W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić wypiekacz do chleba?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Robienie chleba we własnym domu za pomocą automatycznego urządzenia? Brzmi ciekawie. Warto jednak wiedzieć, jakie zalety, ale i wady mają wypiekacze do chleba. Omówiłem to w poniższym artykule. Prędko się dowiesz, czy warto kupić automat do pieczenia chleba.

Czy warto kupić wypiekacz do chleba?

Spis treści:

    Zalety wypiekacza do chleba

    Zanim odpowiem na pytanie, czy warto kupić wypiekacz do chleba, najpierw omówię plusy i minusy tego rodzaju urządzenia.

    Zacznę od pozytywnych stron i już teraz zaznaczę, że jest ich zdecydowanie więcej.

    1. W pierwszej kolejności należy wymienić świeżość otrzymanego wypieku. Chleb nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków ani spulchniaczy. Pieczesz go, kiedy chcesz, a w zamian otrzymujesz zdrowy i pyszny wypiek bez wychodzenia z domu. Taka maszyna to inwestycja w zdrowie, a to chyba najważniejszy powód, dla którego warto dokonać zakupu.
    2. Szybkość w działaniu wypiekacza. Nie czekasz długo na świeże pieczywo, a do tego nie marnujesz czasu. Maszyna błyskawicznie się nagrzewa i całą czynność wykonuje za Ciebie. Tobie pozostaje jedynie nakryć do stołu i cieszyć się smacznym posiłkiem.
    3. Do zakupu zachęca również szerokie zastosowanie wypiekacza oraz jego funkcjonalność. Urządzenie sprawdzi się do kilku rodzajów chleba: tradycyjnego pszennego, wieloziarnistego, ale także bezglutenowego. Niektóre urządzenia zagniatają i wyrabiają ciasto, czyli wszystko robią automatycznie. Wiele z nich nadaje się do słodkich wypieków, robienia konfitur, owsianki oraz ciasta na pizzę, pierogi i makaron. Jednym urządzeniem zastąpisz kilka jednocześnie, a przy tym zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy. Brzmi cudownie, prawda?
    4. Wypiekacz obsługujesz intuicyjnie. Nie potrzebujesz dużej wiedzy, żeby uruchomić maszynę i upiec chleb. Często w pamięci urządzenia znajdziesz przydatne przepisy. Wystarczy zatem, że wybierzesz pasujący program, a całość odbędzie się automatycznie.
    5. Co z czyszczeniem wypiekacza? Zdziwisz się, ale nie należy do skomplikowanych. Niektóre elementy bez problemu włożysz do zmywarki, a obudowę łatwo przetrzesz mokrą ściereczką.
    6. Opóźniony start gwarancją świeżego pieczywa. Szybko docenisz to udogodnienie, szczególnie o poranku, kiedy wraz z bliskimi zasiądziesz do ciepłego bochenka. Wystarczy, że wieczorem wybierzesz godzinę pieczenia, a rankiem obudzi Cię zapach świeżego wypieku. Poczujesz się niczym w prawdziwej piekarni.
    7. Maszyna dłuższy czas po upieczeniu chleba utrzyma wysoką temperaturę. Nie musisz zatem spieszyć się i po pracy wracać błyskawicznie do domu. Na kolację i tak podasz cieplutki bochenek.
    8. Ładnie zrumieniona skórka i delikatny środek chleba. Wszystko to za sprawą specjalnych grzałek, które przyrumienią wierzch i równomiernie wypieką ciasto wewnątrz. Szybko więc zapomnisz o suchym i mało apetycznym pieczywie, jakie zdarzyło Ci się kupić w sklepie. Oprócz tego do dyspozycji najczęściej masz 3 opcje przyrumienienia wierzchu. To jeszcze bardziej wpływa na dopasowanie ustawień do swoich preferencji.
    9. Samodzielnie wybierasz, jak duży chleb chcesz upiec. Najczęściej do wyboru masz następujące wagi wypieków: 750 g, 1000 g oraz 1500 g. Dzięki temu wielkość pieczywa dopasujesz do swoich potrzeb oraz liczby domowników.
    10. Często producent do zestawu dołącza dodatkowe akcesoria. Oprócz wypiekacza w komplecie otrzymasz niekiedy książkę kucharską, pojemnik do nalewania wody, hak do zagniatania oraz miarkę. To praktyczne dodatki, jakie wykorzystasz podczas przygotowania ciasta.
    11. Wypiekając chleb w tradycyjnej blaszce, często masz problem z wyjęciem bochenka, prawda? Ciasto przykleja się do formy, a Ty zamiast pięknie prezentującego się wypieku, wyciągasz porozrywany chleb. Inwestując w wypiekacz, problem znika błyskawicznie. Umożliwia to nieprzywierająca forma, którą znajdziesz w zestawie.
    12. Dobre wypiekacze do chleba wcale nie muszą być drogie. Wiele modeli kupisz już za ok. 200 zł. Być może to spora kwota, ale pamiętaj, że składa się na nią wiele czynników. To między innymi parametry urządzenia oraz jego wykonanie. Poza tym przelicz, ile miesięcznie wydajesz na kupowanie chleba w piekarni bądź w sklepie. To też imponująca kwota.

    Ranking wypiekaczy do chleba – zwycięzca

    Tefal PF6118

    Wady wypiekacza do chleba

    Nie da się ukryć, idealnej jakości urządzenie pozbawione nawet najmniejszych mankamentów nie istnieje. Dlatego w tej części przedstawię Ci najważniejsze wady wypiekaczy do chleba.

    1. Prawdopodobnie zauważysz trudności, jeśli chodzi o pieczenie chleba na zakwasie. Nie radzą sobie z tym tanie sprzęty. W tym przypadku biorę pod uwagę miłośników babcinych wypieków, dla których chleb bez odpowiedniego przygotowania zwyczajnie traci smak. Jeśli zależy Ci na opcji pieczenia bochenka na zakwasie, przed zakupem upewnij się, jakie programy oferuje dany sprzęt.
    2. Tanie wypiekacze do chleba nie oferują bardzo rozbudowanych możliwości, są mocno ograniczone. Wykorzystasz je wyłącznie do pieczenia pieczywa i to w standardowych wersjach. To spora wada, jeśli dodatkowo zależy Ci na robieniu ciast, pizzy lub konfitur.
    3. Kolejny mankament dotyczy urządzeń z dwoma hakami do ciasta. Otóż po wyjęciu upieczonego chleba na spodzie znajdziesz dziurki będące pozostałościami po mieszadłach. Oczywiście to kwestia, która nie wpływa na smak bochenka. Niemniej pogarsza efekty wizualne, które dla części osób są równie istotne.
    4. Wypiekacze z wbudowanymi programami pieczenia nie umożliwiają modyfikowania przepisów. Po wciśnięciu konkretnego przycisku do ciasta nie uwzględnisz dodatkowych składników poza tymi znajdującymi się w książce.
    5. Nie wszystkie sprzęty są równie solidne. Wypiekacze z plastikową obudową wykazują mniejsza odporność na uszkodzenia. To problem zwłaszcza w przypadku regularnego użytkowania. Musisz ostrożnie obchodzić się z urządzeniem.
    6. Wypiekacze pionowe zajmują dużo miejsca na blacie. Co prawda zapewniają lepsze mieszanie ciasta, ale nadają się głównie do wypieku małych bochenków. Poza tym w ich przypadku istnieje większe ryzyko powstania zakalca.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Wypiekacz do chleba czy piekarnik?

    Obecnie trudno wyobrazić sobie kuchnię bez dobrego piekarnika. Takie urządzenie to podstawa wyposażenia, dlatego wypiek domowego pieczywa nie stanowi problemu (zwłaszcza gdy kupisz coś z: ranking piekarników parowych). Nie inwestujesz w dodatkowy sprzęt. Niemniej, jeśli masz na to ochotę, a ręczne wyrabianie ciasta nie sprawia Ci przyjemności, to wybór wypiekacza do chleba powinien załatwić sprawę.

    Pojawiają się tu pewne ograniczenia, jak np. mniejsza swoboda w doborze składników. Nie masz już tej satysfakcji, że cały wypiek od początku do końca udało Ci się zrobić własnymi rękami.

    Zależy Ci na mało pracochłonnym, za to idealnie wypieczonym bochenku z pięknie zarumienioną skórką? Jeśli tak, pytanie, czy warto kupić automat do pieczenia chleba, wydaje się zbędnym.

    Dodatkowo pozbywasz się wtedy trudności z odklejeniem ciasta od blachy oraz koniecznością pieczenia bułek na śniadanie dzień wcześniej. Mało kto lubi zasiadać do śniadania w towarzystwie czerstwego pieczywa.

    Pamiętaj, że wypiekacze często zapewniają opcję opóźnionego startu. To oznacza, że świeży bochenek skosztujesz niezależnie od pory.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Wypiekacz do chleba czy multicooker?

    Każde z tych urządzeń bardzo dobrze sprawdzi się w kuchni. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie działania i przeznaczeniu. Łatwo zauważysz, że najlepsze multicookery oferują szersze zastosowanie. Wykorzystasz je nie tylko do pieczenia, ale też gotowania. Kiedy rzadko korzystasz z tego rodzaju rozwiązań i to domowe pieczywo jest Twoim priorytetem, automat okaże się sensownym zakupem.

    Pamiętaj, że solidny wypiekacz do chleba zapewnia większe możliwości.

    Co więcej, nie wymaga od Ciebie dodatkowych czynności. Wystarczy do środka dodać odpowiednie składniki, włączyć przycisk, a resztę wykona za Ciebie urządzenie.

    W przypadku kiedy zależy Ci nie tylko na pieczeniu, ale też gotowaniu, to osobny wypiekacz raczej się nie sprawdzi. Co prawda przygotuje ciasto na makaron, pizzę lub pomoże przy konfiturach, ale już nie poradzi sobie z kurczakiem i warzywami na parze.

    Za to multicooker pomoże Ci w przyrządzeniu także tego typu dań, lecz będzie kosztował więcej. Zastanów się więc, czy potrzebujesz tak wielozadaniowego i drogiego sprzętu.

    Wypiekacz do chleba – czy warto go kupić? Ostateczny werdykt

    Warto kupić wypiekacz. Docenisz potencjał tego urządzenia. Szczególnie przy śniadaniu, kiedy do ust weźmiesz świeży i chrupiący kęs domowego chleba. Wypiekacz to inwestycja w zdrowe nawyki. Nie sięgasz już po sklepowe pieczywo wypełnione spulchniaczami i innymi niezdrowymi substancjami.

    Co więcej, sprzęt wykorzystasz do robienia konfitur lub makaronu. Z powodzeniem przygotuje dla Ciebie ciasto na pizzę i pierogi. Wiele sprzętów nadaje się także do słodkich wypieków i owsianki.

    Niemniej pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić wszystkie parametry maszyny oraz jej funkcje. Nie zapomnij też o swoich potrzebach i oczekiwaniach względem wypiekacza. Tylko to sprawi, że inwestycję zaliczysz do udanych i nie pożałujesz swojej decyzji.

    Oceń publikację
    [Głosy: 4 Średnia: 4.8]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments