W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prasować parownicą do ubrań? Jak jej używać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Używanie parownicy do ubrań to dla wielu osób coś zupełnie nowego. Nie ma co ukrywać, ten sprzęt różni się od tradycyjnych prasowaczy. Pojawia się więc pytanie, jak prawidłowo prasować i odświeżać swoje odzienie taką parownicą? Szybko Ci to wyjaśnię w poniższym poradniku!

Jak używać parownicy do ubrań? Jak prasować nią odzież?

Spis treści:

  Już teraz powiem, że prasowanie parownicą jest w praktyce banalne. Nie ma tu wielu żelaznych zasad.

  Duża w tym zasługa… samej pary wodnej. Ryzyko przypalenia, zżółknięcia czy lustrowania materiału jest niewielkie. Mimo tego wypada poznać kilka porad, które dla Ciebie przygotowałem. Przejdźmy do nich!

  Sposób używania parownicy do ubrań

  Nie ma tu żadnych komplikacji. Uzupełnij pojemnik na wodę, włącz urządzenie, zaczekaj, aż się nagrzeje (trwa to bardzo krótko, a o gotowości do pracy poinformuje Cię stosowna dioda), i rozpocznij parowe prasowanie/odświeżanie odzieży.

  Pewnym trikiem jest skierowanie pierwszego strumienia pary z dala od odzieży. Dlaczego? Ponieważ kilkusekundowy wyrzut na samym początku może zawierać krople wody, a więc i zostawić mokre plamy na odzieży. A tego przecież nie chcesz, prawda?

  Wracając do sposobu użytkowania parownicy, kieruj parę ruchem pionowym na zagniecenia bądź obszary wymagające dezynfekcji. Pomóż sobie drugą ręką, np. aby rozprostować lub naciągnąć tkaninę. Dobrze, aby była przy tym bezpieczna, w czym najlepiej pomoże termiczna rękawica ochronna (często dodawana do parownic).

  Prawie każda parownica spokojnie sobie radzi z prasowaniem parą w pionie (właściwie to główny sposób używania parownicy!). Wystarczy, że powiesisz swoje ubranie na jakimś wieszaku. Modele stojące/stacjonarne zazwyczaj oferują stelaż z wieszakiem lub zintegrowaną deskę do prasowania.

  Aby zwiększyć skuteczność prasowania w pionie, kieruj strumień pary powolnym ruchem z góry na dół (dotyczy to także rękawów). Jeżeli chodzi o kołnierzyki, to prasuj poziomo wzdłuż nich. Kieszenie (np. koszul) prasuj parownicą z dołu do góry. Jak już wspominałem, ruch powinien być pionowy, a nie poziomy (z wyjątkiem kołnierzy).

  Upewnij się natomiast, czy Twoja parownica służy do prasowania na płasko. Informacja o tym powinna widnieć w instrukcji obsługi. Niektóre są w takiej sytuacji podatne na kapanie wody z głowicy, co znacząco utrudnia sprawę.

  Od razu poznaj dostępne nasadki na płytkę parową (o ile Twoja parownica ma jakieś na wyposażeniu). W rankingu parownic do ubrań jest sporo modeli z takimi akcesoriami.

  Przykłady dodatków tego typu? Proszę bardzo:

  • Nakładana szczotka do grubszych tkanin, która pozwala parze wodnej lepiej penetrować włókna tkanin.
  • Pokrywka parowa służąca do prasowania najdelikatniejszych tkanin. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed kapaniem wody.
  • Płaska podkładka, która najlepiej ze wszystkich akcesoriów zbiera z odzienia włosy, sierść i inne kłaczki (chociaż do tego zastosowania często dobrze się nadaje szczotka, o której wspominałem).
  • Przyrząd do plis (najczęściej ze zintegrowaną szczotką).
  • Jeszcze inną opcję stanowi podkładka do prasowania w kant.

  Jeżeli Twoja parownica oferuje tego typu akcesoria, to dobierz je do rodzaju odświeżanego odzienia. Prasowanie pójdzie wtedy sprawniej.

  Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Może się zdarzyć tak, że po prasowaniu części ciuchów założysz nasadkę do innego typu odzienia. Odłącz wtedy urządzenie z prądu i ostrożnie nałóż końcówkę. Płytka będzie bowiem nagrzana.

  Dotykać czy nie dotykać parownicą prasowanej odzieży?

  To zależy od rodzaju odzieży, ale raczej dotykać. Inaczej skuteczność wygładzania będzie słaba. Parownice są niezwykle bezpiecznie dla struktury tkanin, nie ma tu praktycznie ryzyka przypalenia, więc śmiało dociskaj parową płytkę do materiału.

  Wyjątek stanowią sukienki z falbankami, marszczeniami, przymarszczeniami czy cekinami. Wtedy trzymaj dyszę parową w niewielkiej odległości.

  Jeżeli dysponujesz wydajnym modelem, to i z pewnej odległości zapewne dasz radę skutecznie odświeżyć swoją garderobę. A może nawet usunąć zagniecenia.

  To pewien sposób na poradzenie sobie z obszarami między guzikami lub też przy kieszeniach, mankietach, kołnierzach itp. Parownice nie są przecież tak korzystnie wyprofilowane jak żelazka.

  A co z funkcją uderzenia pary? Stosuj ją już z odległości. Ta opcja przydaje się podczas prasowania w pionie czy odświeżania firanek oraz zasłon (lub też wspomnianych wcześniej sukienek).

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Co po prasowaniu parownicą?

  Steamery odzieżowe nie są urządzeniami, które w kilka sekund stygną. Niektórym modelom zajmuje to sporo czasu.

  Newralgicznym miejscem jest stopa urządzenia, której po prasowaniu nie możesz odłożyć od tak, np. kładąc gdzieś na płasko. Nie ma co ryzykować przypadkowego poparzenia czy nagrzania czegoś, co nie powinno zostać nagrzane stopą parownicy.

  Ustaw wytwornicę pary tak, aby z niczym się nie stykała i spokojnie ostygła. Niektóre ręczne parownice mają specjalne podstawki, które ułatwiają proces stygnięcia. Inne już samą swoją konstrukcją zapewniają stabilne ustawienie w pionie.

  Instrukcje obsługi często mówią, aby dopiero po godzinie schować parownicę do pudełka bądź szafki. Potwierdza to dość długie stygnięcie takiego sprzętu, oczywiście gdy chcesz postępować z nim zgodnie z zaleceniami z instrukcji. Czasem sprzęt może być chłodny dużo wcześniej.

  Nie zapomnij przy tym opróżnić zbiornika na wodę. Inaczej szybciej osadzi się w nim kamień.

  A jeżeli już się osadził i dumasz, co z tym faktem uczynić, przeczytaj o tym, jak odkamienić parownicę do ubrań.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Dodatkowe porady związane z używaniem parownicy do ubrań

  • Cennym źródłem wiedzy jest zawsze instrukcja obsługi. Przed pierwszym użyciem swojej parownicy zajrzyj do dołączonego podręcznika użytkowania.
  • Niektóre nowe parownice lubią robić użytkownikowi pewnego psikusa… Otóż nie wytwarzają pary! Na szczęście nie tak na amen. To pewnego rodzaju blokada. Wystarczy, że kilkukrotnie naciśniesz spust pary, a wszystko wróci do normy i urządzenie zacznie robić swoje.
  • Co do nowych parownic: mogą mieć na swojej głowicy pozostałości produkcyjne. Zalecam przeprasowanie na początek czegoś… na czym mniej Ci zależy. Chociażby starego ręcznika, roboczej koszuli itp.
  • Sprawdź, czy Twoja parownica ma jakąś regulację przepływu/natężenia pary. Mniejszy stopień przyda się przy odświeżaniu bardzo delikatnych ciuchów.
  • Przycisk spustowy najczęściej ma blokadę, aby nie musieć go cały czas trzymać. Uważaj jednak, gdy go zablokujesz. Pamiętaj, że para będzie się wtedy wydobywać cały czas, a jeżeli ktoś do Ciebie podejdzie i akurat się odwrócisz z parownicą w ręku… No cóż, zachowaj po prostu trzeźwy umysł, pamiętając, że bliski kontakt z gorącą parą nie jest niczym przyjemnym.
  • Po prasowaniu parownicą odzież może być wilgotna. Nie zawsze się nadaje od razu do włożenia, o czym musisz pamiętać.

  Przeczytaj też: Parownica do ubrań – na co zwrócić uwagę?

  Podsumowanie

  Używanie parownicy do ubrań nie ma już przed Tobą tajemnic! Dzięki moim poradom w bezpieczny i skuteczny sposób odświeżysz i wygładzisz swoją odzież.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub własne zasady prasowania parownicą, które nadają się do umieszczenia w tym artykule, daj znać w sekcji komentarzy!

  Zobacz też zestawienia innych sprzętów do prasowania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 12 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments