciśnienie nie jest już tak imponujące jak w nieco droższych modelach, ale parowy strumień trzyma odpowiedni poziom.

Wyprasujesz więc nie tylko cienkie koszule czy sukienki, ale i nieco grubsze materiały.

Cieszy obecność wielu istotnych technologii. Inteligentny procesor regulacji temperatury zapewnia brak ryzyka przypalenia tkanin. Nie musisz regulować temperatury, a do dyspozycji dostajesz także tryb ECO.

Cechą wyróżniającą ten generator jest ogromny pojemnik na wodę. Osiąga aż 2,5 l, co jest rzadko spotykanym wynikiem. Możesz mieć do wyprasowania kilka potężnych szaf ubrań, a wody i tak Ci pewnie nie zabraknie. A jeśli nawet, to jej dolewki są możliwe w dowolnym czasie użytkowania sprzętu.

Z drugiej strony zbiornik nie jest odłączany i zwiększa całkowitą wagę stacji. Na szczęście samo żelazko pozostało leciutkie (0,8 kg), więc prasowanie nie będzie zbyt męczące.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

8. Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30

generator pary Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30

Atrakcyjny cenowo generator pary, w którym nie zabrakło ani łatwego odkamieniania, ani braku ryzyka przypalenia tkanin (możesz nawet postawić żelazko poziomo na ubraniu).

Bardzo wygodny w użytkowaniu sprzęt, dzięki któremu szybko wygładzisz swoje odzienie i inne tekstylia. Szczególnie że wydajność zastosowanego systemu parowego stoi na wysokim poziomie w stosunku do ceny.

Znalazł się nawet tryb MAX, a całość wspomaga silne uderzenie parowe.

Bardzo funkcjonalny, dobrze wykonany i skutecznie prasujący generator pary. A w dodatku za rozsądne pieniądze!

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

9. Tefal Pro Express GV7810 AntiCalc

generator pary Tefal Pro Express GV7810 AntiCalc

Mimo przystępnej ceny jest to solidny, starannie wykonany generator pary z pojemnym zbiornikiem. Umożliwi Ci wygodne prowadzenie po tkaninie, chociaż żelazko mogłoby być jednak lżejsze.

Stopa jest trwała i gwarantuje znakomity poślizg. Wydajność strumienia parowego sprosta prasowaniu różnego rodzaju ubrań, zarówno tych bawełnianych, jeansowych, jak i bardzo delikatnych (do których producent przygotował tryb o nazwie Delicate).

Szufladka antywapienna jest prosta w opróżnianiu, przez co obowiązek odkamieniania nikogo nie zmęczy. Zabrakło natomiast czujnika ruchu.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

10. Braun CareStyle Compact IS 2043BL

generator pary Braun CareStyle Compact IS 2043BL

Niedrogi generator pary, który ma swoje zalety. Przepływ pary spokojnie wystarcza na prasowanie mniej wymagających rzeczy, chociażby cienkich koszul, bluzek czy sukienek. Wyrzut pary poradzi sobie natomiast z trudniejszymi do wyprasowania obszarami.

Braun zastosował tu stopę inspirowaną… kształtem deski snowboardowej. Ma to swój cel. Dzięki temu przejedziesz stopą wytwornicy nawet bezpośrednio po guzikach, wciąż łatwo manewrując urządzeniem.

Jeżeli więc zwykle wygładzasz rzeczy łatwiejsze w prasowaniu, to spokojnie możesz sięgnąć po tę tanią stację parową. Do sprawnego usuwania zagnieceń z grubszych tkanin polecam już jednak dopłacić do którejś z poprzednich propozycji.

Kup testowany produkt w sklepie - ikonka, grafika

Jakiej firmy generator pary?

Kierowanie się samym producentem stacji parowej ma pewien sens. Jest tu kilku bardzo mocnych graczy, którzy trzymają wysoki poziom. Mają bowiem swoje unikalne technologie i inne udogodnienia, które zdobywają serca konsumentów.

Dlatego też postanowiłem zrobić przegląd najlepszych producentów generatorów pary i wskazać swojego lidera.

A jest nim zdecydowanie Philips.

Dlaczego?

Ponieważ produkuje łatwe w obsłudze stacje parowe z lekkimi żelazkami, którym nie brakuje wydajności i wielu udogodnień. Największe wrażenie, pomijając samą skuteczność prasowania oraz niewielką wagę wytwornicy, zrobił na mnie precyzyjny czujnik ruchu, brak konieczności regulacji natężenia pary, a tym samym zerowe ryzyko przypalenia ciuchów, jak i wygodny, praktycznie bezwysiłkowy mechanizm odkamieniania. Dodając do tego świetne wykonanie, stacje parowe Philips wiodą prym w wielu segmentach cenowych.

I jest ich bardzo dużo!

To drugi powód, dla którego tak cenię na tym rynku Philipsa. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że to oferta wspomnianej marki stanowi ogromną część rynku. Nie są to wcale produkty niczym się nie różniące. Idealnie wypełniają luki pod względem cen. Ile byś nie miał pieniędzy, zapewne znajdziesz w swoim budżecie jakiś atrakcyjny generator pary Philipsa.

Kolejnym mocnym graczem na rynku generatorów pary, jak i w ogóle sprzętu prasującego, jest Tefal. Szczególnie na wyższej półce ma kilka znakomitych urządzeń. Bardzo wydajne, trwałe, nowoczesne i wygodne w obsłudze – rywalizacja między Philipsem a Tefalem jest bardzo ciekawa, a w przyszłości zobaczymy zapewne jeszcze wiele świetnych stacji parowych tych firm.

Na kogo jeszcze zwrócić uwagę?

Swoje aspiracje zgłasza z pewnością Braun, choć póki co bardziej doceniam tańsze niż droższe modele tej marki. Wśród flagowych generatorów pary przegrywa walkę z poprzednimi producentami.

A najlepiej będzie, gdy kupisz najlepszy dla siebie generator pary w oparciu o własne potrzeby. Aby tego dokonać, przeczytaj koniecznie kolejną część tego materiału. Wyjaśnię w niej wszystkie najważniejsze cechy stacji parowych.

Jak wybrałem najlepsze
generatory pary?

Nic nie jest tu przypadkowe. Spędziłem długie godziny na testach generatorów pary, jak i analizowaniu ich najważniejszych parametrów, funkcji oraz technologii.

Zdobyte doświadczenie i wiedza pozwoliły mi ustalić własne priorytety. Teraz je dla Ciebie omówię. To jednocześnie kompletny poradnik zakupowy z unikalnymi poradami.

Skuteczność usuwania zagnieceń za pomocą generatora pary

Po co zamieniać zwykłe lub parowe żelazko na dobry generator pary? Ma być szybciej, wygodniej, bezpieczniej i skuteczniej. Zasada działania stacji parowej sprzyja temu.

Na początku skupmy się na szybkości i skuteczności usuwania zagnieceń z różnych tkanin. Na szczęście dasz radę to spokojnie ocenić przed zakupem, nie musząc nawet testować danego generatora pary.

Jak to zrobić? Wystarczy, że odpowiednio zinterpretujesz 3 kluczowe w tym punkcie parametry. Pomogę Ci w tym:

 • Natężenie przepływu pary – lub prościej: ciągły wyrzut pary. najważniejsza sprawa. Wyjawia, jak efektywnie generator pary rozprasuje zagniecenia. Zawsze celuj w jak najwyższą wartość tego parametru i przypisz mu (tak jak ja) najwyższy priorytet. Dzięki temu Twój nowy nabytek momentalnie wygładzi łatwe w prasowaniu tkaniny, jak i rozprasuje uporczywe zagniecenia, pofalowania oraz zagięcia na sztywnych i grubych materiałach. Od jakiego poziomu można liczyć na naprawdę wydajną stację parową? W mojej ocenie od 130, a najlepiej 150 g/min. To już bardzo gęsta para, zdolna do adaptacji do wszystkich tkanin, również grubszych. Im częściej prasujesz takie rzeczy, jak np. żakiet, marynarkę, ciężkie zasłony czy wełniany płaszcz, tym wydajniejsza stacja parowa jest Ci potrzebna.
 • Ciśnienie – gęsty i stały strumień pary to nie wszystko. Musi wylatywać z otworów parowych pod odpowiednim ciśnieniem. Zasada taka sama jak w poprzednim punkcie: im wyższa wartość parametru, tym lepiej. Najkorzystniej, gdy ciśnienie osiąga lub przekracza 7 barów. Wypuszczona para szybko i głęboko wniknie we włókna prasowanych tkanin, które pod jej wpływem nabiorą nienagannej gładkości. Bo na tym to właśnie polega: struktura włókien się rozluźnia, a materiał staje się gładziutki. Wysokie ciśnienie bardzo pomoże gęstej parze rozprasować wymiętoloną odzież i inne tekstylia.
 • Moc – jeżeli spojrzysz na 2 powyższe parametry, to moc nic nowego Ci nie powie. Zdecydowanie nie jest to tak ważna cecha generatorów pary, a raczej następstwo ich sposobu działania. Najlepsze generatory pary nagrzewają się do 2 minut. Siłą rzeczy muszą dysponować wysoką mocą, aby szybko wytworzyć z wody gęstą parę przenikającą prasowany materiał. Najwydajniejszy sprzęt wyróżnia się mocą w okolicach 2400-2700 W. W tym przedziale pozostałe 2 parametry zapewne też będą trzymały wysoki poziom.

Kupując droższy i wydajniejszy generator pary, pielęgnacja odzieży pójdzie szybciutko. Nieestetyczne zagniecenia momentalnie znikną. Ale im budżet niższy, tym ten potencjał spada, bo nie ma co ukrywać – zarówno natężenie przepływu pary, jak i jej ciśnienie najbardziej odbijają się na cenie urządzenia.

generator pary podczas prasowania, który wygładza pomarszczoną sukienkę

Są tu jednak jeszcze 2 istotne cechy, które dopełniają aspekt skuteczności wygładzania pomarszczonych tkanin:

 • Uderzenie parysilny, czasem kilkukrotny wyrzut pary, która miejscowo nawilża tkaninę, aby usunąć z niej najoporniejsze zagniecenia. Staje się nieoceniony podczas prasowania w pionie. Aktywuje się go zazwyczaj poprzez kilkukrotne i szybkie naciśnięcie głównego przycisku. Przepływ pary podczas takiego uderzenia osiąga nawet ponad 600 g! Najlepiej, gdy przekracza chociaż 450-500 g. Nieraz pomoże Ci rozprostować bardziej wygniecione obszary na odzieży.
 • Dodatkowe tryby pracy – na przykład tryb energooszczędny (ECO). Przyda Ci się, gdy posługujesz się sprzętem o ogromnym potencjale, ale akurat prasujesz coś łatwiejszego (cienką bluzeczkę, koszulę, prostą sukienkę lub coś o małej powierzchni). Na przeciwległym biegunie znajduje się tryb MAX (lub też Turbo). Podkręca przepływ pary do granic możliwości danego sprzętu, jak najdłużej utrzymując wysoką wydajność. Wbrew pozorom często przydaje się podczas prasowania czegoś bardziej wrażliwego (plisy, koronki, falbanki), gdyż nie musisz dotykać tkaniny stopą żelazka (a prasować bardziej na odległość), aby usunąć zagniecenia i jednocześnie nie naruszyć prawidłowego fasonu. A generatory, które dają 100 procentową gwarancję bezpieczeństwa (brak przypaleń), mogą dotykając stopą prasowanych w pionie tkanin (lepszy efekt wygładzenia; para głębiej wnika w materiał). Niektórzy producenci (np. Tefal) oferują także tryb do delikatnych tkanin, np. jedwabiu, szyfonu, muślinu, tiulu, wiskozy czy eleganckiego stroju. Innym rozwiązaniem jest manualna regulacja intensywności strumienia pary, choć najlepszych stacji parowych w ogóle nie trzeba regulować (o czym jeszcze wspomnę).

Już po tej części poradnika prawie że rozstrzygniesz, jaki generator pary wybrać, aby spełnił oczekiwania. Skuteczność i szybkość rozprasowywania zagnieceń jest bowiem najważniejszą kwestią. Co istotne, już wyjściowo wypada dobrze w tej kategorii. Nieporównywalnie lepiej od steamerów, co zaznaczyłem w poradniku o tym, co jest lepsze: generator pary czy parownica do ubrań?

Przeczytaj jednak pozostałą część mojego poradnika, aby poznać kolejne cenne wskazówki!

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania generatora pary

Obie te cechy mają ze sobą ścisły związek. Testując najlepsze stacje parowe, nieraz byłem wręcz zachwycony tym, jak bardzo taki sprzęt ułatwia codzienne obowiązki. Dało mi to też argumenty na tak dla parowych generatorów przy tworzeniu poradnika o tym, czy warto kupić stację parową. Ale przejdźmy do konkretów z tej części.

Prześledźmy więc wspólnie technologie, funkcje i inne udogodnienia, które najbardziej wpływają na komfort i bezpieczeństwo prasowania:

 • Rozpoznawanie tkanin – jedno z najnowszych i najciekawszych rozwiązań. Przykładem (póki co jedynym) jest ActiveSense od Philipsa. Stopa ma niewielką kamerkę, która w połączeniu ze sztuczną inteligencją rozpoznaje rodzaj tkanin! Po co? Aby dostosować strumień parowy. Przykładowo jest łagodniejszy w przypadku jedwabiu czy kaszmiru lub intensywniejszy podczas wygładzania odzieży jesiennej czy zimowej. Doskonałe efekty bez zagadek, jak ustawić przepływ pary, aby dobrze prasować, ale niczego nie uszkodzić. Robi to za Ciebie sam generator.
 • Brak konieczności regulacji temperatury i brak ryzyka przypaleń – mniej zaawansowane od poprzedniej technologii, ale także przydatne. Swego rodzaju autonomia prasowania. Nic nie regulujesz, generator pary tego nie wymaga. Praktyczny przykład: prasujesz grube palto, płaszcz, jeansy, żakiet czy obrus, a po chwili cieniutki jedwab. I co? I nic nie musisz przestawiać, czekać na zmianę temperatury czy robić czegokolwiek innego! Druga sprawa, że żelazko generatora pary, przynajmniej takiego funkcjonalnego, bez obaw odłożysz na płasko – na deskę, a nawet… tak, bezpośrednio na ubraniu. Nic się nie przypali. I jak tu nie kochać nowoczesnych stacji parowych? Ze zwykłym żelazkiem jest to nie do pomyślenia. Przykładem takiego udogodnienia jest OptimalTEMP od Philipsa, o którym wspominałem wiele razy w rankingu. Zarówno za tę cechę, jak i za czujnik ruchu (o ile testy danego modelu wykazały ich precyzyjne działanie), przyznawałem duże plus w moim rankingu. I jest to często duża przewaga w starciu generator pary czy żelazko.
 • Czujnik ruchu – jak wyzwalać strumień pary z wytwornicy? Trzymaniem lub blokowaniem przycisku? Po co taki wysiłek! Najlepsze stacje parowe z żelazkami reagują na ruch. Odpowiada za to stosowny czujnik. Ruszasz żelazkiem, to wypuszcza parę, odkładasz je na bok, to przestaje – prosty i jakże przydatny mechanizm.
 • Waga i ergonomia żelazka – żelazko generatora pary nie może ważyć tyle, co takie osobne. Powinno być lekkie, niewielkie i z dobrze wyprofilowanym uchwytem. Uważnie się temu przypatrywałem, ustalając skład i miejsca w mojej klasyfikacji. W grę wchodzi łatwe manewrowanie i poświęcanie temu jak najmniejszego wysiłku.
 • Stopa żelazka (jakość wykonania) – można się rozwodzić nad materiałem wykonania stopy. Stopy żelazek od generatorów pary są bowiem: stalowe, teflonowe, ceramiczne, szafirowe, granitowe, emaliowane, a przede wszystkim eloxalowe. To właśnie eloxal jest często pożądany (bo i dwukrotnie twardszy od stali nierdzewnej). Niektórzy producenci (np. Philips) stosują dodatkowo tytanowe powłoki. Ale tak naprawdę, na bazie własnych testów polecanych stacji parowych, nie spotkałem się jeszcze ze stopą, która by mnie zawiodła pod względem jakości wykonania. Wszystkie zapewniały mi płynne prowadzenie po tkaninie. Przejdźmy więc do kolejnych punktów dotyczących tej części żelazka od generatora pary.
 • Stopa żelazka (kształt) – chodzi o profil, a przede wszystkim końcową część stopy. Powinna się sprytnie zwężać i mieć ostre zakończenie. Po co? Abyś bez trudu wyprasował wiele zakamarków: mankiety, okolice guzików, suwaków, zamków, kieszeni czy zaszewek. Dotrzesz do każdego obszaru swojego odzienia, nie pozostawiając na nim nieestetycznych zagnieceń.
 • Stopa żelazka (otwory parowe) – trudno ocenić otwory parowe na stopie, nie będąc inżynierem tworzącym stacje parowe czy żelazka. Po wielu doświadczeniach z różnymi modelami nawet po zdjęciu jestem w stanie nieco to zaopiniować. Liczy się przede wszystkim rozmieszczenie otworów, ich całkowita liczba, jak i średnica. Dobrym rozwiązaniem jest różnicowanie średnic otworów i umieszczanie tych najmniejszych jak najbliżej krawędzi. Powiększą prasowaną powierzchnię i nie będą dmuchać parą w taki sposób, aby poparzyć użytkownika. Zresztą… przyznam Ci się, że nigdy nie używałem rękawicy ochronnej, korzystając z generatora pary, a moje dłonie są całe. Ani razu nie oparzyłem się parą podczas testów. Choć z drugiej strony rękawica przydaje się podczas prasowania w pionie (jedną ręką prasujesz, a drugą, na której jest rękawica, podtrzymujesz materiał). W każdym razie, urządzenia tego typu są zdecydowanie bezpieczniejsze od zwykłych żelazek (i dla użytkownika, i dla tkanin).

PHILIPS GC9685/80 stopa z otworami parowymi

 • Prasowanie w pionie – czyli w dowolnej płaszczyźnie. Praktycznie zawsze jest możliwe w przypadku dobrych generatorów pary. Przyda Ci się, gdy pragniesz wyprasować coś spoczywającego na wieszaku czy karniszu. A jeżeli często Ci się to zdarza, to tym bardziej wróć do punktu dotyczącego wagi i ergonomii wytwornicy pary. Prasowanie w pionie jest bowiem bardziej męczące niż w poziomie.
 • Blokada kapania – nikt nie lubi wycieków ze stopy żelazka, a w efekcie plam na podłodze, desce do prasowania czy prasowanych ubraniach. A to nie wszystkie zagrożenia. Przez brak blokady kapania kamień zatka w końcu otwory parowe i ich kanaliki doprowadzające wodę. Na szczęście najlepsze stacje parowe walczą z tym problemem. Nie pozwalają na tworzenie się kropel, przekształcając każdą odrobinę cieczy w parę wodną.
 • Głośność pracy – tutaj akurat nie stawiałem jakiegoś większego priorytetu. Rozumiem jednak, że niektórzy mogą być bardziej wyczuleni na hałas. A stacje parowe często donośnie pracują. Słychać zarówno wydzielanie pary, jak i pracę bojlera w stacji parowej. Zdarzają się jednak bardzo ciche generatory pary, które dostawały za ten dodatkowy atut plusika.
 • Wymiary stacji parowej – było już o gabarytach żelazka, to teraz czas na samą stację. I tutaj wiele osób przeżywa zaskoczenie. Tak, bazy generatorów pary potrafią być duże i stosunkowo ciężkie (np. długie na ponad 40 cm, szerokie oraz wysokie na ponad 20 cm, a wagą przekraczać 5 kg). To niestety cena za wysoką wydajność i wiele technologii. Ale ważniejszą sprawą jest w mojej ocenie waga i wymiary żelazka. Niemniej wypada zwrócić uwagę, gdy masz mało miejsca w obszarze roboczym (tam, gdzie prasujesz). Nie zawsze jest też możliwe umieszczenie stacji parowej na desce, lecz to już zależy bardziej od deski (a konkretniej, czy jest to optymalna deska do stacji parowej). Na szczęście wiele ratuje cecha z kolejnego punktu.
 • Długość i elastyczność węża dopływowego oraz przewodu zasilającego – wymiary stacji parowych często wymuszają kładzenie ich na podłodze. A wtedy większe znaczenie ma długość węża doprowadzającego wodę ze stacji do żelazka. Zwykle wynosi 1,7-1,9 m, czyli wystarczająco. A przewód zasilający? Zazwyczaj jest nieznacznie dłuższy. Ważną cechą jest elastyczność węża. Gdy jest zbyt sztywny, operowanie żelazkiem może być mniej wygodne. Wybierałem generatory pary, które nie zrobią Ci z tym problemu.
 • Automatyczne wyłączanie – właściwie standard w nowoczesnych stacjach parowych. W przypadku bezczynności urządzenie samo się wyłącza. Dzieje się tak najczęściej po 5-10 minutach.

Jak widzisz, trochę kryteriów wyboru w tej części miałem. Ale dzięki tak skrupulatnemu podejściu do tematu, wyselekcjonowałem dla Ciebie generatory pary, które idealnie spełniają powyższe założenia. Owszem, w pełni robią to głównie te z kilku czołowych miejsc, ale nawet tańsze modele nie mogły w niczym wyraźniej zawodzić.

I pamiętaj też, że zawsze wypada wiedzieć, jak prasować generatorem pary. Jest bowiem kilka prostych zasad. Dzięki nim podniesiesz i komfort obsługi, i samą wydajność prasowania.

W części poradnikowej zostało jeszcze kilka słów o pojemniku na wodę oraz systemie odkamieniania. Wokół niego również krążą istotne cechy, więc przeczytaj moje wskazówki do końca.

Zbiornik na wodę i sposób pozbywania się kamienia z generatora

O zbiorniku krótko: pojemność przekraczająca najlepiej 1,5 l, prosta i czytelna podziałka (maksymalna i minimalna ilość wody), możliwość swobodnego odłączania i napełniania, nie musząc wyłączać stacji parowej – głównie za te cechy przyznawałem dodatkowe plusy. Dobrze, gdy otwór wlewowy jest wystarczająco szeroki i ma jakiś prosty system wstępnej filtracji.

A co z mechanizmem odkamieniania? Czy są tu jakieś sprytne funkcje odwapniania stacji parowej?

Tak!

Najlepszą opcję stanowi specjalna szufladka/zbiornik, gdzie gromadzi się woda z cząsteczkami kamienia. Co, gdy trzeba opróżnić to miejsce? Generator powiadomi Cię o tym sygnałem dźwiękowym lub wskaźnikiem na obudowie (a często na oba te sposoby). Wystarczy, że podstawisz kubek lub miskę, spuścisz i następnie wylejesz wodę. Proste, prawda? Najlepsze generatory pary właśnie tak pozbywają się osadu i kamienia, za co dostawały ode mnie dużego plusa.

Przykładowy system dobrego odkamieniania stacji parowej

Nieco mniej zaawansowane urządzenia oferują inne systemy. Dotyczy to głównie stosunkowo tanich stacji parowych.

Jest to chociażby wkład/sztyft antywapienny, który trzeba czyścić dołączoną szczoteczką lub opłukać pod bieżącą wodą. Również są to proste metody konserwacji, choć zawsze lepiej, jak całość ogranicza się do spuszczenia i wylania niewielkiej ilości wody.

Najmniej korzystnie wypadają filtry, które trzeba wymieniać. O ile sam proces wymiany jest banalny, tak niesie za sobą dodatkowe wydatki. Druga sprawa, że czasem jeden filtr wystarczy np. na rok użytkowania (a w zestawie potrafią być od razu 2 sztuki).

Wszystkie sposoby konserwacji omówiłem w poradniku o tym, jak odkamienić stację parową. Jeżeli temat usuwania kamienia Cię zainteresował, to zajrzyj do podanego artykułu już przed zakupem nowej stacji do prasowania i odświeżania ubrań.

Na rynku generatorów spotkałem się także z funkcją samoczyszczenia. Polega na udrożnieniu kanalików parowych.

Co do samej wody – wielu producentów nie widzi nic złego we wlewaniu zwykłej wody z kranu. Dotyczy to szczególnie najlepszych stacji parowych, które mają zaawansowane systemy odkamieniania. Jeżeli jest inaczej, to polecam jednak wodę demineralizowaną. A najlepiej będzie, gdy przeczytasz poradnik o tym, jaką wodę wlać do stacji parowej.

I po tej części wiesz już wszystko o wyborze dobrego generatora pary! Ale przygotowałem coś jeszcze. Mowa o mojej opinii na temat kwoty, jaką trzeba wydać na taki sprzęt. Zapraszam więc do przeczytania tej krótkiej analizy.

Ile wydać na dobry generator pary?

Generatory pary to taka kategoria, w której – że tak powiem – nie ma cudów. Nie widzę tu produktów, które byłyby tanie i niesamowicie wydajne. Potencjał idzie proporcjonalnie w górę wraz z ceną, co widać już po tabelce z rankingiem.

Jeżeli celujesz w stację parową, która ma ogarnąć obrusy, ręczniki, zasłony czy grube bądź sztywne okrycia wierzchnie, to musisz sporo wydać.

Segment wysokiej klasy generatorów pary zaczyna się od 1000 zł, lecz w przypadku najwyższych wymagań przygotuj nawet 1500 zł lub więcej. W zamian otrzymasz topowy generator z imponującym natężeniem przepływu pary, najprzydatniejszymi funkcjami i najlepszą jakością wykonania.

Jeżeli jednak na co dzień usuwasz zagniecenia ze stosunkowo prostych w wygładzaniu tkanin, a tylko czasem trafia się coś nieco grubszego, to zapewne wystarczy Ci stacja parowa do 800 zł.

Zakup droższego i lepszego sprzętu to zawsze bardziej przyszłościowa inwestycja, ale rozumiem też, że nie każdy chce wydawać na to większą kwotę. Alternatywy więc są, choć im niższa kwota, tym więcej kompromisów.

Pamiętaj w każdym razie, że mój ranking generatorów pary pamięta o osobach szukających czegoś bardziej budżetowego. Rotowałem segmentami cenowymi, aby każdy znalazł coś dla siebie i dobrze wydał swoje pieniądze na nowy sprzęt do prasowania.

Generatory pary – Podsumowanie

Dobry generator pary sprawia, że prasowanie przestaje być uciążliwe. Taki sprzęt poradzi sobie na różnych powierzchniach i płaszczyznach.

Nie musisz nim jedynie gruntownie rozprasowywać zagnieceń. Para jest dezynfekująca (usuwa drobnoustroje, w tym bakterie i wirusy). Stanowi dobry sposób na szybkie odświeżenie ubrań długo wiszących w szafie (lub takich, które źle znoszą pranie). Para przy okazji neutralizuje nieprzyjemne zapachy, np. papierosów, jedzenia czy spalin.

W tym materiale pokazałem Ci najlepsze stacje parowe z żelazkami, zaopiniowałem je i przekazałem sporo porad odnośnie najlepszego wyboru.

Teraz już doskonale wiesz, jaki generator pary kupić.

Pamiętaj, że moje materiały zawsze żyją – regularnie je aktualizuję, przeprowadzam kolejne testy produktów, sprawdzam ich możliwości, a w razie potrzeby służę pomocą w sekcji komentarzy.

Zainteresowany kolejnymi rankingami? Zobacz też:

Podoba Ci się na moim portalu? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments