W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa zgrzewarka próżniowa? Do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Działanie zgrzewarki próżniowej ściśle wiąże się z jej przeznaczeniem. Wbrew pozorom nie jest to nic bardziej skomplikowanego. Warto jednak wiedzieć, jak działa zgrzewarka i do czego konkretnie służy. Opisałem to w poniższym artykule.

Jak działa zgrzewarka próżniowa? Do czego służy?

Spis treści:

  Co to jest zgrzewarka próżniowa?

  Zgrzewarka próżniowa to sprzęt, za pomocą którego zapakujesz próżniowo żywność. Pozwala na zachowanie świeżości jedzenia na dłużej, dzięki czemu marnujesz mniej (lub w ogóle). Urządzenie zmniejsza ilość tlenu w opakowaniu, a jednocześnie podwyższa zawartość dwutlenku węgla. Szczelnie zamyka żywność i ułatwia jej przechowywanie.

  Kupując dobrą zgrzewarkę próżniową, zyskujesz szansę na zaoszczędzenie miejsca w lodówce i zamrażarce. Cieszysz się porządkiem w kuchni, a przy okazji zachowujesz swoje ulubione smaki i aromaty na dłużej.

  Co więcej, tego typu sprzęt docenisz podczas przyrządzania posiłku na drugie śniadanie do pracy czy szkoły. Zapakuj je próżniowo, a będzie lepiej smakować i przy okazji zajmować mniej miejsca w torbie.

  Pamiętaj, że jeśli masz do dyspozycji zgrzewarkę próżniową, bez problemu ugotujesz obiad czy kolację metodą sous vide.

  Ranking zgrzewarek próżniowych – zwycięzca

  FoodSaver FFS006X

  Jak działa zgrzewarka próżniowa?

  Urządzenie zasysa powietrze znajdujące się w woreczku, do którego chcesz zapakować jedzenie. Odsysa jego nadmiar w taki sposób, aby folia zaczęła dobrze przylegać do produktów spożywczych. Na koniec sprzęt zgrzewa opakowanie, które staje się szczelnie zamknięte.

  Dokładny sposób działania zgrzewarki próżniowej zależy od jej typu. Wiedz, że wyróżnia się modele komorowe oraz listwowe.

  Poznaj mechanizm ich działania:

  • W sprzęcie komorowym znajdziesz jedną lub dwie komory. Umieszczasz w nich żywność przeznaczoną do pakowania i zamykasz pokrywę. Wtedy pompa próżniowa zaczyna odsysać powietrze z komory (lub komór) i zgrzewa folię opakowaniową. To głównie sprzęty typowo gastronomiczne i do komercyjnego użytku.
  • Zgrzewarka listwowa jest mniejsza, dlatego w jej przypadku nie wkładasz do środka żywności. Do listwy zgrzewającej zbliżasz końce foliowego opakowania. Następnie czekasz, aż urządzenie skończy odsysanie powietrza i zgrzeje worek. W tej grupie znajdują się najpopularniejsze modele do domu.

  Od rodzaju urządzenia zależy także to, jaka folia nadaje się do zgrzewarki próżniowej. Istnieją bowiem również bardziej gastronomiczne i komercyjne maszyny tego typu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Do czego służy zgrzewarka próżniowa?

  Zgrzewarka próżniowa służy do próżniowego pakowania jedzenia. Mogą to być mięsa, wędliny, warzywa, owoce, ale też gotowe potrawy, pieczywo lub ciastka. To sprawia, że żywność pozostaje świeża na dłużej i nie psuje się zbyt szybko. Z powodzeniem ją zamrozisz lub przechowasz w lodówce.

  Za pomocą zgrzewarki próżniowej szybko zapakujesz lunch do pracy lub zapas prowiantu na dłuższe wczasy, np. pod namiotem. Ponadto uda Ci się przyrządzić potrawę metodą sous vide. W skrócie polega to na powolnym gotowaniu składników zamkniętych szczelnie w plastikowym opakowaniu próżniowym.

  Bardziej zaawansowane urządzenia dają możliwość pakowania nie tylko w woreczkach, ale i specjalnych pojemnikach czy słoikach. Nadają się do przedłużania świeżości składników zarówno suchych, jak i mokrych.

  Zgrzewarka przyda Ci się także podczas sezonu grillowego. Wypróbujesz metodę marynowania próżniowego, za sprawą której mięso jest bardziej soczyste i aromatyczne. To, czy warto kupić zgrzewarkę próżniową, niesie za sobą dużą korzyść w postaci szerokiego zastosowania.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak jest zbudowana zgrzewarka próżniowa?

  Listwowa zgrzewarka próżniowa do użytku w domu przypomina wyglądem listwę. Po podniesieniu obudowy zauważysz miejsce, do którego przykładasz końce worka foliowego. W środku urządzenia znajduje się mechanizm odpowiadający za odsysanie powietrza.

  Zgrzewarka komorowa ma jedną bądź dwie komory. To urządzenie również jest wyposażone w mechanizm usuwający nadmiar powietrza.

  Pamiętaj, że zgrzewarki próżniowe nierzadko oferują dodatkowe elementy budowy.

  Zwykle są to:

  • Tacka na skropliny z mokrej żywności.
  • Waga spożywcza.
  • Wbudowana, automatyczna przecinarka do folii.

  Producenci coraz częściej wyposażają sprzęty również w wyświetlacz, nierzadko dotykowy. Ułatwia to, jak używać zgrzewarki próżniowej, choć cały proces i tak nie jest zbyt skomplikowany.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments