W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odkamienić parownicę do ubrań?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Odkamienienie parownicy do ubrań przebiega różnie. Niektóre modele bardzo to ułatwiają, a inne wymagają użycia preparatu domowej roboty. W poniższym poradniku omówię obie sytuacje na przykładzie 2 głównych rodzajów parownic: ręcznych i stojących. Szybko sprawdzisz, jak pozbyć się kamienia i wydłużyć żywotność swojego sprzętu do odświeżania odzieży!

jak najłatwiej odkamienić parownicę do ubrań

Spis treści:

  Każdą parownicę do ubrań raz na jakiś czas wypada odkamienić. Po co? Aby utrzymywała optymalną wydajność, nie kapała z niej woda i nie uległa awarii przez nadmiar osadu.

  Zasada działania parownicy do ubrań opiera się przecież na wytwarzaniu z wody pary wodnej. A tam gdzie woda, tam ryzyko zbierania się kamienia.

  Sytuacji nie poprawia fakt, że nie wszyscy producenci zapewniają jakieś sprytniejsze systemy antywapienne. Ba, niektórzy nawet nie podają wprost sposobu na odkamienienie sprzętu.

  Ale mój poradnik wszystko Ci zdradzi na ten temat, więc przejdźmy do konkretów!

  Odkamienianie ręcznej parownicy do ubrań

  Usunięcie kamienia z ręcznej parownicy jest wbrew pozorom zazwyczaj trudniejsze niż w przypadku stojącego steamera.

  Dlaczego? Ponieważ stacjonarne modele mają zwykle systemy przeciw osadzaniu się kamienia i bardzo proste mechanizmy czyszczące, o których zresztą wspomnę.

  Ręczne parownice odzieżowe są zbyt małe, aby producenci zastosowali w nich uproszczone systemy usuwania kamienia. Nie jest to tak zautomatyzowane.

  Jak więc odkamienić ręczną parownicę?

  1. Napełnij pojemnik parownicy wodą i octem (1:1).
  2. Uruchom parownicę i wytwarzaj nią parę do momentu, gdy pojemnik zostanie opróżniony.
  3. Napełnij pojemnik parownicy samą wodą.
  4. Uruchom urządzenie i wytwarzaj parę, aż zbiornik zostanie opróżniony.
  5. Jeżeli stan steamera nadal nie jest optymalny, to powtórz ten cykl.

  Preparat z wodą i octem skutecznie oczyści urządzenie. Wiedz bowiem, że nie chodzi o odkamienienie samego pojemnika na wodę. Duże znaczenie mają wewnętrzne części (np. różne kanaliki, a przede wszystkim grzałka podgrzewająca wodę), które mają styczność z cieczą.

  Pamiętaj również, aby zajrzeć do instrukcji obsługi. Woda + ocet to standardowe rozwiązanie, bardzo często używane do odkamieniania różnych urządzeń domowych. Niemniej upewnij się, czy producent Twojej parownicy nie proponuje innego sposobu.

  Niektórzy producenci twierdzą, żeby nie wlewać do ich parownicy octu, gdyż urządzenie nie jest przystosowane do pracy z nim. I jeszcze bezczelnie nie podają sposobu na odkamienienie… Jak wtedy zadbać o konserwację parownicy? To już pytanie do niektórych firm produkujących ten sprzęt.

  Osobiście nie spotkałem się ze sprytniejszymi rozwiązaniami niż woda i ocet, pomijając zautomatyzowane mechanizmy. Ale one dotyczą stojących parownic, do których teraz przechodzimy.

  Ranking parownic do ubrań – zwycięzca

  Philips STH7060/80

  Odkamienianie stojącej parownicy do ubrań

  Tu jest dużo łatwiej, bo zazwyczaj nie trzeba tworzyć własnego preparatu z octem. Stacjonarna baza takiej parownicy ułatwia sprawę. Jest większa, więc producenci śmiało stosują lepsze mechanizmy pozbywania się osadu.

  Polega to na tym, że kamień jest odkładany w jednym miejscu. Wystarczy albo je oczyścić, albo spuścić wodę z nagromadzonym osadem.

  • W parownicach firmy SteamOne wystarczy wykręcić i oczyścić korek drenu na dnie bazy.
  • Odkamienianie stojących parownic Philips jest równie łatwe. Opiera się na funkcji Easy Rinse (łatwe płukanie). Co należy zrobić? Zadbaj, aby urządzenie ostygło, jeżeli było wcześniej używane. Poziom wody powinien przekraczać wskaźnik minimum. Postaw bazę niedaleko odpływu i spuść z niej wodę z osadem. To tyle.

  A co, gdy stacjonarna parownica nie ma tak sprytnego rozwiązania?

  1. Napełnij pojemnik parownicy wodą i octem (1:1).
  2. Uruchom parownicę na 45 – 60 sekund, odczekaj 10 minut i znów uruchom na 45 – 60 sekund.
  3. Zaczekaj, aż urządzenie ostygnie.
  4. Wylej wodę z octem.
  5. Kilka razy wlej i wylej ze zbiornika czystą wodę, aby go przepłukać.
  6. Jeżeli stan steamera nadal nie jest optymalny, to powtórz ten cykl.

  Troszkę dłuższe i bardziej skomplikowane niż w przypadku ręcznych modeli. Dlatego też w tych stacjonarnych tak ważny jest system uproszczonego odkamieniania.

  Był to ważny czynnik w: ranking parownic do ubrań. Przed zakupem steamera mało kto myśli o systemie odkamieniania, a później okazuje się, że to bardzo ważna sprawa.

  No i tutaj również przeczytaj zalecenia z instrukcji. Niektórzy producenci nie wymagają włączania urządzenia, a jedynie nalania wody z octem i zostawienia tego specyfiku w parownicy na jakieś 40 minut. Tylko co wtedy z resztą części, w którym może nagromadzić się kamień?

  W takim przypadku zapytaj o to producenta. W mojej ocenie warto przepuścić wodę z octem przez cały sprzęt, aby oczyścić wewnętrzne kanaliki oraz inne komponenty. Sęk w tym, aby producent na to zezwalał.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak często odkamieniać parownicę do ubrań?

  Trudne pytanie. Odpowiedź zależy głównie od częstotliwości użytkowania. W instrukcjach producenci często wskazują raz na miesiąc, a czasem nawet raz na ok. 2 tygodnie. Jeżeli praktycznie codziennie sięgasz po parownicę, to taka częstotliwość odkamieniania może się zgadzać.

  Podejdź do tego z głową. Monitoruj stan tego, co widzisz, czyli np. zbiornika na wodę oraz otworów parowych w głowicy. Jeżeli Twoja parownica ma zautomatyzowany mechanizm pozbywania się kamienia, to i tak nie zabierze Ci to dużo czasu.

  No i jeszcze jedno: twardość wody. Również bardzo ważny czynnik, więc przejdźmy do niego.

  Przeczytaj też: Parownica do ubrań – na co zwrócić uwagę?

  Jaką wodę wlewać do parownicy?

  Producenci dzielą się tu na 2 grupy:

  • Jedni od razu sugerują wodę destylowaną lub demineralizowaną.
  • Drudzy twierdzą, że zwykła woda z kranu w zupełności wystarczy… po czym w kolejnym punkcie sugerują zbadanie twardości wody w domostwie.

  Rozsądniejsze jest w teorii użycie wody destylowanej lub demineralizowanej, ale powiedzmy sobie szczerze: zdecydowana większość użytkowników wlewa wodę z kranu i niczym się nie przejmuje.

  No cóż, ja również do nich należę. Trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że gdy woda jest dość twarda, odkamienianie takiego sprzętu będzie częstsze.

  A przy okazji – nie wlewaj do zbiornika żadnych detergentów czy substancji zapachowych. Grozi to wytworzeniem szkodliwych oparów i uszkodzeniem sprzętu.

  Przeczytaj też: Jak prasować parownicą? Jak jej używać?

  Podsumowanie

  Teraz już doskonale wiesz, jak odkamienić swoją parownicę. Omówiłem to i w przypadku ręcznych modeli, i tych stacjonarnych. Wspomniałem także o udogodnieniu w postaci mechanizmu zautomatyzowanego odkamieniania.

  Niestety, wielu producentów parownic nie przekazuje w instrukcjach wartościowych informacji na ten temat. Sprawa nie jest więc taka prosta, a o parownicę wypada dbać, by działała prawidłowo.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz opisać własne doświadczenia, nie krępuj się – skorzystaj z sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  MARTA
  1 rok temu

  Witam proszę o poradę czym i jak usunąć zielony nalot z plastikowego pojemnika ręcznej parownicy Philips
  Zaznaczę iż nie są się tam włożyć szczoteczki ściereczki oraz go rozkręcić.

  Mirek
  3 lat temu

  Dzięki za pomoc. Używam octu do czajnika, ale nie odważyłbym się zrobić tego do parownicy bez Twojego.poradnika 🙂