W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odblokować i włączyć piekarnik?

Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Odblokowanie lub zresetowanie piekarnika nie zawsze jest takie łatwe. Do tego istnieje kilka przyczyn tego stanu, które wpływają na sposób odblokowania drzwi. W moim artykule prędko się dowiesz, jak usunąć blokadę piekarnika!

Jak odblokować i włączyć piekarnik?

Spis treści:

  Co zrobić, kiedy doszło do blokady piekarnika?

  Zdarza się, że po zakończeniu pieczenia pojawiają się trudności z wyjęciem przygotowanej potrawy. Przyczyną problemu są zablokowane drzwi, które pomimo wysiłku nie chcą się otworzyć.

  Ich odblokowanie często wydaje się niemożliwe bez pomocy fachowca. Okazuje się, że niezależnie od posiadanego przez Ciebie modelu istnieje pewne rozwiązanie.

  Kluczową zasadą jest to, aby nie szarpać i nie próbować otworzyć drzwiczek na siłę. To nie rozwiąże Twojego problemu i jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku podłączenia piekarnika do zasilania.

  Rozwiązanie jest proste.

  Jeśli masz do czynienia z blokadą drzwi piekarnika, na samym początku odłącz go od prądu. Następnie odczekaj parę minut i ponownie podłącz urządzenie do gniazda sieciowego, po czym delikatnie pociągnij za drzwi.

  Zazwyczaj to okazuje się pomocne i pozwala na odblokowanie piekarnika, a Tobie na dostanie się do przygotowanej potrawy. Wiedz, że zdarzają się też sytuacje, kiedy takie rozwiązanie nie jest skuteczne.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Jak odblokować piekarnik?

  Poniżej zamieściłem uniwersalną instrukcję dotyczącą odblokowania drzwi w piekarniku. Pamiętaj, że nie musi działać w przypadku wszystkich urządzeń. Aby dowiedzieć się, jak włączyć piekarnik, zapoznaj się też ze wskazówkami producenta.

  Zdemontuj górną pokrywę piekarnika

  Zanim do tego przystąpisz, odłącz piekarnik od zasilania. Pozwoli Ci to na bezpieczne przeprowadzenie naprawy.

  Aby dostać się do części odpowiedzialnej za blokadę drzwi, konieczne jest zdemontowanie pokrywy urządzenia. W tym celu użyj odpowiedniego śrubokręta i odkręć wszystkie śruby, jakimi zabezpieczono panel.

  Zlokalizuj silnik bezpieczeństwa

  Teraz musisz dostać się do części odpowiedzialnej za blokadę drzwi. Zlokalizuj i odczep silnik bezpieczeństwa. W tym celu również konieczne jest odkręcenie wszystkich śrub zabezpieczających i przytwierdzających ten element do obudowy piekarnika.

  Odblokuj drzwi za pomocą ramienia sterującego

  Przesuń lekko silnik zabezpieczający, dzięki temu dostaniesz się do ramienia sterującego. Jest połączone z hakiem, który odpowiada za zamykanie piekarnika.

  Ramię sterujące zamka łatwo rozpoznasz po charakterystycznej budowie. Przypomina drut lub pręt. Jego zadaniem jest utrzymanie drzwiczek piekarnika w pozycji zamkniętej.

  Aby zwolnić blokadę drzwi, przekręć ramię sterujące zamka. Pozwoli Ci to na uniesienie do góry haka przytrzymującego zablokowane drzwi i tym samym ich otworzenie.

  Zanim przystąpisz do przykręcenia zdemontowanych części, upewnij się, że drzwi piekarnika otwierają się już bez problemu.

  Przykręć zdemontowane elementy

  Ostatni krok, jaki musisz wykonać, to ponowne zamontowanie wszystkich części piekarnika. Pamiętaj, aby wykonać to w odwrotnej kolejności niż na początku.

  Końcowym etapem jest założenie górnej płyty urządzenia. Upewnij się, że jest odpowiednio dokręcona, po czym ustaw piekarnik na swoim miejscu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przyczyny blokady drzwi w piekarniku

  Nie ma znaczenia to, czy użytkujesz piekarnik Bosch, Amica, Electrolux, Whirlpool, Samsung czy też Beko. Do zablokowania drzwi dochodzi niespodziewanie, marka nie ma na to wpływu.

  Jakie są najczęstsze przyczyny problemu?

  Uszkodzone zawiasy

  Okazuje się, że zawiasy należą do najczęstszych przyczyn awarii drzwi. Oczywiście nie zawsze można mówić o całkowitym uniemożliwieniu otwarcia. Często zdarza się, że możesz je lekko uchylić.

  Kiedy podejrzewasz uszkodzenie zawiasów w drzwiach, konieczna będzie ich wymiana. Aby to zrobić, najpierw zdemontuj całe drzwi.

  Jednocześnie pamiętaj, że zawiasy zakłada się parami. Jeśli nie wiesz, jak za to się zabrać, wezwij na pomoc doświadczoną osobę, która pomoże rozwiązać Twój problem.

  Blokada rodzicielska

  Niewykluczone, że zapomnisz o włączonej blokadzie, która chroni dzieci przed poparzeniem. Wtedy też dochodzi do problemu z otworzeniem drzwi. Może się również zdarzyć, że ktoś z domowników zastosował zabezpieczenie i zapomniał Cię o tym poinformować.

  W celu dezaktywacji blokady zapoznaj się z instrukcją obsługi piekarnika. Wymaga to zastosowania odpowiedniej kombinacji przycisków lub wciśnięcia jednego konkretnego. Aby zobrazować Ci, jak to mniej więcej wygląda, posłużę się przykładem piekarnika Bosch.

  Żeby odblokować drzwi, przez kilka sekund przytrzymaj na wyświetlaczu przycisk ze znakiem kluczyka. Rób to do momentu, aż jego symbol zniknie z ekranu.


  Zobacz zestawienia sprzętów do pieczenia:


  Blokada podczas czyszczenia piekarnika

  • Sytuacja numer I

  W urządzeniach z automatycznym czyszczeniem drzwi blokują się same. Może się zdarzyć, że przez przypadek zatrzymasz proces pyrolizy. Pamiętaj, że wtedy drzwi nadal pozostaną zamknięte. Co należy wówczas zrobić?

  Najczęściej producenci zalecają, aby ponownie uruchomić funkcję pyrolizy i poczekać do zakończenia całego procesu.

  Po pojawieniu się problemu z blokadą drzwi dla pewności zapoznaj się z instrukcją obsługi. Naprawa tej mało szkodliwej awarii może się nieco różnić, w zależności, czy masz piekarnik Samsung, Bosch, czy innej marki.

  • Sytuacja numer II

  Zdarza się, że czyszczenie pyrolityczne przebiegło prawidłowo, a mimo to drzwi piekarnika nadal pozostają zablokowane. Nie jest to na szczęście nic, co powinno Cię zaniepokoić. To prawidłowe działanie urządzenia.

  Piekarnik oraz jego poszczególne elementy muszą całkowicie ostygnąć, aby można go było swobodnie otworzyć.

  Po zakończeniu pyrolizy odczekaj ok. 45 minut i pozwól piekarnikowi na ostygnięcie. Po tym czasie drzwi automatycznie się odblokują.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Agnieszka
  5 miesięcy temu

  A co jeśli kłódka się swieci drzwi normalnie można otworzyć ale niestety piekarnik nie chce działać. Oczywiście próba odblokowania i lock i safe nic nie daje, kłódka nadal się swieci a piekarnik odrzuca wszystkie opcje bo twierdzi ze drzwi są zablokowane.
  Błagam pomocy!

  Helena
  8 miesięcy temu

  Mam problem zablokowałam panel dotykowy na piekarniku Amica i nie umiem go odblokować

  Jacek
  11 miesięcy temu

  A co w przypadku kiedy podczas pyrolizy całkiem padnie piekarnik i nie idzie otworzyć drzwi ? Blokada nie puściła, na wyświetlaczy nic nie świeci ? Jak można otworzyć takie drzwi ? Piekarnik pod zabudowę Whirpola. Z góry i z boku i z dołu blaty meblowe.