Jak odkamienić mopa parowego? Czyszczenie i konserwacja mopa

odkamienianie mopa parowego

Spis treści:

  Odkamieniane mopa parowego to bardzo ważny krok, jeżeli chodzi o prawidłową konserwację tego sprzętu. Jeżeli chcesz, aby Twój mop na parę się nie zepsuł i cały czas sprawnie pracował, to koniecznie przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się, jak go czyścić i usuwać osad oraz kamień. Taka wiedza to w tym przypadku jedna z podstaw.

  Czyszczenie elektrycznego mopa parowego ma bardzo duże znaczenie przy dłuższej eksploatacji. Skoro jest zbiornik na wodę, a podczas mopowania przechodzi jej całkiem sporo przez sprzęt, to pojawia się ryzyko kamienia, prawda? Niestety prawda, a kamień obniża wydajność sprzętu i może nawet prowadzić do awarii.

  Ale spokojnie, wszystko da się ogarnąć. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak szybko i skutecznie odkamienić mopa parowego.

  W moim poradniku przedstawię też inne zabiegi, które przydadzą się podczas prawidłowej konserwacji mopa na parę. Dzięki tej wiedzy odpowiednio zadbasz o sprzęt. Nie zepsuje się i będzie cały czas sprawnie pracował.

  Odkamienianie mopa parowego octem

  To jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby odkamienić i wyczyścić cały mechanizm urządzenia. W dodatku tani, bo biały ocet kupisz za grosze w pobliskim Lidlu czy innym sklepie.

  Jeżeli wiesz, jak działa mop parowy, to pewnie zdajesz sobie sprawę, że woda przechodzi nie tylko przez sam zbiornik. Ma kontakt z grzałką, pompką i różnymi wężykami czy metalowymi elementami. Dlatego też odkamieniasz mopa przy nałożonej głowicy. Nie sam zbiornik, nie odłączany generator, jeżeli mop jest hybrydowy, a cały sprzęt.

  Przejdźmy do odkamieniania mopa na parę octem krok po kroku:

  1. Mop powinien być suchy i chłodny. Nie zalecam odkamieniania tuż po mopowaniu.
  2. Przygotuj roztwór, który składa się z białego octu i ciepłej wody. Jakie konkretne proporcje powinien mieć? Maksymalnie 1/3 octu i reszta wody. Zamieszaj preparat odkamieniający i wlej do zbiornika mopa.
  3. Teraz najważniejsza i najbardziej wkurzająca część odkamieniania. Musisz uruchomić sprzęt, ale wcześniej ułożyć go tak, aby z niczym się nie stykał. Polecam zrobić to nad wanną. Ustaw maksymalną intensywność pracy i czekaj aż zbiornik stanie się pusty.
  4. W zależności od warstwy osadu możesz powtórzyć poprzedni krok. Dążysz do tego, aby wydajność mopowania i przepływ pary wrócił do normalnego stanu. Zazwyczaj jedna tura z octowym preparatem wystarcza.
  5. Nie radzę jednak omijać dodatkowego cyklu, ale już na samej wodzie, aby pozbyć się specyficznej woni octu. Ten krok również możesz powtórzyć kilka razy, choć zapewne mało komu się chce.

  Cały proces nie jest skomplikowany, ale ze względu na konieczność wypuszczania pary z napełnionego zbiornika potrafi trochę potrwać. Zawsze możesz jakoś sprytnie umieścić mopa, aby nie musieć własnoręcznie go trzymać. Pamiętaj przy tym, że para jest bardzo gorąca i nagła zmiana pozycji odkamienianego urządzenia może się źle skończyć. Zrób to z głową.

  Mop parowy Leifheit Clean Tenso 11913

  Jak często odkamieniać mopa?

  To zależy od wody, którą wlewasz, a także od częstotliwości mopowania (choć nawet długo nieużywany mop parowy powinien być regularnie odkamieniany). Dlatego dobrze jest wiedzieć, jaką wodę wlać do mopa parowego. Ale wróćmy do tematu.

  Jeżeli mam wskazać konkrety, to doradzę tak:

  • Przynajmniej raz w miesiącu w przypadku wlewania wody z kranu.
  • Przynajmniej raz na 2 miesiące w przypadku wlewania wody filtrowanej, destylowanej czy jakkolwiek odkamienionej.

  Niektórzy mogą się zbulwersować, że po co odkamieniać mopa parowego, skoro woda jest odpowiednio miękka. Problem w tym, że do zbiornika i tak dostają się różne drobnoustroje i pyłki. Nie można lekceważyć prawidłowej konserwacji.

  Przeczytaj też:

  Wymiana filtru wody zamiast odkamieniania?

  Podstawą rozsądnej konserwacji mopa parowego jest przede wszystkim zapoznanie się z jego instrukcją obsługi. Problem w tym, że producenci nie zawsze zawierają w niej wszystkie niezbędne informacje.

  Niektórzy z nich w ogóle nie wspominają o odkamienianiu, ale zamiast tego piszą o wymianie filtru wody/wodnego. W zależności od twardości wlewanej wody i częstotliwości mopowania, trzeba go wymieniać co około 6-12 miesięcy.

  Czy to jednak wystarczy? Czy zabieg z octem staje się niepotrzebny? Nie sądzę.

  Jeżeli w podręczniku użytkowania nie ma słowa o odkamienianiu, a wyłącznie o wymianie filtru, to skontaktuj się z producentem i dopytaj, co jeszcze możesz zrobić w celu prawidłowej konserwacji swojego mopa parowego.

  A jeżeli chodzi o sam filtr, to jednak dobrze, gdy jest, bo stanowi ochronę przed osadem i kamieniem. To, jak go wymieniać, powinno być skrupulatnie opisane w instrukcji.

  Zazwyczaj jego stan ocenia się, patrząc na stopień zabrudzenia (ciemne wypełnienie = konieczność wymiany). Czasem jest też sprytny sposób z ziarenkami w filtrze, które zmieniają kolor. Wtedy dokładnie wiesz, kiedy go wymienić.

  Pranie padów z mikrofibry

  Aby podkładki czyszczące dłużej Ci posłużyły i zawsze były w dobrej kondycji, musisz je regularnie oczyszczać z brudu, czyli prać ręcznie bądź w pralce.

  Jeżeli chodzi o użycie pralki, to znów zajrzyj do instrukcji. Musisz wiedzieć, jaką temperaturę nastawić. Zwykle jest to albo 40°C, albo 60°C.

  Nigdy nie używaj wybielacza czy zmiękczacza. Co do głównego detergentu, niektórzy producenci sugerują proszek, a inni płyn do prania. Być może zależy to od dokładnego składu padów, więc znów warto zapoznać się z instrukcją lub dopytać producenta.

  Co do suszenia nie ma już wątpliwości, gdyż najlepszym wyjściem jest świeże powietrze.

  Prędzej czy później przyjdzie też czas, aby zakupić nowe pady, gdyż te stare w końcu się zużyją. Już przed samym zakupem warto więc skontrolować ich ceny czy dostępność.

  mop parowy o dużej mocy

  Czyszczenie obudowy mopa parowego

  Mopy na parę wcale nie są wodoszczelne. Niektóre wytrzymają większe zachlapania, ale ogólnie biorąc, z zewnątrz nie wykazują zwykle większej odporności na wodę.

  Dlatego też obudowę czyść z kurzu i zabrudzeń suchą lub lekko zwilżoną ściereczką. Nigdy nie używaj żrących i agresywnych środków czyszczących. Nie spryskuj też mopa silnym strumieniem wody, bo ulegnie awarii.

  Przechowywanie mopa parowego

  Podstawowa konserwacja i odkamienianie za nami, więc na koniec kilka słów o przechowywaniu.

  Staraj się trzymać mopa parowego w zaciemnionym i suchym miejscu, czyli np. jakimś schowku. Dobrze jest go zawiesić na haczyku, jeżeli jego konstrukcja jest do tego przystosowana. Zawsze odkładaj go, gdy już całkowicie ostygł.

  Pewnym problemem jest wilgoć, która wciąż może się wydobywać z głowicy. A wtedy pozostawi ślad na podłożu. Niektórzy producenci znów sugerują posłużenie się octem, ale tym razem, aby usunąć powstałe na podłodze plamy.

  Co do kabla, nawijaj go na haczyki, jeżeli są na korpusie mopa. Ważne, aby przewód nie został przypadkowo uszkodzony, bo wtedy nie nada się już do niczego.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak odkamienić mopa parowego, a także prawidłowo go konserwować pod innymi względami.

  Dzięki rozsądnej i regularnej pielęgnacji dobrze zadbasz o swój sprzęt, który cały czas będzie prawidłowo pracował. No i bardzo wydajnie czyścił podłogi z brudu.

  [Głosów: 6   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  10 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Renata
  Renata
  3 dni temu

  Witam, mam inne pytanie. Czy mopem parowym mogę myć panele? Jeśli tak, to jakim. Dziękuję za odpowiedź.

  Marzena
  Marzena
  1 miesiąc temu

  Witam , mam mopa parowego firmy Vileda, niestety dzisiaj odmówił posłuszeństwa,mimo że woda jest w zbiorniku,para nie wydobywa się,lampka kontrolna świeci , mop grzeje . Co robić?

  Agnieszka
  Agnieszka
  1 miesiąc temu

  Właśnie zastanawiam się nad zakupem mopa parowego firmy Bissell zastanawiałam się nad modelem Powerfresh 2113N oraz 2234N. Tego drugiego już prawie kupiłam, jednak wstrzymało mnie to, że nigdzie nie mogę znaleźć do niego filtra wody.

  Agnieszka
  Agnieszka
  1 miesiąc temu

  Tak tak, czytałam. Kwestia tylko tych filtrów. Jeśli chodzi o samą pracę to domyślam się, że będzie ok. Zastanawiam się tylko jak długo on mi podziała, gdy nie będę wymieniała filtra, używając jedynie filtrowanej wody. Masz w tym przypadku jakieś doświadczenia?? Jak często powinno się wymieniać filtry w takim mopie??

  Triste
  Triste
  4 miesięcy temu

  Dziękuję pięknie!