Generator Pary Ranking 2021 | Opinie, Testy

Ranking generatorów pary szybko pokaże Ci najlepszy sprzęt z tej kategorii. Wybierając dobre urządzenie do prasowania, nie stracisz już nigdy tyle czasu i sił na ten obowiązek domowy.

Ranking generatorów pary z opiniami i poradnikiem jak wybrać

Najlepsze stacje parowe z żelazkami mają tak wysokie ciśnienie gęstej pary wodnej, że momentalnie rozprasowują zagniecenia. Z takim pomocnikiem Twoje ciuchy nabiorą nienagannej gładkości. Do tego poświęcisz temu dużo mniej czasu i sił, nie mówiąc o wyższym komforcie oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Co znajdziesz w moim rankingu żelazek z generatorem pary?

 • Tabelkę z najlepszymi generatorami pary. Umieściłem w niej także odnośniki do najniższych cech.
 • Zwięzłe, konkretne opinie o wyróżnionych produktach. Z wieloma z nich miałem styczność, niektóre długo testowałem, przez co doskonale wiem, o czym piszę i co polecam.
 • Kryteria wyboru, które jednocześnie stanowią unikalny poradnik zakupowy. Dowiesz się, co jest w tym sprzęcie najważniejsze.

W porównaniu z innymi rankingami mój materiał jest niezależny, na bieżąco aktualizowany, a przede wszystkim stworzony w oparciu o własne testy generatorów pary i zdobytą w ten sposób wiedzę.

Dzięki temu dobrze zainwestujesz swoje pieniądze, kupując stację parową, która rzeczywiście ułatwi Ci życie. Zapraszam!


 

Jaki generator pary
kupić? (Ranking)

Sprawdź, jaki generator pary jest najlepszy:

Najlepsze generatory pary 2021ZdjęcieNajniższe
ceny
Opinie
1. Philips PerfectCare PSG9040/80Generator pary Philips PerfectCare PSG9040/80Philips
MediaExpert

EURO
Przeczytaj opinię
2. Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80Philips
MediaMarkt
Przeczytaj opinię

Zobacz pełny test Philips GC9685/80

3. Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0EURO
MediaMarkt
Przeczytaj opinię
4. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30Philips
EURO
Przeczytaj opinię
5. Tefal Pro Express Ultimate GV9581Generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9581EUROPrzeczytaj opinię
6. Zelmer ZIS8700wydajny i polecany generator pary Zelmer ZIS8700MediaExpert
EURO
Neonet
Przeczytaj opinię
7. Philips PerfectCare PSG7024/20generator pary Philips PerfectCare PSG7024/20Philips
EURO

Przeczytaj opinię
8. Zelmer ZIS8400tani i dobry generator pary Zelmer ZIS8400MediaExpert
Electro
Neonet
Przeczytaj opinię
9. Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80Generator pary Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80Philips
MediaExpert
Electro
Przeczytaj opinię
10. Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30generator pary Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30Philips
EURO
MediaMarkt
Przeczytaj opinię

Najlepsze generatory pary (Opinie)

Własne testy stacji parowych bardzo mi pomogły w wyborze topowych produktów z tej kategorii. Zapraszam zatem do opinii o nich. Szybko się dowiesz, dlaczego właśnie te modele są w czołówce.

Miejsce 1: Philips PerfectCare PSG9040/80

Generator pary Philips PerfectCare PSG9040/80

Kup Philips PerfectCare PSG9040/80:
Philips
MediaExpert

EURO

Philips PerfectCare PSG9040/80 to niesamowity generator pary. Zapewnia wręcz rekordowe ciśnienie, dzięki któremu strumień parowy jest stały i odpowiednio mocny. Bez problemu wyprasujesz odzież jesienną, nie wspominając o cieńszych materiałach.

Największym atutem jest jednak co innego. Stopa żelazka została wyposażona w… kamerkę. W jakim celu? Aby razem ze sztuczną inteligencją sprzęt analizował rodzaj tkanin! W efekcie strumień parowy jest perfekcyjnie dostosowany do tego, co prasujesz.

Wygładzasz jedwab bądź kaszmir? Pary będzie tyle, aby skutecznie odświeżyć i rozprostować tkaninę, ale jej nie uszkodzić. Prasujesz płaszcz lub jeansy? Strumień parowy stanie się momentalnie mocniejszy, aby usunąć pogniecenia. Nic nie regulujesz, niczym się nie przejmujesz, a stacja robi swoje.

Na tym plusy się nie kończą. Część z żelazkiem jest trochę cięższa od wielu innych generatorów Philipsa, ale i tak nie przekracza 1 kg. Manewrowanie wytwornicą nie zmęczy Cię, a przynajmniej nie w takim stopniu jak cięższe stacje.

Twoje ubranie ma wyjątkowo uciążliwe zagniecenie? Skorzystasz z uderzenia pary, które w tym modelu osiąga aż do 750 g/min. Pojemnik na wodę jest spory (1,8 l), odkamienianie właściwie automatyczne (nie wymaga dużo czasu i sił), czujnik ruchu obecny (wypuszcza parę, gdy poruszasz żelazkiem, bardzo lubię tę funkcję), a jakość wykonania topowa.

Za to wszystko Philips woła jednak pokaźną kwotę. Z drugiej strony ma do tego prawo, bo stworzył fenomenalny sprzęt, który w wielu cechach deklasuje wszystkich konkurentów. Bez wątpienia najlepszy generator pary na rynku.

Na koniec dodam, że w sklepach znajdziesz także żelazko z generatorem pary o nazwie Philips PerfectCare PSG9050/20. To w rzeczywistości ten sam sprzęt. Dlaczego ma inne oznaczenie? Jest po prostu wyprodukowany dla innej sieci sklepów.

Philips PerfectCare PSG9040/80 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 180 g/min
Maksymalne ciśnienie pary9 barów
Moc3100 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)0,97 kg
Uderzenie paryDo 750 g
Dodatkowe trybyNie potrzebuje – automatycznie rozpoznaje tkaniny
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuTak
Pojemność zbiornika na wodę1,8 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,8/1,8 m

 

Miejsce 2: Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80

generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80

Kup Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80:
Philips
MediaMarkt

Od razu zakochałem się w tej stacji parowej! Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80 jest niezwykle wydajny. Bardzo sprawnie usuwał zagniecenia z moich koszuli, jeansów, sukienek żony czy zasłon oraz firanek. Już tryb ECO wystarczał, abym szybko wygładzał prasowane tkaniny.

Używając tego sprzętu, nie musisz regulować temperatury, niczym się nie przejmujesz (100% bezpieczeństwa dla tkanin, niczego nie przypalisz). Gwarantuje idealny poślizg i łatwo się nim manewruje (niska waga żelazka to ogromny atut topowych generatorów Philips), nawet w okolicach guzików, suwaków, zamków czy kieszeni.

Z uporczywymi pofalowaniami i zagnieceniami poradzi sobie jeszcze szybciej tryb MAX, jak i bardzo mocne uderzenie pary, które przydaje się także podczas prasowania w pionie. Dodatkowy tryb automatycznego wypuszczania pary reaguje na ruch żelazka (nie musisz naciskać przycisku, aby wypuszczać parę).

Na pochwałę zasługuje system odkamieniania. Wystarczy, że spuścisz wodę z cząsteczkami kamienia ze specjalnego zbiornika, gdy generator poinformuje Cię o takiej konieczności.

Świetna stacja parowa, którą gorąco polecam. Jeżeli chcesz jeszcze bliżej poznać to nietuzinkowe urządzenie, to odwiedź mój obszerny test Philipsa GC9685/80, w którym dokładnie sprawdziłem jego możliwości.

Philips PerfectCare Elite Plus GC9685/80 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 170 g/min
Maksymalne ciśnienie pary8 barów
Moc2700 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)0,8 kg
Uderzenie paryDo 650 g
Dodatkowe trybyECO, MAX
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuTak
Pojemność zbiornika na wodę1,8 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,9/2 m

 

Miejsce 3: Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0

generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0

Kup Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0:
EURO
MediaMarkt

Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0 to dobrze wykonany generator z bardzo wydajnym wyrzutem pary. Szybko odświeżysz i wygładzisz górę ciuchów, również tych grubszych bądź sztywniejszych.

Sprzęt wyposażono w inteligentny czujnik, który wykrywa ruch, wypuszczając strumień pary. To duża wygoda, nie musisz wtedy naciskać przycisku, aby prasować.

Samo żelazko nie należy może do najlżejszych z tej kategorii, ale łatwo się nim manewruje, wygładzając zagięcia na wielu różnych tkaninach.

Producent zastosował łatwy system odkamieniania. Woda z kamieniem gromadzi się w specjalnej szufladce Calc Collector, którą raz na jakiś czas trzeba opróżnić. Ważne, że odbywa się to w łatwy sposób.

Nie zabrakło oczywiście sprawnego prasowania w pionie, więc ogarniesz zasłony, firany, jak i wiszącą odzież. Tej klasy stacja parowa nada się do wielu zadań, perfekcyjnie usuwając pofalowania i zagniecenia z różnych materiałów.

Tefal Pro Express Ultimate GV9620E0 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 180 g/min
Maksymalne ciśnienie pary8 barów
Moc2600 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)1,3 kg
Uderzenie paryDo 650 g
Dodatkowe trybyEco, Delicate, Max
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuTak
Pojemność zbiornika na wodę1,9 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,7/1,8 m

 

Miejsce 4: Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

Kup Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30:
Philips
EURO

Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30 oferuje wiele technologii i funkcji, które pojawiają się w jeszcze droższych generatorach pary tego producenta. Ustępuje im za to pod względem natężenia przepływu pary i maksymalnego ciśnienia.

Ale nie są to duże różnice! W dalszym ciągu szybko i komfortowo wyprasujesz mnóstwo różnych tkanin. Nawet tych grubszych, jak np. jeansy, żakiet, płaszcz czy inną odzież wierzchnią. Dodatkowo pomoże w tym bardzo wydajny tryb MAX, jak i silny wyrzut pary.

Żelazko jest leciutkie, łatwo się nim manewruje, a ryzyko przypalenia czegoś nie istnieje. Stopa żelazka ma znakomity poślizg. Zarówno niewielka waga rączki, jak i świetnie zaprojektowana stopa stanowią gwarancję wygodnego, wręcz przyjemnego prasowania swojego odzienia.

Korzystając z funkcji Auto, para sama wydostaje się z otworów parowych – wystarczy, że poruszysz żelazkiem.

System odkamieniania banalny w obsłudze, nie trzeba się mocować z generatorem czy używać jakichś preparatów. Raz na jakiś czas opróżnisz zbiorniczek, w którym gromadzi się kamień, i problem z głowy!

Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 155 g/min
Maksymalne ciśnienie pary7,5 bara
Moc2700 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)0,8 kg
Uderzenie paryDo 520 g
Dodatkowe trybyECO, MAX
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuTak
Pojemność zbiornika na wodę1,8 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,7/1,8 m

 

Miejsce 5: Tefal Pro Express Ultimate GV9581

Generator pary Tefal Pro Express Ultimate GV9581

Kup Tefal Pro Express Ultimate GV9581:
EURO

Tefal Pro Express Ultimate GV9581 przekonał mnie przede wszystkim potencjałem dotyczącym efektywności wygładzania ubrań. Zapewnia do 180 g/min, co jest rezultatem godnym nawet dużo droższych generatorów pary.

Nie musisz długo przejeżdżać stopą generatora, aby wyrównać powierzchnię różnych tkanin, także tych grubszych. Podczas prasowania ubrań wierzchnich bądź z niewielkiej odległości wspomoże Cię uderzenie pary. Wynik na poziomie 600 g/min również jest godny kosztowniejszych modeli.

Do wyboru dostajesz kilka trybów pracy: oszczędzający energię, maksymalny oraz pod wygładzanie delikatnych materiałów. Zabrakło natomiast czujnika ruchu.

Obsługa sprzętu jest łatwa, choć część z żelazkiem waży 1,3 kg. To wspólna cecha wielu stacji parowych Tefal. Nie ma tragedii, choć konkurenci (a konkretniej Philips) tworzą lżejsze wytwornice do swoich generatorów.

Pozytywną opinię wzmacnia natomiast program odkamieniania, który oszczędzi sporo Twojego czasu. Długo się więc nie zastanawiałem – ten sprzęt zdecydowanie zasługuje na obecność w rankingu generatorów pary.

Tefal Pro Express Ultimate GV9581 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 180 g/min
Maksymalne ciśnienie pary8 barów
Moc2600 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)1,3 kg
Uderzenie paryDo 600 g
Dodatkowe trybyEco, Delicate, Max
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuNie
Pojemność zbiornika na wodę1,9 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,7/1,8 m

 

Miejsce 6: Zelmer ZIS8700

wydajny i polecany generator pary Zelmer ZIS8700

Kup Zelmer ZIS8700:
MediaExpert
EURO
Neonet

Zelmer ZIS8700 to jeden z najbardziej niedocenianych generatorów pary. Nie jest może na rynku jakoś długo, ale powinien sprzedawać się dużo lepiej. Dlaczego? Ponieważ w atrakcyjnej cenie zaoferuje Ci multum korzyści!

Przepływ pary dochodzi do 150 g/min. Efekt? Bez problemu wyprasujesz rzeczy na sezon jesienno-zimowy. Cienkie koszule, bluzki czy sukienki wygładzane są z kolei w mgnieniu oka. Nie musisz jeździć długo w jednym miejscu, aby usunąć uporczywe zagniecenia i pofalowania.

Strumień pary jest generowany przy ciśnieniu dochodzącym do 8 barów, co potęguje sprawne prasowanie. Nie stracisz zbyt wielu sił oraz czasu, nawet prasując stertę ciuchów.

Co jeszcze pomoże Ci w domowym obowiązku, którego większość z nas tak nie lubi? Pokrętło z trybami pracy. ECO oszczędza energię, tryb ZDROWIE jeszcze lepiej odkaża ubrania, a do tego masz także inne opcje.

Jedna z nich świetnie nadaje się do ciemnych ubrań. Dlaczego? Ponieważ minimalizuje ryzyko wyświecania materiału.

Mało opcji? To wiedz, że SmartCare w ogóle wybawi Cię od jakiejkolwiek regulacji! Generator dostosowuje swój potencjał, aby bezpiecznie prasować każdy rodzaj tkaniny. Nic nie przypali, nie stracisz nawet delikatnych ubrań.

Dokładając do tego prosty system odkamieniania, możliwość prasowania na sucho czy świetną jakość wykonania, to najlepszy generator parowy do 1000 zł. Ba, wyprzedził sporo wyraźnie droższych modeli. Jego zakup to teraz znakomity interes.

Zelmer ZIS8700 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 150 g/min
Maksymalne ciśnienie pary8 barów
Moc2600 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)b/d
Uderzenie paryDo 700 g
Dodatkowe trybyECO, ZDROWIE
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuNie
Pojemność zbiornika na wodę1,4 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,7/2 m

 

Miejsce 7: Philips PerfectCare PSG7024/20

generator pary Philips PerfectCare PSG7024/20

Kup Philips PerfectCare PSG7024/20:
Philips
EURO

Philips PerfectCare PSG7024/20 to dobry generator pary z żelazkiem, który nie wymaga regulacji temperatury (technologia OptimalTEMP, znana z jeszcze kosztowniejszych modeli Philips). Daje Ci to gwarancję, że wyprasujesz i delikatne materiały (np. jedwab), i te grubsze (np. jeansy) bez ryzyka przypalenia.

Zabrakło natomiast czujnika ruchu czy trybów ECO oraz MAX, które wyróżniają droższe stacje parowe Philipsa lub kilku jego konkurentów.

Ale sama wydajność jak najbardziej daje radę, szczególnie za sprawą ciągłego wyrzutu pary o wysokiej intensywności oraz bardzo wysokiemu ciśnieniu pary.

Koszule, sukienki, spodnie materiałowe, jak i jeansowe, niektóre grubsze rzeczy – łatwo i szybko wyprasujesz masę popularnych rodzajów ubioru, sprawiając, że odzyskają swój fason i prawidłową formę.

A zrobisz to bez większego wysiłku! Ogromną zaletą jest leciutkie żelazko połączone ze stacją trwałym wężem parowym. 0,8 kg wagi – porównując taki ciężar ze zwykłymi żelazkami, jasno wynika, jak przyjemniej będzie Ci się prasować. Również na tle innych generatorów to znakomity rezultat.

Pojemny i odłączany zbiornik gwarantuje długie prasowanie bez konieczności dolewania wody. Dużym atutem jest także system prostego odkamieniania. Polega na spuszczeniu brudnej wody z cząsteczkami kamienia, gdy stacja parowa się o to upomni. Oszczędzasz czas i siły na tej czynności.

Philips PerfectCare PSG7024/20 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 120 g/min
Maksymalne ciśnienie pary7,5 bara
Moc2100 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)0,8 kg
Uderzenie paryDo 480 g
Dodatkowe trybyBrak
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuNie
Pojemność zbiornika na wodę1,8 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,65/1,7 m

 

Miejsce 8: Zelmer ZIS8400

tani i dobry generator pary Zelmer ZIS8400

Kup Zelmer ZIS8400:
MediaExpert
Electro
Neonet

Zelmer ZIS8400 to tani i dobry generator pary. Jego stopa jest anodowana, a więc i trwała, i świetnie ślizgająca się po odzieniu. Nie boisz się o zarysowania stopy mogące zniszczyć tkaniny.

Furorę robią parametry tej stacji parowe, szczególnie że jest jak na nie śmiesznie tania. 150 g/min natężenia pary, 8 barów ciśnienia, tryb Boost podkręcający intensywność strumienia pary – z takim kompletem zalet wyprasujesz w zasadzie wszystko. Również grubsze i sztywniejsze rzeczy.

Nie ma może czujnika ruchu, ale jest za to system stałej temperatury – nadaje się do każdej tkaniny, którą przyjdzie Ci wygładzać. A że pogniecenia momentalnie znikają, nie stracisz zbyt wiele czasu przy desce do prasowania.

A co z odkamienianiem? Nie jest tak szybkie i nowoczesne jak w kilka razy droższych stacjach parowych, lecz mimo tego nie stracisz na to wielu sił czy nerwów. Wystarczy położyć urządzenie na podstawce z zestawu, aby wypuściło wrzącą wodę i gorącą parę z osadem. Samo daje Ci znać, gdy nadchodzi czas na usunięcie kamienia.

Co tu więcej dodawać? To najlepszy generator pary z tych najtańszych. Nie ma sobie równych w swoim segmencie i przebija dużo droższych modeli. Jeżeli chcesz wydać jak najmniej, ale nie rezygnując z wysokiej wydajności prasowania, to wybierz z mojego zestawienia właśnie ten sprzęt.

Zelmer ZIS8400 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 150 g/min
Maksymalne ciśnienie pary8 barów
Moc2400 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)b/d
Uderzenie paryDo 400 g
Dodatkowe trybyECO, BOOST
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuNie
Pojemność zbiornika na wodę1,6 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,5/1,8 m

 

Miejsce 9: Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80

Generator pary Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80

Kup Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80:
Philips
MediaExpert
Electro

Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80 to ciekawy generator pary, który w swojej cenie oferuje odpowiednio wysokie natężenie pary. Ciśnienie nie jest już tak imponujące jak w nieco droższych modelach, ale parowy strumień trzyma odpowiedni poziom.

Wyprasujesz więc nie tylko cienkie koszule czy sukienki, ale i nieco grubsze materiały.

Cieszy obecność wielu istotnych technologii. Inteligentny procesor regulacji temperatury zapewnia brak ryzyka przypalenia tkanin. Nie musisz regulować temperatury, a do dyspozycji dostajesz także tryb ECO. Oznacza mniejszy pobór prądu, a więc oszczędność pieniędzy.

Cechą wyróżniającą ten generator jest ogromny pojemnik na wodę. Osiąga aż 2,5 l, co jest rzadko spotykanym wynikiem. Możesz mieć do wyprasowania kilka potężnych szaf ubrań, a wody i tak Ci pewnie nie zabraknie. A jeśli nawet, to jej dolewki są możliwe w dowolnym czasie użytkowania sprzętu.

Z drugiej strony zbiornik nie jest odłączany i zwiększa całkowitą wagę stacji. Na szczęście samo żelazko pozostało leciutkie (0,8 kg), więc prasowanie nie będzie dla Ciebie zbyt męczące.

Philips PerfectCare Aqua Pro GC9405/80 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 120 g/min
Maksymalne ciśnienie pary6,7 bara
Moc2100 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)0,8 kg
Uderzenie paryDo 450 g
Dodatkowe trybyECO
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuNie
Pojemność zbiornika na wodę2,5 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,7/1,8 m

 

Miejsce 10: Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30

generator pary Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30

Kup Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30:
Philips
EURO

MediaMarkt

Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30 to atrakcyjny cenowo generator pary, w którym nie zabrakło ani łatwego odkamieniania, ani braku ryzyka przypalenia tkanin (możesz nawet postawić żelazko poziomo na ubraniu).

Bardzo wygodny w użytkowaniu sprzęt, dzięki któremu szybko wygładzisz swoje odzienie i inne tekstylia. Szczególnie że wydajność zastosowanego systemu parowego stoi na wysokim poziomie w stosunku do ceny.

Znalazł się nawet tryb MAX, a całość wspomaga silne uderzenie parowe.

Bardzo funkcjonalny, dobrze wykonany i skutecznie prasujący generator pary. A w dodatku za rozsądne pieniądze!

Philips PerfectCare Compact Plus GC7933/30 – specyfikacja:
Natężenie przepływu paryDo 120 g/min
Maksymalne ciśnienie pary6,5 bara
Moc2400 W
Waga (żelazko/głowica prasująca)1,3 kg
Uderzenie paryDo 450 g
Dodatkowe trybyMAX
Prasowanie w pionieTak
Czujnik ruchuNie
Pojemność zbiornika na wodę1,5 l
Długość węża parowego i przewodu zasilającego1,6/1,65 m

 

Jakiej firmy generator pary kupić?

Którzy producenci generatorów pary są najlepsi? Infografika

Kierowanie się samym producentem stacji parowej ma pewien sens. Jest tu kilku bardzo mocnych graczy, którzy trzymają wysoki poziom. Mają bowiem swoje unikalne technologie i inne udogodnienia, które zdobywają serca konsumentów.

Dlatego też postanowiłem zrobić przegląd najlepszych producentów generatorów pary i wskazać swojego lidera.

A jest nim zdecydowanie Philips.

Dlaczego?

Ponieważ produkuje łatwe w obsłudze stacje parowe z lekkimi żelazkami, którym nie brakuje wydajności i wielu udogodnień.

Największe wrażenie, pomijając samą skuteczność prasowania oraz niewielką wagę wytwornicy, zrobił na mnie precyzyjny czujnik ruchu, brak konieczności regulacji natężenia pary, a tym samym zerowe ryzyko przypalenia ciuchów, jak i wygodny, praktycznie bezwysiłkowy mechanizm odkamieniania. Dodając do tego świetne wykonanie, stacje parowe Philips wiodą prym w wielu segmentach cenowych.

I jest ich bardzo dużo!

To drugi powód, dla którego tak cenię na tym rynku Philipsa. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że to oferta wspomnianej marki stanowi ogromną część rynku. Nie są to wcale produkty niczym się nie różniące. Idealnie wypełniają luki pod względem cen. Ile byś nie miał pieniędzy, zapewne znajdziesz w swoim budżecie jakiś atrakcyjny generator pary Philipsa.

Kolejnym mocnym graczem na rynku generatorów pary, jak i w ogóle sprzętu prasującego, jest Tefal. Szczególnie na wyższej półce ma kilka znakomitych urządzeń. Bardzo wydajne, trwałe, nowoczesne i wygodne w obsłudze – rywalizacja między Philipsem a Tefalem jest bardzo ciekawa, a w przyszłości zobaczymy zapewne jeszcze wiele świetnych stacji parowych tych firm.

Na kogo jeszcze zwrócić uwagę?

W pewnym momencie do gry dołączył Zelmer. Kierował się najprawdopodobniej prostym przepisem na sukces: zróbmy dobry sprzęt i zawołajmy za niego mniej niż konkurenci! I to się udało: stacje parowe Zelmer są tanie, a wydajne i nowoczesne. Świetny sprzęt, który aktualnie gorąco polecam osobom z mniejszym budżetem.

Swoje aspiracje zgłasza z pewnością Braun. Wśród flagowych generatorów pary przegrywa jednak walkę z Philipsem oraz Tefalem. A bardziej budżetowe urządzenia prasujące strącił mu z zestawienia wspomniany przed chwilą Zelmer. Mimo tego przyglądam się wciąż ofercie Brauna, wypatrując nowych modeli.

Opuszczając już aspekt producenta, najlepiej będzie, gdy kupisz najlepszy dla siebie generator pary w oparciu o własne potrzeby. Aby tego dokonać, przeczytaj koniecznie kolejną część tego materiału. Wyjaśnię w niej wszystkie najważniejsze cechy stacji parowych.

Jak wybrałem najlepsze generatory pary?

Nic nie jest tu przypadkowe. Spędziłem długie godziny na testach generatorów pary, jak i analizowaniu ich najważniejszych parametrów, funkcji oraz technologii.

Zdobyte doświadczenie i wiedza pozwoliły mi ustalić własne priorytety. Teraz je dla Ciebie omówię. To jednocześnie kompletny poradnik zakupowy z unikalnymi poradami.

Skuteczność usuwania zagnieceń za pomocą generatora pary

Po co zamieniać zwykłe lub parowe żelazko na dobry generator pary? Ma być szybciej, wygodniej, bezpieczniej i skuteczniej. Zasada działania stacji parowej sprzyja temu.

Na początku skupmy się na szybkości i skuteczności usuwania zagnieceń z różnych tkanin. Na szczęście dasz radę to spokojnie ocenić przed zakupem, nie musząc nawet testować danego generatora pary.

Jak to zrobić? Wystarczy, że odpowiednio zinterpretujesz 3 kluczowe w tym punkcie parametry.

Pomogę Ci w tym:

Cechy wpływające na wydajność generatorów pary - Infografika

 • Natężenie przepływu pary – lub prościej: ciągły wyrzut pary. Najważniejsza sprawa. Wyjawia, jak efektywnie generator pary rozprasuje zagniecenia. Zawsze celuj w jak najwyższą wartość tego parametru i przypisz mu (tak jak ja) najwyższy priorytet. Dzięki temu Twój nowy nabytek momentalnie wygładzi łatwe w prasowaniu tkaniny, jak i rozprasuje uporczywe zagniecenia, pofalowania oraz zagięcia na sztywnych i grubych materiałach. Od jakiego poziomu można liczyć na naprawdę wydajną stację parową? W mojej ocenie od 130, a najlepiej 150 g/min. To już bardzo gęsta para, zdolna do adaptacji do wszystkich tkanin, również grubszych. Im częściej prasujesz takie rzeczy, jak np. żakiet, marynarkę, ciężkie zasłony czy wełniany płaszcz, tym wydajniejsza stacja parowa jest Ci potrzebna.
 • Ciśnienie – gęsty i stały strumień pary to nie wszystko. Musi wylatywać z otworów parowych pod odpowiednim ciśnieniem. Zasada taka sama jak w poprzednim punkcie: im wyższa wartość parametru, tym lepiej. Najkorzystniej, gdy ciśnienie osiąga lub przekracza 7 barów. Wypuszczona para szybko i głęboko wniknie we włókna prasowanych tkanin, które pod jej wpływem nabiorą nienagannej gładkości. Bo na tym to właśnie polega: struktura włókien się rozluźnia, a materiał staje się gładziutki. Wysokie ciśnienie bardzo pomoże gęstej parze rozprasować wymiętoloną odzież i inne tekstylia.
 • Moc – jeżeli spojrzysz na 2 powyższe parametry, to moc nic nowego Ci nie powie. Zdecydowanie nie jest to tak ważna cecha generatorów pary, a raczej następstwo ich sposobu działania. Najlepsze generatory pary nagrzewają się do 2 minut. Siłą rzeczy muszą dysponować wysoką mocą, aby szybko wytworzyć z wody gęstą parę przenikającą prasowany materiał. Najwydajniejszy sprzęt wyróżnia się mocą w okolicach 2400 – 2700 W. W tym przedziale pozostałe 2 parametry zapewne też będą trzymały wysoki poziom.

Kupując droższy i wydajniejszy generator pary, pielęgnacja odzieży pójdzie szybciutko. Nieestetyczne zagniecenia momentalnie znikną. Ale im budżet niższy, tym ten potencjał spada, bo nie ma co ukrywać – zarówno natężenie przepływu pary, jak i jej ciśnienie najbardziej odbijają się na cenie urządzenia.

generator pary podczas prasowania, który wygładza pomarszczoną sukienkę

Są tu jednak jeszcze 2 istotne cechy, które dopełniają aspekt skuteczności wygładzania pomarszczonych tkanin:

 • Uderzenie parysilny, czasem kilkukrotny wyrzut pary. Miejscowo nawilża tkaninę, aby usunąć z niej najoporniejsze zagniecenia. Staje się nieoceniony podczas prasowania w pionie. Aktywuje się go zazwyczaj poprzez kilkukrotne i szybkie naciśnięcie głównego przycisku. Przepływ pary podczas takiego uderzenia osiąga nawet ponad 600 g! Najlepiej, gdy przekracza chociaż 450 – 500 g. Nieraz pomoże Ci rozprostować bardziej wygniecione obszary na odzieży.
 • Dodatkowe tryby pracy – na przykład tryb energooszczędny (ECO). Przyda Ci się, gdy posługujesz się sprzętem o ogromnym potencjale, ale akurat prasujesz coś łatwiejszego (cienką bluzeczkę, koszulę, prostą sukienkę lub coś o małej powierzchni). Odwrotnie działa tryb MAX (lub też Turbo). Podkręca przepływ pary do granic możliwości, jak najdłużej utrzymując wysoką wydajność. Wbrew pozorom często przydaje się podczas prasowania czegoś bardziej wrażliwego (plisy, koronki, falbanki), gdyż nie musisz dotykać tkaniny stopą żelazka (a prasować bardziej na odległość), aby usunąć zagniecenia i jednocześnie nie naruszyć prawidłowego fasonu. Niektórzy producenci (np. Tefal) oferują także tryb do delikatnych tkanin, np. jedwabiu, szyfonu, muślinu, tiulu, wiskozy czy eleganckiego stroju. Innym rozwiązaniem jest manualna regulacja intensywności strumienia pary, choć najlepszych stacji parowych w ogóle nie trzeba regulować (o czym jeszcze wspomnę).

Już po tej części poradnika prawie że rozstrzygniesz, jaki generator pary wybrać, aby spełnił oczekiwania. Skuteczność i szybkość rozprasowywania zagnieceń jest bowiem najważniejszą kwestią. Co istotne, już wyjściowo wypada dobrze w tej kategorii. Nieporównywalnie lepiej od steamerów, co zaznaczyłem w poradniku o tym, co jest lepsze: generator pary czy parownica do ubrań?

Przeczytaj jednak pozostałą część mojego poradnika, aby poznać kolejne cenne wskazówki!

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania generatora pary

Obie te cechy mają ze sobą ścisły związek. Testując najlepsze stacje parowe, nieraz byłem wręcz zachwycony tym, jak bardzo taki sprzęt ułatwia codzienne obowiązki. Dało mi to też argumenty na tak dla parowych generatorów przy tworzeniu poradnika o tym, czy warto kupić stację parową.

Prześledźmy wspólnie technologie, funkcje i inne udogodnienia, które najbardziej wpływają na komfort i bezpieczeństwo prasowania:

Najlepsze funkcje generatorów pary - infografika

 • Rozpoznawanie tkanin – jedno z najnowszych rozwiązań. Przykładem (póki co jedynym) jest ActiveSense od Philipsa. Stopa ma niewielką kamerkę, która w połączeniu ze sztuczną inteligencją rozpoznaje rodzaj tkanin! Po co? Aby dostosować strumień parowy. Przykładowo jest łagodniejszy w przypadku jedwabiu czy kaszmiru lub intensywniejszy podczas wygładzania odzieży jesiennej czy zimowej. Doskonałe efekty bez zagadek, jak ustawić przepływ pary, aby dobrze prasować, ale niczego nie uszkodzić. Robi to za Ciebie sam generator.
 • Brak konieczności regulacji temperatury i brak ryzyka przypaleń – swego rodzaju autonomia prasowania. Nic nie regulujesz, generator pary tego nie wymaga. Praktyczny przykład: prasujesz grube palto, płaszcz, jeansy, żakiet czy obrus, a po chwili cieniutki jedwab. I co? I nic nie musisz przestawiać, czekać na zmianę temperatury czy robić czegokolwiek innego! Co więcej, żelazko generatora pary bez obaw odłożysz na płasko – na deskę, a nawet… tak, bezpośrednio na ubraniu. Nic się nie przypali. Przykładem takiego udogodnienia jest OptimalTEMP od Philipsa, o którym wspominałem wiele razy w rankingu. Zarówno za tę cechę, jak i za czujnik ruchu (o ile testy danego modelu wykazały ich precyzyjne działanie), przyznawałem duże plus w moim rankingu. I jest to często duża przewaga w starciu generator pary czy żelazko.
 • Czujnik ruchu – jak wyzwalać strumień pary z wytwornicy? Trzymaniem lub blokowaniem przycisku? Po co taki wysiłek! Najlepsze stacje parowe z żelazkami reagują na ruch. Odpowiada za to stosowny czujnik. Ruszasz żelazkiem, to wypuszcza parę, odkładasz je na bok, to przestaje – prosty i jakże przydatny mechanizm. Ze względów bezpieczeństwa ta funkcja nie działa nigdy podczas prasowania w pionie.
 • Waga i ergonomia żelazka – żelazko generatora pary nie może ważyć tyle, co takie osobne. Powinno być lekkie, niewielkie i z dobrze wyprofilowanym uchwytem. Wtedy na prasowanie nie stracisz zbyt wielu sił.
 • Stopa żelazka (jakość wykonania) – stopy żelazek od generatorów pary mogą być: stalowe, teflonowe, ceramiczne, szafirowe, granitowe, emaliowane, a przede wszystkim eloxalowe. To właśnie eloxal jest często pożądany (bo i dwukrotnie twardszy od stali nierdzewnej). Niektórzy producenci (np. Philips) stosują dodatkowo tytanowe powłoki. Na bazie własnych testów polecanych stacji parowych nie spotkałem się jeszcze ze stopą, która by mnie zawiodła pod względem jakości wykonania. Wszystkie zapewniały mi płynne prowadzenie po tkaninie.
 • Stopa żelazka (kształt) – chodzi o profil, a przede wszystkim końcową część stopy. Powinna się sprytnie zwężać i mieć ostre zakończenie. Po co? Abyś bez trudu wyprasował wiele zakamarków: mankiety, okolice guzików, suwaków, zamków, kieszeni czy zaszewek. Dotrzesz do każdego obszaru swojego odzienia, nie pozostawiając na nim nieestetycznych zagnieceń.
 • Stopa żelazka (otwory parowe) – liczy się przede wszystkim rozmieszczenie otworów, ich całkowita liczba, jak i średnica. Dobrym rozwiązaniem jest różnicowanie średnic otworów i umieszczanie tych najmniejszych jak najbliżej krawędzi. Powiększą prasowaną powierzchnię i nie będą dmuchać parą w taki sposób, aby poparzyć użytkownika.

PHILIPS GC9685/80 stopa z otworami parowymi

 • Prasowanie w pionie – czyli w dowolnej płaszczyźnie. Praktycznie zawsze jest możliwe w przypadku dobrych generatorów pary. Przyda Ci się, gdy pragniesz wyprasować coś spoczywającego na wieszaku czy karniszu. A jeżeli często Ci się to zdarza, to tym bardziej wróć do punktu dotyczącego wagi i ergonomii wytwornicy pary. Prasowanie w pionie jest bowiem bardziej męczące niż w poziomie.
 • Blokada kapania – nikt nie lubi wycieków ze stopy żelazka, a w efekcie plam na podłodze, desce do prasowania czy prasowanych ubraniach. A to nie wszystkie zagrożenia. Przez brak blokady kapania kamień zatka w końcu otwory parowe i ich kanaliki doprowadzające wodę. Na szczęście najlepsze stacje parowe walczą z tym problemem. Nie pozwalają na tworzenie się kropel, przekształcając każdą odrobinę cieczy w parę wodną.
 • Głośność pracy – tutaj akurat nie stawiałem jakiegoś większego priorytetu. Rozumiem jednak, że niektórzy mogą być bardziej wyczuleni na hałas. A stacje parowe często donośnie pracują. Słychać zarówno wydzielanie pary, jak i pracę bojlera w stacji parowej. Zdarzają się jednak bardzo ciche generatory pary, które dostawały za ten dodatkowy atut plusika.
 • Wymiary stacji parowej – bazy generatorów pary potrafią być duże i stosunkowo ciężkie (np. długie na ponad 40 cm, szerokie oraz wysokie na ponad 20 cm, a wagą przekraczać 5 kg). To niestety cena za wysoką wydajność i wiele technologii. Ale ważniejszą sprawą jest w mojej ocenie waga i wymiary żelazka. Niemniej wypada zwrócić uwagę na bazę, gdy masz mało miejsca w obszarze roboczym (tam, gdzie prasujesz). Nie zawsze jest też możliwe umieszczenie stacji parowej na desce, lecz to już zależy bardziej od deski (czy jest to optymalna deska do stacji parowej). Na szczęście wiele ratuje cecha z kolejnego punktu.
 • Długość i elastyczność węża dopływowego oraz przewodu zasilającego – wymiary stacji parowych często wymuszają kładzenie ich na podłodze. A wtedy większe znaczenie ma długość węża doprowadzającego wodę ze stacji do żelazka. Zwykle wynosi 1,7 – 1,9 m, czyli wystarczająco. A przewód zasilający? Zazwyczaj jest nieznacznie dłuższy. Ważną cechą jest elastyczność węża. Gdy jest zbyt sztywny, operowanie żelazkiem może być mniej wygodne. Wybierałem generatory pary, które nie zrobią Ci z tym problemu.
 • Automatyczne wyłączanie – standard w nowoczesnych stacjach parowych. W przypadku bezczynności urządzenie samo się wyłącza. Dzieje się tak najczęściej po 5 – 10 minutach.

Pamiętaj też, że zawsze wypada wiedzieć, jak prasować generatorem pary. Jest bowiem kilka prostych zasad. Dzięki nim podniesiesz i komfort obsługi, i samą wydajność prasowania.

W części poradnikowej zostało jeszcze kilka słów o pojemniku na wodę oraz systemie odkamieniania. Wokół niego również krążą istotne cechy, więc przeczytaj moje wskazówki do końca.

Zbiornik na wodę i sposób pozbywania się kamienia z generatora

Pojemność i zalety zbiornika generatora pary - Infografika

O zbiorniku krótko: pojemność przekraczająca najlepiej 1,5 l, prosta i czytelna podziałka (maksymalna i minimalna ilość wody), możliwość swobodnego odłączania i napełniania, nie musząc wyłączać stacji parowej – głównie za te cechy przyznawałem dodatkowe plusy. Dobrze, gdy otwór wlewowy jest wystarczająco szeroki i ma jakiś prosty system wstępnej filtracji.

A co z mechanizmem odkamieniania? Czy są tu jakieś sprytne funkcje odwapniania stacji parowej?

Tak!

Najlepszą opcję stanowi specjalna szufladka/zbiornik, gdzie gromadzi się woda z cząsteczkami kamienia. Co, gdy trzeba opróżnić to miejsce? Generator powiadomi Cię o tym sygnałem dźwiękowym lub wskaźnikiem na obudowie (a często na oba te sposoby). Wystarczy, że podstawisz kubek lub miskę, spuścisz i następnie wylejesz wodę. Proste, prawda? Najlepsze generatory pary właśnie tak pozbywają się osadu i kamienia, za co dostawały ode mnie dużego plusa.

Przykładowy system dobrego odkamieniania stacji parowej

Nieco mniej zaawansowane urządzenia oferują inne systemy. Dotyczy to głównie stosunkowo tanich stacji parowych.

Jest to chociażby wkład/sztyft antywapienny, który trzeba czyścić dołączoną szczoteczką lub opłukać pod bieżącą wodą. Również są to proste metody konserwacji, choć zawsze lepiej, jak całość ogranicza się do spuszczenia i wylania niewielkiej ilości wody.

Najmniej korzystnie wypadają filtry, które trzeba wymieniać. O ile sam proces wymiany jest banalny, tak niesie za sobą dodatkowe wydatki. Druga sprawa, że czasem jeden filtr wystarczy np. na rok użytkowania (a w zestawie potrafią być od razu 2 sztuki).

Wszystkie sposoby konserwacji omówiłem w poradniku o tym, jak odkamienić stację parową. Jeżeli temat usuwania kamienia Cię zainteresował, to zajrzyj do podanego artykułu już przed zakupem nowej stacji do prasowania i odświeżania ubrań.

Na rynku generatorów spotkałem się także z funkcją samoczyszczenia. Polega na udrożnieniu kanalików parowych.

Co do samej wody – wielu producentów nie widzi nic złego we wlewaniu zwykłej wody z kranu. Dotyczy to szczególnie najlepszych stacji parowych, które mają zaawansowane systemy odkamieniania. Jeżeli jest inaczej, to polecam jednak wodę demineralizowaną. A najlepiej będzie, gdy przeczytasz poradnik o tym, jaką wodę wlać do stacji parowej.

I po tej części wiesz już wszystko o wyborze dobrego generatora pary! Ale przygotowałem coś jeszcze. Mowa o mojej opinii na temat kwoty, jaką trzeba wydać na taki sprzęt. Zapraszam więc do przeczytania tej krótkiej analizy.

Ile wydać na dobry generator pary?

Generatory pary to taka kategoria, w której potencjał urządzeń idzie zazwyczaj proporcjonalnie w górę wraz z ceną.

Jeżeli celujesz w stację parową, która ma ogarnąć obrusy, ręczniki, zasłony czy grube bądź sztywne okrycia wierzchnie, to musisz trochę wydać.

Segment wysokiej klasy generatorów pary zaczyna się od 1000 zł, lecz w przypadku najwyższych wymagań przygotuj nawet 1500 zł lub więcej. W zamian otrzymasz topowy generator z imponującym natężeniem przepływu pary, najprzydatniejszymi funkcjami i najlepszą jakością wykonania.

Jeżeli jednak na co dzień usuwasz zagniecenia ze stosunkowo prostych w wygładzaniu tkanin, a tylko czasem trafia się coś nieco grubszego, to zapewne wystarczy Ci stacja parowa do 800 zł.

Zakup droższego i lepszego sprzętu to zawsze bardziej przyszłościowa inwestycja, ale rozumiem też, że nie każdy chce wydawać na to większą kwotę. Alternatywy więc są, choć im niższa kwota, tym więcej kompromisów.

Pamiętaj w każdym razie, że mój ranking generatorów pary pamięta o osobach szukających czegoś bardziej budżetowego. Rotowałem segmentami cenowymi, aby każdy znalazł coś dla siebie i dobrze wydał swoje pieniądze na nowy sprzęt do prasowania.

Generatory pary – Podsumowanie

Dobry generator pary sprawia, że prasowanie przestaje być uciążliwe. Taki sprzęt poradzi sobie na różnych powierzchniach i płaszczyznach.

Nie musisz nim jedynie gruntownie rozprasowywać zagnieceń. Para jest dezynfekująca (usuwa drobnoustroje, w tym bakterie i wirusy). Stanowi dobry sposób na szybkie odświeżenie ubrań długo wiszących w szafie (lub takich, które źle znoszą pranie). Para przy okazji neutralizuje nieprzyjemne zapachy, np. papierosów, jedzenia czy spalin.

W tym materiale pokazałem Ci najlepsze stacje parowe z żelazkami, zaopiniowałem je i przekazałem sporo porad odnośnie najlepszego wyboru.

Teraz już doskonale wiesz, jaki generator pary kupić.

Pamiętaj, że moje materiały zawsze żyją – regularnie je aktualizuję, przeprowadzam kolejne testy produktów, a w razie potrzeby służę pomocą w sekcji komentarzy.

Zainteresowany kolejnymi rankingami? Zobacz też:

Podoba Ci się na moim portalu? Jeżeli tak, to:

[Głosów: 3   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

Czy w generatorze pary znajduje się pompa wytwarzająca ciśnienie pary ? Pytam bo gdzieś przeczytałem opinię nt. jakiegoś modelu Philipsa, że generator głośno pracuje.

Michalina
Michalina
2 miesięcy temu

A Zelmer? Nie ma ich w rankingu a maja bardzo dobre parametry przy niskiej cenie??

Karolina
Karolina
2 miesięcy temu

Super! Stacji potrzebuję przede wszystkim do prasowania sukienek i koszul ale kilka razy w roku potrzebuje tez wyprasować (najlepiej w pionie) kilkadziesiąt metrów bieżących firanek i zasłon. Czy możesz wskazać które Twoim zdaniem będą najlepsze w takim przypadku? Dziękuję i pozdrawiam!

Karolina
Karolina
2 miesięcy temu

Dziękuję 🙂