Czyszczenie elektrycznego mopa parowego ma bardzo duże znaczenie przy dłuższej eksploatacji. Skoro jest zbiornik na wodę, a podczas mopowania przechodzi ona przez sprzęt, to pojawia się ryzyko kamienia, prawda? A kamień obniża wydajność sprzętu i może nawet prowadzić do awarii.
Nawet najlepszy mop parowy wymaga czyszczenia.
W moim poradniku przedstawię Ci proces odkamieniania oraz inne zabiegi, które przydadzą się podczas prawidłowej konserwacji mopa na parę. Dzięki tej wiedzy odpowiednio zadbasz o sprzęt. Nie zepsuje się i będzie cały czas sprawnie wypuszczał parę.
Odkamienianie mopa parowego octem
To jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby odkamienić i wyczyścić cały mechanizm urządzenia. W dodatku tani, bo biały ocet kupisz za grosze w pobliskim Lidlu czy innym sklepie.
Jeżeli wiesz, jak działa mop parowy, to pewnie zdajesz sobie sprawę, że woda przechodzi nie tylko przez sam zbiornik. Ma kontakt z grzałką, pompką i różnymi wężykami czy metalowymi elementami. Dlatego też odkamieniasz mopa przy nałożonej głowicy. Nie sam zbiornik, nie odłączany generator, jeżeli mop jest hybrydowy, a cały sprzęt.
Przechodząc do odkamieniania mopa na parę octem krok po kroku:
- Mop powinien być suchy i chłodny. Nie zalecam odkamieniania tuż po mopowaniu.
- Przygotuj roztwór, który składa się z białego octu i ciepłej wody. Jakie proporcje powinien mieć? Maksymalnie 1/3 octu i reszta wody. Zamieszaj preparat odkamieniający i wlej do zbiornika mopa.
- Teraz najważniejsza i najbardziej wkurzająca część odkamieniania. Musisz uruchomić sprzęt, ale wcześniej ułożyć go tak, aby z niczym się nie stykał. Polecam zrobić to nad wanną. Ustaw maksymalną intensywność pracy i czekaj, aż zbiornik stanie się pusty.
- W zależności od warstwy osadu możesz powtórzyć poprzedni krok. Dążysz do tego, aby wydajność mopowania i przepływ pary wrócił do normalnego stanu. Zazwyczaj jedna tura z octowym preparatem wystarcza.
- Nie radzę jednak omijać dodatkowego cyklu, ale już na samej wodzie, aby pozbyć się specyficznej woni octu. Ten krok również możesz powtórzyć kilka razy, choć zapewne mało komu się chce.
Cały proces nie jest skomplikowany, ale ze względu na konieczność wypuszczania pary z napełnionego zbiornika potrafi trochę potrwać. Zawsze możesz jakoś sprytnie umieścić mopa, aby nie musieć własnoręcznie go trzymać. Pamiętaj przy tym, że para jest bardzo gorąca i nagła zmiana pozycji odkamienianego urządzenia może źle się skończyć. Zrób to z głową.

Jak często odkamieniać mopa?
To zależy od wody, którą wlewasz, a także od częstotliwości mopowania (choć nawet długo nieużywany mop parowy powinien być regularnie odkamieniany). Dlatego dobrze jest wiedzieć, jaką wodę wlać do mopa parowego.
Jeżeli mam wskazać konkrety, to doradzę tak:
- Przynajmniej raz w miesiącu w przypadku wlewania wody z kranu.
- Przynajmniej raz na 2 miesiące w przypadku wlewania wody filtrowanej, destylowanej czy jakkolwiek odkamienionej.
Niektórzy mogą się zbulwersować, że po co odkamieniać mopa parowego, skoro woda jest odpowiednio miękka. Problem w tym, że do zbiornika i tak dostają się różne drobnoustroje i pyłki. Nie można lekceważyć prawidłowej konserwacji.
Przeczytaj też: Czy do mopa parowego można wlać płyn?
Wymiana filtru wody zamiast odkamieniania?
Podstawą rozsądnej konserwacji mopa parowego jest przede wszystkim zapoznanie się z jego instrukcją obsługi. Problem w tym, że producenci nie zawsze zawierają w niej wszystkie niezbędne informacje.
Niektórzy z nich w ogóle nie wspominają o odkamienianiu, ale zamiast tego piszą o wymianie filtru wody/wodnego. W zależności od twardości wlewanej wody i częstotliwości mopowania, trzeba go wymieniać co około 6 – 12 miesięcy.
Czy to jednak wystarczy? Czy zabieg z octem staje się niepotrzebny? Nie sądzę.
Jeżeli w podręczniku użytkowania nie ma słowa o odkamienianiu, a wyłącznie o wymianie filtru, to skontaktuj się z producentem i dopytaj, co jeszcze możesz zrobić w celu prawidłowej konserwacji swojego mopa parowego.
A jeżeli chodzi o sam filtr, to dobrze, gdy jest, bo stanowi ochronę przed osadem i kamieniem. To, jak go wymieniać, powinno być skrupulatnie opisane w instrukcji.
Zazwyczaj jego stan ocenia się, patrząc na stopień zabrudzenia (ciemne wypełnienie = konieczność wymiany). Czasem jest też sprytny sposób z ziarenkami w filtrze, które zmieniają kolor. Wtedy dokładnie wiesz, kiedy go wymienić.
Pranie padów z mikrofibry
Aby podkładki czyszczące dłużej Ci posłużyły i zawsze były w dobrej kondycji, musisz je regularnie oczyszczać z brudu, czyli prać ręcznie bądź w pralce.
Jeżeli chodzi o użycie pralki, to znów zajrzyj do instrukcji. Musisz wiedzieć, jaką temperaturę nastawić. Zwykle jest to albo 40°C, albo 60°C.
Nigdy nie używaj wybielacza czy zmiękczacza. Co do głównego detergentu, niektórzy producenci sugerują proszek, a inni płyn do prania. Być może zależy to od dokładnego składu padów, więc znów warto zapoznać się z instrukcją lub dopytać producenta.
Co do suszenia nie ma już wątpliwości, gdyż najlepszym wyjściem jest świeże powietrze.
Prędzej czy później przyjdzie też czas, aby zakupić nowe pady, gdyż te stare w końcu się zużyją. Już przed samym zakupem warto więc skontrolować ich ceny czy dostępność.

Czyszczenie obudowy mopa parowego
Mopy na parę wcale nie są wodoszczelne. Niektóre wytrzymają większe zachlapania, ale ogólnie biorąc, z zewnątrz nie wykazują zwykle większej odporności na wodę.
Dlatego też obudowę czyść z kurzu i zabrudzeń suchą lub lekko zwilżoną ściereczką. Nigdy nie używaj żrących i agresywnych środków czyszczących. Nie spryskuj też mopa silnym strumieniem wody, bo ulegnie awarii i przestanie parować.
Przechowywanie mopa parowego
Podstawowa konserwacja i odkamienianie za nami, więc na koniec kilka słów o przechowywaniu.
Staraj się trzymać mopa parowego w zaciemnionym i suchym miejscu, czyli np. jakimś schowku. Dobrze jest go zawiesić na haczyku, jeżeli jego konstrukcja jest do tego przystosowana. Zawsze odkładaj go, gdy już całkowicie ostygł.
Pewnym problemem jest wilgoć, która wciąż może się wydobywać z głowicy. A wtedy pozostawi ślad na podłożu. Niektórzy producenci znów sugerują posłużenie się octem, ale tym razem, aby usunąć powstałe na podłodze plamy.
Co do kabla, nawijaj go na haczyki, jeżeli są na korpusie mopa. Ważne, aby przewód nie został przypadkowo uszkodzony, bo wtedy nie nada się już do niczego.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak odkamienić mopa parowego, a także prawidłowo go konserwować pod innymi względami.
Dzięki rozsądnej i regularnej pielęgnacji dobrze zadbasz o swój sprzęt, który cały czas będzie prawidłowo pracował. No i bardzo wydajnie czyścił podłogi z brudu.
Czy da się zdemontować dolną część mopa parowego vileda steam plus, tą na którą zakłada się nakładki (ta trójkątna część). Zmontować w całość się dało, ale rozłożyć już nie ☹️
A ja mam inny problem z mopem parowym vileda, trzon nie chce stać prosto, tylko przechyla się na boki, czasami tak bardzo, ze się przewraca, nic nie pomaga, czy jest w nim jakas regulacja?
Mam problem z ninagrzwaniem pary w mopie Easy Home.prosze o poradę
Witam mam mopa parowwgo vileda co oznacza zapalenie czerwonej lapki
Cześć. A co piszą na ten temat w instrukcji? 🙂
Dzień dobry, potrzebuje pomocy, posiadam mop parowy Zeegma Pur, problem od kupna, mianowicie para nie wydostaje się w sposób ciągły tylko prycha, już dwa razy w naprawie po naprawie napisane przeprowadzić proces odwapniania. Teraz już w trakcie pierwszej pracy po 5 minutach tak się stało. Więcej jest w serwisie niż u mnie. Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam
Cześć! Jeżeli prawidłowo przeprowadzasz odkamienianie, to wina leży po stronie sprzętu. Szczególnie że piszesz, że problem jest od początku. Upieraj się przy wymianie gwarancyjnej, skoro produkt nie działa jak należy.
Witam mam problem z prawie nowym mopem vileda mianowicie dziala normalnie ale wydostaje sie z niego zapach spalenizny
Cześć! Trudno stwierdzić, dlaczego tak się dzieje, być może bardzo długo go używałaś? Jeżeli jednak spaleniznę czuć po krótkim czasie mopowania, to najlepiej napisz do producenta.
Witam mam mopa parowego i dzisiaj po ok. Godzinie zaczął parować coraz mniej i woda zaczęła wylewać się przez otwór dyszy i zaczęła się grzać mocno obudowa. Co może być jego przyczyną?
Witam. Zamówiłam mop zeegma pur. Cieszylam sie nim jeden dzien. Czysciłam lozko i nagle przestał wydawac parę. Dodalam do zbiornika proszek do prania z wodą. Pomocy.
Proszek do prania z wodą do mopa parowego? :O
Witam. Mam mopa parowego Vileda. Para ucieka górą stopki, czy mop jest zakamieniony?
Cześć! Tak, może to być objaw zbyt dużej ilości kamienia we wnętrzu mopa.
Witam. Mam mopa parowego vileda trojkatnego. Po sprzątaniu należy wylac pozostala wode – tylko jak? Odwrócić go do gory nogami? To niewygodne. Czy jest inny sposob? Pozdrawiam
Najlepiej wyparować ją 🙂
Witam,
Zastanawiam się nad kupnem mopa. Myślę, że najbardziej optymalny byłby mop połączony z odkurzaczem. Znalazłam mopa parowego marki Bissell – Vac&Steam. Przeglądałam Pana ranking, bardzo dużo ciekawych informacji się dowiedziałam, ale zastanawia mnie jedna kwestia.
Mop ten ma wbudowany filtr zabezpieczający przed kamieniem. Czy orientuje się Pan na jak długo on wystarczy przy używaniu twardej wody lub destylowanej? Chciałam kupić go na prezent dla mamy, trochę się tym martwię bo to dodatkowy koszt jeśli trzeba często go wymieniać bo koszt filtra to 50 zł.
Czy takie odkamienianie roztworem wody i octu będzie bezpieczne dla takiego urządzenia i można stosować ten sposób zamiast wymiany filtrów?
Pozdrawiam
Cześć! Musisz zapytać producenta, bo w instrukcji tego modelu nic na ten temat niestety nie podaje.
Witam czy do mopa Vileda mogę stosować inne trójkątne nakładki z mikrofibry czy jedynie tylko te orginalne. Boję się że inne mogą go w jakoś sposób uszkodzić.
Cześć! Najrozsądniej stosować tylko te oryginalne. Dlaczego rozważasz inne? Producent powinien mieć w swoim sklepie części do tego mopa, w tym pady.
Te oryginalne są po 40 złoty te nie oryginalne po 19.
mop viledy typ SC 1086 jeszcze na gwarancji ,grzeje, w zbiorniku jest woda, para się nie wydostaje, odkamieniałam nic nie pomaga. Nie wiem gdzie znajduje się filtr. nie znalazłam w internecie instrukcji tego typu mopa. kupowałam w sklepie ale załączona instrukcja ani w języku polskim, ani w angielskim czy niemieckim. proszę o pomoc
Cześć! Proponuję kontakt z producentem i skorzystanie z gwarancji.
Witam, mam inne pytanie. Czy mopem parowym mogę myć panele? Jeśli tak, to jakim. Dziękuję za odpowiedź.
Cześć! Możesz, choć najlepiej takim, który nie zostawia zbyt dużo wody. Inaczej panele po pewnym czasie mogą spuchnąć, choć to też zależy od częstości mopowania. Na moim portalu znajdziesz zestawienie mopów parowych, jest aktualne, więc zajrzyj do niego, aby wybrać model dla siebie 🙂
Witam , mam mopa parowego firmy Vileda, niestety dzisiaj odmówił posłuszeństwa,mimo że woda jest w zbiorniku,para nie wydobywa się,lampka kontrolna świeci , mop grzeje . Co robić?
Cześć! Nie próbuj naprawiać na własną rękę, bo to awaria jakiejś wewnętrznej części. Odeślij na gwarancję, a jak już po niej, to zagadaj do producenta, co z tym można zrobić.
Właśnie zastanawiam się nad zakupem mopa parowego firmy Bissell zastanawiałam się nad modelem Powerfresh 2113N oraz 2234N. Tego drugiego już prawie kupiłam, jednak wstrzymało mnie to, że nigdzie nie mogę znaleźć do niego filtra wody.
Cześć! Na mojej stronie znajdziesz zestawienie mopów parowego typu i wygrywa aktualnie właśnie 2113N 🙂 Zajrzyj tam, gdyż obszernie o nim napisałem.
Tak tak, czytałam. Kwestia tylko tych filtrów. Jeśli chodzi o samą pracę to domyślam się, że będzie ok. Zastanawiam się tylko jak długo on mi podziała, gdy nie będę wymieniała filtra, używając jedynie filtrowanej wody. Masz w tym przypadku jakieś doświadczenia?? Jak często powinno się wymieniać filtry w takim mopie??
Dopóki będzie pracował dobrze, co zależy głównie od twardości wody. Ogólnie biorąc, nie ma się czym raczej przejmować.
Dziękuję pięknie!
Nie ma sprawy 🙂