Najlepsze żelazka parowe – Opinie
Żelazko parowe Tefal Ultimate Pure FV9845

Kliknij i kup Tefal Ultimate Pure FV9845
⇓
MediaExpert
EURO
OleOle
Tefal Ultimate Pure FV9845, czyli niezawodne żelazko parowe, które wytwarza parę o natężeniu 60 g/min. Do tego jest to wartość pewna (bez przekłamań) – sprzęt nie ma problemu z utrzymywaniem jej.
Para od razu wnika we włókna tkanin, aby je rozluźnić i wyprostować. Tym uniwersalnym żelazkiem wygładzisz bawełnę, len, syntetyki, welur i sporo innych materiałów.
Ceramiczna stopa Durilium AirGlide momentalnie się nagrzewa i nie wymaga jakiejś specjalnej pielęgnacji. Poślizg po tkaninach jest wyjątkowo gładki. Dodając do tego wagę na poziomie 1,45 kg, nie musisz mocno dociskać żelazka, aby skutecznie prasować, a z drugiej strony czynność ta nie jest zbyt męcząca.
Zakres temperatury prasowania ustawiasz jasno opisanym pokrętłem. Urządzenie wiernie dozuje parę, aby szybko usunąć zagniecenia, ale też nie zniszczyć Twojego ubrania. Nie boisz się, że ulubiony ciuch trafi do kosza; to żelazko bardzo dba o jakość i fason odzienia. Ma także skuteczną blokadę kapania, która chroni materiał przed mokrymi plamami.
Sprzęt jest do tego świetnie wykonany i prosty w konserwacji. Odkamienianie polega praktycznie na samoczyszczeniu. Kamień zbiera się na filtrze, który raz na jakiś czas trzeba wyjąć, wyczyścić (trwa to chwilę) i włożyć z powrotem do żelazka.
Tefal Ultimate Pure FV9845 nie jest tanim modelem. W zamian oferuje znakomite efekty prasowania, niebywały komfort wygładzania ubrań, bezawaryjność oraz łatwe odkamienianie. To pewniak na tym rynku i w mojej ocenie najlepsze żelazko parowe.
Żelazko parowe Philips Azur Elite GC5039/30

Kliknij i kup Philips Azur Elite GC5039/30
⇓
MediaExpert
MediaMarkt
Philips Azur Elite GC5039/30 to nowoczesne żelazko parowe, które samo dobiera temperaturę. Natężenie strumienia pary wynosi aż 75 g/min, a moc 3000 W.
Szybko wygładzisz nie tylko koszule, sukienki czy dziecięce ubranka, ale i jeansy oraz okrycia wierzchnie. Uderzenie pary na poziomie 260 g rozprasuje z kolei bardziej uciążliwe pomarszczenia materiału.
Nie ma tu pokrętła regulacji temperatury. Jakim cudem? Za sprawą OptimalTEMP, które automatycznie dobiera natężenie strumienia pary. Niczego nie przypalisz i nie musisz sortować ubrań do prasowania. Z drugiej strony niektórzy wolą jednak tradycyjne pokrętła, aby jeszcze precyzyjniej dobrać ustawienia do materiału.
Kolejną ważną cechą jest czujnik ruchu (DynamiQ). Działa prosto: im wolniejsze ruchy, tym więcej pary wylatuje z dysz. A jeżeli w ogóle nie manewrujesz żelazkiem, to para zostaje wyłączona. Swego rodzaju autonomia prasowania. Nie zastanawiasz się nad ustawieniami.
Oczywiście masz kontrolę nad trybami pracy. Oprócz trybu inteligentnego włączysz także: MAX (stały i możliwie najsilniejszy strumień pary), IONIC (para zostaje wzbogacona o jony, aby lepiej dezynfekować odzież) oraz opcję wyłączenia generowania pary.
A co ze stopą? Zwie się SteamGlide Advanced. Podstawę wykonano ze stali szlachetnej, a na wierzchu znajduje się powłoka z tytanu. Efekt? Płynność ślizgu, bardzo wygodne prasowanie, a do tego wysoka odporność stopy na zarysowana i uszkodzenia mechaniczne. Idealnie połączenie.
Do tego wszystkiego nie tracisz czasu na kłopotliwe odkamienianie. Dzięki funkcji Quick Calc Release wyjmujesz z żelazka niewielką tackę i opłukujesz ją pod bieżącą wodą. To w niej zbiera się wytrącony z wody kamień oraz osad. Cały proces nie zabierze Ci zbyt dużo czasu.
To żelazko jest wydajne, funkcjonalne, dobrze wykonane i wygodne w obsłudze. Kosztuje jednak sporo, a krok w stronę w pełni automatycznej pracy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W moich testach żelazek (i innych prasowaczy) te funkcje wypadły jednak dobrze, doceniłem je. Dlatego też GC5039/30 znajduje się wysoko w rankingu.
Żelazko parowe Braun TexStyle 9 SI 9188 E BK

Kliknij i kup Braun TexStyle 9 SI 9188 E BK
⇓
MediaExpert
MediaMarkt
Electro
Braun TexStyle 9 SI 9188 E BK to popularne, porządne żelazko z wieloma zaletami. Wytwarzanie pary osiąga 50 g/min i trzyma stały poziom. Wyrzut pary dochodzi do 230 g. Dzięki temu sprzęt nada się do wielu pomiętych ubrań, z których prędko znikną pomarszczenia i pofalowania.
Furorę robi stopa tego urządzenia do prasowania odzieży. Eloxalowa powłoka znakomicie ślizga się po materiale. Jest także wyjątkowo wytrzymała. Miałem z nią do czynienia podczas testu żelazek parowych i spodobała mi się najbardziej ze wszystkich dostępnych opcji.
Stopa jest w kształcie łezki, więc prowadzisz ją w dowolnym kierunku, nie marszcząc materiału. Prasowanie staje się dużo łatwiejsze. Nie tracisz czasu na wygładzanie tych samych miejsc. Szybko odświeżysz i wyprasujesz koszule, spodnie, sukienki, bieliznę, pościel, obrusy, ręczniki itd.
Do tego para wodna, szczególnie o takiej intensywności, dezynfekuje wszelkie tekstylia. Usuniesz z nich alergeny i nieprzyjemny zapach. To ważne chociażby dla alergików lub troskliwych rodziców prasujących ciuszki swojego malucha.
Konstrukcja sprzyja także prasowaniu trudno dostępnych miejsc. Chodzi o przestrzenie między guzikami czy okolice zamków, suwaków, zaszewek, plisów, falbanek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prasować lub odświeżać ubrania w pionie, np. gdy wiszą na wieszaku.
A jak poradzić sobie z dobraniem temperatury oraz natężenia pary do odzieży?
Na 2 sposoby. Na uchwycie znajduje się pokrętło z 6-stopniową skalą. Oprócz niego skorzystasz z iCare. Ten tryb działa automatycznie. Dobiera stałą temperaturę, która nie uszkodzi delikatnych tkanin. Prasujesz rzeczy hurtowo, nie bojąc się o przypalenie czegoś oraz czekanie na nagrzanie bądź schłodzenie.
W drugim przypadku mowa więc o polecanym żelazku bez regulacji temperatury, które nie przypala odzieży.
Żelazko parowe Tefal Ultimate Pure FV9834

Kliknij i kup Tefal Ultimate Pure FV9834
⇓
MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet
Komputronik
Tefal Ultimate Pure FV9834, czyli mocne żelazko parowe, które od lat zbiera masę pozytywnych opinii. Należy do ścisłej czołówki, przez co trafiło do rankingu najlepszych żelazek.
Bez problemu utrzymuje natężenie przepływu pary na poziomie 55 g/min. Szybko się nagrzewa dzięki mocy 3000 W, a uderzenie pary 240 g radzi sobie z upierdliwymi zagnieceniami.
Wiele osób z powodzeniem odświeża i wygładza tym sprzętem grubsze okrycia, np. żakiety, płaszcze, marynarki. Ceramiczna stopa nie przywiera do tkanin. Zapewni Ci płynny ślizg po materiale, dzięki czemu spędzisz mniej czasy przy desce do prasowania.
Zwężający się szpic pomaga w dokładnym rozprasowaniu rękawów koszul czy obszarów wokół guzików, zamków, kieszeni, zaszywek itp.
Intensywność pary ustawiasz ręcznie, za pomocą pokrętła. Mimo to regulacja odnosi się do rodzajów odzieży, więc nie zastanawiasz się długo, jak dobrać intensywność prasowania, aby nie zniszczyć swoich ubrań.
Doceniam system antywapienny. Zatrzymuje bardzo małe cząsteczki kamienia, dbając o wysoką wydajność działania. Dzięki temu mowa o żelazku odpornym na kamień.
W dodatku nie męczysz się z odkamieniamiem urządzenia. Wystarczy, że wyciągniesz i wyczyścisz specjalny filtr. Żadnych dodatkowych kombinacji. Wszystko wygodne i uproszczone.
Test żelazek jednoznacznie pokazuje, że warto wziąć ten model na zakupowy celownik.
Żelazko parowe Philips Azur Advanced GC4938/20

Kliknij i kup Philips Azur Advanced GC4938/20
⇓
Philips
MediaExpert
MediaMarkt
Philips Azur Advanced GC4938/20 to jedno z najprzyjemniejszych w obsłudze żelazek parowych. Należy do grupy sprzętu z technologią OptimalTEMP.
Co to oznacza? Nie regulujesz temperatury! Na jednym ustawieniu prasujesz zarówno jedwab i inne delikatne tkaniny, jak i np. jeansy oraz resztę sztywniejszych bądź grubszych rzeczy, w tym okryć wierzchnich.
To wszystko bez ryzyka przypalenia, bez oczekiwania na nagrzanie bądź schłodzenie i z odpowiednią wydajnością.
Z drugiej strony nie ma trybu MAX (ani w ogóle jakichś opcji regulacji). Ten brak niejako zmniejsza potencjał sprzętu w przypadku bardzo opornych pognieceń na grubszych rzeczach. Rozprasowanie ich może zająć troszkę dłużej. Do cieńszego odzienia jest to jednak idealna opcja.
Niepodważalny plus stanowi 6-warstwowa stopa. Philips zastosował na niej powłokę z tytanu. Ślizg jest perfekcyjny, wytrzymałość wysoka, a ryzyko przywierania żelazka do ciuchów praktycznie nie istnieje. Prasowanie takim sprzętem nie stanowi uciążliwego obowiązku, a szybką i wygodną do wykonania czynność. Nie stracisz na to dużo sił.
Philips chwali się też systemem samoczyszczenia. I rzeczywiście – kamień zbiera się w niewielkim pojemniku, który momentalnie oczyścisz z osadu. Odkamienianie jest tu zautomatyzowane, nie przejmujesz się żadnymi komplikacjami i stratą czasu.
Ranking żelazek parowych musiał więc wyróżnić ten sprzęt.
Żelazko parowe Braun TexStyle Pro 7 SI 7065 BL

Kliknij i kup Braun TexStyle Pro 7 SI 7065 BL
⇓
Neonet
MediaMarkt
Braun TexStyle Pro 7 SI 7065 BL nie ma trybu automatycznego (jak droższe modele Braun), a zwykłą regulację temperatury, ale zachęca innymi korzyściami. Nie brakuje mu ani mocy, ani silnego strumienia pary, który wygładzi przeróżne części garderoby.
To, czym w ogóle przekonują do siebie parowe prasowacze Braun, to solidna stopa EloxalPlus. Dodatkowa powłoka jest bardzo wytrzymała i świetnie się ślizga po materiałach.
Dotyczy to np. grubego sztruksu, bawełny, syntetyków czy delikatniejszych tkanin. Manewrujesz i do przodu, i do tyłu, nie bojąc się o ponowne marszczenie odzienia. W efekcie nie tracisz czasu.
Dzięki wysokiej mocy sprzęt jest szybko gotowy do działania. Nie czekasz na to długo. Nie zabrakło rzecz jasna blokady kapania oraz automatycznego wyłączania przy bezczynności. Zbiornik na wodę ma 300 ml i odpowiednio szeroki otwór wlewowy. Uzupełnianie stanu cieczy jest dziecinnie proste.
W tej cenie to solidne żelazko ze świetną stopą i systemem dystrybucji pary. Sprawdzi się podczas prasowania zróżnicowanej odzieży. Nie ma może tak nowoczesnych technologii jak żelazka premium, ale i tak spodoba się wielu osobom.
Żelazko parowe Philips Azur GC4567/80

Kliknij i kup Philips Azur GC4567/80
⇓
Philips
MediaExpert
Electro
Philips Azur GC4567/80 to praktycznie bezawaryjne żelazko, które świetnie prasuje. Stosunek wydajności do ceny wypada korzystnie. Jeszcze szybciej poradzisz sobie ze stertą pomiętych ciuchów. Zapoznając się z regulacją na pokrętle, Twoja odzież nie będzie też narażona na przypalenia czy lustrowanie.
Szczególnie że wszystko ułatwia stopa z powłoką z tytanu. Znam ją bardzo dobrze z własnych testów żelazek parowych. Płynnie sunie po różnych materiałach, nie przylepia się do nich i trudno ją przypadkowo zarysować guzikami bądź suwakiem od zamka.
Zaskoczył mnie potencjał uderzenia pary. Osiąga aż 250 g, czyli to poziom dużo droższych żelazek. Dobra opcja, gdy prasujesz dopiero co kupioną i mocno zagiętą w wielu miejscach koszulę – lub jakiekolwiek pomarszczenia, których trudno się pozbyć z odzienia.
Pozytywną opinię dopełnia wygodny system odkamieniania. Nikt nie chce tracić czasu na ten proces, ale każde żelazko parowe czasem wymaga konserwacji. Tutaj jest to uproszczone, nie zajmie Ci zbyt długo.
Żelazko parowe Russell Hobbs 20630-56 Power Steam Ultra

Kliknij i kup Russell Hobbs 20630-56 Power Steam Ultra
⇓
MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet
Komputronik
Russell Hobbs 20630-56 Power Steam Ultra to tanie i dobre żelazko parowe ze stopą ceramiczną. Nie przywiera do ubrań, tylko gładko po nich płynie. Prasuje z wysoką skutecznością, szczególnie w tej cenie. Zapewnia przepływ pary 45 g/min i mocny wyrzut na poziomie 210 g.
Bez problemu wyprasujesz bawełniane ciuchy, jak i te delikatne. Nie stracisz czasu i nerwów na ciągłe poprawianie tego samego obszaru. Strumień pary wodnej jest tu stały, bez nieoczekiwanych spowolnień.
Z drugiej strony od razu ustaw ostatni poziom intensywności. 2 pierwsze są dość słabe i praktycznie zbędne. Wyraźnie widać, że to mocne żelazko, ale dopiero na 3 poziomie pokazuje pełen potencjał.
Blokada kapania ochroni Twoje jedwabne, satynowe i ogólnie delikatne rzeczy przed mokrymi plamami. Automatyczne wyłączanie da Ci z kolei pewność, że przypadkowo niczego nie spalisz (w tym swojej chaty).
Podoba mi się także waga wynosząca 1,59 kg. Oczywiście ocena tego parametru jest zawsze subiektywna, lecz według mnie sprzęt nie wymaga mocnego dociskania do materiału. Z drugiej strony nie męczy tak bardzo, gdy trzeba je często unosić.
Szkoda jedynie, że uchwyt znajduje się trochę za blisko pokrętła na korpusie. Jeżeli masz małe dłonie, to pewnie nie zwrócisz na to uwagi. Kulturystom i kowalom stanowczo jednak odradzam.
Finalnie jest to solidne żelazko za rozsądne pieniądze.
Jak testuję najlepsze żelazka parowe?
W tej części poznasz priorytety, którymi kieruję się, dobierając żelazka parowe do rankingu. Pokrótce opiszę dla Ciebie najważniejsze aspekty. Dzięki temu podejmiesz jeszcze lepszą decyzję zakupową.
Pamiętaj, że wszystko szczegółowo opisałem w poradniku zakupowym jakie żelazko kupić, zwrócić uwagę wyborze. Jeżeli masz więcej czasu i pragniesz uzyskać ekspercką wiedzę, przeczytaj podrzucony przed chwilą artykuł.
Wydajność prasowania żelazkiem parowym
Podstawą tego testu żelazek jest ocena skuteczności i szybkości prasowania różnych tkanin. Pod żelazko zawsze idą koszule, sukienki, ale i grubsze materiały, np. jeansowe spodnie bądź okrycia wierzchnie.
Często prasuję także obrusy, zasłony oraz odzież z dodatkowymi elementami (loga, zamki, suwaki, kieszenie, kołnierzyki itp.).
Jeżeli szukasz parametrów, które najwięcej powiedzą Ci przed zakupem, to spójrz na natężenie przepływu pary. Określa ilość produkowanej pary w przeciągu minuty. Im wyższa wartość, tym gęstszy strumień pary wodnej, a więc szybsze pozbywanie się zagnieceń z tekstyliów. Podczas testów sprawdzam, czy zapewnienia ze specyfikacji mają pokrycie w rzeczywistości.
Moc wpływa z kolei na szybkość nagrzewania się, co także ma pewne znaczenie. Dodatkową funkcją praktycznie każdego żelazka parowego jest uderzenie pary. Również je sprawdzam, głównie na trudnych do rozprasowania pomięciach.
Wygoda prasowania żelazkiem parowym
Największe znaczenie odgrywa stopa żelazka. Co w niej oceniam?
Ogólny kształt (czy dobrze radzi sobie z różnymi zakamarkami), gładkość poślizgu, bezpieczeństwo dla delikatnych materiałów (np. jedwabiu, satyny, kaszmiru), tendencję do przywierania do tkanin, wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia.
Z doświadczenia wiem, że najlepsze są powłoki tytanowe, eloksalowe i ceramiczne. Mają znakomite właściwości i stosunkowo łatwo je spotkać na rynku żelazek parowych. W porównaniu do powłok szafirowych, szklanych czy granitowych. Również świetnie spełniają moje kryteria, ale są dużo rzadsze… i znacząco zwiększają cenę sprzętu.
Gdy stopa Twojego nowego żelazka ma jakościową powłokę, prasowanie pójdzie Ci szybciej i przyjemniej. Ubranie nie przylepi się do żelazka, nie zostanie przypalone, wyświecone czy zaciągnięte. Sprawniej usuniesz wszelkie pomarszczenia z dzianiny, nie musząc kilka razy prasować tego samego miejsca.
Oprócz tego oceniam wagę sprzętu, wykonanie i poręczność uchwytu, sposób wlewania wody, długość i elastyczność przewodu, blokadę kapania oraz automatyczne wyłączanie. Te cechy mają spory wpływ na ogólny komfort użytkowania, więc dobrze wypadają w polecanych żelazkach parowych.
Dodatkowe technologie żelazek parowych
Jestem fanem nowoczesnych rozwiązań w sprzęcie prasującym. Najlepsze żelazka parowe oferują już sporo udogodnień.
Na pierwszy plan wychodzą technologie, dzięki którym nie regulujesz temperatury! Strumień pary ma stałe natężenie i temperaturę, nadaje się zarówno do bawełny, jak i jedwabiu. Nie obawiasz się przypalenia odzieży, nie tracisz czasu na regulację (a więc i stygnięcie lub nagrzewanie stopy).
Plus zawsze leci za czujnik ruchu. Para wydobywa się ze stopy tylko wtedy, gdy manewrujesz żelazkiem. Osobiście lubię to rozwiązanie.
A jeszcze bardziej uwielbiam system łatwego odkamieniania! W góra kilka minut pozbędziesz się wody z drobinami kamienia. Bez straty czasu, nerwów i sił zapewnisz żelazku optymalną wydajność oraz niezawodność.
Sama korzystam w domu i mam żelazko parowe Braun TexStyle 9. Jest to bardzo dobry model i niezawodny, a rzeczy prasuje w trymiga