Czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową?

Czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową

Spis treści:

  Frytkownica beztłuszczowa – czy warto? To pytanie zadaje sobie wiele osób uwielbiających frytki. Bo z jednej strony są one niesamowicie popularną i smaczną przekąską, a z drugiej… no cóż, o sylwetkę w ten sposób raczej nie zadbasz. Ale przekonajmy się, co da zakup frytkownicy beztłuszczowej, jakie ten sprzęt ma zalety oraz wady i kto powinien ją kupić!

  Niech ten, kto nigdy nie zjadł kopiatej porcji frytek, pierwszy rzuci swoją frytkownicą! Trudno uspokoić sumienie, gdy człowiek chce seksownie wyglądać, ale jednocześnie nie odmawiać sobie tych złocistych, chrupiących i pysznych fryteczek…

  I stąd rodzi się pytanie, czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową? Już sama nazwa obiecuje zdrowsze i mniej kaloryczne frytki.

  Ale czy na pewno? A może to tylko farmazony i taki sprzęt nie ma znaczących zalet? Postanowiłem to rzetelnie przeanalizować, więc przejdźmy do konkretów!

  Zalety frytkownic beztłuszczowych

  • Najważniejsza zaleta to brak wymogu smażenia na głębokim oleju. Najlepsze frytkownice beztłuszczowe często potrzebują wręcz minimalnej ilości tłuszczu. Dlaczego? Ponieważ wykorzystują do opiekania gorące powietrze. Jest to w zasadzie bardziej pieczenie niż typowe smażenie! Dzięki temu frytki są dużo zdrowsze, tzn. mniej kaloryczne. To zdecydowanie największa zaleta frytkownicy beztłuszczowej. Łączy pyszne jedzenie z niższą zawartością tłuszczu.
  • Nawiązując do poprzedniego atutu, nie cierpi na tym smak frytek. Ba, potrafią smakować jeszcze lepiej! Bo czy lubisz frytki ociekające tłuszczem i takie… paćkowate? Ja nie cierpię! Tutaj nie ma takiego problemu, o ile zakupisz porządny sprzęt. Frytki z wierzchu są złociste i chrupiące, a w środku odpowiednio miękkie. Świetne połączenie.
  • Nie masz zagwozdki z tym, co ile wymieniać olej. Potrzeba go bowiem mało.
  • A to oznacza również, że wydajesz na niego mniej pieniędzy. Owszem, nawet przy częstym zajadaniu frytek nie będą to miliony, ale zawsze coś.
  • Cały proces przygotowywania frytek jest szybki i nie wymaga większej ingerencji. Frytkownice beztłuszczowe prędko się nagrzewają, wykazując wysoką wydajność. Niektóre potrafią ogarnąć 2 porcje frytek w kwadrans! Dzięki temu nie pochłaniają też ogromnej dawki energii.
  • Skoro obróbka pokrojonych w paski ziemniaków nie spoczywa na intensywnym smażeniu, to nie obawiaj się nadmiernego smrodu w kuchni. Emisja oparów oraz nieprzyjemnych zapachów jest tu korzystna i nie wymaga wietrzenia całego domostwa.
  • Atutem, przynajmniej w tym markowych urządzeniach, jest wielofunkcyjność. Zacznijmy od technik kulinarnych – smażenie, pieczenie, opiekanie, podgrzewanie, a nawet grillowanie. To wszystko jest możliwe za pomocą niektórych modeli. A same produkty spożywcze? Oprócz frytek może to być chociażby mięso, całe ziemniaki czy warzywa. Niektóre modele mają dodatkowo formy do ciasta, babeczek i pizzy! Znam osoby, które w takiej frytkownicy robią pączki, bajgle czy prażone orzeszki. Za pomocą takiego sprzętu niejednokrotnie przygotujesz obfity i zróżnicowany posiłek, jak i szybką przekąskę. Nawet mrożone produkty wchodzą w grę.
  • W tym momencie wychodzi kwestia nazewnictwa. Wspominałem, że opiekanie spoczywa na cyrkulacji gorącego powietrza, ale – zależnie od modelu – wymaga niewielkiej ilości oleju. Skąd więc nazwa obiecująca zupełny brak oleju? Ano stąd, że to właśnie obróbka innych artykułów spożywczych niż frytki często nie wymaga dodawania go.
  • Jeżeli oleju jest tak mało (a czasem w ogóle), to nie męczysz się tak z upierdliwymi zabrudzeniami. Czyszczenie takiego sprzętu jest stosunkowo łatwe i szybkie. Sporo elementów przejdziesz gąbką, a wiele innych (np. koszyk, pokrywkę) bez obaw włożysz do zmywarki. Sporo ułatwia stal nierdzewna i nieprzywierające powłoki.
  • Co stanowi jeszcze korzyść przy zastanawianiu się, czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową? Bez wątpienia funkcjonalność. Termostat daje możliwość ustawienia temperatury w szerokim zakresie. Jest zwykle timer, kontrolki stanu pracy, a czasem nawet wyświetlacz LCD i panel z dotykowym sterowaniem.
  • Funkcjonalność wcale nie komplikuje obsługi (a często ułatwia). Ta pozostaje wręcz banalna, szczególnie przy elektronicznym sterowaniu z wyświetlaczem.
  • Producenci frytkownic beztłuszczowych dbają o bezpieczeństwo. Dzięki takiemu podejściu uchwyty, a nawet same obudowy nie nagrzewają się. Zresztą porównaj taki sposób robienia frytek ze smażeniem ich na patelni. Nieporównywalnie większy poziom bezpieczeństwa, prawda?

  sprawdzamy zalety i wady frytkownic beztłuszczowych

  Wady frytkownic beztłuszczowych

  • To kolejny sprzęt, który wymaga podłączenia go gniazdka i zajmuje miejsce na kuchennym blacie. A niektóre modele bywają masywne. Rozważając to, czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową, dobrze zaplanuj jej umiejscowienie, jak i przechowywanie w swoim domostwie.
  • Ceny bywają wysokie jak na małe AGD do kuchni, nie ukrywam. Znajdą się jednak dość solidne i bardziej budżetowe propozycje. Wszystko zależy od wymagań oraz posiadanej kwoty na taki wydatek.
  • W zaletach wspominałem o wielofunkcyjności, ale zauważ, że jeszcze więcej potraw i przekąsek jesteś w stanie zrobić za pomocą poczciwego piekarnika. Owszem, nie jest on tak mobilny, ale przecież praktycznie każde gospodarstwo domowe go ma. To kwestia indywidualna, czy wykorzystasz szersze zastosowanie nowocześniejszej frytkownicy beztłuszczowej, czy zupełnie nie przypadnie Ci to do gustu. W mojej ocenie warto jednak spróbować, zresztą przejdźmy do ostatecznego werdyktu!

  Czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową – konkluzja

  Stosunek liczby zalet do liczby wad wszystko w zasadzie mówi. Frytkownice beztłuszczowe, choć w przypadku robienia frytek bardziej są niskotłuszczowe (wymagają cieniutkiej warstwy oleju), oferują szereg korzyści.

  Największą jest sam sposób pracy. Uzyskasz bardzo smaczne i dużo zdrowsze frytki. Nie odmówisz sobie tej przyjemności, ale jednocześnie uspokoisz sumienie. Sprawdź zresztą, ile kalorii mają frytki, bo w analizie zawarłem różne sposoby obróbki.

  W mojej ocenie jak najbardziej warto kupić frytkownicę beztłuszczową. Szczególnie gdy często zajadasz frytki ze swoją rodziną lub znajomymi.

  Ten rodzaj sprzętu przebija smażenie na patelni, frytkownice starszej generacji, a w niektórych przypadkach standardowe piekarniki. To chyba niezła rekomendacja, prawda?

  [Głosów: 2   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  hanna
  hanna
  5 miesięcy temu

  bardzo fajne opisy, ALE: przy malutkim AGD na bateria np. wagi kuchenne bardzo potrzebna jest informacja na jakie baterie jest urządzenie.
  niestety zdarzyło mi się kupić wagę na baterie “pastylki” – trzeba wymieniać bardzo często. Szukam wagi kuchennej na baterie AAA, czyli zwykłe paluszki. takiej info. nie znajduję w prorankingi.pl .
  w czajnikach elektrycznych : dobrze by było wiedzieć z jakiego materiału jest czajnik np. Bosch TWK8611P i jaka jest waga pustego czajnika.
  proszę o info jeśli to możliwe.