W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa mop parowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ciekawi Cię, jak działa mop parowy? To bardzo dobrze, bo poznanie zasady jego działania stanowi rozsądny krok przed zakupem. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie ten mop parowy jest i w jaki sposób czyści podłogi. Uzyskana wiedza ułatwi Ci późniejszy zakup, więc warto poświęcić kilka minut na lekturę.

wyjaśniamy, jak działają mopy parowe

Spis treści:

  Co to jest mop parowy?

  Mop o pionowej konstrukcji ze smukłym korpusem i trójkątną lub podłużną głowicą, która wytwarza parę i ma przymocowaną podkładkę czyszczącą z mikrofibry.

  Wodę wlewasz do specjalnego pojemnika w korpusie, który może, ale nie musi być całkowicie odłączany od reszty mopa parowego.

  Jako że jest to sprzęt elektryczny, za sterowanie odpowiada najczęściej prosty panel z podstawowymi przyciskami – włączenia/wyłączenia, regulacji intensywności pary wodnej i ewentualnie kilkoma dodatkowymi (od jakichś funkcji specjalnych).

  mop parowy o dużej mocy

  Ranking mopów parowych – zwycięzca

  Vileda Steam Plus XXL 168935

  Zasada działania mopa parowego

  1. Mop parowy ZAWSZE potrzebuje do pracy energii elektrycznej z gniazdka. Są to urządzenia wyłącznie przewodowe.
  2. Po wlaniu wody do zbiornika (przy okazji dobrze wiedzieć, jaka woda nadaje się do mopa parowego) i podłączeniu do gniazdka urządzenie rozpoczyna proces nagrzewania się. Trwa to zazwyczaj 15 lub 30 sekund, po których można już rozpocząć mopowanie podłogi.
  3. Woda podgrzewana jest do temperatury około 120°C. Odpowiada za to prosty system grzewczy, zazwyczaj grzałka.
  4. Za transportowanie wody we wnętrzu mopa parowego odpowiadają równie proste mechanizmy, np. pompki.
  5. Na końcu gorąca para, najczęściej mająca temperaturę między 90 a 120°C, wydzielana jest przez głowicę mopującą, a konkretniej dysze umieszczone pod stopą czyszczącą. Wysoka temperatura pary zabija do 99,9 procent bakterii z posadzki, w tym roztoczy czy innych alergenów.
  6. W myciu podłogi i nadawaniu jej połysku pomaga chłonny pad z mikrofibry, który nasiąka wodą i usuwa rozpuszczany przez parę brud.
  7. W zależności od modelu, mop parowy umożliwia dostosowanie intensywności strumienia pary do stopnia zabrudzenia lub rodzaju podłogi. Służą do tego przyciski lub proste pokrętło.
  8. Obszar mopowania mopem parowym ograniczony jest długością kabla, a czas tej czynności pojemnością zbiornika na wodę. Gdy jej brakuje, konieczna jest dolewka i ponowne podgrzanie cieczy, aby mogła się z niej wytworzyć dezynfekująca para wodna. Im strumień pary jest silniejszy (intensywność, wyższa temperatura), tym mop szybciej zużywa wodę, ale skuteczniej mopuje posadzkę.
  9. Podczas mopowania głowica czyszcząca zmienia swoją pozycję względem korpusu. Jest bowiem elastyczna, obrotowa. Lekkie ruchy nadgarstka sprawią, że skręci dokładnie tam, gdzie chcesz.

  To, jak działa mop parowy, jest procesem bardzo prostym. Nie ma tu innowacyjnych technologii czy mechanizmów. Wszystko opiera się na wydajnym generowaniu suchej i dezynfekującej pary.

  Każde urządzenie tego typu działa więc bardzo podobnie. Różnice dotyczą niektórych parametrów (np. moc, temperatura pary, pojemność zbiornika) czy cech konstrukcyjnych (np. waga, wymiary, kształt i wielkość głowicy, długość kabla, możliwość złożenia uchwytu).

  Jeżeli rozważasz zakup elektrycznego mopa na parę i chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, to spójrz na ranking mopów parowych.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  A jak działa wielofunkcyjny mop parowy?

  Dokładnie tak samo jak zwykły. Różnica polega na tym, że z korpusu wyjmiesz poręczną myjkę parową. Ta odłączana część mopa pracuje jednak na takiej samej zasadzie.

  Istotne, że do kompaktowej wersji generatora pary podłączysz dysze, szczotki i inne końcówki z zestawu. A często jest ich nawet kilkanaście. Niektóre z nich umieścisz na przedłużającym, elastycznym wężu (ma zwykle ok. 1,5 m długości).

  Hybrydowość znacząco wpływa na zastosowanie całego zestawu, bo poręczną myjką sięgniesz wyżej, a dołączone końcówki są przystosowane do mycia mniejszych obiektów i szczelin.

  czyszczenie baterii kuchennej myjką parową

  Czy mop parowy nadaje się do wszystkich podłóg?

  Nie. Zdecydowanie nie powinno się nim mopować nieimpregnowanego drewna, które uległoby zniszczeniu pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury.

  To właśnie z drewnem jest najwięcej problemów. Jeżeli nie jest szczelne, to również odpada. Uważaj także z drewnem olejowanym, woskowanym, lakierowanym, bo może utracić swój połysk.

  Cała reszta wodoodpornych i twardych podłóg nadaje się do czyszczenia gorącą parą wodną mopa. Bez problemu zapewnisz czystość i połysk płytkom oraz kafelkom czy drewnianym parkietom, o ile użyte drewno nie należy do grupy ryzyka, którą wcześniej wymieniłem. A to wszystko bez użycia środków chemicznych.

  Co z dywanami i wykładzinami? Jeżeli producent mopa parowego dołączył w zestawie nakładkę do nich i pozwala je odkażać parą, to nic nie stoi na przeszkodzie. Prawie nic… Sugeruję parowy zabieg na wykładzinach z krótkim runem, których materiał jest odporny na wilgoć i wyższe temperatury.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Dlaczego mop parowy nie może być bezprzewodowy?

  Ponieważ potrzebuje sporej dawki energii, której nie da mu żaden akumulator mieszczący się do takiego sprzętu. Nie jest to techniczne możliwe.

  Wiesz już, jak działa mop parowy. Podgrzewa wodę do bardzo wysokiej temperatury, a czyni to w krótkim czasie. Nawet budżetowe konstrukcje dysponują zwykle 1200 W mocy. Akumulatory są zbyt słabe, aby zapewnić taką wydajność i energię.

  Jak widzisz, coś za coś. Aby wytworzyć z wody parę, która usunie zarazki i zapewni nieskazitelną czystość, mop musi mieć stały dostęp do energii elektrycznej płynącej z gniazdka.

  Podsumowanie

  Jedynym mankamentem nie do przejścia takich mopów jest przewodowe działanie. Ale masz za to do dyspozycji gorącą parę, która jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu podłóg z nieczystości. I nie potrzebujesz detergentów. Ba, nie wolno ich używać, co dokładniej omówiłem w artykule o tym, czy do mopa parowego można wlać płyn.

  Podsumowując to, jak działa mop parowy, całość jest mało skomplikowanym mechanizmem. Nie oznacza to jednak, że zaprojektowanie i skonstruowanie takiego mopa jest proste.

  Producenci wciąż się prześcigają, aby zapewniać nam coraz to lepszą wydajność mopowania i przydatne funkcje dodatkowe. Oby dalej tak było, bo już teraz mopy na parę odznaczają się sporą efektywnością mycia podłóg oraz wysokim komfortem obsługi.

  Przeczytaj też: Jak odkamienić mopa parowego? Czyszczenie i konserwacja mopa

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments