W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak pozbyć się moli z szafy? Domowe sposoby na mole ubraniowe

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  6

Wytępienie moli ubraniowych domowymi sposobami jest jak najbardziej możliwe. Nie jest to ani skomplikowane, ani kosztowne. W poniższym poradniku poznasz najlepsze metody na usunięcie moli z szafy… i całego domu!

jak pozbyć się moli ubraniowych domowymi sposobami

Spis treści:

  Poznaj wroga, czyli wszystko o molach ubraniowych

  Żeby kogoś pokonać, trzeba go poznać. Poznaj garść faktów o molach ubraniowych. Pomogą w usunięciu tych upierdliwych szkodników.

  Skąd w domu biorą się mole?

  Przylatują przez otwarte okna lub drzwi, ewentualnie szyb wentylacyjny. Najgroźniejsze są zapłodnione samice (lub kilka dorosłych osobników), które postanowiły złożyć jajeczka na powierzchni Twoich ciuchów, narzuty, a nawet dywanu (w nim też się gnieżdżą). Taka samica może przez swoje krótkie życie złożyć nawet kilkaset jaj.

  Larwy tego owada lubią także sierść zwierzaków, więc istnieje szansa, że to właśnie Twój czworonożny pupil niechcący przyniósł je ze spaceru.

  Dodam przy okazji, że w naturze larwy moli znaleźć można najczęściej w gniazdach zwierząt. Mają tam pod dostatkiem piór lub sierści.

  Czym różni się mól odzieżowy od spożywczego?

  Mól spożywczy, czyli omacnica spichrzanka, jest nieco większy. Ma też inną, ciemniejszą barwę. Można ją określić jako brązowoszarą, podczas gdy mól ubraniowy jest bardziej słomkowy/żółtawy.

  Najczęściej do czynienia mamy z molem włosienniczkiem, ale wyróżnia się także mole kożuszniki (futrzane). Oba te typy są do siebie podobne, żerują na tkaninach tego samego rodzaju, ale to włosienniczków jest zdecydowanie więcej.

  Zobacz też: Ranking golarek do ubrań

  Rozwój i życie moli ubraniowych

  Jaja moli są malutkie, mniejsze niż milimetr, więc trudno je zauważyć. Zależnie od warunków otoczenia, czyli głównie temperatury, po ok. 10 – 14 dniach z jajek wykluwają się równie małe larwy.

  I wtedy zaczyna się najdłuższy etap życia tych owadów, co stanowi przy okazji niezłą ciekawostkę. Proces metamorfozy w poczwarkę może trwać zarówno nieco ponad miesiąc, jak i kilka lat! Tak, te diabelskie larwy mogą przez kilka lat dziurawić Ci ciuchy! Poczwarka dorosłym osobnikiem staje się po 2 – 6 tygodniach.

  I po co to wszystko, chciałoby się zapytać, skoro fruwający już osobnik żyje około miesiąca? Wspomniane fruwanie dotyczy zresztą głównie samców, bo samice zdecydowanie częściej biegają lub skaczą. Swoją drogą, mole włosienniczki nie należą do zbyt dobrze fruwających owadów i łatwo je złapać w dłoń.

  Mole uwielbiają ciemność i spokój – należą do motyli nocnych, bardziej aktywnych właśnie po zmroku. Wybierają więc miejsca, do których promienie słoneczne raczej nie dochodzą. Taka informacja przyda się przy gruntownym sprzątaniu domostwa, które pomoże w walce ze szkodnikami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Fruwające mole czy głodne larwy – Co żeruje na ubraniach?

  Najgorsze jest w tym wszystkim to, że prawdziwy wróg jest niemal niewidoczny. Dorosłe mole włosienniczki, czyli te, które beztrosko fruwają Ci czasem przed nosem, nie zrobią już krzywdy Twojemu ubraniu. Ich zadanie po okresie larwalnym jest jedno – rozmnażanie się.

  Dzieje się tak, ponieważ nie potrzebują pokarmu od momentu przemienienia się w dorosłego osobnika. A żyją w tej postaci, jak już wiesz, stosunkowo krótko.

  Warto i tak im „poklaskać”, bo chyba nie chcesz mieć coraz to większej ilości jajeczek z czekającymi na wyklucie larwami? A to właśnie larwy mają dość szerokie menu, którego pozycje znajdują w Twoim domostwie.

  niebieski i gruby sweter bez zmechaceń

  Czym żywią się larwy moli?

  Przede wszystkim włóknami naturalnymi, ale pochodzenia zwierzęcego. Zaliczają się do nich zarówno pióra, włosy czy sierść, jak i wełna czy jedwab. Narażone są nie tylko ubrania z szafy czy komody, ale także tapicerka mebli, filc czy pierz.

  Mole najczęściej dziurawią wełniane swetry, płaszcze czy futra, ale i dywany im posmakować.

  Idealną przyprawą dla moli są różnego rodzaju plamy. Pot (zawiera pożywną dla nich tiaminę i ryboflawinę), rozlany sok, mocz – zapłodniona samica zawsze wybiera bardziej zabrudzone miejscówki na złożenie jaj. W tego typu wydzielinach znajdują się potrzebne im do życia substancje.

  Plamy tak bardzo ułatwiają żarłocznym larwom żywot, że pozwalają im trawić również włókna roślinnego pochodzenia, czyli np. bawełnę czy len, których normalnie raczej by się nie tknęły.

  Muzea i biblioteki też muszą mieć się na baczności. Znasz określenie mól książkowy? Nie wzięło się przecież znikąd. Stare książki także tworzą omawianym szkodnikom dobre warunki do długiej uczty. Sprzyja temu pleśń czy resztki organiczne z zabrudzeń.

  Artykuł, który warto później przeczytać: Jak uratować i rozciągnąć sfilcowany sweter?

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Zapobiegaj pojawieniu się moli

  Jeżeli czytasz ten tekst z ciekawości lub nie chcesz powrotu tych upierdliwych owadów, to musisz koniecznie poznać kilka porad. Dzięki nim skutecznie zapobiegniesz beztroskiej kopulacji i ich życia na gapę w Twoim domostwie. Taka profilaktyka i tak zahacza już o eliminację populacji moli.

  • Podstawą jest regularne i dokładne pranie swoich ubrań. Jeżeli będą one leżały w szafie zabrudzone, to stworzą lepsze warunki dla moli. Czysta i pachnąca odzież mniej im się spodoba.
  • Zwróć więc uwagę na ciuchy, w których rzadko chodzisz. To, że leżą gdzieś zapomniane, nie oznacza wcale, że nie musisz ich czasem solidnie wyprać. To właśnie takie rzeczy są najczęściej siedliskiem moli. Dla dodatkowej ochrony możesz umieścić je w folii lub czymś owinąć.
  • Nie zapominaj o kocach, narzutach, wykładzinach czy ręcznikach. Co z tego, że mniej Ci ich żal, skoro zabrudzone spowodują, że populacja moli szybciej się rozrośnie?
  • Nawiązując do poprzedniego punktu – czyść, wietrz i odkurzaj całe swoje domostwo. Chodzi o to, żeby nie zapomnieć o żadnej części domu (np. obszar za kanapą, pod łóżkiem, a także wszelkie listwy i kąty). Sprzątanie musi być dokładne, a cztery kąty czyste, schludne i utrzymywane w takim stanie.
  • Jeżeli masz w domu psa lub kota, to regularnie usuwaj ze swojego ubrania jego sierść. Pomocne okażą się rolki/wałki czyszczące do ubrań.
  • Prowizorycznie wietrz szafę i swoją odzież. Jaja moli spoczywają na ubraniach luźno, więc możesz je czasem otrzepywać lub szczotkować. Dotyczy to szczególnie tych rzadko używanych ciuchów.
  • Nie upychaj swoich swetrów zbyt ciasno w szafkach. Im większy luz między ubraniami, tym mniejsze ryzyko, że mole przeniosą się na kolejne. Wielkie szafy z masą ciuchów nie są tu więc korzystne, bo stanowią prawdziwe El Dorado dla tych szkodników.
  • Mole nie przepadają za skrajnymi temperaturami i ich skokami, więc wystawiaj ciuchy na promienie słoneczne lub niskie temperatury.
  • Wiesz już doskonale, czym lubią się żywić mole ubraniowe, ale jest pewna rzecz, której nie cierpią. Chodzi o intensywne zapachy. Dotyczy to nawet kwiatów, które odstraszają te owady. Możesz więc użyć lawendy, nostrzyka, a w ostateczności naftaliny, która jest niezwykle skuteczna, ale też nieprzyjemnie pachnie. Polecam więc milsze dla węchu pachnidła.
  • Wygłodniałe larwy przy sprzyjających okolicznościach (mocne zabrudzenia, pot itp.) mogą chwycić się nawet tkanin lnianych, ale raczej ich nie lubią. Wykorzystaj to. Ukryj w czymś lnianym (np. w czystej skarpecie czy woreczku) zasuszone kwiaty czy zioła. Prawdziwy strach na mole.
  • To jeszcze nie koniec rzeczy, których nie lubią mole odzieżowe. Lista jest długa i obejmuje mydła zapachowe (kosmetyczne), olejek goździkowy, drewno cedrowe (z którego wykonuje się też wieszaki na ubrania), kasztany, sosnowe igły, a nawet gazety, ponieważ szkodniki nie przepadają za zapachem farby drukarskiej.
  • Pamiętasz, jak wspominałem, że mole preferują ciemność i spokój? Jeżeli jest jeszcze obok jakieś pożywienie, to dostają warunki idealne. Przypominam o tym nie bez przyczyny, bo idealnym siedliskiej dla tych szkodników jest czasem… worek odkurzacza. Zwróć na niego uwagę i regularnie wymieniaj na nowy lub opróżniaj.
  • Jeżeli akurat przeprowadzasz się, to nigdy nie wierz na ślepo, że poprzedni lokatorzy perfekcyjnie dbali o swoje gniazdko. Dla pewności umyj i przewietrz wszystkie szafki i szuflady.
  • Zawsze możesz zdecydować się na dodatkowe środki, żeby nie sprawić sobie w szafie molowej farmy. Mam na myśli specjalne pokrowce antymolowe na odzież, a także środki chemiczne (omówię później to, czy warto je nabyć), dzięki którym nie zbliżą się do Twoich ubrań. Dotyczy to jednak dorosłych osobników, więc co, jeżeli jaja lub larwy już pojawiły się w Twojej szafie? Zajrzyj chociażby do kolejnej części tego poradnika, która znajduje się tuż poniżej. Wytępisz je wtedy skutecznie.

  ciuchy wiszące na wieszakach

  Usuń raz na zawsze mole ubraniowe

  Kilka porad ściśle wiąże się z poprzednią częścią o zapobieganiu. Poznasz też nowe i bardziej wyszukane sposoby na wytępienie moli odzieżowych.

  • Wyjmij wszystkie ciuchy z szaf, szuflad, półek i komody, a następnie rozpocznij gruntowne wietrzenie – zarówno mebli do przechowywania części garderoby, jak i samej odzieży.
  • Koniecznie wysprzątaj swoje domostwo. Nigdy nie wiadomo, czy mole zalęgły się wyłącznie w szafie. Być może żerowały na dywanie lub w jakimś nieodkurzanym dawno kącie. Po odkurzaniu wymień worek. Zalecam też wyrzucenie ścierek, które służyły do mycia mebli.
  • Stwórz domowy preparat do walki z molami. Do octu (wystarczy szklanka, a nawet pół szklanki) wlej kilka kropelek olejku zapachowego (eterycznego). Pokrop, a najlepiej popsikaj wnętrze mebli taką miksturą. Pamiętaj, że wróg jest właściwie niewidoczny, więc skup się na trudniej dostępnych miejscach, wszelkich zakamarkach szaf i szuflad.
  • Dobrym preparatem na umycie szaf jest też miks wody z szarym mydłem i octem. Nie zapominaj o solidnym przetarciu niewielkich pęknięć czy szczelin, jeżeli takowe znajdują się we wnętrzu Twoich mebli.
  • Samym octem (najlepiej ciepłym) spokojnie możesz spryskać szafę. Po zaaplikowaniu takiej mikstury żaden mól na długo nie zbliży się do Twoich ubrań, bo woń będzie dla niego nie do wytrzymania. A ocet zakupisz w każdym Lidlu czy innym sklepie w pobliżu.
  • Ciąg dalszy domowych sposobów z octem w roli głównej. Przygotuj miskę, a następnie nalej do niej ciepłą wodę i dolej wspomniany już ocet. Zamknij ją w szafie i chwilę odczekaj. Jeżeli masz więcej czasu i determinacji, to powtórz kilka razy ten proces. Opary octu zadziałają owadobójczo.
  • Wypranie wszystkich ubrań, rzecz jasna, usunie z nich mole, które czegoś takiego nie mają prawa przeżyć. Jeżeli brakuje Ci litości dla tych szkodników, to dla pewności ustaw maksymalną możliwą temperaturę prania. Sprawdzi się także bębnowa suszarka do ubrań z rankingu.
  • Pewne tkaniny mogą nie nadawać się do prania. Jeżeli więc wspomniane wcześniej wietrzenie Ci nie wystarczy, to skorzystaj z wiedzy z poprzedniej części. Chodzi o skrajne temperatury. Ubranie możesz wystawić na zewnątrz (balkon lub taras), jeżeli temperatura jest wysoka (upał) lub niska (mróz). Możesz podmuchać na nie suszarką, włożyć do reklamówki i zamrozić w zamrażarce (mocne tkaniny) lub umieścić w lodówce (delikatniejsze tkaniny) – to tylko najprostsze pomysły, żeby wykorzystać odpowiednią temperaturę do pozbycia się moli.
  • Jeżeli było pranie, to pojawić musi się także prasowanie. Wykorzystuje przecież wysoką temperaturę, więc też zniszczy jaja i zabije larwy. Niektórzy prasują dodatkowo przez lniane lub lekko nawilżone płótno.
  • W ostateczności, jeżeli na któryś z powyższych sposobów nie masz czasu, poszukaj firm, które oferuję profesjonalną dezynsekcję (np. poprzez oprysk czy zamgławienie). Uważam jednak, że warto zrobić to samemu, domowymi sposobami. Często dotyczą zwykłych prac domowych, bo czymże innym jest chociażby sprzątanie, pranie czy prasowanie? Łącząc kilka powyższych metod, uzyskasz stuprocentową pewność, że mole przepadły i nie będą już dłużej rozwijać się w Twoim domostwie.

  Twój wełniany sweter daje Ci w kość? Spójrz też tutaj: Czemu sweter gryzie i co zrobić, żeby przestał?

  Środki chemiczne na mole – Czy warto?

  W sklepach znajdziesz całą masę środków chemicznych, które momentalnie uśmiercają mole. Czy są skuteczne? Tak. Czy warto więc je nabyć? Nie.

  Środki chemiczne, np. w sprayu/aerozolu, mogą pozostawiać na odzieży odbarwienia. Mogą też czasem szkodzić samym meblom. Generują dodatkowe wydatki. Te z feromonami przyciągają mole fruwające na zewnątrz, więc zupełnie nie mają sensu.

  Uważaj więc na lepy wabiące wszelkie latające robale. Ich zadaniem jest wabienie i nie wypuszczanie robaków, ale przyciągają przy okazji mole z zewnątrz. Takie lepy ludzie stosują zwykle w lecie, kiedy okna pozostają szeroko otwarte. To jak zaproszenie moli do środka.

  Nie widzę też sensu w stosowaniu środków biobójczych, które wytwarzają dym w całym mieszkaniu. Z tego typu rozwiązań korzystają profesjonaliści od dezynsekcji. Nie wiem, jaka musiałaby być inwazja moli, żeby zdecydować się na takie rozwiązanie. Jest o tyle uciążliwe, że trzeba zabezpieczyć lub przenieść żywność, rośliny, nie wspominając o czworonożnych przyjaciołach.. no i domownikach 😉

  Z drugiej strony przydatnym drobiazgiem są małe kulki lub zawieszki antymolowe. Dostaniesz je w różnych zapachach, które dla ludzi są miłe, a dla moli zabójcze. Kosztują kilka złotych, więc warto się nimi wspomóc.

  Moim zdaniem, ostrzejsze środki chemiczne na mole stanowią ostateczność. Lepiej więc zacząć od domowych sposobów, bo jak widzisz, była ich cała masa.

  Uwielbiasz wełniane swetry? Przeczytaj później: Jak dbać o swetry, żeby się nie zniszczyły?

  Podsumowanie

  Dorosłe mole nie wyglądają na groźne czy szkodliwe. Ich słomkowa, lekko połyskująca barwa wygląda całkiem sympatycznie. Te nocne motyle z rodziny molowatych nie mają jednak litości dla Twoich ubrań. Ich larwy z miłą chęcią podziurawią kosztowną odzież z Twojej szafy.

  Teraz już wiesz, jak usunąć mole ubraniowe. Zacznij od wietrzenia i umycia miejsc, w których przechowujesz odzienie, a więc głównie szafy. Przy okazji wypierz swoją odzież. Pamiętaj o wykorzystaniu olejków eterycznych, octu bądź specjalnych zawieszek, by wytępić larwy i odstraszyć mole.

  Jeżeli molowy problem masz z głowy, to nie zapominaj o działaniach zapobiegawczych. Pamiętasz, co pisałem na początku, w części o trybie życia tych owadów? Larwy mogą żerować w Twoim domu przez kilka lat, a do tego są wręcz niezauważalne. Być może nawet teraz gdzieś się pałętają i szkodzą Twoim ciuchom.

  Do roboty, wypędź to ustrojstwo, bo posiadasz już odpowiednią wiedzę, żeby skutecznie to uczynić. Potem nie zapomnij wrócić na portal PROrankingi, w poszukiwaniu kolejnych poradników, które przydadzą Ci się w życiu 😉

  Oceń publikację
  [Głosy: 31 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mongolian
  2 miesięcy temu

  Ciekawe pomysły. Niestety miałam kiedyś mole w szafie. Długo z nimi walczyłam, poradziły sobie z nimi dopiero zawieszki z lawendą. szybko i skutecznie sie ich pozbyłam.

  Lila
  1 rok temu

  Super porady,noi przekaż tych informacji jest bardzo jasny i w zrozumiały sposób opisany.
  Dziękuję zato że dzieli się Pan tak przydatną i potrzebną wiedzą. Będę z niej korzystać i przekazywać znajomym.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Ewa
  4 lat temu

  Super artykuł, porady (czytałam też o sweterkach) i w ogóle styl pisania! A trafiłam przypadkiem! Już mam w „ulubionych” i na pewno będę korzystać z rad i czytać kolejne!